کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بازار کار دوباره از رمق افتاد

کدخبر:۲۳۰۵۷دوشنبه، ۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۸:۴۷۲۰۹۰ بازدید

رکود شدید، منفی شدن رشد بخش صنعت و رشد اقتصادی ناچیز سال 94 ، تشدید بیکاری جوانان و تلنبار شدن درخواست‎های شغلی را در ...

رکود شدید، منفی شدن رشد بخش صنعت و رشد اقتصادی ناچیز سال 94 ، تشدید بیکاری جوانان و تلنبار شدن درخواست‎های شغلی را در پی داشته و هجوم میلیونی بیکاران، بازار کار ایران را تهدید می‌کند.

دولت تدبیر و امید در آغاز کار خود در تابستان سال 92، مسائل مربوط به اشتغال جوانان و بیکاری را مهم ترین مسئله داخلی خود عنوان کرد. در آن سال مقامات ارشد دولت یازدهم اعلام کردند در زمینه ایجاد اشتغال برای جوانان برنامه های جدیدی را در دست دارند و خیلی زود اثرات آن ملموس خواهد شد، ضمن اینکه دولت های قبل از خود را متهم به ارائه آمارهای جعلی از اشتغال کردند.

آنها گفتند در زمینه اشتغال دیگر رویه آمارسازی و ارائه گزارش های غیرواقعی را دنبال نمی کنند و برخی انتقادات را به اقدامات صورت گرفته در زمینه اشتغال زایی در دوره سال های ۸۴ تا ۹۲ وارد دانستند. مقامات دولتی عنوان کردند نه تنها در دوره های یادشده اشتغال زایی میلیونی انجام نشده، بلکه سالیانه فقط ۱۴ هزار شغل جدید داشتیم که به هیچ وجه پاسخگوی نیاز بازار کار کشور نبود.

از دلایل مهمی که مقامات دولت تدبیر و امید در زمینه نادرست بودن ادعای ایجاد اشتغال میلیونی در دو دولت گذشته عنوان می کردند، این بود که چگونه ممکن است با نرخ رشد منفی اقتصادی شغل جدید ایجاد شود؟ همچنین مطرح می شود که با هر یک درصد رشد اقتصادی معمولا ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار شغل جدید در اقتصاد شکل می گیرد.


رشد اقتصادی به بازار کار ربطی ندارد؟

حال با وجود اینکه مرکز آمار ایران نرخ رشد اقتصادی سال ۹۴ را ۹ دهم درصد اعلام کرده و نرخ رشد اقتصادی سال ۹۳ نیز ۳ درصد بوده، مقامات دولت تدبیر و امید می گویند لیست بیمه حدود ۱.۲ میلیون نفر را در این دو سال می توانند ارائه کنند که پیش از این بیمه نبوده اند؛ بنابراین می توان نتیجه گرفت دولت تدبیر و امید توانسته با کمتر از ۴ درصد رشد اقتصادی، به صورت میلیونی اشتغال زایی کند در حالی که طبق استانداردها این میزان رشد تقریبا معادل ۴۰۰ هزار شغل است.

این موضوع در شرایطی مطرح می شود که به گفته وزیر کار ممکن است در شرایط فعلی اقتصاد ایران، رشد اقتصادی مثبت هم اتفاق بیافتد ولی شغلی ایجاد نشده باشد، بنابراین شاید اینگونه هم بتوان گفت که با حدود ۴ درصد رشد اقتصادی در دو سال ۹۳ و ۹۴، حتی حدود ۴۰۰ هزار شغل هم ایجاد نشده است.

البته برخی مقامات دولتی هم معتقدند دیگر موضوع ارتباط بین نرخ رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال در دنیا مطرح نیست و دولت توانسته ۱.۲ میلیون شغل جدید ایجاد کند. این مسئله به آن معنا است که سخنان وزیر کار درباره احتمال شکل گیری پدیده رشد اقتصادی بدون شغل درست نیست و رئیس جمهور نیز چنین نظری ندارد، چون وی اعلام کرده دولت توانسته حدود ۱.۲ میلیون شغل ایجاد کند.

علاوه بر این، باید بر این نکته هم تاکید کرد که لیست بیمه تامین اجتماعی نمی تواند لزوما به معنای ایجاد اشتغال جدید باشد. وقتی رئیس جمهور بارها عنوان کرده اند که تنها راه حل معضل بیکاری جوانان رشد اقتصادی و سرمایه گذاری های جدید است؛ بنابراین باید بپذیریم که با رشد اقتصادی ۹ دهم درصدی سال ۹۴ احتمالا چیزی کمتر از ۱۰۰ هزار شغل جدید ایجاد شده که اگر فرض وزیر کار در نسبت دو به یک مشاغل رسمی و غیررسمی را هم در نظر بگیریم نهایتا ۱۵۰ هزار شغل جدید در سال گذشته وارد اقتصاد ایران شده، ولی با وجود ریزش های دائمی، تعطیلی و ورشکستگی بنگاه های موجود، احتمالا چیزی از آن باقی نمانده است.

دولت در سال ۹۴ هم نتوانسته برای بازار کار و حل معضل بیکاری جوانان گام های موثری را بردارد و باید گفت بیکاری معضلی به مراتب بزرگتر از آن چیزی است که دولت ها در وعده های انتخاباتی خود قول حل آن را می دهند. امروز بازار کار ایران با صدها هزار جوان فارغ التحصیل دانشگاهی و ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار در حال تحصیل مواجه است که تقاضای شغلی آنها می تواند مانند یک سونامی اقتصاد ایران را تکان دهد.


خطر سونامی میلیونی بیکاران

گزارش جدید مرکز آمار ایران از وضعیت اقتصاد در سال ۹۴ نشان می دهد در این سال، اقتصاد ایران تنها ۹ دهم درصد بدون نفت و یک درصد با نفت رشد داشته است. به بیان دیگر، میزان کل اشتغال زایی صورت گرفته که اگر آن را حدود ۱۰۰ هزار مورد فرض کنیم، نسبت به تقاضای حدود ۸۰۰ هزار شغل در سال بسیار ناچیز بوده است.

همچنین با احتساب نسبت ایجاد یک شغل غیررسمی در کنار ایجاد هر دو شغل رسمی، بالاترین عملکرد سال گذشته اقتصاد ایران در بخش اشتغال زایی ۱۵۰ هزار مورد هم نبوده که اگر حساب ریزش نیروی کار شاغل در بنگاه ها، ورشکستگی واحدها، رکورد شدید حاکم بر صنایع، منفی شدن نرخ رشد صنعتی در سال ۹۴ و رشد تنها دو دهم درصدی اشتغال زایی در بخش خدمات را داشته باشیم، شاید حتی اشتغال زایی در سال گذشته منفی نیز بوده است.

کارشناسان معتقدند تا زمانی که چرخ های صنعت کشور به حرکت در نیاید و سایه رکود شدید از سر تولید کنار نرود، خبری از اشتغال زایی پایدار هم نخواهد بود و درخواست های شغلی صدها هزار جوان تحصیل کرده نیز به در بسته خواهد خورد. بنابراین در یک دوره کوتاه در آینده نزدیک باید منتظر سونامی بزرگی از بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور باشیم.

براساس آخرین آمارها، از طریق بخش صنعت ۷ میلیون و ۱۴۷ هزار نفر شاغل بوده اند ولی ثبت رشد منفی ۲.۲ درصدی در این بخش از اقتصاد ایران، باید گفت دستکم ۲۲۰ هزار شغل صنعتی در سال ۹۴ نابود شده است؛ بنابراین مجموع صنایع کشور در سال گذشته هیچگونه تاثیری در روند بهبودی وضعیت بیکاری جوانان نداشته اند و علاوه بر آن، باعث افزایش تعداد بیکاران هم شده اند.

خدمات که حدود ۵۰ درصد از کل بازار کار ایران را تشکیل می دهد و ۱۰ میلیون و ۸۶۰ هزار نفر در این بخش مشغول به کار هستند، در سال گذشته رشدی نداشته و نهایتا ۲۰ هزار شغل جدید در این بخش ایجاد شده است. با این وجود، آمارها نشان می دهد بخش کشاورزی از رشد خوبی برخوردار بوده و ۵۴۰ هزار شغل در این بخش ایجاد شده که به دلیل فصلی و دوره ای بودن مشاغل کشاورزی، خیلی حالت ماندگاری و پایداری در مشاغل بخش کشاورزی متصور نیست.

با این تفاسیر، دولت باید در سال جاری برای مقابله واقعی با معضل بزرگ بیکاری و حل مشکل اشتغال جوانان برنامه ها و سناریوهای عملی مناسبی را ارائه کند. تنها ادامه رفتارهای گذشته، تزریق منابع بانکی به برخی طرح هایی که ادعای اشتغال زایی داشته و همچنین استناد به صدور دفترچه های جدید، مشکلی از بیکاری هزاران جوان تحصیل کرده دانشگاهی کشور حل نمی کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

آرش66: 1395/3/308:42:48،
133
52
وضعیت بسیار خراب بازار کار، رکود شدید اقتصادی، تعطیلی بخش مسکن، نیمه تعطیلی کارخانجات خودروسازی، سقوط روزانه شاخص بورس، انبوه میلیونی چکهای برگشتی و ... همگی نشان دهنده ی تعطیلی اقتصاد هستند. وضعیتی که در سالهای 1986 تا 1990 شوروی بدان دچار بود. راهکار نیز فقط یکی است: تعامل و دوستی با تمام دنیا.
علیمردی: 1395/3/309:19:48،
118
91
دولت میبایست تمام زنان شاغل در بخش دولتی رو که سرپرست خانوار نیستن رو از کار اخراج کند (مگر شغلهایی که واقعا نیاز هست مثل ماما و پرستار زن و ...) و بجای آن مردان متاهل در اولویت قرار گیرند...
a: 1395/3/309:26:04،
124
30
فقط خدا توی این شرایط بیماری لاعلاج نصیب اعضای خانواده نکند که نابود میشن!
اقتصاددان: 1395/3/309:31:23،
105
36
کی راه افتاده بود که از رمق افتاد هر روز دریغ از دیروز الان فقط بازار فقر و خودکشی داغه
پاسخ: 1395/3/309:39:43،
102
30
همه جا در استانه تعطیلی و فروپاشی میباشد همه بیکارند
احمد خان: 1395/3/310:30:53،
62
42
اگر به جاي اينكه تو كنكور رقابت سخت ايجاد كنن تو استخدام ها ازمون هاي سخت بگيرين پارتي بازي نكن هم بساط داشگاه ها و الكي و دانشجو هاي بي سواد جمع ميشه هم مملكت نجات پيدا ميكنه
باقر: 1395/3/310:48:58،
47
33
با سلام
باید مالیات های بسیار زیاد دولت کم شود این دولت هم تقصیر رابه گردن دولت قبل می اندازد و خود را مبرا از این مشکلات می داند امید بیش ازحد به خارج باعث نابودی می شود باید هوای دو طرف را با هم داشت داخل و خارج نه یک طرفه کار کرد.
عباس آقا: 1395/3/310:53:11،
55
76
پاسخ به عليمردي

واقعا واسه اين تفكر عصر حجري تو متاسفم ... زن ها بايد مستقل باشن و دستشون تو جيب خودشون باشه كه زير نفوذ مردها به خصوص با طرز تفكر شما نباشن.

مردها هم اگه لياقت داشته باشن ميتونن شغل پيدا كنن اما نه به قيمت بيكار شدن زنها
ashlash: 1395/3/320:53:54،
31
31
آقایان مسؤل ! چگونه میتونید با اتوموبیلهاتون شیک تون از کنار این جوانان بیکاران، منتظر وبه زمین خیره شده در خیابانها بگذرید و احساس خجالت و شرمندگی نکنید ! تف به این روزگار!
محمد: 1395/3/308:44:16،
83
40
سلام خدا شاهده در اداره ما با مدرك دكترا طرف دنبال كار سرايداري بود البته هودمم با مدرك ارشد نگهبان اداره هستم
کارمند: 1395/3/323:52:22،
32
38
آزرده دل شدم باور کن ناراحتم کردی با وجود اینکه خودم کارمندم
خبر رو چاپ کنید: 1395/3/308:51:25،
81
28
۲۵ میلیون حقوق ناقابل مدیر دانشگاه آزاد+سند
مهدی: 1395/3/316:51:52،
26
40
حالا مگه چند تا مدیر دانشگاه داریم مدیر دانشگاه اگه بتونه خوب مدیریت کنه و هزینه ها رو کاهش بده نوش جونش دانشگاه ازاد دلش واسه اون مدیر نسوخته حتما وقتی ماهی 25 تومن میده اونم برا دانشگاه ماهی 50 تومن سود داره.
تاسف اور اینجاست که پزشکان و،دندانپزشکان و داروسازان حقوق های چند ده میلیونی دارند و صدای کسی هم در نمیاد تعدادشونم هزار برابر مدیران دانشگاه هاست حقوق اینا از بیت المال داده میشه ولی دانشگاه ازاد یه دانشگاه خصوصیهاز دولت پولی نمیگیره
من خودم هم دانشگاه ازادی نیستم تو یه شرکت خصوصی کار میکنم دوماه کارمو خوب انجام ندم عذرمو میخان با مدرک ارشد حقوقم 1200000 که اجاره یه خونه تو تهران نمیشه با 37 سال سن فکر ازدواج رو هم نمیتونم بکنم
مهرداد: 1395/3/308:52:53،
82
28
دولت نمي خواهد واقعيت را ديگران هم بدانند اگر واقعا ميخواهد بفهمد چند نفر بيكار هستند از بيمه نشده ها ثبت نام اينترنتي كند تا واقعيت تلخ بيكاري در ايران مشخص شود ، پس آمار گرفتن كار سختي نيست . مشاغل يكي پس از ديگري در حال تعطيلي است ، بانكها همچنان به بدهكاران فشار مياورن ، دزدي هاي دولت از جيب مردم تمامي ندارد ، يارانه كه حق همه است از خيلي ها ميگيرن ، مالياتها در شرايط بد اقتصادي افزايش ميابد ، حق بيمه افزايش ميابد تا جايي كه كار فرما نيروي خود را اخراج كند ...
محسن 128: 1395/3/308:58:44،
97
45
ایران برشکسته شده است
مدرن: 1395/3/309:37:44،
51
47
مجید دلبندم..اون ورشکسته هستش...نه برشکسته!!
محسن: 1395/3/309:00:30،
62
42
اگه کسی شغل جدیدو نوین سراغ داره بگه
مهدی: 1395/3/309:13:47،
58
38
صنعت توریست
ترکیه حجم عمده از درآمدش صنعت توریست هست
ولی باید شرایط براشون مهیا بشه
اروپایی ها دوست ندارن با روسری برن گردش
و هزار محدودیت دیگر
ali: 1395/3/309:26:23،
52
42
دراداره دارایی بیشترشغلهای کارمندانش بامدرک تحصیلی آنهامرتبط نیست .طرف رفته پرستاری ویاکشاورزی خوانده حالاشده حسابرس کل وپشت میزنشسته وطرفی که دکترای حسابداری است درقسمت اداری مشغول امورکارهای ساده اداری است!!
احمد: 1395/3/309:35:22،
46
36
محسن جان باید بری خارج از کره زمین، چون تو کشور ما جدیدترین شغل هم قبل از مطرح کردن مرده است در این اقتصاد شکوفا.
فرد: 1395/3/309:42:38،
62
36
به نظر بنده رونق اقتصادی در زمان قریش در عربستان 1400سال پیش بهتر از امروز در ایران بود.
نیما: 1395/3/309:53:19،
69
41
من الان خونه خوابیدم واسم بیمه رد میکنه یه بنده خدا . این شد دلیل واسه دولت بی تدبیر که لیست بیمه رفته بالا شغل ایجاد شده ؟؟ بابا برید فیلم بازی رو بزارین کنار . برید مدیرای دولتی رو ببینید که ماهی 100 میلیون حقوق دارن . بعد جوون ملت واسه یه شغل 1 میلیونی که خرج شلوارشم نمیشه باید دست به هر کار کثیفی بزنه . کلا ورشکسته اید حتی از نظر فکری .
مسعود: 1395/3/310:15:20،
64
34
وضعیت از این که هست بدترم میشه
رضا : 1395/3/310:31:18،
56
33
واله بخدا شرایط خیلی سخته.همه جوونها تحصیل کرده بیکار.تورم بالا.شرایط افتضاحه و دولت فقط یاد گرفته دست تو جیب مردم کنه و گرون کنه.
رضا : 1395/3/310:34:18،
53
40
من بالیسانس بیکار خواهان سرایداری در بیمه تامین اجتماعی بودم ولی میگند نمیخوایم.
اما پسر رییس یهو اومده بغل دست پدرش استخدام شده.حالا کجا و چجورشا نمیدونم.
پااااررررتتتتیئی
فرشاد: 1395/3/310:49:17،
36
40
یکی از راه های ایجاد اشتغال فعال کردن پروژه های عمرانی کشور است . به شهرداری ها ، استانداری ها ، وزارت راه و شهر سازی ، سازمان برنامه و بودجه و ... پول تزریق کنند ببینید چه خواهد شد .
فقط وزارت مسکن دوباره بازار مسکن مهر راه نیندازد !
احمد: 1395/3/311:55:13،
30
43
این وعده تنها دکترین ایران یعنی استاد عباسی که منتظر سونامی رکود در این دولت باشید استاد الحق که تمام حرفات درست ازاب درومد
م.ل: 1395/3/312:28:12،
40
35
دکتر عباسی در زمان معجزه هزاره سوم چیزی نمی فرمودن؟؟
امین: 1395/3/401:01:43،
26
37
دااااش گلم اقای عباسی وقتی رئیس جمهور وقت داشتن با پول نفت عشق و حال میکردن و اختلاصهای هزار ملیادری رو ساماندهی میکردن کجا بودن؟وقتی نفت 120 دلار بود و به جای اینکه با دنیا تعامل داشته باشیم و از این قیمت نفت به سود خودمون استفاده کنیم کجا تشریف داشتن؟پایه های اقتصادی این مملکت تو 8 سال ریاست جمهوری جناب اقای احمدی نژاد نابود شد.بیشترین قیمت نفت رو تو زمان این اقا داشتیم اما همش رفت تو جیب کسایی که الان تو تورنتوی کانادا دارن عشق و حال میکنن.واقعا متاسفم که قدرت تفکر ما ایرانیان در این حد پایین امده.یادمون رفته چه بلایی تو 8 سال سرمون اومد.من از دولت حال نیز دفاع نمیکنم چون خیلی از وعده های خودش رو انجام نداده اما همین روندی که این دولت الان پیش گرفته 10 سال پیش اتفاق افتاده بود الان حداقل به این وضع اسف بار نیفتاده بودیم.
غضنفر: 1395/3/312:51:12،
42
35
ما که یکساله ورشکست شدیم
و 8 تا کارگر بییچاره ای که داشتیم با خانوادشون نمیدونم چیکار میکنن
یعنی خدا کمکشون میکنه ؟؟؟
نيازمند: 1395/3/312:57:36،
37
47
دوستان خدا كنه كه نياز مالي پيدا نكنين و مجبور باشين از بانكها وام بگيريد ، كاري كه بانكها در نظام اسلامي ميكنن در كفارترين كشور دنيا اتفاق نمي افته واقعاً كسي نيست به داد مردم برسه
علی: 1395/3/315:01:09،
40
39
وقتی کارآفرین های ما پرورش شترمرغ و کاهی قزا آلا و یا محصولات کشاورزی به روش سنتی است،هیچوقت توقع پیشرفت و حل مشکلات را نباید داشته باشیم،اقتصاد مقاومتی یعنی ایجاد شرکتهایی مثل
کوکا کولا،اپل،مایروسافت،هیوندا،هوندا،تویوتا و...نه پرورش شترمرغ و یا ماهی قزل آلا.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار