کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

به ایران برویم یا نرویم؟

کدخبر:۲۲۹۸۹پنجشنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۶:۱۸:۴۷۱۴۶۸ بازدید

بلومبرگ با انتشار یک پژوهش خبری، عوامل موثر بر سردرگمی سرمایه‌گذاران در ورود به بازار ایران در دوره پسابرجام ...

بلومبرگ با انتشار یک پژوهش خبری، عوامل موثر بر سردرگمی سرمایه‌گذاران در ورود به بازار ایران در دوره پسابرجام را معرفی کرد. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد بیش از نیمی از شرکت‌های بین‌المللی علاقه‌مند به تجارت با ایران، به دلیل ترس از جریمه‌های احتمالی دولت آمریکا، از ورود به بازار ایران امتناع می‌کنند و تمایل ندارند در معرض ریسک قرار بگیرند. نگرانی آنها تا حدی است که مدیران این شرکت‌ها درباره مذاکره با بانک‌های بزرگ درباره اجرای طرح‌هایشان در ایران نیز تردید دارند.

به گزارش ایران جیب به نقل از دنیای اقتصاد، مهم‌ترین ابهام سرمایه‌گذاران خارجی برای ورود به بازار ایران چیست؟ بلومبرگ با انتشار یک پژوهش خبری به این سوال پاسخ داده است. بررسی نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که بیش از نیمی از شرکت‌های بین‌المللی علاقه‌مند به تجارت با ایران، به دلیل ترس از تحریم‌های همچنان پابرجای دولت آمریکا، از ورود به بازار ایران امتناع می‌کنند. بیش از سه ماه از اجرایی شدن برجام می‌گذرد و هیات‌های تجاری مختلفی در رفت و آمد به ایران هستند تا ارزیابی دقیقی از بازار 80 میلیون نفری کشور به‌دست آورند. با این حال، نوعی تردید و ابهام در مذاکرات دوجانبه سرمایه‌گذاران خارجی با طرف ایرانی مشاهده می‌شود. به گفته فعالان اقتصادی ایران، از بعد داخلی هیات‌های خارجی که در پسابرجام به ایران سفر کرده‌اند، روشن شدن چارچوب و قواعد مبارزه با فساد اداری را به منزله یک رفع ابهام بزرگ در انتقال سرمایه به داخل کشور عنوان کرده‌اند. در واقع برای آنها بیش از آنکه تسهیلات و امتیازهای اعطا شده از سوی دولتمردان ایران جذابیت داشته باشد، تضمین قراردادها و شفاف بودن مسیر سرمایه‌گذاری از اهمیت برخوردار است. به اعتقاد فعالان اقتصادی، یکی از اشتباهات رایج در ایران اعطای امتیاز و تسهیلات به سرمایه‌گذاران به جای تضمین قراردادها در چارچوب ایجاد امنیت سرمایه‌گذاری است؛ به‌طوری که این امر نه‌تنها به جذب سرمایه‌گذاری کمکی نمی‌کند، بلکه باعث ایجاد فساد و سوءاستفاده از امتیازات و تسهیلات اعطایی می‌شود. علاوه بر این، از بعد خارجی، دغدغه سرمایه‌گذاران خارجی و نگرانی آنها از جریمه شدن از سوی دولت آمریکا در صورت همکاری با ایران است.

بر اساس گزارشی که بلومبرگ به نقل از موسسه حقوقی «کلایداند کو» منتشر کرده 58 مدیر از 100 مدیر شرکت‌های بین‌المللی مستقر در انگلیس گفته‌اند، مطمئن نیستند که بدانند چه اقدامات احتیاطی برای حفاظت از سرمایه‌هایشان و جریمه نشدن از سوی رگولاتورها باید اتخاذ کنند. این مدیران بنگاه‌های اقتصادی همچنین درباره قراردادن خود در معرض ریسک تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای، در صورت نقض توافق که «به احتمال فراوان» منجر به از دست رفتن پول آنها خواهد شد، تردید دارند. این تحقیق همچنین نشان‌دهنده چالش‌هایی است که ایران برای منتفع شدن از نتایج توافق هسته‌ای سال گذشته، باید بر آنها فائق آید.به دنبال توافق هسته‌ای، تحریم‌های هسته‌ای از جمله در زمینه ممنوعیت استفاده از سیستم سوئیفت برای معاملات مالی بین‌المللی لغو شد. اما برخی از تحریم‌ها شامل ممنوعیت تجارت شرکت‌ها و اتباع آمریکایی با ایران و محدودیت‌هایی در زمینه معاملات دلاری مرتبط با ایران همچنان پابرجاست. بر اساس این تحقیق، حدود 30 درصد از این مدیران گفته‌اند، برای گفت‌وگو با دیگر بانک‌ها درباره طرح‌های ورود به بازار ایران راحت نیستند.جان ویتاکر، یکی از اعضای موسسه «کلایداند کو»، می‌گوید: «اگر یک‌سوم بنگاه‌های علاقه‌مند به ورود به ایران، تا این حد نگران تحریم‌ها هستند که می‌ترسند درباره طرح‌هایشان با بانک‌های خودشان گفت‌وگو کنند، پس یک مشکلی وجود دارد. سطح بالای مقررات مربوطه، برای اکثر بانک‌ها پرزحمت و پرالتهاب است و نگرانی‌ها درباره تجارت مرتبط با ایران نیز بر این مشکلات می‌افزاید.»هرچند شرکت‌های اروپایی در صف نخست رقابت برای ورود به بازار 80 میلیون نفری ایران هستند، اما بانک‌های بزرگ اروپایی تمایلی به تامین مالی فعالیت‌های مرتبط با ایران ندارند زیرا همتایان آنها طی سال‌های گذشته به دلیل همکاری با ایران متحمل جریمه‌هایی سنگین شده‌اند.

دو سال قبل بانک «بی‌ان‌پی پاریبا» فرانسه مجبور شد به دلیل معامله با ایران مبلغ بسیار بالای 9 میلیارد دلار به آمریکا جریمه پرداخت کند. «کامرزبانک» آلمان نیز در سال 2015 به دلیل ادعای نقض تحریم‌های آمریکا علیه کشورهایی از جمله ایران به پرداخت 45/ 1 میلیارد دلار جریمه متهم شد. بانک «کردیت» سوئیس نیز در سال 2009 به دلیل معامله با ایران مبلغ 536 میلیون دلار جریمه شد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا تصدیق کرده است که بانک‌ها تمایلی برای پذیرش ریسک ندارند و از آنها خواسته است در زمان تردید به دنبال دستورالعمل‌ها باشند. در تاریخ 4 مه، گرت بلانک، هماهنگ‌کننده تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای وزارت خارجه آمریکا، در مصاحبه با بلومبرگ گفت آمریکا «اطلاعات فراوانی» را برای تضمین دادن به بانک‌ها و شرکت‌ها فراهم کرده است و برای کاستن از نگرانی‌ها در تماس منظم با مقامات ایران است. همزمان، دیوید لیپتون، معاون اول صندوق بین‌المللی پول، روز سه‌شنبه در مصاحبه‌ای در تهران گفت ایران باید مسائلی را در سیستم بانکی خود حل کند و به منظور اتصال مجدد به اقتصاد جهانی، قوانین مربوط به ضد پول‌شویی را تقویت کند.گرچه یک‌چهارم شرکت‌کنندگان در پژوهش موسسه «کلایداند کو» تحریم‌های باقی‌مانده آمریکا را اصلی‌ترین نگرانی خود عنوان کرده‌اند، اما نگرانی‌هایی نیز درباره دیگر جریمه‌های موجود وجود دارد. ده‌ها نفر از افراد و شرکت‌های ایرانی در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا، بریتانیا و آمریکا قرار دارند. به گفته موسسه «کلایداند کو» با توجه به ماهیت غیرشفاف فضای کسب و کار در ایران، این مساله مستلزم پذیرش چالش‌های بیشتر است. جان ویتاکر، یکی از اعضای موسسه «کلایداند کو»، می‌گوید: «صادرکنندگان ممکن است سهوا با یکی از این افراد یا شرکت‌ها معامله کنند».

نتایج موسسه «کلایداند کو» در حالی منتشر شده که کارشناسان داخلی نیز دست‌اندازهای فاز مالی برجام پس از فازهای سیاسی و تجاری را تایید می‌کنند. برخی از ارزیابی‌ها حاکی از این است که سه چالش باعث شده که گذر از دست‌اندازهای مالی در پسابرجام سخت باشد. چالش نخست، مربوط به مشکلات بانکی داخلی نظیر حجم بالای مطالبات معوق، پایین بودن کفایت سرمایه، بالا بودن ریسک اعتباری و سایر مسائل است که مانعی برای تعامل بانک‌های داخلی با طرف‌های خارجی شده است. چالش دوم نیز درخصوص تغییر استانداردها و ضوابط تعیین شده در نظام بانکداری جهانی طی یک دهه گذشته بوده است. این در حالی است که به واسطه تحریم‌های اعمال شده، بانک‌های داخلی از رعایت این استانداردها، دور ماندند. همچنین به‌روزرسانی نرم‌افزارها و آموزش منابع انسانی نیز نسبت به نظام پیشرفته کنونی، در سطوح پایینی قرار دارد. بحث آثار روانی به‌جا مانده در برجام را می‌توان چالش سوم در این زمینه دانست. پس از لغو تحریم‌ها، بسیاری از بانک‌های اروپایی به دلیل ترس از اعمال مجازات از سوی آمریکا، در همکاری با بانک‌های ایرانی همچنان تردید دارند. در این میان، یک مقام اروپایی نیز این موضوع را تایید کرده، اما معتقد است که چالش‌های مرتبط با تحریم‌های آمریکا علیه ایران به‌زودی رفع می‌شود. به اعتقاد «مارینا میرا دارکول»، مدیر پروژه خانه اروپایی امبروزتی، هرچند تحریم‌های اروپا علیه ایران لغو شده است، اما برقراری روابط تجاری اروپا با ایران همچنان درگیر چالش‌هایی در ارتباط با تحریم‌های آمریکا علیه ایران است که اطمینان داریم در آینده نزدیک وضع تغییر خواهد کرد. مدیر پروژه خانه اروپایی امبروزتی که مجری برگزاری اجلاس اقتصادی ایران و ایتالیا در تهران در هفته جاری بود، می‌گوید: اتحادیه اروپا دیگر نمی‌تواند این مشکلات را بپذیرد و در تلاش است شرایط را دستکم در مورد مهم‌ترین موضوعات مانند تعاملات بانکی و سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت تسهیل کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

فرید: 1395/2/3006:51:24،
54
36
به نظر من یک عامل بسیار مهم دیگه هم وجود داره که کمتر بهش توجه میشه. تو دنیای تجارت وقتی یه شرکتی یه شریکی پیدا میکنه و از تجارت باهاش راضیه دیگه به راحتی اون شریکو عوض نمیکنه. مثلا اگه شرکت نفت فلات چین زمان تحریم ایران رفته باشه از عراق نفت خریده باشه دیگه تو این پنج شش سال به نوعی مشتری عراقیها شده (صرفا مثال زدم). کلا وقتی مشتری پرید پس گرفتنش از رقبا آسون نیست. واسه همینه که همه شرکتهای بزرگ نهایت سعیشونو میکنن که مشتریهاشونو حفظ کنن.
محمد: 1395/2/3007:14:54،
99
27
ایران جای موندن نیست ... نه برای مردم، نه برای سرمایه گذار ... ایران به دلیل ساختارهای اجتماعی،فرهنگی و سیاسی نامتوازن، فقط برای اقشار خاصی از جامعه، تبدیل به یک جای دنج و راحت شده... اگر از قشر بازیگران سینما و تلویزیون، فوتبالیست ها و آقازاده ها بگذریم، تقریبا تمام مردم ایران به نوعی از شرایط موجود، راضی نیستن ... ضعف اقتصادی کشور، عدم تعادل و تناسب در توزیع ثروت در جامعه، کمرنگ شدن نقش علم و تخصص در جامعه، بی اعتنایی مطلق مسئولان به مشکلات پیش روی جوانان و بخصوص فارغ التحصیلان دانشگاهی، بازارهای انحصاری و رانتی برای بعضی از محصولات صنعتی و بالاخره فشارها و سیاست های خصمانه ابرقدرتهای جهانی به کشور از جمله فاکتورهای منفی جامعه امروز ایران هستن که زندگی رو به کام مردم تلخ کرده و خود عامل نابسامانی هایی مانند کاهش ازدواج، افزایش طلاق، بیکاری و روابط نامشزوع اخلاقی شده.
علی: 1395/2/3010:43:25،
46
30
عالی بود
متاسفانه دقیقا همینجوریه که اشاره کردید
رسول: 1395/2/3007:26:51،
79
32
حتی خود ما هم که تو این کشور زندگی میکنیم، دلمون میخواد فرار کنیم، مگه سرمایه گذار، .... گم شده که بیاد تو ایران وارد بروکراسی وحشتناک اداری و قوانین مزخرف و رانتی و اختلاسهای وحشتناک بشه .
ایران رو ببینید، از رییس جمهورمون که بالاترین مقام اجرایی کشوره، داره فقط شعار میده و حرف میزنه تا امثال خود من که جزو عموم مردم هستیم. خداییش وقتی میبینم که تو این 15 سال اخیر، ایران چه وضعیتی در زمینه بیکاری، تورم، مسکن و ... پیدا کرده، قلبم درد میاد، به دنیا نگاه کنید، کدوم کشور به اندازه ما در بدبختی های خودش فرو رفته؟؟ کشورهایی مثل کره جنوبی و مالزی، که در حد ما بودن، الان کجا هستن، اونوقت ما کجا هستیم؟؟ واقعا چی باید بگیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Mohammad: 1395/2/3007:42:23،
62
30
چون سیستم اقتصادی ایران شفاف نیست . و بعضی ارگانهای نظامی و انتظامی کار اقتصادی میکنند مثل سپاه که بانکداری هم میکند . باعث شده تحریم و غیر تحریم مشخص نباشد . بانک های بزرگ جهانی هم دنبال دردسر جریمه های میلیارد دلاری نیستند . یا اینکه تو قراردادهاشون ذکر میکنند در صورت جریمه ایران بایستی ان را پرداخت کند .
دلخور: 1395/2/3008:16:29،
63
30
با توجه به رکود حاکم بر اقتصاد و معضل شدید بیکاری و نشر و انتشار اخبار ضد و نقیض و گوناگون اقتصادی و فرهنگی و متاسفانه ایجاد ناهنجاری های شدید اجتماعی در تمام حوزه ها که باعث ایجاد استرس و اضطراب شدید روحی و روانی بین تمام جمعیت نود و پنج درصدی جامعه میشود .این سوال هم برای خیلی از این جمعیت نود و پنج درصدی جامعه پیش میاید که برویم یا نرویم . مشکل فقط مربوط به خارجی نیست . حداقلش این هست که امار و اطلاعاتی که اون ها دارند .خیلی دقیق تر و قابل اعتماد تر از اماری هست که در داخل منتشر میشود .
استاد دلشکسته: 1395/2/3008:24:22،
92
41
از ایران میرویم: +++++

نمیرویم: - - - - - - -
678: 1395/2/3010:59:24،
48
35
کجا؟ همینطوری که ادم را جایی راه نمیدن کسی هم که میتونسته
رفته. امیدوارم امید به دل ملت ایران طلوعی دوباره بکند
رضا: 1395/2/3008:31:12،
53
30
چرا بیان وقتی میبینن هر روز تو کشور یه قانون جدید ابلاغ میشه که قانون قبلی رو کاملا نقض میکنه. وقتی میبینن مردم این کشور بعد از چهل سال هنوز تو سردرگمی هستن وقتی هر لحظه ممکنه با یه حرف و حرکتی کل روابطشونو با دنیا قطع کنن...
جلال : 1395/2/3009:33:04،
49
27
هركسي تو ايران سرمايه گذاري كنه البته بصورت دراز مدت و دير بازده حتما تاب ورداشته ، تو اين كشور بايد يه شبه بزني و بري . تا بخواد زير ساختهاي يك پروژه تمام بشه هزارتا اتفاق از ناحيه سپاه مي افته .
فرد: 1395/2/3009:51:26،
55
27
جامعه سیاسی ما انسان اگاه و عالم رو برنمی تابه.چون آگاهی یعنی شک به خیلی چیزها...در کل مردم از باب توانمدی و و سلیقه از دولت با هوشترند و تشخیصشون دقیقتر و واقعیتره...دلیلش هم کاملا مشخصه.ملت عادی در گیر اطاعت بی چون و چرا نیستند و از واقعیات با خبرند فقط دستشون کوتاه است.ولی بزرگان کم استعداد جامعه دستشون تو کار است ولی به دلیل منافع عادت به انکار حقایق میکنند و به دروغ گویی عادت و این عادت انان را از جامعه دو رکرده...همین امر برای سرمایه گذاران غربی کاملا مشهود است..انها واقعیاتی میبینند که دولتمردان ما سعی در انکار و بی اهمیت شمردن ان دارند.هیچگاه سرمایه به میدان تفرقه ورود نمیکند..
امین: 1395/2/3013:13:11،
42
27
سرمایه گذاری توی ایران جاشو به دلالی داده. فقط توی ایران دلالی جواب میده

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما