کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

گزارشی از تقلب در ساخت سوسیس و کالباس

کدخبر:۲۳۴۷۸سه شنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۷:۳۶:۲۸۵۸۶۲ بازدید

حاشیه های مربوط به تولید سوسیس و کالباس در ایران تمامی ندارد. در حالی که سال گذشته استفاده از خمیر مرغ در تولید سوسیس ...

آرمان- حسین حلاج:  حاشیه های مربوط به تولید سوسیس و کالباس در ایران تمامی ندارد. در حالی که سال گذشته استفاده از خمیر مرغ در تولید سوسیس و کالباس آنقدر حاشیه ساز شد که خبرهایی مبنی بر عودت محموله های صادراتی ایران از عراق روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت، بار دیگر استفاده از مواد اولیه نامناسب در سوسیس و کالباس، تولید و صادرات فرآورده های گوشتی ایران را به مخاطره انداخته است.

در سال 1307 « افوناسو» روسی در بندر انزلی یک کارخانه کوچک تاسیس کرد که در نهایت روزانه تا ۳۰ کیلو گرم سوسیس و کالباس تولید می کرد. عمده این تولیدات هم به مصرف مهاجران روس و ارامنه می‌رسید. دو سال بعد « لیشنیسگی» روسی یک کارخانه کوچک تولید سوسیس و کالباس در تهران راه اندازی کرد که نهایت تولید آن بالغ بر ۵۰ کیلوگرم در روز می شد. بعد از آنکه لیشنیسگی به روسیه بازگشت، کارخانه تهران به « آرزومانیان» واگذار شد. آرزومانیان سپس در سال ۱۳۳۷ کارخانه بزرگی در یافت آباد تاسیس کرد و یک سال بعد از آن کارخانه دیگری در مجیدیه تهران توسط میکائیلیان راه اندازی شد. سوسیس و کالباس تولید ایران در سال های ابتدایی سده اخیر، آنچنان با کیفیت و منحصر به فرد بود که به زودی مورد توجه اروپاییان مقیم تهران قرار گرفت. شهرت کالباس و سوسیس و ژامبون ایران بدان حد بود که در جنگ دوم جهانى پس از اشغال ایران، انگلیسى‌ها رسما و طى نامه‌ای درخواست موافقت با صدور چند تن کالباس و سوسیس ایران را به خارج برای رفع نیاز سربازان انگلیسى در آفریقا و خاور نزدیک کردند. آن زمان سوسیس و کالباس درجه یک و بدون تقلب کیلویی ۲۰ ریال بود و گوشت گاو به میزان ۴۰۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم در طول هفته فرآوری می‌شد. حالا از آن دوران اولیه، قریب به ۸۷ سال می گذرد و طی این مدت آنچه به کیفیت فرآورده های گوشتی ایران افزوده شده است، مقادیر زیادی تقلب است!

ایرانیان خیلی نمی‌خورند

مصرف سرانه فرآورده های گوشتی در اروپا بالغ بر ۶۰ تا ۶۵ کیلو گرم در سال است. این در حالی است که هر ایرانی به طور میانگین سالانه تنها در حدود ۶/۸ کیلو گرم از فرآورده های گوشتی مصرف می کند. اگر کالباس و سوسیس مصرفی ایرانیان از مرغوب ترین نوع آن با ۹۰ درصد گوشت خالص گاو باشد، در واقع هر ایرانی سالانه تنها حدود ۳۵۰ هزار تومان برای اینگونه محصولات گوشتی هزینه می کند. از طرف دیگر، بنابر پژوهش های صورت گرفته، محصولات گوشتی مناسب، آن دسته از انواع سوسیس و کالباس است که حداکثر از ۵۰ درصد گوشت و ۲۰ درصد چربی به اضافه سایر افزودنی های مجاز درست شده اند. به این ترتیب میانگین مصرف سوسیس و کالباس ایرانیان در طول سال، حتی کمتر از ۲۰۰ هزار تومان هم می شود. اما چرا در حالی که این صنعت غذایی در کشورهای اروپایی، هر روز رو به توسعه است، در ایران با مشکلات و حواشی زیادی رو به رو می شود. اتفاقاتی که نه تنها اقبال عمومی به محصولات گوشتی را در میان مردم کم کرده است، بلکه حتی برای کارخانجات تولیدی هم زیان بار بوده است!

سودجویان در بغداد

وجود سودجویانی در این صنف که کسب سودهای نامشروع برایشان گران بها تر از هر نوع ارزش و استانداردی است، نه تنها اعتماد عمومی به این صنعت را دچار خدشه کرده است، بلکه حتی به زیان های بسیاری برای کارخانجات تولیدی معتبر هم تمام شده است. سال گذشته بود که خبر عودت حجم بزرگی از سوسیس و کالباس های صادراتی ایران از کشور عراق حواشی زیادی را برای این صنعت ایجاد کرد. این در حالی است که در نیمه اول سال گذشته، کشور عراق با ۱/۲ هزار تن واردات، بزرگ‌ترین مشتری محصولات گوشتی ایران بوده است. تجارت در این صنعت با این مشتری عمده سوسیس و کالباس ایرانی، سال گذشته بالغ بر ۱۶ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته است. با در نظر گرفتن این موضوع، مبرهن می شود که سوء استفاده در این صنعت چگونه می تواند زیان های گزافی را به دنبال داشته باشد؛ مضاف بر اینکه ادامه این روند حتی می تواند چنین بازارهای بالقوه ای را از اختیار صنعت فرآورده های گوشتی ایران خارج کند.

به نام گوشت، به کام مرغ

گوشت قرمز – گوسفند و گوساله – در بازار قیمتی بین ۳۸ تا ۵۵ هزار تومان دارد. بنابراین، قیمت هر کیلو کالباس یا سوسیس بنابر این که تا چند درصد از گوشت استفاده کرده باشند، باید عددی منطقی و مطلوب باشد. بنابراین چنانچه ژامبون گوشت ۹۰ درصد ممتاز قیمتی معادل ۳۴ تا ۵۰ هزار تومان داشته باشد، به نظر دور از واقعیت نمی رسد. اما هنگامی که در برخی موارد با برندهای ناشناسی مواجه می شویم که به رغم ادعای ۹۰ درصدی قیمتی کمتر از ۲۰ هزار تومان دارند، موضوع شک برانگیز می شود. این موضوع شک‌برانگیز آن هنگام که پشت پرده تولید محصولاتی این چنینی افشا می شود، تاسف برانگیز می شود. طی سال های اخیر، خبرهایی مبنی بر استفاده از گوشت خوک تا استفاده از خمیر مرغ در فرآورده های گوشتی کشور، حواشی بسیاری را برای این صنعت سابقه دار ایجاد کرده است. مهر سال گذشته بود که تعزیرات حکومتی استان تهران از پلمب یک کارخانه تولید فراورده های گوشتی خبر داد. به گزارش ایرنا، امید شهر آبادی اعلام کرد:« در این کارخانه تولید سوسیس و کالباس از بافت های غیرمجاز و مرغ به جای بافت مجاز و گوشت قرمز استفاده می شد.» اینگونه سودجویی های مخاطره آمیز، در کنار گسترش خبرهایی مبنی بر سرطان زا بودن سوسیس و کالباس، در نهایت باعث شد تا اقبال عمومی به محصولات گوشتی کاهش پیدا کند؛ امری که نمی تواند برای صنعت گوشت کشور خالی از تاثیرات منفی قلمداد شود.

50 گرم سرطان

سپتامبر ۲۰۱۵، سازمان بهداشت جهانی در گزارشی اعلام کرد که «سوسیس و کالباس» عامل نخست ابتلا به سرطان در سطح جهان هستند. ۱۰ روز بعد از این گزارش خبرگزاری تسنیم از قول رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نوشت:«یکی از عوامل مهم ابتلا به سرطان مباحث غذایی و تغذیه‌ای است.» پروفسور اسماعیل اکبری توضیح داد:« در حوزه ابتلا به سرطان مهم‌ترین عامل چربی و پروتئین‌ها هستند.» این سخنان پرفسور اکبری از این منظر می تواند هشدار دهنده باشد که بسیاری از تولیدات گوشتی ایران، بیش از آنچه تصور می شود از ضایعات و مواد بی کیفیت(و حتی نامرتبط با سوسیس و کالباس) تولید می شوند. پیشتر دکتر پریسا فلاحی در نوزدهمین کنگره دامپزشکی ایران اعلام کرده بود:« بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت مصرف هر روز بیش از ۵۰ گرم فرآورده‌های گوشتی می‌تواند میزان ابتلا به سرطان روده را ۲۰ درصد افزایش دهد. مصرف سرانه ایران با توجه به آمار، ۱۲ گرم است که تقریبا یک‌چهارم مقدار اعلام شده است.» به عبارت دیگر، میزان مصرف این فرآورده ها با درصد ابتلا به سرطان رابطه مستقیم دارد.

تاج خروس بر سر کالباس

بعد از آنکه خمیر مرغ، ضایعات گوشت های قرمز، دورریزهای کشتارگاه ها و حتی گوشت خوک و ... در ترکیبات برخی از سوسیس ها و کالباس ها جا گرفتند، خبرهای تازه از آن حکایت دارد که حالا نوبت به «تاج خروس» رسیده است. در پی مطرح شدن استفاده از بافت‌های غیرمجاز همچون تاج خروس و پوست مرغ در تولید سوسیس و کالباس در مراکز زیرزمینی و غیرقانونی، مدیرکل نظارت بر بهداشت عمومی سازمان دامپزشکی اعلام کرد:«هیچ مجوزی بابت تولید فرآورده‌های گوشتی از تاج خروس صادر نشده است.» به گزارش ایسنا عباس عباسی، اظهار کرد: «اگر واحد تولیدکننده فرآورده‌های گوشتی مجاز یا غیرمجاز اقدام به تولید سوسیس و کالباس از تاج خروس کرده باشد، سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف به نظارت و برخورد با این تخلفات است.» پیشتر هم دکتر پریسا فلاحی در نوزدهمین کنگره دامپزشکی ایران موکدا اعلام کرده بود:« استفاده از برخی اعضای دام همچون ریه، طحال، مثانه، نخاع، بافت‌های غده‌ای، سنگدان، تاج، رگ و پی، پوست، گوشت کله و چربی‌های احشایی در تولید فرآورده‌های گوشتی، سوسیس و کالباس ممنوع است و با کارخانه‌های متخلف برخورد قانونی می‌شود.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ali: 1395/3/1107:47:09،
310
30
باید اعدام بکنن اینایی روکه با سلامت مردم بازی میکنن
ایران: 1395/3/1109:42:14،
127
20
در زمان ناصرالدین شاه قاجار نانوایی ها خاکستر را با آرد قاطی می کردند و نان درست می کردن و به خورد مردم می دادند . ملتی که اسیر خرافات است همیشه تاریخ برایش تکرار می شود.
امین: 1395/3/1109:47:54،
189
23
وقتی دکل دزد آزاد می شه ، وقتی خاوری با سه میلیارد دلار دزدی براش بلیط کانادا می گیرن و با دسته گل بدرقش می کنن بره کانادا و تا حا حالا هم یک محاکمه تشریفاتی هم براش برگزار نشده وقتی رییس دولتی با 700 میلیارد دلار حیف و میل اموال مملکت هیچ کسی بهش نمی گه بالای چشمش ابروست یعنی فساد بصورت سیستماتیک و گسترده در کشور ما وجود داره و متاسفانه امید به بهبود شرایط برای مردم در این سیستم در حد صفره.
مرتضي: 1395/3/1110:17:11،
190
32
به نظر من بهترين گزينه اعدام ٨٠ ميليون ايراني است و سپس از نروژ ١٠٠ نفر آدم حسابي بياريم اينجا حسابي زاد و ولد كنن شايد ١٠٠ سال ديگه ايران آباد شه
شکور: 1395/3/1111:34:00،
30
91
من گوشت نمیتونستم بخرم سوسیس کالباس میخریدم میدادم زن و بچه هام بخورن کم بود پروتئین پیدا نکنن، خیلی هم خوشمزه هست با نوشابه میچسبه، بچه دلش میخواد چیکار میشه کرد خوشمزس
نيما: 1395/3/1112:15:40،
71
22
آرزو به دل مونديم يه روز خبر بخونيم بگن تو يه چيزي كارمون درسته .

اين قانون حكومته با خبر هاي بد مردمت را زامبي كن و بر زامبي ها حكومت كن
مجتبی: 1395/3/1121:58:09،
24
33
چند دقیقه‌اس دارم فکر می‌کنم، اونهایی که با نظر مرتضی موافقن، واقعاً خودشون رو مستحق اعدام می‌دونن؟ آدمی که خودش رو مستحق اعدام می‌دونه چرا باید بیاد تو اینترنت و خبر بخونه و در موردش اظهار نظر کنه؟ به نظر من باید اونهایی رو که اینطور فکر می‌کنن اعدام کنن، شاید بقیه ایران رو از نو بسازن. ایرانی خالی از انسانهای خودباخته و حقیر.
14: 1395/3/1123:44:02،
24
17
یعنی خودشون رو....!!!
علی: 1395/3/1107:55:17،
151
19
دیگه مردم حرف شمار رو قبول ندارند هرچه قدر هم بگید بخرید دیگر اعتمادی به سوسیس و کالباس وجود ندارد مسلمان. 100 رحمت به ارمنی ؟! ما که بیش از 15 ساله مصرف نمی کنیم . حالا خداکنه تاج خروس باشه و گوشت الاغ وسگ و خوک نباشه ؟
عبدالله: 1395/3/1111:05:04،
87
26
آقا این حرف که میزنم خدا وکیلیه. خدا شاهده

یک بار تو خیابون چند تا گربه تو آشغالا دنبال غذا بودن . رفتم از مغازه دو تا ورق از کالباس خوب خوب خوبش خریدم اوردم انداختم براشون.

یعنی خدا شاهده لب نزدن. کالباس موند روی زمین.
اشغال ها رو دوباره خوردن !!!
جواد: 1395/3/1107:57:51،
133
22
تو چه چیزی تو ایران تقلب نمی کنند
درخواب : 1395/3/1107:58:17،
104
26
سلام
خداوکیلی تو مملکت گل و بلبل ما تو چه چیزی تقلب نمیکنند؟
نمیدونم ما داریم به کجا میریم؟
فرد: 1395/3/1108:04:13،
91
20
برخوردمیشه...چی میشه؟؟؟بگو دقیق چیکار میکنی با متخلف؟؟؟میرید یه زیر میزی می گیرید؟نمی بندینش که...
لب: 1395/3/1108:10:42،
77
23
همه چیز ما تقلبی است کاش درمانگری پیدا شود.
امیر: 1395/3/1108:18:15،
63
28
مگر آدم دیوانه باشه و باز از این آشغالها استفاده کنه.
پژوهش: 1395/3/1108:24:43،
37
24
اینکه فکر کنیم عراقیها از ما خوش خوراکترند اشنباه بزرگیه....
البته نه اینکه سوسیس کالباسهای ایران کیفیت دارند..هرگز
قطعا بی کیفیتی سویسهای ایرانی موجبات بهانه گیری برای پس فرستادن به جهت کسب بازار کشور دیگه یی بوده!
عبدی: 1395/3/1108:28:45،
50
23
ممنون که به فکر سلامتی مردم هستید!!!
این همه فراورده های گوشتی و مرغی توی این بازار ریخته و جلوی چشم تمامی مامورین بهداشت با انواع برندهای نامعتبر، ولی کو یک دلسوز؟؟؟ همه چی به پول ختم میشه. پول بده گنجیشک رو به نرخ قناری بفروش.
elaheh: 1395/3/1108:37:27،
58
23
اونقدر آت آشغال به اسم سوسیس و کالباس به خورد مردم میدن... مردم هم ترسیدن و نمیخرن... نون و پنیر خالی از این فرآورده ها سالمتر و بهتره...
مهندس: 1395/3/1109:06:51،
67
18
هروقت اسم وزارت بهداشت می شنوم و برخورد با متخلفان تو کشور نمیدونم چرا یهو یاد شلغم میوفتم
آبلیمو
رب
سوسیس کالباس
مرغ با خوراک کورتون و صدف ارد شده و ...
تن ماهی
نوشابه دلستر ...
روغن مایع تخم افتاب گردان ( پارافین خوراکی )
تخم مرغ
ارد نون حتی الامکان بدون سبوس و پخت نا مناسب
سوسیس کالباس کیلویی 10 الی 40 تومن (گوشت کیلویی 35 تومن) :))
اگر دقت کنید میبینید تمام مواد اولیه مصرفی خانوار های ایرانی سرطان زا هستن
البته مقصر نوع سیستم اقتصادی و درامد خانوار ایرانیه چون درامد بر خرج اصلا توجیه پذیر نیست پس کیفیت کالا رو بزور تا حد ممکن میارن پایین تا ارزون بشه و خانوارها توان خرید داشته باشن
چون اگه کالباس یا سوسیس واقعا 90 رصد گوشت تولید بشه با توجه به قیمت فراوری شدن میشه حدودا کیلویی 45 تا 60 هزارتومن دیگه کی میتونه بخره
یا لیمویی کیلو نه تومن ابلیمویی یه لیتریش میشه 20تومن...
نخ: 1395/3/1110:03:15،
51
22
آقاب مهندس ؟ چرا فکر میکنید سیستم اقتصادی مردم ایران اینطوریه ؟ چرا تو کشورهای توسعه یافته اینجوری نیست ؟ شما که میگی مهندسی نباید اینطوری فکر کنی؟ بهتره بپرسیم سیستم رو کی یا چه کسی طراحی میکنه؟ سیستم اداره کردن یک خانواده کوچک هم بعهده پدر و مادره چه برسه به یه مملکت؟ در ضمن در تمام دنیا ادمهای سو استفاده گر وجود دارن؟ اما دولت که قیم مردمه با کنترل های شدید خصوصا مواد غذایی نه اجازه میده از مرزهاش هر آشغالی وارد بشه؟ نه داخل تولید بشه؟ تا حالا هم در هیچ جای دنیا دیده نشده که مردم خود جوش به نظم رسیده باشن؟ حتی طبق پژوهش انجام شده در بدوی ترین قبایل ، تنها قبایلی تونستن دوام بیارن که رئیس قبیله دانایی داشتن؟؟؟؟؟؟؟
((( فلفل ))): 1395/3/1109:08:45،
57
23
عجيب اينجاست كه سگ وگربه هم از اين سوسيس وكالباس نمي خورند ، بيچاره به اين مردم مظلوم0
امید: 1395/3/1109:27:18،
53
17
تقلب فقط توکالباس وسوسیس نیست بلکه توروغن .اب لیمو،مرغ هورمونی.محصولات کشاورزی شیمایی .اب رسانی فاضلابی به مزارع........هم هست از اونها هم گزارش تهیه کن ایران جیب
مسلمان : 1395/3/1109:27:40،
41
22
ما معتقدیم عبادت جز خدمت به خلق نیست و محصول کار ما باید معرف دین ومذهب ما در دنیای امروز باشد باشد پس چرا اینطور نشد
فرزاد: 1395/3/1113:15:33،
38
20
کار و سیاست و تجارت که با دین و مذهب قاطی بشه دقیقا همینطوری میشه!
اصلا اگه اینطوری نمیشد باعث تعجب بود!
حامد: 1395/3/1109:55:46،
53
27
آقا سوسیس و کالباس رو ببوسید بگذارید کنار .
شما میدونید وضعیت نظارت و بازرسی در کشور ما چگونه است 90 درصد آبلیموهای بازار تقلبی و ساختگی است . حتی اگر سوسیس و کالباس علامت استاندارد و مهر سازمان غذا و دارو داشته باشه بهتر است مصرف نکنید
فرزاد: 1395/3/1111:31:00،
39
23
اصلا اگر کالایی علامت استاندارد ایران و مهر سازمان غذا و دارو داشته باشه که دیگه اصلا نباید مصرف بشه!
مسعود: 1395/3/1113:42:44،
29
25
ابلیمو رو نگو که فاجعه هستش همه تقلبی غیره یک ویک
فضول خان: 1395/3/1109:58:13،
22
41
ببخشین میشه بگین چند تا خروس باید بکشند تا یک کیلو تارج خروس بدست بیاد ؟؟!!
123: 1395/3/1110:11:36،
42
18
مگه خروس رو فقط برای تاجش کشتار می کنند آدم عاقل!
مان: 1395/3/1111:10:59،
38
21
واسه اطلاعات دوست عزیزمون بگ اون مرغی که تو مرغ فروش و کشتارگاه کشته و فروخته میشه اسمش مرغه ولی در واقع خروسه
ناشناس: 1395/3/1110:56:31،
39
27
ما دردوران جنگ تحمیلی هزاران جوان رشید و افتخار افرین برای دفاع از کشور و ارمانهای انقلاب اسلامی هدیه کردیم و نامشان در قلب وتاریخ ایران ثپت شده است ولی بعداز جنگ تحملی هزاران جوان حتی بیشتر از شهدا بخاطر استاندارد نبودن خودرو الخصوص پراید. و غیر استاندارد بودن مواد غذای از میان ما رفتند بدونه اینکه نامشان در تاریخ ایران ثبت بشود ..
ديبا: 1395/3/1112:38:09،
30
24
لطفا اسم اين عزيزان رو به پاي ايران و ايراني ننويسيد
حسن: 1395/3/1112:10:52،
42
21
مردم ما بهترین مردم دنیا هستن
چرا80 میلیون اعدام بشن
تنها چند میلیون افراد خاص اعدام بشن کفایت میکنه
دنیا هم روی آرامش خواهد دید
ایرانی شرمسار: 1395/3/1209:32:22،
24
20
خداوند همیشه به هرکس به اندازه اعمال و قلبش نعمت و روزی می دهد ...

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما