کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

احتمال تعيين نرخ 1250 تومانی برای بنزين

کدخبر:۲۳۰۱۷شنبه، ۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۲:۰۰۳۶۲۵ بازدید

دولت در لايحه پيشنهادي‌اش براي سند مالي سال 1395 بنزين تك‌نرخي را پيشنهاد داده بود. با اين حساب كابينه راضي ...

«با دونرخي شدم بنزين موافق نيستيم»، «بنزين دونرخي فساد مي‌آورد»، «فساد در بنزين دونرخي»؛ «مخالف بنزين دونرخي هستيم»، «بنزين دونرخي عامل اصلي فساد در جايگاه‌هاي عرضه سوخت»، «بنزين دونرخي براي اقتصاد ايران هزينه‌زا است» و... اينها تنها بخشي از اظهارنظر اعضاي كابينه و كارشناسان اقتصادي با طرحي است كه مجلس بر سفره دولت گذاشته است.

به گزارش ایرانجیب به نقل از اعتماد، حالا محمدباقر نوبخت، سخنگوي دولت هم اظهارنظر جديدي كرده است: «دولت قيمت تك‌نرخي تعادلي را براي بنزين مناسب مي‌داند.» او گفته كه «اگر درصدي از مردم بنزين هزار و ٥٠٠ تومان را مصرف كنند، همه تصميم‌ها بر همين هزار و ٥٠٠ تومان معطوف مي‌شود. حتي اگر قرار باشد نرخ‌هاي هزار و هزار و ٥٠٠ تومان وجود داشته باشد، دولت ميانگين را محاسبه مي‌كند، ضمن اينكه دولت معتقد است افزايش قيمت بنزين بيش از هزار تومان به صرفه نيست.» اين گفته نوبخت به خوبي نشان مي‌دهد كه نظر دولت بر بنزين تك‌نرخي هزار و ٢٥٠ توماني است چراكه ميانگين دو نرخ هزار و هزار و ٥٠٠ تومان همين هزار و ٢٥٠ مي‌شود.  

دولت در لايحه پيشنهادي‌اش براي سند مالي سال 1395 بنزين تك‌نرخي را پيشنهاد داده بود. با اين حساب كابينه راضي به دونرخي شدن نبود و وجود كارت سوخت را همراه با هزينه‌هاي سنگين و نرخ‌هاي چندگانه بنزين عاملي براي فساد مي‌دانست. نخستين روز ارديبهشت ماه اما نماينده‌هاي مجلس آخرين تلاش‌شان را هم براي بهره‌گيري از توان قانوني‌شان در اثرگذاري بر نقشه راه دولت كردند؛ لايجه بودجه را تصويب كردند و براي تاييد نهايي به شوراي نگهبان فرستادند. حالا كه شوراي نگهبان هم آن را تاييد كرده است، دونرخي شدن بنزين قطعي است. اما هنوز معلوم نيست كه بهاي دو نرخ متفاوت بنزين چقدر خواهد بود.  

واقعيت آن است كه دولت سه دليل بزرگ مشهود براي مخالفت با اين نوع عرضه بنزين دارد؛ نخست آنكه سال پيش ‌رو انتخابات رياست‌جمهوري را در پيش دارد و هر نوع افزايش قيمت بنزين مي‌تواند نوعي نارضايتي عمومي ايجاد كند. ديگر آنكه تصميمي كه دولت خرداد ماه سال پيش براي حذف كارت‌هاي سوخت گرفته بود، با تصميم جديد مجلس «هيچ» شد. آن زمان دولت تصميم به اعلام يك نرخ واحد براي بنزين گرفت. اين تصميم براي حذف سهميه‌ها و پيش رفتن به سوي «يك» نرخ آزاد براي بنزين گرفته شد. تصميمي كه تنها ٩ ماه دوام آورد و مجلس در تنظيم سند بودجه سال ١٣٩٥ دوباره بر دونرخي شدن بنزين مهر تصويب زد. سومين عامل هم مي‌تواند «فسادي» باشد كه دولت معتقد با بنزين دونرخي ايجاد مي‌شود. به گمان مخالفان اين طرح بنزين دونرخي عامل اصلي رانت و فساد خواهد شد و آنها كه دسترسي‌هاي خاص به منابع دارند مي‌توانند شبكه‌اي رانتير تشكيل دهند.  اين ميان اما سخنگوي دولت در مورد چرايي مخالفت دولت با دونرخي شدن بنزين گفته كه اگر بخواهيم بنزين را دونرخي كنيم، مصرف‌كنندگان دچار سردرگمي مي‌شوند و بنابراين ما «قيمت تعادلي» را مناسب تشخيص مي‌دهيم.

نوبخت در برنامه رويداد گفته است: «بايد قبول كنيم كه در يك شرايط رقابتي قرار داريم، تا همه سرمايه‌گذاران خارجي اقدام به سرمايه‌گذاري كنند و هرچه به شكل غير عادي استثنا ايجاد كند، را نافع نمي‌دانيم.» او ادامه داده كه «اگر مي‌خواهيم بنزين را دونرخي كنيم، جايگاه‌ها هم بايد محاسبات خود را با دو نرخ انجام دهند. مصرف‌كنندگان هم دچار سردرگمي هستند بنابراين ما قيمت تعادلي را مناسب تشخيص مي‌دهيم.» نوبخت گفته: «با توجه به افت قيمت نفت و نزديك شدن عرضه به قيمت FOB قيمت بر عرشه كشتي، به نظر نمي‌رسد، رقم اضافه‌اي را از افراد دريافت مي‌كنيم.» او ادامه مي‌دهد: «اگر درصدي از مردم براي مثال هزار و ٥٠٠ تومان را مصرف كنند، همه تصميم‌ها بر همين هزار و ٥٠٠ تومان معطوف مي‌شود. حتي اگر قرار باشد نرخ‌هاي هزار و هزار و ٥٠٠ تومان وجود داشته باشد، دولت ميانگين را محاسبه مي‌كند، ضمن اينكه دولت معتقد است افزايش قيمت بنزين بيش از هزار تومان به صرفه نيست.»


آماده اجراي مصوبه بنزين دونرخي هستيم

در همان برنامه رويداد هم معاون وزير نفت با اشاره به مخالفت دولت با بنزين دونرخي گفته كه «ما مجري هستيم و اگر قانون مجلس ابلاغ شود، آماده اجراي مصوبه بنزين دونرخي هستيم.» عباس كاظمي تصريح كرده: «زمان سهميه‌بندي هم عموما نرخ دوم را محاسبه مي‌كردند و معتقديم دولت زحمات بسياري كشيد تا تمام محصولات را تك‌نرخي كند.» او ادامه مي‌دهد: «لايحه دولت هم تك‌نرخي بود كه متاسفانه در يك لحظه تغيير كرد و تصور مي‌كنم سهميه‌ها به گونه‌اي باشد كه نياز نباشد مردم از نرخ دوم استفاده كنند.»

 كاظمي با اشاره به اتخاذ تصميم دونرخي شدن بنزين در لحظه آخر گفت: «در آن زمان از ما در كميسيون دعوت نكردند و زماني كه بنزين دونرخي بود، در حوزه تسويه حساب با جايگاه‌ها دچار مشكل بوديم.» او گفته است: «دولت در حال تك‌نرخي كردن دلار است؛ حال چرا بايد بنزين دونرخي شود و ان‌شاءالله كوشش مي‌كنيم، در سال بعد بنزين دوباره تك‌نرخي شود.» كاظمي اصلاح اين روند از راه لايحه دولت را محتمل دانست و گفت: «چون مجلس چهار ماه براي اجراي اين مصوبه به ما فرصت داده، احتمالا تا اول مهر ماه اجرايي مي‌شود. » او گفته كه «هنوز درباره نرخ دوم صحبتي نشده و اخبار منتشر شده فقط گمانه‌زني است و مردم نبايد در اين مورد نگراني داشته باشند.»


كوتاه از وضعيت قيمت بنزين:

مسوولان از تعيين ميزان سهميه بنزين مازاد سهميه اظهار بي‌اطلاعي مي‌كنند اما اعداد ٦٠ و صد ليتر در نشست‌هاي دولت براي تعيين سهميه بنزين به گوش مي‌رسد. بر اين اساس برخي برآوردها هم نشانگر آن است كه قيمت هزار و ٥٠٠ تومان براي هر ليتر بنزين مازاد بر سهميه طرفداران بيشتري دارد. بررسي‌ها نشان مي‌دهد اگر بناي دولت دريافت قيمت تمام شده بنزين از مصرف‌كنندگان باشد، بايد تن به تعيين قيمت شناور براي اين فرآورده سوختي دهد.

قيمت هر تن بنزين در بازار خليج فارس با توجه به قيمت‌هاي فعلي نفت، نزديك به ٤٥٠ دلار است؛ اين به معناي قيمت ٣٣ سنتي بنزين در هر ليتر است. بر اين اساس، قيمت هر ليتر بنزين با ارز دولتي حدود هزار تومان و با احتساب ارز آزاد حدود هزار و ١٥٠ تومان محاسبه خواهد شد. در اين شرايط اگر هزينه حمل و نقل، تبخير و ساير موارد به بنزين اضافه شود بايد به ازاي هر ليتر بنزين حدود هزار و ٥٠٠ تومان از مصرف‌كننده‌اي كه مازاد بر سهميه دريافت كرده، گرفته شود. پيش از اين هم «فارس» در گزارشي تاكيد كرده بود: اگر قيمت ارز آزاد مبناي محاسبه قيمت بنزين باشد به ازاي هر ليتر بنزين مازاد بايد قيمتي حدود هزار و ٧٣٠ تومان از مصرف‌كنندگان دريافت شود.  

بنزين از سال ١٣٨٦ پس از اعلام سهميه‌بندي از قيمت تك‌نرخي ٨٠ تومان به قيمت يارانه‌اي صد تومان و آزاد ٤٠٠ تومان تغيير وضعيت داد. دونرخي ماندن بنزين در اين سال‌ها، با استفاده از كارت سوخت مديريت شد اما در سال گذشته، دولت يازدهم پس از فراز و فرودهاي فراوان به اين نتيجه رسيد كه نسبت به تك‌نرخي كردن بنزين اقدام كند. اين در حالي است كه مجلس با بررسي ديرهنگام لايحه بودجه، پايان نخستين ماه سال دولت را نسبت به اقدام براي بازگرداندن نظام دونرخي و تعيين سهميه مكلف كرد.   مصوبه مجلس در مورد قيمت بنزين، براي ششمين بار در يك دهه گذشته وضعيت قيمت و سهميه اين ماده سوختي استراتژيك را تغيير خواهد داد. به اين ترتيب بنزين در دوره‌هاي زماني كمتر از دو سال، تغيير وضعيت داده و ميزان سهميه و نرخ آن تغيير كرده است. قيمت اين فرآورده نفتي در سال ١٣٨٩، با آغاز هدفمندي يارانه‌ها، ٤٠٠ تومان براي هر ليتر يارانه‌اي و ٧٠٠ تومان براي هر ليتر غير يارانه‌اي بود. پس از آن در سال ١٣٩٢ بهاي بنزين يارانه‌اي ٧٠٠ و نيمه يارانه‌اي هزار تومان شد. سال گذشته دولت با تك‌نرخي كردن بنزين قيمت هزار تومان را براي اين ماده سوختي استراتژيك تعيين كرد.


مجلس پيش‌بيني كرده:

يك| هزينه واگذاري كارت هوشمند سوخت از مالك خودرو دريافت شود.

دو| قيمت انواع سوخت برابر قيمت آنها در پايان سال ١٣٩٤ با رعايت بندهاي اين تبصره تعيين شود.

سه| اگر وسيله نقليه با استفاده از كارت سوخت جايگاه و يا مازاد بر سهميه تعيين شده توسط دولت (سهميه پايه) سوخت‌گيري كند، بهاي سوخت تحويلي براساس قيمت تمام شده باشد.

چهار| قيمت تمام شده موضوع اين تبصره هم همان قيمت تحويل در بندر (فوب) خليج‌فارس به اضافه هزينه‌هاي جانبي شامل ريزش، تبخير، بيمه، انتقال، حمل، توزيع و عوارض قانوني و ماليات بر ارزش افزوده و نرخ كارمزد مناسب پرداختي به جايگاه داران كه از سوي دولت تامين مي‌شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

تال: 1395/3/108:42:07،
158
33
این دولتی که من رای دادم بهشون که تاسف میخورم با این کابینه!!!!!چه تک نرخی باشه چه 5 نرخی، هدف گران کردن است- فک و فامیل سالاری هزینه زیاد داره که از جیب ما میزنند- البته با واردات خودروهای چینی که مصرف بنزین بالاتری دارند فکر قشنگی کرده اند برای کسب درآمد دوطرفه!!!
محسن: 1395/3/110:31:31،
87
31
توو این وضع اگه کاره ای بودم بنزینا میکردم ۵۰۰ تومن . چون مردم دلخوشیشون همین ماشینو بنزینه . خواهشن گرون نکنید
مهدی: 1395/3/110:44:15،
81
22
آقایون داداشام!
دوره بعدی انتخابات مجلس و ریاست جمهوری کی هست؟
عباس آقا: 1395/3/110:54:04،
83
45
اين برنامه مجلس براي كاهش محبوبيت دولت هستش ...

دولت هيچوقت بنزين را دو نرخي نخواهد كرد. و الان داره با مجلس كنار مياد تا مجلس بعدي بياد و اين لايحه از برنامه مجلس خارج كنه ...

هرچي كه ايران تو اين سه دهه بدبختي و فقر و فساد كشيده از همين اصول گراهاست
حرف حساب !: 1395/3/111:20:57،
25
28
افزايش نرخ بنزين روي همه كالا تاثير منفي مي گذارد و اگر كارت سوخت ايجاد شده است براي اينكه مصرف سوخت و توزيع آن عادلانه بين افراد و در قيمت مناسب يك كشور توليد كننده بزرگ نفت در جهان به نفع مردم ايجاد شود .
اگر قرار است كارت سوخت حذف گردد قاچاق سوخت دوباره طمع قاچاقچيان شود و منابع سوخت كشور به كشورهاي همسايه برود چرا دنبال گزينه هاي بدتر ... !

وقتي كارت سوخت تعادل و عدالت را برقرار مي كرد و قاچاق را به صفر رساند و كنترل و برنامه ريزي منابع انرژي را مديريت ميكرد چرا اين روند را منتفي كرديد ؟ !!! اگر هم قرار بنفع مردم سوخت آزاد شود نبايد قشر ضعيف در اين واقعه صدمه ببيند و افراد سود جو از اين شرايط بهره بيشتري ببرد .
پس بهتر است برنامه بلند مدت و كاهش نرخ تورم را برنامه ريزي كرد .
امت در صحنه : 1395/3/112:49:25،
64
17
هرجورمیتونید ماروسرویس کنید حقمونه .
مهدی: 1395/3/113:13:33،
29
23
جناب تال ، همه این داستانها به خاطر وجود نمایندگان مردم در مجلس است که با تصویب طرح هایی که صد در صد به ضرر ملت است ، مردم را تحت فشار قار می دهند .
دولت فقط مجریست ، مجری طرح هایی چون هدفمند سازی یارانه ها و چند برابر کردن قیمت حاملهای انرژی و خصوصی سازیها و هزاران طرح غلط که دودش به چشم ملت میرود و رفته .
طرح هایی مانند حمایت های بی اثر از خودرو سازان که باعث گرانی خودرو و فوت هزاران نفر در جاده ها شده و خودروهای 20 میلیونی را باید در ایران 50 میلیون و خودروهای 70 میلیونی را 170 میلیون تومان بخریم !
اما وقتی صحبت از بنزین می شود پای فوب و قیمت جهانی به میان میاید .
به هر حال این آخرین ضربه ای بود که مجلس در آخرین روزهای حضور خود به دولت با گران کردن بنزین زد و این وسط ملت قربانی آن هستند .
هوشنگ: 1395/3/119:22:26،
25
25
چقدر ساده اید اینا دست به یکی کردن بنزین رو گرون کنن. مجلس و دولت دستشون تو یه کاسه است .
بینام: 1395/3/108:43:59،
96
26
کلید عزیز خواهشا دست از سر ما بردار
به خدا کمرمون زیر فشار اقتصادی شکست
بترس از خدا: 1395/3/109:52:11،
83
24
واقعا؟؟؟؟ خوب اینا همین رو میخوان....... کمر نداشته باشیم مقاومت کنیم.... دراز بکشیم کار خودشون رو بکنن و بکنن و بکنن.....
مدعی: 1395/3/108:47:34،
160
24
کتاب قلعه حیوانات رو اگر فرصت داشتین بخونین . کتاب خوبیه
دلخور : 1395/3/112:30:19،
89
18
خواندم . با شرایط امروز ما کاملا همخوانی داره
مستاجر: 1395/3/112:46:31،
69
20
من اگر مسئولیتی داشتم که هزینه چاپ و توزیع رایگان این کتاب رو برای همه تامین میکرد برای اگاهی عمومی حتما این کار رو میکردم
کوکی: 1395/3/108:48:48،
85
24
این هم از تورم تک نرخی.دیگه دروغ از این بزرگتر میخوای؟
25 درصد
رفیق: 1395/3/108:52:24،
69
19
الملک یبقی مع الکفر و لا یبقی مع الظم
Z: 1395/3/123:56:42،
24
19
این مثال برای ممالک عرب است و نه ایران!!!!
نشسته ایم و فقط نگاه می کنیم.
م-کیان: 1395/3/109:05:56،
47
20
نمیدونم کی تکلیف بنزین روشن میشه وهر شش ماه یکبار افزایش قیمتی درکار نباشه .تا حالا میگفتن فوب خلیخ فارس حالا هم قبمت نفت پایین اومده ول کن ملت نیستن مثل نون شب برای دولت شده باید بنزین گرون وکسری بودجه ودیگر پول های اختلاس و...... ما مردم پرداخت کنیم
کارمند: 1395/3/109:28:54،
69
18
خدایا به بزرگیت قسمت میدهم،ریشه این گرونیها ونابسامانیهای این مملکت را نابودکن تامردم ایران یه بارهم شده طعم زندگی را بچشند.
Z: 1395/3/123:58:25،
27
20
خداوند وضغ هیچ ملتی را تغییر نمی دهد مگر خود بخواهد!!!!!!
گراندوست: 1395/3/109:34:17،
60
23
جانمی جان بازم گرونی ....
وای که چه خوش می گذره تو مملکت گل و بلبل
من که می رم یه بچه دیگه بیارم که بیشتر خوش بگذره
فاتحه...: 1395/3/109:41:07،
43
20
یعنی اول تو رسانه ها اذهان واماده میکنن بعد یواش یواش .....والا قیمت فوب خلیج فارسم این نیست زیر هزاره تازه با اون کیفیت خودروهاشون وخیابوناشون ودرامداشون! واقعا با این تصمیم ها قصد خود زنی دارند یا میخوان استانه تحمل امت همیشه در صف و ازمایش کنن؟! ماشین داری دیگه فایده نداره...قابل توجه اونایی که بدوبدو میرن رای میدن بعدشم میرقصن!
محسن: 1395/3/109:42:28،
28
17
من توو این وضع اگه کاره ای بودم بنزینا میکردم ۵۰۰ تومن . چون مردم دلخوشیشون همین ماشینو بنزینه . خواهشن گرون نکنید
ف: 1395/3/109:44:07،
47
18
عجب دعوای زرگری قشنگی !
شهاب: 1395/3/109:49:29،
45
25
سال آینده شاید عارف ها و ...ها هم کارگشا نباشند پس شمارش معکوس برای خداحافظی شروع شده است
تنهای..............تنها: 1395/3/109:50:35،
50
18
مگه دولت بنزین وارزآزادمیخره که ازملت باارزآزادپول بگیره؟
بعدم هزینه تبخیرم ازملت میگیرن؟؟؟!!!!کجاتبخیرمیشه؟چقدرتبخیرمکیشه؟
توباک ماشین ماتبخیرنمیشه؟!!!!

بابا ای ول به مولا......
Iran: 1395/3/110:10:52،
39
19
حتی ریزش و تبخیر رو هم روقیمت گذاشتید بابا شما دیگه چقد منصفید
یه ایرانی: 1395/3/110:23:42،
40
20
با سلام
واقعا روحانی مچکریم.........
خداییش کیف میکنه آدم،دو نرخی فساد میاره اما گرون شدن نه
تک نرخی به سمت بالاس خب تک نرخی همون1000 تومن باشه
اگر اینطوری باشه خب سال دیگه میگن 1250 نرخ دوم 3000 بعد وسطش میشه 2000 و ادامه داستان...........
خدا عاقبت هممونو بخیر کنه
احسان: 1395/3/113:16:06،
21
17
کسانی که میگیر دو نرخی کردن بنزین استند ، همان کسانی هستند که با داشتن کارتهای ویژه و رانت ، بنزین 400 تومانی یارانه ای را ، به مردم با نرخ 700 تومان می فروختند و شاهد بودیم این باند ، در تمام جایگاههای تهران و جاده ها و ایران ، همیشه و در همه حال کارت سهمیه ای داشتند !
تدبر و امیدت تو حلقمه: 1395/3/110:33:03،
45
18
هر دم از این باغ بری میرسد. یه بار هم که شده خبر از ارزونی یه چیزی تو این مملکت بدید
وحید@@@@: 1395/3/110:45:06،
52
28
اقای روحانی اولین رییس جمهور 4 ساله کشور...
9090: 1395/3/111:41:02،
37
19
اونوقت چطور تورم را 12.88.25 هزارم درصد حساب میکنن اینکه بیکباره
25 درصد میشه تازه ازادش 50 درصد میشه عجب گیری کردیم ها یک
جوری گرون میکنن که ادم رو بدهکار هم میکنن چه جای مزخرفی گیر
کردیم
مردم: 1395/3/115:02:28،
30
20
چقدر اینجا همه چی عالیه جای همه جهان اینجا خالیه
کاش بنزین بشه لیتری ۵۰۰۰۰۰۰۰۰۰تومان
رضا: 1395/3/121:03:22،
19
16
به مرگ میگیرن . به تب راضی بشیم . از 1500 تومان شروع کردن که به 1250 راضی بشیم . عجب روزگاریه !!! مثلا" رو نفت نشستیم.
فدرال رزو: 1395/3/202:39:31،
20
21
مثل اینکه این دولت آقای روحانی خودش هم چندان تمایلی نداره دوره دوم رای بیاره.
Arash: 1395/3/216:00:48،
18
19
كسانيكه حجم موتورشون از ١٨٠٠بيشتره و كارت ندارن بايد چيكار كنن؟
ب اونها كارت داده ميشه؟
علیرضا: 1395/3/313:34:33،
17
24
اینا مگه نمیگن تورم 11درصد بود؟؟پس چرا بنزینو نمیکنن 1100 تومن پس تورم 25 درصده!!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار