کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

رفتار ضد و نقیض، مانع ورود سرمایه‌گذاران خارجی

کدخبر:۲۲۲۳۷شنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۸:۴۷۱۱۱۹ بازدید

یک اقتصاددان تنها راه خروج از وضعیت رکودی اقتصاد کشور را ورود سرمایه گذاران خارجی می‌داند و معتقداست اقداماتی از قبیل کاهش نرخ ...
رفتار ضد و نقیض، مانع ورود سرمایه‌گذاران خارجی

یک اقتصاددان تنها راه خروج از وضعیت رکودی اقتصاد کشور را ورود سرمایه گذاران خارجی می‌داند و معتقداست اقداماتی از قبیل کاهش نرخ سود بانکی و اخذ مالیات از سپرده‌های بانکی تبعات نامعلومی دارند و به عنوان اهرم هایی به کار می روند که مشخص نیست تاثیر مورد نظر که همان سرازیر شدن پول به صنعت، کشاورزی و... است را به همراه داشته باشد.

تورج دانشور، اقتصاددان در گفت‌وگو با ایسنا، درباره احتمال کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی در کشور اظهار کرد: من فکر می‌کنم این اقدامات و استفاده از اهرم‌های این چنینی در جهت هدایت پول به سمت صنعت، کشاورزی و... در صورت ثبات اقتصادی امکان‌پذیر است و صد در صد در شرایط کنونی اگر نرخ سود کاهش یابد، پول مردم از بانک‌ها خارج می‌شود و به سمت خرید زمین، بهره، نزول و... خواهد رفت.

وی تصریح کرد: به نظر من با این حرکت‌های مکانیکی پول به سمت تولید نمی‌رود تا به موجب آن چرخ تولید بچرخد و برای جوانان اشتغال ایجاد شود بلکه ممکن است به سمت بازارهای موازی هدایت شود.

عضو هیئت علمی اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی همچنین درباره اخذ مالیات از سپره‌های بانکی اظهار کرد: این اقدام نیز مانند کاهش سود سپرده‌های بانکی یک اهرم است و البته با مخالفت‌های زیادی روبه‌رو خواهد شد ولی به هر حال دولت آن‌ها را به کار می‌برد و هدف از بکار بردن آن هم به گفته‌ی مقامات اقتصادی هدایت پول به سمت تولید خواهد بود.

وی اظهار کرد: به نظر من این اقدامات مانند کاهش نرخ سپرده‌های بانکی در نزد بانک مرکزی، اخذ مالیات از سپرده‌ها و... که با هدف هدایت پول به سمت تولید انجام می‌شود، ‌اهرم‌هایی هستند که در نهایت تاثیر جدی بر اقتصاد کشور و راه افتادن چرخ اقتصاد کشور نخواهند داشت و ممکن است در کوتاه مدت باعث شوند برخی مشکلات اقتصادی دولت حل شود.

این اقتصاد دان بیان کرد: ضمن اینکه باید در نظر بگیرید سرمایه‌داران اغلب می‌دانند باید چه اقداماتی برای پول خود انجام دهند که آن را حفظ و ارزش آن را افزایش دهند و در نتیجه اقدامات این چنینی ممکن است تاثیری بر هدایت پول به سمت تولید نداشته باشد و برعکس تاثیر پول به سمت بازارهای دیگری داشته باشند که بررای اداره‌ی اقتصاد کشور مناسب نیست.

وی بیان کرد: اقتصاد ما اکنون در دور باطل رکود اقتصادی قرار دارد و در این شرایط کشور بیش از هر چیزی به ایجاد امنیت و ثبات اقتصادی و نشان دادن اخلاق خوب بین‌المللی نیاز دارد. این موارد کمک خواهد کرد که سرمایه‌گذاران به کشور وارد شوند و با ارقام بالا در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور سرمایه‌گذاری کنند.

دانشور گفت: در نظر بگیرید که فقط بخش نفت و گاز کشور نیاز به سرمایه‌گذاری ندارد و باید در همه بخش‌های اقتصاد کشور برای رشد سرمایه‌گذاری شود. برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی به کشور نیز نباید طوری رفتار کرد که خارجی‌ها احساس امنیت نکنند. متاسفانه اکنون رفتارهای ضد و نقیضی در کشور مشاهده می‌شود از یک‌سو درخواست ورود سرمایه‌ داریم و از سوی دیگر می‌بینیم که در برخی مواقع با ادبیاتی در مورد سرمایه‌گذاران خارجی صحبت می‌شود که باعث از بین رفتن تمایل آن‌ها برای ورود به کشور می‌شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کمالی: 1395/2/1812:53:57،
44
9
یه سوال دارم...مگه نمیخواهید مردم پول هاشونو از بانک خارج کنن و وارد چرخه اقتصاد کنن..مثلا تولید، سرمایه گذاری در پروژه های نفت و ....
خوب چرا این کارو خود بانکا نمیکنن...
عیر از اینه که به بانکا مشکوکین یا میخواین یه تسویه حسابی با بانکا و .. داشته باشین...
این قدر مردم را اذیت نکنین
amir737: 1395/2/1813:59:57،
33
10
به نظر میرسه هدف اینه که مردم پولاشونو از بانک خارج کنن که یه عده بتونن بی حساب و کتاب هاپولیش کنن.مثلا ملکای باد کردشونو دولا پهنا به مردم بندازن.
علی م: 1395/2/1814:08:17،
21
7
آفرین بر شما
سوال بسیار خوبی بود ، اگه مردم مبالغ جزئی که در بانکها سپرده گذاری کرده اند بخواهند در جای دیگری سرمایه گذاری کنند هیچ کاری نمیتوانند بکنند ولی بانکها با حجم زیاد نقدینگی میتوانند تولید واقعی راه بیاندازند . مثلا من با 100 میلیون سپرده ای که در بانک دارم چه تولیدی میتوانم راه اندازی کنم ؟ این 100 میلیون نهایتا رهن یک مغازه خواهد بود و والسلام
اینها همه مغلطه آقایان وزیر و وزرا است برای سرپوش گذاشتن بر عدم مدیریتشان تا اینگونه وانمود کنند که پول مردم باعث عدم کاهش تورم میشود .!!!!
من اگه این طور پیش بره همون چندرغاز مبلغ سپرده ام رو تبدیل به دلار یا سکه میکنم و میذارم زیر بالشم چون به نظر میرسه جاش از بانکهای دولتی امن تره ...
سهامدار پدیده: 1395/2/1819:49:28،
14
8
من سهامدار پدیده هستم
دو ساله زندگی همه سهامدارا و سرمایه گذارا رو تو بورس و پدیده و گلدن سیتی قشم و پروژه های کیش و شیراز و موسسات اعتباری و ..... نابود کردن

تو کشوری که امنیت سرمایه گذاری وجود نداره و هر احمقی میتونه جلوی رشد پروژه های بزرگ کشور رو بگیره هیچوقت دنبال سرمایه گذار خارجی نباید بود

هنوز هم نتوانسته (نخواستن) مشکل پدیده رو حل کنند :-(
حسن: 1395/2/1820:31:41،
8
8
یه سیاست اعلامی داریم که میگه؛ سود باید کم بشه، پول باید بره سمت تولید، اقدام و عمل و...! خیلی به اینا دل ندید! اکثرشون باد هواس!
یه سیاست اعمالی داریم که به قول معروف در عرصه ی میدانی و اقتصادی داره پیاده میشه! مثل افزایش قیمت ها، افزایش تعرفه ها، کاهش ارزش پول ملی، افزایش مالیات و ... اگه هواست به اینا باشه، میتونی سیاست های اعلامیو تفسیر کنی!
به نظر حقیر، دولت تو این شرایط، از خداشه که پول ها تو بانک بمونه! و مطمئن باشید یه مالیات تپل از همه مون میگیره!
به قولی؛ واعظان کین جلوه در محراب و منبر میکنن چون به خلوت میروند....
ناشناس: 1395/2/1813:30:40،
28
7
دقیقا قصد دولت هم هدایت سپرده های بانکی به سمت دلالی و نزول و ... است تا ثابت کند که می تواند کشور را از رکود خارج کند
پاسخ: 1395/2/1813:35:18،
22
8
خیلی ها دارند روی دلالی سیگار سرمایه گزاری میکنند و سود خوبی هم بدست اوردند در این یکی دو ماه گذشته . باز دوباره شاهد ارز و سکه بازی میشویم چون هیچ برنامه ای برای سرمایه گزاری نیست از قبیل وام به دارندگان املاک اتومبیل سیم کارت طلا وهزاران نزول خوری دیگر
MOHSEN: 1395/2/1813:35:56،
34
11
اینو بدونید که دولتمردانمون مخصوصا در کارها کارشکنی میکنند که مردم زیاد در رفاه نباشند
دلیلشم خودتون میدونید...
مسعود: 1395/2/1820:28:05،
12
10
دمه این آقای اقتصاددان گرم که واقعا همه چی را فهمیده وبه زبانش آورد.فقط یادش رفت بگه به بن بست رسیدیم واین حاصل 37 سال مرگ فرستادن ومشت گره کردن است .اگر یکنفر یک دلیل منطقی برای بهتر شدن اوضاع بتونه بگه مملکت را نجات داده وروی چشم همگان جاداره.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار