کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

فرودگاه‌ سازی با سرمایه خارجی

کدخبر:۲۱۹۹۶شنبه، ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۳:۴۷۱۰۱۹ بازدید

وضعیت فرودگاه‌های ایران از یک دوگانه متناقض رنج می‌برد؛ دوگانه‌ای که حرکت در مسیر آن بدون تمرکز جدی منابع و نیازهای صنعت هوانوردی ...
فرودگاه‌ سازی با سرمایه خارجی

وضعیت فرودگاه‌های ایران از یک دوگانه متناقض رنج می‌برد؛ دوگانه‌ای که حرکت در مسیر آن بدون تمرکز جدی منابع و نیازهای صنعت هوانوردی کشور ممکن نخواهد بود. نزدیک به 60 فرودگاه فعال ایران که از سوی شرکت فرودگاه‌ها و سازمان مناطق آزاد اداره می‌شوند دو مسیر کاملاً متفاوت را پشت سر می‌گذارند.

به گزارش ایران جیب به نقل از فرصت امروز، برخی فرودگاه‌های کشور که در شهرهای کوچک و مناطق کم سفر واقع شده‌اند با تعداد بسیار پایین پرواز روبه‌رو هستند و بسیاری از آنها حتی آمار یک پرواز در هفته را نیز به ثبت نمی‌رسانند و از سوی دیگر فرودگاه‌هایی هستند که به دلیل حجم بالای مسافر و پروازهای روزانه با مشکلاتی جدی در مدیریت فضای هوایی خود روبه‌رو هستند. 

وزارت راه و شهرسازی با وجود تمام محدودیت‌هایی که در تأمین منابع مالی لازم داشته، در طول ماه‌های گذشته تلاش کرده فکری جدی به حال این دو مشکل اساسی بکند. مشکل فرودگاه‌های کوچک باید با تأمین ناوگان جدید حل شود. با توجه به محدودیت‌ جدی ایرلاین‌های ایرانی در تأمین هواپیماهای جدید در سال‌های گذشته که به زمینگیر شدن حدود 40 درصد از هواپیماهای مسافرتی ایران منجر شده و باقی‌مانده‌ها را نیز به هواپیماهای غول‌پیکری که تنها به درد سفر پر از مسافر می‌خورند بدل کرده، عملاً شانس فرودگاه‌های کوچک ایران در جذب مسافر به‌شدت پایین می‌آید.

راه‌حل این موضوع وارد کردن هواپیماهای کوچک و متناسب با سفرهای کوتاه‌مدت است؛ موضوعی که پس از لغو تحریم‌ها اجرایی شده و به نظر می‌رسد پس از خرید 20 هواپیمای ATR برای ایران‌ایر راه برای توسعه این فرودگاه‌ها باز شود.


سرمایه‌گذاران بزرگ در راهند

پس از پیگیری دغدغه توسعه فرودگاه‌های کوچک، قطعاً مهم‌ترین مسئله‌ باقی مانده برای فرودگاه‌های ایران توسعه فرودگاه‌هایی است که به دلیل ازدحام بالای مسافران و تعداد زیاد پروازها با دشواری‌هایی روبه‌رو هستند؛ از فرودگاه مهرآباد گرفته که به‌عنوان قطب پروازهای داخلی سالانه بیش از 12 میلیون مسافر را جابه‌جا می‌کند تا فرودگاه امام که هنوز بسیاری از طرح‌های توسعه محورش باقی مانده و با این وجود چند میلیون مسافر بیش از ظرفیت فعلی‌اش جابه‌جا می‌کند.

راه حمایت از این فرودگاه‌ها افزایش طرح‌های توسعه‌ای و برنامه‌ریزی برای بهبود زیرساخت‌های آنهاست و در این بین با توجه به محدودیت منابع مالی داخلی شاید سرمایه‌گذاران خارجی بهترین گزینه باشند. این موضوع در سفر بسیاری از هیأت‌های خارجی به ایران پیگیری شده و براساس اعلام مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها مقدمات بسیاری از آنها طی شده است. انعقاد قرارداد قطعی برای پنج فرودگاه کشور و ادامه مذاکرات برای چند فرودگاه استانی دیگر تنها بخشی از برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای این امر به حساب می‌آید.

رحمت‌الله مه‌آبادی در این باره گفته که تاکنون سه موافقت‌نامه با شرکت‌های فرانسوی برای توسعه فرودگاه‌های امام خمینی (ره)، اصفهان و مشهد و دو موافقت‌نامه هم با شرکت‌های ایتالیایی برای توسعه فرودگاه‌های تهران و تبریز امضا شده است که در صورت اجرا می‌تواند تحولی در فرودگاه‌های کشور ایجاد کند.

وی با اعلام اینکه مذاکره با شرکت‌های خارجی برای توسعه فرودگاه‌های بوشهر و اهواز نیز در حال انجام است، افزود: تعدادی از این توافق‌نامه‌ها به قرارداد اصلی تبدیل خواهد شد که این کار سرعت توسعه را در فرودگاه‌ها افزایش خواهد داد.

در کنار انعقاد موافقت‌نامه با شرکت‌های اروپایی در این حوزه، آسیایی‌ها هم برنامه‌هایی برای ورود به فرودگاه‌های ایران ارائه کرده‌اند و در این بین چین و کره جنوبی اصلی‌ترین گزینه‌ها به حساب می‌آیند. ورود این سرمایه‌گذاران خارجی باعث شده ایران در برنامه‌ریزی برای اهداف کلان فرودگاهی خود بسیار بلندپروازانه‌تر از گذشته عمل کند. طرح توسعه فرودگاه امام در دو فاز نهایی خواهد شد؛ ابتدا ظرفیت این فرودگاه را به حدود 50 میلیون مسافر افزایش می‌دهد و البته در مراحل پایانی کار امکان جابه‌جایی حدود 100 میلیون مسافر سالانه را به وجود می‌آورد که استفاده از تمام این ظرفیت، نام این فرودگاه را در کنار بزرگ‌ترین و پرترددترین فرودگاه‌های دنیا به ثبت می‌رساند.

توسعه فرودگاه‌های ایران تنها محدود به عملیات هوانوردی نخواهد بود و به نظر می‌رسد پیگیری اهداف اقتصادی و تجاری کشور بخش قابل توجهی از این برنامه‌ها را خواهد ساخت. 
بررسی عملکرد کشورهای حاشیه خلیج‌فارس در طول سال‌های گذشته نشان از آن دارد که گسترش توان اقتصادی و توریستی فرودگاه‌ها توانسته آورده مالی قابل توجهی را نصیب آنها کند و از این رو بسیاری از این فرودگاه‌ها به مراکزی بدل شده‌اند که عملیات هوانوردی تنها بخشی از آن به حساب می‌آید. شبیه به همین برنامه در فرودگاه‌های ایران نیز اجرایی خواهد شد. طرح شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) که بناست با مشارکت خارجی‌ها ساخته شود، به مجموعه‌ای از هتل‌ها و فروشگاه‌های بزرگ ختم خواهد شد که نتیجه آن تبدیل شدن این مجموعه به محدوده‌ای توریستی است.

لغو تحریم‌ها فرصتی جدی را برای بازگشت سرمایه‌گذاران خارجی به طرح‌های زیرساختی ایران به وجود آورده و این امر فضایی برای یک بازی برد – برد ایجاد کرده که می‌تواند در آینده نزدیک تحولاتی قابل توجه به وجود آورد، تحولی که شاید فرودگاه‌های ایران یکی از اصلی‌ترین ارکان آن باشند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

پاسخ: 1395/2/1117:10:27،
78
49
یکی به ما توضیح بده وضیعت چه چیزی خوبه؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اینو که میدونیم وضع همه چیز افتضاحه
استاندارد فراموش شده!: 1395/2/1211:37:28،
44
51
واقعا یه سرویس بهداشتی استاندارد نداره فرودگاه بین‌المللی!!!

مسافران باید توی صف با رایحه .......منتظر بمانند، چرا که نصب توالتهای ایستاده پوشیده برای مردان ممنوع است، اما همین که وارد میشی بوی آزار دهنده ترشحات حاصل از پاشیدن.......آزارت میده.

همه چی دکوری شده.
تابو ها باید شکسته شوند تا به دامان جامعه جهانی برگردیم.
دیروز یک توریست خارجی دیدم که وسط خیابان ولیعصر گیر کرده بود، بنده خدا ترسیده بود، من پارک کردم و.کمکش کردم.
شوکه شده بود، میگفت در فرانسه وقتی عابر پاشو بذاره تو خیابون همه وا می ستن.......

خیلی سخته که اینو از یه خارجی بشنوي.
امیر: 1395/2/1213:27:47،
46
49
اتفاقا یکی از بهترین راهها برای رسیدن به امکانات درست و حسابی همین سرمایه گذاری خارجیه منتها چون دست انواع قرارگاههای خاتم و حاتم از پروژه ها کوتاه می شه اجازه نمی دن سرمایه گذاری خارجی درست و حسابی توی کشور انجام بشه تایلند همه بزرگراهاشو بدون یک سنت هزینه با سرمایه گذاری خارجی ساخته خود شرکت خارجی هم با عوارض جاده هزینشو در میاره.
ارشیا: 1395/2/1117:34:49،
70
48
فرودگاه شیراز هم بوق! بیشتر توریست های خارجی که بخ ایران میان یا از شیراز وارد میشن یا خارج میشن و واقعا ترمینال خارجی فرودگاه شیراز در حد جوک میمونه..دوستان واقعا یا نمیدونن یا خودشون رو زدن به ندونستن..
MOHSEN: 1395/2/1120:27:29،
46
46
فرودگاهامون یکی از یکی افتضاح تر،،،،متاسفانه فقط ادعا داریم،،،فرودگاههایه جهان چهارم خیلی از ما جلوتر هستش.
جکی: 1395/2/1213:17:05،
46
46
اخه فرودگاه بدون هواپیما !مثل آفتابه لگن هفت دست شمام نهار هیچی
حسین: 1395/2/1213:34:05،
37
50
به قولی این فقط نباشد که توافق نامه پشت توافق نامه امضا بشود . یک مقداری هم عمل روی زمین ببینیم. یکی از این فرودگاه ها رو شروع کنید به ساختن و ما بقیه رو قبول می کنیم که در آینده خواهید ساخت.
ایرانی: 1395/3/217:17:59،
28
42
شیراز چی؟؟؟؟!!!!یکی از قدیمترین با قدمت ترین فرودگاهای ایران هست.ولی انگار همون تنها در صورت نیاز در سال 57 که گفتن داره میشه.آقای روحانی فکری کنید.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما