کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تحمل دولت در کاهش نرخ دلار کجاست؟

کدخبر:۲۱۵۸چهارشنبه، ۶ آذر ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۰:۰۹۷۳۰۹ بازدید

دیروز دلار حرکت نرم و کاهشی خود را ادامه داد. گشایش هسته ای بسیاری از شهروندان و صاحب نظران را به این اندیشه واداشت که آیا دلار به قیمت سال 90 باز خواهد گشت؟ آیا شاهد دلار 1400 یا 1500 تومانی خواهیم بود؟

این در حالی است که کارشناسان اقتصادی چه در دولت قبل و چه دولت فعلی افزایش قیمت دلار را یک شانس برای کشور می دانستند تا اقتصاد کشور از رکود خارج و بدون اتکا بر رانت های نفتی به چرخه سالم خود بازگردد. هم بهمنی و هم سیف (روسای بانک مرکزی در دو دولت) قیمت واقعی و مناسب دلار را بدون توجه به شرایط سیاسی دولت چیزی بین 2800 تا 3000 تومان تلقی کرده اند. این در حالی است که مردم و به خصوص طبقات متوسط و فرودست که تاثیر دردناک افزایش ناگهانی قیمت دلار را در تشدید تورمی افسارگسیخته کاملا لمس کرده اند اینگونه اظهارنظرها را برنمی تابند.

این روزها پرسش اصلی محافل اقتصادی «نرخ واقعی» دلار است. اگر بپذیریم آنگونه که پیش تر دولتمردان گفتند نرخ واقعی دلار 2900 تا 3000 تومان است، باید دید دولت قصد دارد با چه مکانیزم هایی مانع افت قیمت شود؟ عبدالکریم رجبی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با هفت صبح در این مورد می گوید: «آنطور که قبلا وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی در جلسات کمیسیون اقتصادی عنوان کردندس طح تحمل کاهش نرخ دلار بین 2500 تا 2600 تومان است و دولت قصد دارد مانع کاهش شدید این رقم شود چرا که در اینصورت دلارهای خانگی به بازار سرازیر و عده زیادی از مردم عادی متضرر می شوند. بانک مرکزی فعلا در بازار هیچ دخالتی نمی کند اما اگر قیمت ها بیشتر پایین بیاید، وارد بازار می شود و دلارهای مردم را با قیمت بالا می خرد تا مردم ضرر نکنند.»او در پاسخ به این سوال که آیا این اقدام به معنی حمایت از احتکارکنندگان ارز نیست؟ می گوید: «این تدبیر دولت برای حمایت از اقشار متوسطی است که با سرمایه ای اندک مقداری دلار ذخیره کرده اند و نه محتکرکنندگان بزرگ. در مجموع تصمیم دولت این است که نگذارد قیمت دلار از 2600 تومان پایین تر بیاید و بودجه سالیانه هم براساس همین نرخ بسته می شود.»

او در پاسخ به این ابهام که آیا دولت ممکن است با عرضه نکردن ارز به صرافان، قیمت ها را بالا نگه دارد؟ می گوید: «خیر گمان نمی کنم چنین کاری در دستور کار دولت باشد چون نیاز مردم باید از طریق خرید از صرافان تامین شود.»در این میان به سراغ صرافی ها و همینطور کارشناسان نخبه اقتصادی رفتیم تا از سرگذشت و سرنوشت دلار در روزهای آینده مطلع شویم. 

نرخ دلار بعد از توافق هسته ای در مذاکرات ژنو کاهش یافت و موجب شد نرخ آن که بیش از 3000 تومان قیمت داشت به کمتر از این میزان طی دو روز گذشته برسد. این نوع افت قیمت ها در بازار طی سال های اخیر با توجه به فضای ملتهب بازار ارز تنها با دخالت مستقیم بانک مرکزی و یا فضاسازی فعالین بزرگ ارز امکانپذیر بوده است ولی به نظر می رسد برای نخستین بار طی حدوددو سال اخیر بدون دخالت عوامل بازارساز و تنها تحت تاثیر بهبود فضای روانی شاهد افت قیمت هستیم؛ به گونه ای که طی روزهای گذشته بسیاری از دارندگان دلار همزمان با ایجاد موج جدید کاهش قیمت طلا و ارز، خود را به بازار رسانده بودند تا با تبدیل دلار و سکه به ریال از کاهش بیشتر ارزش دارایی خود جلوگیری کنند. موج فروش دلار موجب شد تا به اصطلاح بازاری ها، بازار فروشنده شود و قیمت هر دلار تا دو هزار و 950 تومان پایین بیاید.

در همین زمینه یکی از صراف های خیابان فردوسی به خبرنگار ما گفت: «با بیرونآمدن بازار از شوک هسته ای تقریبا معاملات به مانند روزهای قبل از توافق هسته ای برگشته است.»علی خانزاده، افت قیمت دلار را طی دو روز گذشته در بازار متاثر از کاهش تقاضا و افزایش میزان عرضه ارز عنوان کرد و گفت: «قیمت واقعی دلار بین 2900 الی 3000 تومان است، از این رو هر نوع کاهش قیمت به خاطر جو روانی است و دلیل منطقی ندارد.این در حالی است که پیش بینی می شود مجددا دلار براساس نرخ سه هزارتومانی در بازار آزاد خرید و فروش شود. این صراف بازار ارز معتقد است: «با مثبت شدن دیدگاه بازارهای جهانی به بازار ارز ایران، پیش بینی می شود که نرخ دلار تا پایان سال جاری به نرخ 2800 تومان تنزل یابد.»

کاهش نرخ ارز منجر به افزایش تورم می شود

در این میان همزمان با سیر نزولی ارز بسیاری از کارشناسان معتقدند که نرخ ارز به زیر دو هزار تومان باز نخواهد گشت و در صورتی که روند کاهشی آن در دولت مدیریت نشود شرایط اقتصادی در طولانی مدت به شکل فعلی خود بازگشته و شاهد افزایش تورم خواهیم شد.پدرام سلطانی از اعضای اتاق بازرگانی معتقد است با توجه به توافقات انجام شده در ژنو پتانسیل کاهش نرخ ارز در کشور وجوددارد ولی اگر روند کاهشی آن در دولت مدیریت نشود شرایط اقتصادی در طولانی مدت به شکل فعلی خود بازگشته و شاهد افزایش تورم خواهیم بود.نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به این سوال که آیا روند کاهشی تحریم ها تاثیری بر کاهش نرخ ارز دارد گفت: «روند عرضه و تقاتضای ارز در آینده به نفع کاهش نرخ ارز حرکت می کند، زیرا در این روند عرضه بیشتر و تقاضا نسبت به آن کمتر می شود.آزاد کردن منابع ارزی ایران در سایر کشورها فرصت های بیشتری را در اختیار دولت قرار می دهد. همین موضوع نیز عاملی برای ایجاد روند کاهشی در نرخ ارز است. 

این کارشناس اقتصادی، با اشاره به تثبیت نرخ دلار نیز تاکید کرد قیمت ارز نمی تواند به کمتر از 2600 تا 2500 تومان برسد. اصولا براساس نگاه بلندمدت به صادرات و تولید، نرخ ارز در بازه مشخص باید حفظ شود زیرا در غیر اینصورت رقابت پذیری تولید با سایر کشورها کاهش می یابد و مجددا به واردات متکی می شویم. از این رو تعدیل نرخ ارز باید در بازه طولانی مدت انجام شود. در آینده ممکن است نرخ ارز کاهش یابد ولی اگر این روند مدیریت نشود مجددا شاهد تبعات منفی در تولید و صادرات خواهیم بود.

به گفته نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران عدم امکان رقابت باعث کاهش صادرات، سرمایه گذاری و در نهایت کاهش فرصت های شغلی می شود. سلطانی با تاکید بر اینکه سیاست ارزی شناور مدیریت شده در همین زمان ها است که باید نمود مدیریتی خود را نشان دهد، گفت: سیاتست های اقتصادی، ارزی، پولی و تجاری ما باید به سمتی باشد که منجر به کنترل نرخ تورم شود. با کنترل تورم قدرت خرید مردم در مدت زمان مشخص بازیابی و در کنار آن قدرت رقابت تولید حفظ می شود. در صورتی که نرخ ارز بدون مدیریت کاهش جدی داشته باشد، قدرت خرید مردم موقتا بازیابی می شود ولی در نهایت به دلیل کاهش اشتغال، بخشی از جامعه بیکار، تولید کم و در نهایت مجددا شاهد افزایش تورم و کاهش قدرت خرید مردم می شویم.

قانون ارز شناور مدیرید شده باید اجرا شود

از سوی دیگر رئیس کمیسیون تولدی و تجارت اتاق تهران با اشاره به کاهش نرخ ارز بازار همزمان با مذاکرات ژنو عنوان کرد: «سهم دلالان در تعیین قیمت ارز در مقایسه با میزان ارزی که دولت به فروش می رساند، بسیار ناچیز است و بازیگر اصلی بازار ارز، خود بانک مرکزی است.»

محسن بهرامی، در گفتگو با خبرنگار ما ضمن بیان مطلب فوق گفت: «با توافق در مذاکرات هسته ای قدرت مانوری ارزی بانک مرکزی برای تقویت ارزش پول ملی ایران افزایش یافته و صاحبان سپرده ارزی خانگی این نرخ رسمی ارز کاهنده است.»

رئیس کمیسیون تولید و تجارت اتاق تهران با اشاره به سیر نزولی قیمت ارز در بازار آزاد عنوان کرد: «همزمان با کاهش نرخ ارز در بازار یکسری متقاضیان خرید در انتظار کاهش هستند واز سوی دیگر صاحبان ارزهای خانگی به دلی لنگرانی از روند کاهش قیمت نسبت به فروش ارزهای خود اقدام کرده اند که پیش بینی می شود به دلیلکاهش سرعت آزادسازی پول این روند موقتی باشد.»او با تاکید بر لزوم مداخله بانک مرکزی برای تثبیت نرخ ارز در بازار آزاد تصریح کرد: «سیر نزولی قیمت ارز به زیر 3000 تومان در بازار می تواند آثار وخیمی را در اقتصاد ایران بر جای بگذارد. به این دلیل که اقتصاد ایران در زمینه واردات و صادرات ارز شرایط خود را با ارز سه هزار تومانی مطابقت داده است؛ از این رو به منظور پیشگیری از سیر نزولی قیمت ارز، بانک مرکزی وظیفه دارد براساس قانون شناور مدیریت شده با مداخله در بازار از کاهش نرخ در بازار پیشگیری کند.»معاون پیشین وزارت بازرگانی با بیان اینکه در دنیا طلا و ارز با یکدیگر رابطه ای معکوس دارند، گفت: «هر زمان دلار تقویت شود طلای جهانی کاهش پیدا می کند اما در ایران این رابطه با دنیا همخوانی ندارد و به ندرت با دنیا همراه می شود. در کشور ما مسائل اقتصادی تحت تاثیر مسائل سیاسی قرار می گیرد و باعث افزایش یا کاهش نرخ دلار می شود.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ابوسپهر: 1392/9/612:03:22،
136
37
برای آقایان و دلالان ذیربط نون توشه...
تا حالا دیدین کسی نون خودش رو آجر کنه؟
احمد: 1392/9/612:55:36،
54
18
چرا دروغ ميگن دلار كه ديروز افزايش داشت و شد ٢٩٨٠
صدای داد مردم: 1392/9/618:09:32،
28
17
آی ملت با شمام حمله کنید بخرید تا گرونتر از این شه

چقدر گفتیم بابا نخرید ارزونتر میشه - حالا ببینید هیچ فرقی با قبل از تحریم نکرد .
تقی: 1392/9/618:44:49،
15
12
داد مردم دوست داریم .
ر: 1392/9/710:01:21،
14
17
کاملان با حرفات موافقم .من میخوام بدونم اکثریت مهم هستن یا اون چند نفری که خدا میلیارد دلار ذخیره ارزیشون زیر متکاشونه .شما میخواید به خاطر ضرر نکردن چند نفر اصلان بزار بگم 10میلیون نفر که دلار با نرخ بالا خریدن 60میلیون نفرو زیر این همه فشارو تورم و بدبختی و بیکاری و گرونی له کنید
فوژان: 1392/9/714:42:32،
11
15
بابا واسید هنوز که برداشتن تحریم ها عملی نشده فعلا توافق نامه امضا کردن به محض عملی شدنش دلار یه شبه 200/300 تومن میاد بایین اونوقت همین کسایی که نفروختن ضرر میکنن
شاهین tehran: 1392/9/612:04:20،
96
19
سیف اگه اون صحبتو چند وقت پیش نمیکرد الان نرخ دلار زیر 2000 تومن بود. ولی صحبت سیف(رئیس کل بانک مرکزی) همه نقشه ها رو نقش بر آب کرد. البته کاهش نرخ دلار به نفع تولید کننده و وارد کننده است. چون میتونه با هزینه کمتری تولید کنه یا وارد کنه. از طرفی مصرف کننده هم سود میبره. چون به قیمت کمتری میخره.
بابك: 1392/9/615:17:38،
45
18
معلومه امثال اين آقايان وامثال عسگراولادى ها دوست دارن دلاربالا بمونه والا توليدكننده واقعى وقتى دلاركاهش داشته باشه هم ماشين الات وهم مواداوليه روباقيمت كمترى وارد ميكنه ضمن اينكه باارزون شدن ماشين الات امكان بروزكردن آنهاوافزايش راندمان ودرنتيجه كاهش هزينه هاى توليدراپيداميكنه
موسی: 1392/9/612:08:10،
28
57
همین خبر قیمت دلار رو تا آخر وقت امروز به 3000 تومان میرسونه و دید سرمایه گذاران رو نسبت بخ خرید دلار و سکه مثبت میکنه در نتیجه قیمت ها تا پایان سال دوباره بالا میره و باید انتظار سکه 1000000 تومانی و دلار 3100 تا 3300 تومانی رو داشته باشیم
حسین: 1392/9/612:08:45،
82
36
دل کسی برای مردم نسوخته , دل اینها برای احتکار کننده های بزرگ که بانکها و موسسات مالی بود میسوزه چون در ابتدای امر اینها بودن که دلارهای بازار رو جمع کردن و قیمت دلار شروع کرد به بالا رفتن و بعد هم مردم رفتن سراغ خریدن دلار .
خود سیف هم از همون دار و دسته هست و الان هم نگران ضرر اونا هستن
رضا : 1392/9/612:10:06،
32
22
با همین خبر الان در فردوسی اکثر صرافی ها فقط دلار و سکه میخرند.
کسی فروشنده نیست پس بالا میره
محسن: 1392/9/612:11:48،
68
16
نكته جالب تو جلوگيري از ريزش شديد دلار توسط دولت اين هست كه مردم عادي متوجه ضرر ميشوند و دولت مجبور است دلارهاي بازار را با قيمت بالا بخرد كه اين بيچاره ها ضرر نكنند!!!!!
آخه بي خرد اين چه حرفيه كه ميزني مردم ضرر نكنند يا خودتان كه صندوقهايتان پر شده؟؟؟
شاهین: 1392/9/612:14:49،
26
29
الان از صبح هر گرم طلا 3000 تومان گرون شد.دیروز هم 13000 گرون شد.
این یعنی تا عید دوباره به 120000 تومان میرسه
موسی: 1392/9/612:16:54،
17
23
با این خبر سکه امامی با 10000 افزایش به 870000تومان رسید
حسین: 1392/9/612:18:08،
32
15
دل کسی برای مردم نسوخته , دل اینها برای احتکار کننده های بزرگ که بانکها و موسسات مالی بود میسوزه چون در ابتدای امر اینها بودن که دلارهای بازار رو جمع کردن و قیمت دلار شروع کرد به بالا رفتن و بعد هم مردم رفتن سراغ خریدن دلار .
خود سیف هم از همون دار و دسته هست و الان هم نگران ضرر اونا هستن
تریدر: 1392/9/612:20:25،
26
79
نرخ دلار بین 2900تا3200در بلند مدت برای کل اقتصاد مفید خواهد بود نه در کوتاه مدت و مقطعی وبا ثبات ان طی 4 سال اینده وبا توجه به تورمهای اینده میتواند موجبات رشد و توسعه اقتصادی را با توجه به نقدینگی موجود در جامعه فراهم سازد.
خودرو نخریم لطفا !: 1392/9/612:23:01،
37
18
بالاخره سود جوها همیشه دنبال بهانه هستن
باید طوری پیش بره که مردم احساس رفاه مادی و روانی بکنن
خود مردم هم باید همت کنن و هماهنگ باشن
تا جایی که میتونن خرید اضافی نکنن تا فروشنده ها هم مجبور به عرضه بیشتر شن
از جمله طلا/ دلار / خودرو /مسکن / خوراک و پوشاک
Crystal: 1392/9/612:24:54،
39
21
هرموقع بتوانند دلار رو به 900 تومن قدیم برسونند یعنی شاهکار کردن هرچند در حال حاضر روند نزولی داره
ن: 1392/9/612:31:46،
46
15
خودشان دلار دارند می گویند مردم متوسط ضرر می کنند
بابک: 1392/9/612:32:16،
76
18
خوب یاد گرفتن که مردم رو بازی بدن .

دلار 3000 تومنی به دهنشون مزه داده نمیخوان بیارنش پایین تر .

هر چند وقت یه بارم یه کارشناس نما رو میارن که بگه نرخ واقعی دلار 3000 تومنه تا توقع مردم رو بیارن پایین .

دروغ تا کی ؟
مهرداد: 1392/9/612:34:54،
43
33
این هم جوک 92 بخاطر حمایت از افراد متوسط دلار را پایین نمی اورند واقعا خنده داره مگه افراد متوسط هر کدام چقدر دلار دارند.
شاید منظورش از افراد متوسط بانک های خصوصی و افرادی مثل عسگراولادیهاست
پژمان: 1392/9/612:35:18،
62
13
قیمت واقعی دلار 1126 هست ، ملت شریف دلار 3000 دارن تحمل میکنن ، دولت نرخ ارز رو بالا برد برای کنترل و مانع از تضعیف پول ملی بشه .( وقتی ک تحریم هستیم) ::::::
ولی وقتی تحریم برداشته بشه باید نرخ به 1126 برگرده نه بیشتر بلکه کمتر ،،،،،
سال 91 یک شبه ماشین 40 میلیونی شد 100 میلیون ،،،،تکلیف بی پول ها چیست ؟
Farshid: 1392/9/612:40:51،
36
15
بی تابی مردم برای کاهش قیمتها ازجمله ارز مسئولین بانک مرکزی و دیگران رو سراسیمه کرده که از مردم می خواهند از کاهش قیمتها کوتاه بیایند.
مهدی: 1392/9/612:45:52،
35
32
چرا حرفی از تحمل مردم نمی زنید.
ستاره: 1392/9/612:53:44،
51
19
این ها که چیزیشون نمیشه.نماینده های مجلس که حقوق خودشان با نرخ تورم بالا میره و ککشون هم نمیگزه میگن چشم مردم کور با دلار 3000 تومان بسازن..چطور وقتی دلار از1200 رسید به 4000 تومان برای جلوگیری از تورم اقدامی نکردن حالا اگه بیاد پایین تورم ایجاد میشه!راست میگین حقوق های کارگر و کارمند بیچاره را هم سه برابر کنید.زندگی راحت فقط واسه شماست؟
ب: 1392/9/612:53:46،
46
18
مردم متوسط دلارشان كجا بود كه ضرر بكنه آقاي ...
علی: 1392/9/613:04:29،
44
32
به ولله اگه اینا کارشناس واقعی باشن اینا دلالند
محسن: 1392/9/613:06:56،
36
17
مردم متوسط اینا همونایی ان که ماهی حدود 30 میلیارد حقوق کارمنداشونه !!! حالا خودتون پولداراشون رو ببینید وضعشون چجوریه !!!
مردم جامعه که مردم نیستن , اینقد کار واسه مردم میکنن پس کو ؟ کجاست ؟ چرا ما نمیبینیم ؟! پس نتیجه میگیریم مردم یه عده خاص هستن !
اخرش هم باید بگم : از ماست که برماست ...
سعید ملکی: 1392/9/613:11:08،
47
17
اقتصاد ایران وابسته به ارزه. نه 10 درصد نه 20 درصد بلکه 100 درصد. دولت میتونه نرخ ارزو بیاره پایین. فقط با بهانه های بچه گانه میاد و میگه نرخ ارز به ضرر اقتصاد کشوره. به ضرر نمیدونم فلان چیزه فلان چیزه. آخه این دولتهایی که میاند توی این مملکت فقط به فکر پرکردن جیب دوروبریاشونند.
Khaled: 1392/9/613:32:33،
26
17
"جان کری" بعد از مذاکرات ژنو گفت که ایران در آستانه فرو پاشی است.اگر به ایران کمک نشه وضعیت به نفع منطقه نخواهد بود. سوال اینه که آیا دیر نشده آقای "کری" ?
حسین : 1392/9/613:41:37،
20
17
دلار در بودجه سال اینده 3200 تومان درنظر گرفته میشود نگی نگفتی .دی ماه امسال مشخص میشه
بینام : 1392/9/614:04:32،
33
16
بفکرعموم مردم باشید نه عده ای که به تورم دامن زده اند معلوم میشه دروغ میگید بفکرخودتونید چون خودتون دلاردارید
علی: 1392/9/614:07:19،
36
16
بنده خدا ها فکر مردمند که چیزی ارزون نشه طفلکیها
رضا : 1392/9/614:08:42،
27
30
معلوم نیست این مسوولین محترم که همین جور فله ای اظهار نظر میکنند اصلا تو این مملکت زندگی میکنند یا از يه جای ديگه اومدن آخه بگو آدمهای حسابی اگه نرخ دلار رو 3000 باشه صادراتتون زیاد ميشه پس چرا تولید کننده ها چپ و راست دارن ورشکسته میشن واقعا که
رضا : 1392/9/614:18:06،
23
19
آقایان مسوول محترم اگه میخواین وضع مردم و صادراتتون اگه واقعا به فکر تولید کننده و صادر کننده هستید بهتر بشه باید نرخ دلار بیاد رو 1500 تا 2000 تومن اگه ام به فکر جیب خودتون و اطرافیانتون هستین همون 3000 تومن براتون عالیه
مسعود: 1392/9/614:32:40،
15
17
چن وقت پیش خودشون اعلام کردند که بانکها تخلف کرده ونسبت به خرید و ذخیره دلار اقدام کرده اند که بخشی از افزایش قیمت دلار مربوط به همونه حالا آقایون به دست و پا افتادن که نذارن مبادا آنها که همان خودشون هستند دچار ضرر بشن و ما بیشتر از اینا حقمونه ملتی که اعتراض بلد نباشه همون بهتر که از روزگار محو بشه
کامران: 1392/9/614:33:10،
22
15
از آقای پدرام سطانی مالک شرکت پرسال وارد کننده کاغذ از کشور دوست
(چین )که در حال حاضر هم موجودی زیادی در انبارهای بندر اینجور صحبت کردن بعید نیست
محسن: 1392/9/614:39:08،
23
14
میگن میخایم مردم عادی ضررر ندن بابا همین مزدورا با حمله به بازار پدر مردم رو در اوردن همین ندید بدید ها بودن که التهاب بار اوردن حالا میخاید به دنباله نفعشون باشید ایا میخاید اونا رو عادت بدید به جنین کاره زشتی در اینده .
مهدی: 1392/9/615:21:44،
36
14
نمیدونم چرا بعضی ها بدشون میاد ارزش پول مملکت در مقابل پول غریبه ها زیاد شه که در سطح جهان ارزش واقعیمونو پیدا کنیم
شروین: 1392/9/615:56:13،
22
13
مذاکرات ژنو هم بهونه بود.مشکل ما خودتحریمی هستش.دلار بیاد زیر 3000دلالان عزیز ضرر میکنن!!الکی دلمون رو خوش کردین.متاسفانه ماشین از دیروز 500تومن گرون شده.لعنت به اون دلال و باعث و بانیش
کوروش بلوچ: 1392/9/615:57:40،
16
17
خواهشن حرفای الکی نزنید دلار 3000هزارتومان باقی موند الکی دل مردموخوش نکنید
آرش: 1392/9/616:16:05،
34
13
خیلی سادست بالا رفتن قیمت دلار بخاطر کمبود اون تو بازار بود(سپاه و دولت و بانکها خریدارهای اصلی دلار بودن) حالا که قراره اوضاع بهتر بشه و کمبود دلار نباشه قطعا باید قیمتش پایین بیاد دیگه.چطور دلار یه شبه میتونه دو سه برابر شه و هیچ اتفاقی هم نیافته ولی با پایین اومدن قیمتش مشکلات روحی و عاطفی برای قشر متوسط ایجاد میشه!
مردم عادی: 1392/9/616:40:23،
29
24
کاهش قیمت دلار فقط بر ضرر آقایونی هست که جیبشون پر دلار نه مردم عادی !
تورج: 1392/9/617:33:39،
17
13
دلار 3000 یعنی درآمد یک کارمند در ایران 300 دلار که می شه پول دو روز یک کارمند در اروپا یا آمریکا آیا میشه با 300 دلار زندگی کرد ؟
امیر: 1392/9/618:04:58،
24
15
پول ایران خیلی بی ارزش شده حکم گونی را دارد ....
امیر: 1392/9/618:06:37،
27
14
نون 1 تومانی لواش شده 168 تومان این حرف 50 سال پیش نیست حرف 10سال پیش است....
امیر: 1392/9/618:11:29،
31
17
الان که مکه میری میگی 1 خمینی (1000تومان) بهت فوشت میدن حتی وقتی میگی 10 تا خمینی فقط میخندن...
امیر: 1392/9/618:12:23،
29
13
پفک 2000 تومان می فهمید دهن منو وا نکن میام....
علی: 1392/9/619:57:48،
17
15
مردم نان شب به زور درمیارن بعد برن دلار بخرن بزارن خونه چرا دروغ
بابک: 1392/9/620:24:36،
19
14
بهتر بود این عنوان رو بجاش انتخاب میکردن که تحمل مردم برای دلار 3000 تومنی تا کجاست
سعيد: 1392/9/620:55:21،
27
13
متاسفم براي طرز فكر نماينده و دولت كه منافع اقليت كه با تفكر ضد افتصادي ارز خريدن و دولت كريمه و مهربان منافع77ميليون ادمو با منافع چند نفر معامله كرده.توجيه از اين خنده دار ترم هست اخه؟با اين افكار بودجه تصويب ميكنين و خودتون دو ماه بعد اصلاحش ميكنين و اعتراف به غير عملياتيش ميكنين.
سیدخراسانی: 1392/9/621:19:56،
13
13
اینا این کار رو میکنن مردم حمال بمونن برا 1لقمه نون شب تا صبح کار کنن
مردم کارگر=دلار3000
مگه خدا نفرمود : شما از اینده خبر ندارین چون از غیب چیزی نمیدونید نگید ایا خدا دانشگا نرفته به خاطر همین قران رو کنار گذاشتیم
از چی بگم: 1392/9/622:15:52،
21
15
میدونید دلار ۳۰۰۰ تومانی یعنی چی؟

یعنی صادر کننده جنسشو بده دلار بگیره سرمایش ضربدر ۳ بشه براش و اون جنس تو کشور کم بشه و گرونتر

یعنی وارد کننده جنسشو ۳ برابر بندازه به مردم زیر خط همه چی

یعنی دولت واسه تأمین نقدینگیش دست کنه تو جیب مردم بیچاره

یعنی ...
مجید: 1392/9/623:03:51،
21
11
آقای رئیس بانک مرکزی عده کمی از مردم که ارز خریدن مهمترن که ضرر نکنند یا اکثریت مردم که نخریدن و با افزایش نرخ ارز می خوان همه چیز رو گرونتر بخرن؟
سامیار: 1392/9/623:42:19،
17
12

همه دعاگوشدن که توافق بشه وضعشان بهتر شودنه این که ازقبل بدترشودهمه چیز گران بماندما ازدست گرانیهافلج شد ه ایمکمی به فکر مردم باشید
ایرانی: 1392/9/700:12:34،
19
11
این بندگان مخلص خدا نگران مردم (یعنی همان دلالان گرامی هستند که با طمع فراوان دلار احتکار نموده اند تا در فرصت مناسب با فروش چندین برابر قیمت خون این مردم را بمکند) می باشند.ما مردم باید خیالمون کاملا راحت باشه چون اینها کاملا در این زمینه همکاری لازم رو خواهند داشت.
kazeme: 1392/9/706:09:50،
21
16
اکثر شما از روی احساسات نظر می دین. یکی می خواد دلار پایین بیاد تا خودرو بخره، یکی برای ارزون شدن مواد غذایی و دیگری برای مسکن. این نوع نگاه به پدیده های کلان اقتصادی، واقع بینانه نیست. دولت باید یک مملکت رو اداره کنه. اون هم نه برای یک سال بلکه برای چندین سال.
رضا: 1392/9/711:00:56،
12
21
اي خدا مابايددرددلمون به كي بگيم قبلابهنونه ميكردن مذاكرات حالابهونه ميكنن ضرردلالان بي انصاف يهوبگين خودمون دلاليم وذينفع اين همه هم مردم بيچاره روسركارنذاريد
ساسان: 1392/9/711:31:22،
21
10
چرا امثال شما دوست نداريد دلار بياد پايين ومردم نفسي بكشند؟
از توليد داخلي حمايت ميكني كه اقلام خوراكي وكالاهاشونوده تاصدبرابركرده انددلار بياد پايين واردات شه توليد كنندگان كم فروش عزيز رقابت ميكنندودرصدي كمتركم فروشي ميكنن، ايران خودرو وسايپا قطعات روبا قيمت كمتر ميخرن بشدت تورم كاسته ميشه شما برعكس ميگيد؟
عبدي: 1392/9/711:35:18،
21
9
كم فروشي با سودزياد در بازار داخلي وجود داره بنظرت ايناحمايت ميخوان؟بايد دلار بيادپايين تارقابت كنند با كالاي خارجي وحاشون سرجاش بيادكمترمردم رو سركيسه كنن
نرگس: 1392/9/711:38:10،
11
30
افت دلار=جمع كاسه كوزه دلالها ورانت خورها=كاهش شديد تورم چون يا نرخ كمتر كالا وارد شه توليد داخل نيز نرخ رو مياره پايين =ظلم كمتر درحق مردم بدبخت=نفس كشيدن
مسعود: 1392/9/713:45:05،
21
10
باش تا دلار بشه 1500 باید خوابش رو ببینی
حمید: 1392/9/716:05:02،
18
11
یعنی اگر تحریم نباشیم آیا به مردم نفعی میرسونه یا.....
دلسوز: 1392/9/801:54:28،
15
10
اگه نمیخواهید دلار پایین بیاد پس اصلا چه نیازی به برداشتن تحریم هاست
مهدى: 1392/9/806:08:24،
14
12
حرفهاتون يه سرىش راست بود و بيشترش دروغ محض، راست بودن اون جندتا حرفتون هم به خاطر اين بود كه دروغاى شاخدارتون رو به خرد مردم بديد، ديگه الان يه بچه هم ميفهمه دلار بياد پايين تورم منفي ميشه، آخه بنده ی خدا امثال شما که يه تريبون در اختيارته خجالت نميکشي ميگي مردم دلار احتکار کردن
شهروند ایرانی : 1392/9/810:11:57،
16
10
ای داد ای بیداد عزیزان من 90درصد مردم ما دلار ازنزدیک ندیدن دلاربه چه دردم میخورد سیب زمینی که هرسال میریختم بیرون الان کیلوی 2500تومان شده اینها سود دلا للان راکم زیاد می کنند کمی به فکر ضعفا باشند روغن نباتی 25000 کره 100گرمی 1800تومن

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار