کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ماجرای تهیه آبلیمو‌های شیمیایی در کارخانجات

کدخبر:۲۲۰۷۷دوشنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۳:۴۷۱۸۰۸ بازدید

معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه استاندارد جدید آبلیمو طی دو تا سه ماه آینده تدوین خواهد ...

معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه استاندارد جدید آبلیمو طی دو تا سه ماه آینده تدوین خواهد شد، گفت: استانداردهای جدید با هدف اصالت سنجی مواد اولیه موجود در فرآورده‌های غذایی تدوین می‌شوند.

وحید مرندی مقدم با بیان اینکه استاندارد آبلیمو، خرداد 93 مورد تجدید نظر قرار گرفت، گفت: معمولاً تجدید نظر در استانداردها حداقل هر 5 سال یکبار صورت می‌گیرد، اما در مورد استاندارد آبلیمو هم اکنون نیز به روزرسانی این استاندارد در حال پیگیری است.

وی ادامه داد: با توجه به اشکالات موجود در اجرای استاندارد اخیر آبلیمو، به دلیل تقلب‌هایی که در بازار اتفاق افتاد، نمونه‌های آبلیموی غیرطبیعی که با مواد شیمیایی تولید شده بودند، مورد آزمون قرار گرفت که در این آزمون‌ها از نظر فرمولاسیون، تضادی با استاندارد وجود نداشت و به عنوان مثال میزان اسیدیته آبلیمو 6 بود، اما برای تولید آن از مواد اولیه مانند رنگ و اسانس تقلبی استفاده شده بود.

وی تصریح کرد: با توجه به قیمت آبلیمو و یا در بازدید از کارخانه، متوجه این تقلب‌ها شدیم و به همین دلیل، استاندارد آبلیمو مورد بازنگری قرار گرفت.

مرندی مقدم ادامه داد: برخی تولیدکنندگان آبلیمو با استفاده از افراد مسلط به علم شیمی، آبلیمو را طوری تولید کرده‌اند که از نظر مشخصات شیمیایی، با استانداردهای تعیین‌شده همخوانی دارد، اما از نظر مواد مصرفی، مورد قبول ما نیست. به همین دلیل در سال 94 طرح پژوهشی در این زمینه تعریف شد تا استانداردها بازنگری شوند.

وی با بیان اینکه یکسری ستون‌های آزمایشی جدید در تدوین استاندارد تعریف شده است، گفت: قصد داریم تولید آبلیموها را از نظر مواد اولیه مورد صحه‌گذاری قرار دهیم.

وی ادامه داد: تدوین این استاندارد جدید، مراحل پایانی را طی می‌کند و امیدواریم طی دو تا سه ماه آینده، استاندارد جدید آبلیمو نهایی و اعلام شود.

معاون رئیس سازمان استاندارد با اشاره به مدنظر قرار گرفتن نسبت اسیدسیتریک به ایزوسیتریک‌ها در استاندارد جدید آبلیمو، گفت: از این طریق می‌توانیم آبلیموهای طبیعی را شناسایی کنیم.

وی با بیان اینکه تدوین استاندارد با رویکرد اصالت‌سنجی در محصولاتی مانند زعفران، گوشت، چربی و فرآورده‌های حلال نیز آغاز شده است، گفت: از این طریق، شیوه استانداردسازی تغییر می‌کند و از تقلب در تولید جلوگیری خواهد شد.

مرندی توضیح داد: گاهی ممکن است در یک فرآورده غذایی از ماده دیگری به جای شکر استفاده شود که همان نتیجه آزمون شکر را به همراه داشته باشد، اما اصالت آن ماده جایگزین مهم است که بتوانیم تقلب‌های موجود در این تولید را شناسایی کنیم.

وی ادامه داد: همچنین ممکن است در تولید کالباس برای تأمین پروتئین از سویا یا غلات به جای گوشت استفاده شود که با استانداردهای جدید، منشأ پروتئین مشخص خواهد شد.

مرندی مقدم با اشاره به جمع‌آوری 97 هزار بطری آبلیموی تقلبی و یا غیراستاندارد در سال گذشته، گفت: 10 پروانه تولید کارخانه در این بخش ابطال شده و 15 برند نیز به مراجع قضایی معرفی شده‌اند.

به گفته وی، آبلیمو فاقد استاندارد بین‌المللی است و به همین دلیل، در ایران با توجه به لیموی کشت شده در مناطق مختلف، استاندارد مشخصی تدوین شده است.

وی با بیان اینکه استاندارد جدید آبلیمو اجباری خواهد بود، گفت: با تدوین این استاندارد،‌ استاندارد قبلی باطل خواهد شد.

مرندی در واکنش به انتقادات مطرح‌شده از سوی وزارت بهداشت در مورد کم کاری سازمان استاندارد در تدوین استاندارد آبلیمو نیز گفت: وزارت بهداشت مسئول این نیست که بگوید ما در کارمان تأخیر داشتیم یا خیر، زمانی برای این کار تعیین نشده بود که حالا بگویند ما تأخیر داشته‌ایم.

معاون رئیس سازمان استاندارد افزود: کنترل و نظارت اجرای استانداردها در فرآورده‌های مشمول استانداردهای اجباری به عهده سازمان استاندارد است و در عین حال، سازمان غذا و دارو نیز کنترل‌هایی را انجام می‌دهد.

وی تصریح کرد: قرار بود سازمان غذا و دارو اطلاعاتی را در زمینه تدوین استاندارد آبلیمو به ما ارائه کند که تاکنون اطلاعاتی ارائه نشده و گزارش جدیدی برای ما ارسال نشده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

دلخور: 1395/2/1313:43:12،
53
23
پس نظارت هم تا دو سه ماه دیگه .ول معطل.یعنی کشک .پس ای تولیدی ها اب لیمو خواهشا ارام تر بتازید
آرمان : 1395/2/1323:23:12،
25
27
مردمي كه ميرن شير ميخرن با ٦ ماه تاريخ، رب گوجه اي رو ميخرن كه خودشون ميدونن توش رنگ به كار رفته و تنها چيزي كه توش وجود نداره گوجه هستش، سوسيس و كالباسي كه ميدونن با بدترين و سرطان زا ترين مواد درست شده، حقشونه مواد شيميايي ريخته شه تو شكمشون...
مهرداد: 1395/2/1313:49:13،
44
29
خودش میگه با مواد شیمیایی درست شده اینکه دیگه اب لیمو نیست
رامین: 1395/2/1313:52:19،
36
27
پس اونهایی که این کار رو انجام دادند چی شدند چون اب لیمو استاندارد مناسب نداشت اونها میتونند هر کاری بکنند چرا جریمه ها با جرم همخوانی ندارد چرا جریمه ها بازدارنده نیست ؟ جریمه بازدارنده یعنی جریمه به میزانی از فرد گرفته شود که اگراز این راه به هر امکاناتی رسیده باشد از او اخذ گردد یعنی چیز ی حدود 100 برابر سود یک بار مواد کشف شده تقلبی.
وحید: 1395/2/1313:54:14،
40
16
اینا به نظر شما دزدن یا کارخونه دار؟!!
من که بالاخره نفهمیدم این به اصطلاح کارخونه دارا که جون مردم قد یه قرون دوزار سود براشون اهمیت نداره چطور میتونن به کارای کثیفشون ادامه بدن!!
لابد یه جای کار میلنگه دیگه!
نصيحت: 1395/2/1314:11:52،
46
32
هر چيزي كه مهر استاندار داره نخورين سالم تر ميمونين از من به شما نصيحت
محمد: 1395/2/1314:17:38،
37
33
مرندی در واکنش به انتقادات مطرح‌شده از سوی وزارت بهداشت در مورد کم کاری سازمان استاندارد در تدوین استاندارد آبلیمو نیز گفت: وزارت بهداشت مسئول این نیست که بگوید ما در کارمان تأخیر داشتیم یا خیر، زمانی برای این کار تعیین نشده بود که حالا بگویند ما تأخیر داشته‌ایم.
مثل دو تا بچه که با هم دعوا میکنن. چه مسئولینی دارم متاسفم
فرد: 1395/2/1314:36:32،
45
30
نتايج تحقيق دكتر شهرزاد رحمان و دكتر حسين عسگري از اساتيد دانشكده علوم تهران باعنوان ""كشورهاي اسلامي چقدر اسلامي هستند؟ "" خيلي جالب است. متغير هاي بكار رفته در اين تحقيق در ابعاد حقوق سياسى، اقتصادي و زيست محيطي بر اساس قرآن و سنت پيامبر بوده است و جمعا ١١٣ شاخص مورد بررسى قرار گرفتند. مثلا در بعد اقتصاد شاخص سلامت و عدم فساد و ربا وبهره پول و در بعد اجتماعى آزادى مدنى در امر به معروف و نهي منكر صاحبان قدرت و رعايت حقوق زنان نتيجه:
اسلامي ترين كشور دنيا نيوزيلاند، رتبه دوم لوكزامبورگ، سپس اسكانديناوي ها، جالب اينكه تا رتبه ٣٧ هيچ كشور اسلامى وجود ندارد. رتبه ٣٨ مالزي و رتبه متوسط كشورهاي اسلامي ١٣٨ بود. رتبه ايران از اين جهت ١٦٣ بود.
یعنی مسلمانان در عمل نتوانستند به چیزهایی که ادعا کردند با این نسخه میتونن به اون برسند، برسن. اما کشورهای غیرمذهبی که براساس حاکمیت "قانون" و "اخلا
شیب ملایم: 1395/2/1315:31:55،
37
37
حتما دعای ندبه و توسل جزو این ملاکها نبوده وگرنه ما اول هستیم
داوود: 1395/2/1314:42:03،
33
33
لا مصب پول و بخصوص مداخل خیلی شیرین است . که نتیجه آن توهین به وزارت بهداشت است سلامتی مردم را ول کن . منهم میخواهم مثل بعضی از همکارانم یک ویلا در کانادا برای دخترم بخرم .
على آباد: 1395/2/1315:24:21،
28
35
يعنى سونامى هم نميتونه اين هرج ومرج تو توليد موادغذايى رو بشوره وببره
Ali: 1395/2/1315:45:28،
35
27
منظورش از دو سه ماهه دیگه دو سه قرن دیگه هست
اشکان: 1395/2/1316:20:46،
40
26
میشه یکی بگه ما تو این مملکت به چی اعتماد کنیم و چه غذایی بخوریم ؟!!
100 رحمت به بورکینافاسو و ساحل عاج
دادا: 1395/2/1317:14:59،
28
37
استاندارد جدید آبلیمو طی دو تا سه ماه آینده تدوین خواهد شد

مثل جوك ميمونه
يني كشوري كه هسته اتم رو شكافته تازه يادش افتاده استاندارد آبليمو نداره؟

خدايا به دادمون برس....
ناشناس: 1395/2/1317:31:15،
27
29
دو محصول آب لیمو و رب گوجه و چای خارجی بشدت سرطانزا هستند
اکبر: 1395/2/1318:29:08،
29
25
مومن این که شد 3 تا
ممد: 1395/2/1400:33:05،
23
34
خندم گرفته رو حرف اکبر :))))

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار