کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

زنگ خطر وارونگی فقر

کدخبر:۲۲۲۵۲یکشنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۲:۲۳:۴۷۱۳۹۰ بازدید

حداقل درآمد لازم براي داشتن يك زندگي متوسط در شهر يا روستا حالا به معضلي در ميان كارشناسان تبديل شده است. بيان نرخ مشخص براي اين ...

حداقل درآمد لازم براي داشتن يك زندگي متوسط در شهر يا روستا حالا به معضلي در ميان كارشناسان تبديل شده است. بيان نرخ مشخص براي اين درآمد حداقلي كه آن را «خط فقر» مي‌خوانند، هيچ‌وقت دقيق نبوده است. شايد بر همين اساس هم بوده كه برنامه‌هاي صورت گرفته براي تعديل نرخ آن به همين شكل از هم گسيخته بوده است. با اين حال نگاهي به آمارهاي مركز آمار تحت عنوان نوسانات ميزان درآمد خانوارها مي‌تواند سرخط‌هاي روشني از نوسان خط فقر در ايران را ارائه دهد. بر اين اساس ميزان درآمد خانوارهاي شهري درحال فاصله گرفتن بيشتر از ميزان درآمدهاست به گونه‌يي كه ابتداي امسال نيز گزارش‌ها نشان از فاصله گرفتن دستمزدها از نرخ تورم در طول يك دهه اخير داشت. در همان زمان وزير كار اعلام كرده بود كه در طول سه دهه گذشته، دستمزدها از نرخ تورم فاصله گرفته است و قدرت خريد نيز به همين ميزان كاهش يافته است.

به گزارش ایران جیب به نقل از تعادل، صحبت‌هاي مطرح شده از سوي وزير كار حالا از سوي معاون اجتماعي وزير رفاه نيز تاييد شده است چراكه گزارش‌ها نشان از نزديك شدن فقر به شهرها و وارونه شدن آن دارد. آن‌ طور كه احمد ميدري، معاون رفاه اجتماعي وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي مطرح كرده است، مطالعات نشان از تغيير شكاف فقر در شهرها و روستاها دارد. فقر آماري از ديگر مسائلي است كه در صحبت‌هاي ميدري به آن اشاره شده است. وي با بيان اينكه وزارت رفاه براساس آيين‌نامه مصوب سال 84 موظف است در نيمه اول هر سال گزارشي از وضعيت فقر و رفاه اجتماعي آماده و به مسوولان كشور ارائه كند، اظهار كرد: اين كار از سال 84 تا پايان دولت دهم انجام نشده است. به گفته وي در دولت يازدهم، اين گزارشات هر سال براي مسوولان ارسال شده است. در عين حال در جلسه روز يك‌شنبه مورخ 12 ارديبهشت ماه نيز اين گزارش در جلسه هيات وزيران ارائه شد. تهيه و ارائه گزارش فقر در دولت اقدام مهمي است زيرا دولتي كه مي‌شنود، اقدام نيز خواهد كرد.

اگر دولت بداند در جامعه چه مي‌گذرد، يك گام به حل مساله نزديك شده است. وي با بيان اينكه در مطالعات فقر چند واقعيت غيرقابل انكار و حائز اهميت وجود دارد، اظهار كرد: نخست آنكه خوشبختانه در ايران فقر از مقوله فيزيكي نيست به اين معنا كه دولت ايران موفق شده است در بسياري نقاط كشور زيرساخت‌هاي ضروري را ايجاد كند. مردم ما دسترسي خوبي به آب، برق، گاز، جاده، مدرسه و خانه‌هاي بهداشت دارند. البته در مناطقي چون سيستان و بلوچستان فقر زيرساختي يا فقر چند بعدي بالاست. بالاتر بودن فقر درآمدي نسبت به فقر زيرساختي از ديگر مسائلي است كه ميدري به آن اشاره كرده است. به گفته او در ايران فقر درآمدي بيشتر از فقر چند بعدي يا فقر زيرساختي است. آمارها نشان مي‌دهد، دولت‌ها در ايران زيرساخت‌ ايجاد كرده‌اند اما مردم نمي‌توانند از طريق اين زيرساخت‌ها درآمد كسب كنند بنابراين شاهد مهاجرت از روستاها به شهرها هستيم.

ميدري در عين حال عنوان كرد: در شاخص‌هاي نظام اداري تا دولت دهم رتبه 150 را داشتيم كه اين رتبه در دولت يازدهم 30 رتبه بهبود يافته است. اما روند بهبود اين شاخص بيشتر در تهران اتفاق افتاده و در ساير استان‌ها به طور كامل تعميم نيافته است.

بخش ديگري از صحبت‌هاي ميدري درخصوص رسيدن فقر به شهرهاست. وي عنوان كرد: اين موضوع يكي ديگر از ويژگي‌هاي فقر در ايران است. همواره در ايران فقر روستايي بيشتر از فقر شهري بوده اما مطالعات ما نشان مي‌دهد كه اين پديده در حال وارونه شدن است به اين معنا كه يا فقر در شهرها درحال گسترش است يا اينكه فاصله بين فقر روستايي و شهري درحال كاهش است. وي افزود: مردم از روستاها به حاشيه شهرها كوچ مي‌كنند و فقر در حاشيه شهرها بيشتر است. به دليل مهاجرت بي‌رويه كه به ازاي آن شغل ايجاد نشده است با اين پديده روبه‌رو هستيم. روستايي‌ها براي كسب شغل به شهر مي‌آيند و چون كاري وجود ندارد به جرگه گروه‌هاي فقير مي‌پيوندند.

معاون رفاه اجتماعي وزارت كار و رفاه اجتماعي با اشاره به اينكه به عنوان مثال اگر قبلا فرد در روستا زندگي مي‌كرد و احتمال فقير شدنش 20درصد بوده حالا كه به شهر آمده احتمال فقير شدنش 25درصد شده البته اعداد فرضي است، اظهار كرد: فردي كه مهاجرت مي‌كند احتمال فقير شدن خود را بالا برده است. اين موضوع به لحاظ جغرافياي فقر و سياستي كه بر آن مترتب است داراي اهميت بالاست. ميدري تاكيد كرد: اكنون در حاشيه شهرهاي بزرگي چون مشهد، شيراز، اهواز و زاهدان دسترسي به زيرساخت‌هايي چون خانه بهداشت و مدرسه به مراتب از روستاها پايين‌تر است و لازم است اولويت‌هاي سياست‌گذاري تغيير كند و مردم مطلع شوند تا سبك رفتاري خود را اصلاح كنند. براساس مطالعات، استان‌هاي مرزي گرفتار فقر بيشتري هستند. در واقع در نقاط حاشيه‌يي كشور ميزان فقر بيشتر و توزيع آن نامتوازن است.

صحبت‌هاي ميدري را آمارها نيز تاييد مي‌كنند چراكه نگاهي به ميزان هزينه و درآمد خانوارها نشان از نزديك شدن هزينه‌ها به درآمد دارد كه در برخي موارد حتي از درآمد هم فراتر رفته است. اين مساله مي‌تواند يك هشدار براي شهرهايي باشد كه آغوش خود را براي فقر گشوده‌اند.

4qhn3w4fa8hm5iy7rn6w.jpg

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ساسانیان: 1395/2/1906:09:36،
87
31
از زحمات چندین سالی مسولین در جهت مستهلک کردن کشور سپاسگزاریم ما در 1404 در همه چیز اولیم از جمله فقر .به یاد زمانی که در کتاب های تاریخ طبقات اجتماعی جامعه را می خواندیم :شاهزادگان(اقازاده ها)تجار وپیشه وران(مافیای صادرات و واردات) خودی ها _بیخودی ها(مردم عادی یا نخودی ها)
مبینا: 1395/2/1912:30:17،
38
32

" لازم است اولويت‌هاي.... تغيير كند و مردم مطلع شوند تا سبك رفتاري خود را اصلاح كنند. "

شما بهترین هستین لازم نیست تغییر کنین!..... اشکال از مردمه..... مردم باید همیشه خودشون رو اونجور که شما میگی اصلاح کنن!!

چه مردم بدی هستیم ما!!! ...چون باعث زحمت شماییم و لازمه سبک رفتاری رو یادمون بدی!!!
سمندون: 1395/2/1906:54:59،
85
31
شرم بر این سیستم غیر مردمی
محمد: 1395/2/1907:31:02،
100
35
کشور ما در حال حاضر در مرز یک انفجار هست. کاهش شدید قدرت خرید مردم در کنار افزایش تورم، بسیار به مردم فشار آورده. سونامی بیکاری در کشور راه افتاده و میلیونها جوان تحصیل کرده و تازه نفس دارن عمرشون رو به بیکاری یا شغلهای کاذب و مخرب و غیرتخصصی میگذرونن. بحران کاهش ازدواج هر روز شدت پیدا میکنه و طلاق به یک رویه معمول در سطح جامعه تبدیل شده و قبح اون از بین رفته. جوانها به جای ازدواج به روابط نامشروع و غیراخلاقی رو آوردن و از مسئولیت ازدواج شونه خالی میکنن.
این وسط مسئولان هم به فکر اندوختن مال، اختلاس، دریافت وام های کلان از بانکها، پارتی بازی، تبانی و ظاهرسازی هستن و عملا تنها کار دولت برای مردم، دادن وعده توخالی و سرخرمن هست و فعلا برجام رو علم کردن تا مردم سماق بمکند و برای صندوق رای سال 96 و انتخاب مجدد خودشون آماده بشن. برجام فقط برای آقازاده ها برجامه و برای من قشر متوسط بدون فرجام!!!
کارمند: 1395/2/1908:24:20،
46
31
خدایا جای حق نشستی آخه من با حقوق 1200 با 2 بچه و خونه مستاجری و این وضعیت گرونی چطور دوام بیارم چطور زندگی کنم خدا انشاء الله به اون کسی که در بندهای قرارداد کار معین دست برده و سلیقه ای نوشته روزی نده...چرااینقدر فرق ؟چرا اینقدر ظلم ؟عدالت علی( ع )کو ؟ فکری بکنید برای ما کارمندان کار معین که با حقوق کارگری و مزایای کمتر از کارگری زندگی میکنیم. بخوانید متن قرارداد کار معین(مشخص)مصوبه 4250/43309مورخ13/2/1388 هیات وزیران را ..ساعات اضافه کاری و ماموریت و عیدی با یه فرمول خاص و بقیه حقوق کارگری
ُSaeed: 1395/2/1910:17:04،
32
54
یک خانواده چهار نفری هستیم با دو تا بجه 6 و دو ساله.
میانگین شش میلیون بعد از کسر اجاره و قسط برامون میمونه.
تهران هم نیستیم که هزینه هامون بالا باشه.
با این وجود کاملا خودمون رو کاملا زیر خط فقر حس میکنم.
محمد: 1395/2/1910:54:33،
50
33
تو دیگه خیلی باحالی!! داداش به این حرف تو میگن ناشکری، میفهمی، ناشکری!!!
شش میلیون تومن در ماه آرزوی همه جوانهای بدبخت این مملکته... بعضی ها حتی با یک سوم این پول دارن خیلی ابرومندانه زندگی میکنن، اونوقت تو چی میگی؟؟!!
نکنه انتظار داری با حقوق هر ماهت یه ماشین جدید بخری یا کل وسایل منزلتو عوض کنی؟؟؟!!!
امین: 1395/2/1912:38:47،
38
32
من بدبخت فلک زده دربه در که ماهی ۷۵۰ میگیرم چه کار کنم خدا
امیر: 1395/2/1913:05:02،
35
33
اولویت مسولین محترم افزایش جمعیت هست بدون سطح سواد و
اشتغال و رفاه و اینده خوب برای نسل جوان جامعه.!!!
پدره پزرگ: 1395/2/1915:33:56،
31
28
سلام خود را از ایران و نقطه ای کوچک به همه ی دهه 60 عزیز میرسانم
امروز کارفرمای بنده شیک و تمیز یه کاری رو جلوی من میزاره که رسما کار دو نفره تا من خودم اسعفا رو بگم
آخه یکی نیست بگه بابا با این حقوق چندالغاز مثه الاغ از آدم کار میکشید بعد مگه ما خونواده نداریم زندگی شخصی نداریم

به عیسی مسیح قسم اشک تو چشمام بود اما زور و اجبار بی پولی

آرزو میکنم که آرزوی هیچ کسی از هم نپاشه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما