کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اصطلاح اسب بخار در خودرو به چه معنی است؟

کدخبر:۲۱۸۷۳پنجشنبه، ۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۳:۴۷۷۴۳۷ بازدید

اسب بخار (به انگلیسی: Horsepower) که به‌اختصار با hp نشان داده می‌شود، نام چند یکای توان است که میزان کار انجام‌شده را می‌سنجد. این واژه در اواخر ...
اسب بخار (به انگلیسی: Horsepower) که به‌اختصار با hp نشان داده می‌شود، نام چند یکای توان است که میزان کار انجام‌شده را می‌سنجد. این واژه در اواخر قرن هجدهم توسط مخترع اسکاتلندی، جیمز وات برای مقایسهٔ بازده موتور بخار با قدرت اسب‌های کاری به تصویب رسید. بعد از آن برای سنجش بازده موتورهای پیستونی و الکتریکی و توربین‌ها کاربرد آن بیشتر گشترش یافت، اما امروزه این اصطلاح به‌خاطر تعریف‌های مختلفی که از آن موجود بوده، در علوم چندان به‌کار نمی‌رود. اسب بخار به‌عنوان مقیاسی از توان موتورهای درون‌سوز بیشتر در صنعت خودروسازی اصطلاحی رایج است. واحد توان در دستگاه SI وات است. یک اسب بخار، بنابر تعاریف مشهور، بین 735.5 تا 750 وات است. در منابع و محاسبات مهندسی برق، یک اسب بخار برابر با 746 وات است.
 
این واژه در اواخر قرن هجدهم توسط مخترع اسکاتلندی جیمز وات (1819- 1736) برای مقایسه بازده موتور بخار با قدرت اسب‌های کاری به تصویب رسید. بعد از آن برای سنجش بازده موتورهای پیستونی و الکتریکی و توربین‌ها کاربرد آن بیشتر گشترش یافت. 

اسب بخار به عنوان مقیاسی از توان موتورهای درون‌سوز بیشتر در صنعت خودروسازی اصطلاحی رایج است. واحد توان در دستگاه SI وات است. 

داستان اسب بخار از آن‌جا شروع شد که وات در یک معدن زغال سنگ با اسب‌هایی که زغال سنگ بلند می‌کردند کار می‌کرد و راهی می‌خواست تا بتواند در باره‌ی توان هر یک از این اسب‌ها صحبت کند. او دریافت که به‌طور میانگین، یک اسب معدن می‌تواند 22.000 پوند-فوت (حدود 30 کیلوژول) کار را در یک دقیقه انجام دهد. سپس او این عدد را ۵۰ درصد افزایش داد و اسب بخار را ٣٣۰۰۰ پوند-فوت (حدود ٤۵ کیلوژول) انرژی در یک دقیقه قرار داد. این یک واحد دلخواه بود که پس از گذشت قرن‌ها، امروزه در خودروها، ماشین‌های چمن‌زنی، اره برقی‌ها و در بعضی جاروبرقی‌ها بکار می‌رود.
 

psxb29l4o8x997bnkt0b.png


مفهوم اسب بخار این است: به نظر وات، یک اسب می‌تواند در هر دقیقه ٣٣۰۰۰ پوند-فوت کار انجام دهد؛ پس اسبی را در نظر بگیرید که مانند شکل بالا در حال بالا کشیدن زغال از معدن است. اسبی که یک اسب بخار توان دارد می‌تواند ٣٣۰ پوند (١۵۰ کیلوگرم) زغال را در مدت یک دقیقه ١۰۰ فوت (٣۰ متر) بالا بکشد و یا ٣٣ پوند (١۵ کیلوگرم) را در یک دقیقه ١۰۰۰ فوت (٣۰۰ متر) و...

شما می‌توانید ترکیب‌های متفاوتی از وزن و جابجایی در یک دقیقه را در نظر بگیرید و تا زمانی که حاصل ضرب آنها ٣٣۰۰۰ شود، یک اسب بخار خواهید داشت.

ممکن است فکر کنید نمی‌توان ٣٣۰۰۰ پوند (١۵ تن) زغال را در یک سطل ریخت و از اسب خواست آن را در مدت یک دقیقه،١ فوت (٣۰ سانتی‌متر) جابجا  کند چون اسب نمی‌تواند چنین بار سنگینی را تکان دهد، همچنین ممکن است فکر کنید نمی‌توان ١ پوند (٤۵۰ گرم) زغال را در یک سطل گذاشت و از اسب خواست در مدت یک دقیقه آن را ٣٣۰۰۰ فوت (١۰ کیلومتر) جابجا کند زیرا در این حالت سرعت اسب باید ٣۷۵ مایل در ساعت (۶۰٣ کیلومتر در ساعت) باشد که ممکن نیست! اما با درنظر گرفتن قرقره و طناب، می‌دانید که با یک مجموعه از قرقره‌ها می‌توان نسبت جابجایی و وزن را عوض کرد، پس می‌توان آرایشی از قرقره‌ها را درست کرد به نحوی که با سرعت و بار مناسب اسب هماهنگ باشد و مهم نیست چه باری در سطل است.


تبدیل اسب بخار به واحدهای دیگر:

  • یک اسب بخار برابر با ۷٤۶ وات است. پس اگر یک اسب را به چرخی وصل کنیم تا آن را بچرخاند با آن چرخ می‌توان مولد برقی را بکار انداخت که ۷۶ وات توان تولید می‌کند.
  • انرژی حاصل از یک اسب بخار در مدت یک ساعت برابر  ۲۵٤۵BTU است که هر BTU انرژی مورد نیاز برای بالا بردن دمای یک پوند آب به اندازه‌ی یک درجه‌ی فارنهایت است.
  • یک BTU برابر ١۰۵۵ ژول یا ۲۵۲ گرم-کالری و یا ۲۵۲/۰ کالری غذایی است. یک اسب احتمالا ۶٤١ کالری غذایی را در یک ساعت می‌سوزاند.


 اندازه‌گیری اسب بخار:

اگر بخواهید توان یک موتور را بدانید، باید موتور را به یک توان‌سنج (Dynamometer) وصل کنید. توان‌سنج باری را روی موتور قرار می‌دهد و توانی را که موتور دربرابر بار تولید می‌کند را اندازه می‌گیرد.
 

9dt1q2paigk0fc7igi7l.jpg


ایده‌ی طرز کار توان سنج را می‌توان به این صورت درک کرد: تصور کنید موتوری را روشن کردید و بدون آنکه باری روی آن باشد پدال گاز را فشار می‌دهید؛ در این‌حالت موتور آن‌قدر سریع می‌چرخد که از هم می‌پاشد که این مناسب نیست، بنابراین با یک توان‌سنج، باری را بر موتور قرار می‌دهید و باری را که موتور در دورهای مختلف می‌تواند تحمل کند را اندازه می‌گیرید. باید توان‌سنجی را به موتور وصل کنید، گاز دهید و با توان‌سنج بار روی موتور را تغییر دهید تا دور موتور مثلا روی ۷۰۰۰ دور بر دقیقه ثابت بماند و در این دور، باری را که موتور می‌تواند تحمل کند را ثبت می‌کنید. سپس بار را زیادتر کنید تا دور موتور مثلا به ۶۵۰۰ کاهش یابد و دوباره بار متناظر با این دور را ثبت کنید. به همین ترتیب ادامه دهید. همچنین می‌توانید همین کارها را از ۵۰۰ و ١۰۰۰ دور به بالا انجام دهید. چیزی که توان‌سنج اندازه می‌گیرد در واقع گشتاور پیچشی است و برای تبدیل آن به اسب بخار باید گشتاور را در دور موتور ضرب کنید.


نمودار توان موتور:

اگر نمودار توان یک موتور(بر حسب اسب بخار) در برابر دور موتور را رسم کنید چیزی که در نهایت به‌دست می‌آید منحنی توان موتور است. یک نمونه منحنی توان یک موتور با عملکرد بالا شبیه نمودار زیر است. 
(این منحنی مربوط به موتور ٣۰۰ اسب بخاری میتسوبیشی دو توربوشارژره است)
 

zrxtgbn2623akfc9j88.jpg


چنین نموداری نشان می‌دهد که هر موتوری یک توان بیشینه دارد (دور موتوری که در آن توان، خروجی موتور بیشینه است). همچنین یک موتور در یک دور خاص، گشتاور بیشینه‌ای دارد. 
به احتمال زیاد در بروشور تبلیغاتی خودروهای مختلف در قسمت قدرت موتور با اصطلاح اسب بخار در دور بر دقیقه (hp/rpm) برخورده‌اید. 
مثلا قدرت موتور پژو206 تیپ دو 75 اسب بخار در 5500 دور در دقیقه است در واقع: 75hp/5500rpm معنی این جمله این است كه ماكزیمم قدرت بهینه موتور 75 اسب بخار است كه در 5500 دور در دقیقه حاصل می‌گردد.

وقتی می‌گویند موتوری گشتاور آخر پایینی دارد یعنی بیشینه‌ی گشتاور در دور موتورهای نسبتا پایین (مثلا ۲۰۰۰ یا ٣۰۰۰ دور) رخ می‌دهد.

چیز دیگری که در منحنی توان یک خودرو دیده می‌شود جایی است که توان بیشینه رخ می‌دهد. وقتی سعی می‌کنید به سرعت شتاب بگیرید، می‌خواهید موتور را نزدیک توان بیشینه نگه دارید و به همین خاطر دنده را کم می‌کنید تا دور موتور زیاد شود و به توان بیشینه نزدیک شوید. وقتی می‌خواهید از پشت چراغ قرمز شروع به حرکت کنید، گاز می‌دهید تا دور موتور بالا رود و به توان بیشینه نزدیک شوید آنگاه کلاچ را رها می‌کنید تا توان زیادی به چرخ‌ها منتقل شود.


توان در خودروهایی با عملکرد بالا:

خودرویی با عملکرد بالا نامیده می‌شود که نسبت به وزنش توان زیادی داشته باشد. هرچه وزن بیشتر باشد توان بیشتری برای شتاب دادن به خودرو لازم است. برای توان مشخصی باید وزن را کاهش داد تا شتاب زیادتر شود.

جدول زیر توان و وزن چند خودرو با عملکرد بالا (و یک خودرو با عملکرد پایین) را نشان می‌دهد. در این جدول می‌توانید توان بیشینه، وزن، نسبت توان به وزن، زمان لازم برای رسیدن سرعت از صفر به ۶۰ مایل در ساعت (٩۷ کیلومتر در ساعت) و قیمت تقریبی خودرو را ببینید.
 

j7ah5zsoq1jsi432czhg.jpg


می‌توانید رابطه‌ی واضحی بین نسبت توان به وزن و زمان صفر تا ۶۰ خودرو را ببینید. معمولا نسبت بیشتر، نشان دهنده‌ی خودروی سریع‌تر است. جالب است که رابطه‌ی کمتری بین سرعت و قیمت خودرو وجود دارد. به نظر می‌رسد دوج وایپر در این جدول قیمت خوبی دارد!

اگر خودروی سریع‌تری می‌خواهید درواقع نسبت توان به وزن بیشتری می‌خواهید، پس اولین کار خالی کردن صندوق عقب است!   

بلیط هواپیما



دیدگاه ها

آفرین: 1395/2/917:44:49،
73
16
آفرین
مطلب خوبی بود ، باشد که مستدام شود
مهندس وحید ص: 1395/2/1018:16:53،
24
18
خدمت دوستان باسوادتر از خودم اسب بخار را با مثال میگم:
موتور پراید 65 اسب بخار
موتور 405 و پارس 100 اسب بخار
موتور سمند EF7(رو بنزین) 114 اسب بخار
موتور هواپیمای c130 (هر موتور) 4650 اسب بخار.
قدرت دارند. ماکسیمم قدرت.
سهیل: 1395/2/1213:04:55،
28
20
البته واحد توان اکثر ماشین های داخلی (فرغون های طراحی 30 تا 40 سال پیش) اسب بخار نیست بلکه "خر بخاره"

DonkeyPower

ضمناً اسب ماشین های چینی دقیقاً مثل خودشون چینیه یعنی اسب بخار چینی

مثلاً تیگو 5 با 1600 کیلو وزن دارای موتور 137 اسب بخار چینی (معادل 90 اسب بخار اروپایی) که دقیقاً همون موتور تیگو3 (ام وی ام X33) رو روش انداختن که مشابه موتورهای New X33, 550, 530 و ...
سجاد: 1395/2/917:48:28،
72
17
بخار یه اسب بیشتر ازمحصولات ایران خودرووسایپاست لذت سوار شدنش هم خیلی بیشتر
وانتی: 1395/2/918:24:17،
31
47
وانت آریسان برا بار ۵۰۰ کیلو
خوبه++++
بده-----
سیامک: 1395/2/918:35:00،
50
23
یکی از ده ها دلیلی که خودروهای چینی در تستهای معتبر استاندارد مانند یوروکپ مردود میشوند تقلب آنها در سنجش توان خودرو است که باعث شده تا کنون تمام خودروهای چینی در تستهای ایمنی و استاندارد ایالات متحده آمریکا مردود شده و مجوز صادرات دریافت نکنند.
اما متاسفانه به دلیل مسایل سیاسی و سودجویی محض دولت این خودروها به راحتی وبدون کوچکترین نظارت و تست وارد ایران شده و روی مردم آزمایش میشوند.
رضا: 1395/2/919:02:12،
31
16
جالب بود
کوکی: 1395/2/919:09:37،
23
34
بعضی از دوستان اسب بخار رو با شتاب خودرو اشتباه میگیرند.در واقع اسب بخار زیاد خودرو دقیقا تو سر بالایی ها و یا موقع بکسل کردن یک ماشین دیگه مشخص میشه.
امین: 1395/2/1010:01:58،
26
18
داداش دقیقا اشتباه گفتی، توی سر بالایی و موقع بمسل کردن شما به شدت به گشتاور بالا نیاز دارین، حالا هر چی اسب بخارتونم بالاتر باشه سرعت انتقال این کشتاور به چرخ ها بیشتر میشه، به طور خلاصه و مفید
ماهان: 1395/2/1013:08:02،
23
11
چرا قضیه رو پیچیده می کنید اسب بخار واحد توانه . و این قدرت یا توان تویه گیربکس بر اساس ضرایب دنده اعمال میشه و طبیعتا دنده سبک گشتاور کمتر و سرعت بالاتر و برعکس توی دنده سنگین . برایند گشتاور و سرعت هم از توان ماشین حاصل میشه.
شاهین: 1395/2/920:20:26،
32
16
ممنون از مطلب ایرانجیب
حسن: 1395/2/920:32:11،
22
50
توجه! توجه! ایران جیب منتشر کرد! فیزیک ۱ !!؟
منتظر ریاضی۱، شیمی۲و .... هستیم!
بهزاد تحریم: 1395/2/1000:03:43،
25
10
واقعا خودروهای تولید ایران به معنی واقعی کلمه اسب بخارشون درسته؟
Alex: 1395/2/1009:18:42،
19
24
اسب بخار بالایعنی سرعت بالا.گشتاور بالا یعنی شتاب بالا
امین: 1395/2/1013:05:26،
24
20
داداش جفتشون مکمل هم هستند به هیچ عنوان چیزی که شما میگی عمومیت نداره
نبات: 1395/2/1010:41:34،
27
19
Horsepower یعنی قوه اسب که به اشتباه اسب بخار نامیده می شود. نمی‌دانم در این اصطلاح کجایش معنی بخار می دهد؟؟!!
هموطن: 1395/2/1015:49:27،
26
20
البته واحد قاطر بخار برای محصولات فرغون سازان وطنی مناسب تر است.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار