کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اعتراض به بالا کشیدن دارایی‌های ایران از سوی آمریکا

کدخبر:۲۱۷۲۲شنبه، ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۳:۴۷۲۱۲۶ بازدید

دیوانعالی آمریکا روز چهارشنبه در حکمی اعلام کرد که حدود 2 میلیارد دلار دارایی بلوکه‌شده ایران که در حسابی در سیتی‌بانک نیویورک نگهداری ...

دیوانعالی آمریکا روز چهارشنبه در حکمی اعلام کرد که حدود 2 میلیارد دلار دارایی بلوکه‌شده ایران که در حسابی در سیتی‌بانک نیویورک نگهداری می‌شود، باید به خانواده‌های آمریکایی‌های کشته‌شده در بمبگذاری 1983 پایگاه تفنگداران آمریکایی در بیروت و دیگر حملاتی که ادعا می‌شود ایران در آنها دست داشته، پرداخت شود. جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درحالی پس از صدور این حکم اعلام کرد دولت از حکم پرداخت غرامت پشتیبانی می‌کند که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران این حکم را به رسمیت نمی‌شناسد و از بازپس‌گیری آن سخن می‌گوید. او درباره حکم دادگاه عالی آمریکا و دستبرد به ٢میلیارد اموال ایران می‌گوید که دولت آمریکا کاملا اطلاع دارد که ما این رأی دادگاه را به رسمیت نمی‌شناسیم و هر اقدامی علیه اموال جمهوری اسلامی ایران انجام دهند، بعدا مجبورند آن را جبران کنند و اموال ایران را پس بدهند.

مصادره اموال ایران غیر قانونی است

در همین زمینه سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به مصوبه ضد ایرانی کنگره گفت: سال‌هاست که دستگاه قضائی آمریکا با حمایت دولت و کنگره آن کشور، ضمن نقض مبانی اولیه حقوق بین‌الملل و با استناد به اتهامات واهی و بی‌اساس، اقدام به صدور و اجرای آرای غیر قانونی علیه جمهوری اسلامی ایران می‌کند. انصاری درباره تلاش‌های جاری در ایالات متحده آمریکا برای مصادره برخی از اموال بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران افزود: تلاش اخیر در دیوانعالی آمریکا برای مصادره اموال جمهوری اسلامی ایران مرحله نهایی دعوای طرح شده از‌ سال ٨٦ در محاکم مختلف آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران است که بر خلاف اصول مسلم حقوق بین‌الملل بوده و هیچ اعتبار حقوقی ندارد. وی گفت: برخی دادگاه‌های آمریکا عدالت و قانون را به سخره گرفته و در سالیان اخیر جمهوری اسلامی ایران را به پرداخت غرامت به قربانیان حوادثی محکوم کرده‌اند که ناشی از اقدامات تروریستی اتباع شناخته شده کشورهای متحد آمریکا بوده است.

از همه ابزارهای قانونی برای تأدیه حقوق کشور استفاده می‌کنیم

انصاری با بیان این‌که در صورت دستبرد به اموال جمهوری اسلامی ایران و نهادها و اتباع آن، دولت آمریکا مسئولیت جبران خسارت و پرداخت غرامت را به عهده دارد، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران دولت آمریکا را مسئول پرداخت کلیه خسارات وارده به جمهوری اسلامی ایران و اتباعش در این موضوعات می‌داند و از همه ابزارهای قانونی برای تأدیه حقوق کشور استفاده خواهد کرد.

نگاهی به پرونده ایران در دادگاه آمریکا

سال ١٩٩٦ بود که ایالات متحده آمریكا قانون مصونیت دولت‌های خارجی (مصوب ١٩٧٦) را اصلاح كرد. براساس قانون جدید اشخاص آمریكایی آسیب‌دیده از حملات تروریستی در هر جای دنیا یا بازماندگان آنها می‌توانند در محاكم آمریكا علیه دولت‌هایی كه حامی عملیات تروریستی هستند، شكایت كنند. بعد از آن تاریخ بود که دعاوی جعلی متعددی توسط اشخاصی که به دروغ ادعا می‌کردند در كشورهای مختلف از عملیات حماس و حزب‌الله آسیب دیده بودند یا بازماندگان آنها ادعا‌های جعلی علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح شد.

ایران معتقد است كه براساس اصل برابری حاكمیت‌ها و مصونیت دولت‌ها در حقوق بین‌الملل، محاكم داخلی یك دولت نباید مجاز باشند به دعاوی مطرح‌شده علیه دولت‌های خارجی رسیدگی كنند. دیدگاه درست ایران در قبال این‌گونه دعاوی، موجب به رسمیت نشناختن این رویه و عدم شركت در محاكم این کشور بود. بر همین اساس دادگاه‌های آمریكا با وجود عدم حضور خوانده به صرف ادعای خواهان‌ها و با دلایلی سست و بی‌پایه به پرداخت غرامت به اشخاص و نهادهای آمریكایی حكم دادند.
یكی از این دعاوی كه با نام پرونده پترسون شناخته می‌شود، مربوط به انفجاری بود كه در ‌سال ١٩٨٣ در لبنان اتفاق افتاد و طی آن مقر تفنگداران دریایی آمریكا در لبنان مورد حمله قرار گرفت و حدود ٢٤٠ نفر از تفنگداران آمریكایی در آن كشته شدند. بازماندگان این اشخاص در ‌سال ٢٠٠٣ موفق به تحصیل رأیی از دادگاهی در آمریكا شدند كه جمهوری اسلامی ایران به پرداخت حدود ٢‌میلیارد دلار آمریكا به خواهان‌ها محكوم شد.

بدین‌ترتیب ایالات متحده آمریكا بدون توجه به این موازین بین‌المللی و در اقدامی بی‌سابقه با صدور یك سری آرای غیابی، اقدام به توقیف اوراق بهادار دلاری بانك مركزی كرد. این توقیف در ‌سال ٢٠٠٨ انجام شد و بانك مركزی ایران در این مرحله با شركت در دادرسی مربوط به اجرای رأی در مقام اعتراض به این حکم برآمد و ٥ دلیل اصلی را در اثبات غیر قانونی بودن و نا‌موجه بودن توقیف دارایی‌های خود حتی براساس قوانین آمریكا بیان كرد. دلیل اول این است که دارایی‌های دلاری بانك مركزی در آمریكا واقع نشده بودند و محل نگهداری آنها درخارج از آمریكا بود. ازطرفی بانك مركزی ایران از دولت مستقل است و آرایی را كه علیه دولت و سایر نهادها صادر شده است، نمی‌توان علیه بانك مركزی اجرا كرد. براساس استدلال‌های ارایه شده در مجامع بین‌المللی، بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران دارای مصونیت است و این مصونیت در آمریكا و در همان قانون مصونیت دولت‌های خارجی نیز به رسمیت شناخته شده است. ضمن این‌که برخلاف ادعاهای خواهان، این دارایی‌ها برای مقاصد تجاری خریداری نشده‌اند. همچنین در مقابل دارایی‌های موصوف بدهی‌هایی وجود دارند كه از محل آنها باید استیفا شوند.

در نهایت كنگره ایالات متحده آمریكا در‌ سال ٢٠١٢ در اقدامی خصمانه برای پیشبرد اهداف خواهان‌ها اقدام به تغییر قانون حاكم بر موضوع كرد و در این راستا حتی از ذكر نام پرونده در متن قانون نیز دریغ نكرد. در نتیجه برای دادگاه راهی جز صدور رأی ظالمانه براساس قانون سست‌بنیان مزبور و به زیان بانك مركزی باقی نماند و دادگاه تجدیدنظر نیز برهمین مبنا رأی را تایید كرد. بر این اساس، بانك مركزی نیز با طرح دادخواستی نزد دیوانعالی آمریكا درخواست كرد تا آن دیوان مغایرت قانون مزبور با قانون اساسی را اعلام كند. مبنای استدلال بانك مركزی روشن بود. اصل تفكیك قوا در قانون اساسی آمریكا نیز همانند قانون اساسی ایران به رسمیت شناخته شده است و بر این اساس، كنگره حق ندارد قانونی را تصویب كند كه مربوط به پرونده‌ای است كه در دادگاه درحال رسیدگی است. با وجود تمام اقدامات صورت گرفته از سوی بانک مرکزی، روز چهارشنبه، اول اردیبهشت‌ماه جاری، دیوانعالی آمریكا حكم داد كه حدود ٢‌میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران باید برای پرداخت غرامت به خانواده‌های آمریكاییان كشته شده در حملات ‌سال ١٩٨٣ به پایگاه نیروهای تفنگداران دریایی آمریكا در بیروت برداشت شود.

حکم غارت 2 میلیارد دلاری اموال ایران تصمیم سیاسی است

این حکم در حالی در دیوانعالی آمریکا توسط قاضی راث بادر گینزبورگ صادر شده که دو نفر از قضات دیوانعالی این کشور مخالف حکم صادره هستند. جان رابرتز، قاضی دیوانعالی آمریکا ضمن انتقاد از حکم صادر شده، گفت كه کنگره «به دادگاه‌ها دستور می‌دهد که تصمیماتی سیاسی بگیرند به‌طوری که مانند یک حکم قضائی به نظر بیاید.» سونیا سوتومایوور، دیگر قاضی دیوان نیز با این حکم مخالف است.

 رأی دادگاه آمریكا ربطی  به برجام ندارد

در این میان برخی رسانه‌ها به‌گونه‌ای این خبر را اطلاع‌رسانی كردند كه گویی موضوع توقیف و برداشت دارایی‌های ایران به برجام و توافق هسته‌ای ایران با ١+٥ مرتبط است؛ در حالی كه چنین نیست. در این رابطه حمید قنبری، مدیر اداره بررسی‌های حقوقی بانك مركزی ضمن رد این ادعاها می‌گوید: نگاهی به روند پرونده نشان می‌دهد كه مبانی قانونی این‌گونه آرا از اواخر دهه ١٩٩٠ در آمریكا فراهم شده و آرای بدوی و تجدیدنظر نیز پیش از برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) صادر شده است.

او در حالی‌که رویه دولت ایالات متحده آمریكا در صدور چنین آرایی علیه دولت ایران را برخلاف حقوق بین‌الملل و حتی برخلاف اصول اساسی نظام حقوقی آن كشور می‌دانست، گفت: برجام حاوی تعهدات دولت ایالات متحده آمریكا در مقابل ایران است و آرای قضائی محاكم آمریكایی مشمول برجام نیست.

مدیر اداره بررسی‌های حقوقی بانك مركزی با بیان این‌که ایالات متحده آمریكا با این تصمیم خود را به‌عنوان یكی از ناامن‌ترین كشورها برای نگهداری ذخایر ارزی بانك‌های خارجی نشان داده است، اظهار داشت: پیام چنین قانونی به مردم آمریكا این خواهد بود كه از این پس اگر پرونده‌ای درحال رسیدگی وجود دارد و شما هم طرف آن هستید، به جای آن‌كه وكیلی را استخدام كنید، نماینده یا نماینده‌هایی را در مجلس با خود همراه كنید. رویه كنگره آمریكا در این رابطه آن‌قدر عجیب و غیرقابل قبول بود كه حتی برخی استادان حقوق دانشگاه‌های آمریكا نیز مستقلا به این رویه اعتراض كردند و حمایت خود از بانك مركزی ایران را نزد دیوانعالی آمریكا ثبت كردند. این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که چرا پرونده در دیوانعالی آمریكا مطرح شد و آن دیوان درخصوص این موضوع چگونه تصمیم گرفت، می‌گوید: نمایندگان حامی خواهان‌ها در كنگره آمریكا در این مرحله نیز حتی در ظاهر بی‌طرفی را حفظ نكردند و اجازه تصمیم‌گیری مستقل و خالی از فشار خارجی را به دادگاه ندادند.

* شهروند

بلیط هواپیمادیدگاه ها

نادان: 1395/2/408:09:05،
114
90
یعنی نباید دارایی ایرانو مصادره میکرده . روزی صد بار میگید مرگ بر امریکا . به خودمون رحم نمیکنیم ما روزی هزار بار اموال هموطنو هم خونمونو مصادره میکنیم صدامون به جایی نمیرسه اونا که جای خود دارن
اضافی: 1395/2/409:16:05،
67
66
نمی دانم چرااموال کشورهایی مثل مالزی، امارات متحده ی عربی، اردن، ژاپن، آلمان و... رامصادره نمی کنند؟!!!...

جانم م م م ....
میکروفن طلا! ماشاگرد شلوغ کلاس هستیم م م م...؟!!!....

اوباما: 1395/2/409:47:20،
109
63
اگه امريكا هم برنميداشت توايران دزدزياده كه بدزده..‌خخخخخ
سربه زیر: 1395/2/410:17:06،
86
56
آخر عاقبت شیطونی و با دم ..... بازی کردن
و عربده کشی
و موشک هوا کردن و دم از دشمنی دشمنی و دشمنی زدن
نابودی بیت الماله
نابودی کارگران و مردم بیچاره ایرانه
اگر من ترقه بندازم خونه همسایه
باهام برخورد نمیکنه ؟!!!
فقط ترقه
ترقه هم جریمه داره چه برسه دخالت در امور دیگران
نت: 1395/2/412:58:04،
44
45
چه موضع محکمی گرفته این ظریف و حزبش.ولی نه اینا دوست شفیق امریکایی ها و اجنبی ها هستند.دوست که به دوست خیانت نمی کنه!!!
شما مردم هم غریبه هستید.بنده خداها نه گذاشتن از متن توافق چیزی بدونید از مزایاش.ظاهرا امریکا برای این دولت محرم تر هست...
مهدی: 1395/2/417:05:10،
36
28
بعضی ها اگه امریکا سر باباشون رو هم بزاره لب جوب و گوش تا گوش ببره باز حق رو به امریکا میدن!!!
امید: 1395/2/417:31:25،
41
26
نمی دونم چرا بعضی ها دوست دارند داستان رو از وسطش تعریف کنند و به روی خودشون هم نمیارند که چرا مرگ بر آمریکا گفته میشه !!
ملا نصرالدین: 1395/2/408:22:17،
106
45
فقط باید گفت مسئولان بی عرضه
افسر جنگ نرم: 1395/3/613:34:21،
37
29
اقای ملا نصرالدین شما اگه باعرضه ای خودت چرا مسول نمیشی
مهندس وحید ص: 1395/2/408:22:25،
112
85
حالا بازم بگید مرگ بر آمریکا.
به حال ما هیچ فرقی نمیکنه. مالمونو چه آمریکایی بخوره چه 4 تا دزد ایرانی. فعلا بخور بخوره و دست ما هم ...
حقوق بگیر: 1395/2/408:23:36،
77
32
هیچی پس بفرما بخشی از حقوق این ماهمان هم رفت.
یارانه بگیر: 1395/2/408:25:45،
88
33
کلاغ پر گنجشک پر دارایی ایران پر یارانه ما هم پر روحمان هم پر اما دولت و وزرا و درآمد میلیارد نپر(سر جاش هست)
سعید: 1395/2/408:33:32،
111
66
من ترجیح میدم اموال ایران دست آمریکا بمونه و اونا مصرف کنن تا بیاد ایران و آقا زاده اختلاس کنن. یا اینکه بفرستن برای یمن و لبنان و فلسطین. مرسی آمریکا
هویج: 1395/2/408:33:38،
71
34
بی عرضگی هم حدی دارد!!!!
یارو: 1395/2/408:35:20،
65
44
دولت کلید کاری کند ننشیند و همین جور بروبر نگاه کند حرف تحویل مردم بدهد
کلیل دارم: 1395/2/408:36:58،
68
49
پس این کلید معروف چیه حل کرد همون چندر غازی هم که داشتیم بردند. پس چی شد من بلدم من بلدم همش کشک بود
سالاری: 1395/2/408:38:14،
69
31
بیش از اینکه توانایی اونها باشه بی عرضگی ماست که وا دادیم
حسن: 1395/2/408:38:38،
54
56
دستبرد به اموال يك ملت به اسم قانون .ديگه واقعا داره مضحك ميشه ...
مهدی: 1395/2/417:06:27،
29
22
اشتباهی منفی دادم
همش کشک بود: 1395/2/408:41:54،
64
41
پس چی شد هی گفتند حل کردیم مسایل را مثل اینکه بر امریکائیها حل کردیم که تند و تند دارند پولامون را بالا میکشند و دولت ما فقط زل زده و اونا را نگا میکنه
عرفانه: 1395/2/408:44:06،
41
52
چرا آقای روحانی از قدرتش در صحنه های جهانی استفاده نمیکنه و امریکا را سر جاش نمیشونه که پولهامون را نبرن آخه مردم به آزاد شدن این پولا امید داشتن
علي بيغم: 1395/2/408:47:53،
69
60
خداكنم همون جا بمونه خيلي جاش امن تراز كشور خودمونه توايران بياد يا ميره برا سوريه ولبنان يا توجيب اقا زاده ها
عادل: 1395/2/408:50:34،
55
63
دم اوباما گرم که گفته درگیری با ایران به نفع هیچ کشوری نیست
مهدی: 1395/2/417:07:18،
32
30
دمش که حالمون رو به هم میزنه ولی درست گفته. اگه به نفعش بود تا حالا پیش قدم شده بود!
جواد: 1395/2/408:51:05،
72
40
بالا کشیدن و رفت کدوم اعتراض؟ زمانی اینکار را کردن که خود ظریف امریکا بود و داشت با جان کری مذاکره میکرد
جوان ناامید: 1395/2/408:56:13،
65
34
همش الکی وعده میدن همش وعده های داده شده که این کارو میکنیم و ان کار را میکنیم کشک بود پولامون هم که بردن پس وعده هایی که دادند که اینقدر دلار میاریم و این کار را میکنیم چی شد؟ روحانی جواب بده کلیدت به چه درد خورد؟ هان
جوان بیکار ایرانی: 1395/2/408:59:16،
68
36
پس سهم مردم ایران چی شد؟ ایا چیزی از پولهامون را دادن؟ اگر دادن کجا خرج شده که ما آثارشو نمیبینیم
رضا: 1395/2/409:27:13،
53
71
جوابتو از احمدی نژاد بگید نه روحانی.
ناشناس: 1395/2/409:02:49،
76
62
دستش دردنكنه اگه امريكابرنميداشت توايران دزدزياده كه برداره
ايرانجيب ثبت كن: 1395/2/409:41:58،
68
57
توي همين كامنتها ميشه وضعيت و سطح تفكر رو سنجيد، خب هركسي خرابكاري كنه بايد تاوان خرابكاريشو بده،در ضمن اگه اين پول برگرده يه پاپاسيش هم به نفع مردم خرج نميشه،پس بزار همونجا بمونه و جيب اقا زادها بيشتر پر نشه(((( خودشون ميليارد ميليارد پول مردمو ميدزدن و اختلاص ميكنن بعد ميخوان غرامت خرابكاري رو بدن ميگن ملت در صحنه شاهد باشين شيطان بزرگ پولتونو خورد)))) واقعا شما دست چرچيل رو از پشت بستين
ناصر: 1395/2/410:14:51،
64
46
اینا فقط برای مردم ایران شیر هستن ولی پیش خارجی ها چنان رام و مهربانن که دل اونها هم میسوزه! آمریکا میخواست عربستان رو هم بخاطر غرامت به بازماندگان تروریسم بده با اینکه مقدارش خیلی کمتر از این 2 میلیارد بود، ولی عربستان تهدید کرد که اگر این کارو بکنه تمام دارایی هاشو میکشه بیرون که حدود 800 میلیارد دلاره و آمریکا بیخیال شد فعلا!
Aria: 1395/2/410:17:31،
63
51
حمايت از گروههايي مثل حماس و حزب الله و البته شعارهاي مرگ بر آمريكا و مرگ بر اين و آن هزينه دارد و بايد هزينه آنرا هم پرداخت. ضمن اينكه اين مبلغ 2 ميليارد در برابر اختلاسهاي آقا زاده ها و امثال بابك زنجانيها و خاوريها هيچي نيست.
ایرانی: 1395/2/410:21:30،
54
36
از حق ملت ایران دفاع کنید. فقط این نشد که برای حذف یارانه مردم برنامه ریزی بشه. دهک فلان و فلان و ....
عبدالرضا : 1395/2/410:27:03،
49
54
اين پولها چندين سال نبوده و ما به نبودنش عادت كرديم ، بود و نبودش هم تاثيري به حال ملت مظلوم نداره ، پس هركي خورد نوش جانش .
ايراني: 1395/2/413:40:21،
53
40
جالبه كه همه كأسه كوزه ها سر دولت روحاني شكسته ميشه روحاني مقصر نيست براي يافتن مقصر بايد به ٣٣ سال قبل بركشت،زماني كه در لبنان يك بمب در ميان امريكاييها منفجر شد...
نت: 1395/2/418:27:27،
29
30
امریکا صد برابر بیش تر از ما کشته بی غیرت های وطن فروش اجنبی پرست
طوفان: 1395/3/512:46:52،
21
33
آآآآآآخخخخ جججججوووووووننننن
نوش جونت آمريكا كاش همه شو مصادره ميكردي

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما