کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

خطر کاهش کیفیت در کمین ساختمان‌ها

کدخبر:۲۱۹۵۶جمعه، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۳:۴۷۱۵۰۲ بازدید

حضور مهندس ناظر در پروژه‌های ساخت‌وساز یکی از الزامات ساختمان‌سازی است که در مقررات ملی ساختمان بر آن تاکید شده و مصوبه ...
خطر کاهش کیفیت در کمین ساختمان‌ها

حضور مهندس ناظر در پروژه‌های ساخت‌وساز یکی از الزامات ساختمان‌سازی است که در مقررات ملی ساختمان بر آن تاکید شده و مصوبه قانون را دارد.

در همین زمینه در سال ۹۲ برای اجرای قانون، تفاهمی میان سازمان نظام مهندسی و شهرداری تهران امضا شد تا آن بخش از قانون مقررات ملی ساختمان که بر اساس آن باید مهندسان ناظر را سازمان‌های نظام مهندسی به شهرداری معرفی کنند، شکل اجرایی به خود گیرد. کارشناسان معتقدند با توجه به مشکلاتی که در روند ساخت‌وساز مهندسی در کشور وجود داشت، این تفاهمنامه به نقطه عطفی در مقررات ملی ساختمان تبدیل شد و جلوی بسیاری از تخلفات و ساخت‌وسازهای بی‌کیفیت را گرفت اما این روزها روند نظارت بر ساخت‌وساز دوباره دچار مشکلاتی شده است. 

صمت در گزارشی نوشت، از ابتدای امسال، شهرداری تهران با ارسال ابلاغیه‌ای به دفاتر خدمات الکترونیکی و شهرداری‌های مناطق، تفاهمنامه مربوط به انتخاب مهندس ناظر را تغییر داده و اختیار انتخاب مهندس ناظر را از سازمان نظام مهندسی سلب کرده است. این اقدام شهرداری با استناد به دلایلی همچون طولانی شدن زمان صدور پروانه ساختمان و پرهیز از نظارت‌های صوری اتفاق افتاده است. با این حال کارشناسان معتقدند موارد تخلف مهندسان، آنقدر زیاد نبوده که شهرداری را ملزم به نقض قانون کند. در دستورالعمل جدید شهرداری، نه‌تنها سازمان نظام مهندسی به‌عنوان مرجع نظارت ساخت‌وساز از فرآیند این کار حذف شده، بلکه کنترل نقشه‌های فاز دوم و تهیه شناسنامه فنی و ملکی ساختمانی از فرآیند صدور ساختمان نیز حذف شده است. 

کارشناسان درباره نتایج نامطلوب این مسئله هشدار می‌دهند. به‌عنوان نمونه آنها معتقدند کاهش سهم نظارتی سازمان نظام مهندسی بر روند ساخت‌وساز ممکن است خطر کاهش کیفیت ساختمان‌ها را به دنبال داشته باشد.


بازگشت به گذشته

حبیب‌الله بیطرف، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران با یادآوری اینکه لغو یکطرفه تفاهم شهرداری و نظام مهندسی، یادآور کیفیت ساخت‌وساز ساختمان‌های پایتخت در دهه ۸۰ و ظهور دلالان برگه‌فروش در امر نظارت ساختمان و عقبگردی به آن دوران است، می‌گوید: این تصمیم شهرداری نگرانی‌هایی از بابت بروز اعمال فشار مالک بر ناظر انتخابی خود به واسطه ارتباط مالی با وی و درخواست چشم‌پوشی تخلفات از مقررات ملی ساختمان درپی دارد. 

بیطرف با انتقاد از نبود مرجعی برای رسیدگی به تخلفات احتمالی، در صورت حذف نظام مهندسی از روند صدور پروانه ساختمان می‌گوید: این احتمال وجود دارد که افت کیفی ساخت‌وسازهای ناشی از این ابلاغیه شهرداری که روی ساختمان‌های بزرگ تاثیر بسزایی دارد، باعث به خطر افتادن امنیت مالی و جانی شهروندان شود. او با تاکید بر اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان نمی‌تواند نسبت به خطری که در صورت اجرایی شدن این تصمیم منافع عموم مردم به عنوان بهره‌برداران نهایی ساختمان‌ها را تهدید می‌کند بی‌تفاوت باشد، می‌گوید: نمی‌توانیم نسبت به سرنوشت معیشتی و منافع اعضای خود و جوانمرگ شدن ساختمان‌ها که باعث هدر رفتن سرمایه‌های ملی می‌شود، بی‌تفاوت باشیم و به‌طور قطع موضوع را پیگیری می‌کنیم. 

علاوه بر خطراتی که در صورت اجرایی شدن این تصمیم شهرداری، ساخت‌وسازهای جدید را تهدید می‌کند، لغو یکطرفه قانون نیز در جای خود آسیب‌هایی به همراه دارد. امین سالاری، عضو شورای شهر تهران با انتقاد از اینکه این تصمیم پیش از اجرا با شورای شهر در میان گذاشته نشده است، می‌گوید: شهرداری تهران نباید بدون مشورت با شورای شهر و سازمان نظام مهندسی اقدام به لغو این توافقنامه می‌کرد زیرا این موضوع بسیاری از شهروندان را درگیر می‌کند.

سالاری معتقد است اگرچه مشکلاتی در شیوه فعلی ارجاع کار به مهندسان ناظر وجود دارد اما توافق موجود بین شهرداری و نظام مهندسی نتایج مثبت فراوانی داشته که یکی از نتایج آن ارتقای کیفیت ساخت‌وساز ساختمان‌ها، به‌ویژه در بخش رعایت مقررات ملی ساختمان بوده است. 

 سالاری اجرای این ابلاغیه را مستلزم کار کارشناسی بیشتر می‌داند و نسبت به آسیب دیدن ساخت‌وساز حرفه‌ای و عقب‌گرد به سال‌های قبل و ساخت ساختمان‌های بی‌کیفیت هشدار می‌دهد. 

پیش از لغو یکطرفه تفاهم شهرداری و سازمان نظام مهندسی، این سازمان مسئول معرفی مهندسان ناظر به پروژه‌ها بود، در حالی که هر مالکی می‌تواند مهندس ناظر مدنظر خود را برای پروژه انتخاب کند. 

امین الوندیان، عضو هیات‌مدیره انجمن صنفی مهندسان مشاور طراح و ناظر ساختمان، با بیان این مطلب در پاسخ به صمت با هشدار درباره امکان کاهش کیفیت ساخت‌وساز در صورت اجرای این مسئله می‌گوید: در این شیوه احتمال دارد مالک، ناظری را انتخاب کند که بتواند با او تعامل کند که این می‌تواند به نظارت و کیفیت ساختمان آسیب برساند. 

الوندیان لغو یکطرفه قانون از سوی شهرداری را بی‌احترامی به قانون می‌داند و می‌افزاید: قانون نظام‌مهندسی مصوب مجلس شورای است و سازمان نظام مهندسی این مسئله را در دیوان عدالت اداری مطرح کرده است. وی تاکید می‌کند: به طور قطع دیوان عدالت اداری به ابطال دستورالعمل جدید شهرداری رای می‌دهد زیرا مسئله لغو قانون در میان است و برای تغییر در یک قانون باید مصوبه مجلس شورای اسلامی را گرفت.


توقف موقت صدور پروانه ساخت

آنطور که آخرین خبرها نشان می‌دهد، در راستای حل و فصل اختلاف ایجاد شده میان شهرداری و سازمان نظام مهندسی، مذاکره میان دو طرف با حضور نمایندگانی از وزارت راه و شهرسازی ادامه دارد. بر اساس آخرین جلسات برگزار شده در این زمینه، مقرر شده است کارگروهی متشکل از مسئولان نظام مهندسی و شهرداری تهران، نسبت به ایجاد سامانه‌های لازم برای حل این مشکل ایجاد شود و تا زمان صدور رای دیوان عدالت اداری، هیچ یک از دو طرف نسبت به صدور پروانه و جواز ساخت اقدام نکنند. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محمد: 1395/2/1016:54:08،
74
48
همه جای دنیا مقررات و استاندارد هارو بالاتر می برند و سختگیری بیشتر می کنن. اینجا برعکسه.
شهرداری اگه نگران طولانی شدن فرآینده کاره, بهتره اون قسمت کار که مربوط به خودشه رو سر و سامون بده که ملت برای گرفتن یه پروانه و یه جواز و یه پایان کار دو سال معطل نشن و میلیاردی پول بدن.
امید: 1395/2/1108:49:01،
45
44
در کشوری که یک دولت رسمی و یک نهاد رسمی قانون گذاری داره اما صدهزارتا نهاد غیر رسمی مقننه و مجریه داره انتظار دارید از این بهتر بشه ؟
براحتی: 1395/2/1109:03:31،
44
39
ساختمانهای نوساز
اکثرا از مصالح ضعیف و نازک استفاده میشود چون کار برای کارگر
سبک میشود و در نتیجه دستمزد هم کمتر میشود
در قدیم مصالح بسیار کلفت و ضخیم بودند و تیر آهنها هم
کلفت بودند
برای همین هم در ساختمانهای قدیمی
شنیدن صدای همسایه اتفاق نمی افتد
اما در آپارتمانهای نوساز
طبقه بالایی صدایش به طبقه پایین میرود
و بالعکس
فقط وجداد میتواند جلوی این گونه کم فروشی و دزدیها را بگیرد
وگرنه با چند تا سکه مشکل براحتی حل میشه و امضا اخذ میشه
احسان: 1395/2/1111:07:29،
42
40
مدیریت تکراری آقای قالیباف سر منشا تمام مشکلات در شهر تهران است چون مافیا بعد از 12 سال در شهرداری سازماندهی شده است و دنبال دست اندازی به همه منابع و امکانات شهر و دیگر سازمانهاست
مهدي: 1395/2/1111:47:32،
41
34
بنده خودم ساختمان ساز هستم وقتي نظام ميگه در ساختمانهاي بزرگ خطر افت كيفيت وجود داره معنيش اينه كه كارهاي بزرگ رو بين خودشون تقسيم ميكنن و مافيايي راه انداختن .حق الزحمه ناظر رو از ما ميگيرن و يك سال ديگه خورد خورد به ناظر ميدن تو اين مدت سود اون پولها تو جيب نظام مهندسي ميره برا همينه كه اتيش گرفتن . تو اين مملكت هركي منافعش كم ميشه سريع جون مردم رو مياره وسط
حسن: 1395/2/1112:50:12،
35
39
تازه فهمیدید؟ من مهندس ناظرم تو کل سابقم دو بار نظارت کردم چون همش تخلفه . بارها دیدم بتن رو با بیل میریزن تو ستونها پی ها و غیره . جالبه تازه میگید؟ خطر؟ جالبه جالبه ..... دیگه اب از سر گذشته
سازنده بداقبال: 1395/2/1113:45:31،
34
38
دوستانی که نظر میدن لطف کنند از روی انصاف نظر بدن
کسانیکه دستی در کار دارند میدانند که اولا اکثریت ناظران از انحصاری بودن تعیین ناظر سوء استفاده میکنند و از مالکان اخاذی میکنند هرکی شک داره ایرانجیب ایمیل منو بهش بده تا با مدرک نشانشان دهم که یک عده از ناظران چطور مالک رو بدبخت میکنند و پولهای آنچنانی طلب میکنند و...
دوم اینکه اگر واقعا راست میگن دلشون واسه مردم سوخته و کیفیت ساخت برایشان مهم میباشد نظارت واقعی و نا محسوس و رسیدگی به شگایات را جدی گرفته و قاطعانه ,چه با مالک و چه ناظر برخورد کنندو با ایجاد سازو کارهای درست و قانونی هم جلوی ساخت و سازهای بی کیفیت رو بگیرن و هم جلوی باجگیری و سنگ اندازی بی جهت ناظران از خدا بیخبر را تا دیگر نظاره گر چنین آشفته بازاری نباشیم که هم اسم سازنده و هم ناظر بد باشد و ....
شهاب: 1395/2/1017:43:41،
69
65
باور کنید هیچ نظارتی وجود نداره .طرف مهر نظام مهندسی داره با پیمانکاره ریخته روهم و باهم شریک شدن ....جای بسی تاسف داره واقعاااا
سازنده: 1395/2/1019:02:07،
70
59
بهتره یه خبری هم منتشر کنید که چقدر نظام مهندسی از این راه کسب دار آمد می کرد و هزینه ساخت رو گران می کرد همه دعوا ها سر پوله که نظام مهندسی می خواد تو جسب خودش بریزه ربطی به کیفیت ساخت و ساز نداره.
دعوا سر پول نیست: 1395/2/1021:49:01،
69
51
آخه استاد ارجمند متری هفت هزار تومان حق نظارت واسه یه آپارتمان 100 متری میشه 700 هزار تومان !!!کمیسون یه بنگاهی واسه اجار ه اش میشه حداقل یک میلیون از هر طرف حالا قضاوت با شماست آیا افزایش حداقلی کیفیت ساخت با حضور بدترین مهندس ناظر اندازه یک سوم کمیسیون اجاره یکسال ملک توسط یک بنگاهی ارزش نداره
حسین: 1395/2/1107:29:09،
47
39
اگر مهندس ناظر سر ساختمان پیدایش شود!!!
احسان: 1395/2/1020:16:03،
71
40
شهرداری دنبال تخلف است و چون مثل گذشته ناظر زیر بلیط مالک نیست و در صورت تخلف سریعا گزارش خلاف می دهد دیگر جلوی در آمد کمیسیون ماده 100 را می گیرد ودر آمد و زیر میزی اعضای کمیسیون را از بین برده است شخصا خودم بار ها دیده ام مهندس شهر سازی شهرداری از مالکان خواسته که دم ناظر رو ببینند که خلاف رد نکنه و پس از اجرای خلاف به کمیسیون ماده 100 بروند و علاوه بر پرداخت زیر میزی مبالغی را به حساب شهرداری واریز و عدم خلاف بگیرد پس بهتر است جهت اجرای راحتتر تخلفات ناظر از خود مالک باشد و اول کاری مالک با ناظر شرط ها را بگذارد و.... در غیر اینصورت ناظر دیگری را انتخاب می کند حالا به بهانه زمان گیر بودن صدور پروانه شهرداری می خواهد در این آخر سالی مدیریت قالیباف کارهای ناتمام را به اتمام برساند و .... ایران جیب لطفا نظرمو پخش کن
محمد: 1395/2/1112:53:45،
39
33
من دو تا کار گرفته بودم هر دو ماده صد . دیگه نمیگیرم .
مهندس ناظر: 1395/2/1020:23:17،
63
48
قبلا که ارجاع کار نبود به والله سازندهها با مهندسان بی تعهد قرارداد می بستند و اول کار کل برگه ها و گزارش ها رو مهندس ناظر صوری امضا می کرد و تحویل مالک می داد و تا تا پایان کار رو از ناظر امضا می گرفتند حالا شما ببینید چه بر سر سرمایه ملت بیچاره می آمد و فرد با قرض و وام یک واحد می خرید اما عمر ساختمان به قدری کم بود که در کمتر از 5 سال ساختمان در نما و ظاهر دچار مشکل می شد حالا در باطن که بماند و در کوچکترین زلزله فاجعه بم تکرار می شود حالا شهرداری تهران دنبال ساختمان سازی بی کیفیت است و کسب در آمد به قیمت از بین رفتن سرمایه های ملی و بد بختی افراد مصرف کننده که باید تا چندین سال اقساط بدهند
محمد صالح: 1395/2/1020:27:04،
61
39
آخه ناظری که مالک انتخابش کنه چطور می تونه به عملکرد مالک نظارت کنه و از مالک ایراد بگیره شهرداری بدنبال ناظر صوری است چون بعضی از اعضای شورا شهر و مدیران ارشد شهرداری سازنده هستند و ....
نیما: 1395/2/1020:32:11،
66
44
عجب قانونی!!! اگه اینطوریه من می خوام قاضی پرونده در دادگستری رو خودم انتخاب کنم و آشنای خودم باشه که رای به نفعم باشه مگه می شه مگه داریم این قانون بدنبال نظارت صوری است دیگه شهرداری چیها با هر کی آره با ما هم آره ما که می دونیم چه خبره ارتباطات مالی و ناظر از بین رفته و در آمد های مشروع و غیر مشروع شهرداری هم از بین رفته و انتخابات شورا ها هم نزدیک و هزینه انتخابات هم سر سام آور
نوساز یا قدیمی : 1395/2/1020:32:48،
38
53
در خانه های نوساز
ار بلوکهای سیمانی بسیر نازک استفاده میشد
از تیر آهنهای نازک استفاده میشود
و خریدار هم که نمیتواند این موضوع را بفهمد
برای همینه که صدای همسایه ها در ساختمانهای نوساز
همسایه بغلی
براحتی شنیده میشود
اما در آپارتمانی 18 ساله هستیم
حتی موقع جشن تولد هم صدایشان را نمی شنویم
نگیم قدیمیه خراب شده
مصالح قدیمی بسیار محکم و مستحکم است
مصرف کننده: 1395/2/1021:03:51،
53
48
اتفاقا در همسایگی ما ساختمان در حال ساختی هست که بنده ناخواسته در جریان این مطلب قرار گرفتم که ناظر با گیرهای الکی انقدر به سازنده فشار اورد تامبلغ بالایی بالاخره از مالک گرفت از اون روز دیگه ناظری که هفته ای دوبار میومد دوماه یکبار هم نیومده
دوستان اضافه کردن ناظر و بازرس و ... علاج درد نیست اگر فرهنگ وجدان کاری نباشه سازنده ناظر شهرداری نظام مهندسی و .... همه فقط هزینه ها و مدت اجرای پروژه ها رو زیاد میکنه.
پاسخ دوست طرفدار وجدان کار: 1395/2/1021:59:34،
55
46
مثلا تو اداره پلیس یه مامور از کسی رشوه گرفت و کارشو انجام داد بنابراین باید بگیم همه ماموران پلیس رشوه گیر هستند و دیگه به پلیس نیاز نداریم !!!حالا یه ناظر تخلف کرد اون هم بخاطر اینکه تعرفه ها ی نظارت از تعرفه نظافت کمتر است هر چند دلیل توجیهی بر این اقدام نیست اما آیا نباید نظارتی باشد و اگر مالک یا سازنده تخلف نمی کرد چرا باید مبلغی را رو بدهد ضمنا تا تعرفه مانند نظام پزشکی واقعی نشود مشکل زیر میزی پز شکان حل نمیشد مهندسان هم از این قاعده مستثنی نیستند
رضا: 1395/2/1108:55:02،
44
40
متاسفانه سیستم های ما کلا فاسد شده اند کشور ما مثل یک بیمار با سرطان پیشرفته شده است و باید جراحی های بزرگی روی این بیمار انجام شود با چهارتا مسکن هیچ اتفاقی نخواهد افتاد . شما بودجه 95 کشور و تغییراتی که مجلس در بودجه 95 ایجاد کرد ببینید خودتان دستتان می آید که همه مشکلات کشور از کجاست .
در کشور ما عده ای پول های کلان می گیرند و هیچ کار مفیدی انجام نمی دهند و همین ها چون قدرت هم دارند سر منشا تمام مفاسد در کشور هستند.
سازنده: 1395/2/1021:33:31،
52
48
من توی کشوری ساخت و ساز میکنم که خیلی راحت سکه میدم اوکی میگیرم۰
جواب بساز بفروش: 1395/2/1022:05:34،
49
36
واقعا متاسفم که با ساخت خانه های بی کیفیت با جان مردم در حوادث و زلزله بازی می کنید و با افتخار اعلام می کنید تو با یک قاتل هیچ فرقی نداری فقط قاتل یکی می کشه و تو ده تا ده تا!!! ضمنا اون به کارش مثل تو افتخار نمی کنه دنیا مزرعه آخرت است بالاخره نتایج کارت رو درو می کنی آه مردمی که با وام و هزار بدبختی از تو خونه خریدند همیشه دنبالت می آید و یک جا تاوان خواهی داد
علی: 1395/2/1022:09:50،
55
36
دمت گرم اقای سازنده که واقیت رو گفتی. واقیعت اینه که توی شهرداری مشکلت با پول و سکه حل میشه. نظام مهندسی هم انصافا در بحث نظارت توسط بازرسین خودش کارش رو خوب انجام میده. اما تو انتخاب ناظر متاسفانه مشکل وجود داره و زد و بندهایی هست که از موارد پشت پرده بین کارکنان نظام مهندسی و شرکت های نظارت کننده حکایت میکنه. این بخش از موضوع آفت نظام مهندسی هست. شرکت های ناظر هیچ نظارتی ندارن و فقط پول کلان مطالبه می کنن. در صورتی که یک روز واریزش دیر بشه اونوقته که روزگارت رو سیاه میکنن.
مهندس : 1395/2/1022:39:26،
57
44
همانطور که آقای قالیباف برای انتخابات ریاست جمهوری سال 88 دستور داد پروژه تونل توحید بدون نظارت و بصورت EPCاجراشود که دیدید چه شد و از در و دیوار تونل نشت آب داریم و وجود ترک در سازه حالا در صورت زلزله چه میشود بماند الان هم دستور داده که نظارت صوری شود
حمید: 1395/2/1100:37:20،
45
47
من مهندس هستم و سازنده ساختمان
به جرات مبتونم بگم 90درصد مهندسین ناظر یا مهر فروشی میکنند یا نظارت در حد هیچ
واقعا جای تاسف داره که خدمات مهندسی تو ایران به فلاکت افتاده
نه پرداختی مناسبی وجود داره و نه سبستمی که مهندس رو بازخواست کنه
بارها شده یه مهندس به خاطر 200تومن به زمین و زمان گیر داده بعد وقتی پولو گرفته بیخیال تمام اصول و فروع مهندسی شده
با این سیستم بیمار همون بهتر که دستگاه نظارت برچیده بشه تا وجهه مهندسی بیش از این خراب نشه
محسن : 1395/2/1101:22:02،
52
46
سلام. بنده کارمند رسمی شهرداری و مهندس پایه یک نظام مهندسی تهرانم. درین که یکی از درآمدهای ثابت شهرداری از خلافهای سازندگان در حین و بعد از اجرا میباشد شکی نیست.طبق قانون چنانچه مهندس ناظر، خلافی را به شهرداری گزارش دهد، شهرداری باید مالک و سازنده را ملزم به رفع خلاف نماید که گاها این رفع خلاف با قلع و قمع و تخریب و جلوگیری از کار همراه هست. پس میبینید که عایدی ای نصیب شهرداری نمیشود. ولی چندین سال هست که شهرداری با دریافت پول و قبول مسئولیت مهندس س ناظر دیگر(مهندس برگه استحکام سازه میگذارد و قبول مسئولیت میکند) این کلاه شرعی را سر همه میگذارد که اجرای جدید و خلاف طبق قانون پولش گرفته شده است. اما بقیمت کم شدن کیفیت ساخت. حال چنانچه مهندس ناظر دیر گزارش خلاف بدهد یا اصلا ندهد این خلافها قابلیت تخریب ندارد ودر کمیسیون ماده 100 مطرح میشود و مالک مجبور میشود بخاطر اخذ پایانکار گوشش بریده شود(
محسن : 1395/2/1101:30:37،
45
44
که مالک پول آن را از خریدار بدبخت خواهد گرفت. پس برای شهرداری صرفه کار انتخاب مهندس خودی میباشد که گزارش خلاف ندهد یا دیر اعلام کند. اما سازمان نظام مهندسی:طبق تعرفه مالک در اخذ جواز باید پول مهندس یا مهندسین ناظر را بحساب نظام مهندسی واریز کند و با پیشرفت کار کم کم این پول به ناظر یا ناظرین بازگردانده میشود. پس میبینید که چه حجم عظیمی ار پول مهندسین ناظر دست سازمان میماند که رسوب و سود این پول گاها ماهی حدود 20 میلیارد هم میشود. اما دریغ از امتیازی برای مهندس. یا بیمه کار و شغل حداقل. در ضمن مهندسین ناظر سوگند وفاداری به آرمانهای انسانی سازمان خورده اند و اینکه قبل از وقوع جرم(سازش با مالک) آنها را گناهکار بنامیم کاریست که فقط از عهده خود سازمان برمی آید(سازمان میگوید با هدف جلوگیری از ساخت و پاخت مالک و ناظر ارجاع کار سیستمی میباشد). که این توهین به مهندسین و بی اعتبار کردن پروانه آنهاست
حسن: 1395/2/1112:51:27،
36
42
هر اتفاقی میوفته میگن ناظر پس ناظرهای شهرداری چی؟
علی: 1395/2/1108:24:48،
50
40
فکر می کنید ساختمان های نو ساز امروزی در تهران از استحکام

قاب قبولی برخوردارند؟

یک زلزله بیاد معلوم می شه!.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار