کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کاهش سهم راه در تصادفات

کدخبر:۲۲۵۷۵جمعه، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۳:۴۷۱۱۸۱ بازدید

خاطره تصادف رانندگی، به‌ویژه اگر در آن جان انسانی از دست برود، هرگز از حافظه پاک نمی‌شود؛ در این میان راه‌ها نیز از خاطرات تلخ خلاصی ...
کاهش سهم راه در تصادفات

خاطره تصادف رانندگی، به‌ویژه اگر در آن جان انسانی از دست برود، هرگز از حافظه پاک نمی‌شود؛ در این میان راه‌ها نیز از خاطرات تلخ خلاصی ندارند و با توجه به سهم‌شان در تصادف و خسارت، می‌توانند بدنام و تبدیل به خاطره ناخوشایندی شوند اما با کلید خوردن طرح اصلاح ۹۵۰ نقطه پرحادثه جاده‌ای از سوی وزارت راه و شهرسازی، گام مهمی در زمینه کاسته شدن از سهم راه‌ها در تلفات انسانی برداشته شده است.

راه‌ها در کنار انسان‌ها و خودروها، ۳ ضلع اصلی تصادفات را تشکیل می‌دهند و هرچه بی‌رحم‌تر باشند بیشتر امکان دارد برچسب «پرخطر» یا «حادثه‌خیز» به پیشانی آنها بخورد. میزان پرخطر بودن یک راه یا بخشی از آن، بر اساس تعداد، نوع و شدت تصادف‌هایی که در آن اتفاق می‌افتد، تعیین می‌شود. با توجه به سهم بیش از ۹۰ درصدی جاده‌ها در حمل‌ونقل مسافر و کالا در کشور، وزارت راه و شهرسازی و سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در سال‌های اخیر تلاشی جدی را آغاز کرده‌اند تا علاوه بر کاهش سهم راه در تصادفات، روند کاهشی تلفات جاده‌ای که در دهه اخیر شاهد آن بوده‌ایم، حفظ شود؛ روندی که در آن تعداد کشته‌های تصادفات در راه‌های ایران از حدود ۲۷ هزار نفر به حدود ۱۷ هزار نفر رسیده است. 

از سال گذشته وزارت راه و شهرسازی در اقدامی مهم و ضروری، تهیه دستورالعمل شناسایی و اولویت‌بندی نقاط پرتصادف را بر اساس دستورالعمل کمیسیون ایمنی راه‌ها و به همت سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کلید زد و وزیر راه و شهرسازی این دستورالعمل را به همه دستگاه‌های دست‌اندرکار و مسئول در حوزه ایمنی راه‌ها ابلاغ کرد. 
با وجود دشوار بودن روند تعیین نقاط حادثه‌خیز، آنطور که عبدالهاشم حسن‌نیا، معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای می‌گوید، از سال گذشته تاکنون، ۵ هزار مقطع پرتصادف در راه‌های کشور شناسایی شده است و سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای درنظر دارد از این میان، ۹۵۰ نقطه را به عنوان نقاط اولویت‌دار، در سال ۹۵ ایمن‌سازی و اصلاح کند. به گفته حسن‌نیا، هزینه این کار قرار است از محل اعتبارات سازمان راهداری و اداره‌های راه و شهرسازی استان‌ها در سال ۹۵ تامین شود. وی با یادآوری اینکه سال گذشته تنها ۲۰ درصد اعتبار به سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اختصاص یافت، تاکید می‌کند که با توجه به عزم این سازمان برای اصلاح نقاط پرحادثه، لازم است اختصاص بودجه، به موقع و مناسب باشد. 

بر اساس دستورالعمل کمیسیون ایمنی راه‌های کشور، شناسایی و اصلاح نقاط پرحادثه با مدیریت سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و با همکاری اداره راه و شهرسازی و پلیس راه هر استان انجام خواهد شد؛ بخش‌هایی که بیشترین اطلاعات را درباره تصادفات رخ داده در مکان‌های مختلف هر استان دارند. بر اساس آنچه معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای می‌گوید، دستورالعمل شناسایی نقاط حادثه‌خیز با بهره‌گیری از راهنمای ایمنی راه انجمن جهانی راه در کمیسیون ایمنی راه‌ها تهیه شده و در آن تعداد تصادفات خسارتی، جرحی و فوتی هر نقطه، تعداد ترافیک میانگین راه و طول دوره جمع‌آوری اطلاعات تصادفات، مبنای کار بوده است.

 


وجود اطلاعات دقیق؛ شرط موفقیت طرح

با ابلاغ دستورالعمل تعیین مقاطع پرتصادف کشور به دستگاه‌های مربوط، به نظر می‌رسد وزارت راه و شهرسازی عزم خود را برای ادامه روند کاهش تلفات تصادفات جاده‌ای جزم کرده است؛ در این میان یکی از مدیران ایمنی کشور معتقد است وجود اطلاعات دقیق و درست، شرط اصلی موفقیت این طرح است زیرا ارتقای ایمنی جاده‌ها به همین اطلاعات دقیق وابسته است و تا زمانی که نوع و موقعیت مکانی تصادفات به طور دقیق مشخص نباشد، قضاوت‌های شخصی مبنای کار خواهد بود که این مسئله، درجه دقت کار را پایین آورده و از بازدهی کار خواهد کاست. 

جواد هدایتی، مدیرکل دفتر ایمنی و ترافیک سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در پاسخ به صمت، معتقد است در حوزه ایمنی حمل‌ونقل، تا وقتی اطلاعات دقیق موجود نباشد، شفافیت لازم برای تصمیم‌گیری وجود نخواهد داشت. او با اشاره به کاهش ۱۰ هزار نفری آمار کشته‌های جاده‌ای ایران از سال ۸۴ تاکنون یادآوری می‌کند که تا امروز، بیشتر بر اساس قضاوت‌های کلی و اقدامات خودجوش در حوزه ایمنی جاده‌ای عمل کرده‌ایم و اگر بر همین روند پیش برویم، شاید در بهترین حالت در حد ۲ تا ۳ هزار کشته دیگر بتوانیم تلفات را کاهش دهیم اما اگر اطلاعات دقیق و شفاف در اختیار دست‌اندرکاران حوزه ایمنی باشد، می‌توان عملکرد بهتری درپیش گرفت و بازدهی بهتری داشت. 

مدیرکل دفتر ایمنی و ترافیک سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به ابلاغ دستورالعمل تعیین نقاط پرحادثه، تایید می‌کند که وجود این راهبرد، تعیین نقاط حادثه‌خیز را به سمت مستندسازی صحیح پیش می‌برد. هدایتی با تاکید بر اهمیت شناسنامه‌دار شدن نقاط حادثه‌خیز می‌افزاید: با وجود یک روش مشخص بر مبنای اطلاعات دقیق شامل علت بروز تصادف و تعداد تلفات، به هر نقطه‌ای، حادثه‌ساز گفته نخواهد شد و از این پس همه چیز بر اساس مستندات دقیق خواهد بود و هر نقطه پرخطر، پرونده مشخصی خواهد داشت که بر این اساس می‌توان گام‌های مهمی در زمینه اصلاح این نقاط برداشت. 

آنطور که این مقام مسئول در حوزه ایمنی می‌گوید، در حال حاضر بیشتر داده‌های ثبت شده درباره تصادفات دقت لازم را ندارد و از ابزار دقیق برای ثبت اطلاعات استفاده نشده است، با این حال به نظر می‌رسد با کلید خوردن شناسایی و اصلاح نقاط پرحادثه کشور به طور رسمی از سوی وزارت راه و شهرسازی، ثبت دقیق اطلاعات تصادفات از سوی پلیس راه یکی از مسائلی است که موردتوجه دست‌اندرکاران قرار خواهد گرفت.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مهدی: 1395/2/2415:41:23،
49
45
ینی میشه مسئولین ی کار درست درمون انجام بدن من ک فکر نمی کنم .....
نیما: 1395/2/2419:17:37،
42
38
کاهش سهم راه در تصادفات = افزایش سهم اتومبیل های بی کیفت در تصادفات
رضا: 1395/2/2511:22:34،
22
30
وضعیت جاده ها در شرق کشور افتضاحه ، جاده اصلی مرکز استان دو طرفه و با کیفیت و طراحی شده برای بار ترافیکی 35 سال پیش !؟
یعنی تو یک گردنه پشت 4 تا 5 تریلی با سرعت 20 کیلومتر 20 سواری ردیف شدند ، باید نیم ساعت با دنده 1 و 2 برید تا شاید فرصت سبقت داشته باشید ، اونوقت مگن مقصر راننده است ؟ بابا جاده هاتون رو استاندارد کنید و متناسب با حجم ترافیک ..
ایرانی: 1395/2/2416:09:22،
54
39
بعضی ها فکر می کنند چون رانندگی در ایران بد است تلفات زیاد است این دوستان کافی است فیلم های تصادفات رانندگی در اروپا و آمریکا که در یوتیوب هم موجود است ببینید تا نظرشان عوض شود . کلا مقوله ایمنی خودروها به خاطر تصادفات شدیدی که در اروپا و آمریکا اتفاق افتاده است اینقدر جدی گرفته شده است وگرنه هیچ خودروسازی برای تلفات رانندگی در ایران و بورکینافاسو و افغانستان و عربستان و ... تره هم خورد نمی کند. بنابراین دلیل اصلی تلفات تصادفات در ایران نقص شدید ایمنی خودروهاست . تا پیش از تصادف عامل انسانی و جاده ها در وقوع آن نقش دارند اما پس از تصادف فقط ایمنی خودرو است که علت تلفات و نقص عضو است. به همین دلیل مافیای مونتاژ و واردات خودرو در ایران که جلوی دسترسی مردم ایران به خودروهای ایمن و با قیمت مناسب را گرفته است قاتل شهروندان ایرانی است.
کارشناس ارشد برنامه ریزی حمل و: 1395/2/2417:05:02،
34
36
ایرانجیب عزیز اگه لطف کنی رفرنس این مقاله رو بزاری خیلی ممنونیم, تنها فرمایش آقایان سبب کاهش تصادفات نمی شود, واقعیات ملموس که اصلا نشان دهنده چنین چیزی نیست, این مطالب تنها ادعای آقایان اداره راه است
سينا: 1395/2/2418:45:23،
42
42
همه ميدونن كه عوامل دخيل در تصادفات كه شامل راه انسان ، ماشين و پرايد ميباشد كه از بين اين ٤ عامل پرايد نقش بيشتري دارد من ده سال پيش باسرعت حدود شصت تا به خاطر شونه آسفالت ٥-٦ سانتي با پرايد تو جاده ملق زدم و نزديك بود دختر يك سالمو ازدست بدم اول كه خدارو شكر ميكنم كه به خاطر كمربند و كلي پتو و بالش روي صندلي عقب اتفاقي برامون نيوفتاد دوما نفرين ميكنم كسايي رو كه با توليد ماشين غير ايمن با جون انسانها بازي ميكنند و جالب اينجاست كه به خاطر اينكارشون بايد از طرف دولت و ملت مورد حمايت هم قرار بگيرن
سينا: 1395/2/2418:54:01،
32
40
جالبه تو اين مقاله گفته فقط با شناسايي نقاط حادثه خيز و با اينكه هنوز كاري نكردن و تازه سال ٩٥ بودجشو تامين كردن ولي آمار كشته هارو ده هزارتا پايين آوردن. جل الخالق!! تو فقيرترين كشورهاي دنيا اكثر جاده هاي بين شهريشون يكطرفه اس ول تو كشور صادر كننده نفت ما نو درصد جاده هامون دوطرفه اس. اي ايران دوست دارم بهت بنازم ولي دقيقا بگو به چيت بنازم؟
بهادر: 1395/2/2421:20:25،
26
31
68 و 21 و 78 رانندگان خطر آفرین . مسئولین ، قوانین ، رسانه ها کجایید بیاید فرهنگ سازی کنید .کلیپ رانندگی ایرانی ها شده سوژه تمسخر مردم فرنگ.
ناشناس: 1395/2/2613:15:01،
26
28
چند وقت پيش بردادر خانم من با همسرش دچار حادثه شد و هر دو جان باختند.
وقتي سر صحنه تصادف رسيديم جاده در دست احداث بود كلي شن و ماسه وسط جاده ريخته بودند تا كيلومترها اينور و اونور خبري از تابلو احداث جاده نبود خلاصه شكايتو نوشتيم و متوجه شديم 12 مورد تو يكماه شكايت از پيمانكار شده بود.. و پليس راه هم بعد از كلي دوندگي زحمت كشيدند و پنجاه پنجاه مقصر راكب خودرو و پيمانكار جاده رو مقصر كرد با اعتراض متوجه شديم تو اين فاصله سريعا تابلو رو نصب و اون قسمت جاده رو درست كردند و فاتحه مع الصلوات..همه ما معتقديم به سرنوشت قبول...اما اگر كم كاري اداره راه +از سر ناچاري اين پرايد لگن نبود شايد يه نوعروس وداماد الان گوشه قبرستون نخوابيده بودند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما