کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جایگزین پول نفت در بودجه، خانه را گران می‌کند؟

کدخبر:۲۲۱۷۱چهارشنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۲:۴۳:۴۷۳۰۹۳ بازدید

کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی مهم‌ترین بحث اقتصاد مقاومتی است و مسئولان و کارشناسان اقتصادی عملیاتی‌ترین گزینه‌ای را که ...

کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی مهم‌ترین بحث اقتصاد مقاومتی است و مسئولان و کارشناسان اقتصادی عملیاتی‌ترین گزینه‌ای را که می‌تواند جایگزین پول نفت باشد درآمدهای مالیات می‌دانند. از این رو از امسال مالیات‌های جدیدی از جمله مالیات بر ساخت‌و‌ساز از بساز و بفروش‌ها و سازندگان مسکن اخذ شود. عده‌ای معتقدند این سیاست دوره رکود مسکن را طولانی‌تر می‌کند و اخذ مالیات از صاحبان صنعت ساختمان باعث افزایش هزینه‌های ساخت و در نهایت افزایش قیمت تمام شده مسکن می‌شود.

براساس اصلاحیه ماده ۷۷ قانون مالیات‌های مستقیم، قانون مالیات بر درآمد ساخت و فروش مسکن قرار است از امسال اجرایی شود و این می‌تواند محل درآمد قابل توجهی برای دولت محسوب شود، هر چند در حال حاضر با رکود سه ساله بازار مسکن میزان ساخت‌و‌ساز بسیار کاهش یافته، اما با توجه به رشد جمعیتی کشورمان و میزان تقاضا، بازار مسکن سالانه به یک تا یک‌ونیم میلیون واحد مسکونی نیاز دارد که تمام این تعداد واحد مسکونی مشمول مالیات خواهند شد.

در حالی که مالیات بر ساخت مسکن با توجه به گستردگی آن می‌تواند درآمد قابل توجهی برای دولت داشته باشد اما انبوه‌سازان معتقدند این سیاست به نفع بازار مسکن نیست و افزایش هزینه‌های ساخت، میزان اشتغال و توسعه پایدار این صنعت را کاهش می‌دهد.


مالیات مسکن، ضد رونق است

در دوره برنامه سوم توسعه سازوکار مالیات بر تولید مسکن به‌گونه‌ای بوده که سازنده مشمول مالیات‌های سنگین می‌شد، به طوری بساز و بفروش‌ها اگر بیشتر از دو یا سه واحد مسکونی احداث می‌کردند، ۵۰ درصد درآمد خود را باید مالیات می‌دادند. اما در ماده ۷۷ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۸۰ نرخ مالیات تعدیل و مالیات بر ساخت مسکن هم گنجانده شد. طبق این قانون سازنده مسکن علاوه بر مالیات نقل و انتقال، معادل ۱۰ درصد ارزش اعیانی ملک را به‌عنوان مالیات بر تولید پرداخت می‌کند و مشمول مالیات دیگری نمی‌شود. تا سال گذشته هم همین قانون جریان داشت، اما قرار است با اجرای اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم از ابتدای سال ۹۵ این روال تغییر کند.

در اصلاحیه قانون مالیات‌ها، ماده ۷۷ بازنگری شده و فعالیت ساخت و فروش مسکن به‌عنوان یک حرفه تلقی شده که این حرفه مانند سایر مشاغل مشمول اخذ مالیات بر درآمد موضوع فصول چهارم و پنجم قانون مالیات‌های مستقیم و نرخ‌های مندرج در ماده ۱۳۱ شده است. دولت براساس قانون، یک بار ۱۰ درصد مالیات علی‌الحساب می‌گیرد و سپس عملکرد را محاسبه و مالیات نهایی را اخذ می‌کند، به این صورت که سازنده باید قیمت خرید زمین، هزینه‌های ساخت و درآمدش از فروش واحدهای مسکونی را به دولت اعلام کند. پس از کسر هزینه‌کرد از درآمد، مبلغ مابه‌التفاوت به دست آمده که همان سود سازنده است، بخشی از آن مشمول معافیت مالیاتی می‌شود و مابقی آن تا ۲۵ درصد مشمول مالیات می‌شود.

احمد جوکار، کارشناس بازار مسکن در گفت وگو با «فرصت امروز» با بیان اینکه مالیات اثر تورمی در بازار مسکن می‌گذارد، گفت: با افزایش هزینه‌های ساخت، قیمت نهایی مسکن هم افزایش می‌یابد.

وی اظهار داشت: وقتی بازار یا صنعتی در رکود است، دولت باید با سیاست‌های تشویقی، سرمایه‌گذاران را ترغیب به افزایش سرمایه‌گذاری و عرضه کند تا دوره رکود کاهش یابد و بازار وارد رونق شود اما در حالی که بازار مسکن کشورمان سومین سال رکود را هم پشت سر گذاشته و بازار هم علائم قوی از افزایش معاملات نشان نمی‌دهد، دولت سیاست مالیاتی اجرا می‌کند.

این کارشناس بازار مسکن ادامه داد: بازار مسکن در حال حاضر دیربازده است و ساخت‌و‌ساز انبوه به‌طور متوسط سه سال طول می‌کشد که با توجه به تورم و خواب سرمایه در این صنعت، اگر انبوه‌سازها این حجم سرمایه را در بانک سپرده‌گذاری کنند سود بیشتری خواهند داشت و مالیاتی هم بابت این سود نمی‌پردازند.

وی با بیان اینکه سیاست مالیاتی ضدرونق است، گفت: مالیات بر ساخت و فروش مسکن دوره رکود را افزایش می‌دهد و شاید درآمد مستقیمی برای دولت داشته باشد، اما با ادامه رکود بازار مسکن، بازاری که 200 صنعت وابسته به آن هستند، چرخ‌های تولید نمی‌چرخد و میزان بیکاری رشد پیدا می‌کند و به طور غیرمستقیم هزینه‌های زیادی روی دوش دولت می‌گذارد.


بساز بفروش‌ها از سود 40 درصدی باید مالیات بدهند

طبق گزارش‌های رسمی سازمان نظام مهندسی از تحقیقاتی که در سال 91 انجام شده، بساز و بفروش‌ها و سازندگان حداقل بین 35 تا 40 درصد از این کسب‌و‌کار سود می‌کنند و به عبارت دیگر بیشترین سود صنعت ساختمان ازآن این قشر می‌شود البته هر چند در دوره رکود که فروش کاهش می‌یابد از قیمت مسکن هم کم می‌شود اما این به معنای زیان بساز بفروش‌ها نیست، بلکه سود نهایی کاهش پیدا می‌کند اما نظر دولت این است که سازندگان مسکن هم دارای یک حرفه هستند و باید مانند سایر شاغلان مالیات بپردازند.

کامران ندری، کارشناس مسائل سیاسی در گفت وگو با «فرصت امروز» با بیان اینکه مالیات عملیاتی‌ترین گزینه برای جایگزینی درآمدهای نفتی و کاهش وابستگی به نفت است، گفت: فعالان صنعت ساخت‌و‌ساز هم مانند سایر مشاغل باید موظف به پرداخت مالیات شوند و این می‌تواند حتی سیاست تشویقی برای فعالان این حوزه باشد.

وی ادامه داد: برای مثال دولت می‌تواند از مالیات به‌عنوان ابزاری برای رقابتی‌تر کردن بازار استفاده کند به این صورت که ساختمان‌های ساخته شده از مصالح ساختمانی ایمن‌تر و ساختمان‌هایی که مقررات ملی در ساخت آن بیشتر رعایت شده از پرداخت مالیات معاف شوند البته باید فکری برای جنبه‌های رانتی آن هم کرد.

ندری با بیان اینکه در دهه اواسط 80 تا اوایل سال 90 ساخت‌و‌ساز در مسکن یکی از پرسود‌ترین بازارهای کشور تلقی می‌شد، گفت: معتقدم این قانون در دوره رونق جنبه اجرایی دارد و می‌تواند محل درآمد قابل توجهی برای دولت محسوب شود و پیش‌بینی مسئولان هم این است که بازار مسکن در طول یک سال آینده وارد دوره رونق شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

عجب: 1395/2/1523:08:23،
68
18
اینا کمه دولت باید بیاد از نفس کشیدن راه رفتن . سرویس رفتن . خوابیدن و .... مردم هم مالیات بگیره
behzad: 1395/2/1611:00:33،
41
9
همه اینا یک طرف اینکه هیچ خدماتی نمیدند طرف دیگه !!! یعنی راحت بگیم 70 میلیون کار میکنند و مالیات و ... پرداخت میکنند که حقوق آقایون و آقازاده ها رو تامین کنند . نوش جونتون . ایشالله روز به روز تپل تر بشین . فکر ما رو هم نکنید یه وقت لاغر میشید . !! ما جماعت به ظاهر ایرانی محکومیم به مفت کار کردن در قبال زنده موندن...
سالار: 1395/2/1807:44:22،
12
7
اگر دقيق و بي كلك به مالياتهاي پرداختي نگاه بندازيم ميبينيم به نفس كشيدن و .... رفتن هم ماليات پرداخت ميكنيم
محمد: 1395/2/1523:36:10،
31
39
خیر. همون طوری که همه میگفتن با بالا رفتن مالیات ها طی سال گذشته بازار فلان میشه و بهمان میشه ولی هیچ اتفاقی نیافتاد, این بار هم در مورد مسکن اتفاقی نمی افته.
عدالت: 1395/2/1523:59:43،
68
16
اقتصاد مقاوقتی یعنی جلوگیری از واردات خودروهای امریکایی با کفیت و کم مصرف و واردات انبوه خودزوهای چینی بی کیفیت.....یعنی افزایش مالیت و قیمت بنزین...یعنی افزایش دلار به 3500 تومان....یعنی دادن پول بیت المال و پول مردم به فلسطین....یعنی خرج جنگ سوریه و یمن...یعنی افزایش 12 درصدی حقوق مردم و افزایش 50 درصدی حقوق مدیران دولت... یعنی جلوگیری ازرکاهش قیمت دلار و تحمیل گرانی بر مردم.....
علیرضا: 1395/2/1600:02:07،
49
44
ریزش قیمت مسکن ادامه داره
پاسخ به علي رضا: 1395/2/1610:34:31،
31
33
مستاجري؟؟؟؟
مهدی: 1395/2/1602:24:37،
17
20
همه تو این مملکت شدن کارشناس این مقاله ها فقط واسه منافع ی عده خاص نوشته میشه یبار ک میخان ی کار درست انجام بدن از خونه های خالی مالیات بگیرن همه شدن کارشناس خوب کمتر ملک و املاک بخرید ......
جهاد و مقاومت: 1395/2/1602:33:09،
22
21
ایرانجیب در راستای سیاستهای اقتصاد مقاومتی سعی داره رونقی به بازار مسکن بده.....
خسته نباشید
یا الله
آرش بیداقی: 1395/2/1607:54:52،
40
16
بنظر من با توجه به افزایش غیرعادی قیمت مسکن (والبته سایر کالاها و خدمات) در دوره احمدی نژاد و قدرت خرید پایین اکثریت جامعه و نابسامانی و بلاتکلیفی وضعیت اقتصادی ایران در جهان و ترس از آینده بدلیل امکان افزایش فشارهای سیاسی و اقتصادی بر کشور (با توجه به امکان روی کار آمدن جمهوری خواهان در ریاست جمهوری آینده آمریکا)، در حال حاضر خرید مسکن به عنوان کالایی که بدلیل افت سالانه بنا و عدم امکان فروش فروی (بدلیل قیمت بالا و لزوم تامین سلایق خریداران) توجیه منطقی ندارد.
از سویی وجود و عرضه حجم انبوه مسکن مهر که بهرحال سکونت قشر قابل توجهی از جامعه را نیز شامل می گردد و معضلات زندگی آپارتمان نشینی (که با خرید مسکن ؛موجب کاهش امکان جابجایی به مکان ایده آل تر خواهد شد) و همچنین بیکاری و کاهش آمار ازدواج و زاد و ولد همگی از عوامل رکود بازار مسکن خواهند بود.
احسان: 1395/2/1608:00:39،
32
20
اين ماليات ها مسكن رو گرون نمي كنند و با توجه به متن سازنده از سود سي تا چهل درصدي برخوردار است اما طبق فرضيات شهردار مادام العمر تهران متري هفت هزار تومان حق نظارت مهندس ناظر آنهم به جهت جلوگيري از بخشي كم كاري سازنده ها به افزايش قيمت ملك منجر مي شود هر چند طي سه سال انتخاب ناظر توسط نظام مهندسي جلوي خيلي از زد وبند ها را گرفته شد و در آمد مجموعه آقاي قاليباف كاهش چشمگيري يافت
عليرضا: 1395/2/1608:07:59،
36
26
دوست عزيز چرا براى منافع خودتون آمار دروغين منتشر مى كنيد كه نياز سالانه به مسكن بين يك تا يك نيم ميليون مسكن مى باشد. تعداد ازدواج سالانه در ايران حدود هفتصد هزار مى باشد كه از اين ميزان تعدادي نياز به خانه ندارند، طبق اعلام وزارت مسكن ميليونها خانه خالى در ايران وجود دارد.
دوستان بساز و بفروش نگران كم شدن سود بالاى 50 درصد خودشون هستند.
آرش: 1395/2/1615:10:52،
17
25
شما آمار دستت نيست
رقم يك الي يك و نيم ميليون كاملا خوشبينانه هست
شما كه ميگي آمار ازدواج كرده ها هفتصد هزار نفره و همشون نياز به خونه ندارن ، ميشه بگي اونا كه نياز به خونه ندارن كجا قراره بخوابن؟؟؟؟؟!!!!!
نكنه فكر كردي الان مثل قديما خونه ها دو هزار متره كه بچه ها بيان يه گوشه خونه زندگي كنن
عزيزم الان خونه ها فوقش ٢٠٠ متره كه اونم كفاف يه خانواده رو ميده نه بيشتر
در ضمن آمار زاد و ولد و خونه هاي فرسوده در تعيين آمار مسكن مورد نياز در آينده تاثير گذاره كه در كل ميرسه به رقمي در حدود دو ميليون مسكن در سال
اون آمار خونه هاي خالي هم با مسكن مهر اونجوري شده و همه ميدونيد كه مسكن مهر به دليل ساخته شدن در كوه و صحرا قابل بهره برداري مفيد نيست و اگه آمار مسكن مهر رو كم كنيد ميبينيد كه از نظر تعداد خونه خالي همين الانشم مشكل اساسي وجود داره
یه نفر: 1395/2/1700:57:29،
17
12
به علیرضا : اگر آمار خونه های خالی ده برابر این هم بشه رو قیمتها تاثیری نداره ... چندتا از دوستان خودم که خارج از کشور هستند در ایران چندین ملک و آپارتمان دارند ولی با قیمت بالا گذاشتند برای فروش و یه ریال هم پایین نمیان ... حتی راضی اند خونه خالی بمونه ... خونه همیشه در ایران حکم سرمایه و ارزش رو داره
صابر: 1395/2/1608:37:10،
17
12
مردم دیگه به سود کم قانع نیستن دولت حکومت مقصر نه دولت چون دارن موازی کاری می کنن به همه دارن ضرر میزنن
آرش: 1395/2/1609:12:39،
27
8
بهترين گزينه جايگزيني پول نفت همين افزايش قيمت آب و برق و گاز و بنزين و افزايش ماليات بر درآمد قشر كارمند و كارگر و افزايش ماليات بر ارزش افزوده از ملت است كه در حال حاضر انجام است !
دانا: 1395/2/1609:51:27،
23
40
خونه باید گرون بشه این تنها راهه پس پولهاتونو از بانکها بکشید بیرون
ف: 1395/2/1609:59:32،
28
11
اگه واقعا 35 تا 40 درصد سود داشت که سازنده الان ترجیه نمیداد پول رو بذاره بانک سود 22 درصد بگیره ساخت و ساز هرچه قدر هم از بسازبفروش ها متنفر باشید کاره تولیدی محسوب میشه تمام درامد هاش هم از زیر دست شهرداری وثبت ودارایی رد میشه و مالیاتشم داده میشه راه درو نداره اگه خونه گرونه درصد عمدش مربوط به قیمت زمین و مصالح که هر سال باتورم بالا میره
siya: 1395/2/1610:16:42،
21
20
اگه 40 درصد سوده سازنده با کمال میل مالیاتشم میده مشکل اینجاس سود بانکی از سود ساخت بیشتره
ملاک سابق: 1395/2/1612:16:59،
28
13
همین الانم کسی نمیخره
چه برسه به اینکه گرون تر بشه
؟!: 1395/2/1613:15:38،
21
18
دوره ساخت یه ساختمون چند ساله؟ 2سال؟ 3سال؟ در پروژه های انبوه سازی تا 5 سال این دوره ساخت طول میکشه در واقع اگه فرض کنیم این سودی که در این مقاله نوشته شده درسته تنها میشه این برداشت رو کرد که واقعا سود ساخت و ساز کمه مثلا میشه سالی 10 % درحالی که بانکها سالی 24 % سود میدن

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار