کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تجربه‌ اقتصادهای شكست‌خورده

کدخبر:۲۳۲۱۸پنجشنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۵:۳۵۱۲۹۱ بازدید

روز سه‌شنبه، ‌وزير امور اقتصادي و دارايي در همايش سياست‌هاي پولي و ارزي نكته‌يي را طرح كرد كه ديروز تيتر صفحه اول اكثر روزنامه‌هاي كشور ...
تجربه‌ اقتصادهای شكست‌خورده

روز سه‌شنبه، ‌وزير امور اقتصادي و دارايي در همايش سياست‌هاي پولي و ارزي نكته‌يي را طرح كرد كه ديروز تيتر صفحه اول اكثر روزنامه‌هاي كشور شد. علي طيب‌نيا موضوعي را مطرح كرد كه پيش از اين از زبان كارشناسان گفته شده بود و كمتر مسوولي به صراحت آن را طرح كرده بود.

هشدار درخصوص «غلبه حاشيه‌هاي سياسي بر متن اقتصادي» در سال جاري مغز سخنراني طيب‌نيا بود.

بنا به گفته وزير اين امر مي‌تواند تهديدي براي رشد اقتصادي در سال 1395 باشد. پيش‌بيني‌ها حاكي از اين است كه رشد اقتصادي امسال با درنظر گرفتن شرايط موجود – باثبات بودن شرايط – 5 درصد خواهد بود. اما آيا انتخابات سال آينده مي‌تواند اين رشد را تحقق بخشد؟

به‌نظر مي‌آيد كه هشدار وزير امور اقتصادي از چند باب حايزاهميت باشد.

اول آنكه سال 1395 سال پاياني دولت روحاني است و سال1396 سال انتخابات رياست‌جمهوري دور بعد. به همين خاطر از نيمه دوم امسال رقابت‌هاي پنهان انتخاباتي شروع خواهد شد و از اين رو جريان‌هاي مختلف و مخالف سياسي سعي در جلوه دادن خود و ناموفق بودن رقيب دارند. اثر اين رقابت‌ها عملا بر قوه مقننه هم گذاشته خواهد شد كه جريان آن را مي‌توان در طرح‌هاي پيشنهادي مشاهده كرد. يك انتخابات ديگر هم همزمان با رياست‌جمهوري رخ مي‌دهد و آن انتخابات شوراهاست.

انتخابات شوراها با آنكه انتخابات منطقه‌يي و شهري است اما انتخابات شوراي تهران به‌خاطر پايتخت بودن اين شهر يك اتفاق سياسي قلمداد مي‌شود.

از اين رو سابقه اين انتخابات و درگير شدن جريانات سياسي و داغ شدن خيلي از مطالب مي‌تواند در سياست حواشي بيافريند كه به گفته طيب‌نيا بر متن اقتصاد غلبه كند.


تاثير بحران‌هاي سياسي بر رشد اقتصادي

حدود دو هفته پيش ديلما روسف، رييس‌جمهور سابق برزيل به‌خاطر يك پنهان‌كاري اقتصادي ازسوي مجلس سنا به مدت 6ماه معلق شد. روندي كه طول كشيد تا روسف معلق شود تقريبا بيش از دو ماه در جريان بود، اما همين دو ماه كافي بود تا آشوب سياسي در آن كشور كه از حدود 5سال پيش رخ داده بود تكميل شود، آشوبي كه به گفته فايننشيال‌تايمز اثر منفي خود را بر رشد اقتصادي برزيل گذاشت. بنا به نوشته فايننشيال‌تايمز بحران‌هاي سياسي برزيل باعث شده رشد اقتصادي آن كشور از 7.5درصد در سال2010 به 3.8درصد در سال گذشته ميلادي كاهش يابد. همچنين ارزش رئال برزيل از 1.6رئال به ازاي هر دلار امريكا در همين دوره زماني به 4رئال رسيد. يك كارشناس اقتصادي در برزيل به اين روزنامه بريتانيايي گفته است كه كاهش رشد اقتصادي و كاهش ارزش پول ملي آن كشور به بحران‌هاي سياسي برمي‌گردد.  وي گفته است اگر شما بحران سياسي را حل كنيد رشد اقتصادي هم بهبود مي‌يابد.  در اصل، ‌تاثير بحران‌هاي سياسي بر رشد اقتصادي موضوع مطالعات گسترده‌يي در نهادهاي بين‌المللي بوده است. صندوق بين‌المللي پول در همين خصوص گزارشي را چندين سال پيش منتشر كرد.

براساس اين مطالعه كه سال‌هاي1960 تا 2004 را دربر مي‌گيرد و روي 169كشور صورت گرفته نشان مي‌دهد كه بي‌ثباتي سياسي تاثير بسيار گسترده‌يي بر جذب سرمايه‌گذاري، نيروي كار همچنين تجارت دارد.  يك نمونه از اين بررسي بر تغيير كابينه متمركز است. مطالعات صندوق بين‌المللي پول نشان داده كه تغيير سالانه كابينه حدود 2.9واحد درصد بر رشد اقتصادي تاثير منفي دارد. بنا بر بررسي اين صندوق، ‌بيش از نيمي از اثرات منفي بي‌ثباتي سياسي بر رشد سرانه توليد ناخالص داخلي از طريق رشد بهره‌وري كل عوامل توليد رخ مي‌دهد. براساس اين مطالعه، ‌رشد بهره‌وري كل عوامل توليد ‌اصلي‌ترين مسيري است كه از طريق آن بي‌ثباتي سياسي بر رشد سرانه توليد ناخالص داخلي اثر مي‌گذارد. بنا بر اين مطالعه بهره‌وري كل عوامل توليد، مسوول 60تا 70درصد رشد اقتصادي يك كشور است. باتوجه به اين بررسي مي‌توان گفت كه بي‌ثباتي سياسي مي‌تواند بر 60 تا 70درصد رشد اقتصادي يك كشور اثر بگذارد.

البته صندوق بين‌المللي پول تنها نهادي نيست كه به اين موضوع پرداخته است. دانشكده اقتصادي لندن هم چندي پيش به اين موضوع پرداخت؛ هرچند موضوع مطالعه آن كشورهاي آفريقايي كنگو، رواندا و گينه اكوادور بود اما اين بررسي نشان داده است كه حاكميت قانون و نهادهاي قوي‌تر مي‌توانند فضا را براي جذب بيشتر سرمايه‌گذاري و بهره‌وري بالاتر فراهم كند. اين امر - رشد اقتصادي- منجر به قدرت بيشتر طبقه متوسط خواهد شد.  روندي كه حاشيه‌هاي سياسي مي‌توانند بر رشد اقتصادي بگذارند را مي‌توان در كشورهاي همسايه خودمان، ‌يعني تركيه و عراق، ‌ديد. بنا بر گزارش‌ها رشد اقتصادي تركيه طي سال گذشته نتوانسته به هدف خود برسد و پايين‌تر از هدف بوده است. همچنين ارزش لير تركيه طي يك سال گذشته كاهش يافته است.  به نظر مي‌آيد هشدار وزير امور اقتصادي آن هم در آستانه سومين سال دولت بسيار جدي باشد.  هم‌اكنون ايران توانسته از يك دوره تحريم چند ساله عبور كند و آن طور كه واحد اطلاعاتي اكونوميست گزارش داده، ‌ايران در آستانه يك تحول تازه قرار گرفته است. مبادا كه اين فرصت با حاشيه‌سازي‌هاي سياسي از دست برود.

* تعادل

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سید : 1395/3/608:49:39،
73
64
ما که توی این سه سال جز گرانی آب وبرق وگاز وبنزین وقطع یارانه وگرانی بیش از حد مواد غذایی وکه همش تو تبل کوبیدن تورم مهار شده چیزی ندیدیم و صرفا رکود حاکم بر کل امور به طوری که اکثریت کارگاه های تعطیل بیکاری بیشتر وووو و خودرو گران وتعرفه سر سام آور گمرکی اینها پیامد 3 ساله دولت بوده قطعا در دوره بعد انتخاب چیز دیگری می شود قشر متوسط جامعه به زیر خط فقر افتاده این نظر خیلی از مردم کشور است در کشوری که خیلی از مرمان آن حتی بسختی زندگی می کنند عده ای از ثروت های باد آورده دارن می ترکند وهمچنین حقوق های آنچنانی و......
پاسخ به سید: 1395/3/611:21:01،
66
31
آق سید! من از هیچ یک از دولتها جانبداری نمیکنم ولی سوال من از شما اینه که آیا دولت روحانی مسبب تمام آنچه که در بالا عنوان کردید هست و به قولی در دولت گذشته همه چیز آرام و بر وفق مراد همه مردم بوده اگه کمی مطالعه و تحقیق کنین(البته بی غرض) خیلی راحت متوجه میشید که احمدی نژاد دولت رو از خاتمی با تورم تک رقمی و صندوق ذخیره ارزی پر و پیمان و ایجاد ارتباط و دوستی با دنیای پیشرو و متمدن و به تبع اون کاهش تنش و درگیری در سطح بین المللی که نتیجتأ باعث پیشرفت و ترقی کشور خواهد شد و مهمتر از همه نبود این همه فساد و رانت خواری در سطح مدیران و افراد بالا دست تحویل گرفت و به مدد همین مواهب و افزایش یکباره قیمت نفت تا ۱۲۰ دلار که میتوانست دوران طلایی برای کشور و مردم رقم بزند ولی با سوء مدیریت و لااوبالی گری کشور و مردم را به قعقرای فقر و نابودی برد و در طول دوران روحانی هم تمام وقت و انرژی برای حل
پاسخ به سید: 1395/3/611:26:25،
46
36
و فصل خصومتهای بین المللی علیه ایران و قانع کردن دلواپسان داخلی به این موضوع که وضع مردم و کشور بسیار وخیم و بد هست. ای کاش همه مردم ایران به ایران و همه مردمش فکر میکردند و فقط به فکر منافع و مصالح شخصی خود نبودند که اگر اینچنین بود شاید از بهترینهای جهان بودیم.
محمد رضوان: 1395/3/614:38:50،
44
47
آقای روحانی خیلی خوب کار کرده توی این سه سال.
مطمئنا رئیس جمهور بعدی خودشه.
قطعا وضعیت بهتر از این خواهد بود.
فرد: 1395/3/608:58:15،
62
33
اقتصاد ما هم یک اقتصاد شکست خورده است که رانت و مافیا و عوامل دولتی موجب بروز ان هستند....ما مردم همیشه هستیم شما دولتها و نظام ها در رفت و امدید...امروز هستید فردا شاید روز اخرتان باشد.ولی ما میمانیم.
عباس: 1395/3/610:02:30،
36
39
سید اصل مطلب را گفت اضافه میکنم افزایش اظطراب از اینده وناامیدی البته این شرایط به نظر من از سال 90 شروع وتشدید شده
رضا: 1395/3/610:49:11،
31
35
امکان نداره مقاله ای نوشته بشه و توش اشاره ای به ترکیه نشده باشه. خخخخ
سعید: 1395/3/610:49:15،
62
38
به وقوع پیوستن زلزله چند ثانیه طول میکشه ولی بازسازی آن چندین سال طول میکشه آثار زلزله احمدی نژاد به مملکت به این زودی ها درست بشو نیست با اون سیاستش .یاد اون جمله باحالش می افتم ((تحریم ها کاغذ پاره ای بیش نیست))
باقر: 1395/3/611:51:40،
36
55
با سلام
اقا سعید بعد زلزله دیگر خرابی به وجود نمی اید اما در این دولت بعد از برجام و منافع ان برای کشور ،وضعیت بدتر شده است در دولت قبل تورم داشتیم اما رکود نداشتیم اما حالا هم رکود داریم و هم تورم وضعیت بازار در این دولت به صورت غیر قابل تصوری خرابه امیدوارم این دولت دیگر نیاید چون وضعیت از این هم بدتر می شود
Saeed: 1395/3/610:55:42،
43
30
آقای سید شما اگر همین مطالبه رو بعد از سه سال اول دولت هشتم داشتید شاید اوضاع بهتر بود ولی بعد از اون خرابیها سه سال که هیچ هشت سال هم کمه
فرد: 1395/3/612:40:23،
33
39
احمدی نژاد یا روحانی..یکی از یکی بهتر. ما کجاییم در پرتو این همه مرحمت ؟ایا شادتر شدیم؟مرفهتر شدیم؟از پس این همه نعمت در مملکت آیا ما مردم هم انقدر خوشبختیم که یکدیگر را در آغوش گرفته و به هم تبریک پیروزی و استقلال...رفاه..و اقتدار رو میگیم؟؟؟؟
اگر اینجور بود مطبوعات ما این مقالات رو درج میکرد؟
اصلا شما و من الان اینجا بودیم؟
این همه متکدی و اواره خیابان داشتیم؟ماشینا ی زیر پامون پراید میشد؟اختلاف طبقاتی داشتیم؟
چرا باید دنبال باقالی باشیم در بحث؟مگه نباید صحبتها و گفتمان اجتماعی نتیجه بده؟
سمندون: 1395/3/614:25:19،
36
37
وجود شماها که بر سر این و اون بحث میکنید ما را به این بدبختی کشاند، اگر کمی درک درستی از واقعیات از 38 سال پیش تا کنون داشتید ، متوجه بودید که اصل اتفاقی که افتاده قصد نابودی این م...ل...ت رو داشته و عروسک های آمده و رفته مهره های خیمه شب بازی بیش نبوده و نخواهند بود. حالا بازم 4 تا جو...ه خرو... 24 پنج ساله که تمام افق فکرشون نهایتا یه ماشینه بشینین تز بدین واسه خودتون

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما