کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

خلع سلاح بانک ها ازجریمه دیرکرد

کدخبر:۲۱۸۰۲دوشنبه، ۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۳:۴۷۳۱۱۷ بازدید

مجلس طرح بانکداری را تهیه کرده است که در آن بانک ها قادر به اخذ جریمه دیرکرد نیستند. تنوع حساب های بانکی و تعیین مسیر تسهیلات دهی ...

مجلس طرح بانکداری را تهیه کرده است که در آن بانک ها قادر به اخذ جریمه دیرکرد نیستند. تنوع حساب های بانکی و تعیین مسیر تسهیلات دهی بانک ها از ویژگی های این قانون است.

از همان ابتدا که بانک به ایران آمد، شبهه ربا در آن وجود داشت. این مسئله هم باعث می شد تا اکثر مردم ایران از سرمایه گذاری در بانک ها دوری بجویند. با وقوع انقلاب اسلامی، این امکان به وجود آمد تا مردم مسلمان ایران بتوانند در بانک ها سپرده گذاری و از سودهای مشروع استفاده کنند. با این حال، با گذشت 33 سال از تصویب قانون بانکداری بدون ربا، هنوز دغدغه های مربوط به اسلامی بودن بانک ها مطرح است. شاید جدی ترین جایی که این مساله به چشم می خورد، جریمه دیرکرد باشد.  آیت ا... جوادی آملی چندی پیش در این باره گفت:« ربا و جریمه دیرکردی که حرام است را بانک‌ها از مردم می گیرند» آیات عظام جعفر سبحانی، مکارم شیرازی و نوری همدانی نیز  بر حرام بودن جریمه دیرکرد بانکی تاکید کرده اند. با این حال، بانک ها همچنان جریمه دیرکرد دریافت می کنند.

روز گذشته نیز گزارشی منتشر شد که دغدغه ربوی بودن نظام بانکی را از مساله جریمه دیرکرد فراتر می برد. بررسی صورت‌های مالی بانک‌ها و پیش‌بینی سود و زیان آنان در سال ۹۵ و عملکرد سال‌های قبل نشان می‌دهد بانک‌ها بیش از سود قطعی عملکرد خود، سود علی‌الحساب پرداخت کرده‌اند که موجب از دست رفتن کارکرد سود علی‌الحساب شده و عملیات بانکی را ربوی می‌کند.البته شبهه ربوی بودن تنها یکی از جنبه های ناکارآمدی نظام بانکی است. عدم تخصیص بهینه منابع ، تبدیل شدن بانک ها به قدرت اصلی اقتصادی کشور و فعالیت های گسترده آن ها بخش دیگری از مشکلات نظام بانکی کشور است. این موضوع مجلس را به صرافت انداخت تا طرح جدیدی را برای نظام بانکی کشور به تصویب برساند. شروع فعالیت مجلس در این زمینه، سبب شد تا دولت نیز لایحه ای را در این زمینه تهیه کند. بدین ترتیب یک طرح و یک لایحه، به کمیسیون تلفیق رفت تا نتیجه آن گزارش نهایی کمیسیون تلفیقی باشد که این روزها در فضاهای کارشناسی دست به دست می شود. گفته می شود که این طرح قرار است به صورت اصل 85 بررسی شود. به این ترتیب که دیگر نیازی به تصویب در صحن علنی نیست و کمیسیون تخصصی آن را تصویب کرده و به شورای نگهبان می فرستد. اما این طرح چیست  و چه تفاوتی دارد؟

بانک ها قادر به اخذ جریمه دیرکرد نیستند

یکی از تفاوت های قانون جدید، رفع مشکل جریمه دیرکرد است. همانطور که در بالا گفته شد، مهم ترین اشکال فعلی نظام بانکی، اخذ جریمه دیرکرد است که مراجع آن را حرام اعلام کرده اند. البته بانک ها هم همواره گفته اند که اگر جریمه دیرکرد اخذ نشود، قادر به فشار آوردن به  افراد نیستند. در قانون جدید سازوکاری اندیشیده شده است که این مشکلات به نوعی  برطرف شود. به این ترتیب که عدم بازپرداخت، تخلف محسوب شده و فردی که تاخیر انجام داده است، باید جریمه شود. مبالغ این جریمه به جای اینکه به حساب بانک ها واریز شود، به بانک مرکزی واریز می شود. در این قانون دریافت هرگونه سود یا کارمزد علاوه بر جریمه، ممنوع است. بنابراین اخذ سود از سود، سود از جریمه، جریمه از جریمه و جریمه از سود مطلقا ممنوع اعلام شده است.آنطور که در این طرح آمده است، اگر ورشکستگی به حکم دادگاه ثابت شود، بخشی از جریمه دریافت نمی شود.

قرض الحسنه ها، قرض الحسنه پرداخت می شوند

یکی از نقدهای دیگری که بر نظام بانکی وارد می شد این بود که بانک ها سپرده های قرض الحسنه را دریافت می کنند اما به صورت قرض الحسنه نمی پردازند. در این طرح، عنوان شده است که پرداخت تسهیلات برمبنای سپرده های قرض الحسنه، صرفا برای ازدواج، تولد فرزند، فوت، درمان، بستری در بیمارستان، آزادی زندانیان و کمک به مددجویان  مجاز است. البته بانک ها هم موظف می شوند که مانده سپرده های قرض الحسنه و تسهیلات قرض الحسنه اعطایی را در پایان هر ماه به صورت عمومی منتشر کنند.

سپرده سرمایه گذاری عام برای فرار از ریسک

براساس طرح کمیسیون اقتصادی، افراد می توانند پول های خود را در سپرده سرمایه گذاری عام بگذارند. به این ترتیب که  بانک وکیل سپرده های مردم می شود و آن سپرده ها را از طریق عقود با بازدهی معین در اختیار تسهیلات قرار می دهد و پس از کسر حق الوکاله، سود سپرده گذار را پرداخت می کند. در این طرح، بانک ها می توانند اصل سپرده های سرمایه گذاری عام را تعهد یا بیمه نمایند و به سپرده گذاران سود علی الحساب بپردازند. اما نمی توانند در هنگام سپرده گیری، نرخی را به عنوان نرخ سود قطعی اعلام یا تضمین کنند. نرخ سود علی الحساب توسط شورای پول و اعتبار تصویب می شود  و بین 50 تا 70 درصد سود تحقق یافته دوره مالی قبل خواهد بود. این در حالی است که در قانون فعلی چنین بندی وجود ندارد.لازم به ذکر است که اعطای هر گونه تسهیلات به دولت، شرکت های دولتی، نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت های وابسته به آن ها از محل سپرده گذاری عام ممنوع است.

سپرده سرمایه گذاری خاص؛ برای پروژه های خاص

یکی دیگر از حساب هایی که افراد می توانند در آن سپرده گذاری کنند، حساب سرمایه گذاری خاص است. این حساب به درخواست بنگاه های اقتصادی غیردولتی  و به منظور تامین مالی پروژه های آن ها شکل می گیرد. سپرده ها صرفا به مصرف پروژه ای می رسد که برای آن تجهیز شده است. نرخ سود این سپرده غیرقطعی است و بانک ها  مکلف اند که اطلاعات پروژه را در اختیار مردم قرار دهند. 

هنوز راه زیادی تا تصویب این طرح باقی مانده است، اما تصویب آن می تواند بخشی از مشکلات نظام بانکی را حل نماید.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

اقتصاددان: 1395/2/615:27:15،
46
12
نشان دهنده این است که وضع مردم خیلی خراب است که حاضر شدن همان سود اولیه رابگیرن یعنی وضع بانکها و نقدینگی بسیار خراب است . بزودی باید بانکها چوب حراج بر سر املاکشان بزنند و ریزش شدید املاک درراه است. خواهید دید؟
omid: 1395/2/617:42:20،
23
3
از همه بیشتر اون بانکایی که اسم اسلامی دارن پدر مردم رو در آوردن.خودتون میدونین.....
مسعود: 1395/2/617:42:37،
12
4
خدا وکیلی چند ساله داری این حرف رو میزنی ولله من که شنونده ام خسته شدم شما رو نمیدونم
عسگر: 1395/2/618:09:04،
21
4
اين مصوبه بنفع بدهكاران بزرگ بانكيه وبضرر عموم
ایرانی: 1395/2/621:53:05،
10
5
دوستان ما مسکن مهرو هنوز دریافت نکردیم جریمه شدیم اقساطش سیصد هزار تومان بود جریمه شدیم شده چهارصدو هشتاد هزار تومان ایا کسی میدونه این جریمهارو هم میبخشند راهنمای کنید
افلاطون: 1395/2/615:52:30،
47
7
ربا!!!! نزول!!!! اونم تو بانکهای ایران، محاله!!!!!!!! نگو خدا قهرش میگیره.
یه سود مشارکت در کارهای حسنه هست که اونم چشم دیدنشو ندارین با این تهمت ها میخواین تعطیلش کنین!!
20 درصد و 30 درصد بهره با چندرغاز کارمزد که نمیشه نزول، برو کشورهای کفار بعد میفهمی نزول خوری چیه.
حسین: 1395/2/616:28:51،
27
7
جدیداً وام میگیری چندمیلیونش همون اول کم میکنن!!!
یکی ازدوستان وام15 تومنی اومده بگیره سوای سود 2200 کم کردن
12800 دادن
اینم رباخوری نوین
بانک: 1395/2/616:44:40،
12
40
براش نامه ی فدایت شوم نفرستاده بودن
حتما از قبل بهش اطلاع داده بودن
میخواست نگیره
زوری که بهش وام ندادن
طلبکارم هست ؟!!!! خخخخخخخخ
رسول: 1395/2/616:40:02،
38
14
من به هیچی کاری ندارم...
خداوند متعال تو قرآنی که همه ما بهش اعتقاد داریم فرمودند:
(به زبان خیلی ساده): اگر 1000 تومن دادی و 1001 تومن گرفتی، ربا خوردی، و با من و پیغمبرم اعلان جنگ کردی.
هر بچه ی دو ساله ای هم این رو به سادگی میفهمه نیازی به هیچ توضیح و تفسیر و کلاه شرعی و دروغ و دلیل های من درآوردی نداره (...)
بعد آقایون میان میگن نه بانک با پول مردم کار می کنند و غیره... حلاله.
برو خودتو سیاه کن
من من : 1395/2/617:01:31،
16
16
جک نگو مومن

چیزی به اسم تورم در اسلام وجود نداشته
بنابر این اون قوانین قابل پیاده سازی در جامعه فعلی نیست

طبق قانون اسلام وقتی به یه نفر مثلا 1000 تومن دادی ( مثلا الان یک کیلو گندم باهاش بشه خرید)
سال بعد حق داری همون 1000 تومن رو بگیری ( که سال بعد باهاش شاید بتونی نیم کیلو گندم بخری)

اینکه درصد مشخصی تعیین کنی ربا هست.. هرچی خود طرف داد از سود کاراش اگه هم ضر کرد که بازم هیچ ...

طبق قانون اسلام اگه اون فرد رفت و با پول تو سود کرد و سال بعد هم پولتو نداد تو حق نداری جریمه بگیری بلکه هر چند سال هم روش بگذره باید همون 1000 تومن رو بگیری.. درحالی که طرف حتی ممکنه کلی سود کرده باشه ...
راه حل اسلامیش مراجعه به حاکم اسلامی برای باز پسگیریه.... حالا در زمان حاضر همین روند پس گرفتن پول می تونه تا چند سال طول بکشه ...
و باز هم طبق قانون اسلام نباید جریمه دیرکرد گرفته بشه...
من من - ادامه: 1395/2/617:06:23،
21
3
خب به نظرت این سیستم عاقلانست؟
پولتو که امروز می تونی باهاش یک کیلو گندم بخری و بدی و تا چند سال بعد فقط بدویی دنبال فقط اصل پولت تا باهاش تازه بتونی 100 گرم گندم بخری؟
یعنی نه تورم حساب بشه روی پولت و نه طرفی که بدقولی کرده جریمه بده...

شما فکر می کنی از فردا کسی اصلا مال شما یا بانک رو بگیره به فکر دیرکرد یا برگردوندنش میشه؟
همین الان که جریمه دیرکرد وجود داره طرف اگه بدونه بانک به راحتی نمی تونه از ضمانتها استفاده کنه کاملا اگاهانه پرداخت اقساط رو انجام نمیده! چه برسه به حذف جریمه...

اون چیزی که مشکل سیستم ماست کارمزد بانک و نرخ تورم و سوده ...
رسول: 1395/2/618:24:13،
16
6
چرا قوانین قابل پیاده سازی نیست؟ آها پس خودمون می خوایم پیادش نکنیم. چطور 1400 سال پیش بدون کوچکترین امکاناتی پیادش می کردند ولی حالا با این همه ابزار ....... نمیشه.
دوما قرآن خودش فرموده کتابی هستم برای تمام اعصار و دوران ها چیزی رو که حرام و یا حلال اعلام کردیم تا برپایی قیامت حلال و یا حرام خواهد بود.
به قول رضا م..... همه مون دنبال راه درو هستیم در حالی که راه راست تنها یکی است.
فقط مگر خودش ببخشدمون
سعید: 1395/2/700:15:00،
12
6
اصلا تورم رو سودهای بانکی به وجود میاره.
جواب رسول: 1395/2/700:16:14،
12
7
رسول دلبندم ...توضیحات شما درسته اما اون چیزی که توضیح دادی اسمش قرضه ....شما یکم از عقود اسلامی مطالعه کن...بعد فتوا بده...مضاربه و مزارعه و سلف و....اینا زمان پیامبر هم بوده و جز عقود اسلامیه...یاد اون بنده خدا افتادم که تا گفتند گوجه گرونه گفت سر کوچه ما ارزونه
من من : 1395/2/700:17:55،
12
5
رسول جان دو ساعت این بالا روضه خوندم واسه کی؟

در اسلام اثری از یک جامعه امروزی مثل تورم .. تعیین قیمت جهانی محصولات.. تعیین قیمت بر اثر قیمت صادراتی و ... تاثیر شدید عرضه و تقاضا روی قیمتها و .... وود نداشته که

اون سیستم ماله وقتی بوده که شما بدونی بطور پیش فرض قیمت هیچ محصولی نمیره بالا بلکه حتی اگه مثلا یک جنس در یکسال رفت بالا تا چند سال بعد دوباره برگرده به همون رقم ... توی اون سیستم نه حقوق و دستمزد سیستمی معنی داره نه افزایش حقوق ...

من نه طرفداری از بانکها می کنم نه از سیستم مشکل دار اقتصاد ایران ...
میگم اون راهی که شما می گی که برگردیم به اسلام... اصلا راه حل نیست برای اقتصاد ..اصلا تعاریف اصلی اقتصادی درش نیست ...
Mgh: 1395/2/616:41:45،
17
6
ما از بانک ملی وام گرفتیم پاراسل همین موقع 360ماندا بود و ندادیم یکسال تاخیر شده 470 :) واقعا سالی صد میلیون جریمه عالی
ضمن اینکه...تا امروز 2.6 برابر اصل وام به بانک دادیم ولی همش دیرکرد و جریمه... و داستان همچنان ادامه دارد
راستگو: 1395/2/700:19:10،
10
8
قدیمیا میگن که دروغ حناق نیست... جریمه دیرکرد فرمولش اینه ....سود وام+6 تقسیم بر 365000 در روز ....حالا برو حساب کن
یک وام گیرنده: 1395/2/619:08:31،
18
6
من ازبانک مهر اقتصادده میلیون وام گرفتم،مجبور شدم،بابت ده میلیون ،هفت میلیون سود گرفتن،نمیدونم کافرا ازاین پولای حروم میگرین؟
جکی: 1395/2/622:42:40،
11
8
پولها رو از بانک گرفتن حالا پس نمیدن,اول جریمه نمیدن بعد همشو یکجا اونم نمیدن.
؟؟؟؟؟؟؟: 1395/2/710:02:58،
11
8
ما برای ساخت خونه از بانک صادرات 70 میلیون وام مشارکت گرفتیم تا حالا 130 میلیون پس دادیم حدود 30 تومنم هنوز بدهکاریم چون مدام جریمه میاد روش
H: 1395/2/921:30:08،
13
6
بانکها باید جریمه دیر کرد بگیرن.

نظر این آقایان نشون میده، که اینها از سیستم بانکداری چیزی نمیدونن !

بهتره بجای تولید خرافات،یه کار مفید و بقول خودشون حلا‌ل پیدا کنن !

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما