کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کاهش 13 درصدی سهم تنها بیمه دولتی در بازار + جدول

کدخبر:۲۲۰۹۷سه شنبه، ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۴:۳۸۷۷۹ بازدید

بازار بیمه ایران طی سال‌های گذشته تغییر و تحولات بسیاری را تجربه کرده است. درحالی که تا پیش از شکل‌گیری شرکت‌های بیمه خصوصی ...

بازار بیمه ایران طی سال‌های گذشته تغییر و تحولات بسیاری را تجربه کرده است. درحالی که تا پیش از شکل‌گیری شرکت‌های بیمه خصوصی، دولتی‌ها یکه تاز این بازار بودند و بیش از 97 درصد بازار را در اختیار داشتند. در حال حاضر سهم شرکت‌های بیمه از کیک صنعت بیمه به طور کامل تغییر کرده است.

روزنامه ایران نوشت، درحالی که تا سال 1314 یعنی سال تأسیس بیمه ایران تنها بیمه‌های خارجی درکشور فعال بودند، تأسیس این شرکت و افزایش سهم آن در بازار باعث شد بیمه ایران به مدت 15 سال(تا سال 1329) تنها شرکت بیمه ایرانی باقی بماند. اما درسال‌های بعد با شکل‌گیری شرکت‌های دیگر این شرکت بالای 60 درصد بازار بیمه ایران را دراختیار داشت، ولی با انحلال شرکت‌های بیمه خصوصی در ابتدای پیروزی انقلاب سه شرکت بیمه آسیا، دانا و البرز به جمع بیمه‌های دولتی پیوستند.

درادامه با اجرایی شدن اصل 44 قانون اساسی، سهام شرکت‌های بیمه دولتی به غیر از بیمه ایران، به بخش غیر دولتی واگذار شد و بیمه ایران دوباره به تنها شرکت بیمه دولتی کشورتبدیل شد که آن زمان همچنان بیش از 50 درصد از سهم بازار بیمه را دراختیار داشت. هرچند بیمه ایران به دلیل دارا بودن بالاترین سرمایه و شعب و نمایندگی درسال‌های دهه 80 توانست سهم نسبی خود را حفظ کند، اما از ابتدای دهه 90 کاهش سهم آن به نسبت سال‌های قبل سرعت گرفت به طوری که هم اکنون حدود 60 درصد از سهم بازار به شرکت‌های غیردولتی فعال دراین صنعت اختصاص دارد.

تا سال 1382، سال شروع خصوصی‌سازی در صنعت بیمه ایران، سهم بیمه‌های دولتی، شامل بیمه‌های ایران،آسیا، دانا و البرز، از حق بیمه‌های کشور04/97درصد و سهم مابقی شرکت‌های بیمه‌ای دارای مجوز فعالیت درسال 1382 به میزان 96/2 درصد بود. این درحالی است که درسال 1382 از میان شرکت‌های دولتی، سهم بیمه ایران به تنهایی 94/53 درصد بود.این سهم از نزدیک 54 درصد به 6/45 درصد در سال 91  و 8/40 درصد درسال گذشته کاهش یافته است. درمقابل سهم بیمه‌های خصوصی از 96/2 درصد در سال 82 به 4/54 درصد در سال 91 و 2/59 درصد درسال 94 افزایش یافته است. درواقع با آغاز فعالیت شرکت‌های خصوصی کیک بازار بیمه درکشور چندان بزرگتر نشد و این شرکت‌ها بتدریج سهم تنها بیمه دولتی کشور را تصاحب کرده‌اند.

حذف قراردادهای زیانده در بیمه ایران

درهمین زمینه بسیاری از کارشناسان و مسئولان اعتقاد دارند که بیمه ایران به عنوان تنها بیمه دولتی کشور نیاز به بهبود وضعیت دارد. این درحالی است که درسال‌های گذشته مسائلی مانند پرونده اختلاس دراین شرکت، تحقیق و تفحص مجلس از آن وهمچنین مشکلات مدیریتی و جابه‌جایی‌ها آهنگ افت سهم این شرکت بزرگ را سرعت بخشیده است. درهمین زمینه  پس از سال‌ها پنهان ماندن سرانجام به صورت رسمی زیان 1500 میلیارد تومانی این شرکت اعلام رسمی شد. زیانی که به گفته وزیر امور اقتصادی و دارایی به طور عمده به دلیل قراردادهای زیانده بوده که برخی از آنها با ضریب خسارت 240 درصدی منعقد شده است. علی طیب‌نیا در جریان برگزاری مجمع عمومی سالانه شرکت سهامی بیمه ایران به کاهش سهم بازار بیمه ایران در ماه‌های اول سال گذشته اشاره و درباره دلایل این موضوع نیز تصریح کرد: دلیل اصلی این کاهش حذف قراردادهای زیانده است که دراین مجموعه گرفته شده است.

به اعتقاد وی بیمه در ایران با قدمت 80 ساله هنوز به جایگاه واقعی خود نرسیده است و موقعیت بیمه ایران به عنوان نخستین شرکت بیمه‌ای کشور باید بهبود یابد، البته با توجه به وضعیت بیمه در کشورهای دیگر تا رسیدن به جایگاه واقعی و مطلوب هنوز فاصله زیادی داریم. وی درباره مطالبات معوق این مجموعه بخصوص مطالبات از وزارت آموزش وپرورش، بنیاد شهید و امورایثارگران نیز اظهارداشت: جلساتی با رؤسای این دو مجموعه برگزار شد و آنان ضمن قدردانی از خدمات بیمه ایران آمادگی خود را برای پرداخت بدهی به بیمه ایران اعلام کرده‌اند.

زیان 1500 میلیارد تومانی بیمه ایران

همچنین معاون فنی بیمه ایران نیز، سهم شرکت متبوع خود از سبد صنعت بیمه کشور در سال 93 را 40 درصد خواند و اعلام کرد که این سهم در سال‌های 91 و 92 به ترتیب 46 و 43 درصد بوده که در طول سه سال 6 درصد از سهم بیمه ایران از بازار بیمه کشور کاسته شده است.محمد حیدری از زیان 1500 میلیارد تومانی بیمه ایران در سال  92  پرده برداشت و اعلام کرد که بخش مهمی از رقم  زیان مذکور، حضور بیمه فرهنگیان آموزش و پرورش در سبد پرتفوی شرکت بیمه ایران بوده است.

وی، توضیح داد که بیمه طلایی فرهنگیان یک بیمه نامه زیانده بوده که به دلیل غیر فنی بودن نرخ تعیین شده آن در سال 92 بخش مهمی از زیان رقم مذکور به بیمه ایران را شامل می‌شود و به‌دلیل نداشتن صرفه اقتصادی، نه تنها بیمه ایران که هیچ‌یک از شرکت‌های بیمه‌ای در سال قبل آن را جذب نکرده‌اند. وی توضیح داد که کاهش سهم بیمه ایران از کل صنعت بیمه کشور، ناشی از ظهور شرکت‌های بیمه‌ای  جدید  و درعین حال خود بیمه‌گر و همچنین  خروج  بیمه طلایی  فرهنگیان از سبد پرتفوی  بیمه ایران بوده است.

این عضو هیأت مدیره شرکت بیمه ایران، خبرداد که سهم  بیمه ایران طبق  تحلیل  بیمه مرکزی در فروردین ماه 94  هم به 36 درصد رسیده هرچندکه برای تعیین  سهم شرکت بیمه ایران از بازار بیمه کشور، بایدعملیات  یکساله آن  ملاک عمل قرار گیرد.

رقم کل مطالبات شرکت بیمه ایران 2 هزار میلیارد تومان

عضو هیأت مدیره شرکت بیمه ایران،رقم مطالبات معوق شرکت متبوع خود درسال  92  را 2500 میلیارد تومان خواند و مطالبات این شرکت را به دو بخش  تقسیم کرد؛ مطالبات سررسید شده وسررسید نشده.به گفته وی،درسال 94،کل مطالبات شرکت بیمه ایران حدود دو هزار میلیارد تومان بوده که بخشی از آن سررسید نشده بوده یا با طرف مقابل توافق شده است.حیدری، تأکید کرد که مطالبات معوق بیمه ایران  بیش از یک هزار میلیارد تومان بوده که 430 میلیارد تومان آن مربوط به  بیمه نامه فرهنگیان وزارت آموزش و پرورش است و تصریح کرد که  بخش دیگر از آن هم مربوط به بنیاد شهید و امور ایثارگران است.

 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

lمهدي: 1395/2/1408:43:56،
48
38
نرخ بيمه هاي ايران از همه بيمه ها گران تر و خسارت دهي و مشتري مداري در شهرستانها خيلي ضعيف است
مهرداد: 1395/2/1411:23:59،
36
46
دوست عزیز این گرونی که شما می گی،تقصیرش گردن بیمه نیست.بیمه ایران چند ساله که هروقت خواسته برای بیمه های ثالث مثلا تخفیف بذاره،توسط همین وزارت اقتصاد و بیمه مرکزی جلوش رو گرفتن.اسفند 93 و فروردین 94 تخفیف داشتیم اما بهمون اخطار دادن.
یه دلیل ساده و واضح داره،می خوان امثال تو همینجور فکر کنن که بیمه ایران گرونه.اما نکته چیز دیگست.به بیمه ایران می گن چون دولتی هستی و بازار بیشتر دست تو هستش،تخفیف نده تا شرکتای خصوصی رشد کنن... چون این شرکتا هرکدوم به یه جاهایی وصل هستن...
اما با همه اینا بازم دیدم که می گم،میزان پرداخت خسارت بیمه ایران از همه شرکتها بهتر و سرعت پرداخت بیشتره.برید تحقیق کنید و بپرسید.
حرف آخر اینکه در کشور بی قانون ما عملکرد هیچ شرکت بیمه ای خوب نیست،حتی بیمه ایران
اما بین بد و بدتر،بیمه ایران رو انتخاب می کنم
مهرداد 2: 1395/2/1411:31:26،
36
30
نرخی که از بیمه مرکزی به شرکتها اعلام می شه در بیمه ثالث،یکی هستش.فقط اینکه باقی شرکتها تخفیفاتی اعمال می کنن برای تشویق مشتری به خرید اما بیمه ایران رو ممنوع کردن تخفیف بده.
هر ارزونی هم لزوما خوب نیست
بیمه توسعه رو یادتون هست؟ چند سال ارزونترین بیمه های ثالث رو می فروخت.الان ورشکستس،بیمه گذارهاش زندان افتادن چون شرکت نتونست خسارت بده
تحقیق کنید ببینید راست می گم یا دروغ
از کسایی که رفتن شرکتهایی مثل توسعه،رازی،کوثر،دی یا پارسیان و و و... بپرسید آیا از خسارتی که گرفتن راضی هستن،؟و چقدر زمان برده تا خسارت رو دریافت کردن.
قبول دارم برخوردای کارمندان بیمه ایران مناسب نیست همیشه.اما بازم بیشترین میزان خسارت رو پرداخت می کنه.
طلبکار درروز قیامت: 1395/2/1411:40:17،
42
37
دزدان بلا منازعند فقط پول مگیرند من که خدایش از طریق دادگاهم هنوز نتونستم حقم بگیرم کوعدالت کشکشی کهمی گن
بهرام: 1395/2/1416:03:42،
30
37
بیمه ایران به صرف دولتی بودن انواع بیمه های درمان،مسولیت،ثالث و عمر اکثر شرکت های دولتی رو داره. شما نیگا کن با اینکه حق بیمه هاش بدون تخفیف و گرونتره اما از بین تقریبا 28 شرکت بیشترین پرتفوی رو داره. حتی شرکت بیمه آسیا که 60 سال سابقه داره. بیشتر ارگان های دولتی موظفن با ایران ببندن. شرکت های دیگه مجبورن نرخ شکنی کنن. با اینکه به ضررشونه. ما تا سال 82 تنها 4 شرکت بیمه داشتیم. اما الان 28تا. همینجوری بی حساب و کتاب مجوز تاسیس شرکت بیمه دادن بعضی ها..
امین: 1395/2/1419:48:33،
35
41
بیمه های آسیا و البرز و دانا هم تا چند سال پیش دولتی بودن و طبق اصل 44 قانون اساسب واگذار شدن به بخش خصوصی.اما همون وقتم بازار خوبی نداشتن چون مثل بیمه ایران خسارت خوب پرداخت نمی کردن.
پس ربطی به دولتی یا خصوصی بودن نداره
شرکتهایی که موقع خسارت دادن تقلب بکنن و خسارت خوبی ندن،آخرش بین مردم بدنام می شن.
بازار رقابتیه،هر شرکتی باید حساب همه چیزو بکنه و بتونه موقع خسارت مشتری رو راضی نگه داره.نه روز اول فقط بیمه رو ارزون تر از دیگران بفروشه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما