کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

فساد اقتصادی و مالی پاشنه آشیل نظام شده است

کدخبر:۲۲۵۲۳پنجشنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۳:۴۷۱۳۸۴ بازدید

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران، گفت: فساد اقتصادی و مالی پاشنه آشیل نظام شده است. متأسفانه به دلیل اختلاس‌های متعدد سنوات ...

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران، گفت: فساد اقتصادی و مالی پاشنه آشیل نظام شده است. متأسفانه به دلیل اختلاس‌های متعدد سنوات گذشته حساسیت جامعه نسبت به فساد مالی کاهش یافته است، از این رو لازم است زمینه‌سازی برای مطالبه عمومی ایجاد شود تا حساسیت‌ها نسبت به این مسائل بیش از گذشته شود.

رحمت‌الله حافظی در نشست «تقدیر فساد، تشییع تولید» که در دانشکده اقتصاد در جمع دانشجویان برگزار شد، با بیان اینکه تمرکز دولت در بسیاری از مسائل از جمله حوزه پولی و بانکی، نفت و مسکن زمینه‌ساز ایجاد فساد می‌شود، افزود: در حال حاضر پس از نیروی انسانی، سرمایه عظیم کشور به مسکن تعلق دارد. ابر پروژه‌های مسکن توسط افراد خاص اجرایی می‌شود و به دلیل ارتباط نداشتن زیرساخت‌های نظام پولی و بانکی با نظام مسکن و نظام مالیاتی کشور شاهد فرار مالیاتی هستیم.

وی با بیان اینکه مالیات از کارمندان و کارگران قبل از پرداخت حقوق کسر و وصول می‌شود اما گروه معدودی از جامعه که حجم زیادی از گردش مالی کشور را در اختیار دارند از پرداخت مالیات طفره می‌روند، تأکید کرد: براساس فرمان 8 ماده‌ای مقام معظم رهبری در سال 1380، باید کار مقابله با مفاسد مالی به افراد مطمئن واگذار شود. حال بعد از 15 سال باید بررسی شود آیا افرادی که برای مبارزه با مفاسد اقتصادی انتخاب شدند، افرادی مطمئن و پاک بودند.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با بیان اینکه در کشور برای مبارزه با فساد مالی، قوانین و مقررات متعددی وجود دارد و کمبودی در این زمینه وجود ندارد، گفت: تعدد قوانین در برخی از موارد موجب مغایرت و تناقض در قانون نیز شده است. در بند سوم قانون اساسی و سایر اصول به موضوع مبارزه با فساد مالی و نظارت و بازرسی آن تأکید شده است، حتی مشخصا در اصل 142 به ثبت دارایی مقامات ارشد اشاره شده است. این موضوع چند سال است که در مجمع تشخیص مصلحت نظام باقی مانده است و اجرایی نمی‌شود. حال سوال اینجاست، چرا قوانینی که ممکن است به ضرر مدیران ارشد کشور باشد ابلاغ و اجرایی نمی‌شود.

از دید حافظی قوانین در کشور ما وجود دارد اما عزم و اراده‌ای برای اجرای آن نیست. فساد اقتصادی و مالی پاشنه آشیل نظام شده است. متأسفانه به دلیل اختلاس‌های متعدد سنوات گذشته حساسیت جامعه نسبت به فساد مالی کاهش یافته است، از این رو لازم است زمینه‌سازی برای مطالبه عمومی ایجاد شود تا حساسیت‌ها نسبت به این مسائل بیش از گذشته شود. در این میان حاکمیت نیز باید به کسانی که مطالبه عمومی دارند، کمک کند.

وی گفت: معتقدم شفافیت مالی در تمامی سازمان‌ها و نهاد‌ها باید وجود داشته باشد. باید بودجه و نحوه عملکرد آن در کشور از طریق سامانه در اختیار مردم قرار گیرد تا مردم بدانند مالیات و درآمدهای ارزی کشور از جمله صادرات نفت خام در کجا و چگونه هزینه می‌شود. این اطلاعات باید در اختیار افکار عمومی قرار گیرد.

حافظی با اشاره به اینکه باید سیستم به‌گونه‌ای باشد که اگر مدیری خطای مالی داشت احساس امنیت نکند و نگران شود، افزود: باید شفافیت مالی بازدارنده خطاهای مالی باشد، اگر مدیری بداند برای خطای مالی‌اش باید پاسخگو باشد دیگر جسارت مفسده مالی از بین می‌رود. متأسفانه مخفی کردن مفسده‌های مالی مدیران در چند دهه اخیر، مفاسد را بیشتر کرده است.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در تشریح بیشتر این مسئله خطاب به دانشجویان، گفت: در شورای شهر گزارش حسابرسی‌های سازمان‌ها و شرکت‌های شهرداری تهران در حال بررسی است. سال گذشته تعدادی از این گزارشات از طریق رسانه‌ها در اختیار شهروندان قرار گرفت اما امسال برای ممانعت از انتشار این گزارشات، روی گزارشات مهر محرمانه زده شد تا مبادا این آمار و اطلاعات در اختیار مردم و رسانه‌ها قرار گیرد.

حافظی بابیان اینکه مخفی کردن اطلاعات مالی و دستگاه‌ها و مدیریت شهری از مردم کاملاً اشتباه است، تأکید کرد: برخورد با متخلف و قاطعیت در این راه باید در کشور به سنت تبدیل شود تا هیچ مدیری نتواند فساد مالی ایجاد کند. بدون شک مخفی کردن آسیب‌زا است و اعتماد عمومی را سلب می‌کند. به شفاف‌سازی اعتقاد کامل داریم. ممکن است یک مدیر با تحکم و قلدری مجموعه‌ای را مدیریت کند اما به مجرد رفتن او از آن مجموعه، تمامی موارد مالی افشا می‌شود زیرا با فعالیت شبکه‌های اجتماعی دیگر نمی‌توان این انحرافات و خطاها را مخفی نگه داشت.

وی درباره وجود فساد در شهرداری تهران نیز گفت: اگرچه فساد ممکن است در برخی از ادارات حاکم باشد اما در شهرداری تهران بیش از سایر نهادهاست، تأیید‌کننده این مسئله تعداد شکایت‌های موجود در دیوان عدالت اداری از شهرداری تهران است.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران بابیان اینکه برای جلوگیری از فساد موجود در شهرداری تهران باید زیرساخت‌های الکترونیکی شدن خدمات فراهم شود، افزود: متأسفانه فساد در بدنه شهرداری تهران وجود دارد و کسی نمی‌تواند مانع از آن شود، گویا اراده‌ای برای این کار وجود ندارد. این فساد با تغییر رویه مدیریتی کنونی قابل حل است تا مدیریت بعدی با عزم جدی در صدد رفع آن باشد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حسن : 1395/2/2314:28:17،
43
106
سلام
اقا قبلا اگه فسادی هم بود مخفیانه بود اما الان فساد علنی شده . دولتمردان هم بجای بهبود وضعیت معیشتی مردم هر روز غل و زنجیر بیشتری به پای اونها اضافه میکنند . اعتماد بین مردم از بین رفته سرمایه های مردم هم بر باد ، مردم در بزرگترین پروژه توریستی کشور که لجبازی بچه گانه سیاسیون باعث از هم پاشیدگی این پروژه عظیم و ایست سرمایه های مردم شد.
فساد دولتی اگر نبود کشورمان به مرحله های خوبی از افتخار میرسید..
حیف رهبر عزیزمان که برخی مدیران نالایق باعث کدورت ایشان شده اند.
++: 1395/2/2315:46:04،
43
30
برخلاف نظررحمت الله حافظی برخی معتقدند که فساد مثل یک تومور سرطانی ست که پیشرفت زمانی داره که همه میدونند در این موارد نتیجه چه خواهد شد .
به نظر میاد رحمت الله بنا به ملاحظاتی از گفتن تومور سرطانی پرهیز کرد .
said: 1395/2/2316:26:41،
27
80
برادر محترم ! فساد هم علنی بوده هم مخفی ولی آنچه که باعث پخش اخبار فساد شده رسانه ای شدن اینها بوده . اوضاع فعلی رسانه ها در داخل وخارج درعین شباهتها باهم در مواردی اختلاف دارند ! ولی علت اصلی گسترش اخبار فساد نبودن وفاق در درون حاکمیت ست که متاسفانه جناح های در گیر درون نظام به آن دامن میزنند به همین دلیل رهبر معظم فرمودند « اینقدر کش ندهید » ولی به اعتقاد نزدیکان رهبر اشک از چشمان ایشان روان ست و با نصیحت ایشان هم مفسدین دست بر دار نیستند .
سالار: 1395/2/2318:51:11،
31
50
احسنت به حسن آقا...
لایک داری...
هر چی هست از این دولت هاست که میان و جارو میکنن و میرن...
سمندون: 1395/2/2319:56:28،
60
33
برادر saeid بنظر میرسه شما نصف منم سن نداری
آنچه باید به شما گفته شود است این است که 37 سال است که داستان همین بوده وهست. شما در توهومات وآنچه به ذهنتان تزریق کرده اند به سر میبرید
امید به آنکه روزی بیدار شوید
احسان: 1395/2/2322:12:51،
46
31
شما كه در مورد فساد صحبت مي كنيد بريد و جلوي تخلف ٨ هزار ميليارد توماني شهرداري رو بگيريد يا بعبارتي يه سوزن به خودتان بزنيد يه جوال دوز به مردم و ژست فرزندان صالح را نگيريد چون اگر به حس وظيفه نظارتي در شورا به عملكرد شهرداري نظارت مي كرديد اين تخلفات شكل نمي گرفت ديگ به ديگ مي گه ....
رضا: 1395/2/2409:05:18،
34
38
وای بر افرادی که نام اسلام را خراب کردند......
هتذ: 1395/2/2314:38:30،
79
40
تا زمانی که این مدیران ۵۰ سال به بالا مسوول باشند ،همین آش و همین کاسه است،تنها راه حال بازنشست کردن آنها و عدم حتی اظهار نظر خواستن از آنهاست( خوب یا بد،همه باید بروند بیرون)اینها نتایج کارشان بعد از ۴۰ سال ،چیزیست که میبینیم.
محمد: 1395/2/2316:15:36،
61
42
دقیقا تا این پیر مردا بازنشست نشن اوضاع همینه،تفکر پیر مردی باعث کاغذ بازی و بروکراسی اداری و در نتیجه فساد و اتلاف سرمایه کشور می شود
سعید: 1395/2/2319:45:14،
41
35
آی گفتی بنده خودم کارمند دولتی هستم با چشمخودم دارم میبینم که کسانی که موعد بازنشستگیشان فرا رسیده بازنشسته نمشن و به خدمت ادامه میدن الان یکیو داریم 35 سال سابقه اس دیگه بزور وکتک کاری امسال ردش میکنن بره. فسیلهای زنده .
فرد: 1395/2/2320:20:57،
47
36
وصلتهای خانوادگی و ازدواجهایی که پایه و اساس ان حفظ مقام و بیشتر بدست اورن قدرت است،بزرگترین مانع بر سر راه شفاف سازی اقتصاد و پیگیریه مفسد است.از پایه کپک زده این گلابی.
Mohammad: 1395/2/2321:42:54،
43
33
والله زمان قدیم ینفر تو اداره رشوه میگرفت نفرینش میکردند میگفتند یارو رشوه بگیره . الان کسی رشوه نگیره فحش اش میدند میگند یارو رشوه نمیگیره .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما