کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کدام بخش بیشترین حوادث کار را دارد؟

کدخبر:۲۲۵۶۵جمعه، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۹:۲۵۶۲۰ بازدید

با وجود کاهش 20 درصدی حوادث منجر به فوت، آمار سوانح و حوادث ناشی از کار همچنان بالاست و باید برای کاهش آن تلاش بیشتری صورت گیرد.
کدام بخش بیشترین حوادث کار را دارد؟

با وجود کاهش 20 درصدی حوادث منجر به فوت، آمار سوانح و حوادث ناشی از کار همچنان بالاست و باید برای کاهش آن تلاش بیشتری صورت گیرد.

آمارها نشان می‌دهد حوادث ناشی از کار در بخش ساختمان بالاترین میزان حوادث را به خود اختصاص داده به نحوی که میزان حوادث ناشی از کار در بخش ساختمانی در سال 1392نزدیک به 48 درصد بوده که در سال 1393 به 45 درصد کاهش یافته و با اعمال نظارت بیشتر بر کارگاه‌های ساختمانی، به 40 درصد در سال گذشته رسیده است.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اخیرا از کاهش 20 درصدی حوادث کار منجر به فوت در کشور خبر داده و اعلام کرده در سال گذشته 11 هزار حادثه ناشی از کار در کشور به وقوع پیوسته است.

آنطور که محمد اصابتی می‌گوید: سال گذشته بیش از 430 هزار بازرسی ادواری توسط بازرسان کار در کارگاه‌های کشور انجام شده و قرار است با مدیریت مطلوب بازرسی‌ها از محیط‌های کار و جلب مشارکت کارگران و کارفرمایان، میزان بروز تخلف در محیط های کاری به حداقل برسد.

به گفته وی در وقوع 85 درصد حوادث کار عامل انسانی دخیل بوده و 52 درصد حوادث نیز ناشی از عدم نظارت در محیط کار است.

مدیرکل بازرسی کار وزارت کار نقش مسئولان ایمنی و کمیته‌های حفاظت فنی و بهداشت ایمنی کار را در کاهش حوادث موثر دانسته و می‌گوید: داشتن ایمنی کار از حقوق بنیادین کارگر است و بر اساس قانون، اعمال سیاست‌های پیشگیرانه و رعایت اصول ایمنی بر عهده کارفرما است.

در حالی که برابر ماده ۹۱ قانون کار، فراهم کردن شرایط ایمنی محیط کار و آموزش اصول ایمنی به کارگران برعهده کارفرما است متاسفانه بیش از 90 درصد حوادث ناشی از کار به دلیل عدم برخورداری از آموزشهای لازم رخ می‌دهد.

مطالعات و بررسی‌های انجام شده گویای‌ این حقیقت است که به طور کلی حادثه ناشی از کار علت واحدی ندارد و عمدتا معلول علل فنی و انسانی است.


بیش از 90 درصد حوادث ناشی از کار به دلیل فقدان آموزش‌های لازم رخ می‌دهد

تازه‌ترین آمار پزشکی قانونی تهران نشانگر آن است که حوادث کار روزانه یک قربانی در پایتخت می‌گیرد.

شمار کشته شدگان حوادث کار در استان تهران بر تعداد روزهای سال عدد 1.18 را نشان می‌دهد و این یعنی به طور میانگین حداقل روزی یک تن در سطح استان تهران به دلیل حوادث ناشی از کار جان خود را از دست داده‌اند.

به عقیده کارشناسان، طی سالهای گذشته آمار حوادث و سوانح ناشی از کار در کشور از وضع مطلوبی برخوردار نبوده و گاها در برخی سالها افزایش داشته است.

علی ربیعی، وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی با انتقاد از بالا بودن آمار حوادث کار می‌گوید: برای کاهش حوادث ناشی از کار و ایجاد امنیت روحی، روانی و جسمی در نیروی کار باید استانداردسازی و برنامه ریزی لازم صورت گیرد.

وی حوادث ناشی از کار را نیازمند مطالعات فراوان دانسته و می‌افزاید: همه ما در مقابل جان نیروی کار مسئولیم و باید حفظ سلامت کارگران و حوادث ناشی از کار را یک امر انسانی تلقی کنیم.

از نگاه وزیر کار، امنیت شغلی در کارهای سخت و زیان‌آور باید افزایش یابد و با برنامه‌ریزی و مطالعه، عوامل موثر در ایجاد حادثه کار مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته توسط وزارت کار، 11 عامل اصلی در بروز حوادث محیط کار نقش دارد که استفاده از وسایل بی‌حفاظ و معیوب، بی‌احتیاطی، نور ناقص، تهویه نامطلوب، لباس خطرناک، فقدان اطلاعات و آموزش و عدم رعایت مقررات ایمنی از مهمترین آنها به شمار می‌رود.

با وجود کاهش 20 درصدی وقوع حوادث کار، این آمار همچنان بالا است و باید برای کاهش آن تلاش بیشتری صورت گیرد از این رو لازم است ارتقای سطح فرهنگ و ارائه آموزشهای مهارتی به کارگران مورد توجه قرار گیرد.

بی تردید نقش آموزش و اطلاع رسانی در پیشگیری از وقوع سوانح و حوادث کار موثر و غیرقابل انکار است، آموزش مستمر و توجه به نکات ایمنی، تامین تجهیزات حفاظتی و امنیتی در محیط کار، افزایش بازرسی‌ها و نظارت مستمر، رعایت قوانین و مقررات کاربردی، همه و همه از عوامل پیشگیری از حوادث ناشی از کار به شمار می‌روند.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای کاهش حوادث ناشی از کار و به منظور صیانت از نیروی انسانی و منابع مالی کشور، مدل خودبازرسی درون کارگاهی را به اجرا در آورده که مسئولین ایمنی را ملزم به استقرار در کارگاهها می‌کند.

ارتقای شرایط ایمنی کار، بازرسی‌های مستمر و موثر، تداوم نظارت و بازرسی و استاندارد سازی محیط کار نیز از دیگر اقدامات وزارت کار در سالهای اخیر بوده است تا با گسترش فرهنگ ایمنی و توجه به مقوله آموزش، از بروز حوادث حین کار و ناشی از کار پیشگیری و کارگر و کارفرما را به رعایت قوانین و مقررات موجود ملزم کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

على آباد: 1395/2/2409:56:14،
46
41
كمترين حقوق ومزاياهم مال همين كارگران هست متاسفانه
پزشک: 1395/2/2410:18:37،
38
57
پرمخاطره ترین شغل مطمئنا پزشکی است چون:
1) با بیماران سروکار داریم و هیچکس در محیط و جامعه با بیمار سر و کار ندارد.
2)مجبوریم به پرستاران مدام تذکر دهیم که جا و لباس بیمارانی که بی اختیاری دارند را عوض کنند که البته در اکثر مواقع هم آنها همراه بیمار را به این امر مجبور مینمایند.
3) به دلیل فشار کاری و تقاضای بیش از حد مجبوریم دو یا چند بیمار را همزمان ویزیت نماییم.
4) دوران تحصیل بسیار به ما سخت گذشت و اصولا دروس ما خیلی سخت بود حتی سخت تر از مهندسی برق. گواه آن این است که از یک دانشجوی برق پرسیدم دروس شما سخته جواب داد خیر و پرسیدم چرا و گفت که اگر علاقه باشد چیزی سخت نیست. خوب وقتی به من میگن دکتر من خیلی حال میکنم پس به پزشکی علاقه دارم ولی چون برام هنوز سخته پس خیلی سخته و از بی استعدادی من نیست.
رضا: 1395/2/2416:00:19،
43
42
شما پزشکا که موقع عمل جراحی هزار تا امضاء از بیمار و همراهش میگیرید که یه موقع مسئولیتی به دوشتون نباشه! بقیه کارتون هم که نسخه اشتباه پیچیدن واسه بیماره، که باز هم مسئولیتی نداره!
مهندس عسلویه: 1395/2/2422:59:12،
44
36
گواهت توی حلقم
بیا عسلویه تا از خونه و خانواده و زندگی و امکانات دور باشی گرما و شرجی سر جای خود اونوقت متوجه خواهید شد علاقه یعنی چی
پزشک: 1395/2/2410:23:56،
35
55
5) برخلاف تمامی رشته ها و شغل ها که از 20 سالگی مشغول به کار و تشکیل خانواده میدهند، فارغ التحصلان رشته پزشکی از 40 سالگی به بعد مجبور به این امر خطیر میشوند
6) ما مجبوریم قسم پزشکی بخوریم تا از مدرکمان در راه نادرست استفاده نکنیم. قسم خوردن و سالم ماندن نیز خرج دارد و لذا مجبوریم هزینه درمان را به ناچار افزایش دهیم.
7) بر خلاف سایر شغلها مجبوریم از حق زیر میزی و رومیزی خود دفاع کنیم.
8)برای ورود به رشته پزشکی در آمریکا شما میبایست در ابتدا یک رشته غیر پزشکی بخوانید و بعد وارد پزشکی شوید. (یعنی حداقل 4 سال عشق و صفا). ولی در ایران چنین مزیتی وچود ندارد و ما در اول جوانی به راحتی و بدون هیچگونه آمادگی از دیپلم به دکتر تبدیل می شویم.
بابک: 1395/2/2411:55:58،
46
53
ناراحتی برگرد به همون اروپا و آمریکا ( هر چند خیلی هاتون رفتید و دیدید از این خبرها اونطرف نیست و همگی برگشتید اینطرف) شماها این دَک و پوز رو فقط برای این ملت ساده دارید .شما در واقع پزشکی نمی کنید بلکه روی مردم آزمون و خطا می کنید اگه جواب داد که دستمزد غیر قانونی خودتون رو گرفتید واگه جواب نداد(غالبا همین طوره) بازم بدون هیچ بازخواستی به حیات خودتون ادامه میدید. در صورتیکه در سایر مشاغل یک حداقل مسئولیتی وجود داره به طور مثال یک مهندس که کمتر از جنابعالی هم درس نخونده و بر خلاف شغل شما با محاسبات و معادلات و قضاوتهای مهندسی سر و کار داره هیچ وقت نمی تونه بر اساس آزمون و خطا طراحی و ساخت رو انجام بده چون در صورت شکست کار علاوه بر ضررهای سنگین مسئولیت حرفه ای هم داره. اما همین مهندس آیا دریافتی میلیاردی مثل شما داره؟آیا زیر میزی و روی میزی و ..داره؟ ادامه در پست بعد......
بابک: 1395/2/2412:05:51،
47
44
ادامه از پست قبل....
آیا مثل شما تشکلی داره که به طور رسمی و از یه تریبون رسمی از ارتشاء حمایت کنه ؟ آیا مثل شما می تونه دستمزد غیر قانونی و میلیاردی رو قبل از انجام تعهداتش به طور تمام و کمال دریافت کنه(
اونهم با گرفتن کلی تعهد بیمار)؟
آیا...آیا
شما تو همون اروپا و آمریکا به دلیل قوانین بسیار خوبی که در جهت کنترل فاصله طبقاطی وجود داره اجازه ندارید زیاد باد کنید و باید به میزان درآمدی که استحقاقش رو دارید مالیات بدید ولی آیا اینجا هم همینطوره؟ فکر می کنم اون دوران طلائی شما باید تموم بشه چون مردمی که واسه ریال به ریال در آمدشون بر خلاف شما " کار و زحمت"می کشند و تحت فشار شدید قرار گرفتن اطلاعاتشون هم بالا رفته چاره کار مقابله با زیاده خواهی شما وارد کردن پزشکان و متخصصین با وجدان هندی و پاکستانی هست تا با دیدن حس وظیفه شناسی و درآمد معقول اونها "شاید" کمی هم به سمت انسانیت متمایل بشید.
جبار سینک: 1395/2/2418:06:07،
33
39
دوستان آیا میدانیدکه تمام دستگاههای تشخیصی پزشکی ساخته مهندسین هست و دکترهای پر مدعی و سیاه باز فقط "اپراتوری" دستگاه رو انجام میدن
نمونه:دستگاههایMRIدستگاهCT SCAN دستگاه تعیین نمره عینک رباتهای جراح دستگاه نوار مغز و قلب و اکو کاردیوگرافی و دیالیز و لیزرهای پوست و چشم و......
و دست مزدهای 300 میلیون در ماه و دک و پوز و پیف پیف هم مال اوناست

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار