کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دریافت مالیات از سود سپرده بانکی در تعلیق

کدخبر:۲۳۲۸۳جمعه، ۷ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۳:۴۷۱۷۹۵ بازدید

گرچه پیش‌تر وزیر اقتصاد از ضرورت دریافت مالیات از سپرده‌های بانکی در شرایط کاهش تورم در اقتصاد ایران سخن گفته بود ولی در روزهای ...

گرچه پیش‌تر وزیر اقتصاد از ضرورت دریافت مالیات از سپرده‌های بانکی در شرایط کاهش تورم در اقتصاد ایران سخن گفته بود ولی در روزهای گذشته رئیس بانک مرکزی از منتفی شدن آن خبر داد. موضوعی که به زعم کارشناسان به احتمال زیاد به دلیل بیم از ورود پول مردم به بازارهای موازی رخ داده است. حالا باید دید که وزارت اقتصاد تا چه زمانی حاضر است از افزایش درآمد مالیاتی خود از طریق این پایه مالیاتی چشم پوشی کند.

به گزارش ایران جیب به نقل از ایسنا، حدود دو ماه پیش بود که وزیر اقتصاد در سفری که به کرمان داشت در جمع مدیران و کارکنان سازمان‌های تابعه‌ وزارت اقتصاد و دارایی از یکی از برنامه‌های مالیاتی وزارت اقتصاد و دارایی در زمینه افزایش پایه مالیاتی پرده برداشت. او با طرح این موضوع که حدود 50 درصد تولید ناخالص داخلی از پرداخت مالیات معاف است، بر ضرورت حذف برخی معافیت‌های مالیاتی زاید تاکید و بیان کرد که این معافیت‌های مالیاتی منجر به آن شده است که فشار مالیاتی بر بخش‌های دیگر اقتصاد کشور افزایش یابد.

علی طیب‌نیا در جریان این سخنرانی با طرح این پرسش که «چرا باید سود سپرده‌های بانکی باید از مالیات معاف باشد؟»، سود سپرده‌های بانکی را یکی از بخش‌هایی دانسته بود که اکنون دلیلی برای معافیت مالیاتی آن وجود ندارد و بیان کرده بود که خود زمانی به دلیل پایین بودن نرخ سود و سرکوب مالی از مدافعان معافیت مالیات سود سپرده‌های بانکی بوده است ولی اکنون که نرخ تورم به زیر 12 درصد رسیده و برخی بانک‌ها تا 22 درصد سود سپرده پرداخت می‌کنند، دلیلی ندارد که از پرداخت مالیات معاف باشند.

او البته تاکید کرده بود که سپرده‌گذاران بانکی «حتما»، باید مالیات بدهند.

این سخنان بی‌واکنش نماند و پرداخت مالیات بر سود سپرده‌های بانکی از سوی بسیاری از سپرده‌گذاران و البته نطام بانکی مورد انتقاد قرار گرفت.

سپرده‌گذاران انتقاد می‌کردند که چطور در سال‌های تورم سی و چهل درصدی، که سود دریافتی آن‌ها از سپرده‌هایشان از تورم جا می‌ماند، اصراری بر تناسب نرخ سود سپرده‌ها و تورم در کار نبود ولی اکنون که مدتی است سود سپرده‌ها از تورم پیشی گرفته این موضوع در دستور کار قرار گرفته است؟ و البته نظام بانکی نیز با مطرح کردن این موضوع که دریافت مالیات از سپرده‌های بانکی منجر به آن خواهد شد که پول از بانک خارج شده و به سوی بازارهای موازی و موسسات اعتباری غیر مجاز سرازیر شود، خواستار منتفی شدن این موضوع شدند و اظهار کردند نظام بانکی اکنون به سپرده‌های بانکی نیازمند است و خروج پول اقشار جامعه از بانک، به نفع نظام بانکداری نیست.


کارشناسان چه می‌گویند؟

طبق قاعده در کشورهایی که هزینه‌های کشور از طریق نظام مالیاتی تامین می‌شود، هرگونه درآمدی که ارزش افزوده تلقی شود، مشمول مالیات می‌شود. این درآمد می‌تواند از طریق حقوق باشد، یا سرمایه‌گذاری در فعالیت اقتصادی، سپرده‌گذاری در بانک‌ها و...

دریافت مالیات از سود سپرده‌های بانکی اکنون در بسیاری از اقتصادهای پیشرفته دنیا رایج است و علاوه بر اینکه برای تامین درآمدهای دولت کمک می‌کند که فشار از گروه‌های خاصی از اقتصاد کشور برداشته شود، بعضا به عنوان ابزاری به کار می‌آید که دولت‌ها مانع از کسب درآمد مردم از پول شوند و در واقع به نحوی آن‌ها را هدایت کنند که پول خود را در تولید به کار گیرند.

با این همه برخی کارشناسان معتقدند این موضوع در اقتصاد ایران باید زمانی در دستور کار قرار بگیرد، که بسیاری از مشکلات اقتصاد ایران از جمله وجود موسسات اعتباری غیرمجاز حل شده باشد. چون اکنون برای مردم ایران کسب درآمد از تولید چندان میسر نیست و قطعا پول خارج شده از بانک یا به سوی بازارهای موازی مانند مسکن و ارز و یا به سوی موسسات غیر مجاز هدایت خواهد شد.

همچنین آن‌ها معتقدند در شرایطی که درآمد بسیای از افراد از طریق سپرده‌گذاری در بانک با سپرده‌های کم تامین می‌شود، اخذ مالیات از سپرده‌ها منطقی نیست.

حمیدرضا اشرف‌زاده، اقتصاد دان در این زمینه اظهار کرده است: احتمال اینکه مردم در ایران به دلیل اقداماتی مانند کاهش نرخ سود و مالیات بستن بر نرخ سپرده‌های بانکی پول خود را خارج کرده و آن را در تولید سرمایه‌گذاری کنند، بسیار اندک است چون اغلب خانوارهای ایرانی در وضعیت زندگی متوسط به پایین هستند در نتیجه نمی‌توانند کمکی به اقتصاد کنند.

کارشناسان هم معتقدند بی‌تردید اخذ مالیات از سپرده‌های بانکی پول مردم را به سوی موسسات اعتباری غیر مجاز که اکنون سود بانکی بالاتری از مصوب شورای پول و اعتبار دریافت می‌کنند سوق خواهد داد و این موضوع علاوه بر اینکه در شرایط تنگنای مالی نظام بانکی را با مشکل مواجه می‌کند، به قوت بیشتر موسسات غیر مجاز نیز منجر خواهد شد.


حامیان دریافت مالیات از سود سپرده‌های بانکی چه می‌گویند؟

کارشناسان حامی دریافت مالیات از سرده‌های بانکی از دو سو دریافت مالیات از سپرده‌ها را حمایت می‌کنند. آن‌ها تاکید می‌کنند که دیگر زمان تکیه بر درآمدهای مالیاتی فرا رسیده است و اگر با مراجعه به هر پایه‌ مالیاتی، به خاطر اعتراض منتفعین معافیت‌های مالیاتی نظام مالیالتی از اخذ مالیات عقب نشیند، فشار بر گروه‌هایی که در تور مالیاتی قرار گرفته‌اند، بیشتر خواهد بود و تبعات ناخوشایندتری بر فعالان اقتصادی خواهد داشت.

همچنین بسیاری از آن‌ها معتقدند که نظام بانکداری باید مشکلات خود را در زمینه‌ موسسات مالی و اعتباری حل کند و با ساماندهی وضعیت این موسسات نگرانی‌های خود را بر طرف کند نه اینکه مانع انجام امور دیگری شود که به نفع اقتصاد کشور است.

علی عسکری، اقتصاد دان که بیش از شش سال رئیس سازمان امور مالیاتی بود، در این زمینه اظهار کرده است که متاسفانه نظام بانکی برای فرار از مسئله، مسائل بانکی را پیش می‌کشد. چرا باید در کشور موسسات غیر مجاز وجود داشته باشند که بترسیم پول مردم به سمت این موسسات هدایت شود؟ و اگر وجود دارد چرا نباید نظام بانکی بر آن اشراف داشته باشد؟

او تاکید کرده است زمانی که در سازمان امور مالیاتی بوده است در جلساتی که با محمود بهمنی و ولی‌الله سیف برگزار کرده به آن‌ها گفته است بیایند تا با کمک نظام مالیاتی این موسسات را جمع کنند و اگر امکان دارد این موسسات نظام‌مند شوند و به بانک تبدیل شوند و یا از نظام بانکی کشور مجوز بگیرند و فعالیت کنند و حقوق مردم و دولت را هم پرداخت کنند، حقوق نظام مالیاتی هم بدهند ولی متاسفانه نظام بانکی همراهی نکرد.

همچنین بسیاری از کارشناسان موضوع ورود پول به بازارهای موازی مانند ارز و مسکن را منتفی می‌دانند چون معتقدند بازارهای مذکور وضعیت قابل اتکایی برای مردم ندارند که پول خود را به آن سو هدایت کنند و البته عسکری در این زمینه معتقد است که اگر مردم پول خود را به سوی بازاری مانند بورس ببرند مایه‌ی خوشحالی است و باید از آن استقبال کرد.


آیا دریافت مالیات از سود سپرده‌های بانکی منتفی شد؟

کمتر از یک ماه پیش سید کامل تقوی نژاد، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور، با تائید سخنان وزیر اقتصاد درباره لزوم افزایش پایه‌ی مالیاتی از طریق اخذ مالیات از سپرده‌های بانکی، تاکید کرده بود که دریافت مالیات از سپرده‌های بانکی در حال بررسی است ولی تاکنون با وجود مطالعاتی که در حال انجام است تصمیمی در این رابطه اخذ نشده و مصوبه‌ای وجود ندارد، اما طبق بررسی‌های ما عمده کشورهای دنیا حتی با وجود منفی‌بودن سود سپرده از این بخش مالیات دریافت می‌کنند.

او البته به ابهام موجود در زمینه وضعیت سپرده‌گذاران کوچک پاسخ گفته و بیان کرده بود: حتما این موضوع مورد توجه است که افرادی که سپرده‌های کوچک داشته و یا محل ارتزاق آنها سودهای همین سپرده‌هاست برایشان تفاوت قائل خواهیم شد و در این رابطه سقف تعیین خواهد شد.

علی‌رغم این سخنان هفته‌ی گذشته ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی در حاشیه همایش سالانه پولی و ارزی اظهار کرد که در این باره با طیب نیا صحبت هایی داشته و وزیر عنوان کرده است که قصد طرح آن را ندارد.

سیف توضیح داد: نظر وزیر بر این است که با توجه به بالاتر بودن نرخ سود از تورم، اگر این شرایط ادامه پیدا کند طبیعتا می توان از سودهای سپرده مالیات نیز دریافت کرد.

به گزارش ایسنا، وزارت اقتصاد و دارایی که متولی امور مالیاتی در کشور است هنوز در زمینه تصمیم‌گیری درباره منتفی شدن دریافت مالیات از سود سپرده اظهار نظر نکرده است و باید منتظر ماند و دید که طبق سخنان سیف، آیا وزارت اقتصاد از مواضع خود در زمینه دریافت مالیات بر سود سپرده‌های بانکی که طیب نیا در کرمان، با قطعیت از ضرورت آن سخن گفته است، دست خواهد کشید یا خیر.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محمد: 1395/3/715:04:23،
115
38
لطفا ارائه بفرماید که در کشورهایی که اینطوری مالیات میگیرن, مردم توی بیمارستان و داروخانه دست در جیبشون نمی کنن. مرقوم بفرمائید که حداقل حقوق ها زیر خط فقر نیست. حقوق بیکاری و بازنشتگی گرفتنشون با راحتی صورت میگیره و مثل اینجا نیست که ملت دست به یقه هستند با تامین اجتماعی. انواع خدمات از مدرسه و دانشگاه گرفته تا غذای مدرسه, نگهداری بچه ها, پرستارهای سر خونه و حتی با تشخیص پزشک اقامت در مکان های تفریحی همه به رایگانه. دولت برای اقشار ضعیف خونه با قیمت نازل در نظر میگیره, اجاره هارو کنترل می کنه و ...
هر وقت دولت نصف اینکارهارو انجام داد, بعد بیاد مالیات بگیره از سپرده ها. مردم حواستون جمع باشه, سال دیگه دوباره به این برادر روحانی رای بدید همه اینکارها و اضافه اش رو هم توی اون 4 سال با خیال راحت انجام میده و سر شما می مونه بی کلاه !!!
سالار: 1395/3/717:12:04،
68
24
تماما این مالیاتهای و درآمدهای چند صد میلیارد دلاری دولت ایران صرف پرداخت حقوق به کارمندان حقوق مفت بگیرش میشه که هیچگونه کارایی ندارن...
مثلا کدوم معلمی دلش بحال بچه های مردم میسوزه؟!؟ (میخواد بچه ی خودش رو با هزار جور پارتی و سهمیه فرهنگی ببره مدرسه خوب)
مثلا کدوم شرکت نفتی دلش بحال برداشت غیرصیانتی از نفت و فروش گاز به قطر و امارات میسوزه و اعتراض میکنه (همشون دنبال استفاده از امکانات نفت و حقوق آخر ماه هستن)
مثلا کدوم کارمند رسیم صداوسیما دلش بحال برنامه های مضخرف میسوزه!!
مثلا کدوم کارمند دادگستری دلش بحال پرونده هایی که سالهاست دو نوبت رسیدگی هستن میسوزه...
عزیزان مشاغل آزاد مالیات دادن به این دولت رو فراموش کنید...
اینها اینهمه نفت و منابع دیگه دارن بازم کمشونه...
سالار: 1395/3/717:15:50،
54
34
این دو موضوع باید در اسرع وقت باید پیگیری شود:
حقوق + مزایا + اضافه کاری + هر عدد گمراه کننده ی دیگه ی که مجموعش بالای 5 میلیون هست برای تمام مدیران و معاونان و کارمندان دولتی... (شفاف سازی فیش ها و نمایش اون به همه مردم ایران)
حقوق و مزایای رئیس کل بانک مرکزی که گفته بود نمیدونه چقدر حقوق میگیره که از جمله ی نامردترین گفته هاست...
کارشناس: 1395/3/719:28:29،
40
61
مسکن رو دریاببید بزودی افزایش 40 درصدی
دمت گرم: 1395/3/719:55:48،
36
28
دمت گرم حرف دل خیلی ازمردموزدی.
امیر: 1395/3/720:32:21،
45
58
بنده در آمریکا زندگی می کنم. اکثر این خدماتی که ذکر کردین رایگان نیست !
نیما: 1395/3/722:17:32،
38
42
امیر آقا از آمریکا میای سایت اقتصادی ایرانی چی کار کنی اونوقت ؟!
ناصر: 1395/3/722:36:12،
29
46
من تو آلمان زندگی می کنم و تا حالا چیز رایگان اینجا ندیدم. ندیدی برادر من نطر نده.
محمد: 1395/3/812:06:06،
31
32
جالبه شما که توی آلمان زندگی می کنی ندیدی ! چون بنده آلمان درس خوندم, علاوه بر اینکه نصف مدیران هر شرکت طبق قانون بایستی از کارگران انتخاب بشن, حداقل حقوق یه شغل 36 ساعتی کارگری در هفته به راحتی کفاف زندگی یه خانواده رو میده.
بنده که آلمانی نبودم با ماهی 60 یورو بیمه کامل شدم. دانشگاه برای من خارجی کاملا رایگان. خود آلمانی ها با تشخیص پزشک می تونن یکماه مرخصی با حقوق داشته باشن و مجانی و به هزینه دولت برن اسپا و مکان های دیگر تفریحی برای آرامش و فرار از استرس, هم خودشون هم بچه هاشون. و دهها خدمات اجتماعی دیگه که به آلمانی ها تعلق میگیره.
دروغ ممنوع !!!
ایرانی اصیل: 1395/3/813:34:29،
23
33
محمد خیلی از حرفات درسته البته نه همش خدماتی که در اون کشور ها داده میشود مجانی نیست یعنی حق بیمه رو پرداخت میکنی ولی در عوض واقعا خدمات میدهند حالا از مدرسه ودانشگاه بگیر تابیمارستان نه مثل اینجا که واسه بچه کلاسهای خصوصی لازمه چون تومدارس خوب درس نمیدن،توبیمارستان واسه مریض همراه لازمه چون پرستار به امید خدا ولش میکنه و...........در پایان اینم بگم اونا ملتشون هم آگاه هستن ها اگه این خدمات اینجا مجانی بشه بعد چند سال جمعیت میشه صد وپنجاه میلیون نفراونوقت آب واسه خوردن هم کم میاریم
محسن: 1395/3/715:17:39،
61
52
تورو خدا بیاید مالیات بگیرید توروخدا .ناراحت میشیم اگه نگیرید . روتونا کم کنید
اشکان: 1395/3/715:18:54،
84
43
ملت زرنگتر از این حرفان مالیات بگیرین ملت پولاشونو میارن بیرون میزارن زیر بالش فکر میکنی میریزن تو بازار واسه کاری کدوم کار!مگه گذاشتین کسی تو بازار ریسک کنه نابود کردین همه چیزو بخدا وضع کشورمون زمان جنگ بهتر از الان بود.مشکل حادتر از این حرفاست با وضع مالیات بر سپرده های مردم خوب نمیشه این خط این نشون.دولت فقط میخاد ازین طریق پولی جیب بزنه نه اینکه مشکل اقتصادو حل کنه...بابا با همه دنیا سر جنگ داریم به همه مرگ میدیم فقط نوک بینیمونو میبینیم اینم عاقبتش بدبختی مردم...
نوید: 1395/3/715:26:15،
25
94
امیدوارم این مالیات رو بگیرن از سپرده هایی که ربا میگیرن
دوستان نزول خور به این میگن سود بانکی. نه عزیزم اینا ربا هستن اقتصاد رو فلج کردن و میکنن. سود اسلامی یعنی اگه پنجاه درصد از سود رو میخوای موقع ضرر پنجاه درصد ضرر بدی اگه ده درصد سود میخوای ده درصد ضرر احتمالی رو تقبل کنی.
جواد: 1395/3/716:23:57،
78
44
38
سال هر کی پولش تو بانک بوده ضرر کرده

امسال هم این 12% نرخ تورم

توهمی بیش نیست واسه اونهایی میگن که مدرک از نهضت سواد آموزی گرفتن

بنابراین؛


برادران دینی خود را نزول خور خطاب نکن


داستان ملا نصراادین شده


پس انداز میکنیم میزاریم بانک میگن نزول خور


قرض الحسنه باز میکنیم به نیازمند وام بدهند
بین کارمند های بانک تقسیم میکنن وام 4% میدنشما هموطن: لطفا راهنمایی بفرمایید اگر کسی پول داشت چیکار بکنه ، متشکرم
نوید: 1395/3/716:40:40،
30
55
ضرر کردید مطمنم
به اندازه پولتون کسب و کار راه بندازید نه اینکه بندازید دست یه نزول خور که اون هم به شما مقداری از نزولش رو بده
از ریسک میترسید پس انتظار سود نداشته باشید
اگه شغل دارید پس مازاد پولتون رو بدید کالا یا خانه ی بهتر یا طلا برای همسر یا مسافرت یا رونق شغل موجود. ربا برکت نداره
عبدالله: 1395/3/717:36:21،
55
33
راست میگه آقا نوید بجای سپرده بانکی پولتونو مثل ایشان بندازین تو کار دلالی
کیارش: 1395/3/715:26:20،
59
39
منتفی نشده ،
در فرصت مناسب از حلقوم مردم ضعیف میکشند بیرون ، ظالمین ! شک نکنید و سپس به سایر افراد وگروهک ها و کشورهای به اصطلاح دوست ، تزریق میکنند جهت ادامه جنگ نسل‌کشی ، متأسفانه .
مسعودن: 1395/3/715:32:27،
69
38
مالیات بگیرند همه پولهاشون رو بر میدارند دوباره گرانی مسکن و خودرو و.....راه میافته. وزیر اقتصاد نباید چنین اشتباهی رو انجام بده.
حمید: 1395/3/715:38:14،
63
43
ما هم آماده خارج کردن موجودی و خالی کردن خزانه بانک . مطمین باشید
عجباااا: 1395/3/715:47:24،
69
44
تو چرا انقدر كشش ميدى ايرانجيب؟؟؟
صدبار گفتى و تيتر زدى، بس كنين ديگه؛ نشستين همش واسه جيب درامد مردم فلك زده كيسه دوختين گند زدين به همچيز،.....
هيچ چيز سرجاش نيست همرو دارين فرارى ميدين بس كنين ديگه همش استرس تشويش
23: 1395/3/716:58:28،
41
33
دوربعدی روحانی رای ببره فاتحه همه خونده شده الان میترسه که مبادا تنها دولتی باشه که دور دوم رای نبره دست نگه داشته یادتون باشه
REZA: 1395/3/720:14:04،
33
34
تو یه روز کاری می کنیم که تموم بانک ها توسعه تعاون که کوچیکشونه و تا بانک ملی که اقابزرگشونه ورشکست بشن و دولت مجبور بشه پول چاپ کنه تا پول مردمو بده و این دفعه ارزش پول ملی یه دفعه به 1/100 تنزل پیدا می کنه..... تمام سرمایه ها در یک مدت کوتاهی به سمت ارز های مرجع سرازیر میشه....همه چی راه داره .... هر حرکت اشتباهی تاوانی داره
ali: 1395/3/812:54:27،
29
44
یقین داشته باش که مردم وجود هیچ کاری رو ندارن . هر کسی فقط فکر خودشه که از قافله عقب نمونه . مردمی به سعادت میرسن که منفعت جمع رو به منفعت شخصیشون ترجیح بدن. آخرین نمونه اش رو در جریان وام خودرو دیدیم.
Nikol: 1395/3/720:23:43،
29
39
اگه هم اجرا بشه فقط دودش تو چشم مردم بد بخت فلک زده با سرمایه های نهایت 30 یا 40 تومن میره
اولین کسانی هم که این به اصطلاح قانون رو دور میزنند خود این بانکداران هستند.چطور؟ مثلا لیست سپرده گذاران میلیاردی شون رو در می آرن و به صورت کاملا خصوصی و محترمانه بهشون زنگ می زنند و پیشنهاد سودهای بالاتر رو به شرط عدم تخلیه حسابشون بهشون میدن . باور ندارید از سرمایه داران اطراف خودتون بپرسید به احتمال خیلی زیاد از این تماسها داشتن
ولی در خصوص سایرین این قانون به سرعت و دقت اجرا میشه و هر کسی هم اعتراض داشته باشه میگن همه جا همینه و یه سود دارن پرداخت میکنند ولی در عمل همون طور که گفتم عمل میکنند.
جبار سینک: 1395/3/720:27:32،
46
30
پیش بینی میکنم در صورت اجرا سرمایه ها از بانکها خارج میشه و تبدیل به دلالی میشه ولی نه دلالی مسکن و سکه و دلار بلکه یه دلالی جدید.دلالی ارزاق
مثلا خرید و فروش برنج و روغن و قند وشکر و صابون و...
چون الان دغدغه خیلی از مردم فقط تامین معاشه و این خیلی بَده
شناس: 1395/3/800:02:26،
30
31
دولت دیگه نمی دونه چطوری خون مردمو تو شیشه بکنه
اتابک: 1395/3/808:15:42،
40
20
فقط به خاطر رای دست نگه داشتن ... آگاه باشید.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار