کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تأثیرات اقتصادی برجام از فرودگاه امام تا هتل‌های 5 ستاره

کدخبر:۲۳۱۹۹پنجشنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۱:۳۳:۴۷۲۷۶۱ بازدید

چرخ‌های ماشین، آسفالت گرم اتوبان تهران- قم را نوازش می‌کند و همچنان که اسب آهنی به پیش می‌رود به این می‌اندیشم که این جاده مانند ...
تأثیرات اقتصادی برجام از فرودگاه امام تا هتل‌های 5 ستاره

وقایع‌اتفاقیه: چرخ‌های ماشین، آسفالت گرم اتوبان تهران- قم را نوازش می‌کند و همچنان که اسب آهنی به پیش می‌رود به این می‌اندیشم که این جاده مانند همیشه خشک و بی‌آب‌وعلف به نظر می‌رسد، درست مانند دوران پیش از «برجام»! به این فکر می‌کنم که گویا برخی دوستان دلواپس در مجلس و این طرف و آن طرف پربیراه هم نمی‌گفتند، یعنی پس واقعا چه شد «نتایج برجام»؟ جاده منتهی به فرودگاه امام‌خمینی‌(ره) یا به قول خارجکی‌ها «ایکیا» (مخفف فرودگاه بین‌المللی امام‌خمینی) هم دست‌کمی از بزرگراه ندارد و انگارنه‌انگار که «برجام» شده و مملکت تکان خورده! وضعیت پارکینگ اصلی فرودگاه هم مانند همیشه است و تکلیفت با آن روشن نیست، وقتی انتظار خلوتی‌اش را‌داری کیپ‌تاکیپ پر است و پارکینگ‌بان‌ها حواله‌ات می‌دهند به پارکینگ‌های 2 و 3 و ... در بیابان‌های اطراف فرودگاه؛ آن هنگام هم که مطمئنی جای سوزن‌انداختن ندارد و خودت مانند بچه آدم می‌روی توی بیابان پارک می‌کنی، می‌آیی و می‌بینی در پارکینگ اصلی پرنده پر نمی‌زند؛ خلاصه که اوضاعی است. 

برای بررسی اثرات «برجام» به فرودگاه امام‌خمینی(ره) آمده‌ام. ظاهرا همه پروازها کمی تأخیر دارند و من با خود می‌اندیشم که آیا این هم از نتایج برجام است!؟ نه. قطعا نه، چون تا بوده همین بوده و این تأخیرها وجود داشته و همه ما به نوعی با آن اُنس گرفته‌ایم اما مگر نه اینکه «برجام» شده، پس چرا... اصلا ولش کن. راه می‌افتم تا در محوطه سالن پروازهای ورودی کمی قدم بزنم. فرودگاه زیاد می‌روم و با توجه به این واقعیت، همواره همه‌چیز آن برایم عادی است، گویی که انگار یکی از کارمندانش هستم اما این‌بار احساس می‌کنم چیزی غیرعادی زیرپوست «ایکیا» در حال جریان است. 

حواسم را جمع می‌کنم، باید بفهمم چه شده است. درودیوار همان درودیوار سابق است و تغییری در آن مشاهده نمی‌شود، آدم‌ها هم همان... اما نه، انگار آدم‌ها تغییر کرده‌اند؛ نه آن تغییر که فلاسفه‌ای همچون ملاصدرا و حکیمانی همچون مولوی صحبتش را کرده‌اند، تغییر بیشتر صوری است تا جوهری. قیافه‌های جدید، از نوعی که قبلا کمتر در «ایکیا» می‌دیدی‌شان؛ بورتر، سفیدتر و البته با چشمانی روشن‌تر. بیشتر دقت می‌کنم؛ متوجه می‌شوم دامنه تغییرات، تابلوی اعلام پروازهای ورودی را هم  دربرگرفته است.

 ایرلاین‌هایی که قبلا اسمشان را کمتر می‌دیدی یا اصلا نمی‌دیدی، حالا گویی جای ثابتی را در تابلو به خود اختصاص داده‌اند. ایرفرانس، کی‌ال‌ام، اتریش‌ایر، لوفت‌هانزا، ... حالا تابلو متنوع‌تر از قبل به نظر می‌رسد و جای ایرلاین‌هایی همچون ترکیش، اتحاد، امارات و... تنگ‌تر. با خود فکر می‌کنم که آیا این هم از نتایج برجام است؟ نه، حتما نیست، اصلا چه ربطی دارد! برخی از مسافرانی که از در خروجی سالن می‌گذرند، میزبانانی با تابلوی خوشامدگویی از سوی شرکت یا مؤسسه‌ای ایرانی به استقبالشان می‌آیند. 

دیدارهای تجاری در هتل لوکس روبه‌روی فرودگاه

کم‌کم حوصله‌ام سر می‌رود. از فرودگاه بیرون می‌زنم. قدم‌زدن در محوطه بیرونی هم حال‌وهوای خودش را دارد. مانند همیشه هنگام پیاده‌روی زمان و مکان را گم می‌کنم. نمی‌دانم چقدر گذشته است که ناگاه خود را مقابل هتل «ایبیس»Ibis و هتل «نووتل»novotel می‌بینم. قبلا درباره‌ آنها شنیده‌ام؛ نخستین گروه ازهتل‌های بین‌المللی فرودگاهی کشور که با سرمایه‌گذاری گروه هتلداری «آکورهتل» AccorHotels ساخته شده‌اند. همان زمان که خبرهایشان را خواندم هم فکر می‌کردم چه کار بیهوده‌ای است! حالا هتل را هم ساختید، مسافرش را از کجا می‌خواهید بیاورید؟ وضعیت صنعت توریسم مملکت که مشخص است؛ آن تعداد مسافر ورودی باقی‌مانده هم معمولا از کشورهای منطقه هستند که بیشتر به قصد زیارت وارد کشور شده‌اند و مقصد و مکانشان مشخص است و به قولی «ایبیس» و «نووتل» راست کارشان نیست.
 با خود گفتم حالا که تا اینجا آمده‌ام، محض خالی‌نبودن عریضه و صرف یک فنجان قهوه، این هتل‌های لاکچری را به قدوم خودم مزین کنم؛ شاید در این کسادی بازار و نبود مشتری از دیدن من در کافی‌شاپ هتل خوشحال شوند اما خب، نمی‌دانم از پاقدم من بود یا چیز دیگر، کافی‌شاپ تقریبا پر بود، رستوران هم با اینکه از وقت ناهار گذشته بود دست‌کمی از کافی‌شاپ نداشت. 

به چهره‌ها نگاه کردم، یاد سالن ورودی فرودگاه افتادم، باز هم آدم‌هایی بورتر، سفیدتر و البته با چشمانی روشن‌تر و البته بچه‌ها؛ بله چند بچه هم بودند که با موهای بور و لَخت این طرف و آن طرف می‌دویدند و مادرشان با زبانی که حداقل نگارنده نفهمید برای کدام ولایت است، یحتمل به آرامش فرامی‌خواندشان اما هرچه بود حس فضا بیشتر مردانه بود و بحث‌های درگرفته بر سر میزها، از قرارداد و مراوده اقتصادی، گویی هر کس چیزی برای عرضه آورده و درعوض انتظار دریافت کالایی گرانبها داشت. یعنی این هم از نتایج «برجام» است!؟ نه، هنوز شک دارم. 

هتل هما و افزایش قرارهای تجاری

سه روز پس از ماجرای فرودگاه، همچنان فکرم مشغول چهره‌های عجیب‌و‌غریب جدید و آن هتل‌هاست. در سایت‌ها می‌خوانم تعداد پروازهای ورودی به نسبت زمان مشابه پارسال از افزایش قابل توجهی برخوردار شده‌اند و منهای آن، سفرهای سیاحتی با عناوین مختلفی همچون تور ایرانگردی، سفر به سرزمین پارس و... از مبادی ورودی هوایی، زمین و ریلی نیز افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است. می‌اندیشم حالا سایت‌ها یک چیزی نوشته‌اند، آدم باید خودش عاقل باشد! از خانه به هوای قدم‌زدن خارج می‌شوم. میدان ونک مانند همیشه شلوغ و پرازدحام است. کوچه‌پس‌کوچه می‌روم؛ غوطه‌ور در افکار همیشگی. حالا هتل «هما» مقابلم قرار دارد. 

یادم آمد زمانی کافی‌شاپش کیک شکلاتی‌های خوبی داشت و احتمالا با یک لیوان آب پرتقال چیز بدی نمی‌شود. به محض ورود به محوطه کافی‌شاپ پشیمان می‌شوم. اگر نگویم بدتر از کافی‌شاپ «ایبیس» نبود، قطعا بهتر هم نبود. و از همه بدتر که باز هم همان چهره‌ها! البته اینجا چند چشم‌بادامی احتمالا برای تلطیف فضای ذهنی من میان میزها و مبل‌های راحتی وول می‌خوردند. نمی‌دانم ژاپنی هستن یا کره‌ای؛ حالا مگر فرقی هم می‌کند! با خوش‌شانسی یک گوشه جایی پیدا کرده و می‌نشینم.

 کنار دستم جوانی حدودا 30‌ ساله با دو موبورِ چشم روشن، از همان‌ها که چند روزی است کابوسم شده‌اند مشغول چک‌و‌چانه‌زدن است. خوب انگلیسی حرف می‌زند اما ایرانی‌بودنش نه‌تنها از قیافه بلکه از لهجه‌اش تابلوست. چند پوشه و یک لپ‌تاپ روی میز است که ظاهرا محتوای آنها موضوع بحث است. موبورها برای مشورت به مبل‌ها تکیه داده و سر در سر هم می‌برند. جوان قهوه‌اش را که مزه‌مزه می‌کند چشمش به من می‌افتد و ردوبدل لبخندی آبکی، فرصتی می‌شود برای بازکردن بحث.

 خلاصه حرف‌هایش تا قبل از ورود مجدد موبورها به مرحله چک‌وچانه این است که شرکتش درزمینه واردات مواد اولیه ایمپلنت دندان فعال است و پس از سال‌ها معامله با هندی‌ها و چینی‌ها و واسطه‌های عرب حاشیه خلیج‌فارس، حالا فرصتی فراهم شده تا با خود شرکت اصلی - که این موبورها نماینده‌اش هستند - وارد معامله شود. لازم نبود بپرسم خب چرا تا قبل از این با شرکت اصلی وارد معامله نشده بودی، چون پاسخش را می‌دانستم. حتما می‌خواست بگوید تا قبل از این ما تحریم بودیم و سوای آن نقل‌و‌انتقال پول از ایران به دیگر نقاط دنیا به‌ویژه اروپا و آمریکا غیرممکن بود و حتما بعدش هم می‌خواست وضعیت فعلی را گره بزند به «برجام» و چهار تا خدا پدر و مادر ظریف را بیامرزد هم بگذارد تنگ حرف‌هایش و... از هتل که خارج شدم باران می‌بارید.

 با خود گفتم اگر به این مردم رو بدهی حتما می‌گویند این باران هم از نتایج «برجام» است!! در دل به همه این خوش‌خیالی‌ها خندیدم و بی‌توجه به یک گروه از چشم‌روشن‌های موبور که شاد و خندان از روبه‌رو می‌آمدند، راهی خانه شدم. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

راد : 1395/3/601:50:45،
83
49
مقاله درباره چی بود
چی میگه
کلا چی شد
سروش: 1395/3/607:27:41،
69
41
من كه نفهميدم اين مقاله كدوم وريه
ابراهیم هستم: 1395/3/616:25:32،
43
37
من یک دستگاه خودرو پراید خریدم و باهاش تا فرودگاه امام با سرعت مطمئنه رانندگی کردم و راضی هستم
احسان: 1395/3/602:18:02،
75
39
اولش فک کردم از طرف یه دلواپس نوشته شده...

ولی واقن عااالی بووود :-)
علی: 1395/3/602:29:27،
49
37
میشه خواهش کنم به جای انشای کودکانه نوشتن چندتا آمار رو ارقام از میزان افزایش پروازها، ترازیت کالا، افزایش توریست و... بدین. حتی نمی خواد تحلیل کنید ، تحلیلش رو ما انجام میدیم.
فرزاد: 1395/3/607:28:20،
38
45
شما كه انقدر زرنگي يه گوگل بكني همه اين داستانا كه گفتي مياد
هادی رحمن: 1395/3/608:52:17،
49
36
آخه آمار از کجا بیارن
سایت آمار که هک شده
محمد: 1395/3/603:06:00،
38
39
خب قصه ما بسر رسید برجامم به خونش رسید...
حقیقت: 1395/3/603:30:33،
48
91
برجام تنها روی کاغذ ماند و آیندگان به عنوان مزاحی بزرگ از آن یاد میکنند...
حاجي : 1395/3/607:32:16،
95
43
اون كسي كه دهنشو باز ميكنه با يه سخنراني يه كشور رو ويران ميكنه بايد به اينجا فكر ميكرد
مجید صدری: 1395/3/603:48:13،
59
36
با سلام خدمت ایرانجیب محترم
کاملا مشخصه که ایرانجیب عزیز بیشتر گرایش به برادرای دلواپسمون داره و همیشه سعی میکنه بطور نامحسوس اقدامات این دولت رو بیهوده نشون بده.
اما مردم میدونن که کارشکنیه موسسات و بانکها و مجموعه هایی که در اختیار برادران پولدار و قدرتمند دلواپسمون هستش بیشتر از همه چیز به اقتصاد این کشور لطمه زده. چون اونا منافعشون تو اینه که ایران منزوی باشه و همه چیز در اختیار این گروه حداقلی قرار بگیره. وگرنه کابینه و اطرافیان روحانی بهترین گروه ممکن تو این کشور هستن که اونم به زور تونستن از فیلتر این نظام رد بشن. روز خوش
دانا: 1395/3/607:30:36،
61
37
يعني شما هنوز متوجه نشدي اصلاح طلب معتدل تندرو چپ راست اينا همه جنگ زرگريه ؟!
محمد: 1395/3/604:14:58،
36
43
ذات واقعي خودت رو با اين خبر شرم آور نشون دادي ايران جيب
امیر: 1395/3/610:47:45،
38
33
پس فکر کردی الکی جواز میدن سایت بزنن .باید تابع و مطیع قدرت باشن وگرنه سایتو میبندن
محمد: 1395/3/606:06:48،
52
44
خیلی مهمه که در روابط بین الملل بدونیم که با کی طرف هستیم. دولتمردان آمریکا، همیشه به دنبال راهی بودن که قدرت و نفوذ ایران رو در منطقه کم کنن و چون در عرصه نظامی ریسک بالا و هزینه زیاد وجود داره، به تحریم رو آوردن و انصافا با شناختی که از اقتصاد ایران داشتن، گلوگاه های اقتصاد ایران رو تحت فشار قرار دادن که نتیجه شد کاهش شدید ارزش پول ملی، تورم افسار گسیخته و کاهش قدرت خرید مردم، تشدید بیکاری و ...
آمریکاییها اینقدر ساده نیستن که سیاستی رو که در مورد ایران جواب داده، به این راحتی کنار بذارن، لذا برجام و هر قراردادی هم که با آمریکا ببندیم، مطمئن باشید هیچگاه در تحریمها دگرگونی ایجاد نمیکنه. آمریکا الان نقطه ضعف ما رو فهمیده و داره مطابق میل خودش، اقتصاد ما رو جلو میبره.
siamak: 1395/3/606:20:54،
52
43
ببینید عزیزان، ما قراره که از روابط اقتصادی با دنیا منفعت ببریم، باید تاثیر مثبتی رو در مشکلات اقتصادی کشور حس کنیم. اینکه از صبح تا شب فلان مقامات دولتی با فلان مقامات سیاسی و اقتصادی ازوپایی و آمریکایی، دیدار کنن برای ما نون و آب نمیشه. اگه ما دم ار برجام و رفع تحریمها زدیم، دنبال حل مشکلات بودیم. در انتخابات قبلی، کسی اومد که شعار خودش رو اعتدال و تدبیر و امید گذاشت و من و امثال من رو پای صندوق رای کشوند تا بهش رای بدیم. امروز پس از سه سال، هیچ دستاورد مثبتی از تیم اقتصادی ایشون ندیدیم. درباره مشکلات اشتغال، مسکن، ازدواج و ... آیا گشایشی دیدید؟ مگر رکودی که امروز کشور رو فراگرفته و باعث تعطیلی اصناف و صنایع کوچک شده، نتیجه همین سیاستهای انقباضی دولت نیست؟
ما باید اینقدر به بلوغ سیاسی رسیده باشیم که عملکردها رو ببینیم، نه حرف ها و شعارها.
ناصر: 1395/3/606:33:27،
44
36
سیاست یعنی همین... آمریکا که امروز داره اقتصاد دنیا رو روی انگشتان خودش میچرخونه، آخر سیاست بازی هست. اونها یک نظام تحریم رو علیه ایران وضع کردن، این تحریمها به قول خودشون هوشمند، مهندسی شده و حاصل مطالعه دقیق اقتصاد دانان آمریکایی هست. این تحریمها منجر به تغییر حکومت ایران نشد، ولی منجر به فروپاشی اقتصاد ایران شد.
تحریمها از نظر اونها موفق بوده و با دو تا خنده ظریف و روحانی، حاضر نیستن تحریمهایی رو که سالها روی اون مطالعه و بررسی کردن و با اون تونستن فدرت خرید مردم ایران رو یک سوم کنند وایران رو از دسترسی به دلار محروم کنن، بذارن کنار. برجام و صد تا قرارداد مثل برجام از طریق هر کی باشه، چه روحانی و چه شخص دیگری، محکوم به شکسته، متاسفانه تو دنیای بی رحم امروز، کسی که سوارکاری بلد نیست، باید تا ابد سواری بده.
دلارام: 1395/3/609:45:24،
42
43
من از دستگاه سیاسی و دقت عمل و برنامه ریزی ایران خبر انچنانی ندارم
اما وقتی میبینم امریکا حتی متخصصان زبان بدن دارند و برای تحلیل رفتار ها درملاقات از انها استفاده میکنند، از این همه دقت لذت میبرم با اینکه از این کشور ی نهایت بیزارم.
حقیقت اینه که کشور های پیش رو ایران با دقت کمر برای زمین زدن ایران بسته اند، اگر ما هم برای هر حرکت، توافق نظر و تحلیل صحیح نداشته باشیم خواهیم باخت، هرچقدر هم دم از اسلام و بزرگان بزنیم.
ما ایرانی ها انسان های باهوش ولی راحت طلبی هستیم با انضباط های فکری غلط.
امیدوارم امام زمان ع زودتر ظهور کنند.
Mohammad: 1395/3/607:10:34،
47
50
مهمترین مساله برجام خارج شدن ایران از پرونده پی ام دی و فصل هفت منشور سازمان ملل بود . کلا ایران هراسی پایان یافته و تورم افسار گسیخته مهار شده است . فقط و فقط تصور کنید که الان ان مرد کاپشن پوش با رحیمی و مشایی و بقایی باز هم حکومت میکردند بنظر شما الان تورم چند درصد بود ( مطمئنا بالای 50 یا 60درصد) الان اقتصاد حالت گذر را طی میکنه . یکی دیگر از فوایدش این بود مثل کره شمالی شده بودیم که برگشتیم . یکی دیگر از فواید برجام رفع خرافات اعم از هاله نور و غنی سازی با تابه توسط دختر8 ساله و ... بود که رفع شد .و ....
سعید: 1395/3/609:31:29،
41
37
حتما یادتون هست یک زمانی با ونزوئلا جیک تو جیک بودیم و تو 8 سال هر کدوم از رییس جمهورها 9 بار به بازدید همدیگه میرفتن.نفت گرون بود و چه چه مستونه میزدیم و اختلاس و چپاول و ولخرجی از بیت المال بود. هی میگفتیم چاوز برادر ما در مبارزه با آمریکا بود.الان نفت ارزون شده و تحریمها پدر اقتصاد را در اوردن .تازه فهمیدیم که شانس آوردیم که روحانی را انتخاب کردیم .کافیه برید ببینید الان ونزوئلا چه خبره. اقتصاد ونزوئلا رسما ورشکست شده و در حال فروپاشیه. تورم بالای 50 درصد و بزودی قحطی و گرسنگی و شورش میشه. دوستانی که هی میگید تو این سه سال چکار کردند .؟ برجام چه فایده داشته؟ فقط این ملت را از فاجعه نجات داده. همین بزرگترین دستاورد برجام بوده . از تورم 60 درصدی و دلار هرسال دوبرابر نجات داده. برجام ما رو از خطر جنگ و بمباران قریب الوقوع نجات داده.رکود هم امسال تمام میشه و اقتصاد کم کم بهتر و بهتر میشه بعدش ببینینم دلواپسا چه بهانه ای دارن .روحانی خیلی هنر کنه تو 4 سال مملکت را به وضعیت عادی قبل تحریم برگردونه .
مسعود: 1395/3/611:02:20،
36
39
الان در هتل های تهران جای سوزن انداختن نیست. چند وقت پیش یک میهمان خارجی داشتیم با مکافات برایش هتل پیدا کردیم.
پاسخ به دل ارام: 1395/3/612:45:53،
28
35
اگر ما ایرونیها با هوشیم ی رو اختراع کردیم با هین همه هوش؟اصلا تعریف شما از هوش چیه؟در ضمن عجیب نیست باهوشیم ولی می خواهیم همه کارو واسمون امام زمان انجام بده؟این هوش به چه درد جی خوره؟
صالح ار گرگان: 1395/3/617:38:18،
29
45
یک برج و یک شبه میشه خراب کرد ولی آقای نویسنده دلواپس آیا ساخت مجدد برج هم یک شب زمان میخاد؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار