کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سازمان امور مالیاتی قصد سرکشی به حساب های بانکی را ندارد

کدخبر:۲۲۱۲۵سه شنبه، ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۹:۲۹۱۹۰۱ بازدید

رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت:سازمان امور مالیاتی به طور حتم در بررسی حساب‌های بانکی امانت را رعایت خواهد کرد، هدف ما سرکشی به ...
رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت:سازمان امور مالیاتی به طور حتم در بررسی حساب‌های بانکی امانت را رعایت خواهد کرد، هدف ما سرکشی به حساب‌های بانکی نیست و سازمان برنامه‌ای برای این موضوع ندارد.
 
به گزارش ایران جیب به نقل از باشگاه خبرنگاران، سید کامل تقوی‌نژاد رئیس کل سازمان امور مالیاتی  در نشست خبری، درباره سرکشی به حساب‌های بانکی مردم گفت: سازمان امور مالیاتی به طور حتم در بررسی حساب‌های بانکی امانت را رعایت خواهد کرد، چرا که حساب‌ها متعلق به اشخاص بوده و ما تا حدی که مجاز هستیم آن را بررسی می‌کنیم و اگر ماموری خارج از آنچه که تعیین شده به اطلاعات مردم ورود پیدا کند به‌طور حتم جرم بوده و مجازات خواهد شد، چرا که هدف ما فقط تطبیق حساب‌ها و پرونده‌ها با میزان دارایی و کشف حساب‌های مشکوک است.

وی به تحقق 90 درصدی درآمدهای مالیاتی در بودجه سال ٩٤ اشاره کرد و گفت: در سال 1394 حدود ٦٦ هزار و ٧٠٠ میلیارد تومان از درآمدهای مالیاتی محقق شدکه بیانگر تحقق ٩٠ درصدی درآمدهای پیش بینی شده در بودجه سال گذشته است.از این رقم حدود ٤٢ هزار میلیارد تومان برای مالیات مستقیم بوده که بیانگر تحقق ٩٦ درصدی درامد مالیات از این بخش است.

سازمان امور مالیاتی کشور در جمع خبرنگاران از تحقق درآمد 667 هزار میلیارد ريالی درآمد مالیات در سال 94 خبر داد.

وی ادامه داد: 90 درصد درآمد مالیاتی در قانون بودجه 94 محقق شده است.

تقوی‌نژاد گفت: سازمان امور مالیاتی کشور در سال گذشته 667هزار و 567 میلیارد ریال مالیات از  دو حوزه مالیات‌های مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده وصول کرده است به عبارتی حدود 90 درصد از درآمدهای پیش‌بینی شده سال گذشته محقق شده است که این میزان وصولی نسبت به سال قبل حدود 16 درصد رشد داشته است.

وی گفت: در بخش مالیات بر ارزش افزوده نیز حدود 246هزار میلیارد ريال مالیات وصول شده که حدود 80 درصد آن تحقق یافته و 13.5 درصد رشد را نسبت به سال 93  نشان می‌دهد.

به گفته وی، در بخش مالیات بر ارزش افزوده حدود 114 هزار میلیارد ريال عوارض وصول به حساب‌های شهرداری‌ها و دهیاری‌ها واریز شده است.

تقوی‌نژاد در ادامه از بررسی عملکرد مالیات بر ارزش افزوده گفت: از ابتدای اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده (نرخ 87) تا پایان سال 94 حدود 542 هزار مودی در سامانه مالیات بر ارزش افزوده ثبت‌نام کردند که از این تعداد بالغ بر 71 هزار ثبت‌نام مربوط به سال 94 بوده است.

تقوی‌نژاد در ادامه از عملکرد طرح جامع مالیاتی گفت: طرح جامع مالیاتی از سودهای اصلی و اولویت‌دار در برنامه اصلاح نظام مالیاتی است که مبتنی بر رویکرد سیستمی برنامه‌ریزی شده و با شکل‌گیری سامانه یکپارچه مالیاتی در سطح ملی امکان بالقوه‌ای را برای شفاف‌سازی مبادلات اقتصادی و سرانجام تحقق مالیات الکترونیکی در کشور فراهم شده است.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در ادامه از برنامه‌های آتی سازمان در سال 95 خبر داد و گفت: تحقق درآمدهای مالیاتی، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور تکالیف امور مالیاتی کشور در راستای تحقق اهداف برنامه ششم توسعه و برنامه اصلاح نظام مالیاتی با رویکرد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از مهمترین برنامه‌های این سازمان است.

تقوی گفت: یکی از تغییراتی که در اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم ایجاد شده است، طبق ماده 130 اصلاحیه قانون جدید با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی و موافقت وزیر امور اقتصاد و دارایی مودیانی که از سال 80 و قبل از آن طی مالیاتی تا سقف 1 میلیون داشته باشند مشمول بخشودگی شده، همچنین کسانی که بیش از 1 میلیون تومان بدهکار باشند، اگر تا پایان سال 95 نسبت به پرداخت مالیات 1 میلیون تومان بدهی مالیاتی خود اقدام نمایند، مشمول بخشودگی یک میلیون خواهند بود.
 

واکنش به اظهارات عسگراولادی

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در واکنش به اظهارات روز گذشته اسدالله عسگراولادی عضو هیات نمایندگان اتاق ایران مبنی بر اینکه سازمان مالیاتی «وبال گردن» مردم است، گفت: مالیات موضوعی ملی، حق مردم و عمومی است و هیچ عاقلی در دنیا نسبت به اخذ مالیات تردید ندارد. در عین حال، مالیات حق دولت است. بهتر است که رسانه ها برای راستی آزمایی مطالبی که توسط برخی ها مطرح می شود، از ما سئوال بپرسند. به عنوان نمونه هفته گذشته در مطبوعات آمده بود که کارخانه ای با ۱۵۰۰ نفر کارگر تعطیل شده، این در حالی است که این مودی از سال ۸۷ پرونده مالیاتی بوده است که در حال حاضر بدهی نزدیک به ۱۰۰ میلیارد ریالی دارد که پرداختی نیز انجام نداده است.

وی ادامه داد: این مودی در سال ۸۷ زیان اعلام کرد اما با بررسی‌های سازمان مالیاتی مشخص شد که این فرد نه تنها زیان نکرده بلکه سود بالایی هم داشته است. به هر حال طی ۱۱ سال این مودی زیان اعلام کرده اما طبق رسیدگی ها، همه دفاتر وی واهی بوده و در حال حاضر نیز کارخانه خود را تعطیل کرده است.
 

اخذ مالیات از سپرده‌های بانکی صحت دارد؟

تقوی نژاد درباره اخذ مالیات از سپرده‌های بانکی گفت: یکی از اقداماتی که سازمان مالیاتی در سال جاری مدنظر قرار دارد، گسترش پایه های مالیاتی و حرکت به سمت اخذ مالیات از فعالیت‌های اقتصادی و مالی است که تاکنون مالیات نمی‌پرداختند. البته فعلا تصمیمی برای اخذ مالیات از سپرده‌های بانکی اتخاذ نشده اما مطالعاتی در این زمینه صورت گرفته که این مطالعات نشان می دهد اکثر کشورهای مورد بررسی از سپرده های بانکی مالیات دریافت می کنند؛ حتی برخی کشورها از نرخ سپرده منفی هم مالیات می‌گیرند و این موضوع جزء فعالیت‌های تحقیقاتی سازمان است و در صورت نهایی شدن به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارائه خواهد شد که اجرای چنین طرحی به مواردی از قبیل اینکه برخی افراد از محل سپرده های بانکی خود ارتزاق می‌کنند، توجه خواهد شد.

 

خط قرمزی در اخذ مالیات نداریم

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه در روزهای اخیر یکی از نمایندگان مجلس گفته است یک وزیر کارخانه‌های متعددی دارد. آیا اینگونه افراد و افرادی که دارای سمت هستند، مالیات خود را می پردازند یا خیر؟ گفت: سیاست جدی سازمان، اجرای عادلانه قانون مالیات‌ها است. هر فعال اقتصادی با داشتن هر سمت اجرایی یا مسئولیتی اگر از پرداخت مالیات فرار کند، سازمان مالیاتی به طور قطع مالیات حقه را از آنها خواهد گرفت و اگر لازم باشد در این زمینه به مردم اطلاع رسانی خواهد کرد. فرد برای ما مهم نیست، خیلی از افرادی که فرار مالیاتی دارند و دانه درشت هستند، جزء خطوط قرمز ما نیستند. در واقع سازمان مالیاتی حوزه و خط قرمزی برای وصول مالیات در کشور نمی شناسد و هر شخص، نهاد یا ارگانی باشد باید مالیات را بپردازد.
 

نحوه اخذ مالیات از دانه‌درشت‌ها

رئیس کل سازمان امور مالیاتی درباره برخورد جدی با متواریان دانه درشت مالیاتی گفت: با دانه درشت‌های مالیاتی که فرار مالیاتی دارند، برخورد جدی صورت می‌گیرد. برای اجرای این برنامه از وزارت اطلاعات و قوه قضائیه کمک می‌گیریم و شعب ویژه‌ای برای رسیدگی به تخلفات مالیاتی با همکاری قوه قضائیه پیش‌بینی شده و قانون نیز اختیارات لازم را به ما داده است.

وی ادامه داد: از امسال به بعد افرادی که فرار مالیاتی دارند یا تمکین نمی‌کنند و یا با زد و بند از پرداخت مالیات امتناع می‌کنند، با همکاری وزارت اطلاعات و قوه قضائیه با آنها برخوردهای جدی صورت می گیرد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره اخذ مالیات از صادرکنندگان گفت: کلیه صادرکنندگان از پرداخت مالیات معاف هستند ولی باید آئین‌نامه‌ای تنظیم شود که براساس آن، فقط ۲۰ درصد صادرکنندگان مواد خام معدنی از معافیت مالیاتی برخوردار شوند و در عین حال باید نسبت به کالاهای فرآوری شده و خام تفاوت قائل شد.

تقوی‌نژاد اطهارداشت: براساس بند ۲۴ ماده ۱۴۸ قانون مالیاتی، اگر صادرکنندگانی در زمان فروش ارز متحمل زیان شوند، به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی تلقی می‌شود، این در حالی است که طی روزهای گذشته معافیت خرید و فروش ارز از سوی مجلس به تصویب رسید اما ما قصد داریم نسبت به این موضوع واکنش نشان دهیم، زیرا این امر باعث اختلال در نظام ارزی کشور و زیان می‌شود، همچنین سود حاصل از تسعیر نرخ ارز همچنان معاف از مالیات است.

وی با اعلام اینکه اخذ مالیات به روش علی‌الرأس از سیستم مالیاتی کشور حذف خواهد شد، گفت: مالیات مشاغل کمتر از پنج درصد مجموع مالیات‌های کشور است.
 

مالیات اصناف امسال افزایش نمی‌یابد

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از انجام تفاهماتی با رئیس اتاق اصناف خبر داد و تصریح کرد: یک خبر خوش مالیاتی نیز داریم و آن این است که امسال دریافت مالیات‌ها راحت‌‌تر و شفاف‌تر خواهد شد و افزایشی برای مالیات اصناف و مشاغل اعمال نخواهد شد.

تقوی‌نژاد گفت: در سال ۹۴ در حوزه مالیات مستقیم و ارزش افزوده ۶۶۷ هزار میلیارد ریال وصول شد که ۹۰ درصد از درآمدهای پیش‌بینی شده است که نسبت به وصولی‌های پارسال ۱۶ درصد رشد داشته است.

وی، میزان وصولی‌های مستقیم در سال ۹۴ را ۴۲۱ هزار میلیارد ریال که ۹۶ درصد نسبت به عملکرد بودجه تحقق داشته است، اعلام کرد و افزود: این رقم ۱۷ درصد نسبت به سال ۹۳ رشد داشته است.

تقوی‌نژاد، رقم وصولی مالیات ارزش افزوده در سال گذشته ۲۴۶ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: ۸۰ درصد بودجه در این بخش محقق شده که رشد ۱۳.۵ درصدی نسبت به وصولی‌های سال ۹۳ دارد. همچنین حدود ۱۱۴ هزار میلیارد ریال نیز عوارض وصولی بوده است.

وی، نسبت درآمدهای مالیاتی به تولید ناخالص داخلی را حدود ۶.۳ درصد و با احتساب عوارض ۶.۹۸ درصد ذکر کرد و اظهارداشت: نسبت درآمد مالیاتی به هزینه جاری در پایان سال گذشته، ۴۸.۹ درصد بوده است، همچنین از ابتدای اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده یعنی از سال ۸۷ تا پایان ۹۴ حدود ۵۴۲ هزار مودی در سازمان مالیات بر ارزش افزوده ثبت‌نام کرده‌اند که ۷۲ هزار نفر آنها مربوط به سال ۹۴ بوده است. از ابتدای اجرای قانون تا پایان سال گذشته هم ۱۳۰۴ میلیارد ریال و ۸۱۱ میلیارد ریال مالیات و عوارض دریافت شده است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت: از ابتدای اجرای قانون ارزش افزوده تا پایان سال ۹۴ حدود ۷ میلیون و ۳۱۴ هزار اظهارنامه ثبت شده که ۱۲۶۰ اظهارنامه مربوط به سال ۹۴ بوده، ۱۲ هزار و ۵۶۱ میلیارد ریال به تولیدکنندگان و صادرکنندگان مسترد شده است.

تقوی‌نژاد در مورد روند کدفروشی در کشور گفت: از دهه ۷۰ یعنی همزمان با اجرای کد اقتصادی، سیستم کدفروشی هم شکل گرفت که در بخش مالیات، کتمان درآمد، ایجاد هزینه‌های غیرواقعی و سود مطرح بوده ولی در بخش ارزش افزوده نپرداختن مالیات و ایجاد اعتبار مطرح است. تاکنون ۱۵۰۰ شرکت شناسایی شده که عملکرد آنها مبتنی بر تضییع حقوق دولت بوده که البته خنثی شده و اسامی این شرکت‌ها در سامانه مالیاتی در دسترس است. البته به مودیان توصیه می‌کنیم که در زمان خرید و فروش کالا و انجام معامله نسبت به رسمیت شرکت‌ها اطمینان حاصل کنند.

وی گفت: در هفته گذشته با بازرسی‌های انجام شده توسط حراست سازمان مالیاتی، ۹۰ مُهر از یک شرکتی که اقدام به کدفروشی می‌کردند، کشف شد.
 

فراخوان نصب صندوق فروش مکانیزه به ۳۰ صنف

رئیس کل سازمان امور مالیاتی از فراخوان نصب صندوق فروش مکانیزه به ۳۰ صنف خبر داد و افزود: در لایحه جدیدی که در این زمینه به مجلس ارائه خواهیم کرد، مشوق‌هایی در نظر گرفته شده و هزینه خرید صندوق از مالیات مودی کسر می‌گردد. در اصل سازمان، صندوق را خریداری می‌کند.

وی تصریح کرد: در این زمینه با شرکت‌های سازنده داخلی مذاکراتی صورت گرفته و هماهنگی‌هایی با اتاق اصناف شده و با تصویب مجلس، اقدامات لازم را آغاز خواهیم کرد و سه میلیون و ۲۰۰ هزار واحد صنفی باید به صندوق مجهز شوند. براساس قانون و بخشنامه هم کسانی که نسبت به عدم نصب صندوق اقدام نمی‌کنند، مشمول مالیات نمی‌شوند اما هر فردی حتی نصب صندوق را اعلام کند از نظر ما صندوق شده، تلقی می‌گردد.

تقوی‌نژاد خاطرنشان کرد: تمام پرونده‌های مشاغل تا پایان سال ۹۳ حتما باید تا پایان سال ۹۵ قطعیت پیدا کنند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

شاکی: 1395/2/1414:07:23،
94
34
حالا با هزار توجیه میخوان کارشون رو درست جلوه بدن
سیامک: 1395/2/1415:35:16،
66
42
روش محاسبه درآمدهای مالیاتی در ایران بر مبنای نیاز دولت تعیین میشود.دقیقا یک کاسبی ....یعنی ما اینقدر پول میخوایم و شما باید بدی ! هیچ ارتباطی هم به وضعیت اقتصادی مشمولان مالیات و اقتصاد کشور و رکود و بدبختی تولید کننده و اصناف نداره...
خخخ: 1395/2/1415:51:12،
47
33
خط قرمزی برای گرفتن مالیات نداریم!
مردم: 1395/2/1416:56:59،
35
46
وقتی حرف مسولین بدون در نظر گرفتن نظر مردم بشه طرح و لایحه و قانون...
از این بهتر نمیشه اوضاعمون...
سو مدیریت...سیاست دلالی...عدم توجه به تولید....وجود نقدینگی...
آفت های اقتصادی ما کم نیست...این وسط سنگ اندازی ها داره زیاد میشه.
تدبیرت منو کشته: 1395/2/1414:11:38،
79
41
منتظر ترفند بعدی دولت هستیم.ببینیم ایندفعه از چه نوع مالیاتی رونمایی میکنه.
هیوا: 1395/2/1414:17:32،
66
23
هر روز یه چیزی میگی بابا ریش و قیچی دست خودتونه هرکاری میخواید بکند
آرمان: 1395/2/1414:42:32،
82
40
من ساکن کانادا هستم ولی سپرده های خودم رو در یکی از بانکهای خصوصی تهران میذارم اگه یه قرون ازش کم بشه همه رو ترانسفر میکنم کانادا ملک میخرم اونجا...چه پر رو هم هستن چون امریکا و اروپا مالیات میگیرن ما هم میگیریم آخه چیه شما شیه اوناست شما باید خودتون رو با پاکستان بنگلادش مقایسه کنید.اینجا من تویوتا کمری 2014 خریدم 12000 دلار از دم قسط چیه شما شبیه ایناست خون ملت بدبختو کردین تو شیشه


110: 1395/2/1414:48:55،
69
36
بترسيد از روزي كه صبر مردم تموم بشه
روحانی: 1395/2/1415:09:11،
58
42
دوستان کاملا مشخصه که چرت میگه!شک نکنید که تا ته حساب بانکی مردم رو در نیارن ول نمیکنن.اتفاقا وقتی میگن کاری رو نیکنن بدتر از اون چیزی که فکر میکنیم انجام میدن.خدا به این مردم رحم کنه
سينا: 1395/2/1415:14:05،
34
65
بنده با دادن ماليات و شفاف شدن روند ماليات گرفتن كاملا موافقم شايد در حال حاضر بدرستي مالياتها صرف خدمت به مردم نميشن ولي بالاخره كه با افزايش آگاهي مردم و نظارت بيشتر بر دولت مالياتها هم براي مردم خرج خواهند شد و ابتدا بايد گرفتن ماليات شفاف و درست بشه به اميد روزي كه براي خدمت به كشور استفاده بشه
شهاب: 1395/2/1416:05:16،
52
38
بسیار ساده لوحانه و خوشخیالانه است این فکر که از گرفتن مالیات به نقطه خدمت به ملت برسیم!
مگه نفت پولش خرج ملت میشد که حالا که مفت شده و بخاطر همین بجون مردم افتادن بخاد خرج ملت بشه؟؟
این چیزی که شما میگی یعنی اینکه دست از حمایت از فلسطین و لبنان و سوریه و عراق و یمن و .... برداشت بشه! و همه اش خرج ملت بشه! یعنی آزادی اقتصادی وجود داشته باشه ! یعنی اگه قرار شد مثل اکثرررر کشورهای دنیا باشیم و مالیات بدیم باید مثل اکثررررر همونها توو همه چی از طرز پوشش و آزادیهای فردی و اجتماعی گرفته تا آزادی سیاسی هم مثل اوونها باشیم
سينا : 1395/2/1501:04:41،
34
36
بنده هم منظورم همينه كه اگه دولت به گونه اي باشه كه به جاي ديگران به فكر ملت خودش باشه و ماليات صرف خدمت به مردم بشه با ماليات موافقم و در مورد پول نفت هم همينطور نميدونم چرا اينقد منفي خوردم من شخصاسالانه بالاي ده ميليون تومن ماليات ميدم ولي اگه واقعا به خاطر آباداني و پيشرفت كشور مصرف بشه خوشحال هم هم ميشم ولي با نظر شما در خصوص وضعيت فعلي موافقم
سينا: 1395/2/1501:10:39،
34
42
سركشي به حساب بانكي كه واقعا مسخرست اين پول كه حاصل درآمد افراده در هر كار و كاسبي قبلا بررسي مالياتي شده پس دوباره ماليات گرفتن ازاين پول بي معنيه
بابک: 1395/2/1415:39:34،
50
48
الان چه قندی داره تو دل مالیاتی ها آب میشه

توضیحا اینکه: ما ملتو اگه هیشکی نشناسه خودمون خودمونو خوب میشناسیم
پس لوطفن ما رو سیاه نکن نازی!
در ضمن مسخره ترین حرفی که جلب توجه کرد این بود: هدف سر کشی نیس ولی جنبه امانت را رعایت خواهند کرد! اوووغ
kaveh: 1395/2/1416:13:40،
43
42
با این کارهاتون دیگه جون مردم رو به لب رسوندین دیگه اینقدر از سرمایه ملی میدزدید کم نیستش چشمتون به 2 ریال 4 ریال سپرده بانکی افتاده ...........کلید کم کم داره به چکش تبدیل میشه
متخصص: 1395/2/1416:21:07،
45
43
احتمال زیاد تو این چند وقته که حرف مالیات برسپرده
رو هی گفتن خیلی ها دارن پولاشونو از بانک می کشند
بیرون و بانکها هم شاکی شدن تا این آقا مجبور شه بیاد
این حرفها رو بزنه
nomad: 1395/2/1418:03:45،
39
40
"رئیس کل سازمان امور مالیاتی:سازمان امور مالیاتی به طور حتم در بررسی حساب‌های بانکی "امانت" را رعایت خواهد کرد."

-بی نهایت از "امانت داری" شما سپاسگزاریم، ولی لطفا در این مورد امانت داری رو بذارید کنار...
علی: 1395/2/1423:34:41،
35
45
دیگه نفت و گاز و معادن زیرزمینی ملی نیست مال یکعده خواص است مردم باید مالیات بدن
amir737: 1395/2/1510:15:33،
37
44
بابا ما که یه دفعه مالیات بر در آمد میدیم.یه آدامس هم که میخریم مالیات بر ارزش افزوده میگیرین.یه پس انداز داریم که ارث بهمون رسیده مالیات بر ارثشم که گرفتید.دیگه چند بار باید مالیات بدیم.عجب غلطی کردم به روحانی رای دادم.دور بعد باز به محمودیها رای میدیم.پس اندازمم میکشم بیرون از بانک تبدیلش میکنم طلا.از این به بعد هم فقط با طلا پس انداز میکنم.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار