کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نقش سدها درخسارات سیلاب‌های اخیر

کدخبر:۲۱۵۵۵شنبه، ۲۸ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۲:۵۹۳۷۱۹ بازدید

سدسازان می‌گویند سدها در سیلاب اخیر جان مردم را نجات دادند اما منتقدان می‌گویند با مدیریت درست آب، اصلا نباید چنین سیلابی ...
نقش سدها درخسارات سیلاب‌های اخیر

سدسازان می‌گویند سدها در سیلاب اخیر جان مردم را نجات دادند اما منتقدان می‌گویند با مدیریت درست آب، اصلا نباید چنین سیلابی ویرانگر می‌شد و طبیعت به زودی با ریزگردها انتقام خود را خواهد گرفت.

مدافعان سدسازی پس از قوع سیلاب‌های اخیر بارها از نقش حیاتی سدها در کاهش خسارات ناشی از سیلاب‌ها سخن گفتند و این سازه‌های بزرگ و میلیاردی را ناجی ساکنان پایین دست لقب نهادند. با این حال بسیاری از کارشناسان حوزه اقلیم و محیط زیست نظر دیگری دارند. آنها معتقدند که سیلاب‌ها می‌توانستند جانبخش طبیعت تشنه پایین‌دست باشند و سدها مانع نوزایاییِ (توانایی بارورسازی مجدد) صدهاهزار اراضی خشکیده با سیلاب و آبرفت های جانبخش شدند. به اعتقاد این کارشناسان طبیعت در ماه های آتی بار دیگر با ریزگردها انتقام خود را خواهد گرفت.

محمد درویش در گفتگو با خبرنگار مهر در این باره می‌گوید: هیچ جای دنیا سد نمی‌سازند برای این که سیلاب را کنترل کنند. هزینه‌های میلیاردی که برای احداث سد می‌شود به خاطر این نیست که سازه‌هایی بسازیم که باعث شود تا سیلی خسارت‌بار در پایین دست اتفاق نیفتد.

مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که برای جلوگیری از سیلاب باید فعالیت‌های اصولی انجام دهیم برخی از این فعالیت‌ها را بر شمرد و گفت: برای این که جلوی سیل را بگیریم باید اولا پوشش گیاهی در بالادست را تثبیت کنیم، تعادل دام و مرتع را برقرار کنیم، فعالیتهای معدنی بی‌ضابطه را سامان دهیم و اجازه تغییر کاربری اراضی در بالادست حوزه‌های آبریز ندهیم تا به این ترتیب ضریب هرزآب و نرخ فرسایش خاک را تشدید نکنیم.

وی افزود: دومین کار این است که باید به بستر آبرفتی رودخانه‌ها احترام بگذاریم و در حریم بستر آبرفتی سیلابی رودخانه‌ها ساخت و سازی انجام نشود تا در مواقع سیلابی، سیل بتواند به راحتی جریان پیدا کند. به خصوص در مناطقی مثل کشور ما که خشک و نیمه خشک محسوب می‌شود و احتمال رخداد بارندگی‌های شدید خیلی زیاد است باید به این دو موضوع خیلی بیش از حد توجه بکنیم.


سیلاب‌ها می‌توانستند نعمت باشند

درویش تصریح کرد: اگر این دو موضوع را رعایت کنیم، سیل‌ها نه تنها خسارتی به بار نمی‌آورند بلکه می‌توانند نعمت هم باشند زیرا این سیل‌ها هستند که مواد غذایی را به تدریج می‌شویند و با خود به دشت‌ها و جلگه‌های حاصلخیز کشور می‌آورند و این باعث قدرت و قوت کشاورزی ما و افزایش حاصلخیزی جلگه‌های حاصلخیز ما از جمله جلگه خوزستان، جلگه میناب، جلگه شهریار، جلگه فامنین همدان، جلگه ورزنه در تالاب گاوخونی و همین طور دشت جیرفت در استان کرمان و کامفیروز در استان فارس و بسیاری از مناطق دیگر کشور ما می‌شود.

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع تاکید کرد: این که این‌ دشت‌ها از قدیم به عنوان قطب کشاورزی مطرح شده‌اند به خاطر این بوده که جریان‌های سیلابی مثل رودخانه هلیل رود در کرمان یا جریان‌های سیلابی رودخانه هیرمند در سیستان و همچنین جریان‌های سیلابی رودخانه‌های کرخه و کارون در دشت خوزستان حرکت می‌کردند و این جلگه‌ها را سیراب می‌کردند و این‌ها می‌توانستند قطب کشاورزی ما باشند در حالی که ما با ساختن سدها جلوی این جریان‌های مغذی را گرفته‌ایم. آب زلال اندکی که از سدها خارج می‌شود باعث شده که دیگر دشت‌های حاصلخیز کشاورزی ما نتواند حاصلخیزی خودش را جبران کند و ما مجبور به استفاده از کودهای شیمیایی هستیم که خود این مساله عوارض جبران ناپذیری را در تولید محصولات ارگانیک و بیماری‌هایی که به وجود آمده به کار آمده است.


ویرانگر شدن سیل‌ها نتیجه نابخردی مدیریتی است

درویش در پاسخ به ادعای مدافعان سدسازی که «اگر سدها نبود خوزستان یا لرستان زیر آب می‌رفت»، تصریح می‌کند: اگر این اتفاق افتاده است و این سیل‌ها ویرانگر می‌شود به دلیل نابخردی مدیریتی ما بوده است. چرا باید میلیاردها تومان برای ساخت سدی هزینه کنیم و بعد سدی که باید دست‌کم ۵۰ تا صد سال عمر مفیدش باشد به دلیل رسوبی که پشتش جمع می‌شود با یک هرزآب پر شود و نابود شود و حتی نتواند در تولید برق موثر باشد. این کار خیلی غلطی است و نباید دوستان از این مسئله به عنوان امتیاز سدسازی یاد بکنند.

مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست هشدار می‌دهد: دوباره اجازه ندهیم تا شرکت‌هایی که سود خود را در ساختن سدها یا طرح‌های انتقال آب بین‌حوضه‌ای بیشتر می‌بینند، مجدداً مجال یابند تا از رخداد سیل‌های اخیر در لرستان و خوزستان آن هم با دبی هشت تا 9 هزار متر مکعب در ثانیه که به مراتب کمتر از سیل اسفندماه 1383 در کارون است، برای کلاه سدسازی، نمدی تازه ببافند و اندوخته‌های خالی صندوق ارزی کشور را خالی‌تر کنند.

درویش تصریح می‌کند: مدیران ارشد سازمان متولی آب کشور به کمینه ملاحظات محیط زیستی در مانیفست وزارت متبوع خود هم اعتقادی ندارند وگرنه چگونه ممکن است رسیدن آب به خلیج فارس یا تالاب‌ها و چالاب‌های داخلی را «هدررفت آب» نامیده و آشکارا بدون هیچ نگرانی و دغدغه‌ای اعلام کنند: سیاست دستگاه متبوع آنها این است که تا آخرین قطره آب موجود در رودخانه‌ها‌ی وطن را مهار کرده و اجازه ندهند تا هیچ رودخانه‌ای در فلات ایران به پایاب خود برسد!

وی تاکید می‌کند: هرگز نباید بپنداریم مشکل سیل‌های ویرانگر با ساختن سدهای بیشتر حل خواهد شد، برای تبدیل دوباره بلای سیل به یک موهبت، باید به قوانین طبیعی در چیدمان توسعه کشور گردن نهاده و بر خلاف توان بوم‌شناختی کشور، نسخه‌های توسعه را نپیچیم.

درویش در پایان اعلام می‌کند: ثمره سدسازی افراطی تا این لحظه کاهش ذخیره تنوع زیستی در رودخانه‌ها و آبگیرهای بزرگ در شمال و جنوب کشور بوده و نتیجه آن نیز افزایش چشمه‌های تولید گرد و خاک بوده است.

از همین روست که برخی کارشناسان هشدار داده‌اند که اگر سدها سیلاب‌های اخیر را مهار کردند اکنون باید چشم به راه‌ ماه‌های پیش رو بود تا طبیعت بار دیگر با ریزگردها انتقام مدیریت نادرست آب کشور را از ساکنان بی‌پناه سرزمین آب و آفتاب بگیرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

اشکان: 1395/1/2817:07:52،
66
83
من نظر این آقای درویش رو زیاد قبول نمیکنم، اگه سد نبود چطور آب مصرفی مخصوصا شهرهای بزرگی مثل تهران تهیه می کردیم . به نظرم غیر ممکن بود
حجت: 1395/1/2817:16:23،
78
38
قرار نبوده تهران اینقدر بزرگ بشه که بعدش ....
رضا: 1395/1/2819:07:22،
60
39
آقا اشکان خان این حرف شما نادرست من دانشجو کارشناسی علوم طبیعی هستم وجود سد خوب است اما نه اینقدر که اینا ساختن
سالار: 1395/1/2819:32:42،
60
51
کارمندایی که برجی 5 میلیون میگیرن و روزی 5 دقیقه هم کار نمیکنن قطعا نمیتونن حتی فکری راجع به این اتفاقات شوم بگیرن چه برسد به اقدام و عمل!!!
بهنام: 1395/1/2820:29:38،
47
29
قرار نیست هرجا آبی جاری میشه روش سد ساخت صدها سد غیر اصولی و بدون محاسبات درست، در این سی ساله زده شده که باعث زیر آب رفتن برخی جنگلها و مراتع و زمین های کشاورزی شده و با بیرون زدن آب از حاشیه رودخانه ها باعث خرابی و خسارات مالی و جانی شده، سد سازی حساب کتاب داره نه اینکه هر جا آبی جاریه بشه روش سد ساخت.
محمدخان: 1395/1/2822:58:50،
29
24
منتقدین بعد از اینکه اتفاقی افتاد شروع میکنن به بررسی . چون تازه جوانب کار خودشو نشون داده میبینن و بررسی میکنن و نظر میدن . خب عقلای عزیز لطفا قبل از بروز هر اتفاقی نظرات عالیات رو بدین . نوشدارو بعد از مرگ سهراب به چه درد میخوره . شما ها حتی دفتری به نام دفتر تجربیات هم ندارید که این تجربیات رو ثبت کنید تا جایی دیگر بتونید مطرحش کنید .
کاکا: 1395/1/2823:13:58،
43
26
خیلی تهوع آوره که حتی این موضوع رو هم میخوان سیاسی کاری کنن . اگه بد بوده همه توش نقش داشتن و اگه خوب بوده بازم همین طور .
مینا: 1395/1/2823:51:50،
26
36
مگه قدیما که سد نبود ما تشنه بودیم ؟
پاسخ به محمدخان: 1395/1/2900:58:15،
21
23
همچین دفاتری که نتایج عملیات ثبت بشه عموماهست، متأسفانه عمومامسؤولین مافوق اکثرادارات(خصوصاادارات کل) براساس شایسته سالاری(تخصص علمی وتجربه عملی) منصوب نمیشوندونتیجه اش (عموما) عدم بهره گیری ازاین نتایج بررسی ها میباشد.
سد گتوند هستم: 1395/1/2904:48:29،
34
28
سلام
سدگتوند هستم.نامم را شنیده اید!؟کمکم کنید.فقط بخاطر اینکه آبی که ذخیره کرده ام بدست کنبد نمکی مجاور شور شده میخواهند تیشه به ریشه ام بزنند درحالیکه بیش از دوهزارونهصدمیلیارد پروژه ام خرج روی دست شما ملت گذاشته است!!! البته فعلا بخت بامن یاراست چون نمیدانند با چه روشی این همه اب نمک ام را تخلیه کنند که بیش از این به محیط زیست اسیب نرسد..
mehdi: 1395/1/2908:08:22،
24
25
این همه باران های سیل اسا فقط برای این بود که خدا به ما بفهماند که نمی خواد به فکر آیندگان باشید رزق اونا دست منه
نه اینکه بگم اسراف کنیم نه اما به بهانه مصرف زیاد که همش مال کشاورزی هست دولت پول ابی که از منابع طبیعی خدا هست را قیمتش را چندین برابر کرده حال انکه ما جور کشاورز ها رو میکشیم کشاورزی که فقط به فکر فایده است .
و دلیل دیگر این باران ها و تخریب ها مبارزه خدا با کشاورزان و مردمانی است که اسم زکات را جلوشان ببری میخندن بهت . خدا به هممون رحم کنه
بزرگی: 1395/1/2908:48:47،
25
29
خدا رحمتش کنه اون مرد بزرگ را
با چند تا کارگر ساده و بیل و کلنگ
با تکنولوژی 70 سال قبل جاده ها و سدها و ... ساخت که حالا به ما به ارث رسیده
وحید: 1395/1/2817:12:16،
50
72
اگر سد ها نبودند، الان آب خوردن هم نداشتیم آقای ...
بهنام: 1395/1/2823:17:57،
39
23
اگر میکروب ها و ویروس ها نبودند الان قدر سلامتی رو نمیدونستید!
تو رو خدا منطق رو نگاه کن
یاران: 1395/1/2818:36:34،
37
36
سدها اگر نتوانستند برای شما آب کافی جمع کنند در عوض برای عده ای نان کافی جمع کرده اند و برای همین روی هر جوی آبی میخواهند سد بزنند .
مجتبی: 1395/1/2819:26:25،
24
41
الان دیگه سد سازی منسوخ شده توی دنیا...!
امریکا هم بزرگترین سدش رو خودش ویران کرد...!
حامد: 1395/1/2821:25:39،
20
31
سلام
شما که دشمنانی به سرسختی عربستان دارین چرا پولتون رو صرف سد سازی و...فساد رانت کردین حالا سروقتش که نیاز به پول دارین دست به دامن ترکیه آمریکا و... شده اید مگه به خدا ایمان ندارین البته خدا عقل داده ولی اکبند گذاشتین استفاده نکردین
علی : 1395/1/2823:43:20،
35
33
سد نوعی مدیریت منابع اب است احداث ان منافاتی با توسعه ندارن . تمام کشورهای توسعه یافته دهها سال قبل این کارها را کردن سودش را هم بردن
بازارآزاد: 1395/1/2908:50:48،
30
20
سلام به همگي من از يكي كه اينكارس پرسيدم مي گفت اينا طمع كاري كردن آب سد هارو دو روز دير باز كردن خواستن مخازن پر بشه فكر هم نمي كردن ميزان بارندگي اينقدر زياد باشه تو خيال خودشون آب ذخيره مي كردن اگه به موقع اقدام مي كردن اين مشكلات خيلي كمتر ميشد.
فريبرز: 1395/1/2911:57:43،
22
24
بهترين گزينه جهت كنترل سيلاب انجام عمليات آبخيزداري است موضوعي كه مسئولين جدي نمي گيرند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما