کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

لیسانسیه‌‌های بادکنک فروش!

کدخبر:۲۳۴۲۹دوشنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۰:۴۳۲۵۴۵ بازدید

کمبود فرصت‌های شغلی و ناتوانی جوانان در دستیابی به اشتغال آینده‌دار، باعث روآوردن بخشی از جویندگان کار به مشاغل دم‌دستی و ...
لیسانسیه‌‌های بادکنک فروش!

کمبود فرصت‌های شغلی و ناتوانی جوانان در دستیابی به اشتغال آینده‌دار، باعث روآوردن بخشی از جویندگان کار به مشاغل دم‌دستی و دستفروشی شده که در بین آنها فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها نیز وجود دارد.

به گزارش ایران جیب به نقل از مهر، بازار کار ایران در شرایط نامناسبی است و سالیانه ده ها هزار کارجوی جدید به آن اضافه می شوند. از آنسو اقتصاد توان تولید اشتغال و فرصت های کاری را ندارد و این مسئله باعث انباشت تقاضا برای کار شده و طبق آمارهای رسمی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر و غیررسمی ۵ میلیون بیکار متقاضی شغل در کشور وجود دارد. دولت ها طی دوره های مختلف برخی حرکت ها و اقدامات مقطعی را برای اشتغال زایی ترتیب دادند که هیچ یک نتوانسته است رونق چشمگیری در بازار کار ایران ایجاد کند؛ بنابراین وجود چنین شرایطی باعث شده تا در برخی بخش ها بیکاری به بحرانی شود.

موضوع اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی و دارندگان مدارک تحصیلی از مهم ترین موضوعات و مسائل پیش روی دولت ها است. دولت تدبیر و امید در سال های فعالیت خود وعده هایی درباره حل مشکل بیکاری جوانان داده بود که تا به امروز هیچ یک از وعده ها عملی نشده و اشتغال زایی صورت گرفته به انداه ای نبوده که تحرک جدی و موثری را در بازار کار ایران ایجاد کند، علاوه بر آن نمایان شدن شرایط رکود شدید در فعالیت های بنگاه ها نیز بر بی تاثیر شدن اقدامات دولت در زمینه اشتغال زایی افزوده است.


درگیری ذهنی خانواده‌ها با بیکاری جوانان

در شرایط فعلی، اشتغال و یافتن کاری مناسب که بتوان روی آینده آن شغل حساب کرد برای بسیاری از جوانان یک معضل جدی و چه بسا به آرزویی تبدیل شده است و تقریبا بیش از ۹۰ درصد کل افرادی که به سن کار می رسند را با خود درگیر می کند. مسائل مرتبط با بیکاری جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی، علاوه بر خود جوانان جویای کار خانواده ها را نیز با خود درگیر کرده است.

شاید به جرات بتوان گفت مهم ترین خواسته مردم در سفرهای استانی دولت و همچنین ملاقات های مردمی نمایندگان مجلس، درخواست کار و شغل باشد؛ از اینرو می توان حدس زد بیکاری به معنای واقعی برای قشر جوان ایران به بحران واقعی تبدیل شده و آنگونه که برخی مقامات دولتی به سادگی درباره حل آن سخن می گویند و وعده می دهند قابل حل نیست.

کارشناسان می گویند از نشانه های بحران بیکاری و افزایش موانع مرتبط با اشتغال جوانان، رشد تصاعدی تعداد افرادی است که در بازار غیررسمی اقتصاد فعالیت دارند. طی سال های اخیر، افزایش تعداد جوانان دستفروش در مراکز خرید، شهرهای بزرگ، مراکز عمومی مانند مترو، خطوط اتوبوس رانی و ... به آسانی قابل لمس است و جوانان بسیار زیادی را می توان مشاهده کرد که مشغول فعالیت در این بخش هستند.

برخی از شهرستان ها به پایتخت می روند و تلاش می کنند تا در سایه نبود فرصت های شغلی مناسب، از طریق اشتغال موقتی و دستفروشی کسب و کاری برای خود داشته باشند. هدف این گزارش آن نیست که بگوید چرا دستفروشان فعالیت دارند و یا اینکه باید با آنها برخورد شود و جلوی فعالیتشان گرفته شود، بلکه هدف این است که تذکری باشد بر اینکه شرایط فعالیت در بازار رسمی اشتغال کشور روز به روز دشوارتر شده و این مسئله باعث شده تا برخی برای کسب روزی به مشاغل کاذب رو بیاورند.


رواج دستفروشی در کلانشهرها

قطعا جوان ها و هموطنانی که دستفروشی می کنند انسان های شریف و قابل احترامی هستند که به دنبال کسب روزی حلال هستند و جامعه به آنها نگاه بد و منفی ندارد چون از آنها خرید می کنند، اما اینکه تعداد جوانان فعال در بخش دستفروشی روز به روز افزایش می یابد نشانه های خوبی از بازار کار نیست و بر این نکته تاکید دارد که قدرت اقتصاد ایران برای جذب نیروی کار به صورت رسمی در بنگاه ها و واحدهای تولیدی و اجتماعی تحلیل رفته است.

نگرانی بیشتر آن است که بدانیم بخشی از جوانانی که امروز اقدام به دستفروشی می کنند، افرادی هستند که دارای مدارک تحصیلی و دانشگاهی هستند که چند سالی از عمرشان را در دانشگاه ها گذرانده و از سوی خانواده ها برای تحصیل آنها هزینه شده است. جوانانی که سن و سالی هم از آنها گذشته و ناتوانی در یافتن شغل بسیاری از آنها را کاملا ناامید کرده و باعث شده تا برخی به عنوان یک راهکار به دستفروشی رو بیاورند.

هادی ابوی در گفتگو با مهر با بیان اینکه انفجار دستفروشی در اقتصاد ایران نشان می دهد که ناتوانی در جذب افراد برای مشاغل واقعی رو به افزایش است گفت: در بخش دستفروشی و مشاغل غیررسمی مانند آن، گردش مالی بالایی نیز وجود دارد که می تواند نشان دهنده وجود یک رسته از مشاغل قابل اعتنا در این بخش است.

عضو هیئت مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران اظهارداشت: قوانین متعدد مالیاتی و اخذ مالیات های گوناگون باعث ناتوانی بسیاری از کسبه و فروشندگان خُرد شده است. علاوه بر این، می توان یک دلیل رواج دستفروشی را افزایش شدید هزینه های معیشت خانوار دانست که دیگر با اشتغال یکنفر با حقوق های معمولی و پایین امروز قابل تامین نیست؛ از اینرو در برخی خانواده ها چند نفری در بازار کار فعالیت دارند.


جوانانی که از بیکاری بادکنک می‌فروشند

به گفته ابوی، ممکن است فردی در یک شغل رسمی فعالیت داشته باشد و در برخی مواقع نیز اقدام به دستفروشی کند تا بتواند به نحوی هزینه ها و مخارج خانواده را تامین کند. در عین حال، به دلیل اینکه دستفروشان برخی هزینه های جانبی مانند مالیات و هزینه دریافت پروانه کسب و ... را ندارند، می توانند با قیمت مناسب تری اجناس خود را در اختیار مردم قرار دهند و مردم نیز استقبال کرده و از آنها خرید می کنند.

این مقام مسئول کارگری کشور افزود: شواهد نشان می دهد که عزم جدی از سوی دولت برای ساماندهی اشتغال و همچنین مشاغل غیررسمی وجود ندارد. از سویی ممکن است برخی اقدامات مقطعی آن هم از نوع سلبی توسط شهرداری ها صورت گیرد که آن هم درست نیست و بهتر است به جای جمع آوری وسایل دستفروشان، مراکزی برای فعالیت آنها فراهم شود.

وی یک بخش دیگر رواج دستفروشی در بازار کار ایران را اشتغال ناچاری در این بخش به دلیل بیکاری دانست و گفت: فردی لیسانسیه می گفت به دلیل اینکه ماه ها به دنبال کار بوده و نتوانسته تا شغلی را به دست آورد ناچار شده در مقابل یک پیتزافروشی بایستد و به بچه ها بادکنک بفروشد.

ابوی خاطرنشان کرد: این جوان می گفت ازدواج کرده و حاضر است هر کاری که باشد را بپذیرد و به آن وارد شود ولی چون نتوانسته شغلی برای خود بیابد به ناچار دست به فروش بادکنک زده است. این جوان می گوید سنش بالا رفته و نزدیک به ۳۰ سال است، حال اگر همین کار را نیز نکند چگونه باید مخارج خانواده اش را تامین نماید. متاسفانه از این دست موارد بسیار است و برخی به ما به عنوان نمایندگان کارگری نامه می نویستند و به دنبال کار هستند

بلیط هواپیمادیدگاه ها

م.ل: 1395/3/1008:58:33،
286
47
فعلا فلسطین و سوریه و یمن مهمتر هستند ...
آرش: 1395/3/1009:29:39،
189
36


واقعاچه وضعی برامون درس کردین
فقر بدبختی بیکاری تنهایی طلاق گرسنگی

خدابیامرزه بعضیارو.......
خدارفتگان شماروهم بیامرزه.......
سلام: 1395/3/1009:50:12،
152
36
فعلا قضيه تبليغ اسلامي مهمتر از استخدام و مسائل پزشکي و بيمه و خانه دار شدن جوانان و وام تسهيلات هستش
پاسخ: 1395/3/1010:10:28،
130
38
ما به ته خط رسیدیم چند درصد دارند میخورند و نود درصد دارن نگاه میکنند
ن: 1395/3/1010:24:36،
98
45
گویند که ازدواج کنید تا دین شما کامل شود ولی خدایی کی حاضره با این شرایط به یک بیکار یا کسیکه به زور پول توجیبیش رو در میاره زن بده؟ با وام و غیره درست نمیشه با درامد مناسیب همه چیز درست میشه
کمال: 1395/3/1010:54:57،
84
31
من ماه هاست که میخوام ازدواج کنم نمیتونم.
همه دخترها به فکر ادامه تحصیل هستند و فکر میکنند که ازدواج کنند جلو پیشرفتشون گرفته میشه، این قصه ماشده،
الان پسر خالمم تو شرایط منه، خونه ماشین پول شغل خیلی خوب داره نمیتونه یه دختر خوب که بهش بخوره پیدا کنه ازدواج کنه، میگه دخترا یا از ازدواج میترسن و نمیخوان مسئولیت خانواده داشته باشند و میخوان مجرد بچرخن و آزاد باشن، یا میخوان ادامه تحصیل بدن، یا اینکه دوس پسر دارن منتظر اونن. این وضعیت جامعه ماس!!!!
یک عضو هیات علمی: 1395/3/1012:03:42،
46
79
نحوه تحلیل بسیار سطحی است. نکته ای که وجود داره اینه که اکثریت این عزیزان، سطح علمی مناسبی ندارند و در دانشگاههای نه چندان معتبری مثل آزاد، غیر انتفاعی و حتی بعضی از دانشگاههای دولتی کم کیفیت فارغ التحصیل شده اند. در این دانشگاهها، نه سیاستی برای ایجاد فارغ التحصیل باسواد وجود داره و نه همتی در این دسته دانشجویان به واسطه سطح و پتانسیل ذاتی آنها یافت می شود. لذا در مدت 2، 3 ترمی که جهت کنجکاوی جهت تدریس به چند نمونه از این دانشگاهها رفته بودم، در تمام ترم یا دانشجویان از اول تا آخر کلاس همچون طویله مشغول ورود و خروج بودند و یا در اتاق مدیر گروه، معاون آموزشی و رییس دانشگاه جهت اعتراض بابت سختی دروس، زیرآب زنی اساتید و توصیه و پارتی جهت اخذ نمره قبولی بعد از امتحان بودند.
كاوه: 1395/3/1012:18:56،
51
48
چو نيك نظر كرد پر خويش بر آن ديد
گفتا ز چه ناليم كه از ماست كه بر ماست .
meysam: 1395/3/1012:35:06،
46
34
اگه روبط با غرب و به خصوص امریکای جنایت کار ! تقویت میشد .
الان وضعیت بهتر بود . ولی خب چه کنیم که مسوولین میخواستن دور از تمام جهان و تک و تنها و کاملا ایزوله به اوج قله های پیشرفت برسن .
م.ل: 1395/3/1009:00:57،
153
41
تنها راه خلاص شدن از این کشور و مسئولین یا مرگ یا پناهندگی و مهاجرت
مجید: 1395/3/1009:16:12،
112
33
ایندفعه من میگم: ما رکورد زدیم!!!!
امیر: 1395/3/1011:06:33،
50
37
خاویارت زیادی کرده شعار میدی اا
یزدان: 1395/3/1016:03:56،
41
32
گوشت قرقاول رو یادت رفت بگی :)
محمد: 1395/3/1009:17:06،
126
43
شرم باد بر دولتمردان کشوری با این همه منابع و ثروتهای خدادادی.
کشوری که سالانه هزاران نفر رو به عنوان فارغ التحصیل در رشته های مدیریت صنعتی و بازرگانی، اقتصاد، مدیریت اجرایی و دولتی و ... به جامعه تحویل میده، داره اینجوری اداره میشه.
حداقل دانشگاهها رو که الان در واقع کارخانه تولید مدرک و بیکار هستند، چند سال تعطیل کنید تا دیگه عمق فاجعه بیشتر نشه. این همه هزینه تحصیل و شهریه در دانشگاههای دولتی شبانه، دانشگاه آزاد، پیام نور، غیر انتفاعی، علمی کاربردی، سما و ... برای چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ .................بیکاری و سرخوردگی!!!!!!!!!!!
برده صنعتي: 1395/3/1009:22:32،
76
35
ريشه قاچاق از هر نوع ، بيكاري ملت است
مسعود: 1395/3/1009:32:30،
110
33
متاسفانه اونهایی که کار هم دارند شب و روز در فکر بی کاری هستند چون اصلا وضعیت شرکتها خوب نیست و هر آن ممکنه عذر آدم رو بخوان
آرش66: 1395/3/1010:21:48،
99
42
آبدارچی اداره ی ما لیسانس داره که مخفی نگه داشته بود تا استخدامش کنن. کار نیست. آمار اعتیاد و طلاق به شدت بالا رفته. بزهکاری بیداد می کته. الواط و اراذل توی خیابانها جولان میدن. رکود اقتصادی کمر تولید کننده ها و مردم و شکونده. متأسفانه برای کسی که بخواد بیاد ایران و کار مفید اقتصادی یا سرمایه گذاری انجام بده، هیچ نوع جذابیتی وجود نداره. برای مثال بانک HSBC که یکی از معتبرترین بانکهای جهان هست، قرار بود بعد از رفع تحریما، توی ایران شعبه بزنه که الآن اعلام کرده به هیچ وجه حاضر نیست در ایران سرمایه گذاری کنه. آینده ی خوبی اصلن نمی بینمم.
یه نفر: 1395/3/1022:31:41،
41
37
خب یه مملکت جهان سومی درجه ۳ داریم که خودمون هم هیچ همتی واسه بهبودش نداریم ... از آسمون هم نباید منتظر تغییر اوضاع داشته باشیم ... کسی هم که درس می خونه و می تونه از این مملکت در میره
توقع داری یه بانک خارجی بیاد تو همچین جایی سرمایه گذاری کنه ؟
خودت اینجا رو قبول داری ؟؟؟
علی: 1395/3/1011:23:25،
54
42
واقعا باید به دولت تبریک گفت که مشکل بیکاری و گرانی و تورم را حل کرده و باید قدران این همه زحمت بود چون تورم داره کم کم تک رقمی میشه ولی همه جا قیمت ها لحظه ای رو به صعود است مثلا شهریه مدارس اعلامی را پیگیر شدیم و دیدیم امار اعلامی دولت کاملا صحیح بود و ضریب 1/2 در ان لحاظ شده بود . خدا را شکر که از بس همه چیز روز به روز گران میشه دیگه اصلا نمیشه چیزی خرید ، خونه اجاره کرد و اجاره داد و از ترس سوپرمارکتی داخل سوپر مارکت شد . واقعا تشکر می کنم چون فقط چند نفر بیکار داشتیم که داشتن مسافر کشی می کردن با بنزین لیتری 1000 تومن و بادکنک فروشی با مدرک لیسانس وبالاتر که اونها هم واسشون کار پیدار شد و دیگه بیکار نیستن و مرغ هم یه جا داشت گرون میداد که اونم توجیه شد و بسیار ارزان و غیر قابل خرید با درامد صفر و تعویق حقوق های 5 ماهه قابل دیدن هم نیست ....
درد دل: 1395/3/1012:27:43،
44
36
اينم وضع جوانان مملكت

هر سال ميگيم دريغ از پارسال

درست بشو نيس
دهه شصتي: 1395/3/1012:28:55،
50
32
همش وعده الكي ميشنويم كه اوضاع درست ميشه!!

معلوم نيست كي ميخاد درست بشه

اميدي نيست
علی: 1395/3/1012:38:02،
49
41
دین درست را باید از میوه‌اش شناخت، نه از استدلال‌های کلامی و…. دین درست آن است که به مردم خدمات بدهد و راه را از چاه نشان بدهد. مثلاً وقتی دین میوه‌ای داد که انسان‌های بی‌سواد، باسواد شدند؛ انسان‌های بی‌نظم، بانظم شدند؛ فقر کم شد؛ بی‌اخلاقی کم شد؛ بداخلاقی حذف شد؛ آن‌وقت می‌گوییم این جامعه دین درستی دارد. چون دارد آدم درست تولید می‌کند.
(امام موسی صدر)
ممل: 1395/3/1012:57:04،
36
57
اینایی که از رو ناچاری والافی وتفریح ووقت گذرانی واز همه مهمتر چون کنکور سراسری قبول نمیشن میرن دانشگاه ازاد وغیرانتفاعی وعلمی کاربردی و... مدرک میگیرن اسمشون دیپلم بیکار نه لیسانس وفوق لیسانس بیکار
m@jid: 1395/3/1017:28:44،
25
35
به نظرم حرفتون تا حدی درسته ولی هر جایی تعدادی پرتی داره تمام دانشجو ها ضعیف نیستن و سطح همه رو به اسم دانشگاه نباید یکی کرد حتی خیلیها مرتبط با شغلشون تحصیل میکنن ویا هم زمان نسبت یه رشتشون تجربه کسب میکنن ولی مشکل از بیکاریه چون الان کسایی رو میشناسم چه تحصیل کرده و نکرده سطح کاری و علمی بالایی دارن یا حقوق پایین میگیرن یا مکان مناسبی برای کارشون که در سطح خودشون باشه و تضمین کنه اون شرکت یا تولیدی پر جا میمونه نیست ....اگه کار برای همه باشه هر کسی در جایگاه خودش قرار بگیره و حقوق واقعی رو دریافت کنه دیگه مشکلی نیست کسی هم که کار بلد نباشه یا بی کار میمونه که دست خودشه یا شغل دیگه یا با حقوق و رتبه پایین تر.....
استاد دلشکسته: 1395/3/1108:58:41،
40
35
نظر شما رو به عنوان کسی که با قشر دانشجو در بنگاه های چاپ مدرک به نام دانشگاه در ارتباط میباشد، صد در صد تایید میکنم.
آریا: 1395/3/1013:39:58،
42
34
این قبول که اقتصاد مملکت از ریشه متلاشی شده اما شما رو به هر کی میپرستید تخته کنید در این دانشگاه های دوزاری پولی رو که الآن دیگه هشتاد درصدشون همون کنکور نیم بند سابق رو برداشتن!!!بگیرید جلوی سیل نابود کننده اشخاصی رو که میخوان بلطف این شرایط بی در و دروازه و بطریق "ناپیوسته" خودشون رو لیسانسیه جا بزنند!!برسید به شهرستانها که انقدر هوای تهرانی شدن به سرشون نزنه .......!!هرچند همین الآنم خیلی دیره ولی بالاخره یه زمانی باید از دست رو دست گذاشتن دل کند و یه اقدامی کرد واسه حل این مصائب جانکاه
امیر: 1395/3/1018:09:50،
35
37
گفتید هم معنویت برای مردم می اوریم هم مادیات!!حالا
مسولان محترم وجدانا بگویند به کدام یک از این دو وعده
و شعار اصلی عمل کردند!!!؟امار فقر و بیکاری و مواد مخدر
و جنایت و.... بهترین گواه حال و روز کشور است!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار