کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

هزارتوی پدیده شاندیز مشهد و سرگردانی سهامداران

کدخبر:۲۳۳۴۷شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۸:۳۰۴۰۳۸ بازدید

در حالی اخباری مبنی‌بر بهبود وضعیت سهامداران پدیده شاندیز مشهد به گوش می‌رسد که وزیر کشور گفته است: صدر تا ذیل پدیده شاندیز ...
هزارتوی پدیده شاندیز مشهد و سرگردانی سهامداران

در حالی اخباری مبنی‌بر بهبود وضعیت سهامداران پدیده شاندیز مشهد به گوش می‌رسد که وزیر کشور گفته است: صدر تا ذیل پدیده شاندیز مشهد تخلف بوده است. رحمانی‌فضلی با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان به تخلفات گسترده‌ای که در سال‌های متمادی در این پروژه انجام شده، پرسشی اساسی را مطرح کرده است: در آن زمان مسئولان کجا بودند؟ درباره پدیده چند هزارمیلیارد‌تومانی، اظهار نظرهای متفاوتی وجود دارد.

به گزارش ایران جیب به نقل از روزنامه وقایع‌اتفاقیه، عده‌ای می‌گویند تخلفات صورت‌گرفته در این پروژه، به ‌اندازه‌ای نیست که بخواهد 110هزار سهامدار را سرگردان کند و بسیاری از‌جمله وزیر کشور، این پروژه را بغرنج‌ترین معضل در مشهد می‌دانند. در ماه‌های گذشته این پروژه با وعده‌هایی از‌جمله وعده شهرام جزایری که قول شرف داده بود این پدیده را بدون چشم‌داشتی به رونق برساند، بررسی شد.  

شرکت پدیده شاندیز از اواسط دهه 1380، برای توسعه پروژه‌های ساختمانی در نزدیکی مشهد تأسیس شد و با فروش سهام، سرمایه جذب کرد. قیمت سهام پدیده شاندیز که توسط خود شرکت تعیین و فروخته می‌شد، در مدت کوتاهی چندبرابر شد اما پس از گذشت مدت کوتاهی، شرکت پدیده با اتهاماتی درزمینه تغییر کاربری اراضی و همین‌طور چگونگی معاملات سهامش روبه‌رو شده است. به دنبال این مسئله، بسیاری از سهامداران خواستار فروش شدند اما به دلیل تعداد زیاد متقاضیان فروش سهام، برای آنها حواله‌های چند ماهه صادر شد؛ حواله‌هایی که البته هنوز هم برای برخی سهامداران نقد نشده است.   

براساس این گزارش، سال 93 بود که محمدرضا ریاحی، رئیس هیئت‌مدیره پدیده شاندیز، در مصاحبه‌ای گفته بود: استفاده از اصطلاح مالباخته برازنده سهامداران پدیده شاندیز نیست. او معتقد بود 130هزار سهامدار پدیده شاندیز، دقیقا می‌دانند کجا و روی چه پروژه‌ای سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در همان سال 93 ریاحی همچنین اعلام کرده بود: «من و اعضای هیئت‌مدیره تا یک سال دیگر تعهد داد‌ه‌ایم که همراه پدیده بمانیم و قرارمان این‌ است که در این یک سال از حقوق سهامدارانمان دفاع کرده و پای همه قول‌هایی که به آنها داده‌ایم، خواهیم ایستاد.» تمام این صحبت‌ها در حالی گفته شد که چند روز پیش سهامداران پدیده شاندیز، بار دیگر مقابل دادستانی مشهد تجمع کرده بودند و به اعتقاد بسیاری از مسئولان، این سهامداران برخلاف آنچه مدیرعامل پیشین گفته، آگاهی چندانی از سرمایه‌گذاری خود نداشته‌اند. 

بعد از اظهارات معاون دادستان کل کشور، قباد افشار، رئیس سازمان امور اراضی پس از دو سال و بعد از اینکه تخلفات پدیده از زبان معاون دادستان کل کشور در رسانه‌ها منتشر شد، لب به سخن گشود و گفت: صدا و سیما در تخلفات پدیده شاندیز مقصر است؛ چون مجموعه‌ای که کتبا اعلام شده و مجوزی برای ساخت‌و‌ساز نداشته‌اند، چگونه به آنها اجازه تبلیغات داده می‌شود؟ همچنین مجموعه پدیده شاندیز تغییر کاربری غیر‌مجاز اراضی خود را در حدود 50 هکتار انجام داده که در‌این‌میان تغییر کاربری در سطح 41,5 هکتار از این اراضی خارج از محدوده و در حریم شهر شاندیز قرار گرفته و غیر‌قانونی است. 

همچنین شهرداری شاندیز، در این پرونده دچار تخلف شده که تخلف آن نیز در حال پیگیری و اقدام است؛ چرا‌که از سویی در مصوبه شاندیز آمده است: «تا پنج سال مجوز ساخت‌و‌ساز در این 50 هکتار به آنها داده شود» که شهرداری شاندیز در همان سال اول این مجوز را به آنها داده است و تخلف دوم شهرداری شاندیز این بوده که در این اراضی به آنها پروانه ساخت داده است. سیدابراهیم رئیسی، دادستان کل کشور هم گفته است: در پرونده پدیده که در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد در حال رسیدگی است، سؤالات جدی‌ای وجود دارد. اول اینکه شرکت سهامی خاص نمی‌تواند مانند شرکت سهامی عام عمل کند و طبق قانون تجارت، هر کدام از شرکت‌های سهامی عام و خاص، باید طبق مقررات خود عمل کنند. همچنین فروش سهام باید با پشتوانه شکل بگیرد و نمی‌توان در بازار دلالی سهام را افزایش داد؛ برای مثال مبلغ سهام پنج تومانی را به سهام 10 تومانی تبدیل کنند. نکته بعدی درباره این پرونده، موضوع ساختمان‌سازی‌های این شرکت است که در رابطه با آن سه تا چهار وزارتخانه شاکی هستند.

رئیسی با اشاره به ادعای وزارت جهاد کشاورزی  درباره کاربری زمین‌هایی که پدیده در حال ساخت‌و‌ساز در آنهاست، گفت: وزارت جهاد کشاورزی مدعی است که اراضی در حال ساخت نباید مورد استفاده قرار بگیرند و در این موضوع تغییر کاربری داده شده است. نظر ما این است که وزارت جهاد جلوی ساخت‌وساز در زمین‌هایی که غیرقانونی در حال ساخت هستند را بگیرد. بر اساس گزارش‌های موجود بسیاری از مسئولین و دست‌اندرکاران پدیده شاندیز همچنین از عملکرد پدیده شاندیز دفاع کرده و می‌کنند. برای مثال در حالی که بیشتر انتقادها به زیان‌ده بودن پدیده و عدم توانایی پرداخت سود مناسب به سهامداران بود اما در برخی گزارش‌ها آمده است؛ سهام این شرکت از آبان سال ۸۸ که با قیمت 200 تومان عرضه شد تا آبان سال 1390 به بازدهی 260 درصدی دست یافت.

در انتهای سال ۱۳۹۰ با وجود رکود در بخش ساختمان، قیمت سهام پدیده، 275 درصد رشد داشت که در سال 1391 رونق بی‌سابقه‌ای در بخش ساختمان رخ داد. براساس آمارهای رسمی، متوسط قیمت‌ زمین در سال ۹۱ بیش از 2,5 برابر شد و پدیده در این سال با افزایش ۱۳۴‌درصدی قیمت سهام، سود مناسبی را نصیب سهامداران کرد و تحت تأثیر افزایش هیجانی قرار نگرفت. با اینکه سهام بزرگ‌ترین کارگاه ساختمانی کشور با بیش از هزاران کارگر در بورس معامله نمی‌شود اما این شرکت به ‌منظور پشتیبانی از سرمایه خریداران، مؤسسه «پشتیبانی سهام پدیده» را تأسیس کرده است که وظیفه خرید و فروش و نقل‌‌و‌انتقال سهام را دارد. سرمایه‌گذار هر زمان که به پول نیاز داشته باشد، می‌تواند در مدت 30 روز سهام را به پول تبدیل کند؛ البته اگر سهامداران قصد فروش زودتر از موعد سهام خود به شرکت را داشته باشند، آنان سهام را به ‌صورت نقد نیز خریداری می‌کنند.

این سهام دارای نام و قابل انتقال به غیر ‌است. حتی مسئولان پدیده شاندیز بر این باور بودند که این پروژه نه تنها مشکلی به لحاظ سوددهی ندارد که عدم حمایت مسئولان و تنگ‌نظری‌ها موجب بروز چنین مشکلاتی در پدیده شده است اما به گواه تجمع‌های پی در پی سهامداران، شاندیز یکی از زیان‌ده ترین پروژه‌های سرمایه‌گذاری شده در مشهد است که وزیر کشور از آن به عنوان موضوعی بغرنج یاد کرده است. به تازگی مدیر‌عامل پدیده شاندیز گفته است: نمی‌خواهم شرمنده مردم باشم. او همچنین گفته است: درعین‌حال منطقی و منصفانه به‌ نظر نمی‌رسد مسئولیت پروژه‌ای را بپذیرم که از همین ابتدا احساس شود از حمایت مسئولان ارشد برخوردار نبوده و در آینده من بمانم و انتظاراتی که نتوانسته‌ام در سایه نبود حمایت‌های لازم برآورده کنم.  

سرمایه‌گذاری پدیده شاندیز با وضع موجود، دل هیچ سرمایه‌گذاری را به خود جلب و جذب نمی‌کند و اگر قرار باشد اصرار کنیم تا با همین وضع و فقط برای کاهش فشارهای اجتماعی و پیشگیری از اعتراضات و تجمعات مردمی، بخش‌های مختلف پروژه را بابت بدهی‌ها واگذار کنیم، چیزی جز تجزیه پدیده رقم نخواهد خورد و بی‌تردید تصویری زشت از سرمایه‌گذاری در خراسان ‌رضوی زیر سایه مسئولانی که از حمایت سرمایه‌گذاران ابا دارند، باقی نخواهد ماند. پدیده شاندیز مشهد درحالی در هیئت‌مدیره‌های جدید و قدیم دست‌به‌دست می‌شود که 130هزار سهامدار نگران دارایی و سرمایه زندگی خود هستند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

milad: 1395/3/817:49:22،
105
72
من خودم جز مالباخته های پدیده ام ( حدود ۳۰ میلیون ) که سهام رو هم روی پیک قیمت یعنی دوازده هزار تومان خریدم، ولی به نظرم مقصرترین نفرات خود ماها بودیم که طمع کردیم، یکی از بزرگترین درسای زندگیمو با از دست دادن ۳۰ تومن به دست آوردم.
پویا: 1395/3/818:02:21،
74
86
همش تقصیر دادستان و دولت تدبیر و امیده
به گفته ی مسئولین خراسان رضوی قضیه ی پدیده شاندیز زور آزمایی بین قواست
سجاد: 1395/3/818:08:47،
86
46
آفرین بزرگ ترین ملیاردرهای دنیا به جای غصه خوردن ؛ از شکست های خود درس گرفته اند .
007: 1395/3/819:14:51،
65
51
این دولت تدبیر که همه تقصرها رو میندازه گردن دولت قبلی

بابا این وسط ملت چه گناهی کردن که گرفتار بازی سیاسی شما ها شدن

الان شما خونه میسازی بعد شهرداری میاد ببینه اگه خلاف ساختی جریمه کنه نه قبل از ساخت جریمه
منابع طبیعی کجا بود وقتی داشتن مسیر قنات ها رو عوض میکردن؟
جهاد کجا بود که بیاد ببینه زمین ها رو دارن تغییر کاربری میدن؟


تقصیر ملت سهامدار و 7000 کارگر بیچاره چی بود که داشتن از کنار این پروژه روزی زن و بچه هاشون رو میبردن
وحيد: 1395/3/819:50:36،
67
36
به اين 130 هزار نفر سپرده گذاران ميزان و بيكاري هزاران نفر رو هم اضافه كن.
پديده مجوز نداشت ،پرديسبان،تبرك ،ميزان ،ارمان چي؟

پديده جريانهاي ديگه اي داشت اين مجوز نداشتن مردم فريبيه
ایرانی: 1395/3/820:37:50،
53
30
شاید شما دوست عزیز بخای از مالت بگذری و درس بگیری و ازین حرفا ولی اینکه بخای تو ذهن مردم فرو کنی بیخیال مال و سرمایشون بشن هم کار خوبی نیست و هم مشکوکه که شما هدفت ازین حرف چیه و از طرف کی هستی!!
عبدالله: 1395/3/821:02:24،
30
84
تو برای چی باید سی میلیون پول باد اورده داشته باشی که بری باهاش از این کارا بکنی ؟؟
اون وقت افرادی لنگ وام 10 میلیونی واسه ازدواج باشن ؟

تا باشه از این درس گرفتنا
امین: 1395/3/821:52:25،
71
36
چی میگی شما؟ ما طمع کردیم؟ وقتی صداوسیما 24 ساعته و بمدت 5 سال تبلیغ می کرد و مسئولان راه به راه میرفتن بازدیر می کردن و حتی رییس کمیسیون اصل 90 مجلس اونو پروژه ملی خوند، خوب معلومه همه اعتماد می کردن
حمید: 1395/3/823:17:50،
42
43
عزیزه من ، به دولت امید و اینا چه ربطی داره؟

اتفاقی که افتاده در دولت قبلی پدیده شاندیز به جای اینکه سهامش رو در بورس عرضه کنه، در دفاتر مربوط به خودش عرضه کرده.
حالا کجای این ماجرا اشکال داره؟
وقتی یک شرکت سهام خودش رو در بورس عرضه میکنه، دارایی و ارزش اون شرکت کاملا مشخص هست ولی وقتی یک شرکت با ایجاد جو و تبلیغات فراوان سهامش رو به صورت شخصی عرضه میکنه معلوم نیست ارزش این شرکت چقدر هست. پدیده شاندیز هم این کار رو کرد و با ایجاد یک جو روانی موفق شد در دفاتر شخصی خودش سهام خودش رو به قیمت به مراتب بالاتر از قیمت واقعیش عرضه کنه. و میلیاردها تومن سهام رو به فروش رسوند در صورتی که ارزش واقعی شرکت خیلی پایین تر از رقم عرضه شده بوده.

حالا مقصر کیه؟
کسی که اجازه داده پدیده شاندیز سهام خودش رو خارج بورس عرضه کنه.
این اتفاق کی افتاد؟
در دولت قبلی
آریا: 1395/3/818:22:08،
33
50
خبرهایی بگوش میرسه که قراره حالا که این پروژه خورده زمین و فقط بدهی گذاشته رو دست سهامداراش بسپرنش به ارتش تا با تامین مالی پروژه خسارتها رو بده!!یعنی کشته مرده این توزیع غنائمشونم که هر چی تا سر و حال و سودآوره قسمت برادران میشه بمحضی که گند یه کار در میاد ارتش بینوا و غریب ایران را بازی میدن در حالی که قانون اساسی خودمون و تجارب سایر کشورهای دنیا از امریکا گرفته تا همین پاکستان زیر گوش خودمون دقیقا عکس این موضوع رو تایید میکنه.
دل شکسته: 1395/3/818:28:57،
51
38
180هزارمترمربع تجاری قابل فروش داره.طبق مصوبه شورای امنیت هم مجوزات لازمه صادر میشه..تجاری هارو بذارین به مزایده و مطالبات پرداخت کنن.بازم چن هزارمیلیارد دارایی موجوده ک سوددهی و ارزش افزوده داره...مردم راه بندازین گرفتارن
من من : 1395/3/901:12:32،
36
42
توهم نزن عزیزم....

چندتا نکته وجود داره :این متراژی که گفتی هنوز ساخته نشده! و شما نمی تونی بخش هایی که هنوز ساخته نشده رو متری 50 میلیون به بالا بفروشی به خلق الله! بماند که اون یکی واحدای فعال هم واقعا با این قیمت فروش نمی فرتن قبل از بروز مشکلات....طبق ادعای مالک اصلی اقای... نزدیک 80 درصد سهام هنوز ماله خودش و اشناهاشه ...

یعنی کل واحدهای مورد نظر شما فروش بره ( با احتساب ساخته نشده ها) اونم با قیمت های نجومی مورد نظرتون .. بازهم 20٪ از قیمت ادعایی برای کل سهام شرکت نمیشه....مشکل اصلی این مدیران و مسولان ... که از اول اجازه شروع این بازی سهام خانوادگی و درون شرکتی رو به این بابا دادن و بعد هم برای مچ گیری از همدیگه و زدن همدیگه کل پروژه رو خوابوندن و به مردم اسیب زدن ... به جای اینکه مالک اصلیو بگیرن و به مرور مجبور به برگردوندن پول کنن ...
خیراله: 1395/3/818:39:31،
80
45
توقفش سیاسی کاری بود و بس پدیده داشت شاخ میشد برا مسولای بالا....مسولای قبلی بارشونو بستن

مگه میشه مردم پولدار بشن حکومت فقط نگاه کنه؟
محمد: 1395/3/820:40:02،
54
33
مردم گول صدا وسیما رو خوردن وزارت کشور اید سرمایه مردم رو برگردونه وگرنه اعتماد مردم به طور کلی نابود میشه
سينا: 1395/3/819:02:54،
67
44
من سهامدار هستم و مطمئنم كه تنها جايي كه سهام مردم را نميخواست بخوره همين پديده بود و مسئولان لازم نبود حمايت كنند اگه فقط كارشكني نمي كردن اين مشكلات پيش نميامد نميدونم مسئولين بايد از ملت حمايت كنن يا فقط مسئوليت حال گيري ملت رو به عهده دارن
عارف: 1395/3/820:27:48،
51
43
سلام
صرف نظر از تخلفات احتمالی پروژه ، این قبیل اتفاقات باعث فراری دادن سزمایه و سزمایه گذار میشه. بیشتر پروژه های انجام شده در دبی توسط سرمایه های خارجی انجام شده. دبی وسط دریا شهر میسازه و توی آب پیشروی میکنه اتفاقی نمیوفته. حالا اگه همین کار در ساحل ایران اتفاق بیوفته صدها سازمان و اداره ونهاد مخالفت میکنن.
الان یکی از راههای درآمد کشورها توریسم است، برای جذب توریسم باید امکانات ویژه برای جلب توجه ایجاد بشه مثلا همین هتل بلند پدیده شاندیز میتونه یه عامل جذب باشه بعد گیر دادن که باید ارتفاع هتل باید کوتاه بشه یا ایرادات اینگونه به پروژه های مختلف زیاد میگیرن.
پروژه شاندیز جز معدود کارهایی بود که تقریبا توسط بخش خصوصی و با پول مردم انجام میشد با برخوردی که انجام شده هیچ ادم عاقلی حاضر نمیشه سرمایه اش را وارد این قبیل کارها بکنه و باید فاتحه کسب در امد از توریسم رو خوند
آریو برزن: 1395/3/820:47:01،
55
39
قضیه این پدیده خیلی مشکوک بود یه شبه همه چی غیر قانونی اعلام شد و پول مردم هم معلوم نیست کجا رفت امیدورام مسئولین به شایعات پایان بدن و مردم رو از سرگردانی بیشتر دربیارن
درد مردم ایران: 1395/3/822:05:27،
37
33
خدا شاهده که پدیده فقط به خاطر بازی سیاسی کثیف آقایون به این روز افتاده و حال و روز 130.000 سهامدار و هزاران کارگر و کارمند بیکار شده براشون اهمیتی نداره.

تا کی مردم قربانی بی لیاقتی برخی مسئولین شوند.

این پروژه افتخار ملی بود و اگه بزارن تکمیل بشه هست.

توی این همه مسئول ینی یه نفر دلسوز این مردم پیدا نمیشه...!!!؟

واقع بین: 1395/3/822:23:56،
37
37
*****واقعا بی انصافی و ظلم در حق سرمایه گذار و گردشگران می باشد*****
حسن: 1395/3/822:24:33،
39
35
عکس تیتر مربوط به پدیده شاندیز هست ؟!
ایول یعنی تو این مرحله پیشرفت زیر ابشو زدن . ؟ خیلی نامردن .؟
فکر کردم عکس مربوط به یه کشور پیشرفته هست . افرین به پدیده . . چرا همچین پروژهای رو کله پا کردن ؟
واقعا چرا ؟
اسیر: 1395/3/822:30:52،
40
36
تا الان کجا بودین از سال 88 تا 93 خودتون رو جای سرمایه گذار ها و مردم بزارید هدف خدمت به کشور و مردم و خلق خداست نه ساخت مشکل برای کشور . به جای لج بازی از خواب بیدارشید و فکری به حال آبادنی کشور کنید
بی نام: 1395/3/822:31:29،
43
37
مردم بی گناهن
پدیده: 1395/3/822:58:53،
42
33
//////////از دولت می خواهیم از پدیده حمایت شود//////////

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما