کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
دهکده ساحلی الیت
زیرپوش ضد عرق
ایکاپ
نیسان
مجتمع فنی تهران
کانال تلگرام ایران جیب

چابهار، مهم‌ترین منطقه آزاد کشور می‌شود

کدخبر:۲۲۹۶۹چهارشنبه، ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۲:۳۵۱۷۴۳ بازدید

معاون امور بین‌الملل مرکز تحقیقات استراتژیک برگزاری اجلاس آیورا گفت: چابهار به دلیل موقعیت ویژه‌ای که از نظر جغرافیایی دارد می تواند ...
چابهار، مهم‌ترین منطقه آزاد کشور می‌شود

معاون امور بین‌الملل مرکز تحقیقات استراتژیک برگزاری اجلاس آیورا گفت: چابهار به دلیل موقعیت ویژه‌ای که از نظر جغرافیایی دارد می تواند در آینده نزدیک به مهم ترین منطقه آزاد کشورمان تبدیل شود و بهترین نقطه ورود کالا به کشور باشد.

عباس ملکی در نشستی اظهار کرد: چابهار نزدیک ترین نقطه به آب های آزاد جهان برای تمام کشورهای آسیای مرکزی و افغانستان محسوب می شود، به همین دلیل می توان از این نقطه استراتژیک به عنوان مهمترین مسیر شمال، جنوب و ترانزیت کالا از آسیا به اروپا بهره برداری کرد.

وی در مورد اهمیت اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه آیورا گفت: بدون تردید یکی از مهم ترین نقاط تولید کالا در جهان حاشیه اقیانوس هند است که اگر بخواهیم هنگ کنگ را نیز جزو این منطقه حساب کنیم تولید ناخالص داخلی این منطقه از کل کشورهای جهان بالاتر است.

ملکی ادامه داد: کشورهایی از قبیل هند، استرالیا، اندونزی و حتی ایران که در این منطقه قرار دارند از ظرفیت های اقتصادی بالایی برخوردارند.

وی افزود: مدل فعالیت اقتصادی بیشتر کشورهای آیورا که رشد اقتصادی بالایی نیز دارند اغلب بر اساس مناطق ویژه اقتصادی است که نشان دهنده نقش مناطق آزاد و ویژه را در توسعه تجارت است.

معاون امور بین‌الملل مرکز تحقیقات استراتژیک برگزاری اجلاس آیورا در ایران را مثبت تلقی کرد و گفت: این اجلاس می تواند نیروی پیشرانی باشد تا در داخل کشور هماهنگی و همکاری ها بین سازمان ها و نهادهای مختلف ارتقا یابد. این اجلاس ارتقای هماهنگی بین سازمان بنادر و کشتیرانی، وزارت راه، گمرک، نیروی انتظامی و... را به منظور هدف گیری ترانزیت عمده کالا از مبدأ ورودی چابهار را بیش از پیش گوشزد خواهد کرد.

وی که اولین عضو هیات مدیره منطقه آزاد کیش بوده در مورد عملکرد مناطق آزاد کشورمان گفت: هر منطقه ای باید بهترین کارکرد خود را داشته باشد. مثلا کیش در جهانگردی و آموزش تاکنون نقش خود را به خوبی ایفا کرده است. بازار ایران نیازمند کالاهای مختلفی است که چابهار می تواند یکی از بهترین نقطه ورود کالا به کشور باشد و می شود بخشی از تجارت بین المللی ایران را از این طریق انجام داد.

ملکی در عین حال تاکید کرد: البته باید در نظر گرفت که بندر جبل علی در امارات، بندر گوادر در پاکستان و ... از رقبای عمده چابهار محسوب می شوند که باید توسعه زیرساخت های چابهار برای جا نماندن از رقابت با آنها مورد توجه قرار گیرد.

وی تاکید کرد: برای رونق و توسعه اقتصادی چابهار می توان از خط لوله گاز صلح یک انشعاب به چابهار کشید و دولت با ارائه تسهیلاتی به برپایی کارخانجات مختلف با مشارکت سرمایه گذاران خارجی و تامین انرژی ارزان گاز به عنوان یک مزیت جذاب اقدام کند.

این استاد دانشگاه در پایان در مورد تاثیر برجام بر روابط بین المللی ایران گفت: اگرچه بعد از توافق هسته ای هنوز مشکلاتی وجود دارد ولی به هر حال فضای منفی روانی زمان تحریم ها از بین رفته است.

وی خاطرنشان کرد: برگزاری اجلاس بین المللی آیورا در چابهار خود نمونه روشنی از تغییر فضای روابط بین المللی ایران است، چرا که برگزاری همین اجلاس در گذشته به دلیل تحریم ها میسر نبود.

همراه مکانیک



دیدگاه ها

اردبیل زیبا: 1395/2/2912:55:02،
58
92
خدایی حق اردبیل هم هست با این همه زیبایی و داشتن چندین کیلومتر مرز منطقه آزاد داشته باشه
رجب: 1395/2/2913:30:26،
46
62
بخدا ایجوری گفتی خیلی دلم به حالت سوخت خخخخخ
اشکم در اومد
ولی باز چشم اونجا را هم منطقه آزادش میکنیم تا شما ماشین به قیمت بگیری
فرزاد: 1395/2/2915:14:56،
38
35
دوست عزیز آخه چند تا منطقه آزاد اونجا بزنن ؟ مگه منطقه آزاد ارس رو ندارین اونجا ؟ تازه منطقه آزاد انزلی هم هر چند نزدیک نیست ولی بی تاثیر هم نیست . دیگه شهر به شهر که نمیشه منطقه آزاد تاسیس کرد . با وجود منطقه آزاد ارس دیگه توجیهی نیست واسه تاسیس یه منطقه آزاد جفتش . اگرم به نقاط محروم باشه با تجربه زندگی در چندین استان قاطعانه بهت میگم آذربایجان و اردبیل به نسبت بقیه نقاط محروم ایران مثل کشورهای اسکاندیناوی میمونن در برابر ایران !!!
فرهنگ: 1395/2/2913:52:39،
54
63
خيلي برام جالبه عزيزاني كه منفي دادن به منطقه آزاد اردبيل بدونم دليلش چيه ؟ من اونجا رفتم واقعا" عايه آب گرم داره بازارچه مزري تو چندين نطقه داره و از نظر آب و هوايي منطقه ايده آل براي سرمايه گذاري حساب ميشه كه از يه منطقه محروم تغيير موقعيت بده .
..: 1395/2/2914:26:26،
72
45
خداییش حق کرمانشاهم هس.اگ کرمانشاه منطقه ازاد بشه باعث میشه دیگ رتبه اول بیکاری و تو کشور نداشته باشیم
ش: 1395/2/2923:27:16،
29
33
کرمانشاه تمام اعتبارات استان های مجاور رو جلب کرده و بیکاری این استان از استان های اطراف کمتر هست...نمیشه که همه چی واسه شما باشه
شناس: 1395/2/2916:27:23،
29
41
چرا منطقه ویژه بروجرد به رغم تصویب 6 ساله هنوز روی کاغذ مونده...بعد می خوان برای مهران و چنتا شهر دیگه منطقه ویژه بزنن
چرا برای برخی شهر ها دارن تبعیض قایل می شن...چرا باید تبریزی ها خودروی منطقه آزاد سوار بشن با وجود 160 کیلومتر فاصله با ارس؟؟؟ چرا انزلی؟ اگه قراره گمرک برداشته بشه باید برای همه کشور برداشته بشه
بیژن : 1395/2/2920:40:02،
34
34
آقا بهترین منطقه آزاد کل استانهای مرزهای آبی و زمینی ایران می باشد زیرا باعث انتقال جمعیت از مناطق داخلی به اطراف می شود و با آزاد کردن ورود و تردد خودرو در کل این مناطق آزاد ضمن ایجاد جاذبه های تفریحی و شغلی بواسطه صادرات و واردات کالا ایجاد شغل و جذابیت برای جوانان بوجود خواهد آمد .
علیم: 1395/2/3010:16:49،
26
30
اینکه چابهار موقعیت عالی و استراتژیک داره امریست بدیهی که از سالیان دور مرکز توجه بیگانگانگامی همچون کشور پرتغال و امریکا بوده است و نشانه های آن نیز قلعه پرتغالی ها در سال تیس و فرودگاه نظامی کنارک که 50 سال پیش که ایران بعنوان ژاندارم منطقه بود این پایگاه رو امریکایی ها ساختند. اما هیچوقت از ظرفیت اقتصادی آن استفاده نشده چون بخاطر اختلافات فرهنگی و اعتقادی مردم سنی نشین آن و حکومت شیعی و قدرت طلبی از حضور فعالان اقتصادی و چیره شدن جمعیت شیعی در آن منطقه جلوگیری می شود و همواره با تهدید و بمب گذاری و ایجاد رعب و وحشت کسی جرات سرمایه گذاری ندارد بخصوص اینکه رقیب اصلی یعنی پاکستان بعنوان حامی تروریست آن منطقه و دست نشانده وهابیون عربستان با شیطنت های خود عامل بازدارنده مهمی است که حتی با باج هایی که از جمله تجارت قاچاق سوخت و مواد مخدر انجام می دهد همچنان تهدیدی برای آن منطقه است.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانس مسافرتی بهار پرستوها

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

نتایج انتخابات ریاست جمهوری - 30 اردیبهشت 96 / نتایج شمارش آرا به تدریج اعلام خواهد شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - خرداد 96
بیانیه حجت الاسلام رئیسی؛ بعد از اعلام نتیجه انتخابات
احتمال پیش‌فروش خودروی جدید پژو 2008 از سوم خردادماه
جدول شرایط پیش فروش کلیه محصولات ایران خودرو - خرداد 96
بازی خطرناک چری برای بازار ایران!
کرمان‌موتور، 5 خودروی هیوندای مدل 2017 را بزودی عرضه خواهد کرد + جزئیات
فروش نقد و اقساطی خودروهای پژو پارس و پژو 207 بمناسبت آزادسازی خرمشهر - خرداد 96
لیست قیمت کارخانه ای محصولات ایران خودرو در خردادماه 96
قرارداد پژو و شایعه‌ای که تالار شیشه‌ای را لرزاند
تولید 2 خودروی سواری در کشور به صفر رسید
شرايط فروش نقدی، اقساطی و ليزينگی محصولات شركت سايپا - خرداد 96
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - خردادماه 96
خودروهای روسی که به ایران می‌آیند، چه شکلی هستند؟
مقایسه خودروهای در محدوده 50 میلیون تومان در بازار ایران
آسایشگاه خیریه
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بازاریاب تجارت فردا
بلیط هواپیما