کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چرا مالکان تمایل بیشتری به دریافت اجاره‌بها دارند؟

کدخبر:۲۳۴۰۰یکشنبه، ۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۸:۴۷۱۷۶۲ بازدید

نماینده دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن معتقد است: با افزایش قیمت مسکن، مالکان واحدهای مسکونی اجاره‌ای به منظور حفظ بازدهی دارایی خود ...
چرا مالکان تمایل بیشتری به دریافت اجاره‌بها دارند؟

نماینده دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن معتقد است: با افزایش قیمت مسکن، مالکان واحدهای مسکونی اجاره‌ای به منظور حفظ بازدهی دارایی خود اقدام به افزایش اجاره‌بها می‌کنند، همچنین با افزایش شاخص تورم عمومی نیز مالکان به منظور حفظ قدرت خرید، اجاره‌بهای واحدهای مسکونی تحت مالکیت خود را افزایش می‌دهند.

به گزارش ایران جیب به نقل از اقتصادنیوز، هر سال با شروع فصل نقل و انتقالات، میزان رهن و اجاره مسکن افزایش پیدا می‌کند، بنابراین در این دوران شاهد افزایش نرخ اجاره‌ها نیز هستیم اما اکنون دوگانگی در این بازار مشاهده می‌شود، زیرا برخی معتقدند که در بازار رهن و اجاره همانند هر سال شاهد افزایش نرخ‌ها خواهیم بود، اما بسیاری نیز عقیده دارند که بازار مسکن دیگر کشش افزایش قیمت را ندارد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک معتقد است رشد نرخ اجاره‌بها در سال جاری نسبت به سال گذشته نباید بیشتر از 10 تا 15 درصد باشد چون اتفاق خاصی مبنی بر رشد قیمت مسکن رخ نداده است. همچنین او کاهش نرخ سود بانکی را در اجاره‌بهای مسکن بدون تاثیر می‌داند. اما سوالی که وجود دارد این است که به طور کلی کدام عوامل می‌توانند در اجاره‌بهای مسکن اثرگذار باشند؟

در این باره با علی قائدی، نماینده دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن به اقتصادنیوز گفت: در عموم کشورها میزان اجاره‌بها متاثر از شرایط بازار مسکن از جمله میزان عرضه و تقاضای واحدهای اجاره‌ای و برخی از متغیرهای اقتصادی است. 

او گفت: در کمتر کشوری اجاره‌بها به صورت دستوری تعیین می‌شود و در برخی از کشورها نیز که محدودیت‌هایی در بازار اجاره اعمال می‌کنند محدودیت‌های اعمالی به لحاظ شرایط اقتصادی از جمله میزان تغییر در قیمت مسکن و نرخ تورم عمومی است و در شرایط نرمال اقتصادی و در صورت نبود تغییرات گسترده در شرایط عرضه و تقاضا، قیمت مسکن و اجاره‌بها در میان‌مدت و بلندمدت به میزان نرخ تورم عمومی افزایش می‌یابد.

او در ادامه افزود: بازار اجاره در ایران نیز عموماً متاثر از دو متغیر قیمت مسکن و شاخص تورم عمومی است. با افزایش قیمت مسکن، مالکان واحدهای مسکونی اجاره‌ای به منظور حفظ بازدهی دارایی خود اقدام به افزایش اجاره‌بها می‌کنند، همچنین با افزایش شاخص تورم عمومی نیز مالکان به منظور حفظ قدرت خرید، اجاره‌بهای واحدهای مسکونی تحت مالکیت خود را افزایش می‌دهند. به طوری که طی دو سال گذشته با توجه به کنترل تورم عمومی و ثبات در قیمت مسکن، صرف‌نظر از برخی تغییرات فصلی شاهد ثبات نسبی در بازار اجاره نیز بوده‌ایم و اجاره‌بها در حدود نرخ تورم عمومی و کمتر افزایش یافته است.

قائدی گفت: با وجود این تغییر در متغیرهای کلان اقتصادی نیز به صورت غیرمستقیم و از طریق ایجاد تغییر در قیمت مسکن و تورم عمومی، بر بازار اجاره و میزان اجاره‌بها تاثیر می‌گذارند. در ادامه سال جاری با توجه به کاهش نرخ تورم عمومی و بالا بودن نرخ سود بانکی، و وجود فاصله قابل توجه بین نرخ تورم عمومی و نرخ سود بانکی، این احتمال وجود دارد که نرخ سود بانکی با کاهش مواجه شود. 

او افزود: در صورت کاهش نرخ بهره بانکی، انتظار می‌رود به تدریج نقدینگی در بین بازارها جا‌به‌جا شود و بخشی از نقدینگی موجود در بازار پول به بازارهای جایگزین از جمله بازار مسکن منتقل شود و از این ناحیه تا حدودی بازار مسکن با افزایش تقاضا و در نتیجه افزایش قیمت مسکن مواجه شود و از آنجا که قیمت مسکن یکی از عوامل اصلی تغییر نرخ اجاره‌بهای مسکن است و همان‌طور که عنوان شد مالکان واحدهای مسکونی اجاره‌ای با افزایش قیمت مسکن به منظور حفظ بازدهی دارایی خود، اقدام به افزایش اجاره‌بها می‌کنند، از این‌رو با کاهش نرخ سود بانکی این احتمال وجود دارد که اجاره‌بها با افزایش مواجه شود. 

قائدی گفت: با وجود این میزان افزایش اجاره‌بها در ادامه سال جاری متاثر از میزان نقدینگی منتقل‌شده به بخش مسکن و همچنین میزان تورم عمومی است و اگر نقدینگی منتقل‌شده به بخش مسکن به گونه‌ای نباشد که منجر به افزایش قیمت مسکن شود، باز هم این احتمال وجود دارد که اجاره‌بها متاثر از نرخ تورم عمومی افزایش یابد. بررسی بازار اجاره‌بها و تجربیات سال‌های گذشته نشان می‌دهد حتی در دوره‌هایی که شاهد ثبات در قیمت مسکن بوده‌ایم اجاره‌بها کم و بیش به دلیل وجود تورم عمومی افزایش یافته است و در سال جاری نیز پیش‌بینی می‌شود حتی در صورت ثبات در قیمت مسکن، به دلیل وجود تورم عمومی بازار اجاره با افزایش قیمت‌ها مواجه باشد.

او در ادامه افزود: سیاست‌های انبساطی پولی اتخاذ‌شده در بخش مسکن نیز در صورتی که به ایجاد رونق در بخش مسکن، بدون افزایش قیمت مسکن منجر شود، صرفاً می‌تواند منجر به افزایش تعداد معاملات خرید و فروش در بخش مسکن شود و توجیهی برای افزایش اجاره‌بها برای مالکان ایجاد نمی‌کند ولی سیاست‌های انبساطی در کنار کاهش نرخ سود بانکی در ادامه سال جاری، چنانچه زمینه افزایش قیمت مسکن را مهیا کند می‌تواند باعث افزایش اجاره‌بها نیز بشود.

او گفت: بر اساس مباحث فوق‌الذکر پیش‌بینی می‌شود قیمت مسکن و به تبع آن اجاره‌بها، متاثر از سیاست‌های پولی انبساطی اتخاذ‌شده در این بخش و همچنین احتمال کاهش نرخ سود بانکی، در سال جاری در مجموع در حول و حوش نرخ تورم عمومی افزایش یابد.

قائدی افزود: ولی نکته قابل توجه این است که اجاره در ایران متاثر از شرایط اقتصادی، از دو بخش رهن و اجاره‌بهای نقدی تشکیل شده است که سهم این دو بخش به طور قابل توجهی متاثر از میزان نرخ سود بانکی است. در مواقعی که نرخ سود بانکی بالاست عموم مالکان ترجیح می‌دهند سهم بالایی از اجاره‌بها را با فرمول مشخصی (یک میلیون تومان به ازای 30 هزار تومان اجاره) به رهن تبدیل و رهن دریافتی را در موسسات اعتباری و بانک‌های سپرده‌گذاری سرمایه‌گذاری کنند.

قائدی خاطر نشان کرد: با توجه به پیش‌بینی احتمال کاهش نرخ بهره بانکی، انتظار می‌رود امسال در فصل جابه‌جایی مستاجرین و تنظیم قراردادهای اجاره جدید، مالکان واحدهای اجاره‌ای تمایل کمتری جهت تبدیل اجاره‌بها به رهن داشته باشند و سهم اجاره نقدی و رهن، به نفع اجاره نقدی تغییر خواهد کرد که این مساله می‌تواند تا حدودی باعث ایجاد فشار مضاعف بر خانوارها شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مهدی: 1395/3/914:14:48،
68
25
خدا لعنت کنه اونایی رو که باعث گرونی میشن.
امین: 1395/3/915:47:50،
48
22
چیزی به انفجار اقتصادی نمانده است پس تا میتونید گران کنید . جز دعوا و شکایت و درگیری اخر ماه چیزی نیست چون مردم پس اندازها شون هم تمام شده ؟ خرابی که از حد بگزرد اباد شود والسلام
جواد: 1395/3/915:57:53،
46
10آگه ای 10 تا 15 درصد افزایش رو هم نمیگفتی
امسال تابستون بیکار میموندیدبا یک حرف مالک و مستاجر رو میندازن به جون هم ، وقتی خونه خالی شد هم واسه مالک مستاجر پیدا میکنن ، هم واسه مستاجر خونه ،


اینجوری 2 تا کمیسیون میگیرن
یکی نیست بگه وقتی ملک گرون میشد ، اجاره بها گرون میشد ، حالا که ارزون میشه چه جوری باز هم اجاره گرون میشهبیکفایتی مدیران دلیل اون هست
چون بلد نیستند. فقط وقتی گرون میکنن به قول خودشون بازار رو راه میاندازند!!!!!!
بعد هم آمار و ارقام نسبت به ماه و سال گذشته....رضا: 1395/3/916:23:29،
32
18
حرفا همه رو معده و کارشناسی نشده. ینی یه صاحبخونه ای که یکسال به سن بنای ساختمونش افزوده شده (با فرض اینکه مستاجر تمیز بوده و تمیز نگه داشته) باید بیاد 15درصد بکشه رو اجاره. شرم آورده. ادم نمیدونه بخنده یا گریه کنه
کوکی: 1395/3/914:20:39،
41
7
چون هر روز ارزونی بیشتری داریم واسه همین مالکان اجاره رو افزایش میدن.
سردسته افزایش های بی حساب و کتاب خود دولته.
باز از بقیه ایراد میگیرن.طرف زورش به دولت نمیرسه.
از جای دیگه جبران میکنه.
صمد: 1395/3/914:46:07،
56
25
"او کاهش نرخ سود بانکی را در اجاره‌بهای مسکن بدون تاثیر می‌داند"
اما این واقعیتی انکار ناپذیر است
رضا: 1395/3/916:24:23،
24
23
برای اینکه او نادان است. برای اینکه او در بازار ایران نیست. برای اینکه او شاید فکر منافع خودش است.
بهنام: 1395/3/914:50:56،
44
11
به این دلیل که در حال حاضر هیچ بازاری تکرار میکنم هیچ بازاری صدی ۳ به شما سود نمیده
الناز: 1395/3/914:51:54،
19
21
برای اجاره آپارتمان زیر 150 متر در تهران باید اظهارنامه مالیاتی داد؟ مالیات رهن کامل بیشتره یا اجاره؟ دو سال قبل که پرسیدم میگفتند تبدیل رهن به اجاره را 30% حساب میکنند یعنی در مورد رهن مالیات بیشتره امسال چطور؟
آرش: 1395/3/915:22:46،
33
28
اصلا خودتون هم فهمیدین چی پرسیدی؟؟؟؟
لااقل سوالتون رو درست بپرسن تا بشه خوب رهنمایی کرد
شما ماده 57 قانون مالیاتی رو مطالعه کنید خیلی چیزا دستتون میاد
در پاسخ به آرش: 1395/3/1000:38:05،
25
32
از جمله بی ادبانه ای که نوشتید معلوم میشه که اطلاعاتتون در چه حده ! نیازی به راهنمایی شما ندارم!
مسعود: 1395/3/915:13:11،
33
8
برای اینکه 18% سود بانکیه ولی بنگاه دارها 36% حساب می کنند !!
کوروش: 1395/3/1008:45:00،
21
24
فشار بیارین به مردم بیچاره آفرین خودروهای اشغالتونو گرون کنید بنزین رو گرون کنید با 45 تومن یارانه نزدیک یک میلیون از گرده مردم در میارین دو ساله از جیب خوردیم پس اندازمون تموم شد. مردم افتادن دنبال کلاهبرداری اما بترسین از اون روزی که کاسه صبر ملت سر ریز بشه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما