کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جنگ ديپلماتيک بين رياض - واشنگتن

کدخبر:۲۱۸۲۵دوشنبه، ۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۲:۱۹:۲۹۲۴۹۲ بازدید

با احتمال منتشر شدن بخش‌هايي از گزارش 28 صفحه‌يي پنتاگون درخصوص نقش داشتن عربستان در حملات 11سپتامبر، رابطه شكننده رياض و ...
جنگ ديپلماتيک بين رياض - واشنگتن

با احتمال منتشر شدن بخش‌هايي از گزارش 28 صفحه‌يي پنتاگون درخصوص نقش داشتن عربستان در حملات 11سپتامبر، رابطه شكننده رياض و واشنگتن حالا در مرحله خطرناك‌تري نسبت به قبل قرار گرفته است.

به گزارش اينديپندنت، در حال حاضر اين گزارش 28صفحه‌يي محرمانه كه در يكي از اتاق‌هاي كاخ‌سفيد قرار دارد همانند جرقه‌يي در انبار باروت رابطه ميان امريكا و عربستان عمل خواهد كرد. منتشر شدن بخشي از اين گزارش مي‌تواند پيامدهاي شديدي داشته باشد.

كنگره امريكا به‌ دنبال بررسي قوانيني است كه به خانواده قربانيان اجازه مي‌دهد به‌صورت قضايي از عربستان‌سعودي براي حملات تروريستي 11سپتامبر شكايت كنند. خانواده‌هاي قربانيان حملات ۱۱سپتامبر براي شكايت از دولت عربستان‌سعودي ابراز تمايل كرده‌اند، اما چنين اقدامي معمولا توسط قانون ايالات متحده ممنوع شده است. كنگره اكنون در حال بررسي وضع قانوني است كه اين اجازه را به خانواده قربانيان مي‌دهد.

سايه سنگين اين مساله در ملاقات اخير اوباما از رياض به خوبي مشهود بود. پيش از اين سران سعودي تهديد كرده بودند كه در صورت تصويب اين قانون ازسوي كنگره، عربستان 750ميليارد دلار از دارايي‌هاي امريكا را كه به‌صورت اوراق قرضه تهيه كرده، خواهد فروخت. اين صفحات محرمانه از پرونده‌يي با عنوان «يافته، بحث و روايت موضوعات حساس» از يافته‌هاي تحقيقات مشترك كنگره در سال 2002 است كه از زمان گردآوري منتشر نشده است. درنتيجه اين حملات هماهنگ در 11سپتامبر سال 2001 بيش از 3000نفر كشته و 6000هزار نفر ديگر در يك روز زخمي شدند. جرج دبليو بوش رييس‌جمهور سابق امريكا، در آن زمان مدعي شد كه انتشار اين اسناد مي‌تواند ضربه سختي به امنيت ملي امريكا وارد كند چراكه «نحوه شناسايي منابع و روش‌هاي تروريستي را آشكار مي‌كند و از آن به بعد شيوه كار براي مبارزه با اين نيروها دشوار خواهد شد.»اما در حال حاضر تلاش عربستان جهت پرده‌پوشي درباره نقش اين كشور در حملات تروريستي هر روز سر و صداي زيادي در خاك امريكا بر پا مي‌كند.

آخرين تقاضاي معروف عمومي براي انتشار اين اسناد و شكايت از مقصران ازسوي «رودي جيلياني» شهردار سابق نيويورك مطرح شده است. در همين رابطه يك شاهزاده سعودي مدعي شده كه يك چك به مبلغ 10ميليون دلار به شهردار سابق نيويورك داده تا تمركز بر سر اين مساله را بر هم بزند. اما در مقابل جيلياني چك را بلافاصله پس از دريافت پاره كرده و به شاهزده سعودي در پيامي گفته كه «مي‌توانيد پول‌هاي‌تان را نگه داريد تا در جهنم از آنها استفاده كنيد. مردم امريكا نياز دارند بفهمند كه نقش دقيق دولت سعودي در اين حملات دقيقا چه بوده. ما نياز داريم بدانيم كه دقيقا چه كساني عزيزان‌مان را كشته‌اند.»

پس از افشاي اين ماجرا يكي از كاركنان كاخ‌سفيد به‌صورت محرمانه به اينديپندت گفت كه اكثر صفحات اين گزارش 28صفحه‌يي شرايط منتشر شدن به‌صورت عمومي را دارا هستند.

باب گراهام، از روساي كميته تحقيقات مشترك كنگره گفت كه در اين اسناد سوءظن به عربستان مطرح شده است. تيم روئمر، از اعضاي كميته مشترك و نيز عضو كميسيون 11سپتامبر فردي است كه سه بار اين گزارش محرمانه را خوانده و آن را «گزارش مقدماتي پليس» توصيف مي‌كند. همچنين يكي از اعضاي دموكرات كنگره از ايالت اينديانا گفت: سرنخ‌هايي وجود دارد، اتهاماتي وجود دارد، گزارش‌ شاهدان هم هست، مداركي از هواپيماربايان و نيز افرادي كه با آنها ديدار داشته‌اند و همه‌چيز درباره آنچه كميسيون يازدهم سپتامبر موظف به بررسي و تفحص بود، در آن وجود دارد.

15نفر از 19هواپيماربا از شهروندان سعودي بودند. دولت عربستان مدعي است كه «به اشتباه و عامدانه» به همدستي در حملات متهم شده است. سعودي‌ها بارها گفته‌اند كه از انتشار گزارش مذكور استقبال مي‌كنند و اين فرصت براي آنها فراهم مي‌شود تا به هر اتهامي «صادقانه و معتبر» پاسخ بگويند. بن رودز معاون مشاور امنيت ملي اوباما گفته است كه رييس‌جمهوري امريكا از جيمز كلاپر، مدير اطلاعات ملي خواسته اسناد را براي انتشار احتمالي بررسي كند.

 

 دست عربستان در جيب القاعده

داستان اين گزارش پرماجرا كه در امريكا به «گزارش 28صفحه‌يي» معروف است به روابط طولاني و پيچيده عربستان با گرو‌ه‌هاي جهادي باز مي‌گردد. در سال1990 عربستان‌سعودي كه نگران بود صدام پس از كويت به اين كشور حمله كند، از نظاميان امريكايي دعوت كرد در اين كشور مستقر شوند. روحانيت محافظه‌كار (وهابي) كه استقرار نيروهاي امريكايي را تحقير و توهين آشكار به سرزمين مقدس مسلمانان مي‌دانست ضمن مخالفت شديد با اين اقدام آشكارا اعلام كرد كه ممكن است از يك قيام خونين حمايت كند. از اين رو سعودي‌ها يك نهاد دولتي جديد تاسيس كردند: «وزارت امور اسلامي» كه هدفش خشنود كردن محافظه‌كاران سعودي بود.

وزارت امور اسلامي در ظاهر از سازمان‌هاي خيريه به‌عنوان اقدامي بشردوستانه و پشتيباني از قدرت نرم عربستان حمايت مي‌كرد كه القاعده و نيروهاي آن نيز يكي از اين گرو‌ه‌ها بوده‌اند. در صورت افشا شدن اين اطلاعات محرمانه مشخص مي‌شود كه امريكايي‌ها پس از حملات ۱۱سپتامبر به دشمنان اشتباهي حمله كردند و ديگر اينكه سعودي‌هاي امريكا اصلا متحد اين كشور نبودند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

جکی: 1395/2/622:39:51،
20
21
هیچی ,پولهای عربستان هم پرید.روش ام یکاست
کوکی: 1395/2/701:34:24،
40
10
چک 10میلیون دلاری داده بهش و پاره کرده.بخاطر چی بخاطر اینکه جون مردمش و هم وطنش واسش از اون چک ارزشمند تر بوده.ولی اینجا با چند نخ سیگار زیرآبت رو میزنن.تازه اون ها کافرند و ما مسلمان!!!!!!
یه سوالی دارم.به نظرتون ما دیگه چی واسه از دست دادن داریم؟؟؟؟
به کدوم امید؟به کدوم نور خیره شدید؟دنبال کدوم معجزه اید؟مردم ایران سال هاست که مردن.
کاش منم امریکایی بودم: 1395/2/709:16:41،
32
14
امریکا فدایی داری .بنازم بهت که چطور هوای مردم تو داری
"من امریکایی نیستم ولی امر یک ای ها رو دوست دارم"
666: 1395/2/710:17:57،
12
13
کوکی جون ماایرونی ها منتظر ازنم که یکی از یه چاهی بیاد بیرون د ونجاتمون بده
ایرانی: 1395/2/622:47:59،
50
29
دولت عربستان در حملات نقشی نداشته چون آلت دست آمریکاست و سربازها و فرمانده هاش در آمریکا و همینطور اخیرا در اسرائیل آموزش دیدن و می بینن!، مردمش مسلمان واقعی هستن و خوب میدونن که دارن چه کار میکنن به همین خاطر یا با هواپیما سر از در و دیوار و ساختمون در میارن یا خودشون رو بین مردمی که کافر میدونن منفجر میکنن، الان هم بیشترین انتحاری های داعش اهل عربستان هستن!، پیش از اسلام کاری جز کشتن همدیگه و دیگران نداشتن و چهار ماه رو هم برای تجدید قوا به نام ماه های حرام برای مرخصی از قتل و غارت تعیین کرده بودن و بعد هم با ساختن ایدئولوژی مخصوص خودشون مشغول قتل و غارت به نام و در راه خداشون شدن!
سالار: 1395/2/622:59:17،
51
28
عربستان هم به سرنوشت لیبی و عراق دچار خواهد شد....
پولهای اعراب رو بالا میکشن و بهشون حمله میکنند...
اما ایران اگر زرنگ باشه حسابی سود میکنه....
فرد: 1395/2/623:48:20،
15
20
یعنی مکه و مدینه قراره جنگ داخلی و خونه به خونه راه بیفته؟واقعا بنازم به تفکرت.
بینام: 1395/2/710:24:32،
12
11
هرچی تو بگی اصلا کل کشورای عرب و ترکیه تیکه پاره میشن فقط یه ایران میمونه یه سوریه و نوار غزه
AmirR: 1395/2/623:32:06،
35
16
سیاست نگاه، ایران شده حامی تروریسم. عربستان مدافع حقوق بشر!!موافق حمایت از حزب‌الله و گروه های دیگه نیستم.ولی تا زمانی که کشور مستقل فلسطینی تشکیل نشه،باس ما مردم ایران خرج گروه هارو بدیم، اساسا نظام های ایدئولوژیک باس یک دشمن فرضی داشته باشند تا بتوانند بر مردم حکومت کنند.
مهدی: 1395/2/701:07:04،
17
13
داداش ایدولوژیکو خوب اومدی فقط خوب شعار میدن و ب شدت ارمانی فکر میکنن کی مردم ب خودشون بیان خدا عالمه ولی عده ای از جامعه متوجه شدن ولی هنوز خیلی باید کار بشه تا مردم کاملا روشن بشن ب امید پیروزی عقل بر احساسات و افراط گری ...
حمید.: 1395/2/623:36:34،
31
19
زن و شوهر دعوا کنند ابلهان باور کنند!
یه نفر: 1395/2/700:38:12،
14
13
خاور میانه مستعمره آمریکا شده ... خدایا خودت به فریادمون برس
siya: 1395/2/710:09:02،
13
9
دمت گرم آمریکا عربستان فقط 750 میلیارد اوراق داره که ممکنه بکشه بیرون ولی آمریکا کوتاه نیومد شهروند امریکا هم قدرت داره
سیاست: 1395/2/711:36:34،
11
7
امان از سیاست حتی تو آمریکا هم خیلی وقتا حقیقت رو به مردم نمیگن مثال بزرگ و واقعی ترور کندی که هنوز بعد از 53سال راستش رو به مردم خودشون نمیگن سیاست خیلی کثیف و بی رحم هست.
بهزاد تحریم: 1395/2/712:35:56،
13
8
من از خیلی وقت پیش تو همین سایت گفتم: ایران باید جای عربستان رو تو معادلات آمریکا در منطقه بگیره.حالا هی منفی بدین. تاریخ مشخص خواهد کرد این ادعای بنده رو.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار