کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

انتخاب شهرداران 50 شهر بزرگ به مردم واگذار می‌شود

کدخبر:۲۲۱۳۴سه شنبه، ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۰:۱۷۲۰۷۶ بازدید

معاون سازمان شهرداری‌های کشور می‌گوید لایحه مدیریت شهری پس از بررسی و تصویب در دولت به مجلس ارائه خواهد شد. یکی از نکات بحث‌برانگیز ...

معاون سازمان شهرداری‌های کشور می‌گوید لایحه مدیریت شهری پس از بررسی و تصویب در دولت به مجلس ارائه خواهد شد. یکی از نکات بحث‌برانگیز این لایحه تغییر نحوه انتخاب شهرداران در شهرهای بزرگ است.

معاون سازمان شهرداری‌ها ودهیاری‌های کشور، روز دوشنبه، 13 اردیبهشت در جمع خبرنگاران اعلام کرد که لایحه مدیریت شهری، به زودی با حضور معاونان وزیران و سازمان‌های دولتی و نمایندگان شورای عالی استان‌ها، شورای شهر تهران و استانداری تهران بررسی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری‌های کشور، علی نوذرپور گفت: «موضوع تحقق مدیریت یک‌پارچه شهری و واگذاری برخی وظایف دستگاه‌های دولتی به شهرداری‌ها از برنامه پنج ساله دوم توسعه مورد توجه دولت و مجلس بود و علی‌رغم تاکید برنامه‌‌های پنج ساله سوم، چهارم و پنجم، اقدام خاصی صورت نگرفت.»

​برنامه‌های قدیمی برای شهرداری‌ها

رئیس جمهور حسن روحانی، پنج‌شنبه، نهم اردیبهشت در سخنرانی خود به مناسبت روز ملی شوراها گفته بود که دولت "لوایح مدیریت یک‌پارچه شهری و درآمد پایدار شهرداری‌ها" را به منظور حل مشکل شوراهای اسلامی شهر و روستا به مجلس شورای اسلامی ارایه می‌کند. روحانی به جزئیات این دو لایحه اشاره‌ای نکرد اما بحث درباره این موضوع از نخستین سال‌های شکل‌گیری انقلاب اسلامی وجود داشته است. وزارت کشور در قانون بودجه سال 1362 موظف شد لایحه‌ای برای خودکفایی شهرداری‌ها و کاهش وابستگی آنها به بودجه عمومی تهیه و ارائه کند.

در برنامه‌های توسعه سوم، چهارم و پنجم مقرر شده بود که به منظور چابک‌سازی دولت و افزایش کارآیی مدیریت شهری بخشی از وظایف دولت به شهرداری‌ها واگذار شود.
به گفته‌ی نوذرپور، ماده 174 برنامه پنجم توسعه (1390 تا 1394) دولت و وزارت کشور را مکلف کرده است تا برنامه جامع مدیریت شهری را تهیه و وظایف قابل واگذاری به شهرداری‌ها را مشخص کند.

احتمال تصویب لایحه تا پایان سال

با روی کار آمدن دولت یازدهم، جمعی متشکل از نمایندگان برخی وزارت‌خانه‌ها، مرکز پژوهش‌های مجلس، شوراهای شهر تهران و شهرستان‌ها، کارشناسان و نمایندگان تشکل‌های مردم‌نهاد کار بررسی پیش‌نویس لایحه مدیریت شهری را آغاز کردند.در ادامه این کار، وزارت کشور در سال 93 لایحه‌ای را در 293 ماده برای بررسی و تصویب به هیئت دولت ارائه کرد که پس از بازنگری در کمیسیون‌های تخصصی به 160 ماده تقلیل یافت.

دوره تازه‌ی بررسی لایحه یاد شده از اردیبهشت 94 در شش کمیته تخصصی شامل کمیته‌های فرهنگی و اجتماعی، حمل و نقل و ترافیک شهری، شهرسازی، منابع درآمدی و بودجه‌ای شهرداری‌ها، محیط زیست و خدمات شهری و همچنین کمیته ساختاری و مدیریتی آغاز شد و انتظار می‌رود تا پایان اردیبهشت امسال خاتمه یابد. به گفته‌ی معاون سازمان شهرداری‌های وزارت کشور، پیش‌بینی می‌شود لایحه خدمات شهری پس از بررسی نهایی در کمیسیون خاص امور کلان‌شهرها به ریاست وزیر کشور و با حضور وزیران مرتبط و معاونان رئیس جمهور، در ماه‌های آخر سال به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

انتخاب شهرداران توسط مردم

نوذرپور می‌گوید لایحه پیشنهادی مدیریت شهری شامل مباحث جدیدی در عرصه شهرسازی، محیط زیست، امور زیربنایی، واگذاری امور گردشگری و بناهای تاریخی به شهرداری‌ها، واگذاری برخی امور به بخش خصوصی و تعاونی و انتخاب شهردار در شهر‌های با بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و مرکز استان‌ها توسط مردم خواهد بود. چنان‌چه این لایحه به تصویب نهایی برسد، انتخاب مستقیم شهرداران با رأی مردم شامل حدود 50 شهر کشورمان خواهد شد. این مسئله یکی از نکات کلیدی مورد اختلاف در لایحه مدیریت شهری است.

در حال حاضر شهرداران با رأی اکثریت اعضای شورای شهر انتخاب می‌شوند و این شورا می‌تواند شهردار منتخب خود را استیضاح و برکنار کند. در صورت انتخاب مستقیم شهردار توسط مردم عزل او توسط شورا می‌تواند تشنج‌آفرین شود. مهرماه سال ۹۳ نیز یک فوریت طرحی با عنوان «اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران» در مجلس تصویب شد اما تا کنون مسکوت مانده است.

وعده‌های روحانی و وزیر کشور

نوذرپور یکی از مهم‌ترین جنبه‌های لایحه‌های دوگانه دولت، به ویژه لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها را تمرکززدایی در امور اجرایی و واگذار کردن وظایفی به شهرداری‌ها عنوان کرده که باعث درآمدزایی نیز می‌شوند و این نهاد را از گرایش به سمت فعالیت‌های غیرشفاف و فسادآوری چون فروش و تراکم بازمی‌دارند.

روابط عمومی سازمان شهرداری‌های کشور به نقل از این مقام مسئول نوشت: «در لایحه درآمدهای پایدار شهرداری‌ها بر اخذ عوارض نوسازی تاکید شده و اینکه سهم عوارض بر مصرف فضاهای شهری باید افزایش یابد و سهم عوارض بر تولید فضاهای یادشده کاهش پیدا نماید و برخی مالیات‌ها که اکنون جنبه ملی دارد ولی در حقیقت جنس محلی دارد، جنبه محلی پیدا نماید و به شهرداری‌ها اختصاص یابد.»

رئیس جمهور پس از پیروزی در انتخابات سال 92 در جریان معرفی برنامه‌های دولت یازدهم و عبدالرضا رحمانی فضلی هنگام کسب رأی اعتماد نمایندگان مجلس برای وزارت کشور بر واگذاری برخی از امور اجرایی دستگاه‌های دولتی به شهرداری‌ها تاکید کرده بودند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ناشناس: 1395/2/1418:47:37،
102
38
لابد می خواهد تایید صلاحیت نامزدهای شهرداری را به شورای نگهبان بدهد تا با ابزار نظارت استصوابی و جناحی و سلیقه ای خود همه نامزدهای اصلاح طلبان را رد صلاحیت کند تا خدایی نکرده شهرداری تهران و شهرهای بزرگ دست اصلاح طلبان و غیر خود و اصولگریان نیافتد !!!!!!!
شاهین: 1395/2/1420:23:53،
42
34
شهرداری یک پست سیاسی نیست بلکه یک پست مدیریتی هست
کسی که شهردار میشه باید اولا توسط مردم شناخته شده باشه
دوما انتخابش از دست شورا اسلامی شهرها خارج بشه و مردم تایین کننده باشن
سوم اینکه کسانی که میخوان شهردار بشن رزومه خوبی باید داشته باشن و بتونن برای توسعه شهرهای کشور برنامه داشته باشن

به نظر من این طرح یک طرح کاملا درست هست
مردم: 1395/2/1422:57:05،
39
36
مردم ای وسط دقیقا کیا هستن...؟!!!
احسان: 1395/2/1420:39:26،
35
37
آخه شورا در ایران به بدترین اشکال در مدیریت شهر دخالت دارد نه برنامه مدون دارد نه افق بلند ملت را اعضای شورا می بیینند فقط وفقط به دنبال کارهای تبلیغاتی و قومی هستند که در دوره بعد رای بیاورند و شهردار بیچاره هم از ترس استیضاح و عزل بله قربان گو شورا هست و فاتحه مدیریت کلان شهری خوانده شده است و در آینده عدم رشد زیر ساخت در شهرهای کوچک به خاطر شوراها و تصمیمات قبیله ای در شورا بر همگان روشن خواهد شد که نتیجه ای جز عقب ماندگی نخواهد داشت
امین: 1395/2/1509:09:01،
29
34
نمونش شورای شهر کرمان که امیدوارم زودتر همشون عوض شن. استاندار، معاون عمرانی استاندار و شهر دار به طور قدرتمند پشت پروژه های عمرانی اند اما شورایی ها دلواپسند و گیر های الکی میدهند و سنگ اندازی میکنن
ناشناس: 1395/2/1509:00:55،
37
42
موافقم شهردار یها بعنوان دولتهای خرد در واقع سهم بزرگی در توسعه و ابادانی دارند ولی بی مهری و عدم سواد شورایها باعث عقب ماندگی شده است بنظرم باید شوراها به انجمن تبدیل شده و اختیارات ان محدود شود و از طرفی شهردار به فرد سیاسی و در واقع تبلیغاتی برای خود تبدیل نشده و اختیارات وسیع تری به او داده شود ولی نمیدانم به چه دلیلی سالیانی شده فقط دم از مدیریت واحد شهری زده میشود ولی اقدامی توسط مجلس صورت نمی گیرد . بدانید شهرداریها هیچ مرجعی و یا وزارتی ندارند تا مشکلات شان را پیگیری کند و همیشه شهردار و پرسنل شهرداری و شهر از این موضوع دچار مشکل شده اند
x: 1395/2/1509:22:53،
41
41
انتخاب شهردار بصورت مستقیم توسط مردم بسیار فکر پسندیده ای است زیرا اولا شهردار وشورا ی

شهر مشابه رئیس جمهور ومجلس خواهد بود ثانیا در حال حاضر شهردار در حکم مدیر عامل است برای شورای شهر واز خودش هیچ اختیاری ندارد
شهرقاپی: 1395/2/1512:04:27،
34
35
مگه قراره قالیباف رو عوض کنید ؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!
این طفلکی تازه اومده و داره مدارج ترقی رو پله پله طی میکنه . گناه داره ها . پس ارث و میراثی که بهش رسیده ( شهرداری ) چی میشه ؟؟؟؟؟؟ نکنید این کارو ایشون داره احساس وظیفه میکنه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما