کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

وام ازدواج 3 برابر شد

کدخبر:۲۱۵۱۴جمعه، ۲۷ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۲:۳۲۹۵۷۳ بازدید

نمایندگان مجلس در حالی سقف وام ازدواج را از 3 به 10 میلیون تومان افزایش دادند که در حال حاضر بخش اعظم وام‌های پرداختی ازدواج ...

نمایندگان مجلس در حالی سقف وام ازدواج را از 3 به 10 میلیون تومان افزایش دادند که در حال حاضر بخش اعظم وام‌های پرداختی ازدواج 3 میلیون تومان و تنها تعداد کمی از آنها 5 میلیون تومان است.

نمایندگان مجلس روز چهارشنبه هفته جاری درپایان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۹۵ تصویب کردند که سقف وام ازدواج جوانان برای هر یک از زوجین از ۳ به ۱۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت ۴ ساله افزایش یافت. این در حالی است که در حال حاضر بخش اعظم وام‌های پرداختی ازدواج ۳ میلیون تومان و تنها تعداد کمی از آنها ۵ میلیون تومان است.

مسئولان بانک مرکزی بر این اعتقادند که در شرایط فعلی امکان افزایش میزان وام ازدواج وجود ندارد و با وجود اینکه تعداد بانک های فعال در سامانه به ۲۸ بانک رسیده و بانک‌های خصوصی نیز به آن پیوسته اند اما هنوز تعدادی از متقاضیان و زوج های جوان در صف دریافت وام ازدواج ۳ میلیون تومانی هستند.

آنها می گویند که از یک طرف طی دو سال اخیر رشد سپرده های قرض الحسنه منفی شده و مردم سپرده کمتری در این بخش قرار می‌دهند؛ این در حالی است که سال‌های قبل تا ۲۰ درصد هم رشد داشته است و از طرف دیگر تکالیف قانونی در بخش اعتباری قرض‌الحسنه بر عهده سیستم بانکی گذاشته شده است.  


آمارهای وام ازدواج چه می‌گوید؟

بر اساس آخرین آمارها، تکالیف قانونی سال ۹۰ که به میزان ۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال بوده در سال ۹۱ به ۲۹ هزار ۴۰ میلیارد ریال (۴.۵ برابر افزایش نسبت به سال ۹۰)، در سال ۹۲ به ۳۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال، سال ۹۳ به میزان ۴۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال و سال ۹۴ یه میزان ۵۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال رسیده که نسبت به سال ۹۰ با ۷.۵ برابر افزایش مواجه شده است.

بانک مرکزی اولویت اول بخش اعتباری این بانک را پرداخت وام قرض الحسنه به ویژه قرض الحسنه ازدواج می داند، با این وجود مانده سپرده این بخش در پایان دی ماه سال ۹۳ در کل سیستم بانکی ۲۷۹ هزار میلیارد ریال و مانده تسهیلات پرداختی در همین مدت زمان ۲۹۵ هزار میلیارد ریال بوده، یعنی نسبت تسهیلات پرداختی به سپرده ها ۱۰۵.۶ درصد بوده است.

این بدان معناست که بانک‌ها بیش از آنکه سپرده قرض الحسنه جذب کرده اند در بخش‌های مختلف تسهیلات پرداخته اند. مانده سپرده در پایان دی ماه ۹۴ در همین بخش ۳۳۴ هزار میلیارد ریال و مانده تسهیلات ۳۵۷ هزار میلیارد ریال بوده، یعنی نسبت تسهیلات پرداختی به سپرده ها ۱۰۷ درصد است، این در حالی است که بانک‌ها باید ۱۰ درصد آن را به عنوان سپرده قانونی نزد بانک مرکزی سپرده گذاری کنند. بر این اساس این رقم قانوناً باید ۹۰ درصد باشد در حالی که الان ۱۷ – ۱۸ درصد بالاتر است.

از ابتدای سال ۹۴ تا تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۹۴ به ۷۲۱ هزار نفر تسهیلات ازدواج پرداخت شده و در همان زمان ۴۳۱ هزار نفر در نوبت دریافت تسهیلات در این بخش بودند و ۲۱۱ هزار نفر نیز تعیین شعبه شده بودند. البته مسئولان بانک مرکزی وعده داده بودند که تا پایان سال  ۹۴ پرونده های متقاضیان دریافت وام ازدواج سال‌های ۹۲ و ۹۳ بسته می‌شود و پرونده ها فقط مربوط به سال ۹۴ باقی خواهد ماند.

حال وکلای ملت در لایحه بودجه تصمیم گرفته اند که به منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی را موظف کنند که کلیه بانک ها و موسسات اعتباری کشور را ملزم کند به اندازه سهم خود از مجموع سپرده های قرض الحسنه پس انداز و جاری در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه مشارکت کرده و تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهد.

بر اساس تصمیم نمایندگان مجلس، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوجین از ۳ میلیون تومان به ۱۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت ۴ ساله افزایش می یابد. بانک مرکزی موظف است اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را به نحوی مدیریت کند که تعداد جوانان در صف وام ازدواج در پایان هر ماه کمتر از ۵۰ هزار نفر باشد.

غلامرضا مصباحی مقدم به عنوان طراح این پیشنهاد گفت: در سال ۸۹ تعداد ۹۰۰ هزار ازدواج به ثبت رسیده که این رقم در سال ۹۴ به ۶۸۰ هزار مورد کاهش یافته است. در حال حاضر ۱۲ میلیون نفر جوان مجرد و در سن ازدواج در کشور وجود دارد که ۴ میلیون نفر آنها بالای ۲۸ سال سن دارند.

از ابتدای راه اندازی سامانه قرض الحسنه وام ازدواج در سال ۸۸ تا ۳۰ بهمن سال ۹۴، یعنی طی ۶.۵ سال به ۷ میلیون و ۵۰۴ نفر وام قرض الحسنه ازدواج به میزان ۲۰۱ هزار میلیارد ریال پرداخت شده، یعنی سالانه ۳۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات داده شده است.


دستورالعمل هیات مدیره بانک‌ها

این نکته نیز حائز اهمیت است که براساس دستورالعمل اجرایی مصوب هیات مدیره، بانک‌ها اجازه دارند بخشی از منابع قرض الحسنه خود را به کارکنان پرداخت کنند اما با توجه به کمبود منابع و متقاضیان زیاد در صف، بانک مرکزی آنها را مکلف کرد که این منابع فقط بخش تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت شود.

بر این اساس برخی بانک‌های خصوصی با بانک مرکزی در بخش پرداخت وام ازدواج قرض الحسنه همکاری نمی‌کردند، بنابراین بانک مرکزی آنها را تهدید کرد که اگر این کار را انجام نمی‌دهند، دیگر نباید سپرده قرض الحسنه پس انداز افتتاح کنند و به بانک‌ها تکلیف کرده است که از محل سایر منابع داخلی خود به کارکنان‌شان تسهیلات پرداخت کنند.

برخی ها می گویند که به همین دلیل که بانک ها منابع این بخش را به کارکنان خود که سودهای ۴ درصدی دارند، اختصاص داده بودند، تعداد زوج های در صف دریافت وام ازدواج طی سال های گذشته در یک دوره به شدت افزایش یافته بود که حال با دستور بانک مرکزی این موضوع متوقف شده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

فریده: 1395/1/2712:22:19،
111
31
کو ازدواج
سالار: 1395/1/2718:38:17،
94
39
یعنی این وام هایی که کارمندان بانکها (و حتی برخی کارمندان رسمی ارگانهای دولتی مثل شرکت نفت از پول بیت المال) با نرخ 4 درصد و بازپرداخت 30 از منابع قرض الحسنه یا بیت المال میگیرن با مبالغ بالا (بعضا تا 200 میلیون هم شنیدم)؛ قطعا و یقینا خرج بیماری خود وخانوادشون میشه - حتی اگر بگن این کار قانونیه و شرعیه (چون عقل باید شرع رو تایید کنه و نه بالعکس) ...
حتی حقوق این کارمندان بانک اشکال داره چه برسد به گرفتن این مالی که هیچ شکی در حرام بودنش نیست (منابع قرض الحسنه باید صرف کارهای قرض الحسنه بشود نه پرداخت وام به خودیها!!)
این کار بانکها مثل کار برخی شرکت هایی هستند که صندوقهای صدقه و رفع بلا!!! در منازل مردم نصب میکنند و آخر ماه جمع میکنند و بین خودشون تقسیم میکنند...
سالار: 1395/1/2718:39:52،
94
32
جهت اطلاع بانک ملی به رسمی هاش 150 میلیون تومن وام خرید مسکن با نرخ 2 درصد و بازپرداخت 30 ساله عنایت میفرماید...
سنجد: 1395/1/2718:46:21،
86
34
توقعا رفته بالا خواهرم
شما دختری که حاضر باشه چند سال اول زندگی رو تو یه اتاق از خونه پدر شوهرش زندگی کنه سراغ داری؟؟؟
عبدالله: 1395/1/2719:27:58،
103
35
خدایی کی این دخترارو میگیره دیگه...

آدم زحمت بکشه . موی سرش بریزه پول در بیاره
بعد بی زحمت بیان جمع کنن برن!
آخرم طلب کار هستن .
فحش به پدر و مادر آدمم میدن !
نیما: 1395/1/2721:54:49،
44
73
سالار خان من کارمند رسمی بانک ملی هستم و تا این ساعت از خدمت 10ساله ام وام مسکن 150میلیونی با کارمزد 2درصد ندیدم
اشتباه به عرضت رسوندن سالار...
سالار: 1395/1/2723:25:58،
59
33
اتفاقا آقا نیما نه تنها 150 میلیون وام با نرخ دو درصد همین الان بین کارمندای رسمی داریم بلکه 50 میلیون هم وام جعاله هم به خواصی مثل شما تعلق میگیره...
one: 1395/1/2712:22:29،
110
42
وام ازدواج 10 تومنه بعد وام گاو داری 90 تومن، به نظرم با این شرایط آدم به جای زن گاو داری بگیره بهتره هااااا!!!
شاهین: 1395/1/2712:31:09،
73
30
هیچ کس نمیگه اقتصاد و قدرت مالی و درامد مردم رو بالا ببرید تا مردم نیاز به وام نداشته باشن همه میگن مبلغ وام رو ببر بالاگ
خب برادر و خواهر من گیریم بهت وام بزرگم بدن مگه قدرت باز پرداخت داری؟ فقط بیشتر به دردسر میخوری و در نهایت با جریمه تاخیر و دعواهای حقوقی و درگیری با ضمن ها تموم میشه.

مسولین محترم اشتغالزایی و وضعیت کار و حقوق و مسکن مردم رو بهبود بدین کسی نیازمند وام نشه.
منابع بانکی هم صرف تولید و زیرساخت و رشد کشور بشه.
احمد یکی از ۲۴ میلیون: 1395/1/2712:34:21،
55
78
۹ ماه ثبت نام کردم هنوز بهم ندادن خدایا زودتر دو سال دیگه رو برسان تا از از دست این دولت پوپولیست راحت شیم
مجتبی: 1395/1/2719:40:49،
65
41
اینم ربطی به دولت نداره...مربوط به بی وجدانی بانکهاست..!
راستی یکم فکر کن ببین نماز و روز قضا نداری...؟ شاید اینم مربوط به این دولت میشه.
خدای نکرده سنگ کلیه یا قند یا چربی خون چی؟ اینا هم مربوط به برجام یا این دولت میشه؟
مهندس: 1395/1/2712:42:54،
50
42
آقا من که 2 تومن تو قرض الحسنه دارم راضی نیستم یه قرون به کارمند بانک وام بدین اگه بدین مدیونمین راضی نیستم
سالار: 1395/1/2723:28:01،
45
31
کسانی که به آقای مهندس منفی دادن کم کاری رو ترجیح میدن و یحتمل استفاده کردن از منابع قرض الحسنه...
سعد: 1395/1/2712:43:51،
41
38
به همین دلیل که بانک ها منابع این بخش را به کارکنان خود که سودهای ۴ درصدی دارند، اختصاص داده بودند!!!!! چی ؟؟؟ 4درصد؟؟!! کوفتشون بشه ایشاللا
I: 1395/1/2713:03:27،
64
47
با این کارا آمار ازدواج بالا نمیره. باید مهریه رو غیرقانونی کنن و حق طلاق رو به هر دو نفر بدن. تا وقتی فرهنگ مردم درست نشه مملکت درست نمیشه. الان دخترا به پسرا فقط به چشم حساب بانکی نگاه میکنن و توقعشون تمومی نداره. البته پسرا هم جدیدا از دخترا یادگرفتن و دختر پولدار میخوان
علی حسینی: 1395/1/2713:09:38،
67
39
دیگه از ما گذشت 10 برابرش هم کنی نمیتونیم با این رکودی که انداختی تو کشور ازدواج کنیم جناب دکتر روحانی!!!
امسال سال آخره یه فکری بکن کشور رو سریع از رکود خارج کنی
Ali: 1395/1/2713:31:36،
71
37
جمعیت که داره کم میشه چه کارهای خوبی صورت میگیره!!!!

دوستانی که قصد ازدواج دارید به عنوان یک برادر کوچکتر این حرفی که می زنم رو عمل کنید( البته به عنوان یک پیشنهاد)

برای برخوردار بوردن از یک زندگی سالم و تامین نیاز های مالی و تربیتی کودکتان سعی کنید به یک و نهایتا دو فرزند بسنده کنید.
با این کار کودکتان زمانی به سن شما رسید سهمش از منابع ملی و حتی منابع مالی خانوده به طور چشمگیری افزایش پیدا می کند.

امیدوارم با کاهش چشمگیر جمعیت در نسل بعدی ، کودکانمان در رفاه کامل زندگی کنند که این امر به خود ما بستگی دارد.


یه نفر: 1395/1/2721:41:33،
58
32
آقاجون شما دلتو خوش نکن که سهمی به مردم برسه ... هرچی می گذره حرص و طمع آقازاده ها بیشتر میشه
حمید: 1395/1/2713:43:26،
62
34
بی خود وعده وعید ندین... جوون ها از ازدواج فراری هستن به 1001 دلیل
رضا ...: 1395/1/2713:44:59،
54
33
وقتی کار با دآمد ثابت نباشه اگه این دولت وام ازدواج رو به ۵۰ میلیون برسونه فایده نداره ..
جمعیت کشور رفته رفته داره کم میشه ،دوسال قبل ۹۰۰ هزار و سال قبلش ۶۰۰ هزا. از جمعیت ۸۵ میلیونی به زور ازدواج کردن که از این ازدواج بعضیهاش که نمیشه گفت به فوت و طلاق و بحث زندان و مهریه و غیره که هرسال داره ازدواج پایین میاد کشیده شده ..

سوال من اینجاست ..... چرا بعد از جنگ که این همه شهید دادیم و تا همین اواخر ( دو تا چهارسال پیش ) اجازه تولید مثل نمیدادید و هرکسی بچه دار میشد ( فرزند چهارم ) بیمه و غیره رو روش قحط میکردید ؟؟؟؟ بنیانگذار فرزند کمتر زندگی بهتر کی بود ؟؟

چرا جناب روحانی دستور وام چند ده میلیونی برای خرید لگن صادر کردن ولی وام ازدواج در بلاتکلیفی بسر برد و هنوز هم میبرد ؟؟

حرف بسیار ولی وقت کم است و البته آن چیز که به جایی نرسد (فریاد )است ..
حمید: 1395/1/2714:26:08،
45
33
مهم نیست سه برابر بشه یا ده برابر مهم اینه که بانکها برای همون سه تومن هم بودجه ندارن و من شخصا بعد از ازدواجم شش ماه تو نوبت بودم تا تونستم سه تومن و بگیرم ...
جواد: 1395/1/2714:29:56،
48
38
با اين هزينه هاى سنگين ده ميليون كجاى كار را ميگيره.
رضا: 1395/1/2715:03:24،
68
27
خداروشکر. اما خدایی بدبخت تر از ما دهه شصتی ها وجود نداره. هیچی به وقتش به ما نرسید. نه افزایش سهمیه کنکور، نه....
مهدی: 1395/1/2716:27:39،
44
29
شما همون ۳ تومنو بدین، ۱۰ تومن پیشکش.
sam: 1395/1/2716:51:58،
52
38
ازدواج هم کم کم داره بارقشرمتوسط و ضعیف داره میشه یه ارزو چون ادم اگه اونی که دوست داره را نتونه بگیره خوب بهتره اصلا مجرد بمونه
007: 1395/1/2717:28:53،
46
37
الان با 10 میلیون میشه چیکار کرد؟
جعفر: 1395/1/2718:35:04،
59
40
تو این دوره دخترا بیشتر تا 20 سالگی شانس ازدواج دارن چون الان اکثر پسرای بالای 25 سال برای ازدواج دنبال دختر دبیرستانی میگردن که هنوز دانشگاه نرفته. شیراز که ما هستیم اینجوریه
امین: 1395/1/2719:02:06،
54
36
جک سال.10 ملیون تومن
پول پیش یه خونه پیزوری 40 ملیون تومن
رسما یه ملتو مسخره کردن و هر هر به ریش همه ی مردم میخندن
سرخورده از وضع جامعه: 1395/1/2720:00:30،
56
32
وام اگه 100 برابرم بشه تا وضع اقتصاد و اشتغال درست نشه هیچ فایده ای نداره
مسئولان اگه به فکر ازدواج هستن باید اقتصاد و اشتغال رو درست کنند وام دادن دردی رو دوا نمیکنه
احمد: 1395/1/2722:01:58،
48
28
با اتفاقی که برای پول ملی از سال 85 به بعد افتاد و ارزش ان به
قدری کاهش یافت که در رده پول ملی موزامبیک و اتیوپی و....قرار
گرفت اگر وام ازدواج ده برابر هم شود باعث تشویق جوانان به ازدواج
نخواهد شد چون با ان کاری نمی توان صورت داد و دیگر اینکه جوانان
بیکار نمی توانند قسط پرداخت کنند!!!
محمد: 1395/1/2722:59:13،
43
37
اختصاص ده میلیون وام ازدواج که برای هرزوج دراین شرایط تورمی و اعتبار از دست رفته اعتبار پولی مملکت شاهکار نیست ولی به قول بانک مرکزی زوجین سه میلیونی هنوز در صف هستند و وام نگرفته اند این نمایندگاه محترم و دلسوز برچه مبنائی چنین مصوبه ای را گذرانده اند آیا این یک نوع تبعیض نیست؟ خود شیرینی یا بی توجهی است ؟
NSM: 1395/1/2812:12:06،
36
37
سلام عزیران
والا من شغل آزاد دارم مغازه
چندین ماهه پول ندارم که حتی بتونم یه مراسم عقد کوچیک بگیرم!!!!
پریناز: 1395/1/2816:57:08،
41
31
بنظرم مابه تفاوت ینی 7 میلیون را همون بانک ها بدهند برای کسانی که کمتر از یکسال ازدواج کردند.
محمود : 1395/1/2818:07:07،
39
41
سلام الان این ده میلیونی از کی شروع میشه بریم ثبت نام کنیم اخه می خوام خونه بسازم پول هم ندارم ده میلیون هر چند پول کار گر هم نمیشه چکار کنیم دیگه این دولت قول های زیادی میدن ولی اجرایی که نمیشه خدا بزرگه ببخشید تاریخ عقدم ۹۴/۱۲/۱۰بود بهم تعلق میگیره صبر کنم
فاطمه صادقی: 1395/1/2823:40:00،
31
29
نمیدونید تاریخ عقد از کی باشه این وام تعلق میگیره؟
Hossein: 1395/1/2902:51:49،
36
28
سلام.ببینید من خودم یکی از دوستانم باباش گردن کلفت و یک وام 45میلیونی گرفت1سال پیش و تا الان حتی مدارکه ضامن رو نبرده و پول رو بهش دادن تا الان یه قسط هم نداده و ماشین شاسی بلند گرفته .به این تازه یکیشه و آدم بزرگی هم نیست پدرش ولی گرفته وای به اون گردن کلفت ها... شما های که میگین نمیشهههه خیلی هم میشه.بعد حالا یه وام 10میلیونی میخواد بدن همه میخوان سکته کنن.بابا بخدا باید این وام رو تقدیم کنن به کسای که قصد ازدواج دارن بدونه هیچ بازپرداختی چون واقعا جوانها حقشونه همین جوان ها هستن که این کشور رو اداره میکنن در آینده .
حسین061: 1395/1/2903:00:05،
37
44
خدا کنه یه جوری بشه که هر کسی دیگری رو میخواد بهش برسه و دولت حمایت بکنه که به هم برسن نه اینکه همش فکر این باشه پسر که چجوری آخه ... و اون رابطه اون خواستنه آخرش به جای خوشبختی هر دو بشه جدای و بعدام افسردگی و اعتیادو ... .باید حمایت بشه.
میلاد: 1395/1/2909:23:35،
41
26
سلام به دوستان عزیز.من سال94 عقدکردم کاشکی این وام فقط برای سال95عقدکرده ها نباشه.خیلی به جوانها کمک میشه و حتمأ آمار ازدواج بالا میره.
بي يار : 1395/1/2911:30:57،
40
35
سلام واقعا ما متولدين ٦٠از سوخته هم سوخته تَر هستيم ميخواي يه جشن ساده بگيري ٤٠مليون خرجت ميشه اين ٣مليون چيه حداقل ١٠مليون بدون سخت گيري بدن تا حداقل يكم از بار ما كم بشه خوبه
حسین: 1395/1/2914:36:30،
42
26
سلام میخواستم بدونم این سه برابر شدن وام تقریبا از کی عملی میشه؟؟؟؟
اسرا: 1395/1/2915:35:47،
35
23
دوستان من دخترم را تازه نامزد کردم اما اشتباه کردم کاش و خونم مى موند وازدواج نمى کرد فکر مىکنىن با 10مىلىون گره از کار ما وا مىشه وقتى شوهر من بنگاهى هست چندىن ماهه به قرون درامد نداره چطور فردا قراره من اىن 10 مىلىون را برمىگزدونم برادرمن شما سنگ دولت وبه سىنه نزنىن شراىط الانه ما مرحون دولتهامونه والا به خوبى وخوشى زندگى مىکردىم بالا دستى ها آب تو دلشون تکون نخوره سر ما هر چى مى ىاد بذار بىاد اونا تا حالا ندارى دىدن بفهمن درد منو تو چىه
ز
هانیه : 1395/4/117:11:01،
45
47
خانم اسرا ببخشید ممکنه بگید اون موقع که بنگاه ها کار و بارشون سکه بود و کلی پول دلالی و پورسانت و غیره ماه به ماه به خونه ی شما سرازیر میشد با پول ها چه کردید که الان لنگ بازپرداخت 10 میلیون هستید؟؟ میگن اون وقت که جیک جیک مستونت بود یاد زمستونت بود؟؟؟ در همیشه رو یه پاشنه نمی چرخه که.
مجید: 1395/1/2916:17:03،
40
29
سلام، اگه قراره وام بدین زود بدین تورو خدا کلی چگ دادم واسه عروسیم، وگرنه بجای جشن عروسی باید جشن گلریزون بگیرن از زندون آزادم کنن، بابا زود اجراییش کنین دیگه
سایه: 1395/1/2917:52:19،
36
23
ای خدا ما که داریم از بی پولی روانی میشیم،چرا اینقدر بدبخت شدن ملت ایران؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار