کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کاهش 2 هزار تومانی قیمت برنج

کدخبر:۲۲۰۸۰دوشنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۸:۵۴۲۰۸۸ بازدید

نایب رئیس انجمن برنج ایران از ابلاغ دستورالعمل خرید تضمینی برنج در فصل کاشت خبر دادو گفت: حدود هفت ماه پیش برنج پرمحصول و طارم به قیمت هر...

نایب رئیس انجمن برنج ایران از ابلاغ دستورالعمل خرید تضمینی برنج در فصل کاشت خبر دادو گفت: حدود هفت ماه پیش برنج پرمحصول و طارم به قیمت هر کیلوگرم 50 تا 60هزارریال از تولیدکننده خریداری می شد و با وقفه درعرضه 115هزارریال به فروش می رسید که امروز قیمت آن به 95 هزار ریال رسیده است.

به گزارش ایران جیب به نقل از ایرنا، علی اکبریان روز دوشنبه، با بیان اینکه برنج پس از گندم دومین قوت قالب مردم ایران است، افزود: انتظار می رود دولت بیش از پیش از این تولید ملی حمایت کند تا تولیدکنندگان و مصرف کنندگان این محصول متضرر نشوند.

وی دلیل گرانی برنج تولید داخل را وقفه در عرضه برنج توسط مدیریت فروشگاه ها و دلالان برای سود بیشتر عنوان کرد و گفت: قیمت هر کیلو برنج به 95 هزار ریال رسیده که نسبت به روزهای گذشته نرخ این محصول بین 10 تا 20 هزار ریال کاهش داشته است.

وی یکی دیگر از دلایل گرانی برنج در بازار را حضور دلالان در هنگام برداشت برنج ذکر کرد و افزود: با وجود برداشت برنج توسط کمباین های مخصوص و درو شالی با رطوبت 30 درصدی ، دیگر امکان نگهداری برنج در انبار توسط کشاورزان وجود ندارد.

بنابراین محصول از زمان برداشت شالی و تبدیل آن به برنج فقط پنج روز زمان دارد تا خشک، تبدیل، بسته بندی و انبار شود.

نائب رئیس انجمن برنج ایران افزود: در همین زمان است که بخش عمده برنج کشاورزان توسط مدیریت فروشگاه ها و دلالان با قیمت پائین به سرعت خریداری و انبار می شود و بخش اندکی برنج برای خودمصرفی در دست کشاورزان باقی می ماند.

اکبریان گفت: اگر تبدیل برنج بیش از پنج روز زمان ببرد احتمال تغییر رنگ برنج وجود دارد که دیگر بازار پسند نخواهد بود.

به گفته این مقام مسئول، در این پنج روز شالی باید به برنج تبدیل شود و در همین مدت زمان باید محصول حداقل به مدت 72 ساعت معادل سه روز در دستگاه های خشک کن قرار گیرد.

وی ادامه داد: این در حالیست که در گذشته کشاورز شالی را با دست برداشت، تبدیل و انبار می کرد و براساس نیاز به تدریج محصول را به بازار عرضه می کرد.

** دلسردی کشاورزان از ابلاغ دستورالعمل نرخ خرید تضمیمی برنج
اکبریان درباره قیمت واقعی هر کیلوگرم برنج گفت: براساس بررسی کارشناسی وزارت جهادکشاورزی، قیمت واقعی تولید هر کیلوگرم برنج حدود 2 دلار یعنی معادل 60 هزار تا 65 هزار ریال(6هزار تا 6500 تومان) است ، درحالی که سال گذشته برنج پرمحصول و طارم را بین 50 هزار تا 60 هزار ریال(5 تا 6 هزارتومان) از کشاورزان خریداری کردند.

به گفته وی، با توجه به هزینه های تمام شده تولید، افزایش نرخ نهاده هایی چون کود و سم ، تولید این محصول سود چندانی برای تولید کنندگان آن ندارد.

وی اضافه کرد: براساس مصوبه خرید تضمینی دولت ، هر کیلوگرم برنج گروه یک شیرودی و فجر با قیمت36 هزار و 800 ریال( 3680 تومان) و گروه سه ندا و نعمت با قیمت 26 هزار و 500 ریال (2650 تومان) خریداری خواهد شد.

اکبریان گفت: این نرخ در پایان سال گذشته اعلام شده بود اما دستورالعمل خرید آن اواخر هفته گذشته به سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور ابلاغ شد.

نائب رئیس انجمن برنج ایران افزود: براساس مصوبه دولت امسال نرخ خرید تضمینی برنج نسبت به سال گذشته 10 درصد رشد داشته ، اما نسبت به قیمت بازار حداقل 50 درصد زیرقیمت خریداری می شود که همین امر موجب دلسردی کشاورزان شده است ، به طوری قیمت هر کیلو برنج شیرودی در بازار 75 هزار ریال(7500 تومان) است در حالی که دولت 36 هزار و 500 ریال(3650 تومان ) خریداری می کند.

وی اظهار داشت: به دلیل پائین بودن نرخ خرید تضمینی، دولت حدود پنج سال است نتوانسته حتی یک کیلوگرم برنج به شکل تضمینی خریداری کند.
نایب رئیس انجمن برنج افزود: دولت در سال 1393 با ورود و خرید توافقی توانست 20 هزار تن برنج تولیدی سه استان شمالی کشور را خریداری کند و در ابتدای سال 1394 با عرضه تدریجی برنج توانست تا زمان عرضه برنج نو از تلاطم قیمت این محصول دربازار جلوگیری کند.

وی اضافه کرد: اما چون سال گذشته برنجی از کشاورزان به شکل تضمینی یا توافقی خریداری نشد همین امر منجر به تلاطم بازار برنج در ابتدای امسال شده است.

اکبریان درباره وضعیت نظارت بر بازار برنج گفت: هم اکنون بازار برنج توسط دستگاه های نظارتی کنترل می شود اما بازار به تشدید کنترل ها نیاز دارد تا دلالان در بازار برنج تلاطم ایجاد نکنند.

** پیش بینی تولید 2 میلیون و 200 هزارتن برنج در سالجاری
وی با بیان این که دوره کاشت تا برداشت برنج از 15 اسفندماه شروع و تا نیمه شهریورماه هر سال به مدت هفت ماه ادامه دارد، گفت: به علت وضعیت خوب آب و هوایی و بارندگی های مناسب امسال پیش بینی می شود بین 2 تا 2 میلیون و 200هزارتن برنج در کشور تولید شود که نزدیک به یک میلیون و 200 هزارتن آن تولیدی استان مازندران است.

** سرانه مصرف برنج هر ایرانی حداقل 38 کیلوگرم
اکبریان سرانه مصرف برنج در کشور را حدود 38 کیلوگرم برای هر ایرانی برشمرد و گفت: برنج مصرفی کشور سالیانه حدود 2 میلیون 800 تن است که نزدیک 2 میلیون تن آن از داخل و مابقی از طریق واردات تامین می شود.

وی اظهارداشت: با وجود این که برنج ایرانی از کیفیت بالایی برخوردار است اما به دلیل نیاز مصرفی کشور چاره ای جز واردات بین 600 تا 800 هزارتن برنج نداریم اما معتقدیم واردات بیش از نیاز داخلی می تواند در بازار برنج اثرگذار باشد و موجب رکود شود.

** 180 دستگاه شالیکوبی اصلاح ساختار شد
وی درباره وضعیت مکانیزاسیون برنج گفت: هم اکنون با حمایت های دولت و وزارت جهاد کشاورزی تمامی مراحل کاشت نشا و برداشت شالی و تبدیل آن به برنج مکانیزه و از وضعیت مطلوبی برخوردار است و در سال های اخیر 180 واحد شالیکوبی اصلاح ساختار شده است.

نیاز مصرفی برنج کشور سالیانه حدود 3 میلیون تن است که حدود 2 میلیون تن آن در داخل و مابقی از طریق واردات تامین می شود.

براساس مصوبه دولت، حدود 300 هزارتن برنج برای ذخایر استراتژیک توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران و بین 800 تا 900 هزار تن توسط بخش خصوصی وارد می شود.

براساس سیاست وزارت جهاد کشاورزی، کشت و تولید برنج در دو استان مازندران و گیلان عملیاتی خواهد بود و کشت برنج در استان‌های دیگر کشور کنترل خواهد شد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

پارسا: 1395/2/1314:47:54،
57
30
برنج آرسنیک دار پلاستیکی آلوده رو که باید معدوم بشه مفت میارن
برنج مرغوب شالیزارای خودمونو خریداری نمیکنن که عرضش کم شه و گرون شه تا آشغالاشون فروش بره
علی: 1395/2/1321:30:08،
29
29
شما نمیخاد قیمت ها را کاهش دهین
همین اندازه نگه دارین کاری بس دشوار کردین
دلواپس مودب^-^: 1395/2/1315:18:28،
49
34
اقا من نمیفهمم چی شد؟!!
کشاورز میفروشه 5000تومن میاااااااد دست مصرف کننده میشه11000تومن.
خب...
حالا دولت میاد از کشاورز میخره4000 تومن تضمینی. میااااااد دست مصرف کننده میرسه 9000 تومن.
الان اینم که خودش یه جور دلالی شد(قیمتها هم فرق انچنانی نکرد).
--------------------------------------------
با این کارها درست نمیشه چون سیستم مشکل داره.جلوی تولید مثل اقازاده هارو بگیرید که مجبور نشدید شکر رو بدید به یکی.پورشه دست یکی دیگه.برنج دست یکی ووووووو.
اون اسمشو نبر! رو لولو برد دیگه ملت با کلمه ی((دلال)) و((اصغر بسم ا...)) و... گول نمیخورن^-^.
تنها راهش نخریدنه(امروزگوشت5تومن ارزون شد به خاطر اینکه از28تومن شده بود36تومن وملت قدرت خرید نداشتن دیدن دیگه جا نداره کشیدن بیرون ازملت!!ولطف کردن!قیمت روبه30برگردوندن).
على آباد: 1395/2/1405:59:28،
33
34
٣٠٠هزار تن بروج توسط شركت بازرگانى دولتى و٩٠٠هزارتن توسط آقازاده ها واردميشه،كشاورز داخلى هم كه به خاك سياه بشينه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما