کانال تلگرام ایران جیب
کیان برنا
نیسان
تاپیک شاپ

آخرین وضعیت حج سال ۹۵

کدخبر:۲۲۴۶۴چهارشنبه، ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۳:۱۱۲۴۸ بازدید

سخنگوی وزارت امور خارجه صدور روادید و حمل و نقل زائران ایرانی بیت الله الحرام را از مسائل مورد اختلاف با عربستان سعودی بیان كرد و گفت:اگر درباره اینها ...

سخنگوی وزارت امور خارجه صدور روادید و حمل و نقل زائران ایرانی بیت الله الحرام را از مسائل مورد اختلاف با عربستان سعودی بیان كرد و گفت:اگر درباره اینها توافق ایجاد نشود عربستان مسئول بستن راه اعزام حجاج ایرانی خواهد بود.

به گزارش ایرنا، سخنگوی وزارت امور خارجه در یك گفت و گوی تلویزیونی درباره آخرین وضعیت حج سال ۱۳۹۵ برای حجاج ایرانی اظهار داشت: مانند سالهای گذشته برای اینكه دربازه زمانی حج، اعزام حجاج و برگزاری مراسم حج برای ایرانیان انجام شود، باید مقدمات اجرای حج فراهم می شد.

جابری انصاری افزود: متاسفانه دولت عربستان سعودی علیرغم ادعاهای مكرر مبنی بر اینكه مساله حج را با اختلافات سیاسی با ایران همراه نمی كند،عملا با انواع كارشكنی ها تا به امروز امكان توافق اجرایی درباره جنبه های مختلف حج و اعزام حجاج ایرانی را فراهم نكرده است.


وی با اشاره به كارشكنی های عربستان سعودی در مسائل اساسی همچون صدور روادید حجاج، حمل و نقل، خطوط هوایی ، امنیت و سلامت حجاج اظهار داشت: همچنان فرصت داریم و امیدواریم عربستان سعودی سیاست اشتباه خود را تغییر دهد و در دقایق آخر امكان توافق درباره امور اجرایی شود، اگر نشود عربستان مسئول بستن راه حجاج ایران است.


سخنگوی دستگاه دیپلماسی صدور روادید و حمل و نقل زائران را از موارد اساسی اختلاف خواند و افزود:مقامات عربستانی اعلام می كنند روادید در خارج از ایران و در كشور ثالث صادر شود، درست است عربستان سعودی در تهران سفارت ندارد، اما سفارت سوییس به عنوان حافظ منافع عربستان در تهران مشغول به كار است.


جابری انصاری گفت: ما اعلام كردیم آمادگی داریم كه هر تعداد نیروهای مامور صدور روادید عربستان را به سرعت روادید بدهیم كه در سفارت سوییس یا در ساختمانی خاص مستقر شوند و كار صدور روادید را انجام دهند.


وی موضوع حمل و نقل زائران را از دیگر موارد اختلافی با عربستان سعودی ذكركرد و افزود:پیش از این همیشه خطوط هوایی ایران و عربستان سعودی به صورت ۵۰-۵۰ جابه جایی زائران را بر عهده داشتند اما الان عربستانی ها می گویند خطوط هوایی ثالث این كار را انجام دهند،طبیعی است وضعیت غیرعادی از سوی ایران قابل پذیرش نیست.


سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح كرد: انجام حج منوط به انجام وظایف بدیهی دولت میزبان مناسك حج ،در زمینه مسائل اجرایی مختلف بر اساس رویه های همیشگی موجود و تضمین حج ، امنیت و سلامت حجاج است و اگر درباره این موارد توافقی صورت نگیرد، عربستان مسئول بستن راه اعزام حجاج ایران خواهد بود.
اخبار مرتبط

X22
نگین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آسایشگاه خیریه
سکه ثامن
کلینیک دی
جار میزنم
تورآنتالیا