کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کدام نهادها به نام فرهنگ بودجه می‌گیرند؟ + جدول

کدخبر:۲۳۰۱۴شنبه، ۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۳:۴۷۲۵۴۴ بازدید

در حال حاضر نهادهای متعددی با عنوان‌های فرهنگی و آموزشی فعالیت می‌کنند که بر اساس لایحه بودجه سال 95 منابع مالی قابل توجهی در قالب ...
کدام نهادها به نام فرهنگ بودجه می‌گیرند؟ + جدول

در حال حاضر نهادهای متعددی با عنوان‌های فرهنگی و آموزشی فعالیت می‌کنند که بر اساس لایحه بودجه سال 95 منابع مالی قابل توجهی در قالب کمک و بودجه دریافت می‌کنند. موضوعی که چندی پیش اعتراض رئیس جمهوری را برانگیخت.

 

به گزارش ایران جیب به نقل از دنیای اقتصاد، در حالی که یکی از مسائل وزارت آموزش و پرورش در بیشتر سال‌های اخیر و از جمله سال گذشته محدودیت‌های اعتباری بوده، نهادهای عریض و طویل و کوچک و بزرگ متعدد هر‌سال با داعیه آموزش به مردم و فرهنگ‌سازی، بخش قابل توجهی از بودجه فرهنگی و آموزشی کشور را به خود اختصاص می‌دهند؛ نهادهایی که گویی کمتر کسی از آنها انتظار پاسخگویی دارد یا به آنها انتقادی وارد می‌کند و حتی برخی از این نهادها مطالبه‌گری و انتقاد از سایر بخش‌ها را در زمینه فرهنگ‌سازی و آموزش در دایره وظایف خود تعریف کرده‌اند. 

تعداد این نهادها به قدری قابل توجه است که اخیراً حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، به‌طور رسمی نسبت به تعدد نهادهایی که با ادعای فعالیت فرهنگی بودجه می‌گیرند انتقاد کرده است. آن‌طور که پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری گزارش داده، روحانی در مراسم گرامیداشت مقام معلم، اظهار کرده است: «امروز ده‌ها نهاد در کشور تحت عنوان دغدغه‌های فرهنگی از دولت پول می‌گیرند که عمدتاً تلاش آنها برای جذب پول از بودجه عمومی است اما ظاهراً در سخنان خود دغدغه‌ فرهنگ جامعه را مطرح می‌کنند. اگر می‌خواهید فرهنگ جامعه رشد کند همه آن بودجه‌ها باید در آموزش و پرورش خرج شود، نمی‌خواهیم در کشور تعلیمات موازی درست شود، فرهنگ مقوله‌ای است که در سطح دبستان و دبیرستان ساخته می‌شود و اگر حتی یک‌پنجم پول‌هایی که با تابلوی نهادها و تشکیلات مختلف از بودجه عمومی دریافت می‌شود در داخل آموزش و پرورش خرج شود تعالی فرهنگ نسل جوان و نوجوان چندین برابر خواهد شد. به‌طور مدام در شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی اجتماعی تکرار می‌کنم که راه‌حل مشکلات فرهنگی تنها از طریق آموزش و پرورش است و راه دیگری وجود ندارد.» 

رئیس‌‌جمهوری سپس تاکید کرده است: «ظرفیت و ‌نعمت بزرگی مثل کلاس درس و آموزش و پرورش داریم. چرا نباید از این ظرفیت استفاده کنیم و به‌جای آن ظرفیت‌های موازی ایجاد نماییم که در عرصه تعلیم و تربیت تخصص ندارند و صرفاً با ایجاد تابلوهای مختلف مدام به دولت برای دریافت بودجه عمومی، فشار وارد می‌کنند.»

ظرفیت مورد اشاره رئیس‌جمهوری در وزارت آموزش و پرورش نهفته است؛ وزارتخانه‌ای که متولی موثرترین نهادهای آموزشی ایران یعنی مدارس سراسر کشور از روستاهای دورافتاده و مرزی تا دبستان‌ها و دبیرستان‌های پایتخت است، نهادی که پایه‌های آموزشی و فرهنگی و حتی با نگاهی کلان‌تر زیربنای توسعه کشور در آن شکل می‌گیرد. این در حالی است که وزارت آموزش و پرورش که بخش اصلی بودجه‌اش اعتبار پرسنلی است و برای پرداخت حقوق و دستمزد فرهنگیان کشور هزینه می‌شود، در سال 94 با اینکه به گفته علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش، بیش از هشت درصد بالاتر از بودجه مصوب از دولت دریافت کرده، باز هم به دلیل تناسب نداشتن دریافتی‌ها و پرداختی‌هایش نتوانسته بخشی از تعهدات خود را ادا کند و باز هم آن‌طور که خبرگزاری مهر گزارش داده، طبق گفته شخص وزیر آموزش و پرورش در پرداخت حقوق مربیان پیش‌دبستانی و اضافه‌کاری نیروهایی که بیشتر از حد موظف تدریس کرده‌اند، تاخیر داشته است. 

از سوی دیگر مدارس پرجمعیت با وجود رفع بخشی از مشکلات به دلیل کنترل جمعیت و ساخت مدارس جدید، همچنان از مسائل آموزش و پرورش است و گفته می‌شود در برخی مدارس برای حضور دانش‌آموزان جا نیست. گذشته از اینها این وزارتخانه که بخش اصلی و نزدیک به همه بودجه‌اش را صرف هزینه‌های جاری و پرداخت حقوق پرسنل می‌کند، توش و توانی برای اقدامات زیربنایی ندارد. از همین‌رو است که از مناطق مختلف مرزی یا محروم کشور یک‌بار خبر تکان‌دهنده مرگ معلمی جوان بر اثر فروریختن دیوار در محوطه مدرسه شنیده می‌شود و بار دیگر خبر سوختن، مرگ و قطع عضو دانش‌آموزان بر اثر آتش‌سوزی ناشی از نقص تجهیزات گرمایشی مدرسه؛ حوادثی که حتماً با تخصیص اعتبار کافی و تجهیز و نوسازی مدارس قابل پیشگیری هستند.

یکی دیگر از مسائل آموزش و پرورش مشکلاتی است که بر اثر کمبود نیروی انسانی متخصص ایجاد می‌شود. در سال‌های اخیر این وزارتخانه برای حل این مساله‌، پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان با وعده استخدام آنها به عنوان دانشجو معلم را در دستور کار قرار داده است، اما چندی پیش تعداد قابل توجهی پیام اعتراض‌آمیز از سوی همین دانشجویان در صفحه اینستاگرام حسن روحانی مشاهده شد که همگی از شخص رئیس‌جمهوری درخواست رسیدگی به وضعیت استخدامی خود را داشتند؛ وضعیتی که با بررسی نظرات معترضان به نظر می‌رسد از اصلی‌ترین عوامل آن محدودیت‌های اعتباری آموزش و پرورش برای استخدام نیروهای جوان و آموزش‌دیده‌ای است که خود اقدام به پذیرش‌شان در دانشگاه فرهنگیان کرده، اما در مقاطعی مجبور شده است با وضع شرایط تازه برای استخدام‌شان، به نوعی هزینه‌های این کار را دست‌کم در کوتاه‌‌مدت کاهش دهد.

البته همه این مسائل در حالی است که اهمیت بودجه آموزش و پرورش بر عالی‌ترین مقام اجرایی کشور پوشیده نیست. رئیس‌جمهوری در یک پیام توئیتری نیز نوشته است: «ده‌ها نهاد تحت عنوان دغدغه فرهنگی از دولت بودجه می‌گیرند؛ اگر می‌خواهیم فرهنگ رشد کند باید آن بودجه را در آموزش و پرورش خرج کنیم.»

مروری بر لایحه بودجه 95 نشان می‌دهد در این لایحه برای وزارتخانه بزرگی مانند آموزش و پرورش 28.6 هزار میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده و به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز معادل 1.315 هزار میلیارد میلیون تومان بودجه اختصاص داده ‌شده است. برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم که معمولاً آماج حملات منتقدان دولت قرار می‌گیرد و مقصر کلیه مشکلات فرهنگی قلمداد می‌شود بودجه‌ای معادل یک هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. بودجه سازمان صدا و سیما نیز با وجود همه اعتراض‌هایی که نسبت به کم بودن بودجه‌اش دارد، از بودجه دو وزارتخانه فرهنگ و علوم بیشتر و معادل 1.335 هزار میلیارد تومان است. اما سازمان صدا و سیما تنها نهادی نیست که با ادعای ارتقای سطح فرهنگ، به عنوان یکی از ادعاهایش، بودجه دریافت می‌کند. در حال حاضر نهادهای متعددی با عنوان‌های فرهنگی و آموزشی فعالیت می‌کنند که بر اساس لایحه بودجه 95 منابع مالی قابل توجهی در قالب کمک و بودجه دریافت می‌کنند. 

سازمان تبلیغات اسلامی و زیرمجموعه‌هایش، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، بنیاد دعبل خزاعی و ده‌ها نهاد با عنوان بنیاد، موسسه، شورا و ستادهای گوناگون از جمله بخش‌هایی هستند که بعضاً حتی نامی از آنها شنیده نمی‌شود و به نظر نمی‌رسد درباره بازدهی و عملکردشان هم پاسخگو باشند. اما آیا حذف بودجه چنین نهادهایی و اختصاص دادن آن به آموزش و پرورش به‌سادگی امکان‌پذیر است؟ دولت چه راهی برای افزایش اثرگذاری بودجه‌های فرهنگی و آموزشی در پیش دارد؟

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ممل: 1395/3/108:00:23،
77
28
حالا بگید چرا بعضیا حقوق 80میلیونی میگیرن
بینام: 1395/3/108:46:37،
86
39
ببین مالیاتهایی که به زور از ما میگیرند کجا ها میره
علی: 1395/3/109:06:00،
81
31
جالب اینه که بودجه خوران که معلوم نیست این بودجه را چطور خرج می کنند و حساب رسی هم نمی شوند بیش از بقیه مدعی مشکلات فرهنگی هستند .
عباس آقا: 1395/3/110:50:25،
85
27
بودجه هارو تو سطل آشغال ميريختن اعصابم اينقدر خورد نميشد تا اينكه بدن به اين ارگان ها ...

در سال چندين طلبه از حوزه ها فارغ التحصيل ميشن. بايد يه جوري كار براشون جور بشه يا نه ؟؟؟؟ با يه مشت ارگان و نهادي كه فقط كارشون راه انداختن همايش و بخور بخوره ...
منصور: 1395/3/112:33:55،
57
38
اکثریت مطلق این نهادهای با اصطلاح فرهنگی فقط وظیفه تقسیم این پولهارا بین دوستان و همفکران خود دارند و لاغیر
بهمن: 1395/3/208:22:09،
36
31
چه بخور بخوری راه انداختن!!!!! تنها هدف نابود کردن سیستم آموزشی فرهنگی از سنین پایین میباشد که این هدف باموفقیت پیش رفته .
ارشیا: 1395/3/210:28:10،
31
36
حقوق بازنشسته ها رو ندارن بدن اما چه پول هایی به چه ارگان هایی داده می شه که معلوم نیست توی این مملکت کار مفیدشون چیه.
کامران: 1395/3/220:50:27،
23
30
سه ردیف آخر رو که دولتی هستند رو ندید بگیریم مابقی می شه هراران میلیارد تومان پول بی زبون مملکت که می تونه خرج عمران و آبادی و تامین شغل برای جوانان بشه در جاهایی خرج می شه که اولا مشخص نیست چه کاری انجام می دن دوما به مردم هم اجازه حسابرسی نمی دن . از همه بیشتر سوزش داره این دانشگاه غیر انتفاعی غیر دولتی عدالته ، یعنی این مال کدوم شخصه که باید سهمش رو از بودجه کشور بگیره؟!!!!!
حالا ببینید چقدر کارگر داریم که ماههاست حقوق نگرفتن ، همین اسفند ماه دولت تا 29 اسفند پول نداشت حقوق بازنشسته ها رو بده خب وقتی این همه بودجه بخور بدون کار مفید داریم معلومه که مشکلات کشور هر روز بیشتر می شه .
محسن: 1395/3/108:03:56،
89
31
ایرانجیب عزیز لطف کردی این مطلب را جهت روشن کردن اذهان عمومی چاپ کردی،ای کاش نوشته بودی این سازمانها هریک مطلق به کدام بزرگوار می باشد!!
هرچیزی قدیمیش بهتره،یه زمانی پیش نمازی شغل نبود ....
Mohammad: 1395/3/108:38:31،
56
32
با توجه به این که 44 نهاد جدول بالا کارکرد فرهنگی دارند و بودجه میگیرند . پس مشخص میشه اینا اینقدر کار کردند که فرهنگ مردم بالا رفته . نمونه اش تشکیل یک صف هست عمرا اگه درست وایستیم . فرهنگ رانندگی . فرهنگ ورزشگاه . و ... خیلی کار شده دستشون درد نکنه .
دلخور: 1395/3/109:10:21،
92
31
خوبه که این همه پول داره صرف فرهنگ میشه .چه نتایج خوبی هم داشته . امار خودکشی های جابجا . روی پل و زیر پل. تمام صفحه شدن بخش حوداث در روزنامه ها و قتل و خودکشی ها خانوادگی با توجیه گاز گرفتگی و...... اقا اینا همه اش محل درامد به ظاهر قانونی برای خیلی هاست . فقط نون دانی . متولی فرهنگ هم وزارت ارشاد دارد و هم اموزش و پرورش اگر قرار باشه درست اجرا بشه
مظلوم: 1395/3/112:33:16،
73
29
فقط نان دانیه برای خیلی خواص
رویا: 1395/3/109:20:47،
63
34
این همه سازمان اعتبار فرهنگی میگیرن چه کار می کنن اینا
اُسکول: 1395/3/113:41:40،
31
30
خوب معلومه
کار فرهنگی !
اس: 1395/3/109:47:11،
62
27
خلاصه بیت المال رو خوب بین خودشون تقسیم کردند!
اس: 1395/3/109:48:10،
63
36
کسی هم حق نداره بپرسه خروجی این آقایون با این همه هزینه چیست؟!!!
فرد: 1395/3/109:48:26،
48
38
خب حالا معلوم شد پست رفت فرهنگی جامعه به خاطر کدوم نهاد ها است....حوزه علمیه و جا انداختی.
حمید: 1395/3/109:52:46،
43
32
به به،چه بودجه ای،چه پول باد اورده ای ،بابت حقوق های مدیران خدوم،بعد مدارس کهنه قدیمی بدون بخاری بدون ابسردکن،بدون سالن امفی تاتر اگه هم باشه فعالیتی نیست چون پول نیست ،اونوقت دقیقا کاراین بنیادها چیه ،لطفا نمونه بگید حداقل دلمون خوش بشه ،ی کاری داره میشه،
123: 1395/3/110:09:14،
47
31
نهادهایی که بودجه میگیرند بیش از لیست بالا هست. مشخصه که اسم بعضی از این نهادها داخل لیست نیست و حذف شده....
ارش: 1395/3/111:13:15،
47
29
اگر این پول بی زبون خرج اشتغال جوانان بشود هیچ بیکاری وجود نداشت، این نهاد وجدانا چه سود و بهره ای برای کشور داشته اند، دست این نهادهای مفتخور بی استفاده باید قطع شود،حداقل این پول وام ازدواج بدهید به جوانان
منتقم: 1395/3/111:15:45،
39
30
از کارهای فرهنگی میتوان به آموزش انواع و اقسام اختلاس و حقه بازی در ادارات و بخصوص در سطح مسئولین اشاره کرد
ظظ: 1395/3/111:25:21،
43
28
تازه جالبتر اینه بدانید رییس هر نهاد کیه و چقدر دلواپسه ملته .
ظظ: 1395/3/111:28:05،
47
34
دولت برای خرج این نهادهای قارچ گونه باید از ملت مالیات بیشتر بگیره . روحانی تو را قسم بودجه این نهاد ها را قطع کن . این پول امانت بیت المال است پیش شما .
علی: 1395/3/113:59:13،
33
40
متاسفانه انسان برای هر کاری یه توجیهی میاره و خود و وجدان خود را در ظاهر راضی میکند،اکثر این مراکز غیر از له کردن بودجه مملکت هیچ اثری ندارند،وضعیت فرهنگ هم که هر روز بدتر از دیروز است،بهترین راه برای درامد همین کارهای فرهنگیست،نه سواد میخواد،نه کار کردنی که نیاز به کار فکری و کار یدی باشد و نه جوابگو هستند.
سعید: 1395/3/118:32:46،
28
31
مملکته خوبیه این همه پول را گرفتن خوردن حرامشان باد وضع فرهنگ هم که اینه خداییش چرا ما باید به این مفت خورها پول بدیم فرهنگ درست کنن مگر فرهنگ را با پول درست میکنن فرهنگ را با منش و رفتار باید ترویج داد مثلا بابک زنجانی از برادر رفیق دوست الگو گرفته به این می گن فرهنگ ناب
مهدی : 1395/3/221:52:44،
19
32
بیشتر این بودجه صرف پرداخت حقوق و مزایا میشه تا کار فرهنگی
اگر کار فرهنگی و تربیتی درست و حسابی انجام بدن که اثرش تو جامعه نمود پیدا میکرد
ماک: 1395/10/2118:34:16،
2
5
یعنی تاسف برانگیزه!!!! همه بودجه شده مال نهادهای مذهبی و وابسته به حوزه علمیه؟؟؟ پس دیگر ابعاد فرهنگ چی میشن؟؟؟ بعد چه شکلی انتظار رشد و پیشرفت فرهنگی دارن وقتی میزان بودجه ایی که برای پیش برد دیگر بعدهای فرهنگ اختصاص میدن به نسبت اینها صفره!!!!

کجای دنیا این ضربه رو میزنن و پولهای بیت المال رو اینطوری اصراف میکنند؟ آقایونی که بودجه فرهنگی میگیرن چه دستاوردی داشتند؟ کجا میتونن بگن تاثیری روی عموم مردم جامعه داشتیم وقتی روز به روز با این تند روی ها و پول به جیب خود زدنها به نام نهاهای فرهنگی مذهبی دارن باعث دین گریزی جوانان جامعه میشن وهیچ فکری براش ندارن.
شاید اگر من هم بودم و به نام بودجه فرهنگی تا 7 جدم رو تامین مالی میکردم دیگه اگه کل ملت از بی فرهنگی میمردند برام مهم نبود.
حداقل پیشنهاد میشه اسم بودجه فرهنگی رو از برای خیلی از نهادهای غیر مستحق بردارید و بگذارید : بودجه بی فرهنگی!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار