کانال تلگرام ایران جیب
کیان برنا
نیسان
تاپیک شاپ

شاهد آغاز روند بازسازی اقتصاد در سال جدید هستیم

کدخبر:۲۳۰۰۳جمعه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۱:۴۴۵۱۰ بازدید

مدیرکل دفتر اقتصاد کلان سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: پس از برجام و ارائه بسته خروج از رکود از سوی دولت ...

مدیرکل دفتر اقتصاد کلان سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: پس از برجام و ارائه بسته خروج از رکود از سوی دولت، اقتصاد خودش را بازسازی می کند و ما شاهد این روند از آغاز سال جاری هستیم. 

به گزارش ایران جیب به نقل از خبرگزاری صدا و سیما،‌ امیر باقری در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با موضوع راه های خروج از رکود در سال 95 گفت: بر اساس آمار تعداد معاملات بخش مسکن در فروردین سال 95 نسبت به سال 94 بیست درصد رشد داشته در زمینه صادرات نیز شاهد افزایش رشد در ماه های آخر سال 94 بوده ایم، این آمار نشان می دهد شاخص های اقتصادی از یک روند منفی در حال رشد است. 

وی گفت: با توجه به اتفاقاتی که در شش ماهه دوم سال 93 افتاد که در آن قیمت نفت و مواد پتروشیمی افت کرد و تقاضا برای فلزات و کانی ها در جهان کاهش یافت و از طرفی شاهد رکود در بخش ساختمان و مسکن بودیم و در کنار همه اینها مضیقه های بانکی نیز وجود داشت و بودجه های عمرانی نیز کاهش یافت رشد منفی در صنعت حاصل شد. 

باقری با اشاره به میزان نقدینگی در کشور آن را برای یک رشد اقتصادی کافی دانست و افزود: رشد نقدینگی در سال 94 بیست و هشت درصد بوده که این رقم در سال 96 بیست و شش درصد بوده است بر این اساس رشد نقدینگی کم نبوده که مطرح می شود به علت سیاست های انقباضی شاهد کاهش رشد اقتصادی بوده ایم. 

وی تصریح کرد: مقدار GDP در ایران 300 هزار میلیارد تومان و نقدینگی هزار هزار میلیارد تومان بوده است بر این اساس نقدینگی به میزان کافی وجود داشته و عاملی برای کاهش رشد اقتصادی نیست. 
 
در ادامه فرشاد فاطمی مدیر گروه اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به علل رکود اقتصادی گفت: روند اقتصاد کلان شرایط رکود را پیش بینی می کرد زیرا سبد خانوار ایرانی از دهه 80 کوچک شده بود و دولت نیز توان تأمین بودجه های عمرانی را نداشت همچنین در سال 93 و 94 به علت نرخ بهره مثبت حقیقی مصرف کننده نیز کمتر هزینه می کرد و صنایع مرتبط با ساختمان نیز از سه تا 10 درصد کوچک شده بودند بر این اساس انتظار رشد مثبت وجود نداشت.

وی افزود: رکود حاصل در اقتصاد مربوط به یک دوره سه تا شش ماهه نیست بلکه فرآیندی است که خروج از آن اقداماتی نیاز دارد و دولت ها می توانند با برنامه کوتاه مدت و بلند مدت زمینه های خروج از آن را فراهم کنند. 

فاطمی گفت: آمارها نشان می دهد دولت ها به تدریج در برنامه ریزی دچار رخوتی شده اند که قادر به اتخاذ تصمیم های مؤثر نیستند. 
 
مدیرکل دفتر اقتصاد کلان سازمان مدیریت و برنامه ریزی  گفت: در حوزه تقاضا رشد صادرات غیرنفتی به عنوان پیشران اقتصاد ایران حتما باید مد نظر قرار بگیرد و در این زمینه تک نرخی کردن ارز اهمیت زیادی داردکه باید در سال 95 به سمت آن برویم .
 
 مدیر گروه اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف در ادامه سخنانش  در پاسخ به این سوال که مهمترین اقدامی که دولت باید امسال انجام دهد تا صنعت و خدمات از رکود خارج شوند چیست گفت: باید به عوامل رکود توجه داشت اما اکنون چشم اندازی نیست که درآمدهای نفتی دولت در سال 95 خیلی زیاد شود و به صورت چشمگیر با سال  قبل و قبل ترش تفاوت کند.
فرشاد فاطمی افزود: در اولویت اول باید مسئله نظام بانکی حل شود و البته من موافق  اینکه می گویند نقدینگی وجود ندارد نیستم معتقدم نقدینگی هست اما به واسطه مشکلات نظام بانکی و صنعت نقد نیست .
 
وی گفت: دراولویت بعد باید به اقتصاد کمک کرد بازارهای خود را پیدا کند و اقتصاد از نگاه معطوف به واردات به توجه به صادرات تغییرکند.
 
فاطمی درخصوص نرخ رشد امسال نیز افزود: تصور می کنم در اقتصاد بدون نفت رشد عددی بین 2 تا دونیم درصد باشد اما اگر وضعیت نفت خیلی خوب شد ممکن است که این رقم بین 4 تا 5 درصد محقق شود البته همچنان معتقدم 2 تا دونیم درصد عددی واقع بینانه است .
 
وی درپاسخ به این سوال که دولت به دنبال رشد باکیفیت است یا رشد به اصطلاح سیاسی که فقط اعلام کند نرخ مثبتی پیدا کرده گفت: فکر می کنم دولت درپی کیفیت است زیرا سیاست های انبساطی پولی که معمولا دولت ها برای کوتاه مدت استفاده می کرد استفاده نکرد و همین موضوع روزنه امید است که نشان می دهد دولت درپی بهبود فضای کسب و کار، جذب سرمایه گذاری خارجی و اصلاح قیمت هاست .
 
استاد موسسه پژوهشهای بازرگانی نیز در ادامه موضوع راه های خروج از رکود درسال 95 گفت: رصد کردن توزیع نقدینگی ضرورت دارد و اما مشکل اصلی بروکراسی فشل نظام اداری است.
 
ترکمانی افزود: ما باید به سراغ تحریک بخش مسکن برویم زیرا به علت افت شدید فعالیت های بخش مسکن ، پیوندهای پیسین و پیشین این بخش با صنعت به شدت افت کرده و باعث رکود صنعت شده است .
 
وی گفت: راه کار عملیاتی خروج از این رکود در سیاست مرتبط با وام مسکن است البته با حذف دو قیدی که دولت برای این وام گذاشته است .
 
ترکمانی دربخش دیگر از مطالب خود درباره تک نرخی کردن ارز به عنوان راه کار افزود: معتقدم در شرایط فعلی رفتن به سمت این سیاست نه امکان پذیر است و نه به  خروج رکود صنعت کمک می کند.
 
وی گفت: دو سیاست و دیدگاه را باید کناربگذاریم یکی تعدیل قیمت های حامل انرژی و دیگری تک نرخی کردن نرخ ارز که درشرایط فعلی باعث می شود بنگاه ارز بر دارای کم بود نقدینگی بیشتر شوند.
 
ترکمانی درباره پیش بینی نرخ رشد امسال گفت: فکر می کنم سه تا چهار درصد واقع بینانه باشد البته با توجه به افزایش صادرات نفت احتمال دارد قیمت نفت هم افزایش یابد.
 
مدیرکل دفتر اقتصاد کلان سازمان مدیریت و برنامه ریزی دیگر مهمان این برنامه گفت: در حوزه تقاضا رشد صادرات غیرنفتی به عنوان پیشران اقتصاد ایران حتما باید مد نظر قرار بگیرد و در این زمینه تک نرخی کردن ارز اهمیت زیادی داردکه باید در سال 95 به سمت آن برویم .
 
امیر باقری افزود: امسال اجرای طرحهای محرک تفاضا نیز اهمیت زیادی دارد ضمن اینکه هدف گذاری بر روی بافت های فرسود در بخش مسکن معقول به نظر می آید.
 
وی درپاسخ به این سوال که بضاعت بودجه امسال درحدی است که بتواند کشوررا از رکود خارج کند گفت: ما لایحه بودجه را با 265 هزارمیلیارد تومان به مجلس فرستادیم و آنچه دریافت کرده ایم 290 و خرده ای هزار میلیارد تومان است که معتقدیم قسمتی از این منابع تحقق نمی یابد از این رو درحال بررسی هستیم که چه منابع دیگری وجود دارد که بودجه را تامین کند.
 
باقری افزود: راهکارهای مختلفی از جمله فاینانس برای اجرای طرح های عمران و مشارکت بخش های خصوص دراجرای آن وجود دارد.
وی درباره اینکه دولت دنبال رشد با کیفیت است یا رشد به اصطلاح سیاسی  است گفت: دولت در پی راه کارهای بلند مدت است و برداشتم این است که رشد با کیفتیت را دنبال می کند.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
X22
نگین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آسایشگاه خیریه
سکه ثامن
کلینیک دی
جار میزنم
تورآنتالیا