کانال تلگرام ایران جیب
کیان برنا
نیسان
تاپیک شاپ

هنر پول درآوردن از زیر زغال‌سنگ

کدخبر:۲۲۵۸۱جمعه، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۲:۰۹۲۱۷ بازدید

بازارهای معدنی سال 2015م برای سومین سال پی‌درپی با کاهش مستمر قیمت‌ها روبه‌رو شدند تا بسیاری از شرکت‌های جهان مجبور به تعدیل ...

بازارهای معدنی سال 2015م برای سومین سال پی‌درپی با کاهش مستمر قیمت‌ها روبه‌رو شدند تا بسیاری از شرکت‌های جهان مجبور به تعدیل هزینه‌های‌شان شوند. حتی تعداد زیادی از آنها ناچار به اعلام ورشکستگی شدند.

با این حال، بررسی اوضاع برخی از شرکت‌های بین‌المللی نشان می‌دهد که حتی در همین شرایط دشوار هم می‌توان سودآور باقی ماند. بررسی دقیق‌تر اقدامات آنها می‌تواند درسی برای معدنکاران دیگر کشورها باشد. به گزارش صمت، شرکت معدنی «تک ریسورسز» کانادا هفته پیش گزارشی از عملکرد خود در ۳ ماه نخست امسال میلادی منتشر کرد. آنطور که این گزارش نشان می‌دهد، بزرگترین شرکت کانادایی از نظر فعالیت در حوزه‌های مختلف معدنی توانسته با کاهش هزینه‌های خود اثر قیمت‌های پایین بازار را از بین ببرد. مهم‌ترین تولیدات این شرکت، زغال‌سنگ کک‌شو، مس و روی است که هر ۳ محصول در سطوح پایین قیمتی خود نسبت به سال‌های گذشته قرار دارند. این شرکت که دفتر مرکزی آن در ایالت بریتیش کلمبیا و شهر ونکوور قرار دارد و تولیدکننده شماره «یک» زغال‌سنگ کک‌شو در امریکای شمالی است، اعلام کرد که سود کل آن در بازه ۳ ماه اخیر با ۳۸ درصد رشد به ۹۴ میلیون دلار کانادا (۷۴ میلیون دلار) رسیده است. این ارقام به معنای آن است که هر سهم این شرکت برای فصل نخست سال ۲۰۱۶ میلادی، ۱۶سنت سود دریافت خواهد کرد. سود این شرکت در مدت مشابه سال گذشته میلادی، ۶۸ میلیون دلار کانادا بود.


شرایطی دشوار برای همه

این شرکت کانادایی عنوان کرده بخشی از کاهش قیمت‌های محصولات تولیدی آن به دلیل افزایش ارزش دلار ایالات متحده در یک سال گذشته بوده است. دلیل این موضوع آن است که این شرکت بین‌المللی هم مانند بسیاری از شرکت‌های بزرگ معدنی جهان، محصولات خود را بر مبنای دلار امریکا به فروش می‌رساند و تقویت آن می‌تواند ضربه‌های زیادی به بنیان‌های مالی و اقتصادی شرکت بزند. در این میان، پرداخت هزینه‌ها هم بر مبنای واحد پولی محلی انجام می‌شود که به ویژه، دلار کانادا در آن نقشی اساسی دارد. با وجود این مشکل که می‌توانست به تنهایی باعث زیان‌ده شدن شرکت شود، تک‌ریسورسز توانسته با تعدیل هزینه‌های غیرضروری خود، شرایط را مدیریت کند. دن لینسی، مدیر اجرایی تک‌ریسورسز می‌گوید: «وضعیت عملیاتی ما به این دلیل به خوبی پیش رفته است که توانسته‌ایم ضمن کاهش هزینه‌های خود، حجم تولیدات‌مان را هم حفظ کنیم.

در حالی که چرخه‌های قیمتی محصولات معدنی همچنان چالش‌برانگیز هستند، با تغییرات اندکی که در قیمت زغال‌سنگ و روی پدید آمده، تشویق شده‌ایم تا با قدرت به فعالیت خود ادامه دهیم. »تک ریسورسز عنوان می‌کند که با بیشتر مشتریان خود به این توافق دست پیدا کرده که قیمت محصولات خود را هر ۳ ماه یکبار تعیین کند. قیمت فروش برای فصل دوم ۲۰۱۶م، معادل ۸۴ دلار در هر تن تعیین شده است. قیمت فروش آنها در فصل نخست سال ۲۰۱۶م در سطح ۷۵ دلاری قرار داشت. این رقم برای مدت مشابه سال گذشته، ۱۰۶ دلار در هر تن بود. این شرکت کانادایی انتظار دارد که در ۳ ماه پیش رو دست کم ۶/۵ میلیون تن زغال‌سنگ به فروش برساند.


تدبیر در کاهش هزینه‌ها

بزرگترین تولیدکننده زغال‌سنگ امریکای شمالی هم مانند بسیاری از شرکت‌های معدنی جهان، در سال گذشته، مجموعه‌ای از اقدامات مختلف و سختگیرانه برای کاهش هزینه‌های خود در پیش گرفته است. در این بین بیش از ۱۰۰۰ نفر از کارکنان این شرکت اخراج شده و شرکت هم سود تقسیم شده سهام آن هم در ماه دسامبر سال گذشته میلادی به ۵ سنت برای هر سهم کاهش داد (به این صورت سرمایه بیشتری برای انجام پروژه‌های توسعه‌ای در اختیار شرکت باقی ماند. )با این حال، تک ریسورسز ۲ اقدام ویژه و خردمندانه در سال گذشته انجام داد که هزینه‌های عملیاتی و جاری آنها را بیش از پیش کاهش داد. نخست آنکه این شرکت و گلدکورپ، دیگر شرکت کانادایی که باارزش‌ترین شرکت طلایی جهان به‌شمار می‌رود، ۲ پروژه توسعه‌ای خود را به صورت مشترک انجام دادند. به گزارش وب‌سایت تخصصی «ماینینگ»، هر دو این شرکت‌ها قرار بود در دو پروژه مجزا به نام‌های «رلینکو» و «ال‌مورو»، به توسعه محدوده‌های معدنی خود برای تولید طلا و مس بپردازند.

پروژه‌های آنها قرار بود در منطقه مس‌خیز آتاکامای شیلی انجام شود که به دلیل فاصله اندک ۴۰ کیلومتری آنها، دو شرکت به توافق رسیدند تا این پروژه‌ها را به صورت سرمایه‌گذاری مشترک انجام دهند تا بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های سرمایه‌گذاری و توسعه کاهش یابد. مجموع هزینه لازم برای راه‌اندازی این ۲ معدن ۳/۵  میلیارد دلار برآورد شد که در صورت انجام مجزای ال‌مورو و رلینکو، به ترتیب نیاز به انجام ۳/۹ و۴/۵میلیارد دلار سرمایه‌گذاری بود. برآورد می‌شود که این کریدور معدنی مشترک، ۳۲ سال عمر کرده و به طور متوسط ۱۹۰ هزار تن مس و ۳۱۵ هزار اونس طلا در آن تولید شود. دومین اقدام اثرگذار تک ریسورسز در مدیریت منابع مالی و خروج از بحران معدنی، بستن قرارداد پیش فروش نقره به شرکت فرانکو- نوادا بود. این توافق که در اوایل اکتبر سال میلادی گذشته به امضا رسید، باعث شد تا مبلغ ۶۱۰ میلیون دلار به صورت پیش‌پرداخت نصیب شرکت مالک معدن «آنتامینا» شود و درصدی از قیمت روز نقره هم در زمان تحویل آن به فرانکو- نوادا دریافت شود.

به این صورت، وضعیت منابع مالی در دسترس شرکت مورد بررسی بهبود یافت. انتشار این خبر باعث شد تا ارزش سهام تک ریسورسز شاهد رشدی چشمگیر باشد و در یک روز با ۱۴ درصد افزایش به ۶/۷۹ دلار برسد. پیش از آن و از ابتدا سال ۲۰۱۵م، ارزش مجموع سهام این شرکت نصف شده بود. با این حال، چنین قراردادی بر ارزش سهام فرانکو-نوادا اثر قابل ملاحظه‌ای نداشت.
اخبار مرتبط

X22
نگین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آسایشگاه خیریه
سکه ثامن
کلینیک دی
جار میزنم
تورآنتالیا