کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دلجویی وزیر کار از کارگران

کدخبر:۲۱۷۲۱شنبه، ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۷:۳۳:۴۷۱۵۰۱ بازدید

از فردا (یکشنبه) هفته کارگر آغاز می‌شود؛ هفته‌ای که برای بخش بزرگی از جامعه تنها یک مناسبت ساده نیست؛ هفته‌ای است برای بیان ...
دلجویی وزیر کار از کارگران

از فردا (یکشنبه) هفته کارگر آغاز می‌شود؛ هفته‌ای که برای بخش بزرگی از جامعه تنها یک مناسبت ساده نیست؛ هفته‌ای است برای بیان مشکلاتشان. هفته کارگر در شرایطی آغاز می‌شود که هنوز در ایران کارگری یعنی انتظار برای حداقل مزد و به معناي محرومیت از بسیاری از داشته‌هاست. این حقیقت تلخی است که سال‌هاست بخش بزرگی از بدنه اصلی تولید ایران را درگیر خود کرده است؛ اما به واقع کسی به آن وقعی ننهاده است. حالا با وجود تلخی‌های بسیار در یک دهه گذشته در کام کارگران (‌به دلیل سال‌ها کنترل غیرواقعی حداقل حقوق و مزد) از دو‌ سال پیش به این جماعت زحمتکش ایرانی وعده داده شده است تا تغییراتی را در مسیر خود حس کنند. دولت یازدهم از زمان روی کار آمدن خود بحث تغییر رویکرد در حوزه اقتصاد، تولید و معیشت جامعه و خاصه کارگران (به‌عنوان موتورهای محرک تولید) را دنبا‌ل کرده است و حالا در روزهای پسا‌تحریم باید دید که این تفاوت دیدگاه چگونه قرار است اجرایی شود. نخستين تفاوت نگاه‌ها به حوزه کارگری، در آستانه همین هفته مهم برای جامعه کارگری بروز پیدا کرده است و وزیر کار دولت یازدهم در یک بیانیه رسمی به مناسبت روز پدر سعی کرده است تا این نگاه را تئوریزه کند.

به گزارش ایران جیب به نقل از شهروند، او در نامه‌ای متفاوت از گذشته، در آستانه روز کارگر، فرزندان این قشر مهم در تولید ایرانی را خطاب قرار داده و برای ضعف‌های مالی کارگری از آنها دلجویی کرده است. هرچند که این نامه و بیانیه برای این جماعت اسکناس در جیب نمی‌شود، اما درنهایت خبری خوش از تغییر نگاه دولتی است که در گذشته حافظ منافع کارفرمایان بود و کمتر به جیب کم‌قوت قشر کارگری بها داده بود.

نامه وزیر کار به فرزندان کارگران

علی ربیعی، وزیر کار در نامه‌ای خطاب به فرزندان کارگران به مناسبت ۱۳ رجب، ولادت حضرت امیرالمومنین علی(ع) و روز پدر در نامه‌ای به فرزندان کارگران از آنان خواست پدرانشان را عاشقانه دوست بدارند؛ چرا که کارگران قهرمان در پي کسب روزی حلال هستند. او در خلال این نامه یک اعتراف رسمی و منطقی هم کرد و نوشت: کارگری زندگی در سایه نگرانی از ناامنی شغلی و انتظار ناخوشایند برای اعلام حداقل دستمزدهاست و من برای هر کوتاهی‌ای که کرده‌ام، عذرخواهی می‌کنم.

او با تاکید بر این‌که کارگران قهرمانان کسب روزی حلال‌اند، اظهار داشت: برای هر کوتاهی‌ای که در حق پدرانتان کرده‌ام، عذرخواهی می‌کنم.  او با اشاره به مقام کارگران خطاب به فرزندان آنها نوشت: با شما چند کلامی از پدران‌تان بگویم. شاید آن‌قدر دستانشان گرم کار و افکارشان مشغول دغدغه‌های زندگی بوده است که فرصت نکرده‌اند همه زحمت، صداقت و عطوفتی را که به پای شما ریخته‌اند برای‌تان بازگو كنند. من خود زمانی کارگری و دشواری‌های آن‌ را با همه وجود تجربه کرده‌ام. کارگری دنیای سحرخیزی‌های تابستان و زمستان برای رسیدن به سرویس کارخانه، کار کردن با ابزارها و ماشین‌های سرد و سنگین، کنار آمدن با سرعت خطوط تولید و عرق‌ریختن کنار کوره‌های مواد مذاب است. کارگری تجربه شیفت‌های متوالی کار سخت، شب‌بیداری و خطر کارهای دشوار را به جان خریدن است. کارگری دغدغه حداقل دستمزد را داشتن و گاه کنار آمدن با قراردادهای موقت یا زندگی با دغدغه به تعویق افتادن حقوق ماهیانه است. کارگری دغدغه از دست رفتن شغل‌هایی است که بر اثر واردات از دست می‌روند. تلخ است؛ اما کارگری زندگی در سایه تجربه نگرانی از ناامنی شغلی نیز است. کارگری انتظار ناخوشایند برای اعلام حداقل دستمزدهاست. وزیر کار تاکید کرد: کارگران قهرمانان کسب روزی حلال‌اند؛ کارگری دنیای عشق به خانواده و اوج غرور است؛ زیباست که همه در کنار هم بایستیم و به احترام پدران کارگرتان تعظیم کرده، دستان سخت‌کوش و ماهرشان را ببوسیم و استواری و ایمان‌شان را ستایش کنیم.

اجرای طرح امنیت شغلی کارگران

اما تمام این احساس‌نوشته‌های وزیر کار باید با اقدام و عمل همراه شود؛ چرا که گوش کارگران این سرزمین از وعده‌ها پر است و باید برای آنها کاری کرد. در این خصوص دولتمردان در آستانه این هفته، با خبرهای خوشی به میدان آمده‌اند و در این حوزه محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت با تاکید بر برنامه محوری دولت در این حوزه از برنامه ویژه دولت برای فعال کردن واحدهای تولیدی خبر داد. او به رسانه‌ها گفت: می‌خواهیم چند ‌هزار واحد تولیدی راکد را در‌ سال‌جاری فعال کنیم. مسئولان وزارت کار هم در ادامه این خبرها اطلاع داده‌اند که برای حمایت از تولید با سه وزارتخانه اقتصادی مکاتبه شده است.

سیدحسن هفده‌تن، معاون روابط کار وزیر تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی با اعلام این خبر که با بهبود شرایط اقتصادی و افزایش ظرفیت بنگاه‌ها طرح «امنیت شغلی» اجرا خواهد شد، گفت: برای جلوگیری از تعدیل نیروی کار با سه وزارتخانه مهم اقتصادی مکاتبه شده است. وی با بیان این‌که برخی از این بنگاه‌ها به دلیل عدم پرداخت هزینه‌های جاری تولید ازجمله آب، برق و گاز در آستانه تعطیلی بودند، گفت: با وزارتخانه‌های مرتبط این امر مکاتبه کردند تا فرصتی به بنگاه‌ها داده شود که درنهایت منجر به تعدیل نیروی کار نشود و ظرفیت تولید آنها همچنان باقی بماند.

این مقام مسئول در وزارت کار‌ با تاکید بر این‌که نشست‌های شورای سه‌جانبه ملی برای حل معضلات کارگران به‌طور مرتب تشکیل می‌شود، گفت: سعی داریم در این نشست‌ها روابط کارگران و کارفرمایان را بهبود بخشیده و طرح امنیت شغلی را اجرایی کنیم. وی تاکید کرد که به‌طور جدی با کارگاه‌هایی که قراردادهای سفید‌امضا با کارگران خود امضا می‌کنند و منجر به تخلفات این‌چنینی هستند، برخورد خواهد شد و از طرفی هم دستور لازم برای موانع بخش تولید را صادر کرده است.

عدم جدیت در منافع کارگری و تاکید رئیس‌جمهوري

معاون روابط کار وزیر ‌کار با اشاره به این‌که یکی از مهم‌ترین دلایل عدم رسیدگی به منافع صنفی کارگران عدم برنامه‌ریزی صحیح دولت‌ها است، گفت: ‌دولت‌های گذشته منجر به افزایش حجم اقتصاد دولتی در مقابل اقتصاد مردم‌محور (تعاونی) شده‌اند. وي افزود: اگر منافع صنفی کارگران به‌طور حداکثری مورد توجه قرار می‌گرفت و آنان در تمام فعالیت‌های مولد اقتصاد مشارکت جدی داشتند، هم اکنون بسیاری از مشکلات ناشی از عدم تامین معیشت برطرف می‌شد و از طرف دیگر شاهد آسیب‌های اجتماعی پس از آن نبودیم. او خاطرنشان کرد: برای حفظ اشتغال موجود و کاهش تعدیل نیروی کار با وزارتخانه‌های نیرو، اقتصاد و دارایی، صنعت، معدن تجارت و همچنین سازمان تأمین‌اجتماعی رایزنی‌های جدی انجام داده‌ایم؛ به‌طوری که در ‌سال ٩٤ با ٨٠٠ بنگاه تولیدی مستقیما‌ در ارتباط بودیم تا نیروی‌ کار آنان اخراج نشود. وی در رابطه با ساماندهی قراردادها نیز به فارس گفت: ‌یکی از دغدغه‌های رئیس‌جمهوری امنیت شغلی کارگران است که سعی دارد با ایجاد شرایط اقتصادی مناسب وضع قراردادی نیروی کار را ساماندهی کند؛‌ در این شرایط از کارفرمایی که امکان پیش‌بینی فروش دو ماهه آینده خود را ندارد، نمی‌توان انتظار بیش از حدی داشت.

رونمایی از بسته اشتغالزایی دولت

از آنجا که اشتغالزایی یکی از برنامه‌های اصلی دولت‌ها در زمان‌های مختلف است، حالا بسته اشتغالزایی «حرکت» به‌عنوان یکی از طرح‌های اشتغالزایی دولت در سفر رئیس‌جمهوری به سمنان رونمایی شد.

عیسی منصوری، معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزیر کار با بیان این‌که در سه گروه طرح «حرکت» را دنبال می‌کنیم، خبر داد: در لایه اول در این طرح به دنبال طرح‌های خرد هستیم. شناسایی رشته فعالیت‌هایی که اقتصاد منطقه را تشکیل می‌دهند را در دستور کار داریم. بومی‌سازی به جای تخصیص پول رویکرد دولت یازدهم در بخش اشتغال است. دینامیک کسب‌و‌کار هر استان احصا شده است. در گام دوم رسته فعالیت‌هایی که در اولویت هستند را حمایت می‌کنیم؛ یعنی ٢٠‌درصد رسته فعالیت‌هایی که ٨٠‌درصد اشتغال هر استان را پوشش می‌دهند، شناسایی کرده‌ایم. در برخی از استان‌ها از‌ سال گذشته شناسایی را شروع و در برخی استان‌ها اجرا را آغاز کرده‌ایم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محمد بی طالع: 1395/2/407:47:56،
73
21
آقای وزیر اگه راست میگی حقوقشونو اضافه کن
بیکار: 1395/2/409:21:44،
43
19
تمام بارمملکت رو دوش کارگره ازهمه نظر.چندرغازبامنت میذارن کف دستش وقتی هم نمیخوانش خیلی بی ادبانه بهش میگن برو واداره کارهم هیچ حمایتی نمیکنه .به اداره کاراصفهان میگم آقایکساله اضافه کاربهم ندادن توی قراردادم هست اسمی ازاضافه کارتوی حکم کذاییش نیاورده که هیچ هنوزهم باهام تسویه حساب نکردن.
غیرایرانی!: 1395/2/409:30:15،
46
24
جناب وزیر!
این روزی حلال باحقوق شما(ازهرجاومنبع که تأمین شده) عوض کنیم!
جان من فقط برای یک ماه!

من هربارکه برادرم (که کارگرروزمزده وپسربزرگش بخاطرکمک به پدرجهت تأمین هزینه های تحصیل سه خواهرترک تحصیل کرده) دست از پادرازترخونه میاد هزاران باربه شما وتمام مسؤولین کشورکه مشکلات کشورراحل کرده اید والحمد لله به فکرحل مشکل جهان اسلام هستید دعا میکنم!...
داستانی: 1395/2/410:19:02،
32
15
بهترین و مثمر ثمرتین کاری که یک نفر میتونه بکنه
همین دلجویه
دلجویی خیلی عمل خوبیه
من هم به کمک جناب وزیر می آیم و میگویم
: کارگران عزیز شما بهترین و والاترین انسانهای شریف هستین
احسنت به شما
اما شرمنده با همین حقوق زندگی کنیم ( بخورو بمیر )
بدانین که شماها در قلب و دل و سر ماها جای دارین
قص علی هذا
کارگر: 1395/2/408:27:25،
38
23
یکی از سخت ترین مشاغل کارگری مربوط به کارگرانی است
که در ساخت پروژه های صنعتی مشغولند و بطور معمول ماهانه باید 24 روز را در بیابان کارکرده و فقط ماهی 6 روز نزد خانوادشون باشن , بگذریم از عدم امنیت شغلی و شرایط سخت کار و تأخیرهای چند ماهه در پرداخت حقوق و .....
وطن پرست: 1395/2/411:19:43،
23
9
کارگرها از نظر اين اقايان فقط به درد انتخابات و راي گيري" راهپيمايي روز 22 بهمن" مقاومت چند دهه اي اقتصادي" عدم درخواست حضب کارگري" و . . . ميخورند. با پايه حقوق 812 هزار توماني چند روز از يکماه را ميتوان زنده ماند. جوابش با شما اقاي وزير " اقاي ريس جمهور" اقاي نوبخت" و . . .!؟اقايان فقط از اين دولت هم 1 سال ديگر باقي مانده.
کوکی: 1395/2/408:44:57،
48
21
خخخخخخخخخخ......
دولت دقیقا شده مثل پدر یا پدر بزرگی که سر عید به بچش یا نوه اش بجای دادن مثلا عیدی اونم دم عید...ماچش میکنه و میگه خب بیا بابا جون این هم عیدیت.خخخخخخخخخخ.......دلجویی!!!!!!!!
منتقد: 1395/2/409:10:14،
32
16
شما اگه واقعا درد کارگر رو میدونستید چاره اندیشی میکردید. همه بلدن نامه زیبا بنویسند. به قول شاعر که می گوید:
خیره کشی است ما را دارد دلی چو خارا
بکشد کسی نگوید تدبیر خونبها کن ...
ََArash: 1395/2/409:50:12،
31
19
بنظر من باید نام این وزارت خانه را بزارن وزارت بیکاران . چون بر تعداد بیشتری شامل میشه
آرش: 1395/2/410:03:56،
35
48
حق كارگر را ميخورند ، دستمزدها نسبت به تورم بسيار پايين ، آنوقت دلجويي ميكنند ؟ شما ديگه كي هستين !!!!!!!!!
ناصر: 1395/2/410:10:42،
35
21
جمع کنین.کار نیست و باشه هم اول حق کارگر میخورن و 3ماه یکبار با قسط و منت پولشونو میدن اونم چند 1 میلیون در ماه! که قسط و وامی نداشته باشی، 1 نفرو به سختی کفاف میده!
كارگر: 1395/2/410:46:54،
28
24
اين حرفها برا فاطي...نميشه

حناتون ديگه برا مردم رنگي نداره

افزايش حقوق آقايان 30 درصد و افزايش حقوق كارگر فقط 14 درصد!!

پس انتظار كار و سازندگي از كارگرها نداشته باشين

ركود و ورشكستگي و واردات جنس بنجل چيني بيشتر ميشه

مچكريم
1234: 1395/2/410:49:45،
21
15
به يزدان كه گر ما خرد داشتيم كجا اين سرانجام بد داشتيم

تا وقتيكه كارگران با 1000 مشكل اقتصادي معيشتي روبرو هستن انتظار توليد و سازندگي و پيشرفت نداشته باشين

با شعار و عوام فريبي مشكلي حل نميشه

خانه از پايبست ويران است
کارگره: 1395/2/412:07:30،
22
11
چون نزدیک روز کارگره، آقایون میترسن که نکنه کارگرا اعتراضی کنن!!!
در واقع دست پیش گرفتن که پس نیفتن!!!
نترسین آقایون مملکتو به وضعی ننداختید که بشه به راحتی از حق خود دفاع کرد!
از ترس بیکارشدن هیچ کس جرات نداره که صداشو دربیاره و قاطی میلیونها نفر بیکار بشه!!
کارفرماها هم از اون بابات که بیکار تحصیلکرده بیرون ریخته ، همش به کارگر بدبخت سرکوب میزنن!!
22: 1395/2/412:16:24،
21
15
مگه معذرت خواهی برای ما نان و آب میشود? مگر درد بی درمان فقر و نداری یمان را علاج میکند? دزدی هایتان را کم کنید ای جماعت مسؤول بی مسوولیت .
بهروز: 1395/2/413:00:10،
19
17
من یک ایرانیم جناب وزیر شعار و حرف زدن راحته !من برای 2 تا دندون 1200000 تومان پول دادم واسه ترمیم و روکش !در یکروز از حسابم خارج شد شما حساب کنید حقوق 1 ماه یک کارگر چقدره جناب وزیر بی خیال !شعار ندین خودتونم یک کارفرمایین

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما