کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مقایسه دستمزد شاغلان در 8 کشور/ هر ساعت چند دلار؟

کدخبر:۲۲۳۱۸دوشنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۳:۴۷۲۲۶۶ بازدید

یک مقایسه دلاری از حقوق‌ها نشان می‌دهد حداقل مزد امسال مشمولان قانون کار ساعتی تنها معادل 1.07 دلار است و در برخی کشورها شاغلان ...

یک مقایسه دلاری از حقوق‌ها نشان می‌دهد حداقل مزد امسال مشمولان قانون کار ساعتی تنها معادل 1.07 دلار است و در برخی کشورها شاغلان نسبت به بازار کار ایران تا 10 برابر در ساعت دریافتی دارند.

به گزارش ایران جیب به نقل از مهر، موضوع حقوق و دستمزد شاغلان و مشمولان قانون کار در ایران یکی از چالش برانگیزترین مسائل در بازار کار است که همواره مباحث فراوانی پیرامون آن مطرح می شود. اغلب شاغلان و نمایندگان کارگری می گویند حقوق دریافتی آنها کفاف هزینه ها را نمی دهد و از این بابت در تنگنا و مضیقه قرار دارند.

از آنسو دولت معتقد است در زمینه حقوق و دستمزد و افزایش های سالیانه نمی تواند عملکرد بهتری داشته باشد و رفتار منصفانه ای در این بخش دارد. با این حال، حداقل مزد مشمولان قانون کار هنوز هم زیر یک میلیون تومان و برای سال ۹۵ به میزان ۸۱۲ هزار تومان در هر ماه است.

این میزان در یکسال گذشته تنها ۱۰۰ هزار تومان بیشتر شده در حالی که هزینه های خانوار در طول سالیان اخیر به مراتب رشد بیشتری داشته و در زمان اجرای فاز اول هدفمندی یارانه ها، هزینه های خانوار به شکل افسارگسیخته ای رشد داشته و باعث بروز شکاف عمیقی بین هزینه ها و درآمد خانوار ایرانی و حقوق بگیران شده است.

در عین حال، عدم ترمیم شکاف بین حقوق و دستمزد که حتی قبل از اجرای هدفمندی یارانه ها نیز وجود داشته باعث شده تا مجموع دریافتی امسال شاغلان مشمول قانون کار نهایتا رقمی بین یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در بهترین حالت باشد، در حالی که پیش از این از سوی نمایندگان کارگری و همچنین بانک مرکزی میزان هزینه های ماهیانه خانوار ساکن در شهرها رقمی بین ۳ میلیون تا ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اعلام شد.


برخی می‌گویند ریال می‌گیرند و دلار خرج می‌کنند

برخی گروه های شاغل در جامعه معتقدند ریالی حقوق می گیرند ولی به دلار باید هزینه کنند و این مسئله باعث تشدید کسری درآمدی آنها شده است. نمایندگان کارگران همچنین می گویند به دلیل اینکه میلیون ها نفر امروز حداقل بگیر هستند و ماهیانه ارقامی زیر یک میلیون تومان را دریافت می کنند، از اینرو موضوع شکاف هزینه و درآمد درباره گروه های کم درآمد بسیار جدی تر است و دولت باید با استفاده از ابزارهایی که در اختیار دارد در راستای بهبود وضعیت معیشتی گروه های کمتر برخوردار گام بردارد.

با وجود اینکه هزینه های زندگی در کشورهای مختلف متفاوت است، اما نتایج یک بررسی از اوضاع حقوق و دستمزد برخی کشورها با مشمولان قانون کار در ایران نشان می دهد که تفاوت های فراوانی در این بخش وجود دارد. به بیان دیگر، شاید بتوان گفت در برخی کشورهای با درآمد بالاتر هزینه زندگی نیز بیشتر است، اما به صورت کلی کارشناسان بازار کار معتقدند دستمزدهای فعلی در ایران بسیار پایین و غیر واقعی است.

یک جمله معروف در بازار کار ایران در اینباره وجود دارد و آن هم اینکه با ارقام فعلی حقوق و دستمزد حتی نمی توان هزینه های ۱۰ روز اول هر ماه را هم تامین کرد و این مسئله به وجود شکاف عمیق بین هزینه ها و درآمد خانوار تاکید دارد. با این وجود، در برخی از کشورها مانند ایرلند، فرانسه، هلند، نیوزیلند، کانادا و آمریکا؛ حقوق و دستمزدهایی بالا به شاغلان پرداخت می شود و اختلاف فاحشی بین ارقام دریافتی شاغلان در این کشورها با شاغلان ایرانی وجود دارد.


وضعیت دستمزد ساعتی در برخی کشورها

حداقل دستمزد ساعتی کارگرانی که امسال ماهیانه تنها ۸۱۲ هزار تومان دریافتی دارند، ساعتی ۳۶۹۳ تومان است که اگر آن را با دلار ۳۴۴۶ تومانی بازار آزاد مقایسه کنیم، می توان گفت حداقل بگیرران در شرایط فعلی بازار ارز ساعتی ۱.۰۷ دلار حقوق دریافت می کنند، اما این رقم برای شاغلان در کشور انگلیس ساعتی ۱۰.۲۵ دلار است.

همچنین شاغلان در کشور استرالیا ساعتی ۹.۴۵ دلار دریافتی دارند و این میزان برای افراد شاغل در کشور بلژیک ساعتی ۸.۵۷ دلار است. از سویی شاغلان در لوکزامبورگ ساعتی ۹.۲۴ دلار و مکزیکی ها نیز برای هر ساعت کار ۱.۱ دلار دریافت می کنند که البته در مرود این کشور، تفاوت زیادی با اوضاع شاغلان ایرانی وجود ندارد.

در شیلی برای هر ساعت کار ۳ دلار و در ترکیه هم ۳.۲ دلار پرداخت می شود. بنابراین بررسی ها نشان می دهد در برخی کشورها، شاغلان نسبت به افراد فعال در بازار کار ایران در هر ساعت تا ۱۰ برابر بیشتر دریافت می کنند هر چند که ممکن است هزینه های بیشتری نیز برای زندگی داشته باشند.

با روندی که دولت در سال های اخیر و دولت های قبل از آن درباره افزایش سالیانه حقوق و دستمزد نیروی کار داشته اند، نمی توان انتظار داشت حتی در سال ۹۶ هم حداقل دستمزد کارگران به یک میلیون تومان برسد و اگر روال سال های ۹۴ و ۹۵ در افزایش مزد طی شود، احتمالا حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷ از مرز یک میلیون تومان در ماه خواهد گذشت که احتمالا تا آن زمان نیز هزینه های ماهیانه هر خانوار شهری از ۵ میلیون تومان عبور کرده است!

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مشمول قانون کار: 1395/2/2010:07:05،
98
40
علیلم فقیرم ذلیلم به من بینوا کمکی بنمایید!!
آخر و عاقبت تلاش یک مشمول قانون کار برای بردن نان حلال بر سر سفره خانواده اش!!
حامد: 1395/2/2010:26:55،
64
36
میدونید بالاترین حقوق رو تو جوامع غربی به کی میدن حتی از معلم ها هم بالاتر به اینایی که زمینو با دستگاه های سوراخ میکنن چون که کلی ضرر برای بدنشان یکی از دوستان که دکتر میگفت اینا به نوعی از سندرم لرزش مبتلا میشن
الوند: 1395/2/2011:35:01،
64
43
تو استرالیا و انگلیس هر چقدر که هزینه زندگی بالاتر باشه ده برابر نیست
استرالیا که شاخص قیمتی مصرف کننده دوه سه برابر یعنی کارگرهای استرالیا سه برابر کارگرهای ایرانی حقوق می گیرن

بهترین راه مهاجرت به این کشورهاس
امین: 1395/2/2012:35:10،
41
82
والا به خدا تو ایران همه مینالن ولی در عوض تعداد ماشین های بالای 200 300 میلیون داره از تعداد پراید بیشتر میشه.جالبه همین ماشینا رو چند برابر قیمت جهانی میخرن مردم.یا ما توهم فقر و بی پولی داریم یا اینکه.....
ابوذر: 1395/2/2020:39:17،
34
47
6 ماه پیش بعداز 11سال کار برای پیمانکار شرکت گاز(ارکان ثالث بودیم) حجمی شدیم
(قبلا روزی 8 ساعت کار حداقل پایه اداره کار دریافت می کردیم . العان روزی 6 ساعت بهمون میدن همون کار را می کنبم و البته حقوق کمتر از پایه اداره کار!!!!!)
کاملا قانونی
به اداره کار رفتیم میگن: چون بخش نامه از وزارت خانه تهران اومده - و اونها بی حساب کتاب کار نمی کنند!!! پس بی خود خودتون را خسته نکنید!
هادی: 1395/2/2022:48:56،
41
48
اقا امین این همون اختلاف طبقاتی هستش نه این که همه ی مردم بتونند ماشین های لوکس سوار بشن
ایرانی: 1395/2/2010:11:18،
114
55
فقط مهاجرت

ایران بی معنی
بازرس ساپکو: 1395/2/2011:09:54،
39
121
سلام
شرمنده ، ولی شما حق نداری اسمتونو بزاری ایرانی!!
شاید حرفم بی ربط باشه ولی به نظرتون درسته که ما مدام به همدیگه انرژی منفی میدیم آی ما بدبخت شدیم آی ما از گشنگی خواهیم مرد چه میدونم از این حرفا ....
منم میدونم کشورمون خالی از مشکلات نیست و شاید هم کم مشکل نداشته باشیم ولی خب ایران مملکت ماست شعار نمیخوام بدم ولی ما هم باید خودمون ایرانونو آباد کنیم
به شخصه هزارو یکی مشکلات تو زندگیم دارم ، با مدرک کارشناسی ارشد دارم با حقوق 1150 تومنی واسه ساپکو کار میکنم بعنوان بازرس کلی مسئولیت دارم هر روز با سازنده و ایرانخودرو و کارشناسان بی حوصله ساپکو درگیری دارم و مثل یه کارگر بلکه بیشتر کار میکنم تازه خانواده هم کلی فشار میارن که ازدواج کن ولی راستش با این شرایط نمیشه تازه سربازیم هم مونده ... شرایط واسه مهاجرتم مهیاست ولی خداشاهده حتی یه بار هم بهش فکر نکردم
میخوام مردونه واسه کشورم کار کنم
دلواپس: 1395/2/2010:12:15،
106
54
بنده به امارات سفر نكردم ولي در تركيه مايحتاج روزانه اعم از اغذيه هم قيمت ايران هست و البسه به نرخ بسيار پايينتر به مردم عرضه ميشه اما لوازم الكترونيكي ساخت غير ترك قيمت بالايي داره كه طبيعي هست چون ماليات گمركي زيادي ميخوره و مثل ما همه چيز قاچاق نيست و البته گارانتي داره
با حساب اينكه ٣ برابر ما حقوق ساعتي دريافت ميكنن بايد وضعيت بهتري از ما كه روي گنجينه اي از نفت و گاز زندگي ميكيم داشته باشن
چرا سران ما الگوي مشابهي از اقتصاد تركيه كه هم جمعيت با ما هست دنبال نميكنن
تا كي رانت و دلالي اساس اقتصاد ما خواهد بود ؟
علیی: 1395/2/2011:32:03،
107
47
چون در ترکیه دین از سیاست جداست
مسعود موسوی: 1395/2/2010:27:38،
94
52
دوستان در ایران مردم نباید در رفاه زندگی کنن, این یک اصل حساب میشه, دلیلشم با اندکی فکر به دست میاد
پوریا: 1395/2/2011:06:28،
61
56
همه چی مون به همه چی مون میاد!!!!!!!!
فرد: 1395/2/2012:19:52،
51
39
دوستی که معتقد به غیرایرونی بودن مهاجرین است ؛
از من به شما نصیحت...با توجه به توضیحاتتان جوانید و مملو از انرژی و تفکرات آرمانی.فرصت و غنیمت بشمار و در جهت اینده خوددتلاش کن و از بزرگان و امیران مملکت بیاموز که هر کی به فکر جیب و منافع خودش در راه توسعه و سازندگی مملکت گام بر میداره....بی پولی رو میشه تحمل کرد ولی نادانی و حماقت ...دروغ و بی فرهنگی...هرج و مرج و حرف زور رو آدم عاقل نمیپسنده.چون آخرش در امان نخواهی بود .مثل ویروس خونه به خونه می چرخه و الوده میکنه.چجوری میشه تو این حالت عاقبت بخیر شد؟اصلا این فاجعه است.هیچ کشوری از این راه سعادتمند نشده.تاریخ و بخونیم.تو همین ایران عهد ساسانی چی شد مگه؟یهوترکید..هیچ وقت بد نمیره که خوب جاش بیاد...اینو فراموش نکن
صالحى: 1395/2/2012:43:23،
38
42
متاسفانه تا زمانى كه قانون كار اصلاح نشود نبايد انتظار بهبود وضعيت اشتغال و درآمد داشت .قانون كار در ايران در شرايط فعلى مريض و ناكارآمد مى باشد .متاسفانه خصوصي سازى در دولت قبل به صورت شفاف صورت نپذيرفت و الان چه در شركت هاى دولتى و چه در شركت هايي كه به صورت اسمى خصوصى سازى شده نيروى كار به عنوان هاى مختلفى مانند نيروى رسمى نيروى قراردادى و نيروى پيمان كارى مشغول به كار مى باشند كه حجم عمده كارها رو نيروى پيمان كارى انجام مى دهد با درامد كم و عدم امنيت شغلى كه و نيروى رسمى با درامدهاى چندين برابر بيشتر در حال استراحت مى باشند تا كار كردن ،آيا عدالت در جامعه اسلامى رعايت شده است ؟
محمد: 1395/2/2012:53:39،
57
49
یکی از شاخه های مدیریت /مدیرت تعارض هست به این صورت هست که اختلاف بینداز و حکومت کن .وقتی نیروی کار به عناوین مختلفی همچون نیروی رسمی نیروی قراردادی نیروی پیمانکار هست هیچ وقت سطح در امد ها اصلاح نمی شود زیرا که افراد فقط وفقط به این فکر می کنند وضعیتشون رو نسبت به هم مقایسه کنند و از استاندارد فاصله بگیرن چقدر حکومت ما اسلامیست ای کاش جهان از ما یاد بگیرند.
ابوذر: 1395/2/2020:36:27،
30
44
حجمی را یادت رفت
6 ماه پیش بعداز 11سال کار برای پیمانکار شرکت گاز(ارکان ثالث) حجمی شدیم
(قبلا روزی 8 ساعت کار حداقل پایه اداره کار دریافت می کردیم . العان روزی 6 ساعت بهمون میدن همون کار را می کنبم و البته حقوق کمتر از پایه اداره کار!!!!!)
کاملا قانونی
به اداره کار رفتیم میگن: چون بخش نامه از وزارت خانه تهران اومده - و اونها بی حساب کتاب کار نمی کنند!!! پس بی خود خودتون را خسته نکنید!
soheil: 1395/2/2015:14:11،
34
46
با توجه به مواردی از قبیل عیدی و سنوات و بیمه و .... رقم واقعی مزد تقریبا دو برابر می شود
پاسخ به بازرس ساپکو: 1395/2/2103:45:36،
42
34
دوست عزیز شما یا پوست بسیار کلفتی داری که موندی ایران و تازه راضی هم هستی یا اینکه بالاخره زندگیت یه جوری تامین میشه.
بهتون بر نخوره ولی اصلا همین زحمات و کوشش های تمام نشدنی شما و همکارهاتون هست که امرون صنعت خودروسازی ما انقدر پیشرفت کرده و همه ی مردم از کیفیت خودروهای داخلی اینقدر راضی هستند!!! وقتی افراد پر ادعایی مثل شما بوسیله ی پارتی در این صنعت مشغول کار بشن انتظار بهتر از این نباید داشت. شما اگه دلت برای مردم و مملکتت میسوخت یک روز هم نمی تونستی اون فضارو تحمل کنی!یه روز باید دست اندرکاران این صنعت به جرم چپاول مردم محاکمه بشن. لطفا برای مردم نسخه نپیچید چون خدا شاهده من اگه یه مهاجرت آبرومند تو شمالی ترین منطقه ی کانادا یا اسکاندیناوی هم گیرم بیاد یک روز هم این خراب شده رو تحمل نمی کنم.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار