کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کاهش خودجوش سود بانکی

کدخبر:۲۲۲۲۱شنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۳:۴۷۵۴۳۱ بازدید

برخی بانک‌ها نرخ سود سپرده‌های مشتریان خود را تعدیل کرده‌اند. این تعدیل بسته به نوع بانک یا موسسه اعتباری متفاوت است.

پس از کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی، دومین علامت از کاهش نرخ سود در بازار پول نمایان شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال جدید اکثر بانک ها نرخ سود سپرده‌ها را به صورت خودجوش تعدیل کرده‌اند.

به گزارش ایران جیب به نقل از دنیای اقتصاد، دومین علامت از کاهش نرخ سود بانکی در سال جدید نمایان شد. پس از سرگیری کاهش مجدد نرخ سود در بازار بین بانکی از هفته آخر فروردین، مشاهدات حکایت از کاهش نرخ سود روزشمار غیررسمی در بازار پول دارد. این دو اتفاق را می‌توان به‌عنوان دو علامت کاهش نرخ سود در بازار پول تفسیر کرد.بررسی‌های میدانی از شعب بانک‌های مختلف نشان می‌دهد در سال جدید بسیاری از بانک‌ها به‌صورت خودجوش نرخ‌های خود را تعدیل کرده‌اند. این تعدیل در نرخ سود‌های روزشماری اتفاق افتاده که به‌صورت غیررسمی و در قالب طرح‌های ویژه یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری به سپرده‌گذاران پرداخت می‌شد.

در سال‌های گذشته و پس از آنکه بانک‌ها به‌صورت دستوری ملزم به ارائه نرخ یکسان به سپرده‌های مدت‌دار می‌شدند پدیده‌ای در بازار پول بروز کرد که با توسل به آن، نرخ‌های رسمی دور زده می‌شد.بانک‌ها با تعریف صندوق‌ها یا طرح‌های ویژه اقدام به سپرده‌گیری با نرخ سود سپرده بالاتر از سقف تعیین‌شده می‌کردند. در واقع بانک‌ها از این حساب‌ها به‌عنوان پوششی برای جذب سپرده با نرخ‌های بالاتری از نرخ‌های رسمی تعیین شده استفاده می‌کردند.تفاوت نرخ سود پرداختی به سپرده‌گذاران در قالب این حساب‌ها با نرخ‌های رسمی اعلام شده در برخی مقاطع به بیش از 12 واحد درصد رسید. این وضعیت در زمان کاهش نرخ تورم نیز ادامه داشت. با وجود کاهش 15 واحد درصدی نرخ تورم در پایان سال 93 نسبت به مدت مشابه سال قبل، نرخ سود بانکی تفاوت چندانی نکرد.در زمستان سال قبل اکثر بانک‌ها نرخ‌های سود روزشمار پوششی خود را بالای 22 درصد تنظیم کرده بودند. اما شواهد و بررسی‌ها نشان از سه تغییر مشخص در سپرده‌گیری بانک‌های کشور در روزهای کاری سال جدید است.


3 تغییر رفتار سود بانکی

اولین رفتار بانک‌ها در پرداخت نرخ سود به تعدیل نرخ‌های پوششی بازمی‌گردد. برخی بانک‌ها نرخ سود سپرده‌های مشتریان خود را تعدیل کرده‌اند. این تعدیل بسته به نوع بانک یا موسسه اعتباری متفاوت است.

اما برآوردها حکایت از آن دارد که در بانک‌های خصوصی این نرخ‌ها به زیر 20 درصد رسیده است و در موسسات مالی و اعتباری در شرف تاسیس نرخ سود این حساب‌ها به سطح 22 درصد رسیده است. مقایسه این تعدیل نرخ با ابتدای زمستان سال قبل نشان می‌دهد نرخ سود حداقل 2 واحد درصد کاهش یافته است. تعدیل نرخ در بانک‌هایی که موسسات نرخ شکن معروف هستند به‌صورت شدیدتری رخ داده است. نرخ سود روزشمار پوششی در این موسسات از 27 درصد به 23 درصد افت کرده است. اما در ادامه کاهش نرخ رفتاری دیگری نیز رخ داده است.در سال قبل سپرده‌گیری پوششی بدون کمترین پیش شرطی انجام و نرخ‌های غیررسمی به مشتریان پرداخت می‌شد.اما در سال جدید شروط سپرده‌گیری افزایش یافته است و اولین نشانه آن را می‌توان در افزایش کف سپرده‌ها مشاهده کرد. در بسیاری از بانک‌ها برای پرداخت نرخ سود بالاتر از 10 درصد رسمی کف قرار داده شده است. این کف حداقل 10 میلیون تومان تعیین شده است در حالی که در سال قبل به ارقام زیر 10 میلیون تومان نرخ‌های سود پوششی پرداخت می‌شد.در برخی موسسات که پایین‌تر از این ارقام را قبول می‌کنند شرط زمانی سپرده‌گذاری وجود دارد. برای نمونه سپرده‌گذاری با کف دو میلیون تومان حداقل باید دو ماهه انجام شود تا نرخ سود پوششی را دریافت کند، گرچه این نرخ در مقایسه با سال قبل دو واحد درصد کاهش یافته است.

سومین نشانه را می‌توان در بانک‌هایی مشاهده کرد که اقدام به تغییر نرخ و تعیین شروط جدید نکرده‌اند. در این بانک‌ها سپرده‌گیری در قالب طرح‌های ویژه یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری متوقف شده است.

این سه نشانه در سال جدید را می‌توان دلیلی بر کاهش خودجوش نرخ سود بانکی عنوان کرد. کاهشی که در کنار افت 11 واحد درصدی نرخ سود بازار بین بانکی در مقایسه با سال قبل دومین علامت از تعدیل این متغیر پولی در سال جدید است.فروردین سال قبل نرخ سود در بازار بین بانکی در حدود 29 درصد بود این نرخ در پایان فروردین سال جاری رکورد 5/ 17 درصد را ثبت کرد. مقایسه روند نرخ‌های سود روز شمار پوششی نیز با ابتدای زمستان سال قبل نشان می‌دهد در موسسات رسمی حداقل دو واحد درصد و در موسسات در شرف تاسیس حداقل 4 واحد درصد نرخ سود افت داشته است. در مجموع می‌توان گفت میانگین نرخ سود بانکی که زمانی تا سطح 25 درصد هم بالا رفته بود در ابتدای اردیبهشت امسال تا 20 درصد افت کرده است.


دو نگاه به نرخ سود

اما این روند با دو نگاه متفاوت همراه است، نگاه نخست این افت را ناشی از تصمیم و هماهنگی اداری بانک‌ها در میانه زمستان سال قبل قلمداد می‌کند. به باور این گروه زمانی که بانک‌ها درباره نرخ‌های سود یک‌ساله رسمی توافق می‌کنند این توافق زمینه‌ای برای کاهش نرخ سود پوششی و غیررسمی در بازار پول می‌شود. در واقع این دیدگاه اعتقاد دارد که روند به‌وجود آمده در بازار پول محصول کاهش نرخ به شکل بخشنامه‌ای و دستوری است. در مقابل، دیدگاه دومی نیز وجود دارد که فرض گروه نخست را به چالش می‌کشد.

این دیدگاه با اشاره به سابقه کاهش نرخ سود به‌صورت تفاهمی در گذشته این سوال را مطرح می‌کند که چرا در آن مقطع نرخ سود غیررسمی کاهش زیادی را تجربه نکرد. از این نگاه، کاهش نرخ سود پوششی در بازار پول محصول افت نرخ تورم و هماهنگ شدن انتظارات با این روند است. به بیان دیگر، در سال‌های گذشته بارها نرخ سود بانکی به شکل بخشنامه‌ای کاهش یافته بود، اما نبود ظرفیت‌های لازم در بازار سپرده بانکی، باعث شده بود که عمده بانک‌ها، در تلاش باشند که با ارائه نرخ‌های متنوع سود، بخشنامه‌های صادر شده را دور بزنند. حال آمارها نشان می‌دهد که نرخ سود در بانک‌ها نیز کاهش یافته است که بر این اساس می‌توان چند سیاست مهم را در راستای این امر مهم تلقی کرد. تبدیل اضافه برداشت بانک‌ها به خط اعتباری، کاهش نرخ سپرده قانونی بر اساس رفتارهای بانکی‌ها و فعال شدن بیشتر سیاست‌گذار پولی در بازار بین بانکی باعث شده که بانک‌هایی که عملکرد مناسب‌تری داشتند، از جریان رقابت مخرب سود بانکی کنار روند و نرخ‌های سود خود را کاهش دهند. از سوی دیگر، بانک مرکزی نیز درنظر دارد، تقسیم‌بندی در بازار بین بانکی ایجاد کند تا بانک‌هایی که شاخص‌های سلامت بانکی‌شان در وضعیت استانداردی قرار دارد، امکان فعالیت بیشتری در بازار بین بانکی داشته باشند.


نیاز به یک چشم‌انداز بلندمدت

اگرچه مجموعه سیاست‌های عنوان شده می‌تواند، در کوتاه‌مدت، شرایط را برای کاهش نرخ سود بانکی فراهم آورد، اما در بلندمدت برای تنظیم نرخ‌های بازار پول با اهداف بانک مرکزی، نیاز به اصلاحات ساختاری و بهره‌گیری از ابزارهای جدید است. بر این اساس، حجم بالای مطالبات غیرجاری یکی از مهم‌ترین مشکلات کنونی بانک‌ها محسوب می‌شود که بانک مرکزی قصد دارد با ایجاد شرکت‌های مدیریت دارایی، این نسبت را به سطح استاندارد جهانی نزدیک کند و از سوی دیگر، از درجه انجماد دارایی‌های بانکی بکاهد. از سوی دیگر، نیاز به یک سیاست منسجم برای بهبود نقدشوندگی دارایی‌های ملکی و مستغلات بانک‌ها احساس می‌شود. موضوع مهم دیگر، بهادارکردن بدهی‌های دولت به بانک‌ها و تهیه برنامه برای بازپرداخت بدهی است.

البته این موضوع در قالب لایحه بودجه سال جاری در تبصره 20 عنوان شده بود که نمایندگان مجلس رای به حذف آن دادند. موضوع بعد نیز به کمبود سرمایه پایه بانک‌ها بازمی‌گردد که این موضوع نیز مانند تبصره قبلی، در لایحه بودجه لحاظ شده بود و پس از بررسی نمایندگان، کنار گذاشته شد. مجموع سیاست‌های اعلام شده در کنار بهبود توان نظارتی سیاست‌گذاری پولی و عیارسنجی بانک‌ها با مقررات به روز بانکی می‌تواند شرایط را برای تغییرات نرخ سود بانکی، مطابق با شاخص‌های اقتصادی کشور مهیا سازد، اما اصرار به تکرار سیاست‌های کوتاه‌مدت، می‌تواند این ابزار را از حیز انتفاع ساقط کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

علی: 1395/2/1809:58:15،
134
27
نویسنده دقت کرده که یه جمله را 20 مرتبه تگرار میکنه... عه...روش جدید تو مخ کردن اخباره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
بله چرا بانکا سود زیاد بدن...این پولو جای دیگه سرمایه گذاری میکنن و به ریش ملت میخندن..کسی هم نه حق اعتراض داره نه حق انتخاب سرمایه گذاری در حای دیگه........
پاسخ: 1395/2/1810:41:24،
115
40
چرا اقتصاد ایران اعلام ورشکستگی نمیکنه؟؟؟کل اقتصاد ورشکسته است همه جا تعطیل شده . مغازه ها پول اب و برق خودش در نمیاره . بیکاری بیداد میکنه . مهاجرت به خارج اوج گرفته . طلاق رواج پیدا کرده . چکهای برگشتی حسابش در رفته . فقر خیلی زیاد شده . اینم سود بانکی؟؟
فرامرز: 1395/2/1811:23:38،
49
57
دولت دیگه توان پرداخت سود بانکی نداره ،، قبلا هم سودها پشتوانش چاپخونه بانک مرکزی بود ، هدف دولت سود بانکی یک ساله 12 درصده ، اگه دولت بخواد سود بیشتر بده بانکها رسما ورشکستگیشون علنی میشه و خطر امنیتی پیش میاد و خط قرمز نظامه،
برا همین به مصلحته مبلغ بالاها آروم آروم پولارو خارج کنن
اوناییم که با پولشون نمیتونن کار کنن به همون سود 12-10 درصدی قانعن
ماه عسل تموم شد ، از این به بعد دولت با مالیات باید اداره بشه پس پولا باید بیاد تو کار نه تو بانک
پولدار: 1395/2/1813:03:20،
38
66
پیش به سمت خرید خونه
دهنه كيسه خيلي گشاده: 1395/2/1810:06:40،
114
37
حالا بينم باز چه كلاهي بخوان سر ملت بزارن،عزيزان هيچ قانوني به سود شهروندان در اين مملكت وضع نميشه،همگي يكطرفه بسمت كيسه دوخته شده با دهنه گشاد و انتهاي سوارخ،اين كيسه پر نميشه سگ مصب
سعید: 1395/2/1810:12:05،
76
39
الان میشه بگید اون کدوم بانک با موسسه اس که 22 درصد میده؟

ضمنا سود بانکی دو ماهی میشه اومده زیر 20 درصد

این مقاله جنبه روانی داره حرف جدیدی توش نیس
ایلیا: 1395/2/1810:26:44،
72
35
یکی از مدیران بانک انصار چند شب پیش مهمون من بود...میگفت همه بانک ها او جلسه با ندیر بانک مرکزی با کاهش سود موافقت کردند...ولی بیرون جلسه بین خودشون توافق کردند که یه درصد هم کم نکنند...
کاهش سود بانکی در دراز مدت برای اقتصاد کشور مفید هست،نه تو دوره کنونی که بستر اقتصاد ما پر از قاچاق و دلالی و...هست.
مسعود: 1395/2/1810:31:07،
109
33
بانکی که بصورت خودجوش سودشو کم کنه مشتری هاش رو از دست میده و مردم میرن یه بانک دیگه پولاشونو می ذارن. به همین سادگی
عبدالله: 1395/2/1810:57:32،
91
37
کاهش خودجوش سود بانکی = کاهش خودجوش سپرده گذار
مردم مظلوم: 1395/2/1810:59:22،
55
35
عيبي نداره سودو كم كنين ولي بعدش نگين تورم چرا بالا رفت؟!

كم كم منتظر گرون شدن سكه و....باشين

شبكه هاي دلالي تقويت ميشن

بانكها همين منابع مالي اندك رو هم از دست ميدن

مچكريم
گوگول: 1395/2/1812:17:25،
48
84
منتظر جهش قیمتی ملک باشید
مهندس: 1395/2/1813:02:58،
40
34
بابا خودتونو همش نکشین آخه کی پول مفت داره که خونه و ملک گرون شه مردمم بگن باشه عیبی نداره
پاسخ: 1395/2/1813:43:20،
38
33
چون در کشور اعمال مالیات قرار انجام بشه بسمت سرمایه های پنهان میره مثل ارز طلا سیگار
ملاک سابق: 1395/2/1813:55:19،
40
35
از نام کاربریتون مشخصه که پیش بینیتون درسته
مصطفی: 1395/2/1813:04:52،
38
27
دوستان کدوم بانک هنوز 20 درصد یکساله میده؟
دوستانی که تازه حساب باز کردن لطفا راهنمایی کنن
میزان سرمایه 90 میلیون
سامی: 1395/2/1814:43:11،
33
38
بنظر من بده سکه بزار زیر سرت. اعتباری به این مملکت نیست با این اوضاع.بدجوری کفگیر خوده ته دیگ
حسينى: 1395/2/1816:37:11،
29
43
برو زمين بخر
ااااااااااااااا: 1395/2/1813:38:14،
45
38
لطفا میزان رباهای بانکها رو هم که بابت وام میگیرن کم کنید
رضا: 1395/2/1910:00:42،
35
30
دولت عادت کرده دستش توجیب مردم باشه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار