کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

خودروهایی که در گمرک بندرعباس جان میدهند / تصاویر

کدخبر:۲۲۰۳۵یکشنبه، ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۷:۵۱۱۴۵۲۱ بازدید

در دو روز گذشته، طی بازدیدی که از گمرک شهید باهنر داشتیم، گزارش هایی را در خصوص روند حضور خودروها، پرتیراژترین و کم ترین خودروی وارداتی ...

در دو روز گذشته، طی بازدیدی که از گمرک شهید باهنر داشتیم، گزارش هایی را در خصوص روند حضور خودروها، پرتیراژترین و کم ترین خودروی وارداتی، خودروهای متروکه و برخی خودروهای خاص منتشر کردیم.

حال در سومین و آخرین بخش گزارش از این مبدا مهم وارداتی، به برخی خودروهای دیگر می پردازیم که پیام های متفاوتی را به گوش و چشم ما می رسانند. از تازه واردهایی که به خیابان ها می آیند و سلاطین کیفیت که جانشان در فضای جنوب به در رفته است.

1 - رنج روورهایی که با تعداد کم چشم نوازی می کنند

gdvexatfz94dbpjrovrs.jpg

در گمرک باهنر خودروهای زیادی حضور داشتند و گاهی مدل های خاصی مثل S550 به چشم می خورد. ولی نکته جالب شاسی بلند لوکسی بود که معمولا در هر بخش گمرک دیده می شد. خودرویی با اصالت انگلیسی که از هر نظر مورد پسند واقع می شد. رنج روور خودرویی است شاسی بلند که با تعداد محدودی در گمرک باهنر حضور داشت. جالب بود که همه خودروها کنار هم نبودند و در فضای گمرک به صورت پراکنده چیده شده بودند. رنج روور سرمه ای که در سکویی بیرون سوله ها زیر آفتاب نگهداری می شد، شکل و شمایلی شبیه خودروهای متروکه داشت و گویا از پا در آمده بود. این خودرو لوکس در شرایط نا مناسبی بود و نمی شد دیگر آن را یک لوکس تمام عیار نامید. زیرا با ظاهر خسته و رنگ و رو رفته و قطعات مستهلک، کمتر کسی را راغب به خرید خود می کرد. کمی آن طرفتر در یکی از سوله ها، میان خودروهای دیگر، دو دستگاه رنج روور در رنگ های سفید و مشکی حضور داشتند. این خودروها که ظاهری سالم و تمیز داشتند، با کابینی لوکس و بسته بندی شده جلوه گری می کردند. البته که شرایط این خودروها نشان می داد، قبلا در کشور دیگری مورد استفاده قرار گفته بودند و گویا برای اخذ پلاک گذر موقت یا ارسال برای کشورهای همسایه به گمرک باهنر آمده بودند. نسخه دیگری از این رنج روورهای اسپرت، در کنار درب ورودی محوطه انبارها پارک بود و شرایط نگهداری چون ولووXC90 برای آن فراهم شده بود. از این نوع خودرو در بازار ایران با پلاک ملی در تعداد بسیار کم وجود دارد. البته قیمت این خودروهای کارکرده زمانی تا یک میلیارد تومان تعیین می شد.

درمحوطه گمرک یک عدد شاسی این خودرو هم حضور داشت که حال معلوم نیست داستان آن چیست و قرار است در کجای دنیا از آن برای سرهم کردن یک رنج روور تصادفی استفاده شود.
 2 - نمادی از کیفیت، زیر پرتو آفتاب جان می دهد!

ttfqwl75euiqmui2iy9.jpg

در محوطه گمرک باهنر، چند دستگاه از محصولات نیسان حضور دارد. این خودروها که اعتباری ژاپنی دارند و در همه جای جهان به عنوان خودرویی با کیفیت شناخته می شوند، به خاطر شرایط جوی جنوب ایران و زندگی چند ساله در گمرک، از پا در آمده اند و دیگر مثل روز اول سرحال نیستند. نیسان ۳۵۰Z که روزی محبوب جوانان بود و برای دریفت از آن استفاده می شد، با مدل کروکی در انبار اولیه گمرک باهنر حضور دارد و گویا مدت زیادی است که در این مکان جا مانده است!


vjywa6f6kxpcjnxb0vy.jpg


این خودرو که وضعیت ظاهری مناسبی ندارد و برزنت سقف آن آفتاب شدیدی را تحمل کرده است، از حالت سلامت و استاندارد خارج شده و ظاهر خودرو به کل از بین رفته است. کمی عقبتر یک نیسان ۳۷۰Z نیز وجود دارد که آن هم زیاد سالم نبوده و انگار فشار هوا و سکون در یک نقطه، آسیب های ظاهری زیادی را به آن زده است. البته که این خودرو کارکرده هستند و احتمال دارد فشار و فعالیت روزانه کمی آن ها را از رنگ و رو انداخته باشد. وقتی به وسط محوطه پارک خودروها می رسید، یک دستگاه نیسان جوک صفر کیلومتر وجود دارد که اتفاقا از نسخه فول و دو دیفرانسیل محسوب می شد.


3rv34cjfscalrd6c6k17.jpg

این خودرو هم به خاطر تحمل گرما و رطوبت پیش بینی می شود در صورتی که در همین نقطه نگه داری شود و کسی به سراغ آن نیاید، تا سال آینده ظاهری مشابه با براداران خسته خود در گمرک بگیرد. نیسان جوک خودرویی محبوب در اکثر مناطق آزاد ایران به حساب می آید و در نسخه تک دیفرانسیل قیمتی بین ۶۰ الی ۷۲ میلیون تومان را به خود اختصاص داده است. با توجه به دو دیفرانسیل بودن جوک حاضر در گمرک باهنر، احتمالا قیمت آن ارزشی بیش از ۸۰ میلیون تومان را دارد.


3 - آلمانی های کلافه در گرمای بندر

32jyv8gqin3y89l85bja.jpg

با اینکه محصولات ب ام و از کیفیت بالایی برخوردار هستند و معمولا در اکثر آب و هواهای دنیا از آن استفاده می شود، گویا با شرایط جنوب ایران سازگار نبوده و زیاد مناسب به نظر نمی آیند. اگر گشت و گذاری در مناطق آزادی چون کیش، قشم و اروند داشته باشید، می بینید که اکثر مصرف کنندگان خودروهای پلاک منطقه به سراغ خودروهایی به غیر از آلمانی ها می رود. شاید این مسئله به غیر از قیمت و بحث تامین قطعات، به دلیل میزان سازگاری این محصولات آلمانی با شرایط مناطق جنوبی ایران باشد. حضور برخی محصولات ب ام و آن هم در گمرک شهید باهنر در زمان طولانی تصویری نازیبایی از این برند باوریایی نشان می دهد. ب ام و X5 که خودرویی قوی و هیکلی به حساب می آید، این روزها در گمرک باهنر حضور دارد و گویا فشار گرما آن را اذیت کرده و خود را به روی زمین رها کرده است. یک دستگاه ب ام و E60 مدل ۵۲۳i هم در انبار اولیه گمرک حضور دارد که نسخه ای کارکرده بوده و احتمالا منتظر ارسال به کشوری دیگر است. در میان همه ب ام وهای از حال رفته، یک دستگاه ب ام و سری۷ E65 و X6 سفید در گمرک وجود دارد که بسیار تمیز و در حد صفر هستند. این خودروها که در رده قیمتی و کلاس بندی خود از لوکس ترین ها به حساب می آیند، این روزها در شرایطی به نسبت مساعد نگهداری می شوند.

مدل خودروها و شرایطی چون کم و کار و صفر بودنشان نشان می دهد که به هر ترتیبی باشد در اکثر نقاط جهان به خاطر سن بالایشان (حتی اگر صفر کیلومتر باشند) امکان دریافت پلاک رسمی و دائمی ندارند. حال احتمال دارد که این خودروها برای بازار کشورهای همسایه به ایران آمده باشند و فقط مدتی در گمرک باهنر معطل شده اند (البته ب ام و X6 مورد نظر متورکه است). ب ام و سری ۷ موجود در گمرک عمری بیش از ۸ سال دارد و سلامت ظاهری و فنی وصف ناشدنی دارد. اگر به یاد داشته باشید، در شماره های قبلی از خودروهای تملیکی صحبت کردیم که در اردیبهشت ۹۴، در محوطه گمرک باهنر خاک می خوردند. با گذشت حدود یک سال هنوز مرسدس بنزهای GLK متروکه دیده می شوند که به نسبت سال گذشته اُفت ظاهری داشتند.


7bqd5xn8zm87ybtupcv.jpg

fukc0nio6vmvh85cjp7r.jpg

scsyakyv19pjliklf3o.jpg

jdl70t10jexmhzyfqfci.jpg

elj8r2zlyz06ai8bitti.jpg

 

4 - حضور مرسدس بنز اسپرینتر، تحولی در ناوگان امدادی کشور


0jsgka97w2pkevhj453.jpg

وقتی در گمرک باهنر راه می روید، هر گوشه و کناری مرسدس بنزهای اسپرینتری به چشم می خورند که برای فعالیت در ناوگان امدادی و ۱۱۵ آماده شده و منتظر ترخیص هستند. این خودروها که در تعداد بسیاری بالایی به گمرک آماده اند، حاضر و آماده برای پلاک شدن هستند و از نوع مدل سال و آخرین سری این خودروها هستند. حتی برچسب های بدنه و آژیر و تجهیزات داخلی اسپرنیترهای آمبولانس آمده شده اند و گویا خارجی ها برایمان چسبانده اند! حضور این خودروها در کنار سایر آمبولانس ها باعث شده تا از نظر به روز بودن این ناوگان، رتبه ایران پیشرفت کند و از طرفی در خیابان ها با خودروهای امدادی به روزتری پر شوند. البته که کسی دوست ندارد اسپرینتر را به شکل آمبولانس تجربه کند، ولی امیدواریم در صورت تجربه، سفر کوتاه راحتی را با این خودرو تجربه کنید و حال و روزتان به سفری اَبدی ختم نشود.


5 - شرقی های ناامید در بندر

kb7xenjxfj7wv1gbgt9l.jpg

در همان ابتدای محوطه گمرک، یک دستگاه مزدا۳ نسل جدید به چشم می خورد که رینگ های زیبا و اسپرتی دارد. وضعیت داخلی و ظاهری خودرو نشان می داد که گویا این خودرو درحد صفر است. ولی خاک های خستگی که روی بدنه نشسته بود، نشان از معطلی زیاد این خودرو در گمرک های مختلف دارد. به احتمال قوی این خودرو برای بازار مناطق آزاد، پلاک گذر موقت و ارسال به کشورهای دیگر زیر آفتاب بندر منتظر نشسته است. کمی آن طرفتر یک دستگاه هیوندای i30 نسل جدید وجود دارد که چند نمونه از آن در بازار ایران با پلاک ملی یافت می شود. قرار بود این خودرو به صورت عمده به بازار کشور راه پیدا کند که گویا برنامه آن منتفی شده است. i30 سفید رنگ صفر کیلومتری که در گمرک باهنر وجود دارد، نام متروکه را روی بدنه خود نوشته و در انتظار برگشت یا اسقاط است. فرزند جذاب و زیبا هیوندای، احتمالا سرنوشتی چون زنده به گور شدن را در پیش روی خود می بیند.

av6mq7yxr77xxni39n7.jpg

4b2wbpbrhvsxj93imz8g.jpg

90bdmqmuo3n06n3zd4b.jpg

c6o1v35fz7keyvecro9o.jpg


روزنامه دنیای خودرو- حسین دلاور

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محمدرضا: 1395/2/1220:53:02،
354
36
اين خودروها رو با همين شرايط آرزوست
وحیددد: 1395/2/1222:03:13،
128
25
ما که نه میتونیم از اینها بخریم و نه سوار بشیم اما دلخوشیمون اینه که تو خیابون این عروسکهارو ببینیم که متاسفانه از این هم محرومیم
علی: 1395/2/1222:32:12،
60
37
حرااااام اینه که داره ....
نه!!
فرزاد : 1395/2/1222:59:13،
143
30
اینا جلو افتاب داغون بشن مهم نیست مهم دل میلیونها جوان و پیره که در حسرت این ماشینای باکیفیت میسوزه بخاطر قوانین مسخره که آیه نیست! هااا فقط یه سری برای سود خودشون نوشتن
شسیب: 1395/2/1223:06:27،
80
18
آره والا! حرف دلمو زدی.
tomi: 1395/2/1300:04:05،
65
24
دیوونه شدم.آخه حیف این ماشینا نیس؟
میگن توو نرکمنستان ماشین مفته
ماهان: 1395/2/1308:09:31،
52
31
من موندم اون هیوندای i30 چرا ترخیص نشده؟
اون که موتورش 2000 بیشتر نیست
محمد: 1395/2/1308:39:40،
59
34
یک نکته در مورد ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ جالبه
با توجه به اینکه هیچ خودرو ساز داخلی اتومبیلی که حجم موتور بالای ۲۵۰۰ داشته باشه, تولید نمیکنه پس ممنوعیت واردات این خودروها هیچ ربطی به حمایت از تولید داخلی نداره.
از طرفی دولت هم از مالیات مربوط به واردات این خودروها که می تونه خیلی بالاتر از خودروهای زیر ۲۵۰۰ باشه, محروم شده.
فقط من نمی فهمم چه کسی از این ممنوعیت سود می بره
محمد: 1395/2/1318:51:46،
30
33
حداقل مزایده بزارید بفروشید بره اینا که متروکه شدند. اینا همه پوله که داره بیخودی می پوسه. اون رنج روور ها خوراک راهداریه. بنزها و بی ام و ها و ... رو هم می تونید حداقل حداقل واسه تشریفات و کارهای تفریحی استفاده کنید.
خخخ: 1395/2/1416:10:08،
24
30
درست این صحنه منو یاد میلیون ها جوونی انداخت که هر چند با استعداد دارن به خاطر شرایط و قوانین پیر میشن و میمیرن شاید در همه سطوح بدتر بهتره
THE ONE: 1395/2/1221:01:15،
301
20
تمام اینها نشان از بی کفایتی مسوولان و قوانینی بی پایه و اساس هست!!!
amirns: 1395/2/1221:54:48،
65
26
فقط میخوام بدونم اونی که منفی داده چرا این کارو کرده
فازت چیه؟
میشه علتشو توضیح بدی؟
محمد بی طالع: 1395/2/1221:03:30،
153
40
لیاقتت ایرونی خیلی بود خیلی
عليرضا : 1395/2/1221:09:51،
39
169
پتانسيل خيابان هاي ايران يا پتانسيل كلاس گذاشتن پولدارها؟؟
ART: 1395/2/1221:41:59،
111
29
یعنی اگه ما نداشتیم سوار شیم ، دیگران هم نباید سوار شن .؟!
من از این ماشینا ندارم ولی اگه هموطنم (یا به قول شما پولدارها) سوار شدن، خوشحال میشم .
قضاوت راجع به نحوه پول در آوردنش هم تا زمانی که از چیزی مطمئن نیستی ، گناه بزرگیه !
یه نفر: 1395/2/1221:48:03،
83
26
چه اشکالی داره پولدارها از امکانات شون استفاده کنند ؟ به جای حسادت و حسرت از خدا بخواهیم رزق و روزی ما رو هم زیاد کنه و ما هم تلاش بیشتر برای کسب پول حلال داشته باشیم ... این مهمه
محسن: 1395/2/1222:41:20،
70
33
پولدار هااا!!!!؟؟
چرا ما عادت کردیم هر کسی را دیدیم که وضع متلیش خوبه یا میگیم دزده یا پدرش دزد بود یا گله اش را فروخته و چیزهایی از این دست.
چرا یکدرصد هم فکر نمیکنیم که شاید درس خونده و شغل خوبی داره ویا نه اصلا هوش ذاتی داشته از نواقص قانون و اوضاع اشفته بازار تونسته مالی برای خودش جمع کنه.
به نطر من نوش جونش هرکسی که پول داره و بهترین امکانات را استفاده میکنه.
اگر پدران من وتو زندگی روزمره کارمندی را پیشه کردن و ریسک زندگیشون را بالانبردن نتیجه اش میشه اینکه من یا شما نتونیم چندصدتومان ناقابل بدیم و یه خوردو لوکس(البته توایران انحصار و... ازاین حرفا) دلیلی نداره به دیگرانی که دارن توهین کنیم و بگیم دارن فخرفروشی میکنند.
آرش66: 1395/2/1308:53:41،
34
32
آفرین. توی این ممکلت جز از راه های میانبر مثل اختلاس، زد و بند، پست ریاست، دزدی و ... نمیشه پولدار شد. اساسن چند نفری هم که از راه درس خوندن پولدار شدن، اونقدر کم شمار هستن که اصلن به چشم نمیان.
Ebrahim: 1395/2/1221:10:59،
94
37
تا وقتی که آشغال سر هم میکنیم این خودروهای زیبا باکلاس و با کیفیت بالا تو مملکت ما با این تعرفه های نجومی وکشکی جایی ندارند افسوس...
حسن: 1395/2/1221:17:33،
103
25
تو این مملکت برا ماهی یک میلیون دارن جوون میکنن،بعد آقایون با قانون مادرشون،ماشین با مبلغ بالا رو تو گمرک نگه داشتن
Mashin baz: 1395/2/1221:31:21،
48
21
واقعاً چي ميشه گفت،جز تأسف خوردن واسه اين بي زبون ها
وحید : 1395/2/1221:36:26،
35
23
ای خدااااااااا،کجاس سیانور؟
ali: 1395/2/1221:37:42،
36
31
فقط میتونم بگم دل آدم خون میشه اینارو میبینه.
علی: 1395/2/1221:47:52،
33
27
آقای علیرضای یه لا قبا اینها سرمایه همین مملکت هست که از بین رفتن. چرا متوجه نیستی؟ آقایون مسوول کلاهتون رو بزارین بالاتر. این مملکت و مردمش روزی آقای خودشون بودن.
بهمن: 1395/2/1222:12:12،
48
24
حاضرن خودروها رو بندازن تو جوب ولی دست ما نرسه

چه سیاست جالبیه

من نمیدونم واقعا اینا چی از جون مردم میخوان
زرتشت: 1395/2/1222:17:34،
44
25
چرا قوانین ما اینقدر دست و پاگیره؟ اگه قرار بود با این قوانین به جایی برسیم تا حالا رسیده بودیم کشور امارات بیشترین سرانه ملی در تمام دنیارو داره چرا ما هر روزمون بدتر از دیروزه؟
مردم بی پناه ایران : 1395/2/1222:19:44،
28
25
مبارک صاحبش
-------------------------------------------------------
اسدالله: 1395/2/1222:24:13،
37
22
چرا؟؟؟؟ چرا آخه؟
اینا ک دیگه آمریکایی نیسن ک وارداتشون رو ممنوع میکنی...!
آرزوی مرگ میکنم واسش ک اینقدر ظلم میکنن در حق این مردم...
د اخه اگ ماشینا ک خودتون میساختید باکیفیت و خوب بودن ک نمیرفتیم اینارا وارد کنیم... ببین مشکل از کجاس بعد ورود اینا را ممنوع کن ..
تا کی میخاین صورت مسعله رو پاک کنین...
مهدی: 1395/2/1222:54:52،
41
38
این است مدیریت ایرانی
امیرحسین: 1395/2/1223:01:30،
43
20
اینا که ماشینن . بعضا مشاهده شده که چه استعدادهای نابی تو این مملکت همین مدلی خاک خوردن و فرسوده شدن .
محمدرضا: 1395/2/1223:25:31،
45
35
اینا باید زیره آفتاب و رطوبت از بین برن ملت هم تو جاده ها با پراید و ۴۰۵.
در هر حال همه چی باید از بین بره.
وطنم پاره تنم.
پوریا: 1395/2/1223:40:06،
34
39
کلا همه چی مون به همه چی مون میاد!!!!!!!!
ماهان: 1395/2/1223:54:56،
30
22
من نفهمیدم واسه چی تو گمرک موندن خب چرا ترخیص نشدن!؟؟ قضیه چیه؟
اشکان: 1395/2/1300:02:00،
25
29
راهی وجود داره که این ماشینارو خرید?ویا واسه کسیه یا شرکتیه?چجوریه قضیش?!!!!
حامد: 1395/2/1300:06:40،
27
19
این ماشینا گناه ندارن آفتاب و رطوبت جنوب رو بخورن ؟ حیف نیست ؟؟!
mosen: 1395/2/1300:19:51،
41
30
اینایی که آرزوی مردم مملکته دارن تو آفتاب از بین میرن فقط به خاطر اینکه سایپا و ایرانخودرو خوب بفروشن
انجمن: 1395/2/1300:28:53،
25
22
پس پرابد های سفارش آمریکا کو...
بهزاد: 1395/2/1300:30:38،
33
24
هر بلایی سرمون بیاد حقمونه
خلیل: 1395/2/1300:38:14،
36
24
همه چی عرضه و لیاقت میخواد.

مچکریم.
ايراني الاصل: 1395/2/1308:21:18،
42
26
تعجب است كه يك آقازاده پيدا نشده اين خودروها را مفت ترخيص كند و دوبله بفروشه .
شیون: 1395/2/1308:58:05،
33
35
آمبولانسها رو تو رو خدا ، بابا بزارید آمبولانسها ترخیص بشه جون هم وطن هاتون رو نجات بده ،شاید هر کدوم ما خدای ناکرده نیازمند این آمبولانسها بشیم.
تویوتا: 1395/2/1309:03:39،
37
36
واااای من که دق کردم کاش میشد روزی بشه همشون ترخیص بشن حیف هستن بخدا ادم افسرده میشه میبینه اینا تو افتاب دارن نابود میشن
آرش: 1395/2/1309:35:25،
21
27
کجای این شب تیره بیاویزم قبای ژنده خود را
احسان: 1395/2/1311:45:33،
25
28
کاشکی مینوشتی اینا اخرش چی میشن؟ مثلا بعد چند سال مزایده میزارن میفروشنشون اوراق میشن برگشت میخورن به ادرس مبدا؟
a...: 1395/2/1312:05:21،
32
28
اینا ترخیص هم بشن یانشن فرقی نداره با قیمت های چند برابر قیمت واقعی بازم کسی جز افراد ثروتمند نمیتونه این ماشین ها رو خریداری کنه مهم این تعرفه ها و مالیات های ظالمانست که لغو شه .
sadegh: 1395/2/1312:43:40،
40
28
من هم با این عکس هایی که دیدم واقعا افسوس خوردم باید به جای این ماشینا اشغال های ایران خودرو سایپا اینطوری باشن
jack: 1395/2/1316:33:21،
30
31
نمیدونم بخندم یا گریه کنم
حسین: 1395/2/1419:23:56،
36
25
سلام قوانین درتمام دنیا هست اما به نفع مردم شاید نمایندگان ملت فراموش کرده اند توسط چه کسانی انتخاب شده اند یاشاید مردم بیچاره فکر میکنند مجلس ملی است .درهرصورت مایه تاسف وحیرت است
علي راستين فر: 1395/2/3111:00:26،
34
39
آخه عزیزای دل ماجایی زندگی میکنیم که پرایدروبیست ملیون میخریم وبیرون مرزها سه میلیون میفروشیم این بسی تعمل دارد اسمش رو میذاریم رقابت دربازار جهانی باید ازنو تصمیمات کلان گرفته شود تاوقتی دربازارصنعت خودرو هموطن اجنبی واجنبی دربیرون مرزهای کشورمون دوست خطاب میشه همینجوره ومفت بری میکنه همینه شکایت بی شکایت پرایدسه ملیونی روبیست ملیون بخر حرف هم نزن بیخودی دلت روهم برای عکسهای بالا صابون نزن درآخرشاید وقتی دیگر
لیلارویان: 1395/3/115:58:12،
30
35
من تو سن پنجاه سالگي حتي پرايدشم را هم ندارم چون راه دزدي نداشتم وبلدم نبودم .ولي تا دنيا دنياست از دست شما دولتمردان شاكيم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار