کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

هجوم زوج‌های جوان به وام 10 میلیون تومانی ازدواج

کدخبر:۲۳۲۱۷پنجشنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۱:۴۹۲۱۳۰ بازدید

خبر افزایش وام ازدواج تعداد مراجعان به سامانه ازدواج را در ساعات نخست به 90 هزار نفر رساند !

خبر کوتاه بود؛ پرداخت وام ازدواج از 3 میلیون تومان به 10 میلیون تومان افزایش یافت. خبری که بعد از مدت‌ها بالاخره با قرارگرفتن در سامانه تسهیلات ازدواج رسمی شد. همین کافی بود تا بیش از 97 هزار نفر تنها تا ظهر روز گذشته به این سایت مراجعه کنند و تعداد قابل توجهی هم به سامانه ثبت‌نام وام ازدواج بروند و برای گرفتن وام وعده داده شده، نامشان را بنویسند.

به گزارش ایران جیب به نقل از شهروند، تمام آنها که پیش از این یا برای وام 3 میلیون تومانی ازدواج ثبت‌نام کرده بودند یا هنوز درگیرودار ثبت‌نام بودند، حالا امیدوار شدند تا این دو 10 میلیون تومان را به زخمی از زندگی‌شان بزنند. تنها 24 ساعت کافی بود تا خبر افزایش وام ازدواج، ازسوی بیش از 90 هزار نفر بازدید شود، برای آنها، همان بازدید‌کننده‌ها همین یک جمله: «تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوجین مبلغ 100 میلیون ریال است»، اهمیت داشت. افزایش 7 میلیون تومان به وام قبلی و رساندن آن به 10 میلیون تومان، درحالی بود که پیش از این بانک‌ها برای افزایش 3 برابری عدد وام ازدواج، با توجه به کمبود منابع قرض‌الحسنه مخالفت کرده بودند، اما حالا با ابلاغ مصوبه مجلس شورای اسلامی و بانک مرکزی، بانک‌ها موظف شدند تا این وام را دراختیار متقاضیان قرار دهند.

حالا براساس اعلام بانک مرکزی، تمام آنها که پیش از این در صف ازدواج بودند و حتی در زمان وام 3 میلیون تومانی ثبت‌نام کرده‌اند، با این تغییرات وام 10 میلیون تومانی می‌گیرند. گفته می‌شود این تسهیلات با دوره بازپرداخت 48 ماهه و کارمزد چهار‌درصد از طریق بانک‌های حاضر در سامانه ازدواج پرداخت می‌شود. وام 10 میلیون تومانی درحالی قرار است به 450 هزار نفر منتظر در صف وام ازدواج داده شود که پیش از این بانک‌ها برای پرداخت همان 3 میلیون تومان هم مشکل داشتند. قبلا یک‌هزار و 350 میلیارد تومان برای پرداخت وام‌ها لازم بود اما حالا با اضافه‌شدن چند صفر، رقم به 4500 هزار‌میلیارد تومان رسید.

هشتم اردیبهشت‌ماه بود که عبد‌الناصر همتی، رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها نسبت به مصوبه مجلس واکنش نشان داده بود، او افزایش 3 برابری تسهیلات ازد‌واج د‌ر بود‌جه 1395 را با توجه به منابع محد‌ود‌ قرض‌الحسنه بانک‌ها، غیرقابل اجرا توصیف کرد و افزود: «بانک‌ها برای پرد‌اخت تسهیلات منابع مالی محد‌ود‌یت د‌ارند.» او گفته بود: «این مصوبه چون قانون است، باید‌ اجرایی شود‌ اما به علت منابع محد‌ود‌ بانک‌ها عملیاتی نیست، به این معنا که قبلا بانک‌ها مبلغ 3 میلیون تومان تسهیلات ازد‌واج را به یک‌میلیون نفر پرد‌اخت می‌کرد‌ند،‌ ولی د‌رحال حاضر مجبورند‌ مبلغ 10 میلیون تومان را به 300 هزار نفر پرد‌اخت کنند‌.»

 3 میلیون ارزش نداشت، 10 میلیون وام می‌ارزد

خبر افزایش وام ازدواج به ١٠‌میلیون تومان، جدای از توانایی بانک‌ها یا ناتوانی‌شان، صف‌های طولانی و ماه‌ها انتظار، برای خیلی‌ها خوشحال‌کننده بود: «بدجور گیر بودیم، فقط کاش بانک‌ها زیاد اذیت نکنند.» برای خیلی‌ها هم ناامیدکننده بود؛ «مصوبه اجرایی نمی‌شود، ١٠٠‌میلیون هم بشود، باز هم بانک‌ها وام نمی‌دهند.» خیلی‌ها هم سوال داشتند، آنها که برای وام ٣‌میلیون تومان اقدام کرده‌اند، نگران هستند نکند کلاه سرشان برود. «شبنم» اما در گروه انسان‌های خوشحال‌ است. کسی که خبر افزایش وام ازدواج به ١٠‌میلیون تومان را از یکی از کانال‌های خبری خوانده؛ «از وقتی شنیدم وام ازدواج از ٣میلیون به ١٠‌میلیون تومان رسیده، خیلی خوشحالم، به محض خواندن خبر، به همسرم پیام دادم.» «شبنم» که تنها دوهفته از تاریخ ثبت عقدش می‌گذرد، می‌گوید: «حدود یک‌ماه پیش در تاکسی نشسته بودم و از  رادیو مصاحبه‌ای با یکی از مسئولان بانکی را می‌شنیدم، او می‌گفت، اعتباری برای پرداخت وام ازدواج ندارند و زیر بارش هم نمی‌روند، آن روز خیلی ناراحت شدم، راستش ما برای ازدواج به پول نیاز داریم، ١٠‌میلیون برای هر نفر، می‌شود ٢٠‌میلیون تومان و واقعا می‌توان برای مقدمات ازدواج از آن استفاده کرد.» او حرف‌های دیگری هم می‌زند: «فرق ٦‌میلیون تومان برای یک زوج با ٢٠‌میلیون تومان زمین تا آسمان است، واقعا می‌تواند کمک کند، دیروز که این خبر را خواندم، به این فکر کردم که برای شروع زندگی آنقدرها که فکر می‌کردم، بی‌پناه نیستم و بالاخره جایی هست که به ما کمک کند.»  

«مهدی» بیش از یک‌سال از عقدش می‌گذرد، او هم این خبر را خوانده؛ «من برای ٣‌میلیون تومان وام ازدواج اقدام نکردم، چون زمانی که شرایطش را خواندم، واقعا فکر کردم که ارزش این همه دوندگی و ضامن آوردن و بردن ندارد، به همین خاطر من و همسرم صرف‌نظر کردیم، اما حالا که فهمیدم وام ازدواج برای هرنفر ١٠‌میلیون تومان شده، دیگر ارزش پیگیری را دارد.» او همین دیروز به سایت تسهیلات ازدواج رفت و ثبت‌نام کرد و افزود: «البته در سایت نوشته که برای ساکنان تهران تنها چند بانک آماده پرداخت وام هستند، البته باید منتظر بمانیم و ببینیم کدام بانک را به ما معرفی می‌کنند.» «حمید»، هم تازه‌داماد است، دو سه‌ماه بیشتر از تاریخ عقدش نمی‌گذرد. او برای وام ٣‌میلیون تومانی ثبت‌نام کرده بود که حالا از وام ١٠‌میلیون تومانی باخبر می‌شود: «چند ماه پیش که برای وام ازدواج اقدام کرده بودیم و اسم‌مان هم درآمد، مدیر بانک از ما خواست تا دست نگه داریم، چراکه وام‌ها درحال افزایش است، امروز که شنیدم وام ١٠‌میلیون تومان شده، خیلی خوشحال شدم، فردا هم برای پیگیری ماجرا به بانک مراجعه می‌کنم.» او حرف‌های دیگری هم می‌زند: «٢٠‌میلیون تومان واقعا رقم خوبی است، می‌توانم از آن برای پرداخت قسط‌های خانه استفاده کنم.»

«مریم»، اما تازه‌عروسی است که ‌سال گذشته موفق به دریافت ٣‌میلیون تومان شده، او می‌گوید: «آذرماه‌ سال قبل بود که پس از چندماه انتظار موفق شدم ٣‌میلیون تومان وام ازدواج بگیرم، اما آن‌قدر شرایطش سخت بود و آن‌قدر از ضامنی که آورده بودیم، ایراد گرفتند و شرط گذاشتند که همسرم صرف‌نظر کرد، به همین خاطر فقط من وام گرفتم.» مریم ادامه می‌دهد: «دو سه‌ماه طول کشید تا به ما وام دادند، با آن مبلغ هم نتوانستم کار خاصی انجام دهم، بخشی از آن را بابت قرض‌هایی که برای خرید جهیزیه گرفته بودم، دادم، مقدارش خیلی کم بود، اما حالا که می‌شنوم وام ازدواج ١٠‌میلیون تومان شده، خیلی ناراحتم، البته حداقل همسرم می‌تواند برای گرفتن این وام اقدام کند.»

 
افزایش وام هنوز به بانک‌ها ابلاغ نشده


مدت زمانی طول کشید تا مصوبه مجلس شورای اسلامی، ازسوی بانک مرکزی به بانک‌ها ابلاغ شود، حالا تمام  بانک‌های سراسر کشور موظف به پرداخت وام ١٠‌میلیون تومانی هستند. براساس اعلام بانک مرکزی، بانک‌های ملت، ملی، تجارت، صادرات، سپه، پارسیان، اقتصادنوین، کارآفرین، ایران‌زمین و برخی از موسسه‌های مالی و اعتباری بخشی از این بانک‌ها هستند. تاکنون تنها بانک‌هایی که برای پرداخت این وام‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند، در لیست قرار گرفته‌اند و درصورت اضافه‌شدن اعتبارها، امکان افزوده‌شدن تعداد بانک‌ها هم وجود دارد.

با این‌که بانک مرکزی مصوبه مجلس شورای اسلامی را به بانک‌های سراسر کشور ابلاغ کرده، اما مسئول اعتبارات یکی از  این بانک‌ها به «شهروند» می‌گوید: «هنوز با ما برای پرداخت این وام‌ها صحبتی نشده است.» به گفته این کارمند بانک صادرات، اگر بانک مرکزی این موضوع را به مدیران بانک‌ها ابلاغ کرده باشد، مدت زمانی طول می‌کشد تا شعبه‌ها درجریان کار قرار بگیرند و موضوع به آنها هم ابلاغ شود. به همین خاطر باید منتظر ماند تا این مصوبه به شعبه‌ها هم اعلام شود. او در توضیح بیشتر می‌گوید: «زمانی که در اخبار، خبر بانکی اعلام می‌شود، معمولا یک هفته بعد از آن در بانک‌ها اجرا می‌شود، به همین خاطر پرداخت وام ١٠‌میلیون تومانی هنوز به ما اعلام نشده و مردم همچنان برای گرفتن وام ٣‌میلیون تومانی به ما مراجعه می‌کنند، نمونه آن هم همین دیروز بود که برای گرفتن این وام به شعبه ما آمدند.» براساس اعلام این کارمند بانک صادرات، هرکس که می‌خواهد وام ازدواج بگیرد، باید در سامانه ازدواج ثبت‌نام کند، از طریق همان سایت است که مشخص می‌شود برای دریافت وام باید به کدام بانک مراجعه کند: «هیچ‌کس به‌طور مستقیم برای دریافت وام ازدواج به بانک‌ها نباید مراجعه کند، بانک مرکزی است که مشتریان را به بانک‌ها می‌فرستد، چراکه ممکن است بانک مورد نظر متقاضی در آن زمان، قدرت پرداخت وام نداشته باشد، برخی از بانک‌ها هستند که سقف وام‌دهی‌شان پر شده، به همین خاطر نمی‌توانند وام دهند.» او درباره میزان تقاضا برای دریافت وام ازدواج هم حرف‌هایی می‌زند: «در برخی از ماه‌ها، میزان درخواست وام ازدواج زیاد می‌شود، یعنی تعداد کسانی که برای گرفتن وام به ما مراجعه می‌کنند، افزایش پیدا می‌کند، مثلا در ماه‌های تابستان. اگر مدارک متقاضی تکمیل باشد، هم تنها ٢٤ساعت زمان می‌برد تا وام پرداخت شود.» به گفته او، درحال حاضر تمام وام‌های زیر ١٠‌میلیون تومان تنها به یک ضامن نیاز دارد.
 

با افزایش وام ازدواج، نباید انتظار بالا رفتن عدد ازدواج داشت

با این‌که همه از افزایش وام ازدواج استقبال کرده‌اند، اما حسن موسوی‌چلک، رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران معتقد است که با بالارفتن صفرهای وام ازدواج، روند ازدواج درکشور مثبت نمی‌شود. او به «شهروند» می‌گوید: «این‌که دولت تسهیلات بیشتری برای ازدواج درنظر گرفته را باید به فال نیک گرفت، البته این را نباید فراموش کرد که پول هیچ‌وقت انگیزه ازدواج نمی‌آورد، می‌تواند گامی باشد که فرد را به سمت ازدواج ببرد اما انگیزه نهایی نیست.» او ادامه می‌دهد: «نباید این انتظار را داشت که با افزایش وام ازدواج، میزان ازدواج درکشور بالا رود، به‌ هرحال به جز وام، مولفه‌های مهم‌تری برای ازدواج وجود دارد، اطمینان از آینده، انگیزه، مسئولیت‌پذیری و اشتغال، بخشی از اینهاست. اگر این مولفه‌ها تحقق پیدا نکند، اتفاق خاصی برای میزان ازدواج نمی‌افتد.» به گفته رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران، زمانی که شغل نباشد، ازدواج هم صورت نمی‌گیرد، از آن طرف، اطمینان از آینده یکی از مهم‌ترین مولفه‌های است که باید در فرد ایجاد شود: «افراد برای ازدواج، باید آمادگی ذهنی داشته باشند، اطمینان از آینده یکی از آنهاست، موضوعی که تنها با افزایش وام ازدواج به دست نمی‌آید.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ایرانی: 1395/3/608:55:24،
108
50
زندگی مشترک که با وام تشکیل بشه بقیه شو خودتون حدس بزنید
د: 1395/3/609:26:55،
102
37
دخترای اروپایی مهریه و هزار جور بهونه و ادعا و توقع ندارن ولی واقعا با بیشتر دخترای امروزی ایران اصلا نمیشه زندگی کرد. اینم از شانس بد ما ایرانی هاست
رضا ...: 1395/3/611:46:24،
51
46
توی سرزمین نفت گاز و معدن
..

همسر قسطی :-)
عسگر: 1395/3/612:01:03،
37
39
بجای پول بهشان لوازم خانگی مثل یخچال وتلویزیون و ....بصورت قسطي بدند بهتره چون جوانهای امروزه زیاد قدر پول را نمی دانند و چند روزه در رستورانها وکافي شاپ ها ،هاپولي میکنند ميره ، معتاد هم توشون زياده
مردم: 1395/3/613:21:49،
35
46
شما وایستین ببینین همون ۱۰ میلیون رو به دست چند نفر میدن و تا چند سال بعد اینهایی که الآن ثبت نام کردن میتونن وام بگیرن...
بعد بگین بقیه هم تشویق به ازدواج بشن...
سعید: 1395/3/615:28:25،
31
34
این دخترا واسه ازدواج توقع یه پسر پولدار و بی مشکل رو دارن. ماشالا همه آهن پرست شدن. خیلی راحت تو نامزدی چون یکی پولدار میاد بهم میزنن میرن سمت اونی که پولدارتره
من من : 1395/3/616:27:13،
29
42
شما حالت خوبه ؟؟؟

اصولا تو کشورهای پیشرفته اون زوج جوون کل زندگیش با وام تشکیل میشه...
از خودرویی که می خره تا لوازم خونه می تونه با وام بلند مدت باشه ...
خرید خونه ( یا حتی یک مدل اجاره هم) همراه با وام های بلند مدت وجود داره ...
یعنی در حالت استاندارد یک زوج جوون باید زندگیش با وام تشکیل بشه تو یه کشور توسعه یافته ... چون اون زوج جوون سالهای زیادی تو بازار کار نبوده و این وام ها هستن که باید پشتوانه رو براشون ایجاد کنن...

همه که قرار نیست بابای پولدار داشته باشن یا فکر اقتصادیشون گرفته باشه که از اول داشته باشن ... نرمالش همین وامه ...

شکر خدا من با اینکه مجردم پول خرید خونه رو دارم و همه چیم اوکیه با تلاش خودم ...
ولی قرار نیست با این نظرات غیر منطقیت به زوجای جوون که دارن تلاش می کنن زندگیشونو بسازن توهین کنی ...

ماشالله سواد و مطالعه ای هم که نداری :))
علی: 1395/3/609:20:00،
59
39
وقتی بانکها منابعی برای پرداخت وام ندارن چرا میاین و وعده توخالی میدین به یه عده جوون که اینهمه وقت بذارن و الکی منتظر بشینن, بگید آقایون خانوما پولی در کار نیست. اگه پول داری ازدواج کن, اگه نداری خودتو بیخود و بیجهت ننداز تو هچل, والسلام!
سعید: 1395/3/609:27:12،
70
43
چطوریه که برای وام 25 میلیونی واسه تابوتهای مرگ منابع بانکی وجود داره ولی برای وام ازدواج منابع محدوده و بانکا مشکل ذارن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
گول خورده احمق: 1395/3/610:29:10،
38
45
اخه با 10 میلیون چیکار میشه کرد؟ فقط میشه 10 میلیون دیگه جور کنی یک ماشین بخری بری مسافر کشی اونوقت رییس و روئسا ناراجت از افشای فیش حقوق چند ده میلیونی حقوقی مدیران بیمه مرکزی است اینکه 75 میلیون را به تباهی بکشی اسلام اجازه داده
جولی: 1395/3/610:31:25،
35
81
والا پسرای الان با اخلاقای افتضاحشون رو یک ساعت هم نمیشه تحمل کرد حالا وام بشه 100 ملیون!!!!!!!!!!
9090: 1395/3/613:28:39،
34
40
هر دو طرف مشکل در شناخت هم دارن شهر چند میلیونی با چند نوع
فرهنگ و اداب و رسوم و گوییش مثل 100 سال قبل یک روستا که همه
همدیگر را میشناختند باید ازدواج کنند یک خواستگاری یک ساعته و کلی قول و قرار /غیر از این هم دوباره فرهنگ جامعه و خانواده ها اجازه
نمیده و البته بی جنبه بودن بعضی ها خلاصه سبک ازداج تو ایران مثل
همه جیز دیگه شانسکی هست مثل پراید هندونه سر بستس
ashkan: 1395/3/610:33:58،
69
33
دخترای امروزی واقعا پر توقع هستند . آخه با این درآمد و این وامها آدم چکار میتونه بکنه؟ ضمنا چرا تو ایران همه از مرد توقع دارن که آسایش مطلق درست کنه،کجای دنیا اینطوریه، زنها پا به پای مردا کار میکنن انقدر هم افاده ای و پر توقع نیستن، البته نه همه خانمها، کلی گفتم.
پاسخ به اشکان: 1395/3/612:31:12،
31
42
بیان شما کاملا درست ولی پس زن هم باید کار داشته باشه و مستقل...ولی آقایون دلخور از حظور زنان در محیط کارند و یا مدعی اشغال نیروی کار توسط زنها...این که نمیشه .
ماهان: 1395/3/611:45:14،
31
43
چقدر مردم ما رو ساده فرض کرند حالا کی وام گرفته اینقدر ذوق می کنید؟!
naser: 1395/3/612:43:46،
26
37
اصلا هجوم نبرید چون همین امروز صبح به بانک مسکن مراجعه کردیم گفتن اصلا چنین بخشنامه ای به بانک ها ابلاغ نشده و فعلا همین سه میلیون را هم نمیتونیم پرداخت کنیم و باید چند ماه در نوبت باشید تا تعیین شعبه بشید بقیه اش را الله اعلم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
وحید یوسفی: 1395/3/613:50:14،
27
47
همه مردم رو وامدار خودشون کردند.
عجب دولتی داریما.
9090: 1395/3/614:06:31،
38
44
دو تا ازدواج من دیدم بچه خواهر و بچه برادم هر دو تا طلاق گرفتن و اصلا هیچ مشکل مالی هم نداشتن هر دو تا خونه توسط والدین براشون خریده بودند که اگه بنامشون بود خونه ها یکیش با هفتصدتا
سکه به ماه هم نرسیده بود میپرید دومی هم سه سال عقد کرده فقط یک ماه سلام علیک داشتند بقیش دعوا و دادگاه بازی خلاصه از ازدواج فقط ناراحتی اعصاب نداشتن که گرفتن حالا اکثر مردم بعد از هر مراسم نامزدی کسی بجای خبر عروسی منتظر دعوا و کتک کاری
و طلاق و طلاقکشی هستند/ متاسفانه چرا اوضاع اینطور شدبجای عشق و محبت خشم و کینه جایگزین شد

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار