کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

برداشت نادرست از قانون مالیات های مستقیم

کدخبر:۲۲۰۲۷یکشنبه، ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۵:۰۵۱۵۹۲ بازدید

اجرای ماده 231 قانون مالیات مستقیم های از ابتدای امسال سبب شده تا برخی رسانه ها از آن به عنوان «سركشی به حساب های بانكی» یاد كنند در ...

اجرای ماده 231 قانون مالیات مستقیم های از ابتدای امسال سبب شده تا برخی رسانه ها از آن به عنوان «سركشی به حساب های بانكی» یاد كنند در حالی كه طبق این قانون، سركشی به حساب مودیان بدون مجوز امكانذیر نیست.

به گزارش ایران جیب به نقل از ایرنا، وزارت امور اقتصادی و دارایی بعد از اصلاحاتی كه در قانون مالیات های مستقیم انجام داد، برای تصویب از طریق دولت به مجلس ارسال كرد. قانون «اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم» 31 تیرماه پارسال در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و با تائید شورای نگهبان، برای اجرا به دولت ابلاغ شد. رئیس جمهوری نیز این قانون را مردادماه 94 برای اجرا از ابتدای سال 95، به وزارت امور اقتصادی و دارایی ابلاغ كرد.

رئیس كل سازمان امور مالیاتی نیز چهارم اردیبهشت ماه امسال دستورالعمل اجرای این قانون را به ادارات كل مالیاتی ابلاغ كرد. هدف از اصلاح این قانون، «شفافیت و عدالت مالیاتی» عنوان شده است.

این دستورالعمل كه بسیاری رسانه ها از آن به عنوان «آغاز سركشی دولت به حساب‌های بانكی» یاد كرده اند، ناشی از برداشت نادرست از ماده 231 این قانون است.

براساس ماده 231 قانون مالیات مستقیم، «در مواردی كه ادارات امور مالیاتی كتباً از وزارتخانه‌ها، موسسات دولتی، شركت‌های دولتی و نهادهای انقلاب اسلامی و شهرداری‌ها و سایر موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی اطلاعات و اسناد لازم را در زمینه فعالیت و معاملات و درآمد مودی بخواهند، مراجع مذكور مكلفند رونوشت گواهی شده اسناد مربوط و هرگونه اطلاعات لازم را در اختیار آنان بگذارند مگر اینكه مسئول امر ابراز آن را مخالف مصالح ممكلت اعلام كند كه در این صورت با موافقت وزیر مسئول و تایید وزیر امور اقتصادی و دارایی از ابراز آن خودداری می‌شود؛ در غیر این صورت به تخلف مسئول امر با اعلام دادستانی انتظامی مالیاتی در مراجع صالحه قضایی خارج از نوبت رسیدگی و حسب مورد به مجازات مناسب محكوم خواهد شد. ولی در مورد اسناد و اطلاعاتی كه نزد مقامات قضایی است و مقامات مزبور ارائه آن را مخالف مصلحت بدانند، ارائه آن منوط به موافقت دادستان كل كشور خواهد بود». 

همچنین در ماده «۱۶۹ مكرر» آمده است: «به منظور شفافیت فعالیت‌های اقتصادی و استقرار نظام یكپارچه اطلاعات مالیاتی، پایگاه اطلاعات هویتی، عملكردی و دارایی مؤدیان مالیاتی شامل مواردی نظیر اطلاعات مالی، پولی و اعتباری، معاملاتی، سرمایه‌ای و ملكی اشخاص حقیقی و حقوقی در سازمان امور مالیاتی كشور ایجاد می‌شود.
وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی، شهرداری‌ها، مؤسسات وابسته به دولت و شهرداری‌ها، مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی، نهادهای انقلاب اسلامی، بانك‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری، سازمان ثبت اسناد و املاك كشور و سایر اشخاص حقوقی اعم از دولتی و غیردولتی كه اطلاعات مورد نیاز پایگاه فوق را در اختیار دارند و یا به نحوی موجبات تحصیل درآمد و دارایی برای اشخاص را فراهم می‌آورند، مؤظفند اطلاعات را در اختیار سازمان امور مالیاتی كشور قرار دهند.

براین اساس مقرر شده كه «اطلاعات هویتی، اطلاعات معاملاتی اشخاص، اطلاعات مالی، پولی و اعتباری و سرمایه‌ای اشخاص شامل جمع گردش سالانه (دوره مالی) نقل و انتقال سهام و سایر اوراق بهادار، جمع گردش و مانده سالانه (دوره مالی) انواع حساب‌های بانكی، جمع گردش و مانده سالانه (دوره مالی) انواع سپرده‌ها و سود آن‌ها، تسهیلات بانكی اعم از ارزی و ریالی در قالب همه عقود و هم‌چنین همه تعهدات اعم از گشایش اعتبار اسنادی و تنزیل اعتبار اسنادی، ضمانت‌ها و نظایر آن به همراه اطلاعات دارایی‌ها، اموال و املاك و هم‌چنین نقل و انتقال آن‌ها» به سازمان امور مالیاتی داده شود.

با توجه به این مساله، سازمان امور مالیاتی تاكید كرده كه دستورالعلی كه برخی رسانه ها آن را منتشر كرده اند، داخلی بوده و بر مبنای ماده 231 قانون مالیات های مستقیم، برای رسیدگی به تراكنش های مشكوك است؛ در واقع ماموران مالیاتی بدون مجوز حق سركشی به حساب مودیان را ندارند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مهرداد: 1395/2/1215:36:25،
62
17
همه حسابها از نظر دارایی مشکوک حساب میشه و به همین بهانه کار خودشان را میکنند
علی : 1395/2/1215:55:56،
43
18
چه خواجه علی .........چه پل خواجو.......چه فرقی میکنه
دادا: 1395/2/1215:58:58،
49
19
اينو گفتن كه فعلا جو آروم بشه..آبها كه از آسياب افتاد اخذ ماليات از سپره ها كم كم شروع ميشه

پولو در بيارين بزنين به سكه كه داره ميتركونه
گمنام: 1395/2/1216:00:50،
36
21
اینجا میگه:(براین اساس مقرر شده كه «اطلاعات هویتی،اطلاعات معاملاتی،........به سازمان امور مالیاتی داده شود) پاراگراف بعد میگه:(در واقع ماموران مالیاتی بدون مجوز حق سركشی به حساب مودیان را ندارند)

با این حساب همه اطلاعات را میگیرن ،دیگه به چی میخوان سرکشی کنن نمیدونم
سپرده گزار خوشبخت: 1395/2/1216:18:16،
41
38
منم دیروز جو گرفت اما موضوع نامه که دیدم همه چی اومد دستم و قرار نیست حساب همه بررسی بشه به نظرم حساب کسایی مجوز میگیره که دم و دستگاهش با مالیات اظهاریش نمیخونه.
شاکی: 1395/2/1218:03:24،
48
28
حالا با این همه توجیه و توضیح این قوانین برای همه مردم یکسان اجرا میشه .یا اینکه برای خیلی از مردم حتما و همیشه و بدون کم و کاست اجرا میشه وبرای اقلیتی نا چیز و خاص هم هیچوقت اجرا نمیشه
حمید: 1395/2/1218:20:46،
37
12
سلام بر دوستان
من چند سالی است که در خارج از ایران زندگی میکنم و کشورهای مختلف اروپایی کار کردم
تقریبا در تمام کشورهای مترقی که من دیدم به همین شکل است فقط تنها تفاوت این است,که در این کشورها اقازاده وجود ندارد بنابراین برای همه قانون به یک شکل اجرا میشود
مشکل ایران عدم رعایت و اجرای قانون به شکل صحیح و عدم اطمینان مردم به مسیولان است که البته درست هم است.
سمندون: 1395/2/1222:14:38،
18
12
راست میگن این چیزایی که تا حالا گفتن برداشت غلط از موضوع بوده
برداشت درستش اینه که بعدا خواهند گفت
با یه انگ از کجا آورده ای یهویی تمام مالت رو هپولی میکنن
آب هم از آب تکون نمیخوره
این هست جیم الف
محمد: 1395/2/1223:09:29،
21
40
واقعیت اینه که از همه شدیدا میخاهند مالیات بگیرند واین خبرها بعد اون بخشنامه فقط برای اروم کردنه جو اون بخشنامه س که صد درصد اجرا میشه
علی: 1395/2/1300:09:54،
24
33
مراجع مذكور مكلفند رونوشت گواهی شده اسناد مربوط و هرگونه اطلاعات لازم را در اختیار آنان بگذارند مگر اینكه مسئول امر ابراز آن را مخالف مصالح ممكلت اعلام كند كه در این صورت با موافقت وزیر مسئول و تایید وزیر امور اقتصادی و دارایی از ابراز آن خودداری می‌شود؛ !!!باز نهادها و آقازاده ها از مالیات دادن فرار کردن این قوانین فقط مال مردم بدبخت و بیچاره است
سمندون: 1395/2/1301:18:42،
33
17
آقایون تصمیم گیر سراپا مغز
بنده به اجبار خونه ام را دادم رهن 100 تومن و سپرده کردم
رفتم جای دیگه اجاره نشینی با ماهی 3 تومن
تکلیف امثال بنده چیه که از یه طرف سود کاهش یافته ، و از طرف دیگر رو پول رهن که از مستاجرم گرفتم باید مالیات بدم ؟ !
عبدالله: 1395/2/1308:10:29،
38
24
کارمندای دارایی با حقوق معمولی زندگی بسیار مرفحی دارند کسی دلیلشو میدونه ؟
ناشناس: 1395/2/1821:31:17،
29
42
یه جایی خوندم چرچیل گفته بود هر دولتی که میخاد درامداشو زیاد کنه بره سراغ مالیات مثل کسی میمونه که به یه سطل طناب ببنده بعد بره بشینه تو سطل هی طنابو رو به بالا بکشه.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار