کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اثر مالیات بر سپرده بانکی چگونه است؟

کدخبر:۲۲۲۹۷دوشنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۲:۱۸:۴۷۲۱۴۶ بازدید

وزیر امور اقتصادی و دارایی، در سخنرانی خود در کرمان، تاکید کرد که باید برسود سپرده‌های بانکی، مالیات وضع شود و این معافیت مالیاتی ...
اثر مالیات بر سپرده بانکی چگونه است؟

وزیر امور اقتصادی و دارایی، در سخنرانی خود در کرمان، تاکید کرد که باید برسود سپرده‌های بانکی، مالیات وضع شود و این معافیت مالیاتی از سپرده‌ها برداشته شود. استدلال طیب‌نیا، به دلیل مثبت شدن «نرخ سود واقعی بانکی» است. به گفته او، در حال حاضر تورم در کشور به 12 درصد رسیده و با توجه به اینکه برخی بانک‌ها نرخ سود سپرده 22 درصد بدون ریسک اعطا می‌کنند، در نتیجه باید مالیات پرداخت کنند.

این مقام مسوول، سیاست معافیت مالیات از سپرده‌ها را تابع شرایط گذشته دانست و تاکید کرد در شرایط کنونی این معافیت مالیاتی زائد است. طیب‌نیا تاکید کرد زمانی که نرخ سود واقعی سپرده‌ها منفی بود، از سیاست معافیت مالیاتی بر سود سپرده‌ها حمایت می‌کرده، اما حالا، شرایط تغییر کرده و زمان این رسیده که بانک‌ها، برای سود سپرده مالیات پرداخت کنند. اما قانون دریافت مالیات بر سپرده‌ها، پیش از این در خصوص موسسات غیر‌مجاز نیز به اجرا درآمد. 

در مرداد‌ماه سال گذشته، رئیس کل بانک مرکزی، از توافقی با سازمان امور مالیاتی برای وضع مالیات برای سود سپرده‌های غیر‌مجاز خبر داده بود. بر این اساس مقرر شد موسسات مالی مجاز مشمول تسهیلات و معافیت‌های مالیاتی بوده و سود پرداختی آنها مالیاتی در‌بر نداشته باشد، اما موسسات مالی غیر‌مجاز، از این معافیت محروم شود. 

اگرچه به نظر می‌رسد این طرح توقف چندانی در روند کار غیر‌مجازها ایجاد نکرد، اما این ابزار بیشتر حالت انضباطی و بر مبنای رویکرد نظارتی طرح شده بود. حال صحبت‌های وزیر اقتصاد، دیگر ابعاد نظارتی ندارد و معتقد است سود سپرده‌ها نیز مانند سایر بخش‌ها، شامل دریافت مالیات شود.

بی‌شک، بخش بانکی کشور مهم‌ترین رکن اقتصادی را تشکیل می‌دهد، به نحوی که مشکلات این بخش باعث می‌شود که دیگر بخش‌ها نیز دچار چالش شود. در حال حاضر، به دلیل سیاست‌های نادرست در سال‌های گذشته و غلبه سیاست‌های مالی بر پولی، بانک‌ها با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند. 

حجم بسیار بالای تبصره‌های تکلیفی در قوانین بودجه سالانه باعث شد بانک‌ها بخشی از منابع خود را صرف تسهیلاتی کنند که عملاً بازگشتی نداشت. در کنار این موضوع، سرمایه‌گذاری بانک‌ها در دارایی‌های پرریسک نیز باعث شد مشکلات ترازنامه‌ای بانک‌ها افزایش یابد و حتی برخی از بانک‌ها در معرض ورشکستگی قرار گیرند. در سال‌های اخیر، سامان‌دهی اوضاع بانک‌ها، کلید خورده است و با حل مشکل تحریم‌ها به نظر می‌رسد روابط فرامرزی بانک‌ها نیز در حال احیاست. سیاست مالیات‌گیری از سود سپرده‌ها، اگر چه در بلندمدت یک ضرورت محسوب می‌شود، اما در کوتاه‌مدت و در حالی که سیاستگذار به دنبال مرهمی برای زخم‌های گذشته است، می‌تواند شوک جدیدی را به شبکه بانکی وارد کند. 

نکته دیگر، در خصوص، اثرات تورمی این سیاست خواهد بود. رشد نقدینگی در دی‌ماه سال گذشته در سطح 27 درصد قرار داشت، البته به دلیل آنکه نسبت حجم سپرده‌های مدت‌دار به سپرده‌های دیداری کمتر است، این ساختار باعث شده اثر تورمی کمتری در پی داشته باشد. اما سیاست مالیات‌ستانی از سود سپرده‌های بانکی، بر روی ساختار سپرده‌ها اثر خواهد گذاشت و باعث خواهد شد که بخش قابل توجهی از سپرده‌های مدت‌دار به سپرده‌های جاری تبدیل شود یا اینکه روانه سایر بازارها شود. در نتیجه، این روند دستاوردهای تورمی را تهدید می‌کند. 

در حال حاضر مطابق آخرین آمارها، میزان تورم به 11.2 درصد رسیده و پیش‌بینی می‌شود این میزان در خرداد‌ماه به زیر 10درصد نزول کند. به‌طور کلی باید در نظر گرفت که اگرچه ممکن است، یک سیاست به تنهایی سیاست مناسبی محسوب شود، اما باید از نظر زمان‌بندی و موقعیت و شرایط اجرای سیاست نیز امکان‌سنجی صورت گیرد.

در حالی که وزیر امور اقتصادی و دارایی، این سیاست را مطرح کرد، مسوولان بانک مرکزی به عنوان نهاد ناظر بر بازار پول، واکنشی در این خصوص نداشته‌اند. بسیاری از مسوولان بانک مرکزی در سال گذشته اهداف خود را برای اصلاح بازار پول اعلام کردند. به گفته این مسوولان، در حال حاضر «چالش مطالبات غیرجاری»، «انباشت مطالبات از دولت و شرکت‌های دولتی»، «رکود در بخش حقیقی و کاهش بازدهی دارایی‌ها» و «کمبود سرمایه پایه بانک‌های دولتی» از مهم‌ترین چالش‌های نظام بانکی است. بر این اساس مسوولان بانک مرکزی سیاست‌هایی مانند، تشکیل شرکت مدیریت دارایی با سرمایه دولت، ایجاد و توسعه بازار بدهی، بهبود فضای کسب و کار، توسعه بازار سرمایه و افزایش سرمایه بانک‌های دولتی را از مهم‌ترین سیاست‌ها برای حصول اهداف مورد نظر مطرح کردند.

این سیاست‌ها را می‌توان، در قالب یک برنامه مشخص برای رسیدن به نقطه مدنظر دانست که در ادامه طرح‌های دو سال اخیر بانک مرکزی بوده است. اما بار دیگر اعلام یک سیاست کاملاً متفاوت باعث شد که دیگر سیاستمداران اقتصادی، شگفت‌زده شوند. در این خصوص بسیاری از کارشناسان یکی از نقدهای تیم اقتصادی در دولت یازدهم را واگرایی در برخی دیدگاه‌ها عنوان می‌کنند. بر این اساس، نیاز به همگرایی سیاست‌های اقتصادی در شرایطی که اقتصاد کشور با بحران‌های متفاوتی روبه‌رو است، بیش از پیش آشکار است. 

حتی به‌زعم برخی از کارشناسان، تغییر اعضای کابینه، می‌تواند روح تازه‌ای را در کالبد بدنه اقتصادی کشور بدمد. این گزاره صحیح است که با توجه به کاهش قیمت نفت در یک سال اخیر، فرصت مناسبی ایجاد شده تا وابستگی بودجه را از درآمدهای نفتی کاهش داده و به سمت حصول درآمدهای مالیاتی معطوف کرد. اما اگر این سیاست مانعی برای دیگر سیاست‌های اقتصادی ایجاد کند، نمی‌تواند بهترین انتخاب در حال حاضر باشد. مطابق آمارهای مسوولان در حال حاضر، 25 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور در چتر مالیاتی دولت قرار ندارد و از پرداخت مالیات فرار می‌کند، این رقم با توجه به آخرین ارقام اعلام‌شده از میزان تولید ناخالص داخلی در سال 1393 معادل با 250 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

این رقم قابل توجهی است که در صورتی که سیاست‌های نظارتی در این بخش افزایش یابد، می‌تواند بخش قابل توجهی از درآمدهای مالیاتی و در مقیاس بالاتر، درآمدهای دولت را بهبود دهد. بنابراین اگرچه سیاست دریافت از سود سپرده می‌تواند در بلندمدت و پس از اصلاح چالش‌های نظام بانکی در دستور کار قرار گیرد، اما در حال حاضر شاید اقدامات حیاتی در بخش مالیات، می‌تواند سایر گزینه‌ها باشد. 

نکته آخر اینکه به گفته کارشناسان، لازمه دریافت مالیات از سود سپرده، احصای تمام درآمد اشخاص است. حال آنکه مسوولان حوزه مالیاتی، لازمه دریافت این مالیات را داشتن اطلاعات لازم می‌دانند و معتقدند تاکنون این بسترسازی ایجاد نشده و در نهایت مالیات بر مجموع درآمد عملی نشده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مدرس دانشگاه: 1395/2/2002:59:28،
114
40
بله دیگه اگر نگیرند که نمیتونن به مدیرانشون حقوق ماهی ۷۰ ، ۸۰ میلیون تومان بدن ، حق دارن دیگه
در عوض منم با ۲۴ سال درس خوندن باید تو دانشگاه تدریس کنم با ساعتی ۱۵۰۰۰ تومان حق التدریس

تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل
سیفی: 1395/2/2007:46:38،
69
43
نقدینگی نسبت به دولت قبلی بیشتر از دوبرابر افزایش یافته ،تورم 12% بخاطر بلوکه شدن مقدار بالای این نقدینگی بصورت سپرده هاست درصورت حرکت این نقدینگی بطرف ارز و طلا ویا دیگر بازارها فاجعه خواهدبود درسال 1998 درروسيه عین همین وضعیت پیش آمد و مردم برای حفظ ارزش پولشان برای خرید ارز هجوم بردند ودر عرض یک روز کل ذخايرارزي دولت را خریدند و قیمت دلار شش برابرشد
بیمه مرکزی یه نمونه اس: 1395/2/2007:51:25،
86
40
آقا یارو نزدیک 50 میلیون اضافه کار فوق العاده و ویژه گرفته بدون مالیات(همراه با وام ضروری 500 میلیونی و ...)
این و امثال این رو پول حرام مالیات نمیدن. ما باید رو پولی که قبلا مالیاتشو دادیم بازم بدیم.
چقدر بدیم آخه دولت عزیز
پوريا: 1395/2/2009:31:33،
52
45
آقاي وزیر امور اقتصادی و دارایی، ممكنه تورم پايين آمده باشه ولي ركود جايگزين آن شده و متاسفانه طرز فكر شما اين ركود را به ورشكستگي كامل بانك ها و خروج سپرده ها منتهي خواهد كرد.
دانا: 1395/2/2011:17:01،
40
40
الان 1بچه3ساله هم میدونه نرخ تورم بالای25درصده چرا اینامردم رو ابلح فرض میکنن
عدالت: 1395/2/2003:24:52،
90
33
اقای روحانی چرا طیب نیما و سیف و نعمت زاده را برکنار نمی کنید ؟؟؟؟؟؟؟!! گرانی دلار تا کی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ سه برابری قیمت کالاها و خودروهای تا کی ؟؟؟؟؟؟؟ لغو خودروهای امریکا چه توجیهی دارد وقتی هزاران خودرو چینی وارد می شود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ این چه وضعی است بعد رفع تحریمها ؟؟؟؟؟؟ نه تنها دلار را ارزان نکردید گرانتر هم کردید و جلوی واردات خودروهای با کفیت امریکایی را گرفتید.....مردم اقتصاد مقاومتی نمی خواهد چجوری بگویند ؟؟؟؟؟؟؟ ارزانی و دلار ارزان و رفاه می خواهند پس حق مردم از این همه نفت و گاز بعد از 37 سال چیست ؟؟؟؟؟؟؟
بازاری: 1395/2/2008:47:22،
59
40
نمایندگان مجلس باید این دو وزیر و همچنین رئیس مرکز آمار رااستیضاح کنند .چون با دادن اخبار دروغ به مردم نه تنها مشکلات اقتصادی را حل نکردند بلکه باعث بی اعتمادی مردم به دولت شده اند . یکی از این اخبار دروغ تورم 12 درصدی است
reza: 1395/2/2003:38:49،
79
35
اگه اینجور پیش بره برا اکسیژنی هم که مصرف میکنیم باید مالیات بدیم.
سمندون: 1395/2/2006:56:09،
82
26
ببخشید اینها آمار کاهش تورم کدوم کشورو میدن؟
شما فهمیدید ؟ ما که نفهمیدیم !
خدایی: 1395/2/2008:08:55،
53
37
اگه از سپرده مالیات میگیرین، بیایید به وامهای بیست و پنج درصدی که بانکها داده اند،یارانه به گیرندگان وام بدید چون اختلاف بین درصهای وام و نرخ تورم دورقمی هست.
22 میلیون نفر: 1395/2/2009:00:44،
36
43
اثرش میخوایین ببینین چطوریه؟
الان خدمتتون عرض میکنم.
هیچی پولامون رو از بانکها میکشیم بیرون اونوقت رو باقیمانده سماقی که بانکها باید بمکند مالیات بگیرید.
مالیات رو سماق!
امیر: 1395/2/2009:21:55،
37
43
وقتی تورم 40 درصد بود سود سپرده همون 22 درصد بود.سود وام 27 درصد.الان که تورم 12درصد شده میخوان این دو تا رو به هم نزدیک کنن. اگه این دولت به فکر مردمه سود وام و سپرده رو به هم نزدیک کنه. البته دولت فکر بانکهاست.من نمیدونم کدوم بانک الان سود 22 درصد میده که این طیب نیا هی میگه 22. الان همه جا نهایت 18 میدن.
حرف حساب !: 1395/2/2010:27:28،
34
32
ماليات و كاهش نرخ سود با هم به چه منظور است ؟ تمام بانكهاي كل دنيا در صدد هستند منابع را جذب بانكها بكنند شما تلاش ميكنيد منابع تورم زا از بانكها خارج و بدست خود مردم بسپاريد - بانكها كه نمي توانند در توليد و سازندگي مشاركت ملي داشته باشند و سهم بسزايي را ايفا نمايند بهتر است تبليغ نكنند چون اگر بانك نتواند توليد را سر سامان دهد آيا مردم خودشان به تنهايي و بدون برنامه مي توانند؟ وقتي منابع در دست مردم است شغلهاي كاذب و فروش ارز و سكه و طلا و قاچاق كالا و... بالا مي زند پس بد از بدتر كدام را بايد انتخاب كرد . دولت اگر تصميم دارد منابع خرد مردم را در جهت توليد و بهره وري سرمايه گذاري كند بايد در تصميمات خود كارشناسي و منطقي و تفكر نظر دهد و طرحهاي اوراق مشاركت و ... را اينقدر چاپ كند و به نوعي با دست بدوشد و با پا به زير سطل بزند اين كارها نتيجه عدم توانايي مسئولين را نشان ميدهد .
فرجام: 1395/2/2010:41:17،
38
51
سخنان وزير واقعا خنده دار هست ايشون اگر واقعا دنبال ساماندهي
هستن دنبال بيست ميايارد دلار كالاي قاچاق باشن كه همه جوره اولويت هست
نه دنبال اين مسخره بازيا مثل ماليات بر سپرده بانكي
واقعا چه كسيو ميخوان رنگ كنن بت اين صحبتها
پدرپيرفقيرمريض بدبخت: 1395/2/2010:56:21،
35
41
چرا براي كسب درآمد سود وامهاي كلان 4 درصدي كه به پسرخاله ها مي دهند را افزايش نمي دهند و مثلاً 8 درصد سود بگيرند؟؟؟؟؟
مگر قباحت دارد؟
صنعتگر: 1395/2/2011:19:20،
31
39
دولتمردان و نظريه پردازان اقتصادي عزيز
نرخ سود بانکي بر اساس قانون عرضه وتقاضا تعيين ميشود
1- وقتي تقاضا براي وام با بهره بالا وجود دارد اين به معني وجود سود بيشتر نسبت به بانک در تجارت ميباشد.
2- وضع ماليات بر سپرده صرف نظر از آثار رواني بر بازار باعث هجوم سپرده ها به بازار ميشود و لذا بانکها در يک چرخه معيوب ناچار به جبران ماليات و افزايش نرخ بهره (بمراتب بيشتر از ماليات) خواهند شد.
3- ماليات بر سپرده مانع کاهش نرخ سود بانکها ميشود و در نتيجه نرخ بهره وام کاهش نخواهد يافت و صنعت در نتيجه نرخ بالاي وام ورشکسته خواهد شد
4-نتيجه اينکه اخذ وام از سپرده يعني گذاشتن بار دولت بر دوش صنعت خسته و ورشکسته به شکل محترمانه
مشتري: 1395/2/2011:22:25،
42
44
اگه اخذ ماليات از سود سپرده شروع بشه ، سرمايه از بانكها خارج و تورم زا ميشه كه قبلي هم همين اشتباهو كرد و باعث تورم شديد شد.

نبايد خطاهاي گذشته تكرار بشه.تنها دستاورد كليد، كنترل تورم بوده كه با اخذ ماليات از سپرده، اينم به فنا ميره

با اين كارها پول وارد توليد نميشه چون سودآور نيس پس كاري نكنين كه پشيمون بشين
كليد كاري برا مردم نميكنه
ركود و فقر و بيكاري باشيب ملايم
مچكريم
مردم ايران: 1395/2/2011:24:41،
44
34
اگه راست ميگين جلوي حقوقهاي 80 ميليوني اقوامتونو بگيرين...ظلم و بي عدالتي تا كي؟

تا كي مردم بايد تاوان بي لياقتي آقايان را بدهند؟
فقر
ركود
بيكاري
گراني
ماليات سنگين
ولي خودتون لندكروز مشكي سوار شين
مچكريم
صنعت مظلوم: 1395/2/2011:37:42،
45
39
دولتمردان و نظريه پردازان اقتصادي عزيز
نرخ سود بانکي بر اساس قانون عرضه وتقاضا تعيين ميشود

1- وقتي تقاضا براي وام با بهره بالا وجود دارد اين به معني وجود سود بيشتر نسبت به بانک در تجارت ميباشد.

2- وضع ماليات بر سپرده صرف نظر از آثار رواني بر بازار باعث هجوم سپرده ها به بازار ميشود و لذا بانکها در يک چرخه معيوب ناچار به جبران ماليات و افزايش نرخ بهره (بمراتب بيشتر از ماليات) خواهند شد.

3- ماليات بر سپرده مانع کاهش نرخ سود بانکها ميشود و در نتيجه نرخ بهره وام کاهش نخواهد يافت و صنعت در نتيجه نرخ بالاي وام ورشکسته خواهد شد

4-نتيجه اينکه اخذ وام از سپرده يعني گذاشتن بار دولت بر دوش صنعت خسته و ورشکسته به شکل محترمانه در سال اقتصاد مقاومتي در عمل
رضا: 1395/2/2014:15:23،
52
34
کاش میتونستم از این مملکت برم و پشت سرم هم نگاه نکنم.مملکت زورگیر و اجبار و بامحدودیت فراوان حتی اگه زادگاه ادم باشه ولی یک ریال نمی ارزد.
مهدى: 1395/2/2017:41:33،
36
36
بالاخره تموم ميشه !

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار