کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

10 هزار نيروی كار به خارج از كشور اعزام میشود

کدخبر:۲۱۶۳۳سه شنبه، ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۸:۱۶۳۳۰۸ بازدید

بر اساس تازه ترین اعلام وزارت کار در حالی که برنامه‌ریزی برای اعزام کارجویان ایرانی به کشورهای ترکیه، آلمان، استرالیا، دانمارک و ایرلند انجام شده ...

بر اساس تازه ترین اعلام وزارت کار در حالی که برنامه‌ریزی برای اعزام کارجویان ایرانی به کشورهای ترکیه، آلمان، استرالیا، دانمارک و ایرلند انجام شده است، برخي از كشورها براي ايجاد دفاتر کاریابی برای ایرانیان اعلام آمادگي كرده اند كه از جمله اين كشورها مي توان از استراليا، آلمان، آمريكا، انگليس و گرجستان نام برد. بیکاری از جمله مهمترین مشکلات ایران در سال های اخیر بوده که علاوه بر ابعاد اقتصادی، ابعاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نیز پیدا کرده است. گذشته از اینکه با داشتن شغلی آبرومند یک شهروند معیشت خود را تامین می کند، شغل هر کس بخش مهمی از هویت او را تشکیل می‌دهد.

تعداد افراد بیکار در ایران همواره محل بحث بوده است، چرا که هر چند هر ساله آماری از بیکاری کشور منتشر می شود، اما این آمار نمی تواند شمای کلی بیکاری در ایران را ترسیم کند. جز مساله بیکار بودن تعداد قابل توجهی از ایرانیان، جمعیت انبوهی از شهروندان ایرانی غیر فعال هستند. آنطور که آمار های رسمی نشان می دهد تنها ۲۴ میلیون نفر از جمعیت حدود ۸۰ میلیون نفری ایران فعال هستند. اگر کودکان و سالمندان را نیز از جمعیت ایران کم کنیم باز هم رقم کسانی که می توانند فعال باشند تفاوت فاحشی با فعالان واقعی دارد. در این میان، نباید گمان کرد که کاریابی برای جست و جو کنندگان کار نیز آسان است، چرا که حداقل ۱۱ درصد از جمعیت فعال در ایران بیکار هستند که این خود رقمی بیش از دو میلیون نفر می شود. ۱۸ فروردین امسال بود که مركز آمار ایران، میانگین نرخ بیكاری سال ۱۳۹۴ را ۱۱ درصد اعلام كرد.این نرخ برای مردان ۳/۹ و زنان ۴/۱۹درصد است. نرخ بیكاری برای سال ۱۳۹۴ در مناطق شهری كشور ۲/۱۲ و در نقاط روستایی ۱/۸درصد گزارش شده است.

بر اساس گزارش مركز آمار ایران، بیكاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ساله معادل ۱/۲۶ درصد است كه برای مردان این گروه ۳/۲۲ و برای زنان ۸/۴۲درصد اعلام شده است. همچنین ۱۸ درصد از شاغلان كشور در بخش كشاورزی ،۵/۲۳درصد در بخش صنعت و ۴/۴۹ درصد در بخش خدمات فعال هستند. سهم جمعیت دارای اشتغال ناقص زمانی در كشور ۸/۹ درصد است كه این نسبت برای مردان ۸/۱۰ و زنان ۵/۴درصد است. اشتغال ناقص زمانی شامل تمام شاغلانی است كه در هفته مرجع (هفته سرشماری شده) حاضر در سركار یا غایب موقت از كار به دلایل اقتصادی نظیر ركود كاری و پیدا نكردن كار با ساعت كار بیشتر ، قرار داشتن در فصل غیركاری ... بودند و كمتر از ۴۴ ساعت كار كرده و آماده برای انجام كار اضافی در هفته مرجع بوده اند. اشتغال ناقص زمانی از نسبت جمعیت دارای اشتغال ناقص زمانی به جمعیت شاغل محاسبه می شود. بر اساس گزارش مركز آمار ایران، سهم شاغلان ۱۵سال و بیشتر با ساعت كار معمول ۴۹ ساعت در هفته و بیشتر ۳۸ درصد در سال ۱۳۹۴ بوده كه این نسبت به تفكیك جنسیت برای مردان ۷/۴۲و برای زنان ۱/۱۳درصد است. در چنین شرایطی ایرانیان زیادی هستند که برای کاریابی به هر دری می زنند. از جمله تلاش های ایرانیان برای یافتن شغل در سال های اخیر مهاجرت به خارج از کشور بوده است.

اعلام آمادگی برای ایجاد دفاتر کاریابی

آمار دقیقی درباره اینکه چه تعداد ایرانی در خارج از کشور کار می‌کنند وجود ندارد. تعداد قابل توجهی از جمعیت میلیونی مهاجران ایرانی تابعیت کشور های دیگر را دارند، اما کسانی هم هستند که با تابعیت ایرانی در خارج از کشور کار می کنند. رفتن به خارج از کشور برای اشتغال در سال های اخیر حاشیه هایی را به دنبال داشته است، چرا که در این مورد نیز بنگاه های غیر مجازی مانند قارچ رشد کرده‌اند و به اعزام نیروی کار به خارج از کشور اقدام کرده یا در پوشش اعزام نیروی کار به خارج از کشور اقدام به کلاهبرداری کرده اند. بر این اساس است که در دولت یازدهم بحث اعزام نیروی کار به خارج از کشور جدی تر گرفته شده است. روز گذشته مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت کار از برنامه‌ریزی برای اعزام کارجویان به کشورهای ترکیه، آلمان، استرالیا، دانمارک و ایرلند خبر داد.

به گزارش مهر، محمد اكبرنيا با اعلام اینکه هم اكنون ۸۰ كاريابي خارجي در كشور فعال هستند، از اعزام ۱۰ هزار نيروي كار به خارج از كشور تا پايان فعاليت دولت تدبير و اميد خبر داد و گفت: اين مهم توسط بخش خصوصي در حال پيگيري است. او اظهارداشت: برخي از كشورها براي ايجاد اين دفاتر اعلام آمادگي كرده اند كه از جمله اين كشورها مي توان از استراليا، آلمان، آمريكا، انگليس و گرجستان نام برد. اکبرنیا اولويت وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي را ايجاد دفاتر هدايت نيروي كار عنوان كرد و گفت: وظيفه دفاتر ياد شده حمايت از شاغلان ايراني خارج از كشور و همچنين بررسي زمينه هاي ايجاد اشتغال و فراهم سازي اعزام نيروي كار از ايران است. این مقام مسئول در وزارت کار، توانمندسازي كاريابي ها و گسترش كاريابي‌هاي مجازي را از مسئوليت‌هاي مهم مسئولان حوزه كار عنوان كرد. اكبرنيا، كشورهايي را كه نيروي كار ايراني مي توانند به آنجا اعزام شوند استراليا، تركيه، آلمان، و دانمارک عنوان كرد و گفت: به تازگي تعاملاتي براي اعزام نيروي كار به كشور ايرلند هم صورت گرفته است. او گفت: در دوران ركود اقتصادي سالانه يكهزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار اعزام نيروي كار به خارج از كشور داشتيم. وي، رشته هاي مورد نياز براي اعزام به كشور استراليا را پزشكي و پرستاري و به كشور آلمان را نيروي كار ماهر عنوان كرد و گفت: تركيه نياز به نيروي كار در مشاغل عمومي دارد كه مي توان با تخصص متوسط، نيروي كار به اين كشور اعزام كرد.
 


آرمان - فریبا نهاوندی

بلیط هواپیمادیدگاه ها

پوریا: 1395/1/3109:05:51،
172
35
احمدی نژاد صدها میلیارد دلار نفت فروخت و یک شغل هم ایجاد
نکرد . مگر در دیار کفر برای اشتغال جوانان ما فکری کنند!!!
فريد: 1395/1/3110:48:03،
82
50
خاك تو سر عزت و خودكفايي كه بايد نيروي كار بفرستيم كشوراي ديگه


تا كي ميخوايد اين تاراج و غارت سرزمين پارسي رو ادامه بديد بي شرم ها ؟
مهدی: 1395/1/3111:06:44،
60
20
کاش در بین این دولتمردان یه مرد بود که حداقل یه حرف راست می زد و به اون هم عمل می کرد تا دلمون خوش می شد
رضا: 1395/1/3113:09:40،
30
20
پاسخ به فرید. چقدرهم که ایرانیها اهل کارند وکاربلدند.برواونجاتابفهمی اونجا باید جون بکنن نه مثل ایران
با تاسف و تالم فراوان : 1395/1/3113:22:13،
27
18
خودمان با زبان بي زباني مي گوئيم بلد نيستيم كار براي مردم ايجاد كنيم . متاسفم كه با اين همه نيروي انساني تحصيل كرده و كشور بزرگ به نقطه پاياني رسيديم
معین: 1395/1/3109:16:29،
112
32
واقعا خاک بر سر این مملکت که جووناش رو با هزار خون دل بزرگ می کنه و می فرسته دانشگاه. بعد اونا میان بهترین های دانشگاه ها و صنایع رو بر می دارند و می برند.
بهنام: 1395/1/3110:03:34،
83
17
کدوم خون و دل؟!
بچه بودیم که جنگ بود یا از بالاسرمون موشک رد میشد یا راکت و هواپیما و با صدای آزیر و انفجار شبها از خواب میپریدیم.
بعد هم یا با شلنگ میزدند تو مدرسه کف دستمون یا با خط کش میزدند تو سرمون یا مدیر دبیرستان با چک و لگد بچه ها رو میزد کسی هم حرف میزد میشد ضد انقلاب!
بعد هم که درسمون تموم شد گفتند دولت هیچ ضمانتی برای اشتغال شما نداره بفرما برو کف خیابون نون خودت رو در بیار.
کدوم خون دل رو شما میفرمایید؟!
رضا: 1395/1/3109:31:02،
48
20
هر روز یه دروغ بزرگتر بگین فکر کنید مردم ایران گا گولن
خشایارشا: 1395/1/3109:33:06،
51
25
یه روزگاری بوده که از همه جای دنیا میومدن ایران کار میکردن !
حامد: 1396/3/123:52:51،
2
2
دقیقا...بد به حال میهن...
محمود: 1395/1/3109:45:17،
75
21
من نمی فهمم چطور پول برای سرمایه گذاری جهت ایجاد اشتغال ندارین و یا پرداخت نمی شه ولی ایران درخواست داده هرخانه ویران شده فلسطینی که توسط اسراییل ویران شده ما (ایران ) حاضره 300000دلار برای آن پرداخت کنه یا 27میلیارد دلار برای حفظ بشار اسد پرداخت کنه .... مسلم است منافع ملی و رفع بیکاری و آبادانی دغدغه مسولان نیست
بهزاد: 1395/1/3112:18:39،
30
19
خب اونها ملت اینا هستند طبیعیه!
22 میلیون نفر: 1395/1/3109:59:46،
84
22
اخبار صدا و سیما که دائم میگه موج بیکاری داره اروپا و آمریکا و کشورهای خارجی رو فلج میکنه و اونها بیکارهای زیادی دارند که معضبی شده برای جامعه شون!
خب پس این ججونها رو کجا میفرستید کشورهای دگه که همش بیکاریه!
REZA: 1395/1/3111:29:52،
56
24
حمید معصومی نژاد خبر نگار جمهوری اسلامی ایران - رم
نگران : 1395/1/3112:45:07،
30
21
به به گل بود به سبزه هم آراسته شد
هر روز قشنگ تر از دیروز
دیگه داره شرمم میشه بگم یه ایرانیم فقط خدا به دادمون برسه
میثم: 1395/1/3116:12:47،
22
20
حالا کی میخوان بفرستن ؟ پارسالم همینو میگفتن
چقدر ساده این! ی چیز واسه دلخوشی من و شما میگن
حمید: 1395/1/3118:52:06،
23
17
تیتر اخبار در دو سال گذشته رو اگر در اینترنت جستجو کنید، از دوسال پیش قرار به اعزام 100 هزار نفر تا پایان همون دو سال پیش بود، ولی انگار نه انگار. هر چند وقت یه تیتر میزنن ولی بعدش کی میخواد پیگیری کنه ببینه شد یانه. همش دروغ محضه.
فاتح: 1395/2/513:36:26،
15
16
دولت از طريق فروش ملتش به كشورهاي ديگه ميخواد باز هم جيب ملت رو خالي كنه ، جوانانش برن تا چندتا نون خور كم بشه .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار