کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

قیمت خانه در سال 95 کمتر از سال قبل خواهد شد؟

کدخبر:۲۳۴۵۱دوشنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۳:۴۷۴۶۲۸ بازدید

شرایط رکودی شدید در بازار خرید و فروش مسکن و افزایش واحدهای فروش نرفته، در سال 95 همچنان تداوم خواهد داشت.

علی اکبر کریمی منتخب اول مردم شهرستان‌های اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی با عنوان «بررسی اجمالی وضعیت بازار مسکن در شرایط رکودی کشور» آوررده است:

بسیاری از صاحبنظران صنعت ساختمان را موتور محرکه اقتصاد کشور می دانند و رونق در این صنعت می تواند رشد تولید و رونق در حدود ۲۰۰ صنعت دیگر را در پی داشته باشد در این نوشتار سعی شده است مروری اجمالی بر وضعیت صنعت مسکن و عرضه و تقاضا و مسایل مبتلا به در این صنعت مورد بررسی قرار گیرد.

بازار مسکن در سالهای اخیر نوسانات قابل توجهی را پشت سر گذاشت و بعد از یک دوره سه ساله رکودی (نیمه دوم سال ۱۳۸۷ تا نیمه نخست سال ۱۳۹۰)، به دنبال تحولاتی که در عرصه اقتصاد کلان در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ به وقوع پیوست، از جمله اجرای فاز اول طرح هدفمندی یارانه‌ها و نیز نابسامانی‌های بازار ارز و سکه، طی دو دوره متوالی فشارهای دوجانبه‌ای بر بازار مسکن وارد شد. ابتدا در طرف عرضه فشار ناشی از هزینه متاثر از اجرای طرح هدفمندی، منجر به افزایش قیمت تمام شده تا حدود ۵۰ درصد شد و بلافاصله و با یک تنفس چند ماهه، فشار ناشی از تقاضا و البته از نوع سوداگرانه و متاثر از تحولات بازار ارز و سکه و حرکت نقدینگی، باعث نوسان مجدد در بازار مسکن شد و قیمت مسکن در این دوره نیز تا حدود ۶۰ درصد دیگر افزایش یافت. مجموعاً این دو جهش قیمتی که از نیمه دوم سال ۱۳۹۰ تا سه ماهه اول سال ۱۳۹۲ به‌صورت متناوب رخ داد، قیمت مسکن را به‌طور متوسط با بیش از ۱۰۰ درصد افزایش مواجه کرد.


تحولات ساختار جمعیتی کشور و میزان تقاضای واقعی مسکن:

بررسی ها نشان می دهد که بین سال های ۱۳۵۵ تا ۱۳۶۵ به دلایل مختلف، تعداد متولدین کشور به شدت رشد نمود. این جهش جمعیتی، با قرار گرفتن در سن ازدواج در بازه زمانی سال های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۰، تقاضای جدید برای مسکن را به شدت افزایش داد. بر اساس تحولات جمعیتی فوق و عنوان نمودن وجود نیاز انباشته قبلی برای مسکن که پوشش داده نشده است، در بسیاری از تحلیل های رسمی منتشر شده و سخنان مسئولین وقت وزارت راه و شهرسازی چنین ادعا می شد که نیاز سالانه کشور معادل ۱.۵ میلیون واحد مسکونی جدید می باشد که باید ساخته شود.

آخرین برآوردهای منتشر شده توسط وزارت راه و شهرسازی در زمستان ۱۳۹۲، نیاز سالانه کشور در بازه زمانی ۱۳۹۳-۱۳۹۷ حدود یک میلیون واحد مسکونی اعلام می شود در حالیکه براساس روند پیش بینی شده فوق، در پایان سال ۱۳۹۴، کشور با حدود  ۲.۵ میلیون واحد مسکونی مازاد بر تعداد خانوار روبه رو می گردید و برآورد نیاز سالانه کشور به میزان ۱.۵ میلیون واحد مسکونی غیر واقعی بوده است. در شرایط کنونی با توجه به تعداد خانوار موجود در کشور، عملا بیش از تقاضای انباشت شده فعلی،  واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور وجود دارد. به این ترتیب مشکل اصلی بازار مسکن، زیاد بودن تعداد خانه های خالی و عدم وجود تقاضای موثر برای این واحدها است.

هرم جمعیتی کشور نشان می دهد که پیک تقاضای مسکن ناشی از ازدواج های جدید و جهش جمعیتی دهه ۶۰، در چند سال گذشته رخ داده و تقاضای واقعی سالانه مسکن در کشور، از روندی نزولی برخوردار است.

 

هرم سنی جمعیت کشور در سال 1393

بررسی روند تعداد ازدواج های صورت گرفته در کشور تحلیل فوق را تایید می کند. روند کاهشی تعداد ازدواج ها از سال ۱۳۹۰ شروع شده و احتمالا به صورت مستمر ادامه خواهد داشت. با توجه به وضعیت هرم جمعیتی کشور، در طی سال های بعد از ۱۳۹۴ نیز کاهش تعداد ازدواج ها شدیدتر خواهد شد.


آخرین وضعیت بازار مسکن

با بررسی شرایط کلی بازار مسکن کشور در ماه های اخیر به صورت خلاصه می توان گفت که شرایط رکودی شدید در بازار خرید و فروش مسکن و افزایش واحد های فروش نرفته، در سال ۱۳۹۵ همچنان تداوم خواهد داشت و در زمینه های مختلف شرایط قابل پیش بینی به شرح زیر خواهد بود :

الف) آرامش اجاره بها : اجاره بهای واحدهای مسکونی در زمستان ۹۴  نسبت به زمستان ۹۳ رشد بسیار جزیی داشته است و نسبت به تابستان ۹۲ حدود ۵ تا ۱۰ درصد کاهش داشته است. در سال ۱۳۹۵ نیز آرامش قابل توجه در بازار رهن و اجاره در اکثر شهرهای کشور قابل پیش بینی می باشد.

ب) تداوم افت قیمت ها: کاهش قیمت واحد های مسکونی، زمین و ساختمان کلنگی و بویژه واحد های نوساز در تهران و اکثر شهرهای بزرگ تقریبا به صورت پیوسته ادامه خواهد داشت. فروشندگانی که نیاز مالی دارند، با کاهش قیمت ها و در رقابت با سایر فروشندگان، باعث افت قیمت ها می شوند. عموم خریداران انتظار افت بیشتر قیمت یا ثبات آن را دارند. تا زمانی که تعداد خریداران اندک می باشد، کاهش قیمت بصورت تدریجی می تواند تداوم یابد.

ج) تعداد بسیار اندک معاملات : بطور متوسط، تعداد معاملات ماهانه از تابستان ۹۳ تا پایان فروردین ۹۵ در تهران یک سوم تعداد معاملات در مدت زمان مشابه قبل بوده است. افت معاملات در کشور نیز قابل توجه بوده و به حدود نصف رسیده است.

د) وضعیت پول لازم ها : با توجه به مشکل شدید فروش واحد های در حال ساخت و پیش فروش ها و سایر انواع فروش ها، بصورت پیوسته بر تعداد سازندگان و فروشندگان پول لازم اضافه می شود. فروش های اکازیون افزایش داشته و طی سال آینده نیز احتمالا این روند ادامه خواهد داشت. میزان ورود منابع مالی توسط خریداران، از میزان منابع مالی مورد نیاز فروشندگان برای تداوم ساخت و سازها، کمتر است و مشتریان محدود موجود توان تحریک بازار را ندارند.

ه) وضعیت سرمایه گذاری بخش خصوصی : میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی به صورت واقعی (با کسر تورم)، در بخش مسکن در حال کاهش است و این روند تداوم خواهد داشت. سرعت ساخت و ساز پروژه های موجود و شروع پروژه های جدید و درخواست برای دریافت پروانه ساخت از شهرداریها، کاهش قابل توجهی داشته و این روند ادامه خواهد داشت. سازندگان تلاش می کنند که پروژه های موجود را به هر نحو شده با منابع مالی موجود به اتمام برسانند ولی انگیزه و منابع مالی لازم برای شروع پروژه های جدید را ندارند.

و) وضعیت انواع گروه های متقاضی : متقاضیان سوداگر که در سالهای اخیر از بازار خارج شده اند تا چند سال آینده مجددا به بازار مسکن ورود نخواهند کرد. متقا ضیان مصرفی مقتصد، همچون گذشته سیاست صبر و نظاره تحولات را در پیش خواهند گرفت. متقاضیان مصرفی رفاه گرا، با آرامش نسبت به بررسی بازار و خرید املاک مد نظر خود اقدام می نماید، ولی با توجه به جهش قیمت صورت گرفته، قدرت خرید و تعداد آنها کاهش قابل توجهی در کل بازار مسکن دارد.

ز) واحد های ساخته شده بدون مشتری : در غیاب سه گروه خریداران فوق الذکر، تعداد واحدهای نوساز ساخته شده بدون مشتری به صورت پیوسته در سال گذشته افزایش داشته و در طی سال ۱۳۹۵ نیز افزایش ملموسی خواهد یافت و فروش واحد ها در زمان طولانی تر صورت خواهد گرفت و با توجه به عدم انتظار  برای جهش قیمتی، سازندگان بسیاری مایل به فروش واحدهای خود هستند و احتکار مسکن از جذابیت چندانی برخوردار نیست.


دو چالش عمده بازار مسکن:

*مالیات بر ارزش افزوده

یکی از چالش هایی که در شرایط کنونی شرکتهای انبوه ساز مسکن با آن مواجه هستند مشکل مالیات بر ارزش افزوده است زیرا باوجودیکه معاملات مربوط به املاک و مستغلات از شمول قانون مالیات بر ارزش افزوده خارج است، شرکتهای مذکور مبالغ مالیات بر ارزش افزوده را در هنگام خرید مواد و مصالح ودر قراردادهای منعقده با پیمانکاران می پردازند اما خودشان قادر به دریافت مبالغ مالیات پرداختی از خریداران یا سازمان امورمالیاتی نیستند و این وضعیت باعث افزایش قیمت تمام شده آنها به میزان ۹ درصد می شود و به همین میزان نیز سود خالص این شرکت ها را کاهش می دهد و این شرایط می تواند کاهش سود مورد انتظار در صنعت ساختمان و عدم توجیه پذیری اقتصادی بسیاری از پروژه های سرمایه گذاری در این صنعت را بدنبال داشته باشد. لذا پیشنهاد می شود که برای انبوه سازان شناسنامه دار در صنعت ساختمان و مسکن نیز مانند صادرکنندگان اقدام شده و مبالغ مالیات پرداختی بابت مالیات بر ارزش افزوده به آنها عودت گردد.


اجرای اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۱۳۹۴

طبق اصلاحیه فوق کلیه فعالیتهای شرکتهای سازنده ساختمان و مسکن از ابتدای سال ۱۳۹۵ مشمول مالیات بر عملکرد با نرخ ۲۵ درصد شده و در صورت اجرای این قانون، عملا حاشیه سود این صنعت تبدیل به زیان شده و سرمایه گذاری در این حوزه را متوقف کرده یا به شدت کاهش خواهد داد. پیشنهاد می شود که این قانون حداقل برای اشخاص حقوقی شناسنامه دار در صنعت ساختمان و مسکن بویژه شرکت های ساختمانی بورسی اجرا نشود تا این شرکت ها برای سرمایه گذاری بیشتر در صنعت ساختمان و مسکن تشویق شوند.


پیش بینی تحولات بازار مسکن در سال ۱۳۹۵                      

بازار مسکن تهران و اکثر شهرهای کشور در دوره رکود شدید خود قرار دارد و هنوز به نقطه قعر رکود خود نرسیده است تا پس از آن به صورت آهسته، بهبود تدریجی و آرام تقاضا و پس رشد قیمت شروع شود.

روند بهبود بازار مسکن، با توجه به محدودیت های جدی تجهیز منابع خرید مسکن که از سوی سیاست بانکی بانک مرکزی بر بخش مسکن تحمیل می شود، در کنار تعداد زیاد واحد عرضه شده برای فروش و قدرت پایین خرید، بسیار کند است و عوامل تاثیر گذار مثبت بر روی بازار قدرت کافی برای شتاب بخشیدن به این امر برخوردار نیستند. همچنین انتظار تداوم رکود فعلی و عدم ایجاد تغییر خاص در قیمت مسکن بین بخش عمده مردم وجود دارد که سبب به تعویق انداختن خرید توسط آنها می شود و به طور کلی افت قیمت واقعی (بدون لحاظ تورم) مسکن در طی دو سال آتی، بعنوان محتمل ترین گزینه قابل پیش بینی می باشد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

inzagi: 1395/3/1014:12:05،
292
77
سال 95 تا سال 1400
رکود مسکن +
رونق _
رونق: 1395/3/1014:34:58،
68
213
سال 95 قطعا" افزایش قیمت خواهیم داشت.
عباس: 1395/3/1014:42:31،
134
40
والله ما که دو سال پیش پولمان رو از ملک کشیدیم بیرون،کم کم آقایون کارشناس داره حالیشون میشه.تا قیمت زمین نصف نشه، فقط رکود مطلق.
شیرازی: 1395/3/1014:47:45،
147
52
امسال بفروشی بهتر سال دیگست
کم کم مردم داره باورشان میشه ملک مرده
سال دیگه کسی واسه ملک پول نمیده، اجاره نشینی بهتره
مقتصد: 1395/3/1014:51:28،
144
45
350 تا بدم اپارتمان بگیرم.60 تا میدم رهش میکنم.هم سود می کنم، هم پولم نقده، هم یهویی نصف قیمت نمیشه، ملک مبارک صاحبش، نخواستیم
امین: 1395/3/1015:15:09،
132
40
با این قیمتها خرید مسکن اشتباه محض است . یک روز برای مردم خرید صوتی و تصویری ارزو بود یک زمان پیکان صفر ارزو بود یک زمان پراید خریدن ارزو بود یک زمان خارج رفتن ارزو بود یک زمان موبایل ارزو بود یک زمان ویلا ارزو بود که الان بیشتر جامعه اینهارو به فراخور حالشون دارند و بزودی مسکن به اینها میپیوندد . فروشنده ها که نمیخوان ترشی بندازن بزودی با شکستن قیمتها سیل فروشندگان به بازار سرازیر میشوند خواهید دید . دوره مسکن هم تمام شد مثل خیلی چیزهای دیگه . مسکن کالای مصرفی شده
پاسخ: 1395/3/1015:16:51،
97
42
دیگر کلنگی کسی نگاه هم نمیکنه
تورم: 1395/3/1015:48:17،
42
102
مسکن هم مثل هر کالای دیگه ای باید هرسال به اندازه تورم افزایش قیمت داشته باشه وگرنه اگه بصورت دستوری قیمتها رو ثابت نگه دارن میشه مثل همین رکودی که خود دولت رو هم از کرده خودش پشیمون کرده
رضا: 1395/3/1015:52:45،
39
80
اینها مثل دیو سفید توی شاهنامه هستند هر چی میگن برعکس عمل میشه .آخه این آقای به اصطلاح منتخب اول مردم !!! اراک اگه میتونست درست پیش بینی کنه که وضع مملکت این نبود !!!
d: 1395/3/1016:43:36،
89
30
مقاله خوبیه ولی مهاجرت رو اشاره نکرد. طبق گفته خود مسئولین سالانه 750 هزار نفر فقط از طریق قانونی مهاجرت میکنن و تقاضا باز هم کمتر و عرضه بیشتره. در ضمن کشوری که آینده اش معلوم نیست و کشور جهان سومی هست چرا باید انقدر قیمت مسکن بالا باشه؟ مسکن قدرت نقد شوندگیش تو مواقع بحرانی مثل جنگ صفره. خاورمیانه اصلا جای زندگی نیست
اقتصاددان: 1395/3/1017:11:26،
60
27
باید به خودکشی و سکته و بیماری و تصادفات هم اشاره میکرد که در سال جان هزاران جوان را میگیرد و اعتیاد
بابک: 1395/3/1017:20:56،
73
32
دارین به حقانیت پیش بینی من ایمان می آرین نه؟
بعله
مسکن تا بعد از 1410 شمسی مُرد(حداقل تا 15 سال یعد)
تنها یه راه نجات براش باقی مونده ؛کاهش 60 درصدی قیمتهای فعلی و بعد از اون ثبات 10 ساله قیمتها توام با کاهش جزئی تا ترمیم قدرت خرید مردم در غیر اینصورت ....
نمی گم که خیلی سناروی دردناکی هس
پاسخ به امين: 1395/3/1017:42:05،
39
25
من به شما مثبت دادم ولي يك اصلاح لازم داره و آن اينكه عرضه هم اكنون نسبت به تقاضا در حد بينهايته ولي چون بازار مسكن در قبضه دلالان محترمه و اجازه نميدن چون بورس سهام صفهاي فروش مسكن نمايان باشه لذا تعادل و خريد و فروش هي به تعويق مي افته و الا مثل قيمت سهامي كه 1800تومان بود الان شده 500تومان .ارزش ملك هم به همين نسبت كاهش پيدا ميكرد.بايد تعداد عرضه و تقاضاها را به طريقي مثل بورس نمايان كرد تا قفل خريد و فروش ملك باز شود.
کامران: 1395/3/1018:26:23،
63
28
بنده برج 4/94 یک ملک کلنگی رو که از همه ی جهات برای ساخت و ساز معقول هست رو گذاشتم برای فروش شاید باورتون نشه حتی دریغ از یک مشتری در صورتی که یک سال قبلش برای این ملک سرو دست میشکستن و من اشتباه کردم ندادم
شراره: 1395/3/1023:12:25،
24
24
واقعا واقعی ترین و قشنگ ترین تحلیل بود.

چه عجب
سالار : 1395/3/1023:35:14،
26
19
ملک خریدار واقعی نداره چون بیشتر مردم توان خرید ندارند در نتیجه رکود ادامه داره و در انتها قیمت ها به نا چار کم و کمتر می شه
محسن: 1395/3/1101:16:26،
28
23
خریداری نیست تو بازار
نوید: 1395/3/1101:32:39،
26
22
مشتری خیلی کمه تو بازار
ناشناس: 1395/3/1014:12:13،
83
43
کاملا صحیح است ولی مگر بساز و بفروش و دلالان میگذارند

مثلا در منطقه ای که زمین متری سه میلیون است برای تراکم چهار طبقه ساختمانی می شود 750 هزارتومن متری همچنین هزینه ساخت هم که از متری 550 تا 900 هزار تومن باشد قیمت هر متر آپارتمان با کیفیت بالای ساخت حدود 1600 تا 1800 تمام شود پس چرا قیمت هر متر آپارتمان 2700 و در ارزان ترین حالت 2200 است (نمونه اش در کرج و خیلی شهرها )
ف: 1395/3/1014:30:57،
41
44
خونه کلنگی (زمین) متری 3 تومن کجا میدن بریم بخریم ؟؟؟؟ بعدم با حساب کتاب خودتم یه خونه 4 طبقه و فرض هر واحد 100 متر و قیمت متری 1800 که خودت گفتی یعنی سازنده باید حدود 800 میلیون پولشو بخوابونه واسه یکسال.(اگه فروش بره تازه و مشکل و باج نخواد بده!) سوده بانکیش که میشه حدود 180 میلیون. خب قطعا باید بیشتر از سود بانکی ببره.
وحید: 1395/3/1014:37:40،
56
23
خریدار باید با اطلاع و مطالعه خرید کنه و هر چیزی رو به قیمتش بخره نه مبالغ نجومی.
علی: 1395/3/1014:56:06،
24
48
هزینه ساختی که فرمودی یعنی مزخرف ترین و پایین ترین هزینه ساخت (تو مایه های مسکن مهر و...)
sam: 1395/3/1014:56:20،
34
73
عزیز من وقتی اطلاع نداری دلیل نداره که نظر بدی
اولا که تو ساخت مسکن فقط هزینه ساخت نیست و هزینه های دیگه ای هم از قبیل شهرداری,نظام مهندسی,آتش نشانی,بیمه و....وجود داره که هزینه اینا از هزینه ساخت بیشتر نباشه کمتر نیست
دوما هزینه ساخت متری 550 تا 900 تومن...شوخی میکنی دیگه
الان سوله بخوای بسازی از این بیشتر در میاد.مخصوصا الان که توقعات مردم زیاد شده شما تو مناطق پایین هم که بخوای بسازی باید خونه نسبتا لوکس تحویل بدی

الان با این وضعیت سود ساخت اونقدر پایین اومده که خیلی از سازنده ها کنار کشیدن حتی وسط کار(نمونشم ساختمان های نیمه کاره سطح شهر که خیلی وقته خوابیدن)
اونایی هم که میسازن به امید رونق بازار در آینده هستن پس فکر پایین اومدن قیمت ها نباشید
روشنگر: 1395/3/1014:59:29،
42
30
شما فقط زمین 60 درصد زیر بنا رو دیدی پس قیمت زمین میشه 1300=60%÷750
هزینه مجوز هم تقریبا متری 150 تومن تو اون منطقه
پس2250 =1300+150+800
با احتساب خواب 1.5ساله سرمایه با سود میانگین ده درصد.میشه به عبارتی
2587.2=2250×1.1*1.5
پس بنده خدا فقط داره متری 112 تومن پول دستمزدشو میگیره
امین: 1395/3/1015:02:42،
46
42
شما هزینه خواب سرمایه سازنده رو حساب نکردی! پولی که برای زمین داده یا برای ساخت دو سال خوابیده و این خودش هزینه بالایی است. اگر همان مثلا یک میلیارد را در بانک میذاشت 400 میلیون در دو سال گیرش می امد.
داستان حساب کتاب شما داستان شمردن خر های ملانصرالدین است. خری که سوار شده بود را نمی شمرد!
پاسخ: 1395/3/1015:53:28،
38
41
جان عزیزتون وقتی از چیزی اطلاع ندارید نظر ندید که فقط بقیه رو گمراه میکنید. هزینه ساخت متری 550 تومن؟!!! فقط متری 200 تومن عوارض شهرداری میشه.......
حسین: 1395/3/1015:57:59،
39
42
فرض اعداد ارقام شما درست باشه . پس خواب پول سازنده جهت خرید زمین و ساخت را که به مدت 2 سال راکد میمونه حساب نمیکنی ؟ گور پدر سازنده سرمایه شو بیاره 2 سال راکد بزاره و با همون قیمت بده به جنابعالی ولی شما از یک ریال سود پول خودت که توی بانک گذاشتی نمیگذری !!! خرید و ساخت زمین هزینه های پنهانی داره که شما تخصص لازم را برای دیدنش نداری
حسینقلیخان: 1395/3/1016:20:30،
57
29
جناب اقایان روشنگر و امین شما هم یکطرفه به قاضی رفتید اینروزها سازنده ها قیمت زمین را نمیدهند بلکه مشارکت در ساخت میکنند حدود پنجاه پنجاه که البته سرمایه ساخت را هم میانگین در 14 ماه ماهیانه هزینه میکنند که میشود سرمایه گذاری 7 ماهه .
من خودم سازنده هستم سود خوبی دارد ساخت و ساز البته اگر رکود نباشد که هست و بسیار شدید بطوریکه من مجبور شدم واحدهایم را کرایه بدهم شما میدانید که کرایه دادن برای یک سازنده یعنی چه اوج ناامیدی .
بهر حال نه ما مقصریم نه خریداران بلکه مقصر اصلی حاکمیت است که با بی ارزش کردن پس انداز مردم این وضعیت را بوجود اورده و ما مردم را به جان هم انداخته و به ریش امت میخندد .
محمد: 1395/3/1017:14:26،
46
34
طرف مگه برج می خواد بسازه که 2 سال خواب داره ؟ بدبخترین جاهای دنیا هم ظرف 8 - 10 ماه یه آپارتمان 5 طبقه رو ساختن تموم شده رفته.
رضا: 1395/3/1017:15:03،
50
30
ماشالا چقدر بساز بنداز تو این سایت میچرخن! خدا قوت
عباس: 1395/3/1017:24:57،
48
28
منم 500 میلیون جنس تو مغازمه،2میلیاردم قیمت مغازه،درامد یکسالم،90 میلیونه،خواب سرمایه دیگه چیه؟خودتونو گول نزنین اقایون بساز وبفروش.اگه مشتری هست بفروشید.
احسان: 1395/3/1017:46:07،
24
45
ماشالله چقدر بی خانمان توی این سایت است .
وحید: 1395/3/1109:52:53،
24
19
برادر ناشناس
آخه وقتی بویی از ساخت و ساز و جمع و تفریق نبردی مگه مجبوری نظر بدی و ملتو سردرگم کنید
اصلاً خیلی از اینایی که یه پول بادآورده ای داشتن و با همین حساب کتابای آبکی مثل شما اومدن توی این کار باعث این بلایا شدن
یه زمین رو میشه فقط 60 درصدشو ساخت نه کل مساحت اون رو که میگی متری 750
تازه اگه پوشش از 60 درصدم بیشتر بشه عوارضش 2برابر میشه
یا شمایی که میگی مشارکت میکنن، درسته وقتی مشارکت میکنی دیگه نمیخواد پول زمین بدی ولی به همون نسبت از قابل فروشت هم کم میشه و سود اصلی رو فقط صاحب زمین میبره
قیمت ساخت هم بستگی داره چقدر اینکاره باشی و مساحت ساختت چقدر باشه که هزینه هات سرشکن بشه و ... ولی حتی اگه انبوه سازم باشی متری 550 نمیشه
یا شمایی که میگی این پول ساخت رو در عرض 7 ماه وارد میکنی و ... تا حدودی درسته ولی وقتی پیشفروش نشه مجبوری سرمایه بیشتری بیاری و اینجوری خواب پولت بالا میره و ا
مهدی: 1395/3/1210:36:19،
19
22
ماشالا همه استادن! کی گفته 60% ؟؟ 60% + 2 متر از طول زمینه و بیخود جَو ندین! از اون گذشته اکثر بساز بنداز ها اولا مشارکت در ساختن و پول زمین نمیدن! ثانیا اکثر این جماعت تا اونجا که بتونن و زورشون برسه از کیفیت کم میزارن و همه میدونیم متاسفانه...
مسعود: 1395/3/1014:13:55،
26
80
95 تغییری نمی کنه و 96 بالا میره
محمد: 1395/3/1019:50:48،
37
34
96 هم نمیره. بره اوایل - اواسط 97 به بعده.
کمال: 1395/3/1014:16:17،
45
61
چطور ارزون بشه آخه همه چی گرون شده

سازنده باید یه خیریه بزنه تا ارزون بشه
آّب ،برق، گاز، حقوق کارگرا، مالیات ، عوارض و پروانه شهرداری و.... گرون گرون شدن

فقط حرفه همین! جو میدن چون مسکن مهر هم زمین خورده قیمتا کله نکنه
علي: 1395/3/1014:17:02،
53
26
تحليل خوب و جامعي هستش اميدوارم شرايطي فراهم بشه كه دلالان بازار مسكن شرشون رو از سر ملك كم بكنن و مصرف كننده هاي واقعي در بستري ارام توي اين بازار تنفس بكنن
در به در: 1395/3/1014:41:38،
25
92
شک نکنید امسال مسکن بالا میره همین الان برید بنگاه ها ببینید فروشندگان هم قیمتها رو بردن بالا و هم تخفیف نمی دن چون همه هزینه ها بالاست کسی براش نمی صرفه تولید کنه .سودهای بانکی هم که پایین اومده در دوران پسا بر جام هم کسی نه ریسک سرمایه گذاری تو دلار و سکه رو می کنه و نه سرمایه گذاری تو بورس پس مسکن بهترین و بی خطر ترین و کم ریسک ترین سرمایه گذاری خواهد بود. تجربه نشان داده هر 4 سال یکبار جهش قیمتی مسکن رو داریم. حالا هم که 4 ساله مسکن تو رکوده
محمد: 1395/3/1019:56:50،
39
21
الان ملک بخوای بفروشی باید حسابی بیای زیر قیمت. چی میگی مرد مومن قیمت بردن بالا. طرف با همون قیمت مشتری نداره, اونوقت قیمت ببره بالا ؟ می خواد ترشی بندازه ؟
حسن: 1395/3/1014:49:26،
49
28
سلام. کاش یکروز برای همیشه ملک داستانش تموم میشد تا بریم سر اصل مطلب که تولید با کیفیت و با تکنولوژی بالاست. بنده بعنوان یک تولیدکننده صحبت میکنم. بنده تحصیلاتم مرتبط با کارم هست ولی مشکلات تولید زیاده. عده ای می آیند اینجا و فقط میگن لنگش کن. میگن تولید ایرانی بده یا فلانه. من دو سال آلمان بودم و بدور از شعار ایران رو دوست دارم. یکبار بیاید واسه همیشه متفاوت نگاه کنیم و متفاوت حرف بزنیم. همش نگیم تولید ایرانی بده. شما که این کامنت رو میخونی دستی بالا بزن و یک کاری راه بنداز. فکر کن همه ایرانیا بدند تو خوب باش. نمیدونم منظورم رو رسوندم یانه. به هرحال با افتخار محصول وطنی رو استفاده کنیم
حسینقلیخان: 1395/3/1016:27:22،
42
18
مهندس کاملا" با طرز تفکرت موافقم اما اینجا سرزمین برره است شما سریال برره اقای مهران مدیری را نگاه کرده باشی دستت میاد من چی میگم قربان .
جواب: 1395/3/1017:54:10،
32
26
جواب شما در انتخاب رييس مجلس از گروه اقليت است كه ديروز اتفاق افتاد اتفاقي به ظاهر ساده و در باطن بسيار خطر ناك و خشن و انحصارگرايانه.ما سالهاست كه فكر ميكنيم و كار ميكنيم كه اوضاع به سامان شود ولي گروه اقليت صاحب قدرت و ثروت و زر و زور تزوير به من و شما اجازه كار نميدن.راستي در آلمان هم حزبي كه مطرود است همه قدرت را قبضه ميكند؟و اگر بخواهد قانون و احزاب اجازه ميدهند؟
علی: 1395/3/1014:50:18،
56
28
کاش یکبار برای همیشه داستان ملک در مملکت ما تموم بشه
حسینقلیخان: 1395/3/1016:24:31،
52
32
تموم شده داداش .
مشکل اینه که ساخت برای ما گران تمام شده و نمیتوانیم ارزان فروشی کنیم خرید هم برای شماها مشکل شده چون درآمد ندارید به همین سادگی قضیه ملک منتفی شده .
امین: 1395/3/1014:59:34،
67
28
من چند سال قبل این موضوع را در کامنت های خودم نوشتم که دیگر در ایران تقاضای رو به رشد همگام با افزایش جمعیت وجود ندارد برای مسکن. این اولین باری است که تحلیلی منطقی منتشر شده است و کاملا هم درست است. در ایران دیگر هیچ وقت مسکن گران نخواهد شد. البته همواره برخی موقعیت های تجاری در شهرهایی مانند تهران استثنا هستند که انهم بخاطر ارزش تجاری ملک است. مسکن دیگر سرمایه نیست مثل خیلی کشورهای دیگه. ملت هم بهتره به فکر تولید و برند سازی باشند و در این موارد سرمایه گذاری کنند که هدف دولت هم همین هست. برخی ها خیلی خوش خیال هستند که فکر می کنند دوباره مسکن برمی گرده و البته این ارزویی کودکانه بیش نیست. دولت های قبل هم به اشتباه این همه مردم را درگیر مسکن کردند تا فقط اشتغالزایی شود. درواقع نقش بر آب زدند. اب رفت، نقش رفت!
mahdi: 1395/3/1015:00:01،
69
35
مسکن خداحافظ.....رشد اقتصادی خداحافظ...شغل خداحافظ....خوشبختی خداحافظ....روزهای روشن خداحافظ...سرزمین من خداحافظ
مجتبی: 1395/3/1015:15:15،
23
42
" ب) تداوم افت قیمت ها: کاهش قیمت واحد های مسکونی . . ." تحلیل های ابدوغ خیاری!!!
بنده سال 92 دنبال یک واحد 130 متری نوساز سه خوابه در بلوار فردوس غرب (سازمان برنامه مرکزی) بودم متری 5.5 تا 5.8 میلیون بود الان با این اخبار و تحلیل های کشکی انتظار داشتم که متری زیر 5 میلیون باشه ولی 2 هفته است که دنبال همون واحد می گردم زیر 6 تا 6.5 میلیون پیدا نکردم!!! لطفا اگه کسی مورد بدون عیب با مشخصات بالا سراغ داره بنده خریدارم(لطفا شماره موبایل بگذارید)
محمد: 1395/3/1019:54:57،
39
30
بلوار فردوس غرب حداکثر قیمتش 5.5 هست برای آپارتمان خیلی خوب. معمولی 5 تومن. بساز و بندازی و واحد زیاد 4600 - 4700 هم پیدا میشه.
6 - 6.5 پول پونک و مرزدارانه, کسی دیوانه نیست بیاد بره بلوار فردوس غرب این پولو بده. باز اگه می گفتی فردوس شرق, اونم توی خیابون ها خوبش نه سمت مترو, یه چیزی. 6 تومن جا داشت.
مجتبی: 1395/3/1108:02:53،
33
29
اقا محمد شما که دستت تو کاره و قیمت داری لطفا یک اپارتمان خیلی خوب 130 متری نوساز سه خوابه در بلوار فردوس غرب (سازمان برنامه مرکزی) متری 5.5 میلیون که گفتی معرفی کن بنده خریدارم لطفا شماره موبایلتو بذار امروز باهات تماس می گیرم.
محمد: 1395/3/1111:16:12،
26
20
شما خریدار نیستی, خریدار بودی مورد متری 4.5 تا 5.5 پره توی شقایق, وحید و سازمان. متری 5.5 - 5.7 سازمان شمالی هم پیدا میشه. جنت آباد جنوبی هم که فراوانه. مایه همه این داستان ها فقط یه سرچ توی ایران فایله و یه قدم رفتن تا بنگاه های پایین حکیم که توی سازمان برنامه خیلی هم زیادن. حالا سری بعدی که خواستی تبلیغ کنی واسه محله کاریت دلال جان, حواست باشه چی میگی.
@: 1395/3/1015:17:41،
48
28
تا انتخابات 96 ، قيمت نفت حدود 40 دلار و سياست تورم رو به پايين اتفاق خاصی تو بازار مسکن نمی افتد ... ! ... خيالتون راحت
حسن: 1395/3/1015:19:12،
46
30
با اين وضع اگر صنعت ساختمان راه نيوفته وضعيت اقتصادي هم به همين شكل در ركود خواهد بود برجام هم كه ظاهرا چشم اندازي نداره و از پولها و سرمايه هاي خارجي هم خبري نيست
خریدار مردد: 1395/3/1015:27:27،
35
59
یه خونه دیدم کرج ۱۰ سال ساخت و پارکینگ داره طبقه ۳ بدون اسانسور ۶۳ متر میگه ۱۰۰ میلیون و نوسازم متری ۲۵۰۰ و متراژ بالا ۲۳۰۰ حالا یکی به من بگه بخرم یا نخرم؟
بخرم + نخرم -
كريم: 1395/3/1016:55:36،
46
26
نخرضرر ميكني
اگه خونه لازم هستي يه جايي رهن كن
با بقيه پولت كار كن
يا لااقل توبانك بذار بيشتر برد ميكني
اشتباه نكن.
محمد: 1395/3/1017:02:44،
34
47
شما پول نداری خریدار هم نیستی با خودت مشکل داری .
ساسان: 1395/3/1015:42:57،
36
47
همه چیز طبق تورم بالا میرود توی این 40سال چی ارزان شده بچه گول میزنید بسه اینقدر دروغ وریا نداشته باشید ///////////........
شهاب: 1395/3/1015:47:10،
36
20
احسنت به نویسنده اش .. کاملا دقیق کارشناسی و از واقعیت بازار مسکن صحبت کرد ... پس سال 97 شروع رونق مسکن
بابک: 1395/3/1017:32:01،
45
25
از سال 1410 شمسی به بعد
اونم به شرطها و شروطها
ساسان: 1395/3/1015:50:59،
19
50
کسی نمیسازد 80درصد ساخت وساز وصدور پروانه کم شده ولی مگر ایرانی مسکن نمیخواهد حتما باید مردم ایران برن توکوچه ها بخوابند مثل این میمونه که بگی ده روز غذا نمیخورم تا ببینم میمیرم یانه هر چی ساخته شده برای فروش دو یا سه سال قبل بوده یعنی با کمبود مسکن مواجه خواهیم شد///////////........
Ali: 1395/3/1015:51:46،
41
32
مسکن رکود نداره. بلکه دالان چون سودی توی مسکن نیست رفتند تو بخش های دیگر مثل سکه دلار قیمت مسکن و زمین باید برگرده به قیمت واقعی خودش

سلمان: 1395/3/1016:37:28،
34
24
خواب سرمايه سازنده چيه الكي جو ميدين؟ طرف بيشتر پول ساختو وام ميگيره . هزينه هاي ساختم بيشتر انبوه سازها تهاتري كار ميكن. در ازاي كار پيمانكار به طرف واحدي كه تازه قراره ساخته بشه را معامله ميكنن.
حسین: 1395/3/1017:05:14،
33
29
ببخشید جناب پرفسور فضولی میکنم فرض وام بگیره مگه 28% سود وامو به بانک پرداخت نمیکنه ؟!!!
بنازم به این تفکر . اون تحلیل هات به حلقم .
ناشناس : 1395/3/1016:42:50،
35
26
کی میگه نمی سازند تو همین محله ما در کرج دور تا دور خونه ای که ما هستیم را دارند میسازند آن هم نه یک و دو ساله به خدا قسم شش ماه با تعداد نیروی زیاد تازه داریم مصالح هم هر روز میبینیم خداییش تو ساخت کم نمیزارند بعد از ساخت هم سریع ساکنین مستقر میشند


آن کسی که ساخت خانه را یک سال و بیشتر طول میدهد این کاره نیست و پول کم داره و با حداقل نیرو داره میسازه

وگرنه با روشهای مدرن و روشهای جدید شش ماه هم برای ساخت زیاده

ورزشگاه آزادی با اون عظمت را 17 ماه تازه پنجاه سال پیش ساختند چون کاربلد بودند

نه اینکه سوپری و قصاب و دکتر همه شندند ساختمان ساز که یک چهار طبقه را دو سال طول می دهند بسازند و هزینه های تولید را بی جهت برای خودشون و خریداران بالا می برند
ن ن ن : 1395/3/1016:43:50،
15
21
به نظر من اگر بحث دلال بازی و سفته بازی رو در نظر نگیریم تحلیل این آقا درسته ما مازاد عرضه داریم تو بازار اما مگر شهرداری و بانکها اجازه می دن که قیمت ها نزول کنه.افزایش قیمت مسکن تو این چند سال گذشته تو تهران و شهرهای بزرگ کاملا برنامه ریزی شده است توسط بانکها و شهرداری ها.وگرنه با اون اوضاع تحریم و زمین خوردن تولید بانکها سودهای 27 درصدی رو از کجا میاوردن برای جذب سپرده.جز اینکه ببرن تو بازار مشکن پول مردم رو.الان هم حرکت دولت برای کاهش سود بانکی جدا از اینکه انگیزه مردم رو برای سپرده گذاری کم می کنه و پول رو می بره به بخشهای دیگه باعث میشه بانکها هم از فکر دلالی ت وبازار مسکن بیان بیرون و اجازه بدن بازار مسکن روند طبیعی خودش رو طی کنه.اما متاسفانه بعید می دونم بانکها این کار رو بکنن.
اميد: 1395/3/1017:59:06،
28
18
تيتر اصلي اين بود.
قيمت اجاره خانه در سال 95 كمتر از سال قبل خواهد شد.
ناشناس: 1395/3/1019:04:59،
17
36
کسانی که اجاره نشین هستن و نمیتونن بخرند میگن ملک مرده. نه عزیز من برین بپرسین معاملات کم شده اما قیمت پایین نیومده. بعد ماه مبارک رمضان قیمتها تغییر نمیکنه اما معاملات بیشتر میشه.
یادمه خیلیها ملکشون رو فروختن 50 میلیون تومن رفتن اجاره نشین شدن تا سود بگیرن و حالشونو ببرن. سود پولشونو خوردن الان با 50 تومن ماشینم نمیتونن بخرند دیگه برای هیمشه اجاره نشین شدن.
محمد: 1395/3/1022:04:21،
32
24
هیچکسی نبوده و نیست که برای طمع سود بانک, ملک زیر پاش رو بفروشه بره اجاره نشینی و پولش رو بزاره تو بانک. دروغ شاخدار نگو برادر من.
بعدم هر بازاری افت و خیر خودش رو داره و یه دورانی. دوران ملک فعلا تموم شده, ممکنه بعدا دوباره اوضاعش خوب بشه, ممکن هم هست دیگه نشه. ولی چیزی که مشخصه تا یکی دو سال آینده خبری از رونق/گرونی نیست.
ا ذ: 1395/3/1019:14:07،
21
10
سلام کسانیکه فکر میکنند مسکن ارزون میشه صبر کنند و کسانیکه فکر مکنند گران میشه اقدام بخرید بکنند بازار خودش تنظیم کننده قیمت است فقط به افزایش تولید کمک بشه به نفع خریدار و نیروی کار میباشد با آرزوی زندگی بهتر برای همه
Sina: 1395/3/1020:05:39،
31
47
اگر مسکن ارزان بشه همه ملت ضرر میکنن چون اکثریت ملت مسکن دارن یا حداقل پدر و پدر بزرگشان مسکن و زمین دارند و تنها سرمایه میراثی هست که همه ازش به صورت مستقیم و غیر مستقیم بهره مند میشن.مسکن باید متناسب با تورم گران شود وگرنه ضررشو همه میبین
سعید: 1395/3/1020:25:31،
27
38
اگه دستمزد بنا و کارگر بالا بره سیمان اهن و مصالح بالا بره سازندگان دست از کار میکشند عرضه کم تقاضا زیاد و قیمت بالا میره
ایرانی الاصل: 1395/3/1110:32:28،
21
28
طبق دوران رونق و رکود سال های قبل باید سال 95 قیمت مسکن با تورم افزایش پیدا کند و سال 96 جهش داشته باشد. قبول که مردم پول برای خرید ندارند ولی خریداران بیشتر سوداگرانند کافی است سود خرید مسکن از نرخ سود بانکی سبقت بگیره دیگه کسی جلودار قیمت مسکن نخواهد بود اگه کسی تحلیل مخالف داره بگه ممنون میشم آگاهم کنه
محمد: 1395/3/1113:34:29،
17
20
دوران رکود و رونق قبلی اصلا شامل حال وضعیت فعلی نمیشه. کسی که یک مقدار مطالعه اقتصادی داشته باشه کاملا آگاهه به این موضوع. رکود خفیف یک بخش اقتصادی با رکود فراگیر کل اقتصاد کاملا فرق می کنه.
دوما " سوداگران " جایی سرمایه گذاری می کنن که پولشون رشد کنه. وقتی مردم با همین قیمت ها پول خرید ندارند, شمایی که پول داری بری خونه بخری که چی بشه ؟ خودت رو نصف کنی نصفت توی یه خونه زندگی کنه نصف دیگه توی اون یکی خونه ؟ تنها اتفاقی که می افته دوران رکود طولانیتر می شه. رکود هم یعنی عدم رشد به اندازه تورم, یعنی بی ارزش شدن پولت. یعنی عملا پولت رو با خریدن ملک بی ارزش کردی وقتی حتی به اندازه تورم هم نمیره بالا.
سینا: 1395/3/1111:29:11،
22
25
خوشبختانه این تفکر و دیدگاه در عده ای از مردم در بخش مسکن که آن را به عنوان یک کالا جهت سرمایه گذاری و سود آوری تلقی میکردند در حال تغییر است و امروزه شاهد این اتفاق خوب و کاهش قیمتها..برای نیازمندان واقعی مسکن هستیم.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما