کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پايان عصر سوخت فسيلی در مهم‌ترين سند قرن 21

کدخبر:۲۱۷۵۹یکشنبه، ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۶:۱۸:۴۷۱۰۱۴ بازدید

بيش از 170 كشور جهان با امضاي بيانيه توافقنامه اقليمي پاريس در مقر سازمان ملل متحد نخستين گام براي پايان دادن به استفاده از سوخت‌های ...
پايان عصر سوخت فسيلی در مهم‌ترين سند قرن 21

بيش از 170 كشور جهان با امضاي بيانيه توافقنامه اقليمي پاريس در مقر سازمان ملل متحد نخستين گام براي پايان دادن به استفاده از سوخت‌هاي فسيلي را برداشتند. امضاي اين تعهدنامه نقطه عطفي در تاريخ همكاري‌هاي بين‌المللي و جهاني براي حفظ محيط زيست بود كه نشست اوليه آن در دسامبر گذشته در پاريس برگزار شد. در كنفرانس پاريس كه روز 12 دسامبر 2015 برگزار شد بيش از 190 كشور جهان بر سر كاهش توليد گازهاي گلخانه‌يي و پايين آوردن ميزان استفاده از سوخت‌هاي فسيلي توافق كردند. اين نخستين توافق جهاني بر سر كاهش توليد گازهاي كربني است.

از نظر سازمان ملل اين سند مهم‌ترين سند جهان قرن بيست و يكم است كه روز جمعه به مناسبت روز جهاني زمين به امضاي كشورها رسيد.

به گزارش رويترز، سند امضا شده فعلي زماني اجرا خواهد شد كه حداقل ۵۵ كشور از ميان ۱۷۱كشور كه مسبب اصلي انتشار ۵۵ درصد از گازهاي گلخانه‌يي هستند، توافقنامه را تاييد كنند. براي اين منظور اين سند بايد در پارلمان‌هاي اين كشورها تصويب شود. براساس توافقنامه امضا شده ظرف ۱۵سال آينده بايد از افزايش بيش از ۲درجه سانتيگراد دماي زمين يا 5/1درجه سانتيگراد نسبت به دوران انقلاب صنعتي پيشگيري شود.

اين نخستين پيمان سازمان ملل متحد است كه در نخستين روز اين تعداد از سران كشورها براي امضاي آن اقدام مي‌كنند. سران كشورها براي امضاي توافقنامه«پيمان پاريس» در مقر سازمان ملل در نيويورك صفي طولاني تشكيل دادند. به هر يك از آنان حدود ۴۰ ثانيه وقت داده شد تا پيمان پاريس را امضا كنند.

«بان كي‌مون» دبيركل سازمان ملل متحد با تاكيد بر اينكه كنفرانس پاريس«موفقيتي تاريخي» بود، پيش از مراسم امضاي سند در نيويورك به رسانه‌ها گفت: «اما اين تازه آغاز راه است. بايد تلاش‌ها و اقدامات خود را براي مقابله با بحران گرمايش زمين جدي‌تر و بيشتر كنيم.» سازمان ملل متحد به ‌دنبال آن است كه تا سال ۲۰۲۰ مبلغ ۱۰۰ميليارد دلار براي كمك به اقدامات زيست‌محيطي در كشورهاي فقيرتر جمع‌آوري كند. با اين‌ حال سازمان ملل خود اعلام كرده كه اين مبلغ بودجه تنها مثل«قطره‌يي در اقيانوس» خواهد بود. بر همين اساس امريكا و چين، دو كشوري هستند كه بيشتر از همه كشورهاي ديگر آلاينده توليد مي‌كنند، گفته‌اند توافق اقليمي پاريس را امسال تصويب مي‌كنند. اما امضاي اين دو كشور به تنهايي براي اجرايي شدن پيمان پاريس كافي نخواهد بود. براي اين امر لازم است كه هر كشوري از طريق فرآيندي قانوني آن را تصويب كند. اين فرآيند در برخي كشورها خيلي ساده و در برخي ديگر پيچيده است. براساس اين توافق هر كشوري اهداف خود را براي كاهش توليد دي‌اكسيدكربن و ساير گازهاي گلخانه‌يي تعيين مي‌كند. اين اهداف به طور قانوني الزام‌آور نيستند. كشورهايي كه اين پيمان را روز جمعه امضا نكنند يك سال وقت خواهند داشت تا اين كار را انجام دهند.

 

 يك نشست پر حاشيه

در حاشيه نشست سازمان ملل متحد درباره تغييرات اقليمي كره زمين برخي كشورها از تريبون اين سازمان براي رساندن صداي خود جهت حل و فصل مشكلات داخلي استفاده كردند. ديلما روسف، رييس‌جمهور برزيل كه اين روزها با تلاش‌ها براي استضياحش دست و پنجه نرم مي‌كند در جريان مراسم امضاي اين توافقنامه‌ گفت:«برزيل كشوري بزرگ با جامعه‌يي است كه توانسته با خودكامگي در گذشته مبارزه كند. ما مردم سخت‌كوشي هستيم. ما آزادي داريم. شكي ندارم كه مردم كشورم قادرند از عقب‌نشيني و پسرفت در زمينه دموكراسي جلوگيري كنند.» رييس‌جمهوري برزيل مكررا اتهامات عليه خود را رد كرده است. روسف اپوزيسيون برزيل را مورد انتقاد قرار داد و آنها را دلالان كودتا و توطئه‌چيان ناميد و گفت‌:«آنها در طول تاريخ به سختي ياد خواهند شد. در گذشته كودتاها با استفاده از سلاح، تانك و مسلسل صورت مي‌گرفت اما امروزه تمام آن چيزي كه براي انجام يك كودتا نياز است از بين بردن قانون اساسي است.»

او در تازه‌ترين تلاش براي پيشگيري از استيضاح از كشورهاي امريكاي جنوبي عضو بلوك منطقه‌يي موسوم به مركوسور درخواست مي‌كند تا عضويت برزيل در اين بلوك منطقه‌يي را در مخالفت با استيضاح او به حال تعليق درآورند.

قرار است سناي برزيل ماه آينده درباره برگزاري جلسه دادگاهي روسف راي بدهد كه اين اقدام باعث مي‌شود كه روسف 180روز زمان براي استعفا داشته باشد و ميشل تمر، معاونش به سمت اجرايي انتخاب شود. در صورت بركناري روسف، ميشل تمر معاونش تا انتخابات 2018 جانشين وي خواهد شد. حزب تمر هفت وزير از 32 وزير كابينه را دارد اما حزب او اكنون دو وزارتخانه را در دست دارد.

محمود عباس، رييس تشكيلات خودگردان فلسطين در اين اجلاس از فرصت استفاده كرد و به انتقاد از رژيم صهيونيستي پرداخت.

به گزارش اسكاي‌نيوز عربي، عباس در اين جلسه گفت:«اشغالگري همان چيزي است كه آب و هوا را در فلسطين بر هم زده است. اين شهرك‌سازي است كه طبيعت در فلسطين را نابود مي‌كند. به ما در رهايي از اشغالگري كمك كنيد.» در مقابل«داني دانون» نماينده رژيم صهيونيستي گفت:«به جاي گسترش دشمني در سازمان ملل، عباس بايد كاري براي توقف تروريسم انجام دهد. قرار است اجلاس آب و هوا گامي جهت وحدت جهان براي تامين آينده سياره زمين باشد.» آخرين دور از مذاكرات صلح اسراييل و فلسطين با نظارت سازمان ملل از سال 2014 متوقف شده است.  رييس تشكيلات خودگردان فلسطين در ادامه سخنراني كوتاه و سه دقيقه‌يي خود در اين اجلاس از تلاش‌هاي فرانسوا اولاند، رييس‌جمهوري فرانسه و بان كي مون، دبيركل سازمان ملل«در پايان بخشيدن به اشغال اراضي فلسطيني» تقدير كرد. عباس با تاكيد بر پايبندي كشورش به محتواي توافقنامه پاريس و اجراي فوري آن گفت:«كشور فلسطين يكي از طرف‌ها در توافقنامه سازمان ملل در مورد تغييرات آب و هوايي است و امروز براي نخستين بار به عنوان يك عضو كامل اين توافقنامه را امضا مي‌كند.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

صابر: 1395/2/507:35:27،
58
33
گفته بودم عمر سوخت فسیلی به پایان میرسه دیگه نفت تو آینده ارزش زیادی نخواهد داشت مردم خاورمیانه تو آینده میشن جزو کشور های فقیر نداشتن تکنولوژی خاص و صادراتش
امین: 1395/2/508:38:03،
44
40
اما نفت که فقط کاربرد سوختی نداره؟ شما فرض کنید نباشه قطعات پلاستیکی لاستیکی پوشاک پتروشیمی خودرو سازی... اینارو غیر از نفت با چی میخوان بسازند؟ اصلا جایگذینی غیر نفت نداره به نظرم
کامران: 1395/2/515:32:30،
31
31
اقا امین جهت اطلاعت مواد پلاستیکی و پلیمری رو از نفت نمی گیرن بلکه از گاز هستش
بیشتر قیمت بالای نفت به خاطر سوخته وگرنه گاز خیلی ارزونتره
آریا: 1395/2/508:07:55،
44
39
ما هر وقت تونستیم ابوقراضه های متعلق بعصر یخبندان رو از مدار تولید ویران خودرو و سایباد کنار بذاریم اونوقت میتونیم خودمون رو مشتاق به کاهش استفاده از سوختهای فسیلی نشون بدیم والا شعاری بیش نیست.در بسیاری از کشورهای جهان دولتها روی خودروهای هیبریدی آفرهای فوق العاده ای ارائه میدن ولی اینجا ماشین هیبریدی صرفا بدلیل تازه بودنش حتی گرونتر از نمونه احتراق داخلیش بدست مردم میرسه!!واقعا که!
یه نفر: 1395/2/521:52:01،
21
25
تو کشور روسیه مصرف انرژی گرمایشی منازل انرژی هسته ای هست ... اگر در ایران هم اجرا میشد عالی بود

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما