کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

به رغم رکود بازار مسکن، نرخ‌های اجاره گران شدند

کدخبر:۲۳۵۱۲سه شنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۷:۴۲۲۲۳۱ بازدید

یک کارشناس مسکن معتقد است: به‌رغم اینکه هنوز رونقی در بازار مسکن دیده نشده و هیچ‌گونه افزایش قیمتی در بازار مسکن نداشتیم، اما اجاره‌بها ...
به رغم رکود بازار مسکن، نرخ‌های اجاره گران شدند

یک کارشناس مسکن معتقد است: به‌رغم اینکه هنوز رونقی در بازار مسکن دیده نشده و هیچ‌گونه افزایش قیمتی در بازار مسکن نداشتیم، اما اجاره‌بها درصدی تغییر پیدا کرده و اکنون همان فاصله بین 15 تا 20 درصد را بازی می‌کند

بیت‌الله ستاریان در گفت‌وگو با اقتصادنیوز در رابطه با متغیرهای اثرگذار در افزایش نرخ اجاره‌بهای مسکن اظهار کرد: نرخ اجاره مسکن همیشه تابعی از قیمت هر مترمربع از آن واحد مسکونی است، یعنی زمانی که شما واحدی مسکونی را ارزیابی می‌کنید، به میزان 15 تا 20 درصد از ارزش کل ملک، به آن واحد رهن و اجاره تعلق می‌گیرد که بر اساس شرایط اقتصادی این درصد، بین 15 تا 20 در حال گردش است.

او افزود: همچنین در بازار معمولاً هر 30 هزار تومان اجاره ماهانه می‌تواند جایگزین یک میلیون تومان ودیعه شود، برای مثال مالکی که رهن کامل ملکش معادل 50 میلیون تومان است، می‌تواند در ازای ودیعه 50‌میلیونی، ماهانه 1.5 میلیون تومان اجاره دریافت کند و اینها تابع فرمولی است که به عنوان عرف در جامعه ما جای گرفته است.

او در ادامه بیان کرد: حال این گردشی که در شرایط مختلف بین 15 تا 20 درصد روی می‌دهد به این صورت است که زمانی که بازار در حال رونق است و قیمت ملک افزایش پیدا کرده و قیمت واقعی خودش را که بین تقاضای مطلق و تقاضای موثر تعیین شده است پیدا کرده، عموماً اجاره هر ملک بین 15 و 16 درصد از قیمت کل ملک می‌چرخد، اما زمانی که ملک در رکود است، هر سال اجاره از 15 درصد به سمت 20 درصد گرایش پیدا می‌کند، البته این رقم نهایتاً به 20 درصد می‌رسد و از آن عبور نمی‌کند.

این کارشناس گفت: این زمانی اتفاق می‌افتد که در دوران رکود، پیش‌بینی‌هایی در رابطه با افزایش قیمت در سال بعد وجود داشته باشد. اگر نگاهی به بازار مسکن در یکی دو سال گذشته بیندازید، مشاهده می‌کنید که افزایش قیمتی در مسکن نداشتیم و قیمت مسکن ثابت بوده است، اما هر سال درصد مختصری به اجاره‌ها اضافه شده است، حتی امسال، به‌رغم اینکه هنوز رونقی در بازار مسکن دیده نشده و هیچ‌گونه افزایش قیمتی در بازار مسکن نداشتیم، اما اجاره‌بها درصدی تغییر پیدا کرده و اکنون همان فاصله بین 15 تا 20 درصد را بازی می‌کند و در بیشتر موارد می‌توان گفت در بازار امروز اجاره، تمامی 20 درصد قیمت ملک را پر می‌کند، یعنی با مشاهده اکثر موارد، شاهدیم که امسال مالکان یک‌پنجم از قیمت ملک را بابت رهن دریافت می‌کنند و عموماً از قیمت خود پایین‌تر نمی‌آیند، در صورتی که سال گذشته قیمت‌ها کمی پایین‌تر بود.

او افزود: همچنین مالکان اکنون گرایش بیشتری به دریافت اجاره دارند، به دلیل اینکه بازار رکودزده فعلی جایی برای گردش پول ندارد، بنابراین پول مالکان بازدهی خوبی در این بازار ندارد به همین خاطر ترجیح می‌دهند که به جای ودیعه، اجاره بگیرند. از طرفی دیگر سپرده‌های بانکی هم پاسخگو نیست، چرا که نرخ سپرده‌ها در حال کاهش پیدا کردن است و این موضوع نیز باعث می‌شود صاحبخانه‌ها گرفتن اجاره را به پول پیش ترجیح دهند.

ستاریان گفت: قیمت مسکن دو نوع است، یکی قیمتی است که در بازار وجود دارد که اصطلاحاً به آن تقاضای موثر گفته می‌شود و دیگری قیمتی است که در بطن آن وجود دارد.

او افزود: دلیل اینکه مسکن دو نوع قیمت دارد این است که از کالاهای حیاتی به شمار می‌رود. اما سایر کالاهای فرهنگی و اقتصادی مانند تلویزیون، اتومبیل، موبایل و... قیمت‌شان بر اساس آن چیزی است که در بازار تعیین می‌شود و تنها یک قیمت دارند، یعنی تقاضای موثر تعیین می‌کند که اتومبیل چقدر قیمت داشته باشد، اما در کالاهای زیستی، تقاضای مطلق تاثیر بسیار زیادی دارد.

او در ادامه بیان کرد: نکته بعدی تولید است، اگر تولید کاهش پیدا کند، قیمت کالا افزایش پیدا می‌کند، اما ممکن است کسی پول نداشته باشد که مسکن خریداری کند و ملک با همان قیمت بماند، اما در تلاش و تکاپو است که پول کافی تهیه کند و مسکن را خریداری کند و خرید به صورت قطعی انجام می‌شود و طرف خودش را به تقاضای موثر نزدیک می‌کند؛ بنابراین اگر ما تولید کافی را در هر سالی نداشته باشیم، در سال بعد افزایش قیمت را به شدت خواهیم داشت.

ستاریان گفت: آنچه اکنون در بازار مسکن مشاهده می‌شود، قیمت تقاضای موثر است و اگر این تقاضای موثر افزایش پیدا کند، یعنی اشخاصی که متقاضی مسکن هستند، اما پول کافی ندارند منابعی را به هر شکلی کسب کنند و وارد بازار مسکن شوند، قیمت مسکن سرسام‌آور و غیرقابل کنترل خواهد شد و به شدت دچار مشکل خواهیم شد. 

او افزود: اگر رونق اتفاق بیفتد افزایش خرید و فروش معاملات، افزایش سرمایه‌گذاری، افزایش تولید و افزایش قیمت را با هم خواهیم داشت و امکان اینکه این چهار مورد از همدیگر جدا شوند وجود ندارد. اکنون در دوره رکود مسکن هستیم، یعنی دوره‌ای که معاملات صورت نمی‌گیرد و نقدینگی کاهش پیدا کرده، البته درست است که نقدینگی ما ظاهراً هزار هزار میلیارد تومان است، اما نصف آن به دلیل بدهی‌های دولت بلوکه است و در چرخش نیست و در بازار خودش را نشان نمی‌دهد، به محض اینکه اقتصاد از این حالت برزخ خارج شود ما این شوک را در بخش ساختمان خواهیم داشت که بسیار خطرناک خواهد بود.

این کارشناس در پاسخ به این سوال که در حال حاضر بازار خرید و فروش و اجاره مسکن در چه شرایطی قرار دارد؟ گفت: دقیقاً در همان شرایطی که قبل‌تر عرض کردم، بین 15 تا 20 درصد از قیمت کل ملک را در سه سال اخیر طی می‌کند، اما اکنون مشاهده می‌شود که اجاره‌ها از 15 درصد سالانه در حال تبدیل شدن به 20 درصد است و یک‌پنجم قیمت مسکن می‌شوند، یعنی بیشترین اجاره را نسبت به قیمت موجود در بازار دریافت می‌کنند.

ستاریان در پاسخ به این سوال که آیا عرضه و تقاضای واحدهای اجاره‌ای هم در نرخ اجاره‌ها اثرگذار است؟ گفت: معمولاً در دوره‌ای که کاهش تولید مسکن داریم، متقاضیان برای تهیه مسکن به بازار می‌آیند و متقاضی جدید وارد بازار اجاره می‌شود زیرا در این دوران تنها توان تهیه مسکن اجاره‌ای را دارند. مهم‌ترین علتی هم که سبب می‌شود در دوره رکود که قیمت ملک افزایش پیدا نمی‌کند، اجاره‌ها افزایش پیدا کنند و از 15 درصد قیمت کل ملک به 20 درصد از آن برسند، همین موضوع است. اگر در دوران رکود مسکن و در دورانی که با کاهش تعداد مسکن مواجه هستیم، تعداد خانوارهای ما ثابت می‌ماند، نرخ اجاره‌های مسکن نیز تغییر نمی‌کرد.

ستاریان گفت: نرخ پایه برای رهن و اجاره مسکن بین 15 تا 20 درصد قیمت کل ملک است و کسی نمی‌تواند در معامله بین دو طرف دخالت کند و مالکان با وجود اینکه قیمت ملک‌شان در سال جدید نسبت به سال قبل تغییری نکرده است اما هر سال مبلغی را به ودیعه یا اجاره ماهانه خود اضافه می‌کنند، مثلاً اگر سال گذشته 50 میلیون تومان ودیعه دریافت کرده بودند، امسال 55 میلیون تومان می‌گیرند، یعنی اجاره خانه آنها از 16 یا 17 درصد قیمت کل ملک یک درصد بالاتر آمده است و این نیز در همان چارچوب کلی قرار دارد.

او در رابطه با نقش دولت در تعیین نرخ اجاره گفت: دولت عموماً در بخش مسکن باید در فاز نهایی وارد شود، در فازها و بخش‌های اول باید به صورت سیاستگذاری و به صورت حمایتی حضور داشته باشد و بعداً طرح‌های دیگری برای اجاره شهروندی و... ارائه دهد.

ستاریان افزود: برای مثال در جامعه توسعه‌یافته مشکلی برای مسکن وجود ندارد، یعنی تقریباً همه مسکن دارند و تنها بخشی از پایین‌ترین دهک آن جامعه و تعداد محدودی، توان اجاره کردن ملک را ندارند، در این زمان دولت‌ها حضور پیدا می‌کنند و المان‌هایی را در نظر می‌گیرند، طرح‌هایی مثل طرح‌های مسکن اجتماعی، اجاره به شرط تملیک و مسکن‌های ویژه را می‌دهند، مسکن‌های شهرداری و دولتی را ترمیم می‌کنند و در اختیار تعداد محدودی که نیازمند به مسکن هستند می‌گذارند، این باعث می‌شود که سالانه مقداری از مشکلات مسکن حل شود.

او در ادامه گفت: اما در جامعه‌ای مثل جامعه ما که جامعه‌ای توسعه‌یافته نیست، مشکلات مسکن بسیار است و این مشکل دهک‌های میانی و کارمندهای رده بالایی ما را هم درگیر کرده است. در این زمان دیگر دخالت دولت معنی ندارد و در واقع دولت باید ابزاری را تهیه کند که تولید افزایش پیدا و امکاناتی را ایجاد کند که این امکانات باعث شود که مسکن به تعداد خانوارهای ما وجود داشته باشد. همچنین اقداماتی را انجام دهد که قیمت مسکن به اندازه سایر کالاها افزایش پیدا کند، نه اینکه در ظرف یک سال 100 درصد یا بیشتر افزایش پیدا کند.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد:  اگر در دوره رکود ببینیم که سالی 40 یا 50 درصد افزایش پیدا کرده، در حالی که تورم ما در آن سال‌ها 15 درصد بوده و در زمانی که این اتفاق بیفتد برای ما بسیار خطرناک است و به همین خاطر دولت به جای اینکه در اجاره‌ها دخالت کند، باید عملاً طرح جامعی از مسکن دهد، البته امکان دخالت دولت در اجاره‌ها وجود ندارد و در واقع چنین قدرت و توانی هم ندارد، چرا که اگر تمام بودجه خودش را اجاره بدهد، نمی‌تواند چنین کاری را انجام دهد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سالار: 1395/3/1113:37:04،
74
40
سود بانکی 25 بوده شده 18...
خوب منم میکشم رو اجاره دیگه...
بدیهیه...
وحید: 1395/3/1114:47:38،
41
19
فک میکنی هنر کردی
یادت نره (گهی زین به پشت و گهی پشت به زین)
بابک: 1395/3/1123:13:32،
35
16
صبر عزیزم شب دراز است و قلندر بیدار
روزی رو دارم میبینم که تمام مالکان و دلالان مسکن به خاطر فروش نرفتن ملک و املاکشون همه پناه می آ رن به بازار رهن و اجاره
انقدر عرضه بر تقاضا پیشی بگیره که با ذره بین دنبال مستاجر بگردین
سوای افت شدیدی که توی میزان رهن و اجاره اتفاق خواهد افتاد از طرف دیگه نگه داشتن مستاجر هم مشکل بزرگی خواهد شد چون مستاجر وختی ببینه موارد اجاره بهتر یا ودیعه و میزان اجاره کمتری وجود داره سریع پا میشه
بعله نقره داغی بشن این دلالها تا تو کتابهای درسی به عنوان case study تو دانشگاهها تدریس بشه
اینها همه بلاست بلائی که مردم به خاطر رحم نکردن به همدیگه سرشون اومده و بدتر خواهد آمد
وایستا و تماشا کن آقای زرنگ
در ضمن
مسکن تا بعد از سال 1410 شمسی مُرد
ایرانی: 1395/3/1209:22:41،
19
22
اقا بابک قدرت تخیلی خوبی داری
وجدان: 1395/3/1211:35:03،
28
21
من هم مالکم سالار خان.
4 ساله خود مستاجر هر چی خواست همون قدر بالا می برم.
خدا شاهده تو این چهار سال یه بار هم من تعیین نکردم.
هم من راضیم هم مستاجر. خدا هم راضی باشه.
اینقدر به فکر پول نباش. یک کم انسانیت عزیزم.
احمد: 1395/3/1113:41:05،
66
35
من خودم هم صاحب خونه هستم هم مستاجر. با مستاجرم خوب رفتار کردم خدا هم تو زندگی بهم کمک کرده و صاحب خونه ای بهتر از خودم نصیبم کرده
علی: 1395/3/1113:41:48،
70
22
صاحب خونه عزیز هوای مستاجرتو داشته باش. خونشو تو شیشه نکن
املاکی: 1395/3/1114:12:02،
37
77
امسال هم مثل سال گذشته فقط تمدید قرارداد با همان قیمت قبل رو داریم نه بالا میره نه پایین میاد اینا همش جنبه ی جو روانی دارد و بس
ناصر: 1395/3/1114:33:35،
43
33
من که امسال با 20% افزایش قرارداد جدید نوشتم. نمی دونم شما از کدوم کشور پیغام می ذاری ؟!
رسول: 1395/3/1115:08:06،
34
38
افزايشا زير ١٠ ٪ هست
ايران جيب الكي جو نده
من: 1395/3/1117:17:15،
38
29
ناصر جان عزیز من طرف ازت خوشش نمیاد خواسته بیشتر ازت بگیره. وگرنه هیچ کسی توی بازار فعلی زیر بار تمدید با 20 درصد !!! اجاره بیشتر نمیره.
محمد: 1395/3/1117:18:11،
31
29
دوستانی که منفی دادن همونهایی هستن که خواهان گرانی هستن وگر نه من خودم دو هفته ی پیش قراردادم رو به مبلغ پارسال تمدید کردم و جالب اینجاست که به جای یک ساله دو ساله تمدید کردم
کوکی: 1395/3/1200:00:34،
17
21
ما که اجاره شرکتمون رو بدون تغییر تمدید کردیم.
علی: 1395/3/1114:15:41،
37
39
من فکر کنم اکثر خبرهایی که در مورد مسکن مینویسید دور از واقعیت و صرفا جو سازی هست.
ما خودمون خونه داریم پارسال طرف 600 میداد امسال 700 میده بدون افزایش پول پیش، تازه با بنگاه هم مشورت کردیم و این خبرهایی که شما منویسید خیلی دور از واقعیت هست.
20 درصد که خیلی عدد پرتی هست.
احمد: 1395/3/1114:18:08،
56
20
مستأجران هم برادران و هموطنان ما هستن.گرچه روزگار بدی است.اما بهتره بیشتر باهم مهربانی کنیم.اگر برای صاحب خانه ها درآمد وگردش پول نیست برای مستأجرین هم همینطور است.پس به خاطر خدا هم که شده هوای همدیگرو داشته باشید.
siya: 1395/3/1118:24:02،
24
24
کجای کاری دادا پس خبر نداری برادران بازاری عل الخصوص برادران مهربان پزشک چه مهربانی هایی میکنن با برادر مستاجر
کوکی: 1395/3/1200:05:23،
29
17
اوه لوه لوه....از پزشک جماعت نگو که اصلا ...

یعنی تو یه خونه ۱۵۰میلیون تومنی خداشاهده واسه ۶۰۰ هزار تومن چونه میزد.گفتم دکتر ماشالا هم خودت دکتری هم خانومت یعنی فقط پول ویزیت روزانه شما میشه روزی ۳تا ۴ تومن.واقعا گیر ۵۰۰هزار تومنی؟؟؟؟!!!!!!
رضا: 1395/3/1114:44:08،
47
22
من ۲تا خونه شیراز دارم و دادم رهن و اجاره ،۲ تا مستاجر گل و نمونه هم دارم .بخاطر خوب بودن و خوش حساب بودنشون و تمیز نگه داشتن خونه پارسال هیچ افزایش قیمتی رو اجاره هاشون ندادم.
اما روی دیگه حرفم به مستاجرهایی هست که خونه مالک رو داغون میکنن و اجاره به موقع نمیدن .پس توقعی از مالک هم نداشته باشن .
این یک قضیه ۲ طرفه و احترام متقابل هست.
با خوب بودن متقابل و احترام به همدیگر میشه با هم راحت تر زندگی کنیم ....
بابک: 1395/3/1121:11:05،
34
32
مجبوری اجاره بدی و با مستاجر راه بیای
وقتی ملکت فروش نمیره . مجبوری اجاره بدی
همین اتفاق داره واسه همه مالکان و دلالان پیش می آد و داره عرضه بر تقاضا توی بحث اجاره هم پیشی می گیره و قیمتها تو رهن و اجاره هم باید پایین بیاد و الا بلائی به مراتب بدتر از رکود فروش بر سر اجاره پیش خواهد آمد
وقتی عرضه بیشتر بشه
همین مستاجر شما وقتی ببینه گزینه های بسیار بیشتری با مبلغ کمتر برای انتخاب داره پس اگه کوجکترین زور گوئی نسبت بهش داشته باشی خیلی راحت می ذاره میره به جای بهتر و ارزانتر و با اخلاق تر .
به همین سادگی
به همین خوشمزگی
درضمن
مسکن تا بعد از سال 1410 شمسی مُرد
سجاد: 1395/3/1114:50:02،
22
25
عجب کارشناسی !
عزیز دل من در تهران مخصوصا خانه های کوچک رهن خانه حدود 30 درصد ارزش خانه است و در شهرستان بین 20 تا 25 درصد
inzagi: 1395/3/1115:07:47،
28
32
اگر پول حاصل از 1 سال درامد منابع ایرانی اعم از نفت گاز پسته خاویار و ... برای بیخانمانها و مستاجران هزینه کنیم :
1_ همه ایرانیان صاحب سر پناه میشوند +
2_ طرز فکر اشتباه و غیر ممکنیست _
احمد: 1395/3/1115:32:10،
33
23
کاش یک کمپینی راه می افتاد که خودمون هوای خودمون را داشته باشیم
ساسان: 1395/3/1115:44:32،
37
30
اجارها هیچ تغیری نکرده تا زمانی که رکود باشه کل مملکت کل بازارها در رکود است/////////.........
کاهش: 1395/3/1119:36:54،
20
20
آاقای مسول اتحادیه املاک در حالیکه مسکن کاهشی است و در شهرستانها اجارهها کاهشی و التماسی است با چهذمنطقی هی در تلویزیون از افزایش اجاره ها حمایت میکنید مگه قراره مستاجرین مثل دولت به اندازه تورم اجاره را افزایش دهند مگر ملکی ارزشش کم شده باید اجاره اش افزایش پیدا کنه؟آق لطفا این پورسانت معملات را ثابت کنید تا لعنت مردم برای املاکیها نباشه.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما