کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دو درس از صنعت گردشگری ترکیه

کدخبر:۲۲۸۴۸سه شنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۷:۲۳:۴۷۱۲۸۴ بازدید

اعتقاد اقتصاددانان بازار آزاد بر عدم دخالت دولت در فعالیت‌های اقتصادی، به معنای کناره‌گیری همه‌جانبه و واگذاری تمام و کمال امور ...
دو درس از صنعت گردشگری ترکیه

اعتقاد اقتصاددانان بازار آزاد بر عدم دخالت دولت در فعالیت‌های اقتصادی، به معنای کناره‌گیری همه‌جانبه و واگذاری تمام و کمال امور به دست فعالان اقتصادی بخش خصوصی نیست؛ بلکه در کنار تاکید بر نقش نظارتی و قانون‌گذاری، تامین امنیت، سلامت و فراهم‌سازی زمینه‌های آموزشی برای عموم مردم جامعه، قائل به ورود دولت در شرایط و موارد خاص و ویژه‌اند؛‌ خصوصا در شرایطی که کشور با بحران‌های سیاسی و اقتصادی دست به گریبان باشد و همچنین در مواردی که موضوعات وابسته به نیازهای اساسی و اولیه مردم مطرح باشد.

به گزارش ایران جیب به نقل از دنیای اقتصاد، حمایت‌های دولتی برای رونق‌گرفتن یک صنعت در کشور، از دیگر مواردی است که ورود و حمایت نهادهای دولتی مجاز دانسته شده است؛‌ هر چند باید گفت که نحوه اعمال این مداخلات و حمایت‌‌‌ها، در حصول نتایج مطلوب و حفظ قواعد حاکم بر نظام بازار بسیار حائز اهمیت است.

در واقع دولت به انحاء گوناگون می‌تواند صنعتگران و سرمایه‌گذاران را برای فعالیت در یک عرصه خاص تشویق کند و مورد حمایت قرار دهد. تخفیف‌های مالیاتی، عدم دریافت عوارض، یارانه‌های انرژی، وضع قوانین لازم در خصوص تسهیل روند اخذ مجوزها و... از جمله روش‌هایی است که دولت می‌تواند از طریق آنها از بخش خصوصی برای راه‌اندازی کسب و کارهای با ارزش افزوده بالا حمایت کند.

گردشگری در شمار صنایعی است که در طول سال‌‌های اخیر، بسیاری از دولت‌ها با درک نقش تعیین‌کننده‌ای که می‌تواند در رشد اقتصادی داشته باشد، به آن بها داده و آن را مشمول حمایت‌های خود دانسته‌اند. ترکیه یکی از همین کشورهاست که به واسطه ورود دولت به این صنعت، رشد شگرف و خیره‌کننده‌ای در گردشگری داشته و از محل این صنعت درآمدهای قابل توجهی کسب کرده است؛‌ تا آنجا که در زمره یکی از برترین کشورهای توریستی جهان قرار گرفته و همواره به عنوان یک نمونه موفق در رشد صنعت گردشگری مورد استناد قرار می‌گیرد؛ حتی در شرایطی که به دلایل امنیتی و تروریستی با کاهش چشمگیر در تعداد گردشگرانش مواجه شده است.

 

سیاست‌های تشویقی و توسعه‌بخش

جنبش واقعی توریسم در ترکیه از دهه 1980 آغاز به‌کار کرد و درآمد نسبتا قابل توجه از توریسم در سال 1985 با اجرای موفق برنامه‌هایی گردشگر محور حاصل شد. به این معنا که از دهه 1980، توریسم به عنوان یک اهرم اقتصادی کارآفرین عمل کرده و فرهنگ ترکیه را ارتقا بخشیده است. به گفته رئیس اتحادیه هتلداران ترکیه، دولت این کشور در نیمه نخست دهه 80 میلادی، با اعطای بخشی از اختیارات به اصناف گردشگری، این صنعت را به صورت ویژه در راس برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌های خود قرار داد. کاظم زوتو در این‌باره به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: «در گام اول، سیاست‌های تشویقی مورد توجه دولت ترکیه بود. تخصیص زمین برای ساخت هتل به سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به صنعت هتلداری و گردشگری با اجاره بهای اندک به مدت 49 سال، یکی از راه‌هایی بود که برای تشویق سرمایه‌گذاران برای ورود به این عرصه به‌کار بسته شد و در عمل نیز نتایج درخشانی را به دنبال داشت.» این فعال گردشگری ترک ادامه می‌دهد: «همچنین فعالیت ما از معافیت‌های مالیاتی نیز برخوردار شد و همه اینها در کنار هم، به رونق ساخت هتل در ترکیه انجامید.»

زوتو به نحوه اخذ مالیات توسط دولت از فعالان گردشگری اشاره می‌کند و می‌گوید: «ما اکنون به دو روش به دولت مالیات می‌دهیم؛ یکی مالیات بر ارزش افزوده است که از طریق فاکتورهای صادر شده محاسبه می‌شود. به این ترتیب که 8 درصد از مبلغ آن فاکتور به‌عنوان مالیات به نفع دولت کسر می‌شود. صورت دیگر پرداخت مالیات، مالیات براساس سود است که 25 تا 35 درصد از سود حاصل از کسب و کارها را شامل می‌شود.»

 

اتکای بخش خصوصی به خود

به اعتقاد رئیس اتحادیه هتلداران ترکیه این حمایت‌ها برای پا گرفتن صنعت گردشگری در آن مقطع بسیار حیاتی بود؛‌ گرچه امروز دیگر، با رونق این صنعت در ترکیه، تعاملات میان بخش خصوصی و دولت به تبادل اطلاعات و همکاری‌هایی در زمینه ایجاد هماهنگی‌های مورد نیاز برای پیشبرد امور محدود می‌شود. به اعتقاد این فعال گردشگری، دومین گام ترکیه در گردشگری نیز این بود که پس از راه افتادن گردشگری و توانمند شدن فعالان این عرصه دیگر انتظار زیادی از دولت نداشت. او خاطرنشان می‌کند: «همه فعالان صنعت گردشگری باید بدانند که نبض این صنعت در دست آنهاست و تجربه و اطلاعاتشان در این حوزه به مراتب بسیار بیشتر از دولتی‌هاست. بنابراین بخش خصوصی باید بر توان خود متکی باشد و به خودباوری برسد.»‌

کاظم زوتو همچنین تصریح می‌کند: «البته همواره مشی دولت در ارتباط با این صنعت مهم است و باید با مداخله‌های قانونی در مواقع لازم و همچنین از طریق وضع یا اصلاح قوانین، راه را برای فعالیت این صنف هموار کند.» وی در ادامه اظهار می‌کند:‌ «اگر دولت به درستی از بخش خصوصی حمایت کند، پس از گذشت چند سال ‌شاهد رشد درآمدهایش از محل این صنعت خواهد بود. ‌در واقع با تقویت و رشد بخش خصوصی درآمدهای دولت از طریق مالیات‌هایی که از اصناف مختلف دریافت می‌کند، افزایش می‌یابد.»

رئیس اتحادیه هتلداران ترکیه به تاثیر اتفاقات تروریستی اخیر در کشورش نیز اشاره و در خصوص تاثیر این حوادث بر صنعت گردشگری ترکیه خاطرنشان می‌کند: «امنیت یکی از کلیدی‌ترین مولفه‌های توسعه گردشگری در هر کشوری است و بدیهی است که این مسائل گردشگری ترکیه را متضرر کرده است اما در حال حاضر نمی‌توانم آمار دقیقی از میزان ضررو زیان هتل‌های ترکیه اعلام کنم.» زوتو اضافه می‌کند: «آنچه بیش از میزان این خسارت‌ها برای ما اهمیت دارد، راهکارهایی است که از این پس از سوی دولت و بخش خصوصی برای جبران این ضررها در نظر گرفته می‌شود.»

گرچه در ماه‌های اخیر به واسطه کشیده شدن آشوب‌های منطقه‌ای به درون خاک ترکیه، امنیت این کشور با چالش مواجه و به تبع آن صنعت گردشگری هم متضرر شده، اما فعالان این صنعت همچنان به دنبال یافتن راه‌هایی برای بازگشت به دوران اوج خود هستند.

در این مسیر دولت نیز راهکارهایی را که در محدوده حقوقی‌اش تعریف شده به‌کار می‌بندد؛ ‌از جمله اینکه در سطح مذاکرات اقتصادی با دیگر کشورها، گردشگری را مد نظر داشته و به دنبال عقد قرارداد با کشورهایی است که بازار آنها را برای گردشگری خود پولساز می‌داند. ایران یکی از همین کشورهاست و در همین حال، تکاپوی ایران برای احراز موقعیت مطلوب در بازار گردشگری منطقه، دو کشور را به مذاکره‌های دوجانبه در حوزه گردشگری علاقه‌مند کرده است. انگیزه فعالان گردشگری ترکیه برای سرمایه‌گذاری و انتقال تجربیاتشان در حوزه گردشگری از طریق برگزاری دوره‌های آموزشی در ایران، به‌منظور جبران افت درآمدهایشان از محل گردشگری و همچنین جذب تعداد بیشتر گردشگران ایرانی برای سفر به ترکیه از یک سو و مشکل تامین سرمایه و خلأ نیروی آموزش‌دیده در ایران از سوی دیگر، از جمله مسائلی است که منافع دو کشور را در امتداد یکدیگر قرار داده است؛ تا آنجا که در هفته گذشته، یک هیات ترکیه‌ای که در راس آنها وزیر فرهنگ و گردشگری این کشور قرار داشت، به ایران سفر کرده و در مذاکرات صورت گرفته میان طرفین، تفاهمنامه همکاری گردشگری به امضا رسید.

حالا دو درسی که مسوولان و فعالان گردشگری کشورمان می‌توانند از صنعت گردشگری ترکیه بگیرند، همان دو گامی است که رئیس جامعه هتلداران ترکیه از آنها نام برد؛ نخست حمایت‌های منطقی و بجای دولت از سرمایه‌گذاران و فعالان صنعت و سپس خودکفا شدن بخش خصوصی فعال در گردشگری.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

اامیر: 1395/2/2808:26:07،
105
41
با حضور دلواپسان و مذهبی های افراطی توریسم اینجا نمیاد
توریسم جایی میره آزاد باشه
میره جایی که کسی واسه لباس و قیافه گیر ندن

ما هنوز آزادی اجتماعی نداریم دلایل رشد ترکیه رو میگی ؟؟؟!!!
فرزاد: 1395/2/2813:13:37،
45
38
آزادی اجتماعی!!!!!؟؟؟؟؟
ما هنوز آزادی شخصی نداریم شما میگه آزادی اجتماعی؟!!!!
کیان: 1395/2/2813:43:57،
38
36
اولین درسی که باید گرفت و مهمترین درس آزادی هست که عمرا بتونن یاد بگیرن.
احمد: 1395/2/2808:28:34،
65
32
اتفاقا در کشور ما دولت منتخب کاره ای نیست و دولت های غیر منتخب پنهان همه کاره اند. مثلا دولت و مردم همه موافق برجامند غیر منتخب ها همه مخالف ، دولت منتخب مردم مجوز کنسرت برگزار می کند غیر منتخب ها مجوز لغو می کنند ، دولت منتخب مردم مجوز کتاب صادر می کند غیر منتخب ها از نمایشگاه جمعش می کنند خلاصه کشور ما در دست غیر منتخب هاست اما حل مشکلات را از دولت منتخب می خواهند !
افق: 1395/2/2808:43:48،
84
44
هر جای دنیا صنعت توریست درست بشه تو ایران یه همچین چیزی اصلاً امکان پذیر نیست.
هیچ چیزمون جور نیست به ترتیب اولویت:
1. وضعیت آزادی و انتخاب نوع پوشش
2. وضعیت خوراکی و نوشیدنی
3. امنیت اجتماعی و مزاحمین نوامیس مردم
4. امکانات زیر بنایی و تعداد هتل و اقامتگاه (مثلاً سه روز تعطیلی خودمون تو شمال هتل و یا یه جایی برای برپا کردن چادر گیرمون نمیاد)
5. تیغ زدن کسبه، کرایه تاکسی و ... که خدا نکنه بفهمند طرف خارجیه سریع تیغش می زنند.
احسان : 1395/2/2809:09:08،
54
58
صنعت گردشگري تركيه رو سياست هاي غلط دولت مردان ما رونق داد ولاغير . از بس تو مغازه هاي استانبول ايراني ميبيني خجالت ميكشي .
آرش66: 1395/2/2809:11:04،
70
34
توریست در ایران آزادی ندارد. عکس بگیرد ممکن است به دلیل جاسوسی دستگیر شود. نوشیدنی که نباید اصلن حرفش را بزند. کنار دریا که نباید برود وگرنه ارشاد می شود! کدام توریستی با این شرایط ویژه به کشور می آید؟
ناصر: 1395/2/2809:38:43،
48
44
من با یکی از سرمایه گذارهای ترک صحبت میکردم که تبریز اهواز تهران اصفهان رفته بود میگفت اگر ترکیه فقط یک شهری مثل اهواز داشت که نفت داشته باشه، به امریکا هیچ احتیاجی نداشت و نیز منابع وجاذبه های توریستی و ایران که نقطه اتصال اسیای میانه و کشورهای عربی و نیز قفقاز و اسیای غربی!در حالیکه ترکیه بدون نفت و گاز و سنگهای قیمتی و فلزات و... 2-3 برابر ایران درامد سرانه داره و اردوغان این کشورو از کشور فقیر به کشوری خوب از لحاظ درامدی تبدیل کرده!
بینام: 1395/2/2810:24:32،
41
33
یا طرف کس گفته یا دروغ میگی مرد حسابی ترکیه با آمریکا تعامل داره چه با نفت چه بی نفت نمونه همین الان اگه عربستان با دنیا تعامل نکنه هیچی نیس
مجیدجان: 1395/2/2810:36:31،
47
39
چیزایی که اهواز داره و انتالیا، بدروم، مارماریس و استانبول ندارن عبارتند از الودگی چهار فصل هوا، گرمای طاقت فرسا، کمبود اب..... خدایا توهم را از مردم ما دور بدار
مهدی: 1395/2/2809:48:15،
51
43
تنها توریسم های ایران افراد بالا 70 سال هستند، که آنها همی یه بار بیان نوع برخورد های پلیس رو ببینن و نبود آزادی رو حس کنن دیگه نمیان..
جواد: 1395/2/2809:58:28،
64
39
همه نظر هاى دوستان صحيح است ، توريست با ٧٠٠٠ مامور نا محسوس!
بهنام: 1395/2/2813:15:13،
31
36
حداقل این 7000 نفر نیروی نا محسوس رو از خارجی ها استخدام میکردند که خودش توریست به حساب بیاد! والا
امین: 1395/2/2811:56:11،
40
42
این کشور در خاورمیانه یک زندان بزرگ است که حتی برای نفس کشیدن هم در اینده باید اجازه گرفت.البته الانم اینجوریه.حریم خصوصی در ایران معنی نداره.به هیچ عنوان.همه باید از زندگی همدیگه باخبر شوند از مردم گرفته تا نیروهای انتظامی.کسی نمیگه امنیت نباید باشه اما تنها وظیفه ی نیروی انتظامی برقراری امنیت از لحاظ دزدی، و جرم و جنایت هستش نه گیر دادن به مساله ی پوشش که سالهاست تو کل دنیا باهاش کنار اومدن و یه مساله ی عادی شده اما برا ما هنوز که هنوزه با قانون 1400 سال پیش حکومت میشه.توریستم دیوانه نیست بیاد همچین جایی.نمیگم توریستی که کل دنیا رو گشته و اخرین سفرش رو به ایران اختصاص داده.اونم به ندرت اتفاق میفته.صنعت توریسم با این حکومت به هیچ عنوان در این کشور راه به جایی نخواهد برد متاسفانه.
مهرام: 1395/2/2813:17:15،
28
41
بنظرم بنده تاوقتی نگاه ما به توریست یک نگاه امنیتی است وآن را بعنوان جاسوس یاوابسته به اسراییل وآمریکاوغیره می بینیم ترویست جهت احتیاط هم که شده به ایران نمی آید.حتی خودایرانیان خارج کشور هم ازترس دستگیری وزندانی شدن نمی توانند به ایران بیایند . با وجود اینکه مشکلات زیادی دربخش توریست در ایران وجود دارد،مشکلات زیر ساختی مانند هتل ها،جاده ها،نبوداینترنت وممنوعیت آن ،عدم امنیت در شهرهاوجاده ها وعدم وجود فضای آزادومشکلات فرهنگی در پذیرش توریست و ...بلاخره خیلی کار می خواهد تا زمینه جذب توریست در ایران فراهم شود با وجود اینکه ایران جاذبه زیادی برای جلب توریست دارد.جغرافیای متفاوت،تنوع فرهنگی،آثار باستانی وطبیعت متنوع و...
مسعود: 1395/2/2814:17:31،
27
36
در ایران طرف میره از 100 جا مجوز اجرای کنسرت می گیره اونوقت در شب اجرا یه عده میان اجازه برگزاری نمی دن
مملکت چند دولته شده . هرکس برای خودش یه دولته

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار