کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

طرح جدید معاملات خودرو/ قولنامه‌های دستی حذف می‌شوند

کدخبر:۲۱۷۲۹شنبه، ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۳:۴۷۴۶۷۲ بازدید

براساس طرح ساماندهی معاملات خودرو، خرید و فروش‌ در نمایشگاه‌های فروش اتومبیل با دریافت کد رهگیری رسمیت می‌یابد و قرار است علاوه ...
طرح جدید معاملات خودرو/ قولنامه‌های دستی حذف می‌شوند

براساس طرح ساماندهی معاملات خودرو، خرید و فروش‌ در نمایشگاه‌های فروش اتومبیل با دریافت کد رهگیری رسمیت می‌یابد و قرار است علاوه بر راه‌اندازی سامانه معاملات خودرو، قولنامه‌های دستی حذف شود.

سال 87 بود که وزارت بازرگانی وقت تصمیم گرفت معاملات بی سر و سامان ملک و املاک را در سراسر کشور ساماندهی کند. همین طرح کافی بود تا علاوه بر اینکه معاملات در بازار غیررسمی مسکن سامان یابد و همه چیز مهیای انجام معاملات به صورت قانونی شود، کار به روالی پیش رود که مردم خود یکی از مطالبه کنندگان عمده کدهای رهگیری باشند. در واقع این کدها به مردم داده می‌شد تا اطمینان حاصل کنند که این سامانه می‌تواند خرید ملک‌های قانونی و بدون مشکل به لحاظ شهرداری و سایر ارگانهای ذیربط را تضمین کند و آنها را از دردسرهای خرید خانه‌های دارای معارض و یا صاحبان چند نفره نجات دهد.

دیری نگذشت که دریافت کد رهگیری در معاملات مسکن، یک مطالبه همگانی شده بود و همین امر، زمینه را فراهم کرد که دولت دهم بتواند صحبت از اجرای طرح ساماندهی معاملات خودرو که بعد از مسکن، مستعدترین بازار برای تقلب و کلاهبرداری است را به میان آورد. همان روزها نام سامانه‌ای برای ثبت معاملات خودرو شنیده شد؛ اما کار تا محدوده‌ آموزش نمایشگاهداران و اعضای صنف آن پیش رفت و در نهایت، مدتی اجرای آن کمرنگ شد. اکنون دوباره پرونده اجرای این طرح روی میز آمده و قرار است سامانه معاملات خودرو، زمینه را برای ساماندهی معاملات در بازار فراهم کند.

اکنون سامانه معاملات خودرو آماده‌سازی شده و بیش از ۸۷۰۰ نمایشگاه اتومبیل در سراسر کشور در آن ثبت نام کرده اند تا بتواند ثبت قراردادها را در این سامانه به صورت رسمی صورت داد و برای هر خریدار و فروشنده طرف معامله‌ای، یک کد رهگیری صادر شود که نشان از اصالت معامله دارد. یعنی در واقع، یک خودرو نمی‌تواند همزمان به دو یا چند نفر فروخته شود و از بسیاری مشکلات و معضلات خرید و فروش‌های صوری خودرو هم جلوگیری شود.

ابوالفضل قادری، رئیس سامانه اطلاعات معاملات خودرو در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: طرح ساماندهی واحدهای صنفی و آماده‌سازی سامانه ثبت معاملات خودروو به منظور مکانیزه کردن فعالیت های نمایشگاهداران خودرو و جلوگیری از فعالیت واحدهای غیرمجاز در دستور کار قرار گرفته است که پس از تائید طرح و کسب مجوزهای مربوطه، در جهت مکانیزه کردن مراحل تنظیم قراردادهای خودرو، بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌هایی از سوی اتاق اصناف ایران در خصوص ضرورت اجرایی شدن طرح اجرایی خواهد شد.

وی افزود: این طرح در جهت افزایش امنیت معاملات در نمایشگاه‌ها صورت می‌گیرد و بر این اساس مکاتبات زیادی با فرماندهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران انجام شده تا امکان بررسی اطلاعات مندرج بر روی کارت خودرو، مشخصات خودرو به ویژه بلامانع بودن معامله خودرو از طریق پایگاه اطلاعاتی پلیس انجام شود.

به گفته قادری، در همین رابطه مکاتبات و مذاکراتی با سایر ذینفعان از جمله سازمان ثبت احوال کشور و بیمه مرکزی ایران برای بررسی وضعیت بیمه خودروهای مورد معامله انجام شده است. در کنار این، جلسات متعددی نیز برای راه‌اندازی این سامانه با کارشناسان و بزرگان حوزه معاملات خودرو به ویژه نمایشگاه‌داران با تجربه و مشاوران حقوقی برای بررسی انواع قراردادها در سامانه و تولید آن به نحو احسن، انجام شده است.

وی تصریح کرد: هم اکنون با توجه به آماده سازی سامانه معاملات خودرو و ثبت نام بیش از ۸۷۰۰ واحد صنفی تائید شده از سوی اتحادیه‌های مربوطه در سراسر کشور، نام کاربری و کلمه عبور کلیه واحدهای صنفی ثبت‌نام شده توسط اتحادیه‌ها، به متصدیان نمایشگاه‌ها تحویل شده و در نتیجه امکان دسترسی به سامانه خودرو جهت ثبت قراردادها و صدور کدرهگیری برای تمامی متصدیان نمایشگاه‌ها فراهم شده است.

قادری اظهار داشت: با توجه به بخشنامه‌های صادره از سوی اتاق اصناف ایران و اعلام آمادگی روسای اتاق و اتحادیه‌های صنف خودروی مراکز استان‌ها، دسترسی به سامانه خودرو برای جمع کثیری از نمایشگاه‌داران خودرو، مسئولان اتاق اصناف و اعضای هیات مدیره اتحادیه های مراکز استان‌ها فراهم شده است.

وی از مردم درخواست کرد تا در صورت تمایل به خرید یا فروش خودروی خود حتما به نمایشگاهداران مجاز دارای پروانه کسب فعال مراجعه کرده و در مراحل بعدی برای قراردادهای خود، درخواست کد رهگیری کنند، چراکه به هرحال هدف از اجرای طرح ساماندهی معاملات خودرو، امکان صحت سنجی اطلاعات هویتی طرفین قرارداد و مشخصات خودرو از طریق استعلام از پایگاههای مرتبط است.

رئیس سامانه اطلاعات معاملات خودرو گفت: یکسان سازی فرآیند تنظیم و ثبت قراردادها، جلب اعتماد مردم برای مراجعه به نمایشگاه‌ها، حفظ و نگهداری سوابق قراردادهای واحدهای صنفی، جلوگیری از فروش همزمان یک خودرو به بیش از دو نفر، جلوگیری از فعالیت فروشندگان و نمایشگاه‌داران غیرمجاز، مکانیزه کردن فعالیت نمایشگاه‌داران و حذف قولنامه‌های دستی و احیا شان و منزلت حقیقی نمایشگاههای خودروی دارای پروانه کسب از جمله اهداف این طرح است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

آرش: 1395/2/410:00:59،
135
20
اين ترفندها براي گرفتن پول از ملت است نه حايت از آنها بطور مثال من و امثال من ميخواهم ماشينم و به همكارم يا دوستم بفروشم نيازي به نمايشگاه هم نيست بايد حتما" با اين طرح كد رهگيري هم بگيرم و پول پرداخت كنم ؟ !!!
س: 1395/2/412:01:05،
89
22
تعویض پلاک و دفتر خونه کم بود . . . حالا کد رهگیری نمایشگاه هم اومد روش

فقط دنبال جیب خودشون هستن

وسلام
خور: 1395/2/415:44:12،
52
17
من که میرم تعویض پلاک با 40 تومان خودرو رو بنام میزنم...
رهگذر: 1395/2/511:50:08،
15
21
هیچ نیازی به گرفتن کد رهگیری برای معاملات شخصی که دو طرف با هم توافق کردن نیست این طرح فقط برای نمایشگاه های اتومبیل که دیگه خدا رو شکر کمتر کسی به اینجور جاها مراجعه میکنه خود مردم با هم توافق میکنند و همین هم درسته، سالهاست این دلال ها و واسطه ها رو کنار زدن امیدوارم در ضمینه مسکن هم این اتفاق بیوفته و واسطه ها برداشته بشن تا مردم با قیمت های واقعی و مستقیم بدون اسکونت و دادن هزینه واسطه گری به هدف خودشون که خرید ماشین یا خونه هست برسن.
بیخیال: 1395/2/410:08:03،
127
15
پس دفاتر اسناد رسمی به چه درد مخوره، ؟؟ بابا خواهشا کار مردم رو راحت کنید و دفاتر ثبت رو حذف کنید اگه پولی هم میخوایین در یه مرحله بگیرید ،همون قضییه اینکه مامور زیاد، و صف کم ...!!!
اسی: 1395/2/410:11:24،
49
57
از دست این دفترخونه های ..... خلاص شدیم ؟؟؟
+++ خلاص شدیم
------ خلاص نشدیم
فرشید: 1395/2/411:22:18،
66
13
دوست عزیز
کد رهگیری به دفتر خانه اضافه شد
خلاص نشدیم
یعنی ماشین رو خواستی بفروشی تا کار رو به اتمام برسونی ، پولش هم تموم میشه
فرشید: 1395/2/410:13:17،
77
14
من میخوام ماشین بخرم بیمه نداشته باشه به کد رهگیری چه ربطی داره

این سامانه فقط برای دریافت مالیات بر ارزش افزوده از قولنامه نوشتن است و بس
طرح جدید : 1395/2/410:15:03،
67
20
در این طرح که به خواست و اراده مردم
انجام گرفته تمامی زیرساختهای لازم برای احقاق حقوق مردم در نظر گرفته شده
1-تشکیل پرونده به مبلغ 10 هزار تومان
2- مرعه با خدمات الکترونیک و دادن مفاصا حسابها و جریمه ها
3-پرداخت حق و حقوق دولت و شهرداری و راهنمایی رانندگی و .......
4-رفتن از این اداره به اون اداره و گرفتن تمامی امضاهای دیگر
5-در این بین اگر به تعدادی تعطیلی و مریضی کارمند و خراب شدن سیستم و قطعی برق و شبکه برخوردین
امروز برو فردا بیا
6-این داستان را انجام دادیم تا شما مردم مظلوم ایران همیشه سرگرم و سرگرم و سردرگم باشین
به امید دیدار مجدد شما مردم مظلوم ایران در پروژه های دیگر
سینا: 1395/2/410:21:22،
72
22
اتفاقا طرح بیخودیه فقط وقت نمایشگاه دارها رو میگیره بجای این همه دردسر بیاین سند زدن رو منتفی کنین به همون تعویض پلاک اکتفا کنین مثل تمام دنیابه شما قول میدم کلی از مشکلات حل میشه چون خیلی از مردم به خاطر هزینه زیاد سند زدن ماشین رو فولنامه ای میخرن
رسول: 1395/2/410:25:20،
64
13
ان الله لا یحب الظالمین
حسین: 1395/2/410:27:12،
65
24
دفاتراسنادپول زوره
لطفاً حذفشون کنید
الهه: 1395/2/410:48:57،
47
21
با هم یک منبع نون دونی جدید و یک سنگ جدید برای خلق الله. ما مهربونی شما را نخواهیم باید کیو ببینیم. تو هر موضوع که خلق الله بدون مشکل کار می‌کنند وارد می‌شوند و خلل وارد می‌کنند. یک معامله که قبلا به سادگی انجام میشد باید دوباره بری بنگاه و نفری کم کم 500 هزار پیاده بشی. خدا از بانی و باعث‌هایش نگذرد!!!الهی آمین....
مسعود: 1395/2/410:58:10،
46
17
یک نون دونی عالی درست شد برای نمایشگاه دارها که دارند مگس می پرونند ...
امیر: 1395/2/413:12:59،
37
12
هرموقع پولشون کم میشه یه طرحی میدن که از مردم پول بگیرن
شناسنامه ،،،،، تعویض شناسنامه
کارت ملی ،،،،، تعویض کارت ملی
گواهینامه،،،،،،تعویض گواهینامه
کارت سوخت،،،،،تعویض کارت سوخت
پلاک ماشین ،،،، تعویض پلاک ماشین
سیم کارت،،،،تعویض سیم کارت
و این قصه ادامه دارد
هرسال مدل جدیدشو میزنن
امسالم 2016 هستش
ترو ديتكتيو: 1395/2/413:31:49،
42
13
اينا همون اموزشاييه كه ارباباشون تو هتلهاي لوكس اروپا بهشون دادن.
نوش جونتون ملت هوشيار...
ممد: 1395/2/413:39:15،
29
14
کار نمایشگاه داراست شیتیل دادن کسی از دستشون نپره
x: 1395/2/415:41:18،
32
20
همه چی مردم باید زیر ذره بین باشه سال خرداد93 از سایپا ماشین خریدم از این چکیها دی ماه 94 فروختمش پول چک خرداد95 رو همون دیماه 94 به حابشون واریز کردم حالا بماند که چکش بعد از چند ماه اومد رفتیم تعویض پلاک خریدار پلاک بگیره سایپا نامه فک رهن برای تعویض پلاک داده اما راهور میگه بایستی اینترنتی اسامی شما بیادش چراکه سایپا گفته از دیماه 94 اسامی فک رهن اینترنتی برای راهور میره اینکه میگم فروردین 95 هستش خریدار ماشینو پس اورده می گه آقا من میخام پلاک خدمو بچسبونم رو ماشینم ما بین دو تا اداره سایپا و راهور گیر افتادیم خریدار هم از ما ضرر زیان میخواد دوباره ماشینو به خریدار دوم فروختیم تازه به هر دو خریدار هم وکالت فروش دادیم تازه همین آخر فروردین مشکل حل شد 4 ماه یکم پولمون دست خریدار مونده تازه چک داده خرداد قبل از شروع هرکاری همه جوانب کار رو بسنجین توی خیلی جاها برای ساخت مثلا یه بزرگراه
x: 1395/2/415:42:26،
18
17
بیست سال تحقیق می کنن دو ساله می سازنن اینجا دو سال تحقیق که چی بگم فکر نکنم دویست ساله ساخته بشه.
reza: 1395/2/417:26:16،
32
20
در معاملات مسکن شما می توانید خانه ای را که وجود ندارد معامله کنید و کد رهگیری هم دریافت کنید
siya: 1395/2/419:35:14،
21
23
باید نزارن ماشینو تا سند نزده بفروشه یارو یه شهر دیگه فروخته سودشو برده حالا من باس بدوم دنبال کارا بیخیالم شم فردا یه غلطی با ماشین کرد من گیرم مسخره بازیه
رضا: 1395/2/421:44:02،
17
38
شک نکنید شک نکنید که بازم مثل قضیه بنزین بفکر چپاول جیب مردم هستند وگرنه قولنامه باامضا وشاهد دستی هم باشه از سند سندیتش بیشتره

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار