کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سونامی نقدینگی در سال 95 به کدام بازار می‌رود؟

کدخبر:۲۲۰۱۶یکشنبه، ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۷:۵۵۸۵۲۳ بازدید

کارشناسان اقتصادی با اشاره به عبور حجم نقدینگی از مرز هزار هزار میلیارد تومان در سال 94 ، هشدار دادند که اگر بمب ساعتی نقدینگی فعال ...
سونامی نقدینگی در سال 95 به کدام بازار می‌رود؟

کارشناسان اقتصادی با اشاره به عبور حجم نقدینگی از مرز هزار هزار میلیارد تومان در سال 94 ، هشدار دادند که اگر بمب ساعتی نقدینگی فعال شود، برای اقتصاد ایران فاجعه آفرین خواهد شد.

به گزارش ایران جیب به نقل از مهر، جدیدترین گزارشات بانک مرکزی از رسیدن نقدینگی به مرز هزار هزار میلیارد تومان در پایان بهمن ماه سال گذشته حکایت دارد. برآوردهای اقتصادی بانک مرکزی از وضعیت نقدینگی در بهمن سال گذشته حاکی از رسیدن نقدینگی به عدد ۹۷۵ هزار میلیارد تومان است.  

برهمین اساس، نقدینگی در بهمن ۹۴ نسبت به بهمن ۹۳ معادل ۲۸.۷ درصد و نسبت به اسفند ۹۳ معادل ۲۴.۷ درصد رشد داشته است. طی ۱۱ ماه منتهی به بهمن ۹۴ معادل ۱۹۳ هزار میلیارد تومان به نقدینگی اضافه شده است.

گزارش بانک مرکزی نشان می دهد که نقدینگی در پایان دی ماه ۹۴ به حدود ۹ تریلیون و ۵۰۰ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به دی ماه سال ۹۳ معادل ۲۷.۲ درصد و نسبت به اسفندماه ۲۱.۳ درصد رشد داشت.

کارشناسان اقتصادی می گویند که با روندی که بانک مرکزی اعلام کرده است، حجم نقدینگی از مرز هزار هزار میلیارد تومان در پایان اسفندماه عبور کرده است. گرچه این نقدینگی به خودی خود نامطلوب نیست اما اگر در جهت تولید نباشد، خطرا، رین است. آنها هشدار می دهند که باید مراقب بود که این نقدینگی به سمت بازارهای غیر مولد حرکت و اقتصاد ایران را دچار آسیب و خطر نکند.  

اخیرا نیز مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس جمهور درباره نقدینگی گفته است: در حال حاضر اقتصاد ایران روی دو بمب ساعتی بزرگ قرار گرفته است. یك بمب ساعتی حجم بالای جمعیت غیر فعال نسبت به جمعیت فعال است كه نسبت بسیار بالایی است.

وی، بمب دوم را بمب نقدینگی عنوان می کند و می گوید که این دو بمب ساعتی هنوز فعال نشده‌اند و زمان انفجار را نشان نمی‌دهند. نقدینگی كه بمب دوم است، اگر فعال شود، فاجعه درست می‌كند و نیازمند اتخاذ سیاست‌های بلندمدت‌تر است.


نقدینگی پایان 94 بیش از هزار هزار میلیارد تومان 

حیدر مستخدمین حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره رسیدن نقدینگی به مرز هزار هزار میلیارد تومان در پایان بهمن ماه ۹۴ بر اساس جدیدترین آمارهای بانک مرکزی گفت: سال گذشته نسبت به اینکه نقدینگی در پایان بهمن ماه ۹۴ به رقم هزار هزار میلیارد تومان می رسد هشدار داده و این موضوع را پیش بینی کرده بودم، اما در همان زمان مسئولان مربوطه در بانک مرکزی نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند و آن را تکذیب و اعلام کردند که به هیچ عنوان اینگونه نیست و این موضوع صحت ندارد.

معاون اسبق بانک مرکزی و وزارت اقتصاد افزود: آمارها در حالی نقدینگی در پایان بهمن ماه سال ۹۴ را هزار هزار میلیارد تومان نشان می دهد که بدون شک ماه پس از آن یعنی اسفندماه هم با حجم زیادی از نقدینگی مواجه هستیم. تولید نقدینگی در دو ماه پایانی هر سال یعنی بهمن و اسفندماه افزایش می یابد، بنابراین رقم نقدینگی در پایان سال ۹۴ قطعا بیش از هزار هزار میلیارد تومان خواهد بود.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی و بانکی با بیان اینکه در حال حاضر ۵۰ درصد نقدینگی هزار هزار میلیارد تومانی در نظام بانکی قفل است و در گردش نیست، تصریح کرد: بخشی از این نقدینگی به تسهیلات اعطایی به انبوه سازان، ساختمان و مستغلات اختصاص یافته اما هنوز املاک ساخته شده از طریق این وام‌ها بفروش نرفته و بنابراین دریافت کنندگان این وام‌ها هنوز بازپرداختی به بانک‌ها نداشته اند.

وی اضافه کرد: بخشی از این ۵۰ درصد، مطالبات معوق و بدهی های پرداخت نشده دولت به بانک مرکزی و بانک‌ها را شامل می شود. بخشی نیز به مطالبات معوق تولیدکنندگان باز می گردد، تولدیکنندگانی که به دلیل رکود حاکم بر تولید و اقتصاد کشور، نتوانستند تولیدات خود را بفروش برسانند و بدهی های خود را به نظام بانکی بازگردانند و بنابراین هنوز از این جهت تاثیری بر روی اقتصاد و تورم مشاهده نمی شود.  


500 هزار میلیارد تومان نقدینگی قفل است

مستخدمین حسینی با اشاره به قفل شدن ۵۰۰ هزار میلیارد تومان از رقم کل نقدینگی هزار هزار میلیارد تومانی، عنوان کرد: بنابراین هنوز نقدینگی مذکور اثری بر روی تورم نگذاشته است. واژه بمب ساعتی نقدینگی به این معنا است که اگر نقدینگی به سمت و سوی تولید نرود و خروج از رکود شکل نگیرد، آسیب های جدی در سال ۹۵ از این حیث متوجه اقتصاد کشور خواهد شد.

وی ادامه داد: حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از نقدینگی مذکور به صورت کالاهای تولیدی در انبارها است که تولیدکنندگان آن، از طریق وام بانکی آنها را تولید کرده اند و هنوز بازپرداختی به جهت عدم فروش کالاهایشان به بانکها نداشته اند. حدود ۳ میلیون تن فولاد در انبارها دپو شده و ۴۰ هزار مترمربع کاشی و سرامیک درانبارها خوابیده است. ۱۵۰ هزار میلیارد تومان هم میزان بدهی دولت به بانکها و بانک مرکزی است که پرداخت نشده است.

این اقتصاددان درباره تبعات آزادسازی نقدینگی هزار هزار میلیارد تومانی عنوان کرد: اگر این رقم در خدمت تولید باشد، کمترین اثر تورمی و مشکل زا را خواهد داشت، اما اگر در خدمت واردات و یا خدمات باشد، به طور قطع آثار منفی دارد.  

وی درباره پیش بینی نقدینگی سه ماه ابتدای امسال هم اظهارداشت: معمولا پس از آغاز سال و در ماه های فروردین و اردیبهشت، مردم از سفرها باز می گردند و فشار روی نقدینگی کمتر است و بخشی از نقدینگی به صورت سپرده به بانک ها باز می گردد، اما به هر حال همه چیز به سیاست های دولت بستگی دارد. به عنوان مثال اگر قرار باشد که از سپرده های بانکی مالیات اخذ شود، به طور حتم آثار زیانبار و مخربی خواهد داشت و نقدینگی را به حرکت درخواهد آورد.

معاون اسبق بانک مرکزی و وزارت اقتصاد خاطرنشان کرد: اما به هر حال نقدینگی در دو ماه اول هر سال تحت کنترل است. زیرا بازار تولید، سرمایه و غیره فعال نشده اند و سرمایه ها به بازارهای پول و سرمایه باز می گردد و بازار با یک آورده مواجه است، بنابراین طی این دو سه ماه ابتدای سال نباید منتظر افزایش چشمگیر حجم و رشد نقدینگی در کشور باشیم.  


نقدینگی در حال حاضر در کجاست؟

ابوالقاسم حکیمی پور استاد دانشگاه و اقتصاددان در گفتگویی درباره روند افزایش نقدینگی به هزار هزار میلیارد تومان در پایان بهمن ماه که بانک مرکزی آن را اعلام کرده است، اظهارداشت: کارشناسان و اقتصاددانان پیش بینی کرده بودند که نقدینگی در پایان بمن ماه سال ۹۴ به رقم مذکور خواهد رسید و بر این اساس به نظر می رسد که تا پایان سال جاری حجم نقدینگی از مرز هزار هزار میلیارد تومان عبور کرده باشد.

وی با اشاره به اینکه وزراء و دولتمردان نیز علاوه بر اقتصاددانان نسبت به این موضوع اذعان می کردند، تصریح کرد: در دولت یازدهم حجم نقدینگی از رقم ۴۳۰ هزار میلیارد تومان به رقم هزار هزار میلیارد تومان رسیده است، این در حالی است که یکی از شاخص های تورم، رشد نقدینگی محسوب می شود.

حکیمی پور با ذکر این مطلب که نقدینگی فی نفسه بد نیست و در اقتصاد خرد، نقدینگی مثبت تلقی می شود اما به شرط اینکه در جهت تولید و حمایت از بخش تولید کشور باشد نه اینکه حرکت آن لجام گسیخته باشد، افزود: رشد نقدینگی در حد ۲۰ درصد در سال مطلوب ارزیابی می شود و باعث بهبود فضای کسب و کار، بهبود وضعیت تقاضا در جامعه و کاهش نرخ بیکاری می شود.

وی با اشاره به نگرانی هایی که نسبت به افزایش حجم و رشد نقدینگی در کشور وجود دارد و برخی ها آن را به بمب ساعتی تشبیه می کنند، عنوان کرد: اگر رشد نقدینگی به صورت لجام گسیخته به سمت بخش های غیر مولد حرکت کند می تواند به یک بمب ساعتی تبدیل شود و بسیار خطرناک خواهد بود.

به گفته این اقتصاددان، در حال حاضر آمارها نشان می دهد رشد صنایع مختلف منفی بوده و فقط اندکی رشد در بخش کشاورزی حاصل شده است، همچنین آمارها می گویند که با رشد تولید ناخالص داخلی به دلیل فروش نفت خام مواجه بوده ایم.  

حکیمی پور با طرح این سوال که باید بررسی شود نقدینگی در حال حاضر در کجاست؟ گفت: یکی از مشکلات اساسی اقتصاد کشور به بانک ها باز می گردد، سیستم بانکی نیازمند بازنگری و یک انقلاب اساسی است. منابع بانک ها در حال حاضر در راستای تولید نیست و لازم است که منابع باید در جهت تولید حرکت کند.


منابع بانک‌ها «فریز» شد

به گفته وی، سیستم بانکی بدهی سرسام آوری به بانک مرکزی دارد و بانک ها حتی به هم پول قرض می دهد و اوضاع آنها بسیار آشفته است و در واقع بانکها ورشکسته هستند. در کنار آن هم سیاست های انقباضی دولت و بانک مرکزی به آنها فشار می آورد که مجبور به فریز کردن بخشی از منابع خود می شوند و بنابراین تسهیلات‌ پرداختی‌شان کاهش می یابد.

این کارشناس و تحلیلگر مسائل اقتصادی بر انجام یک حسابرسی دقیق از صورت های مالی بانکها برای مشخص شدن وضعیت بدهی های سرسام آور و وضعیت ورشکستگی آنها تاکید و بیان کرد: در طول این سالها هنوز نتوانسته ایم سیستم بانکی مان را متحول کنیم، زیرا مدیران بانکی و اعضای هیئت مدیره آنها هیچ راهکاری برای تحول نظام بانکی ندارند.

وی افزود: بانک‌ها در حال حاضر با وجود اینکه بخشی از منابعشان فریز شده است، به دنبال بخش هایی که تولید محور نیست، حرکت می کنند. شاید بر این تصور هسستند که قیمت تمام شده خود را کاهش دهند و به سمت سرمایه گذاری هایی بروند که بازگشت پولشان را تضمیین کند. بانک مرکزی باید یک نظارت اساسی و دقیق نسبت به این وضعیت انجام دهد.

حکیمی پور خاطرنشان کرد: اما هنوز خط مشیء مشخصی برای سیستم بانکی وجود ندارد و دولت همواره به بانک ها به چشم یک قلک نگاه می کند. تا جائیکه بدهی سنگین دولت به نظام بانکی به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. اگر دولت بخواهد این بدهی را تشویه کند باید فقط در جهت تزریق به بخش های مولد باشد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ایرانیان: 1395/2/1211:09:37،
176
22
مسوولین محترم خواهشا تیترهای اخبار را دقیقا مطالعه کنید و وجدانی اگر هست توجه کنید چه بر سر مردم و مملکتمان آوردید, کار شما نیست اداره کردن کشور با این ثروت و جمعیت با جرات تشریف ببرید.
علی: 1395/2/1212:33:56،
83
24
اقای روحانی شعار کافی است سال اخر است..دلیل اصلی اینکه مردم اثر رفع تحریمها را احساس نمی کنند بخاطر گرانی و سه برابری قیمت دلار است...تا دلار ارزان نشود نه چیزی ارزان خواهد شد نه مردم تغییری محسوسی احساس خواهند کرد....قدرت خرید مردم به شدت بخاطر دلار گران پایین امده و هزینه تولید بسیار بالا رفته و کشور در رکود رفته...
فرامرز: 1395/2/1212:48:38،
77
135
واقعیت ماجرا اینه آمریکا به جمهوری اسلامی رکب زده
اتمی رو ازشون گرفت ولی فقط سه میلیارد دلار بهشون داد و توافقات رو در عمل انجام نداد
آقایون به پشتوانه پولهای بلوکه هزاران میلیارد پول چاپ کردن ولی ...
موشکی رو هم بدن آمریکا یه بهونه دیگه میاره مشکل ریشه ای تر از این حرفاس
جرج بوش ملعون با موشک میومد جلو ولی اوباما با پنبه سر میبره ماهیت کار یکیه
mehdi: 1395/2/1212:51:59،
82
52
پس تدبیر رییس جمهور محترم چاپ پول اونم به میزان چند برابر بود.دست مریزاد آقای روحانی
پاسخ به فرامرز: 1395/2/1215:20:14،
88
31
هموطن
بهتر نیست یک مقدار سطح مطالعات خویش را بالا برده و سپس اقدام به تحریر کنید؟!
موشک پرانی ها و نوشتن خزعبلات بر روی آن به زبان عبری، نتیجه اش این میشود. سیاست هم یک ذره اش دولتمردان بدانند بد نیست.
((یک ملاقه شعور لطفاً اضافه کنید!))
عباس آقا: 1395/2/1215:56:14،
80
17
در جواب به فرامرز

نه داداش ركب نزده ... سال ٢٠٠٧ كه تحريم ها شروع شد به گفته مقامات آمريكايي فكرشو نميكردن كه ايران ظرف ٦ يا ٧ سال به ورشكستگي برسه

اما حالا فهميدن كه نياز به فشار و زور نيست. چرا ؟ چون ايران يك كشور ورشكسته از لحاظ اقتصادي است كه به وسيله افراد بيسواد و بي لياقت اداره ميشه و به زودي نظام اقتصادي ايران فروپاشي مي كنه

تمام بانك هاي ايران ورشكسته كامل هستن. پول هايي كه وام دادن نصفش و حتي نتونستن برگردونن. فردا اگه مردم بخوان يك سوم دارايي هاشون از بانك بيارن بيرون هيچ بانكي پشتوانه نداره واسه همين بانك ها زير باره كاهش نرخ سود نميرن. مگه اينكه پول چاپ كنن و تورم برسه به همون ٤٠درصد سابق

هر نظام اقتصادي غير از ليبراليسم و سرمايه داري مبتني بر بازار آزاد محكوم به شكسته
bz: 1395/2/1216:42:24،
63
18
درپاسخ به فرامرز:
اگه این امریکانبود مشکلات رو گردن کی مینداختیم؟
اها یادم اومد اسراییل عربستان قطر جیبوتی و...
اغا جان چه ربطی به اینا داره؟وقتی نمیتونی خونه خودتو سرومان بدی چرا میندازی گردن اینو اون؟؟؟؟؟
چرا تو کل دنیا ما فقط این مشکلاتو داریم؟ 2درصد تیلیاردی خوردن و بردن و 98درصد فقط خرج روزمره رودرمیارن اونم بزور. چرا؟؟چرا؟
خدایی وقتی بیرون یکم رو چهره مردم دقت میکنم دلم بحال خودم و بقیه میسوزه.
ناشناس: 1395/2/1216:47:36،
33
28
فرامرز خیلی باحال تحریر کردی دستمریزاد....
کیانی: 1395/2/1217:16:54،
43
14
این مسعود نیلی که هشدار میده مشاور اقتصادی دولت است و خودش مسول و طراح سرکوب زوری تورم و باعث رکود و رشد نقدینگی است حالا که اقتصاد در حال انفجار است کی بود کی بود من نبودم
آریا: 1395/2/1211:11:02،
119
23
فقط میتونم بگم"تحریمها هیچ اثری نداشته است"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
دیگه چیکار باس میکرده که نکرده الله اعلم!!
حسین: 1395/2/1211:13:13،
112
71
بسمت. مسکن و زمین میرود ، شک نکنید
مردم ايران: 1395/2/1211:16:40،
80
33
حالا با تصويب كاهش نرخ سود بانكي و اخذ ماليات از سود سپرده ها، كم كم شاهد خروج نقدينگي از بانكها و ورود اون به شبكه هاي دلالي و افزايش قيمت دلار و سكه و...خواهيم بود.

مچكريم
Ali: 1395/2/1211:27:23،
80
76
مسکن
f: 1395/2/1212:43:54،
92
34
چند روز پیش گفتن پارسال 500 هزار نفر و سال قبلش 700 هزار نفر مهاجرت کردن. تازه این آمار مهاجرت های رسمیه و پناهدگی ها رو حساب نکردن. وقتی رشد ازدواج و تولد منفیه و این همه مهاجرت وجود داره مسکن ره نمیفته. مسکن حداقل تا دو سه سال دیگه در رکود خواهد بود
شادمهر: 1395/2/1211:27:45،
80
70
بسمت مسکن
کوکی: 1395/2/1211:30:45،
49
141
به نظرم دولت باید از سپرده ها حداقل 50 درصد مالیات بگیره.
چون اصلا درست نیست یک نفر با زحمت و تلاش بره دنبال چندرغاز حقوق یا درآمد و یه نفر بخاطر اینکه از آبا و اجدادش بهش زمین به ارث رسیده و 2 تا قوارش رو فروخته ، پا بندازه رو پا و سر برج بره تو بانک و موسسه تا کمر واسش دولا راست بشن و بره با کلی تکبر و غرور سودی که اجدادش واسش زحمت کشیدن رو از حسابش برداشت کنه.
عرفان: 1395/2/1215:04:36،
68
21
خوب تو هم به اجدادت میگفتی دو قواره زمین بهت بدن چیکار به مردم داری که سود بگیره یا نگیره
5554: 1395/2/1216:10:33،
63
20
کوکی خوب توم به جدت میگفتی چند تا زمین بزاره حسودی خوب نیست
کامیار: 1395/2/1211:34:02،
67
52
فعلا که سکه داره میترکونه
پارسا: 1395/2/1212:07:35،
72
17
کارشناس میگه بخش عمده نقدینگی در بانکهاس در عین حال بانکها ورشکسته هستند
یعنی بانکها پول مردمو گرفتن رفتن به دولت و افراد خاص وامهای کلان دادن ولی نتونستن حتی اصل پول رو پس بگیرن
نقدینگی تو دولت روحانی بیشتر از دو برابر شده در حالی که کشور تو رکوده و تولید ثروت نداریم این یعنی پول بی پشتوانه چاپ کردن ریختن تو بازار
میزان ذخایر طلای کشور به نصف کاهش پیدا کرده و دلار هم که ...
این وضعیت کشوریه که فقط از طریق نفت و مشتقات اون و صادرات گاز 2300 میلیارد دلار درآمد داشته باقی درآمدها به کنار
کوکی (مزدا): 1395/2/1212:09:58،
28
48
1000 میلیارد تومن تقسیم بر 80 میلیون نفر میشه بعبارتی: هر نفر 12500 تومن!!!
سعید: 1395/2/1212:33:35،
70
15
هزار هزار میارد تومان نه هزار میلیارد تومان یعنی نفری 12/5 میلیون تومان
برده صنعتي: 1395/2/1211:36:24،
102
25
انشاالله هرچي بمب هست تو دفتر صهيونيستهاي بانك مركزي منفجر بشه كه مقصر اصلي نابسامانيهاي اقتصادي كشور است.

ايرانجيب سانسورنكن
amir1az24million khatami: 1395/2/1222:54:54،
36
21
با سلام و شببخیر دمت گرم بهترین حرف رو زدی بانک مرکزی من و دوستانم با فوق لیسانس دانشگاه دولتی با 18 ،19 سال سابقه تو صنعت هوایی زیر مجموعه وزارت دفاع باید با التماس و خواهش ونوبتی 40 تومن وام مسکن 8ساله بگیریم ولی خانم یکی از دوستان با لیسانس مدیریت بازرگانی و سابقه 9 سال استخدام دوره اول احمدو....وام مسکن بلند مدت 100 تومنی دارند که تو بانک مرکزی تااونجایی که من شنیدم قراره اواخر سال بکنندش 150 واحتمالا سال اینده واس مسکن نقشه دارندبعدازانتخابات راش میندازن والان احتمالا دوست دارن بورس و سکه رو رونق بدن چون اگه مسکن رو امسال رونق بدن خیلیها از طبقه متوسط ما متوسط به پایینها بخاطر مشکل مسکن که برامون پیش میاد سال دیگه تو بهار به یه پدیده جدید رای میدیم که اینها رای نیارن داع دلمون خنک بشه و. اینها نمیخوان اینجوری بشه پس الان اجازه میدن سرمایه دهکهای 5،6،7 بره سراغ سکه و دلارو بورس 5 دهک پ
amir 1 az 24 khat: 1395/2/1223:04:31،
28
28
5 دهک پایین که همیشه به فکر مایحتاجند و تنها سرمایه شون پس اندازشونه که برای نیازاولیه مسکن روش حساب میکنند وهمیشه به خاطر سیاستهای حمایتی دولتها از 2 دهک بالای جامعه مون 5 دهک پایین همیشه به فکر تغییر دولت تو انتخابات هستندپس مطمئنا امسال سال رونق مسکن نیست وتابستان 96 این اتفاق میفته تا نقدینگیهای 7 دهک جمع بشه و3 دهک پایین هم مثل پدر من که بازنشسته هست اصلا توبازی نیستندو دنبال نسخه های دارویی 300 تا 400 تومن درماه و بستنی و شکلات واس نوه هاشون هستند.امیدوارم تحلیلم درست باشه و لی از اون بیشتر امیدوارم امسال سالی باشه که مردم ما حرص و طمع رو بذارند کنار وتا دیدند چیزی در حال گرون شدنه دنبال تموم کردن ونایاب کردنش نباشیم بخدا یه بخشایی ا ز ایندولت هم کاردرست هستند وهمه مدیرانش هم مثل وزیر صنعت فسیل و از خودراضی نیستند بیاییم به دولت نشون بدیم ما بازی نمیخوریم اگه هوامونو داشته باشه ما
محمد: 1395/2/1211:38:32،
97
33
عقل که نباشه، جون در عذابه ...
خیال میکنن با کم کردن سود بانکی، مردم میرن تو صنعت و تولید ملی سرمایه گذاری میکنن... آخه خودتون حسابش رو بکنید، بزرگترین تولید کنندگان ملی ما، ایران خودرو، سایپا، اسنوا و مادیران هستن که دیگه همه میدونن چه خبره ...
این پولها اگه از بانک بیاد بیرون، میره تو بازار مسکن، دلار و ارز یا طلا و بدبختی بازم شروع میشه، روز از نو، روزی از نو....!!
علیرضا: 1395/2/1211:38:52،
154
18
ما نه تنها بانکهای ورشکسته داریم بلکه کشوری ورشکسته داریم که در آن بیکاری فقر فحشا و فساد در تمام ابعاد اقتصادی و سیاسی و اجتماعی ریشه دوانده و جالب تر اینکه هنوز بعد از این همه سال به دنبال دشمن فرضی خارج از مرزها هستیم و مسبب همه این نابسامانیها رو یا دشمن خارجی میدانیم یا نفوذی. و تمام وقت و سرمایه این مملکت در راه خنثی کردن این توهم دود میشود
رحیم: 1395/2/1221:16:49،
39
18
عالی
علی: 1395/2/1309:28:52،
34
18
احسنت ب تو علیرضا و هزار احسنت ب ایرانجیب ک منتشرکرد.امیدوارم چشم بینا و گوش شنوایی باشه.
ایرانی: 1395/2/1211:38:59،
93
34
سابقه نشون میده هر وقت ایرانی جماعت خواسته سرمایگذاری-فقط سمت ملک میره - حالا ما گفتیم شما هم بگید نه.
100 هزار میلیارد: 1395/2/1212:01:17،
73
16
نزدیک به 100 هزار میلیارد تومنش که مال پدیده شاندیز بود و چندهزار ملیارد هم مال بابک زنجانی و چندهزار میلیارد هم پرونده آریا و خاوری... بقیه اش هم معلومه. 99 در صد مردم ایران هم عروسک خیمه شب بازی هستند برای تفریح بعضی ها
مهدی: 1395/2/1213:42:31،
36
25
دوست عزیز اشتباه میفرمایید. پدیده شاندیز خودش چیه که 100 هزار میلیارد بیارزه. بابک زنجانی کلا 8000 میلیار پول نتتو نداده. این ارقامو از کجا میارین شما. کل درامد نفتی ایران تو سه سال گذشته اینقدر نبوده
me: 1395/2/1217:24:16،
30
14
پدیده شاندیز یک تغییر کاربری غیر مجاز و یک طرح ورشکسته است چرا اینقدر بزرگش میکنید
نقدینه: 1395/2/1212:11:43،
65
25
نقدینگی حتما سمت تولید خواهد رفت. البته تولیدات چینی.
Mohammad: 1395/2/1212:22:28،
102
23
الان این اقتصادی که داریم حاصل 40 سال مرگ بر گفتن ،و درهای بسته اقتصادی کشور ، سیاست صد در صد رانت خواری ،و دادن هزینه از اقتصاد به سیاست . موشک هوا کردن و روش از بین باید برود ، حاصل اش همین است که میبینیم . الان ایرانی جماعت رو هیچ جای دنیا قبول نمیکنند . از لحاظ فرهنگی هم گزارشگره میگه ایرانی با فرهنگ ، اونوعوض کنه بهتره چون تو خیابون سر یک چیز جزئی دعوا میشه همچی فحش و دعوا راه میندازند .
علی: 1395/2/1212:23:05،
70
24
تورم 12%؟؟؟
علی: 1395/2/1212:58:32،
70
21
البته سر کوچه رییس جمهور تورم 12 درصدی میدن
پودمان: 1395/2/1212:52:41،
64
17
این خبرا دیگه عادی شده.
یه روز بنزین یه روز خودرو یه روز نون یه روز تورم یه روز بورس یه روز طلا یه روز....
دیگه به ذهنم خودتون اداه بدین
mehdi: 1395/2/1213:39:58،
66
22
نمیدونم چرا به هر کی رای میدیم از قبلیه بدتره
ارش: 1395/2/1213:00:23،
64
19
70%ازاین حجم نقدینگی در انحصار600هزارنفره ک احتیاج به نه ملک دارن نه دلارو طلا این رکود ماحصل همینه وبس دنبالش نگردید
مسعود: 1395/2/1213:01:10،
50
63
سال 96 قیمت ملک منفجر خواهد شد و یک افزایش ناگهانی و شدید را تجربه خواهد کرد.
جعفر: 1395/2/1217:52:21،
49
18
بیداااااااااااار شو پسرجان صبح شده
آفرین پاشوووووو عزیزم
ناشناس: 1395/2/1222:39:57،
42
41
اولین بار امروز دیدم که تعداد معامله ملک از ماشین تو یه دفترخونه تو یه روز بیشتر بود. حداقل ده تا ملک بود چهار تا ماشین. همه اونایی هم که ملک خریده بودن منتظر بودن نماینده بانک مسکن بیاد چکشونو بده. دفتر خونه در مرکز تهران. حالا میشه گفت اتفاقی بوده من که همش تو دفتر خونه نیستم یا هر چیز دیگه ...
یونس: 1395/2/1223:35:32،
30
25
باید منتظر ماند و دید که در ماه های آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اگر اون پنجاه درصد نقدینگی که فریزه حرکت نکنه رکود ادامه دار و خطرناک میشه . و اگه اون نیم دیگه هم که به اجبار در بانکها نگهدای میشن شروع به حرکت کنن یعنی رکودتورمی باز هم مهمان سفره هایمان خواهد شد. باید هر طور شده نیمه ی دوم نقدینگی رو ترقیب کنن که برن سراغ نیمه ی اول و فولادهای انبار شده و کالا های فروش نرفته و ملک های خالی و بدون کاربرد رو بخره وگرنه خدا میدونه چی در انتظار دلار و مسکن و ... خواهد بود.
kazeme: 1395/2/1304:43:41،
34
13
فقط یه لحظه تصور کنید: بانک ها نتونن سپرده های مردم رو پس بدن!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار