کانال تلگرام ایران جیب
کیان برنا
نیسان
تاپیک شاپ

کلینتون و ترامپ ایران را چگونه می‌بینند؟

کدخبر:۲۱۷۸۴یکشنبه، ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۰:۲۸۳۶۸۲ بازدید

شماری از کارشناسان بر این باورند؛ ‌مواضع هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ در قبال برجام تا حدود زیادی همسو با مواضع حزبی است،‌ هر چند در ...
کلینتون و ترامپ ایران را چگونه می‌بینند؟

کلینتون و ترامپ درباره برجام و نحوه تعامل با ایران در برخی موضوعات همسو با حزب خود و در موارد دیگر غیر همسو اظهار نظر می کنند. 

شماری از کارشناسان بر این باورند؛ ‌مواضع هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ در قبال برجام تا حدود زیادی همسو با مواضع حزبی است،‌ هر چند در برخی محورها هم غیرحزبی می باشد، هیلاری کلنیتون هر چند از اصل توافق برجام حمایت می کند اما برخی موضع گیریهای او نشان می دهد که در صورتی که رئیس جمهوری شود، مواضع اش در قبال اجرای برجام تندتر از دولت اوباما خواهد بود.

دونالد ترامپ هر چند مانند ‘تد کروز’ از پاره کردن برجام سخن نمی گوید، اما معتقد است که باید سیاست های سختگیرانه تری در مواجهه با ایران اتخاذ شود و از آزاد کردن دارایی های ایران بشدت انتقاد کرده و خواستار فروش موشک های معیوب به ایران شده است.


کلینتون

هیلاری کلینتون، ۶۸ ساله، متولد شیکاگو، بانوی اول آمریکا در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون (۱۹۹۳-۲۰۰۱)،سناتور ایالت نیویورک(۲۰۰۱-۲۰۰۹) و وزیر خارجه سابق آمریکا در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما از ۲۱ ژانویه ۲۰۰۹ تا اول فوریه ۲۰۱۳ میلادی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب دمکرات آمریکا است.
وی در سال ۱۹۶۹ در رشته علوم سیاسی از دانشگاه « ولسلی» مدرک کارشناسی گرفت و در سال ۱۹۷۳ با دکترای حقوق از دانشگاه« ییل» فارغ التحصیل شد و آشنایی وی با بیل کلینتون به دوران تحصیل در این دانشگاه برمی گردد. وی در سال ۱۹۹۳ از سوی بیل کلینتون به عنوان رییس کارگروه اصلاح مراقبت های بهداشتی آمریکا منصوب شد ولی طرح های وی به دلیل مخالفت کنگره جمهوری خواه و برخی هم حزبی ها با شکست روبرو شد.


کلینتون در مجلس سنای آمریکا

وی در سال ۲۰۰۱ با ورود به مجلس سنای آمریکا از ایالت نیویورک و همزمان با حوادث تروریستی ۱۱ سپتامبر، به جمع آوری کمک های مالی برای بالابردن ضریب امنیتی ایالت نیویورک و کمک به خانواده قربانیان و مجروحان این حادثه تروریستی پرداخت و این عامل موثری در انتخاب مجدد وی در دور دوم انتخابات مجلس سنا در این ایالت شد. کلینتون از جمله سناتورهایی بود که از حمله نظامی به عراق و افغانستان حمایت کرد؛ موافقت وی با حمله به عراق که به عنوان بزرگترین اشتباه تاریخ معاصر آمریکا نام گرفته است، بارها توسط ساندرز،رقیب انتخاباتی وی در انتخابات جاری ریاست جمهوری آمریکا مورد نکوهش قرار گرفته است.


از رقابت با اوباما تا وزیر خارجه آمریکا

کلینتون در سال ۲۰۰۸ میلادی به عنوان رقیب انتخاباتی باراک اوباما، در حزب دمکرات ظاهر شد و به رغم پیشتازی بر دیگر نامزدها در حزب دمکرات، در مناظرات انتخاباتی مغلوب شعار انتخاباتی «تغییر» باراک اوباما شد و در نهایت در حمایت از باراک اوباما در برابر ‘جان مک کین’ جمهوری خواه مبارزه کرد.

وی با ورود باراک اوباما به کاخ سفید، پس از استعفا از مجلس سنا، به عنوان وزیر خارجه آمریکا مشغول به کار کرد.

در دوره موسوم به ‘بهار عربی’ سیاست دوگانه هیلاری در مواجهه با برخی کشورها ملموس بود، سیاست خارجی وی در حمایت از حکمرانان در برخی کشورها و شورشیان در دیگر کشورها استوار بود و تلاش ها برای کنار گذاشتن بشار اسد از نمونه این اقدامات است. وزیر خارجه سابق آمریکا در جریان حمله به سفارت آمریکا در بنغازی که منجر به کشته شدن سفیر و سه تن دیگر از شهروندان آمریکا در لیبی شد، مجبور به ارائه توضیحات در جلسات شنود در کنگره آمریکا شد و با قبول مسئولیت های عدم تامین امنیت کنسولگری آمریکا، این حادثه را نتیجه ناآرامی های جنگ لیبی عنوان کرد.


مواضع در قبال ایران

کلینتون ضمن حمایت از توافقنامه هسته ای ایران، شکل گیری مذاکرات ایران را مدیون تلاش های وی به عنوان وزیر خارجه آمریکا در اعمال تحریم های یک جانبه و چندجانبه متحدان آمریکا علیه ایران و به تصویب رساندن قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران عنوان می کند. وی سیاست خارجی خود در قبال ایران در صورت پیروزی در انتخابات را در راستای سیاست های اوباما توصیف می کند و کارآمدی توافقنامه را در سایه استراتژی گسترده تری نسبت به ایران می بیند.

نامزد دمکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، سیاست خود در قبال توافقنامه هسته ای ایران را «بررسی همراه با بی اعتمادی » عنوان داشته است.

وی توافقنامه هسته ای ایران را «یک روز خوب در طول ۳۶ سال گذشته» خواند و افزود ما پیش از اقدام به عادی سازی روابط با ایران نیازمند دیدن روزهای خوب بیشتری خواهیم بود.


‘ایران نباید در سوریه پیروز شود’

کلینتون درباره بحران سوریه گفت:‌ واشنگتن نباید اجازه دهد نیروهای ایرانی با پیروزی در سوریه در مرزهای فلسطین اشغالی مستقر شوند.

وی در جمع هواداران خود در شهر میلواکی در ایالت ویسکانسین اظهار داشت: نباید اجازه دهیم نیروهای ایرانی با پیروزی در سوریه در مرزهای اسرائیل مستقر شوند.
وی راهبرد خود را درباره سوریه تشریح کرد و گفت: هدف ما برقراری آتش بس و بعد حل و فصل سیاسی از طریق گرد آوردن گروههای مختلف درگیر در سوریه بوده اما این کار بسیار دشوار و پیچیده است چرا که علاوه بر روسیه، ایران نیز یک نقش آفرین بزرگ محسوب می شود و ترکیه و عربستان و دیگران نیز هستند که از نظر خودشان منافع مهمی در سوریه دارند.


دونالد ترامپ

دونالد ترامپ ،۶۹ ساله متولد نیویورک، تاجر، سیاستمدار، نویسنده کتاب های تجارت، شخصیت تلویزیونی آمریکایی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ از حزب جمهوریخواه آمریکا می باشد. وی در سال ۱۹۶۸ با مدرک کارشناسی اقتصاد از دانشگاه تجارت وارتون فارغ التحصل شد و حین تحصیلات دانشگاهی در شرکت ساخت و ساز خانوادگی خود مشغول به کار شد و پس از به دست آوردن مدیریت، شرکت خانوادگی چند صد میلیون دلاری را به شرکتی برج ساز و مالک هتل ها، قمارخانه های زنجیره ای، زمین های گلف، فروشگاه های زنجیره ای، خطوط هواپیمایی در سراسر آمریکا تبدیل کرد.

نام ترامپ از سال ۱۹۷۱ با پرونده شکایت قضایی علیه وی از طرف وزارت دادگستری آمریکا به دلیل زیر پاگذاشتن قوانین اجاره در موارد زیادی از املاک و عدم اجاره مسکن به مستاجر ها به دلایل نژادپرستانه در رسانه های آمریکا مطرح شد.

شرکت های ترامپ در سال های اخیر با موج رکود اقتصادی در آمریکا از وضعیت خوبی برخوردار نبوده است و تا به حال پنج بار اعلام ورشکستگی کرده و برای تسویه حساب با بانک ها و طلبکاران مجبور به فروش هتل های خود و تعطیلی یا واگذاری قمارخانه های خود شده است.

ترامپ با ثروت میلیاردی خود دستی هم در تولید برنامه های تلویزیونی برده است، وی صاحب بخشی از برنامه دختران شایسته جهان و آمریکا نیز بود که در سال گذشته میلادی آن را واگذار کرد، وی همچنین مدیر تولید و مجری مستند تلویزیونی به نام «شاگرد» بود که در آن کارمندان برای بدست آوردن مدیریت در یکی از سازمان های ترامپ با هم به رقابت می پرداختند. ترامپ به عنوان یک تاجر، هیچ گاه در سیاست خط ثابتی را دنبال نکرده و همواره متناسب با شرایط ، رویکرد و جناح سیاسی خود را تغییر داده است.

این میلیاردر آمریکایی در برهه های مختلف زمانی، خود را دمکرات، مستقل، جمهوریخواه و … معرفی کرده است، البته در بسیاری موارد نیز از بیان تمایلات سیاسی، خودداری کرده و مواضع خود در مسایل پر سرو صدا بین دو جناح همچون مالیات بر ثروتمندان آمریکا، بیمه عمومی و حق سقط جنین ،تغییر داده است.

وی در طول انتخابات دو دهه گذشته به هر دو حزب دمکرات و جمهوریخواه آمریکا کمک های مالی انتخاباتی کرده است که کمک های مالی به بنیاد کلینتون در زمان رقابت های انتخاباتی وی با اوباما از جمله این کمک های انتخاباتی می باشد، وی در آن زمان اذعان داشت هیلاری کلینتون می تواند رئیس جمهوری یا معاون رئیس جمهوری خوبی برای آمریکا باشد. ترامپ تا سال ۱۹۸۷ در حزب دمکرات، از ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۹ در حزب جمهوری خواه،از ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۱ در حزب اصلاحات و از ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ به حزب دمکرات بازگشت و بین سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ دوباره جمهوری خواه و در سال های ۲۰۱۱ و۲۰۱۲ مستقل و از سال ۲۰۱۲ تا کنون به حزب جمهوری خواه متمایل شد و در آخر از این حزب به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا شرکت کرد.

وی برای اولین بار در انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۰ از طرف حزب اصلاحات وارد رقابت های انتخاباتی شد و تقریبا در تمامی انتخابات ریاست جمهوری پس از آن گمانه زنی هایی مبنی بر نامزدی وی در افکار عمومی آمریکا منعکس شد و در آخر در تابستان سال ۲۰۱۵ میلادی بطور رسمی نامزدی خود برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه را اعلام داشت. وی شروع تبلیغات انتخاباتی خود را با اظهار نظرهای عجیب و پر هیاهو همچون متجاوز و قاچاقچی و مجرم خواندن مردم مکزیک شروع کرد و به مردم آمریکا، اخراج مهاجرین غیرقانونی و ساخت دیوار مرزی با هزینه دولت مکزیک در مرز آمریکا را وعده داد.


 اظهار نظر ها و مواضع ترامپ در مورد ایران

ترامپ با وجود اینکه سابقه حرفه ای و آکادمیک در دنیای سیاست ندارد و به رغم انتقادهای تند به دستگاه دیپلماسی کاخ سفید و توافقنامه هسته ای ایران و ۱+۵ ، تنها نامزد جمهوری خواهی است که ادعای پاره کردن توافق نامه هسته ای ایران در صورت پیروزی در انتخابات را رد کرده است و آمریکا را ملزم به اجرای توافقنامه می داند.

تاجر میلیاردر آمریکایی خود را در بستن توافقنامه های تجاری فردی متبحر می داند در این خصوص تصریح کرد، در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، بر اجرای مفاد توافقنامه هسته ای ایران، به سختی نظارت خواهد داشت.

وی اذعان داشت، من هم قرارداد های بدی داشته ام ولی در پیدا کردن نکات ریز در قراردادها تبحر دارم، نکاتی را پیدا خواهم کرد و توافقنامه هرچقدر هم بد باشد آن را با جدیت اجرا خواهم کرد.

وی همواره مذاکره کنندگان آمریکایی را به ساده لوح بودن و نیرنگ خوردن از مذاکره کنندگان ایرانی متهم می کند، و بخاطر ادامه مذاکرات در حالی که شهروندان آمریکایی در ایران زندانی بودند کاخ سفید را مورد انتقاد قرار داده است.

ترامپ علاوه بر آزادی زندانیان آمریکایی بعنوان پیش شرط مذاکرات با ایران، پرداخت ۱۵۰ میلیارد دلار به ایران (که این رقم از طرف دولت آمریکا غیر مستند اعلام شده است) را باخت بزرگ آمریکا در نتیجه مذاکرات عنوان داشته و مدعی شد اگر رئیس جمهوری آمریکا بود به بهانه اینکه آمریکا کشوری ورشکسته با بیش از ۱۹ تریلیون دلار بدهی است اعلام می کرد که توان پرداخت پول به ایران را نخواهد داشت و اذعان داشت، مشکل این است که من دیر رئیس جمهوری خواهم شد و ایران پول را قبلا گرفته است و حتی با برهم خوردن توافقنامه ایران پولی پس نخواهد داد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نظارت بازرسان ایرانی بر تاسیسات اتمی ایران را از جمله مشکلات این توافقنامه برشمرده است.

ترامپ پیش از اجرایی شدن توافقنامه و زمزمه های پرداخت پول ایران پیش بینی صعود بورس ایران را کرده بود و با کنایه اذعان داشت، پولتان را در بورس ایران سرمایه گذاری کنید چرا که بعد از توافقنامه و سرازیر شدن سرمایه ها به ایران، بورس ایران صعود بی سابقه ای خواهد داشت.

به گزارش «دی هیل » خبرگزاری کنگره آمریکا، ترامپ در جریان تبلیغات انتخاباتی در جمع طرفداران خود در ایالت ‘می سی سی پی’، اذعان داشت، توافقنامه هسته ای با ایران آنقدر بد انجام گرفته است که وی شک دارد این توافقنامه از روی ناشایستگی مذاکره کنندگان آمریکایی شکل گرفته یا عمدا اینطور عمل شده است.


پیشنهاد فروش موشک های معیوب به ایران

ترامپ در جمع هواداران خود در شهر راچستر نیز مدعی شد که آمریکا بر اساس توافق هسته ای به ایران ۱۵۰ میلیارد دلار داده است و ایران به جای بوئینگ از ایرباس هواپیما می خرد.

وی اظهار داشت : ‘آنها از روسیه موشک می خرند. از همه خرید می کنند به جز ما. چرا؟ چون ما خرید (نظامی) ایران را ممنوع کرده ایم.’

نامزد پیشتاز جمهوریخواهان در انتخابات درون حزبی افزود: ‘البته من معتقدم که این ممنوعیت چیز خوبی است. اما وقتی که به آنها ۱۵۰ میلیارد دلار داده ایم باید این ممنوعیت بطور موقت تعلیق شود تا آنها از شهر راچستر خرید کنند. در آن صورت ما به آنها موشک معیوب می فروشیم. بگذارید شکایت کنند. برای این موشکها ۱۲ میلیارد دلار به جیب می زنیم و آنها هم می گویند که موشک ها افتضاح بودند. من هم به ایرانیها می گویم: بله! هدفمان همین بود!’ پیشنهاد فروش موشک های معیوب از سوی ترامپ،‌ با واکنش شمار زیادی از کاربران در فضای مجازی مواجه شد و اظهارات او را در این خصوص مورد تمسخر قرار دادند.


مواضع ضدو نقیض و پر ابهام


ترامپ در رقابت های انتخاباتی آمریکا در اظهاراتی نژادپرستانه و در تضاد با روح قانون اساسی آمریکا مبنی بر آزادی مذاهب در این کشور، جلوگیری از ورود مسلمانان به کشور آمریکا تا مشخص شدن اوضاع را وعده داد.

ترامپ به رغم اعلام حمایت از رژیم صهیونیستی اظهارات بسیار نادر ضد عربستان و رژیم صهیونیستی از جانب یک سیاستمدار آمریکایی بر زبان آورده است، وی در یک برنامه زنده تلویزیونی به نام «صبح بخیر جو» در شبکه MNSBC گفت: «درحال حاضر مردمی که فکر می کنیم در طرف ما هستند کارهایی می کنند که ما گزارش های آن را منتشر نمی کنیم.’

بعضی از به اصطلاح متحدان ما که با آنها همکاری و از آنها حمایت نظامی می کنیم مبالغ کلانی را به داعش و القاعده و دیگر گروه های تروریستی می فرستند.» وی که از سوی مجری خواستار نام بردن آن کشورها شد سعی در خودداری از بیان نام آنها کرد و مجری گفت منظور عربستان است؟ وی در ادامه گفت:«قطعا دارند این کار را می کنند همه این را می دانند» و در ادامه مجری خواستار نام بردن دیگر کشورهای هم پیمان آمریکا که از داعش حمایت می کنند، شد که وی به بهانه وجود ارتباطات زیادی که با این کشورها دارد از نام بردن آن کشور خودداری کرد ولی بسیاری از رسانه های آمریکا با استناد به اظهارات قبلی وی که همواره گفته است با صهیونیست ها روابط تجاری زیادی دارد منظور وی را اسرائیل عنوان کرده اند.

ترامپ در مناقشات فلسطین و سرزمین های اشغالی، با بیان اینکه مذاکرات صلح سخت ترین توافقنامه ممکن در جهان است قول اتخاذ موضع بی طرفانه را داده است و وعده داده است مذاکرات بین فلسطینیان و صهیونیست ها را امتحان خواهد کرد. نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همچنین مدعی است کشورهای هم پیمان و تحت حمایت نظامی آمریکا در خاورمیانه را به پرداخت هزینه های نظامی ارتش آمریکا مجبور خواهد کرد.

برخی از کارشناسان بر این باورند که بیشتر اظهارات نامزدها،‌ جنبه انتخاباتی و تبلیغاتی دارد و زمانی که فرد پیروز وارد کاخ سفید شود، بیشتر رجزخوانی ها و اظهارات تند خود را کنار خواهد گذاشت و بر اساس واقعیت های موجود در عرصه داخلی و بین المللی تصمیم گیری خواهد کرد.
براساس متمم ۲۲ قانون اساسی آمریکا، دوره ریاست جمهوری این کشور چهار ساله است. البته رئیس جمهوری می تواند با رای مردم حداکثر در دو دوره چهار ساله زمام امور را در دست داشته باشد.

انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، پنجاه و هشتمین دوره انتخابات چهارساله ریاست جمهوری این کشور برای انتخاب چهل و پنجمین رییس جمهوری و چهل و هشتمین معاون اول رییس جمهور است. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر پایه نظام دو حزبی این کشور برگزار می شود و مراحل مقدماتی آن تقریبا یکسال پیش از هر انتخابات آغاز می شود.

مراحل مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مجموعه ای از انتخابات مقدماتی و انجمن های حزبی در درون دو حزب دمکرات و جمهوری خواه از اول فوریه تا ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۶ ، در میان ۵۰ ایالت و ناحیه کلمبیا و قلمرو ایالات متحده برگزار می شود. درواقع در انتخابات پیچیده درون حزبی و مقدماتی این کشور مردم آمریکا ضمن رای دادن به شخص کاندیدای منتخب حزب خود، اعضای هیات های انتخاباتی را نیز برای رای گیری عمومی مشخص می کنند و سرانجام روز هشتم نوامبر ۲۰۱۶ این نمایندگان هیات های انتخابی که نباید سمت دولتی داشته باشند در کنگره آمریکا به پای صندوق های رای رفته و آرای خود را به صندوق های رای می اندازند.
انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان و دمکرات ها برای انتخاب چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا در سال جاری میلادی از اول فوریه از ایالت آیووای آمریکا شروع شد و تا ۱۴ ژوئن سال جاری میلادی ادامه خواهد داشت.
اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
X22
نگین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آسایشگاه خیریه
سکه ثامن
کلینیک دی
جار میزنم
تورآنتالیا